if 1878. Vrijdag29 November No. 48. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarl em mer meer. Landbouw. ]Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 12 tot 26 November 1878. Volksonderwijs. E! AABLEHMEBHEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJTTGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. UiterljjK Woenstlttfl.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In de vacature te Nieuw-Vennep zullen de predikbeurten worden waargenomenop Zondag 1 December, door Ds. Heldring, en op Zondag 8 December, door Ds. Griethuizen. Zondag namiddagomstreeks 2% uur, is een zoontje, van J. van Poelgeest, wonende aihier, AARingdijk, te Slotenna achter een rijtuig te hebben geloopenenuit vrees voor achteraan komende rijtuigen, zich dwars over den weg begevende, door eene vigilante met twee paarden over- reden waardoor hij zware verwondingen aan het hoofd heeft bekomen, en een zijner ooren geheel verbrijzeld is. Men vreest dat hij niet in het leven zal blijven. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte houden op Donderdag den 5 December 1878, 's voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1°. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2°. Verzoek van Gt.,van Wijk, om afschrijving wegens zijnen Hoofdelijken Omslag. 3°. Locaal-Spoorwegen. 4°. Bestek voor de ophooging der begraafplaats te Nieuw-Vennep. 5°. Be- graafplaiUs te Hoofddorp. 6°. Proces in zake het Raad huis. Voorstel tot het aangaau eener geldleening. 8°. HuL^nderwijzer aan school N°. 4. ULD-011' GEBOREN Cornells Adrianuszoon van J. Poen en A. Mienis. Ilendertka dothtel* van D. Koelewijn en K. van Tol. Elisabeth Maria, dochter van S. Boogerd en M. Boogerd. Hilkelina Catharina doch- ter van M. J. van der Colk en A. Recker. Stijntjedochter van C. Donker en A. dp Geus. - Piclernelladochter van J. Verhulst en H. Bouwense. Gerardus Johannes, zoon van P. M. Hendrichs cn W. Korst- man. Johannes, zoon van J. Rietveld en G. Voorhout. Grietje dochter van J. Groot en D. Ossen. Geertje dochter van J. Paasse en J. van Grootveld. Johannes Gerrit, zoon van D. Metz en G. Meijer. Teuniszoon van M. van Iperen en C. S. Wildschut. Pieter Herma nns, zoon van W. Bakker en W. van Ooijik. Trijntje dochter van A. de Wit en G. Beets. Mariadochter van J. Groot en G. Mol. Willem Ariezoon van G. Broers en W. H. Oldenburg. Engelina dochter van R. Gul en A. Mooleman. Cornelis zoon van B. Mitter- treiner en J. Patist. Gerritzoon van J. Meijer en K. v. d. Meide. Theodoruszoon van H. van der Haar en M. Spijker. Antje doch ter van S. Hoogschagen en A. Hagen. Johannes Cornelis zoon van K. Janszen en G. Lamboo. Wilhelmus zoon van A. Roose en M. C. Jongeneelen. Johannes, zoon van J. Hulsbos en J. Weststeijn. Joostzoon van D. Dunweg en J. Mesman. Alidadochter van E. van der Lee en M. Molenaar. Jan Simon, zoon van S. Weij en A. M. Baaijens. Jannetje Johanna, dochter van J. van Wijuen en C. Jon- kers. Neeltje dochter van L. Bras en L. Molenaar. Gijsbert, zoon van G. van Aken en H. Langhout. Antje, dochter van A. Post en N. v. d. Drift. Hendrikus Teuniszoon van W. Metz en C. M. Schouten. Hendrikus Petruszoon van C. Lamboo en A. de Rooij. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van E. de Lange en N. Wiering. 1 Kind van H. van Soest en H. Oleijerhoek. 1 Kind van J. J. van Steenderen en E. Kempe. 1 Kind van H. van Wijk en M. van der Hoeven. OVERLEDEN Nicolaasje Wieringoud 20 jaren gehuwd met E. de Lange. Hendrik oud 8 weken zoon van C. Pater en E. Quax. Thomasoud 4 maandenzoon van T. van Dongen en J. van Velsen. Marritje Elisabeth, oud 16 jaren, dochter van A. Onkenhout en S. Hen- richs. Adriana Oleijerhoek, oud 36 jaren, gehuwd met H. van Soest. Joannes Adrianus oud 8 maanden, zoon van P. Aalbersberg en J. Kool. Jan Ruwersoud 33 jaren, gehuwd met L. ran Prooijen. Adriaantje Verwoerd, oud 58 jaren, weduwe van A. de Geus. Bastiaan oud 5 maanden zoon van B. Krap en C. Hildebrand. Cornelia Spruijtoud 81 jarengehuwd met A. Boers. Dieuwertje Amelse oud 35 jaren gehuwd met C. Stolwijk. ONDERTROUWD C. Spruit met G. van Maasdam. J. van Bem- den (wednr.) met P. Loose. J. Jeijskoot (wednr.) met G. H. D. C. A. Dahmen. K. Ligthart met F. Alderlieste. GEHUWD A. Bogers met G. Koenen. N. v. d. Hoeven (gesch.) met G. Vinkf T. Speelman (wednr.) met C. Hoogmoed. J. Ver- beek met S. de Graaff (wed.) C. van der Werf met P. W. van der Woude (wed.) W. Schaap met M. Duijm. H. Duijm met M. Kap- tijn. W. H. Lelieveld (wednr.) met E. Geilvoet. Het volgende is oris, met verzoek tot plaalsing, loegezonden Laat tocli vooral uwe kinderen kennia vergaren!" W. Slurs. Gaarne zouden we bij die woorden nog lezenlaat uwe kinderen opleiden tot brave, denkende burgers. Kennis treedt wel eens op den voorgrond en dat mag nietj de opvoeding heeft ook bare hoogst regtmatige eischen. Als er sprake is van onderwys, dan neemt ons volk vrij algemeen deel in de kwestie. Men gevoelt, min of meer dui- delijkdat met de belangen van het onderwijs de toekomst van ons volk gemoeid is. Toch is er op het gebied van het onderwijs zeer veel, dat niet alien even helder is; er komen als er onderwijszaken behandeld worden vele bijzaken in het speldie gemakkelijk op dwaalwegen voeren. Omdat de belangen van het onderwijs eigenlijke volksbe- langen zijn, bestaat er in onze gemeente eene afdeeling van de Vereeniging Volksonderwijsdie zich nu ten taak stelt om het groote gewigt van goed onderwijs van tijd tot tijd te bespreken. De afdeeling Haarlemmermeer wil geene partijclub wezen. Tegen eeue zeer geringe contributie kan men lid worden van die afdeeling, waarvoor men de geschriften van de Vereeniging ontvangt; terwijl iedereen vrijen toegang heeft tot de vergaderingen, waarin voordragten geliouden worden. Maandag 9 December zal de beer W. M.deVries van Oudorp, te Hoofddorp spreken. Na al hetgeen wat wij van dezen ge- vierden spreker vernamenbopeu wij dat de flinke zaal bij Slikker bezet zal wezen. Ook in onze gemeente zijn tal van vragen die wel eens besproken mogen worden. Van het onderwijs valt nog wel iets meer en iets beter te zeggen, dan dat het veel geld kost. Misschieu is er na de rede van den spreker nog gelegen- heid voor een vriendschappelijk onderhoud. De vergadering op 9 December is ook toegankelijk voor vrouwendie naar wij wenschen flink zullen opkomen zij toch zijn zeer belangrijke personen bij de opvoeding van het jeugdige geslacht. Van de onderwijzers blijft natuurlijk niemand te huis. En het schooltoezigt? Wij zullen zien. Haarlemmermeer27 Nov. 1878. Locliem27 Nov. Op de laatste vergadering van de bloeijende Dorpsvereeniging „LarenLochem" is het zeer belangrjjk punt der zuivelbereiding uitvoerig besproken, en er met klem op gewezen, dat wij alles in het werk moeten stellen, om den hoogen trap te bereiken, waartoe onze nabureu met veel inspanning gekomen zijn. De ledcn besloten ten slotte eerstdaags zich naar Brummen te begeven, ten einde een bezoek te brengen aan de op Deensehe wijze inge- rigte melkerij eu boterbereiding van den heer Schoonman. Capelle (Langstraat)27 Nov. Ofschoon de landbouwers buitengewoon hooge prijzen moeten besteden voor bun stalvee, gaan zij niettemin aanhoudeud voort met het doen van be langrijke aankoopen. Door den overvloed van liooi en ander voeder willen zij het niet slechts wagen om tegen het voor- jaar of na bet einde van den volgenden weitijd eenige rente van hun voorgeschoten kapitaal te trekken, maBr ook zijn de meesten genoodzaakt vee te stallen, om mest te maken. Naar wensch gaat het hun echter tbans niet; hun leverautiehooi is weinig waard, de vette paardeo voor-den haudel bestemd zijn grootendeels onverkocht van do Gorinchemsche markt terug- gekomen of voor f 100 tot f 150 minder afgegeven dan waarop zij gerekend hadden, terwijl daarenboven hunne var- kens voor een groot gedeelte zijn weggestorven, en die thans leverbaar zijn, ongevraagd blijven. Hoorn, 25 Nov. Op de heden aihier gehouden kleine najaars- en voorjaarsmarkt zijn ongeveer 1300 stuks Vee aangevoerd meestal beste kwaliteit, en werden hooge prijzen besteed met strekkenden handel. Noordbrock, 26 Nov. Voor den landbouwer ziet het in deze streken er niet voordeelig uit. Niet alleen zijn het de betrekkelijk lage graanprijzendie den toestand drukken, maar ook de vooruitzigten op een volgend gewas worden door slak en veldmuis er niet beter op. Zeer vele stukken winter- gerst en tarwe zijn reeds vernield. Ook het koolzaad is over het geheel erg miskleuriger zijn kampendie door lang- zame kwijning finaal zijn verloren gegaan. Algemeen houdt men het er voor, dat de veelvuldige regens van dezen herfst voor een groot deel oorzaak zijn dat het koolzaad niet weliger er uit ziet. Zelhem26 Nov. In onze streken worden de spurrie en de knollen als tweede gewas na rogge geteelden veel al9 veevoeder verbouwd. Hoewel zij dit jaar vrjj laat zijn aan- gewassenkan men de opbrengst als voldoende beschouwen in weerwil van het natte weder, waardoor eenige goede eigen- schappen van die gewassen verloren zijn gegaan. De veestapel in de provincie Utrecht moet zich in geen jaren in zulk een gunstigen toestand hebben bevonden als nu het geval isde vrees, dat bij het opstallen zich ziekte- gevallen zouden voordoen, heeft zich tot heden niet verwezen- lijkt; in geen acht maanden heeft zich een enkel geval van longziekte onder den veestapel in die provincie voorgedaan. De heer C. J. M. J(ongkindt) C(oninck) schrijft in de Landbouw-Courant Heden morgen (17 November) verliet ik's Hage per spoor in de rigting van Leiden. Ik veronderstelde wel, dat de bui- tengewone hoeveelheid gevallen regen de laag gelegen landen geheel of nagenoeg onder water zou gezet hebbenzoodat er van vee in de weide geen sprake meer zou zijn. De eerste veronderstelling vond ik bewuarheid; de tweede niet. „Tusscben 's Hage en Leiden zag ik nog overal vee in de weide loopen en ik kon den wensch niet onderdrukkendat de eigenarendie zich niet in den toestand van dat vee schijnen te kunnen verplaatsenZaturdag en Zondag de plaals hadden moeten innemen van dieren, die daar in koude en regen niet alleen, maar in het water stonden, zonder e6n drooge plek om te rusten. „Dat landbouwers hun eigen belang niet inzien moeten ze zelf wetenmaar landbouwers die hun vee (niet uit nood want er is overvloed van voeder) op deze wijze mishandelen zouden verdienen iu de termen eener strafwet te vallen." De heer Chr. D. van Lennep, Zweedsch konsul te Smyrna, heeft in de Times het kweeken van den gewonen wilg als middel ter verhooging der gezondheid van waterige streken aangeraden. Het is bekenddat wilgenbast oudtijd9 gebruikt werd als- koortswerend middel. Doch reeds de levende boom bezit, even als de Eucalyptus, het vermogen om schadelijke moerasdampen te veronzijdigen. Het ware daarom wenschelijk indien de Hollandsche boer langs zijne slooten wat meer werk maakte van het aanpianten van dezen boom, die aan onder houd niets kost, het oog streelt, schaduw verleent aan het vee, de lucbt zuivert en bovendien een snel groeijende en zeer bruikbare houtsoort oplevert. De minister van landbouw en koophandel in Erankrijk heeft bepaalddat aan iederen inzeuder van voorwerpen op de afgeloopen Parijsche wereldtentoonstelling een herinnerings- medaiile zal worden geschonken. Deze gedenkpenninggegra- veerd door Oudine, is van brons, beeft acht centimeter mid- dellijn en vertoont, op de voorzijde: de Fransche republiek, staande, en kransen uitdeelende aan alle natientwee genien met de attribute!) van nijverheid en landbouw, staan aan weerszijden van de Republiek hieronder eene liggende vrouw voorstellende de Seine"; op de keerzijde: twee gevleugelde genien, een algemeen plan van de tentoonstellingsgebouwen dragende; hieronder een inschrift." Ieder die de medaille krijgt outving er een brief bij. De Melkerij-Tentoonstelling, die in Maart 1879 te Berlijn zal plaats hebben onder medewerking van den pruissische mi nister van landbouw, zal strekken: le. om verder op te wek- ken tot verbetering van alles wat op de Duitsche melkerij be- trekking heeft: 2e. om na te gaau welke vordering die tak van nijverheid in Duitschland heeft gemaakt sedert de tentoon- steiling te Hamburg; 3e. om zoo veel mogelijk den verkoop der betrokken productcn te regelen eu te voorzien in de beste wijze, hoe de steden daarvan te voorzien; 4e. om de beste machine, gereedschappeu euz. ter zake dienende, te doen ken- nen5e. om door het sameDbrengen van wetenschappelijke eu van practische deskundigen de zaak krachtig iu de hand te werken. Volgens den kruidkundige Fournier, zegt Semper Virens, bestaan er in Mexico 638 soorten en verscheidenheden grassen, van welk aantal er 37 6 niet in andere landen worden aan- getroffen. Van de overige 262 soorten vindt men er 82 in de Ver- eenigde Staten150 in de West-Indien Zuid- en Middel- Amerika en 30 aan deze zijde van den Atiantischen Oceaan. In October 1877 werd door de „Landbouwvereeniging" te Zwolle eene prijsvraag uitgeschreven voor „een beknopte en voor den boer begrijpelijke beschrijving van de verschillende bestaande soorten van kunstmest en de wijze waarop en de doeleinden waartoe zij gebruikt moeten worden". De antwoorden, daarop ingekomen zijn naar een kommissie van beoordeeling gezonden. Deze heeft het antwoordonder de kenspreuk „Kennis, raits gepaard met oordeel en overleg, geeft magt", bekroond. Bij opening van het brief je is geblekendat het bekroonde stuk was ingezonden door den heer F. J. von Pesch, van Wageningen. Voor het bekroonde stuk was een prijs van 250 toegezegd. De fabriek van margarine of kunstboter, ten vorigen jare te Haarlem opgerigt door de heeren Cohen van der Laan is niet langer bij magte aan de vele aanvragen te voldoen; niettegenstaande daarin wekelijks gemiddeld 29,000 kilo van dit product werd gemaakt. Genoemde heeren hebben dan ook besloten tot den bouw van een tweede dergelijke fabriek, op een terrein, grenzende aan dat, waarop zich de tegenwoordige bevindt, met welke werkzaamheden men een aanvang heeft gemaakt. De boter wordt voor een groot gedeelte naar Eu- geland geexporteerd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1