- 200 - Landbouw. Oemengde Berigten. 298stc Staats-IjoteriK Prijzen van 100.en daarboven. J it g c z a ti b e it. Het is on9 alien bekend, dat de brievenbestellers zoo hier als elders bij gelegenheid van kermis of Nieuwjaar ons daar- mede geluk wenschenen wij ban, die steeds geregeld van 's morgens 6 tot 's avonds 11 ure bij alle weersgesteldheid voor onze belangen rondloopen, een kleine fooi geventen einde hen wat aan te moedigen en hunne schreden wat te versnellen om des te vlugger onze korrespondentien te krijgen. Reeds lang is dat gebruikelijken daar lezen wij op eens dat de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid eene order heeft uitgevaardigd, dit, op straffe van schorsing, te verbieden. Zeker hadden velen met mij het uitvaardigen dier order toegejuicht, als men tevens had mogen lezen dat het Z. E. behaagd had bij besluit de bestellers eene loonsverhooging toe te kennen voor het gemis der gelden op genoemde dagen opgehaald. Er zijn mij sommige huisboudens van brieven bestellers bekend, waar niet een cent wordt uitgegeven voor die driemaal i9 omgekeerd ja zij zouden hem wel in vieren willen kloven, om toch maar met goed fatsoen den Zaturdag- avond te halen. Velen hunner hebben brand enz. opgedaan met het verzoek aan den leverancier om dit van hun Nieuw jaar te betalen en zien zich nu door 's ministers besluit zeer teleurgesteld daaraan niet op tijd te kunnen voldoen. Maar wat is dan toch het tractement van een besteller? vraagt men. De meesten hebben vierhonderd gulden en veelal een huishouden van 2, 4, ja er zijn er met 6 kiuderen. Hiervan moet twee gulden af voor liunr, dan fondsen niet weinig voor slijtage aan schoeiselwaarin zy zelven voorzien moeten. Nu vraag ikwat blijft er over om van te leven Slaan wij nu de laat9te staatsbegrootingen op, dan vinden wij, dat de opbrengst der posterijen voor 1875 is berekend op 2,750,000, voor 1876 op 3,100,000, voor 1877 op 3,400,000; een nog al belangrijke en steeds toenemende bron van inkom9tengeheel zuivere winstdie de afdeeling posterijen hier te lande oplevert. Nn wil ik niet zeggendat die winsten enkel door brievenbestellers worden aangebragt, maar zeker toch lielpen zij ze voor een goed deel verdienen. Men behoeft de uitbreiding der meeste steden maar na te gaan en een oog te slaan in de statistiek der posterijenom overtuigd te zijn hoe de diensten toenemen die men van dien tak van staatszorg vergt, en te be9effen dat een groot deel van die winsten wordt verkregen door de zwaardere diensten waartoe de bestellers genoodzaakt worden. En buitendien. De Staat houdt er geene posterijen op na, om er winsten van te trekken, maar om de ingezetenen te gerieven en de belangen van handel en nijverheid te bevorderen. Wordt dit goed ge- daan dan is dat reeds winst genoeg. Er is geen enkele ver- ontschuldiging aan te voeren, om welke reden zooveel amb- tenaren nog langer dan noodig is, door te weinig salarisbij gelegenheid van Kermis of Nieuwjaar hun wenschen moeten aanbieden. De besteller is ditmaal op 1 Januarij 1 879 niet gebaat. Het hooi is in de schuur, doch moet nog betaald worden; maar waarvan? Ik hoop daarom dat velen met mij op dien dag, of naar goedvinden een paar dagen te vorende aan den beateller toegedachte fooi niet zullen onthoudssmaar hem die, ook zonder z$n „gelukkig Nieuwjaar'", in de hand stoppen. U bij voorbaat dank zeggende voor de plaatsing, noem ik my Een Menschenvriend. Capelle (Langstraat), 18 Dec. De handel in hooi is sedert eenige dagen meer geanimeerdzoodat er dagelijks minder of meer belangrijke afleveringen plaats hebben. De beste kwali- teit wordt thans met 12.25 per 500 kilogram betaald. Aan de verzameling veldvruchten van het proefveld der Rijks landbouwschool te Wageningenlaatst ter tentoonstelling te Delft ingezonden, is als bestuur9prijs door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw de gouden medaille toegekend. Een in Duitschland jwelbekende autoriteit op het gebied der zuivelbereidingR. Schatzmann, geeft in de Deut&clie Landtc. Presse tegen de maden in de kaas den raad om deze te wasschen met water, waarin fijngestampte peper gebroeid is. Door twee zulke wasschingen zouden alle aanwezige maden en mijten verdelgd worden. Dit middel is eenvoudig genoeg om het eens te proberen. Volgens een verslag van het bureau voor landbouw te Washington is de oppervlakte der met granen bebouwde lan- derijen in Amerika in het jaar 1878 een zesde deel grooter dan in 1877. De geheele opbrengst van den oog9t wordt op 425 millioen bushels geschat. Met katoen is dit jaar 20 pet. meer groud beplant dan in 1877. De opbrengst is in 1878 gemiddeld 191 pond per acre, tegen 186 pond in 1877. De geheele oogst van katoen is 5,197,000 balen, ieder baal van 450 pond. De tabakscultuur zegt Sempervirens krijgt in Zwit- serland telken jare meer uitbreiding, zelfs zoo dat de waarde van hare opbrengst in den jongsten tijd een aanmerkelijk cyfer aanwijst. In het westelijk gedeelte van Zwitserland bevinden zich de uitgebreidste tabaksvelden in het kanton Waadland, in de vallei van de Broye, in de omstreken van Payerne, Avenches, Granges en Corcelles. De gezamenlijke jaarlijksche opbrengst van die districten bedraagt ongeveer twintig-duizend quintalen (een millioen kilogram), die een geldelijke waarde van circa 380,000 gulden vertegenwoordigen. Verrcweg het grootste gedeelte van de Zwitsersche tabak gaat naar Duitsch land en Geneve. In niet minder dan 26 plaatsen der Pruissische districten Frankfort en Potsdam heerscht tegenwoordig de veepest en de kosten voor het afmaken van aangetaste dieren zijn reeds tot 500,000 Mark gestegen. Weder i9 de ziekte uit Rusland over Wirballen ingevoerd door zieke beestenuit het binnen- land van dat Rijk afkomstig en heimelijk over de grens ge- brngt. Door de snel en krachtdadig genomen maatregelen hoopt men het westen van Duitschland te behoeden. Ten gevolge daarvan zijn, op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken, de hier te lande loopende vergunnin- gen tot doorvoer van schapen uit Duitschland naar Belgie ingetrokken en worden tot nadere magtiging geene nieuwe vergunningen daartoe gegeven. Te gelijk zijn de Commissarissen des Konings verzocht om de aan slagters verleende vergunning tot invoer van slagtvee in te trekken en geen vergunning tot invoer van rundvee te geven, dan voor het verkeer op de grenzen met hun eigen vee voor grensbewonere volstrekt noodig is. In de London Gazette zijn de bepalingen opgenomen om- trent den invoer van vee, in Engeland op 1 Januarij in werking tredende. Het vee wordt verdeeld in vier klassen. Tot de eerste klasse behooren de beesten uit landendie, volgens den Privy-Council, gevaarlijk besmet zijn. Het is volstrekt verboden zulk vee in Engelsche havens aan wal te brengen. Dit verbod heeft betrekking op Oostenrijk-Hongarije Rusland, Turkije, Griekenland, Italie, Rumenie en Monte negro; de oostelijke helft van Europa. Tot de tvveede klasse behooren beesten uit alle andere, niet onder de uitzonderin- gen vallende landen. Deze beesten worden toegelaten op de losplaatsen voor buitenlandsch vee", in de haven van Londen en te Sunderland, Hartlepool, Goole, Grimsby en Plymouth, moeten daar geslagt worden binnen tien dagen na de aan- komst, en zijn in dien tusschentijd onderworpen aan streng toezigt van een inspecteur van den Privy-Council, die onbe- perkte magt heeft om te desinfecteren en zelfs te vernietigen wat hij maar verdenkt van besmetting te kunnen aanbrengen. Nederland, Belgie, Duitschland en Frankrijk vallen onder deze klasse. De derde klasse betreft dien van tentoonstellingen enz., die alleen aan quarantaine zijn onderworpen. De vierde klasse is voor die landen, welke de Privy-Council thans zonder gevaar van besmetting acht: Kanada, de Vereenigde Staten Denemarken Zweden en -NoorwegenSpanje en Portugal. De dieren, uit deze landen afkomstig, zijn vrijgesteld van slagten en van quarantaine, maar niet van maatregelen van voorzorg. Zij mogen slechts aan wal gebragt worden in de plaatsen, welke de Privy-Council aanwees: de haven van Londen en zestien provinciale havens. Bij gelegenheid der landbouwtentoonstelling, in Junij 1879 te Nymegen te houden, zal een zinnebeeldige optogt, voor- stellende den landbouw van den tijd der Batavieren tot den huidigen dag, plaats hebben. Bij dien optogt zullen zich alle aldaar bestaande vereenigingen aansluitenhij belooft dus zeer luisterrijk te zijn. Ook de tentoonstelling van pluimgedierte wordt zoodanig geregeld, dat ze alle te dier zake in Nederland gehouden tentoonstellingen zal overtreffen. Uit Hazerswoude wordt gemeld Het is van algemeene bekendheid, dat de boeren in deze gemeente met hand en tand en door allerlei wettige en ge- oorloofde middelen zich hebben verzet tegen den aanleg van de spoorbaan LeidenWoerdende een om deze de ander om gene reden maar toch meest alien, omdat zij niet van de afw. hi^geo, wat zij, gerijmd of ongerijmd, wel wenschten. Een dezer niet direct meewerkende boeren echter, thans ziende dat door de maatschappij aan hem alle weldaden zijn bewezendie hem konden worden toegekend, en alle mogelijke gemak en voordeel was gegeven heeft Dingsdag morgen zijn beste vette koe uit de weide gehaald (of liever van den stal genomen, want Rijnland staat voor een goed deel door de vele regens onder water), haar doen slagten en al9 bewijs zijner erkente- lijkheid aan de behoeftigen in deze gemeente doen ronddeelen. Het beest, zegt men, had eene verkoopswaarde van/ 350 en een paar der fijnste stukken zijn naar de spoorweg-directie in den Haag gezonden. Yijftig paarden en twee-en-dertig rijtuigen zullen uit 'sGra- venhage en het Loo naar Amsterdam worden verzondenom ge- durende het aanstaande verblijf van HH. MM. de Koning en de Koningin aldaar te worden gebruikt. Z. M. de Koning heeft de aangeboden eerewacht te Amsterdam met genoegen aangenomen. Yijftig heeren hebben er zich toe ver- eenigd. Het costuum is donkerblaauw met goud, steek en degen. De schabrakken der paarden zijn met de Amsterdamsche kleuren versierd. Dingsdag avond, omstreeks middernacht, heeft men weder vrij hevige aardschokken gevoeld te Keulen, Bergheiin, Horrem, Buir, Elsdorf, Duren, Esehweiler, Aken, Briihl en Sinzig. In den avond van 5 December (St.-Nicolaas) werd aan een ingezeten te Amsterdam een pakje bezorgd, dat bleek eenige gouden voorwerpen te bevatten, die hem in Julij jl. waren ontvreemd. De voorwerpen waren alien ongeschonden. De zender bleef onbekend. He gemeenteraad van Leiden heeft koncessie tot het aan* leggen van een paardenspoor binnen die stad verleend aan de heeren Crans C\, te 'sHage, onder voorwaarde dat de konces- cessionarissen 2000 in de gemeentekas zullen storten, waaraan onmiddellijk is voldaan. Naar wij vernemen heeft de heer Oscar Carre een terrein gekocht, gelegen op den Binnen-Amstel tusschen de Prinsengracht en Korte Amstelstraat te Amsterdam, om aldaar, na bekomen ver gunning, een vast cirque te bouwen. Aanvankelijk zal daarop de nieuwe 'houten tent word n opgerigt, waarin tegen het einde van Januarij voorstellingen zullen worden gegeven. Men kan toch niet zeggen, dat Nederland een duur land is aan den hoofdonderwijzer te Steenwijkerwold wordt als vergoeding voor huishuur jaarlijks eene som uitgekeerd van 30, en zijn ambtgenoot te Broekhuizen ontvangt uit dienzelfden hoofde elk jaar 25. Gelukkig oord waar men voor 50 a 60 cents's weeks een huis en tuin kan huren I De legende van de Limburgsche plaatsjeswaar hij, die 90 inkomen heeft, des middags aan de table d'hote dineert, wordt er bijna geloofwaardig door. In de meeste oorden van Frankrijk, voornamelijk in de hoofdstad heeft het geweldig gesneeuwd. Het rijtuigverkeer was in Parijs bijna geheel afgebroken. Een behoeftig gezin te Rotterdam ontving op St.-Nicolaas - avond een verrassing uit 's Hage. Bij de opening van het groote pak vond men een bal breikatoen. Men wond dien af, welke arbeid langen tijd eischte, want de bal woog 17 K. G. Nadat eindelijk het geduld lang genoeg op de proef was gesteld, kwamen twee bank- billetten, elk van 300, te voorschijn. Op die wijze zal zeker niemand het wraken, dat de edele gever niet wat minder onora- wonden voor zijn gevoelen is ilitgekomen. Een bedelaar die een stuk brood gekregen had, dankte daar- voor wel duizendmaal. Dat is te veel, was het antwoord, gij behoeft maar eenmaal te danken, dat is genoeg; waarop de bedelaar her- vatte: nu, geef mij voor de rest dan maar Hollandsche kaas er bij. Als een staaltje van overdreven ijver diene, dat dezer dagen de bediende, die met de inning van de entreegelden voor eene openbare vergadering te Haarlem belast was, den spreker, die geheel belangloos moest optreden, niet in de zaal wilde toelaten, zonder dat deze den bepaalden entreeprijs betaald had. Denk aan mij. Een danseres schonk een barer rijke vereerders op zijnen verjaardag een eigenhandig gemaakte geldbeurs en uitte daarbij den hartelijken en onbaatzuchtigen wensch u Zoo dikwijls gij ze uit uw zak neemt. denk aan mij Bij een apotheker te Berlijn kwam dezer dagen zeer geagiteerd een jongmensch in zwarten rok en witten das binnenloopen en vroeg op gejaagden toon nKunt gij mij ook spoedig een dosis wonder - olie op zoodanige wijze toebereiden dat men nocb aan den smaak noch aan den reuk iets merke n Wel zeker," was bet antwoord, n ga een oogenblik zitten." De apotheker verrigtte eenige werk- zaamheden aan zijn toonbank en zeide toen Gij schijnt warm te zijn, mag ik u een glas limonade aanbieden." De jonge man dronk dankbaar de limonade op en zeide toen Maar maak als het u belieft wat spoed met de wonderolie, ik heb haast." Lagchend antwoordde de apothekerDie hebt ge daar juist opgedronken zonder er iets van te merken.Ongelukkigenep de jonge mandie doodsbleek werduitze was voor mijn aanstaande schoonmoeder bestemd en ik sta op het punt van te gaan trouwen." In October jl. werden in Japan drie-en-vijftig soldaten dood- feschotenwelke deel hadden genomen aan den opstand in Talke- aschi, waarbij een kazerne in brand gestoken en kolonel Utsunomya vermoord is geworden. Die soldaten behoord hebbende tot de ar- tillerie der linietroepenwerden naar Etchinsima gebragtom daar het tdoor den krijesraad over hen uitgesproken vonnis te hooren voorlezen. Onmiddellijk na die voorlezing geschiedde de strafvoltrek- king, welke onder leiding van kolonel Yamagawa van vijf ure 1 sochtends tot negen ure 'savonds duurde. Yijftien man werden tegelijk gefusilleerd. De veroordeelden waren 'sochtends ten 31 nre uit de militaire gevangenis gehaald en per djinrikchia naar de strafplaats gebragt geworden. Aan hunne lijken gaf men eenerust- plaats op het kerkhof van Awoyaman. In het geheel zijn ter zake van die muiterij 263 veroordeelingen uitgesprokenverbanning opsluitingstokslagendwangarbeid ondergaan de niet-gefusilleerden. Brandblaren pleegt men meest op het eerste oogenblik van de grootste pijn met koud water te behandelendoch bewerkt daarmee steeds slechts een tijdelijke stilling van de pijn zoo lang namelijk tot het water, dat de wondvlakte omgeeft, zelf zoover verwarmd wordt, dat het versehil van temperatuur tusschen de verwondeplek en het water nagenoeg verdwenen is. Dan begint de pijn op nieuw en wijkt niet voor men nogmaals koud water aangewend heeft; in 'tkort, eendusdanigebehandeling eener brandblaar kost dikwijls slapelooze naehten en brengt slechts langzaam genezing. Een scheikundige van naam deelt op grond van eigen ervaring het volgende middel mede tegen pijn, door brand- wonden veroorzaakt: Men dompele het verwonde lid onmiddellijk in glycerinedat in iedere huishouding in een oudeuop half rantsoen gestelden pot meet aauwezig zijn. Oogenblikkelijk vermindert de zoo pijnlijke prikkeling der verwonde zenuwen of spieren en binnen twee of drie minuten heeft alle pijn geheel opgehouden. Men houde de bezeerde plek 4 tot 5 minuten in het glycerine- bad en vege daarna de huid met een droogen lap afin negentig van de honderd gevallen zal men dan tot de vferblijdende ontdek- king komendat de pijn niet terugkeert. Mogt dit bij ernstige brandwonden na de eerste proef nog niet het geval zijndan is in de meeste gevallen een herhaling der kuur toch afdoende. VIJFDE KLASSE. Nr. Prijs 533400. 2551100. 3258....... 100. 3578200. 48262000 en premie... u 30000. 5535100. 5647100. 6424100. Ze9tiende Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs 6452... f 1000. 11395... f 100. 6636... 100. 12722... 100. 7519... 100. 14386... 400. 9255... 400. 15889... 100. 9537... 400. 18121.... 100. 9801... 100. 18464... 100. 9908... 100. 18614... 200. 10361... 100. 20068... 200. 10565... 100. 20781.... 100. Nr. 13115 Zeventiende Lijst. 100. Nr. 15726 premie 3000. In de vergadering van de Afdeeling Sloten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden den 11 dezer te Am sterdam, hield de heer G. Droshoofdonderwijzer te Kudel- staart, gemeente Aalsmeer, geexamineerd in de landbouwkunde, eene voordragt over Grasland. Spreker begon met de toegevendheid der vergaderiDg in te roepen, daar hij slechts kon mededeelen, wat de boeken, besprekingen en nadenken bem hadden ge9chonken, en hij dus de praktische ervaring miste. De hoofdinhoud van het gesprokene komt hierop neder: 1°. Grondsoort: eene gepaste vermenging van klei en zand. 2°. Het zuiveren der weidenbloemen en struikgewassen. 3°. Yerbeteriug van den grond: plekkenwaar het gras verdort, door die van corapostmest te voorzien, of den grond te scheuren en er dan het eerste jaar haver op te verbouwen, het tweede jaar paardenboonen of aard- appelenhet derde jaar rogge en het vierde jaar voor grasland te bestemmen; laagten aanvullen en hoogten wegnemen; draineren. 4°. Wijze van bemesting: met urine; vaste meststoffen hoe de kracht daarvan te bewaren; gnano. 5°. Het aanleggen van graslandengrond vlak; goed zaad; bet verkrijgen daarvan; zaaitijd. 6°. Wanneer het gras te maaijen. Met onverpoosde aaodacht werd de voordragt aangehoord. De warme dankden spreker door den voorzitter toegebragt, was dan ook geen bloote vormmaar drukte in waarheid het gevoelen uit van de vergadering. Geen wonder, daar alles duidelyk, bevattelijk en zeer onderhoudend werd voo.'- gedragenwat te meer bevielwijl alles uit het hoofd ge schiedde. De leden moesten erkennen, dat het niet altijd mannei van de praktijk behoeven te zijn, om over eene zaak gewnd te spreken, wat zij in den geachten spreker ten volb aagen bewaarheid.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2