1878. Vrijdag, 27 December. No. 52. VAX AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 1824 December 1878. Landbouw. Oe Iloilandsclie Maatschappij van Landbouw 11 A A It L E Af M E R1E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENKEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl(Jk Woen*fJng Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Onze Geabonneerden ontvangen hierbij gratis het Titelblad voor den Jaargang 1878. GEBOREN: Pieter, zoon van J. de Rijk en H. de Leede. Maria, dochter van L. Tos en J. de Graaf. Adriaan Jan Adam, zoon van A. v. d. Stadt en G. Welcker. Maatje Thona, dochter van J. van't Hof an J. Kristelijn. Virginia Rosalia, dochter van M. Hersman en B. C. Doelage. Petrus, zoon van W. Zwart en J. Smit. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van J. van Boheraeu en A. Groene- wegen. 1 kind van C. Vermeulen en L. L. Vaessen. OVERLEDEN: Hendrik Koedam, oud21jaren, ongehuwd. Marinus oud 16 maanden, zoon van J. Verhulst en H. Bouwense. Grietje, oud 1 maand, dochter van J. Groot en D. Ossen. AuthonieLawmensoud 55 jaar, geh. met M. E. de Lede. Helena Tetteroo, oud 49 jaar, geh. met H. Verbaten. Quirijn van Driel, oud 21 jaar, ongehuwd. Lambertusoud 4 jaren, zoon van G. van Lier en M. Zoeteman. Pieter Bloem, oud 24 jaar, ongehuwd. Jan Brouwer, oud 54 jaar, geh. met M. Kooij ONDERTROUWDJ. Smita met P. Verschoor. GEHUWD: K. Elzinga (wednr.met M. Oasebaar (wed.) tA. Dunweg met A. Kruijt. Blijkens het daarvan opgemaakte verslag zijn de uitkomsten van den laudbouw in Haarlemmermeer over 1878 als volgt: Omschrijving Beteelde Opbrengat der oppervlakte van de Gewasaen. H. A. Hectare. Tarwe2624 50 25 H. L. Ml i i Rogge1043 Wintergarst144 50 Zomergarst 309 50 Haver2131 25 25 35 32 42 Roonen.1398 7515 Erwten125 25 28 Stamboonen84 25 18 Aardappelen154 50 100 Suikerbiet122 25 36000 K. G. Winterkoolzaad67 50 24 H. L. Zomerkoolzaad3 Mosterdzaad41 7520 Karweizaad80 900 K. G. Blaauw Maanzaad 1 600 Kanariezaad41 25 H. L. Vlas826 50 Mangelwortels44 75 56000 K. G. Wortels23 75 30000 Wikken27 50 Klaverhooi640 4200 Gebraakt land116 Weiland4010 17 Hooiland2365 75 Veestapel. Dekhengsten 51, veulenmerrien 421jonge paar- den 829, werkpaarden 2129, ezels 30, springstieren 178, melkkoejjen en melkvaarzen 3218, jong vee 3095, meslvee 236, schapen 10031, geiten en bokken 458, varkens 1900. Pluimvee. Hoenders 15192, kalkoenen 270, eenden 1574, ganzen 1206, paauwen 5. Groilillgeil24 Dec. Het weder was den laatsten tijd veranderlijk. Na eenige dagen vorst, tvaardoor gedeeltelijk de scheepvaart werd belemmerdis het in het midden der week begonnen te dooijen, maar daar dit vergezeld ging van eenige sneeuw met harden windzijn nog slechts de hoofdkanalen in deze provincie weder vrij van ijs. Daar het echter te weinig heeft gesneeuwd, om aan te nemen dat de planten genoeg- zaam tegen koude beschut zijn, is het te vreezen dat aan- houdende afwisseling van vorst en dooi van nadeeligen invloed zal zijn op de wintergewassen vooral koolzaadwaarover anders den laatsten tijd niet werd geklaagd; wel zijn in het najaar op het Hoogeland hier en daar eenige stukken omge- ploegd, maar tot dusver werd over de vooruitzigten van hetgeen is blijven staanen vooral in het Oldambt, waar niets is omgeploegdzeer geroemd. De berigten over winter garst zijn minder gunstig; men gelooft dat daarvan in bet voorjaar een groot gedeelte zal moeten worden omgeploegd. Over tarwe verneemt men geene klagten. winter heeft belet genoeg voorraad van knollen en wortelen in te zamelen. In de laatste dagen werd geeu handelshooi afgeleverd. Wel zijn er nog verschillende partijen opgekocht, doch de gladheid der wegen maakt het wegrijden voor velen ondoenlijk. De prijs is tlians 24.50 per 10^0 kilogr. Ter verwijdering van wormen uit bioempotten wordt in Sem- pervirens het volgende eenvoudige middel aanbevolenZoodra men er Ia9t van heeft, neme men een zeer kleine koeveelheid aloe-extrakt en losse dit op in het water dat voor het gieten bestemd is. Korten tijd na het begifjten der potgewassen komen de wormendie iu de aarde der potten aanwezig zijnte voorschijnwaarna men ze gemakkelijk kan vangen en ver- wijderen. Bij den landbouwer P. L.teAsten, had een voorval plaats dat vermelding verdient. Het psard van den eigenaar, dat op stal stondkwam in aanraking met eene koe en beet haar de tong af, omdat deze ongenoodigd deelnam aan de ver- versching die de pony gebruikte. Eene waarschuwing voor landbouwersom met het voederen hunner paarden in de on- middelyke nabijheid van koeijenj voorzigtigheid in acht te nemen. De A. Ct. zegt dat menschen, die er ondervinding van hebhenlangzamerhand tot <le overtuiging komen dat kunst- boter niet de goede eigenscliappein heeft, die men er aan toe- schrijft. Men zal er eerst een overdreven gebruik van maken en later, als met zoo menige andere zaakdoor den tijdgeest in 't leven geroepenzal men tot de natuurliike boter terua:- Keeren. m .a ut niusiwiKi mg Kb scunucrij.-v vuui ue gF- zondheid men eet toch duur vet, want de bestauddeelen moeten ver onderdoen voor die van uatuurboter. Zij betwijfelt ook zeer of de fabrikant der kunstboter, die zijn waar hoog aan- prijst eu misschien rijk wordt door dit product, wel ooit een kilo voor eigen gebruik heeft genomen. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (onder bescherming van Z. M. den Koning), heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven Eene dnidelyke beschrijving en beoordeelingliefst toe- gelicht door eigen onderzoekingen van de veredelingswijzen (entenoculeeren en dergelijke) voor planten van ver- schillendeti aardmet vermelding van de daarvoor gebrui- kelijke Noord- en Zuid-Nederlandscbe, lioogduitsche, Fran- sohe en Engelsche kunsttermen. Daarbij belioort de aanvvij- zing van de familiengeslachten, vooruaamste soorten en verscheidenhedenwaarop zij worden toegepast met het oog op entrijs en wildstam; van den tijd, wanneer de bewerkin- gen moeten geschieden en van verdere daarop betrekking hebbende bijzonderheden." De beschrijving dient door afbeel- dingen (oorspronkelijke of goede kopien) toegelicht te zyn. Voor eennaar het oordeel eener te benoemen commissie voldoend antwoord, looft de Maatschappij uit haar gouden medaille en f 200. De antwoorden moeten worden ingezonden in de Nederlandsche taal; zij mogen niet eigenhandig, maar moeten duidelijk en gemakkelijk leesbaar geschreven zijn en ingezonden zijn bij den algemeenen secretaris-penningmeester H. C. Zwart, te Amsterdam, voor of op 1 January 1881, vergezeld van een verzegeld briefje met hetzelfde motto dat op de antwoorden voorkomt en den naam, het beroep en de woonplaats van den inzender bevatten. In de jaarlijksche algemeene vergadering in 1881 zal het briefje, hetwelk het bekroonde antwoord vergezelt, geopend worden en zullen de overige, bij de onbekroond geblevene behoorende, ongeopend vernietigd worden. Terwijl bet be kroonde en de onbekroonde antwoorden later ter beschikking der inzenders blyven, verbindt zich de schryver van het bekroonde, dan, wanneer dat. uitgegeven mogt worden, hier- van 25 exemplaren kosteloos aan de Maatschappij af te staan. Capelle (Langstraat)2 5 Dec. Even als in de laatste jaren wordt ook thans weder door de veehouders veel gebruik ge- maakt van afval der beetwortels, dat hun onder den naam van pulpe uit de suikerfabrieken aangevoerd wordt. Dit voe- der, waardoor de melkgift zeer bevorderd wordt, wordt tegen- woordig zeer veel gebruikt, omdat de plotseling ingevallen De Nederlandsche Consul te Stockholm berigt aangaande de uitkomsten van den oogst in Zweden hoofdzakelijk bet volgende -. De buitengewoon goede verwachtingenwelke men betref- fende den oogst koesterde, zijn gelukkig vervuld geworden. Het gunstigste weder voor den graanbouw heeft in dit jaar geheerscht, en ook bij het bergen was de weersgesteldheid goed. Alleen heeft de voor den grannoogst zoo wenschelijke droogte een minder goedeu invloed uitgeoefend op de aard appelen en andere aardvrnchtenwaarvan vooral de eerstge- noemde op vele plaatsen meer of min geleden hebben. Op groDd van de officiele oogstverslagen wordt door het Statistische Centraal Bureau de opbrengst van den oogst in het geheele land goed genoemd. Hij bedroeg wel een vijfde meer dan in het vorige jaar. Zonder uitzondering valt het in 1878 geoogste graan zwaarder in gewigt dan dat van verleden jaar. De opbrengst van stroo is van bet wintergraan goed en van bet zomergraan zeer goed. De voorraad graan is volkomen toereikendterwijl er in de meeste streken nog een overschot voor den verkoop blijft. Hetzelfde geldt van het veevoeder. Volgens schrijven van den Nederlandschen Consul te Memel beantwoordt de uitslag van den oogst in zoo ver aan de gun- stige verwachtingenals de opbrengst der vooruaamste graan- soorten middelmatig en die van stroo, hooi en klqver goed genoemd kan worden. De sterke nacbtvorst iu het laatst der maand July heeft weinig schade berokkend, met uitzondering ecbter van boekweit en aardappelen, waarvan de eerste totaal doodgevroren is, terwijl de laatstgenoemden veel geleden en eene slechte opbrengst geleverd hebben. In de afdeeling Amsterdam der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, in een der zalen van Artis gehoudentrad als spreker op de heer M. L. Q. van Ledden Hulseboscbdie in een Loeijende en populaire improvisatie bet leven der Fungi (Zwammen) in de plantenwereld besprak, waarbij hij tevens de veelvormigheid en de geslacbtswisseling bij deze planten met teekeningen op het bord verduidelijkte. Na er op te hebben gewezen hoevele fungi als de oorzaak van bekende ziektenzoowel bij diereu en menschen als bij planten moeten aangemerkt worden spoorde bij vooral de prak- tische mannen van bet tuinbouwvak aan tot nnauwlettend toe- zigt bij het ziek worden der planteuwaarbij mikroskopisch onderzoek der aangetaste deelen noodzakelijk is. Een aantal fungi, woekerende op verschillende planten onzer flora uit jprekers MgEi"p?aet^jlrail ,#eTOJFfl&n^eirt'ffu Ledden Hulsebosch zelf vervaardigd, zoo akkuraat, dat zij met de besten uit het buitenland kunnen konkurreren en dan ook reeds in 1874 op de tentoonsteliing met bet eeremetaal werden bekroond. De spr. oogstte voor deze merkwaardige lezing de welver- diende toejuiching en den dank der vergadering, die hem bij monde van haren voorzitter, den heer dr. G. F. Westerman werd gebragt. hield 18 December hare 35e (buitengewone) algemeene vergadering in het Hotel Funkier, te Haarlem. 34 afdeelingen waren ter vergadering tegenwoordig, die door den voorzitter der Maatachappij, den heer C. van der Oudermeulen, werd geopend met eene korte rede, waarin werd raedegedeeld, dat sedert de laatst gehouden vergadering het getal afdeelingen met 3 was vermeerderd, en dat de Maatschappij hare medaille verleende aan de heeren Scliipper te Leiden, van Esseren te Oud-Alblas en van 'tVeld te Mijnskeerenland, die met gunstig gevolg het examen in de landbouwkunde hadden afgelegd. Het lioofdbestuur deed het voorstel om de voorbereidingen tot het houden eener internationals tentoonsteliing van paarden in 1879 uit te stellen, omdat door de Regering afwijzend was beschikt op een verzoek om subsidie. Dit voorstel werd aangenomen. Omtrent. hetgeen door het lioofdbestuur is verrigt tot bet opiigten van landbouw-kursussen werd door den lieer Visser van Iiazerswoude een uitvoerig rapport uitgebragt. Daarin werd gewezen op hetgeen in andere Staten in het belang daarvan werd gedaan, voornamelijk in Frankrijk, Dnitschland en Belgie, eu de gunstige uitkomsten, ver- kregen door de genomen doeltrelfende maatregelen, met het oog op de groote behoefte, door den landbouw in het algemeen daaraan gevoeld. Het voorstel van het lioofdbestuur om bij de Regering aan te drin- gen op bevordenng dier belangen werd eenstemmig aangenomen. Naar aanleiding daarvan werd door verscheidcne sprekers in de vergadering gewezen op de behoefte aan vermeerdering van het landbouw-onderwijs. De heer Bultman, lid van het hoofdbestuur, wees met nadruk op hetgeen reeds wordt gedaan door de rijks-landbouwsckool te Wageningen, die met haren kundigen direkteur, den heer Jongkindt Coninck, gesteund door bekwame leeraren in landbouwkunde en in de hulpwetenschappen van den landbouw, meer medewerking ver- diende dan haar nog onlangs ten deel viel in de zitting der Tweede Kamer bij monde van den beer de Jong, die zicb in zijne rede bad geplaatst op een standpnnt, dat hem niet toekwam, daar bij juist in hetgeen bij zeide het bewijs leverde, dat hij geen specialiteit op landbouwkundig gebied is. De vergadering vereenigde zich eenparig met het door den heer Bultman gesprokene, en verscheidene sprekers, waaronder de afgevaardigde uit Hoorn, de heer van Dedem, onder- steunaen het rapport, uitgebragt door het hoofdbestuur, waarin gelieel ligt opgesloten ae zienswijze van den direkteur der rijks-landbouw- school. Ten slotte vereenigde zich de vergadering bij acclamatie met eene motie, voorgesteld door den heer Waller, uit Anna Paulowna, van dezen inlioud »De vergadering, na al het gesprokene van oordeel zijnde, dat uit de laatste diskussie in de Tweede Kamer gebleken is, dat de heer de Jong niet op de hoogte is van de belangen van onzen vaderlandschen landbouw, gaat over tot de orde van den dag." Het voorstel der afdeeling Schoonhoven, in hoofdzaak neder- komende op het houden eener internationale tentoonsteliing van zuivel in 1879, als bevorderlijk aan de zoo noodige verbetering in de zuivelbereiding, lokte eene uitvoerige langdnrige diskussie uit. Daaraan werd door verschillende afdeelingen, maar ook door eenige leden der Maatschappij, onder anderen de heeren Waller voornoemd en Boeke uit Groningen, deelgenomen. Het gevolg daarvan was, dat het voorstel der afdeeling Schoonhoven werd ingetrokken, evenals het daaromtrent door het hoofdbestuur uitgebragte praeadvies.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1