- 210 - Kunstmeststoffen. een nieuw zelfwerkend weegtoestel. Het groeijen van boomen en heesters gednrende den winter. Gemcngde Berigten. J it g e z a n c w. Met overgroote meerderheid van stemmen (203 van de 220) werd tot lid van het Hoofdbestuur gekozen de heer J. van der Breggen Az., te Waddinxveen. Door het hoofdbestuur werd nog mededeeling gedaan van eene briefwisseling met de Regering, naar aanleiding der klagten, inge- bragt door de afdeeling Rotterdam, omtrent het ondoelmatige der branding van ingeente runderen en de veel te onnaauwkeurig en langzaam uitgevoerde inenting zelve dier runderen in het spoeling- distrikt. De afdeeling Waard en Groet had het voornemen aan het hoofd bestuur voor te stellen, afgevaardigden te zenden naar de zuivel- tentoonstelling, in het jaar 1879 te Berlijn te houden; maar met het oog op den minder gunstigen toestand der geldmiddelen van de Maatschappij werd dit voorstel niet ingediend, evenmin als een gelijkluidend door de afdeeling Gouda. De Nieuwe Groninger Courant bevat het volgende onder hare ingezonden stukken De toenemende duurte der landerijen en de gunstige op- brengst hebben in de laatste jaren het cultiveren van woeste gronden zeer bevorderd. Die aanwinst van bouwland heeft ten gevolge behoefte aan meststoffen; in de eerste vijf-en- twintig jaren is op zulke landen over het algemeen veel meat noodig. De behoefte aan dat product heeft zich in de laatste jaren dan ook geducht uitgebreid, een toenemende duurte is daarvan het uatUurlijke gevolg. Geen wonder dan ookdat buiten de vroegere tvijze van bemesting tot verschillende soor- ten van kunstmeststoffen de toevlugt wordt genomen. Bij de verschillende soorten daarvan wordt de eene al meer aange- prezen dan de andere en is het soma moeijelijk in dezen de beste en gescbiktste soort te kiezen. In het belang mijner medelandbouwers in de veenkolonien heb ikbij zooveel ver schillende aanprijzingengemeend te mogen wijzen op het volgende practisch beproefd resultaat van den heer H. J. Carsten te Hoogeveen, medegedeeld in de Hoopeveemche Cou rant van den 31 Augustus 1878, n°. 70. Na met verschillende soorten kunstmeststoffen proeven ge nomen te hebben komt deze heer tot de cenclusie: 1. dat Guano mest de voorkeur verdient boven iedere andere soort kunstmeststoffen 2. dat de ruwe Peru Guano vau de firma Mees Moens over het algemeen zoowel op den gemengden grond als op dien volgens de Veendam-cultuur bewerkt gunstiger resultaten heeft opgeleverd dau de opgeloste Peru Guano van Ohlendorf; 3. dat het stelsel der Veendam-cultuur ook op dalgrond de voorkeur verdient boven de cultuur op vermengde gronden, daar de eerste zoowel bij deze als bij de vorige proef veel grooter opbrengst had geleverd 4. dat de opbrengst van den grond volgens de Veendam- cultuur bewerkt en bemest met ruwe Peru Guano van Mees Moens nagenoeg gelijk staat met dien, welke met straat- mest is bemest gewordenniettegenstaande de kosten van bemesting nog niet een kwart gedeelte bedragen van die met straatvuil. Schoon in het minst niet betrokken in den verkoop van kunstmeststoffenheb ik in het belang van den landbouw in - fft ju:3jui dezer veelgelezen courant ter kennisse van het publiek te moeten brengen. Een Landbouwer nit de Veenkolonien. De heer Jb. Boeke schrijft in de Nieuwe Groninger Courant het volgende over: Aan een Duitsch ingenieur, die my dezer dagen bezocht, heb ik beloofd dit toestel onder de aandacht van het publiek te brengen. Het moet zoo goed werken en zulke uitstekende diensten bewijzen, dat de fabrikant zeer gaarne geneigd is het op proef te leveren aan den eersten belanghebbendedie er be hoefte aan gevoelt en zich verbindt het te houden wanneer hy met de werking tevredeo is. Dit toestel weegt volkomen zonder eenige hulp van een arbeider of van eene andere kracht en registreert tevens op een telwerk het gewigt van de er doorgeloopene hoeveelheid. Men kan het dus op drie wijzen gebruiken: 1°. tot het bepalen van het gewigt van groote partijen; 2°. tot naauwkeurige controle der verbruikte groudstoffen b. v. in pel-, olie- en meelmolensbierbrouwerijenstoke- rijenenz.; 3°. tot het verdeelen van groote hoeveelheden in gedeelten van volkomen gelijk gewigt, dus tot het vullen van zakken, vatenenz. Vergeleken met andere weegtoestellenbiedt het de volgen de voordeelen 1. Bijzondere naauwkeurigheid. 2. Volkomen waarborg tegen vergissingen en tegen den in- vloed van onbevoegden. 3. Besparen van tijd en arbeid. Van buiten gezien is het toestel een vierkante kastwaarin het meehanisme geheel afgesloten is en alleen van buiten het cijferblad van den meter en een kleine hefboom om in- en uit het werk te zettenzigtbaar is. Er worden 6 groote nummers van vervaardigd. Het kleinste, dat met emballage 410 mark kost, weegt, bij eene capaciteit der weegbak vau 10 kilo, per uur 2500 3000 kilo. De middelste groote van 87 5 marken by hoeveelheden van 50 kilo tegelijk9u00 10000 kilo per uur. Bij de drie grootere soorten heeft de weegbak respect. 100 200 en 500 kilo inhoud. Deze cijfers hebben betrekking op granen of stoffendie ongeveer hetzelfde specifieke gewigt hebben. De fabrikanten waarborgen eene juistheid van '/a5 percent, zoodat op 2.500 kilo niet meer dan hoogstens 1 kilo verschil kan bestaan, verder voor regelmatig loopen en voor goede materialen. Gaarne zal ik belanghebbenden teekeningen laten zien en verdere inlichtingen geveu. Het voornemen bestaat om de Noorder-Lekdijken belangrijk te verhoogen. Commissien uit Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zullen daartoe eerlang met elkander confereren. Algemeen houdt men het er voor, dat boomen en heesters des winters niet groeijen. Voor zoover de deelen van deze planten zich boven de oppervlakte van den grond bevinden is dat ook joist, maar het geldt niet voor de onderaardsche deelen, omdat de temperatuur van den boilem op eenige diepte de luchttemperatuur overtreft. Goppert heeft voor korten tijd ontdektdat in Sileziewaar de winters zeer streng zijn, de boomen in dit jaargetijde voort- gaan met wortels te vormen. Daarom ook zal het verplanten van boomen in den herfst misschien meer kans van slagen geven dan in het vooijaar. Door wijlen den heer A. J. Scriverius, in leven notaris enwet- houder te Zwolle, is de belangrijke som van f 20,000 gelegateerd aan het bestuur der gasthuizen aldaar, en aan zijne dienstbode gedurende haar leven f 8 per week. Door wijlen mej. D. Heuneman, wed. L. Groot, is een legaat van f 1000 besproken aan de r.-k. armen te Egmond-Binnen. Door wijlen vrouwe S. M. C. Schottelink, wed. den heer J. J. Beerekamp, is een legaat van 10,000 vermaakt ten behoeve der diaconiescholen van de Ned. herv. genieeute te Amsterdam. Wijlen mej. Maria Swigters, te Amsterdam, heeft aan de algemeene armen besproken een legaat, groot f 1000. Door wijlen den heer H. C. van der Wilt is een legaat van 4000 besproken aan het kerkefonds der Ned. herv. gemeente te Amsterdam. Het geschenk, door de gemeente Amsterdam aan Z. M. den koning bij zijn aanstaand huwelijk aan te bieden, zal bestaan uit een zilveren tafelmiddenstuk. Voor het gala-bal, dat te Amsterdam bij 's konings huwelijk ten hove zal gegeven worden, zullen niet minder dan 1600 uit- noodigingen worden gedaan. Te Oosterhesselen zijn twee schaatsenrijders tegen elkander aangereden. Een hunner viel en werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna is overleden. Een 10-jarige knaap heeft voor een knikker zijn leven opge- offerd. De ongelukkige knikker rolde, te Vlissingen, op het ijs de knaap en zijn makker liepen hem nabeiden zakten er door en de 10-jarige jongen schoot er het leven bij in. De inschrijvingen op de leening voor de Rotterdamsche tram- weg-maatschappij bedragen ongeveer 71 millioen. Zeven millioen zou reeds een enorme som -zijn, maar 71 millioen? Als de Duit- schers dit lezen en ons »steinreich" noemen, hebben ze waarlijk zoo'n groot ongelijk niet. Ze moeten echter bedenken dat de in schrijvingen meest van buitenslands kwamen. Den 17 December jl., des middags om 12 uur was het te Londen zoo donker, dat niet alleen de scheepvaart op de Theems, maar ook het omnibus- en tramweg-vervoer door de straten gestaakt moesten worden. Op den flqlborn-viaduct nam men zijn toevlugt tot het electrische lichtdat nu goede diensten bewees en daar althans de passage nog mogelijk maakte. roote hoeveelneid sneeuw, dat de spoorwegen genoodzaakt waren e dienst te staken. Wij hebben onlangs de curieuse advertentie medegedeeld waarbij een flinke trekezel werd gevraagd, adres bij den bode van het Seminarie te Haren bij Oisterwijk. Op die advertentie is, naar de i/Zaanstreek" verneemt, een even curieus antwoord ingekomen a MeheerIk ben een trek-eezel, of ijgenlijk een eezelin, schoon ik geen vier poten hep. Vlink bin ik ook noch, want ik hep agt jaar in L'itert in de lijn helopen voor swaare sckoite; maar nou ik bij de veertig kom wort me dat wel wat zuur. Ik zou dus graag wat anders willen, en omdat ik denk dat bij U zoo hart niet ge- trokke hoeft te worde, most u me maar neeme. Voor vier gulden boven voer en stalling ken je me kriege. Ik hiet Jannetje Slop en woon in de steeg agter de neude. Je dienares." Ten gevolge van een aanvaring door den Engelschen steamer «Fuladine", is de stoomboot Byzantin" van de Maatschappij- Frayssinet van Marseille, in den nacht van 18 op 19 December, voor Gallipoli gezonken. Slechts de doctor der boot, een luitenant, de eerste machinist en elf man van het scheepsvolk zijn gered. De andere personen aan boord, onder wie 150 passagiers, zijn ver- dronken volgens het agentschap Havas, dat het berigt uitKon- stantinogel over Odessa en Berlijn heeft ontvangen. Johannes Eckart te Munchenheeft een middel gevonden om versche visschen zoo te conserveerendat ze, zonder gebruik- making van ijsdoor geheel Europa kunnen verzonden worden en toed blijven. De visschen worden eerst van de ingewanden ont- aandaarop door middel van een hydraulischen toestel in den tijd van 15 minnten met een zwakke oplossing van salicylzuur doortrokken en eindelijk in Vaten of kisten verpakt en met gelatine overgoten. Deze vloeit nu om en in de visschen; houdt ze buig- zaam en belet dat ze uitdrogen. De vaten of kisten kunnen nu als gewoon vrachtgced als alle andere goederen aan de spoorweg- maatschappij overgegeven worden; het hindert niets of ze ook al een 14 dagen onderweg blijven. Reeds heeft deze methode de proef doorstaan. Den Isten Mei van dit jaar kwamen visschen, die den 22sten April te Ringkjobing verpakt waren, niettegenstaande het warme weder, te Hamburg zoo frisch aan, alsof men ze zoo juist uit het water had opgehaald. Zoowel voor zoet- als voor zout- watervisschen is deze methode toe te passen. Om de uitvinding overal bekend te maken en de zoo geprepareerde visschen in te voerenzijn nu van Ringkjobing uit naar alle streken van Duitsch- land en ook naar Londen proefzendingen gestuurd. Yolksvertegenwoordiger te worden is in Engeland een kost- bare eer. Lord Colin Campbell, zoon van den hertog van Argyle, heeft onlaugs, bij den verkiezingsstrijd om den parleinentszetel voor Argyeshire, bijna 70,000 uitgegeven. Hij had tenminste nog het genoegen gekozen te worden, door de liberale partij. Zijn tegenstanderde couservatief Malcolm, gaf f 108,000 uit en ver- loor toch zijn zetel. De petroleumbronnen van Pennsylvania en West-Virginie hebben tot dusver 80 millioen vaten petrolenm geleverdvertegen- woordigende eene waarde van bijna 1000 millioen guldens. Eindelijk zullen we dan toch kunnen vliegen. Dr. Ackermann uit Sagan, heeft een patent verkregen voor een door hem uitge- vonden vliegmachine. Daar nu een patent niet gemakkelijk wordt verkregen, begint het publiek gewigt aan de zaak te heehten. Lachte men vroeger om de zoogenaamde uitvindingthans worden de eerste vlieg-proeven met ongeduld tegemoet gezien. Den 2den November heeft de uitbarsting van den Vesuvius heel wat kwaad aangerigt. Zware steenen werden met zooveel kracht uitgeworpen dat de inwoners, die op weg waren naar het kerkhof, verschrikt wegvlugtten. Verscheidene boomen vielen om, en een daarvan kwam juist neer op een rijtuig, dat geheel vermorzeld werd. De telegraphische gemeeuschap tusschen Salerno en Calabrie werd verbroken. De neerstroomende lava noodzaakte verscheidene menschen om overhaast hunne woningen te verlaten en eenige wegen waren haast onbegaanbaar door het zand en de steenen. Zooals men weet, is in sommige ziektegevallen het over- brengen van bloed uit een gezond in eeu lijdend ligehaam met goed gevolg toegepast. De beroemde physioloog Brown-Sequard heeft thans aan de »Societe de biologic" proeven medegedeeld, die moeten strekken om te bewijzen, dat melk, matig warm en zeer langzaam een slagader ingespoten, even goed als het krach- tigste, gezondste bloed het leven behouden kan. Versehilleude diersoortenop het punt van stervenheeft de heer Brown-Sequard door inspuiting van melk weer in het leven teruggeroepen. De inschrijvingen tot oprigting van een gedenkteeken te Mun chen (Beijeren), ter eere van prof. J. Liebigden beroemden schei- kundige ook op laodbouwgebiedzijn geklommen tot een bedrag van 120,000 mark of 72,000 Nederlaudsch. Men acht die som voldoende tot het oprigten van een bronzen standbeeld en eenpie- destaldaarmede in overeeustemming. De juryter beoordeeling van de daarvoor ingezonden ontwerpenheeft den eersten prijs van 2000 mark toegekend aan Wagmiiller, te Munchen, en den tweeden, van 1500 mark, aan Begas, te Berlijn. De diefstallen op groote schaal schijnen weer aan de orde van den dag te ziju. Nu weer wordt uit New-York van den 28sten gemeld, dat in het gebouw der spaarkas, bekend onder den naam van »Manhanan Savings-Institution", door inbraak diefstal is ge- pleegd, waarbij de dieven zich meester hebben gemaakt van ver schillende waarden, voor een bedrag van 2,757,000 dollars, waar- onder 84,000 dollars in specie en obligatien aan toonder. De heer Schiir Wegezin, ministerial direktor", verhaalt in de Stettiner Zeitung, dat een hem behoorende kleinetwaalfjarige bondop een aardappelveld een muis ingeslikt hebbende zonder het dier te dooden, ten gevolge daarvan gestorven is. De muis had zich namelijk door de maag en de huid heengebeten en zou ont- komen zijn, indien men hem niet den kop vermorzeld had. De eigenaar vond het diertje in de huid van den bond hangen en bij ontleding van dezen iaatste kon men duidelijk den weg, dien de muis zich tusschen de ribben door gebaand had nagaan. Een rentenier in Belgie, Deneck genaamd, heeft het vrucht- gebruik vau zijn vermogen (tien millioen) aan twee zijnervrienden gelegateerd. De successieregten beloopen ongeveer anderhalf mil lioen. Een mooije bijdrage voor de staatskas! Te Frankfort a/M. wordt binnen kort een hotel geopend, waar alleen aau vrouwelijke reizigers een onderkomen zal worden verstrekt. De leidiug der zaak en de bediening worden uitsluitend aan vrouwen opgedragen. In Japan brandt men reeds eenige eenwen petroleum zegt men. Er zouden niet ver van de noordwestkust van het eiland Nippon, in de provincie Etsjigo, meer dan 600 rijke petroleum bronnen zijn, die zeer goede olie leveren. Wie weet, hoe oud in China ons nieuwe electrisch licht al is n Daily News behelst ecu telegram uit New-York van 3 dezer waarin gemeld wordt dat Edison eene machine heeft uitgevonden om de hoeveelheid verbruikt electrisch licht te raeten. De machine bestaat in een zelf registrerenden toestel, die geplaatst zal worden in elk huis, dat van electrisch licht voorzien wordt. Edison ver- klaart dat zijne uitvinding aangaande het electrisch licht thans vol- tooid is. Hy houdt zich thans nog slechts bezig met proeven, om de kosten van het licht zoo zuinig mogelijk te maken. Nu reeds heeft hij de zekerheid dat zij minder zullen zijn dan die van het gas. Zoodra hij de miuimum-prijzen gevonden heeft, zal hij de uitkomsten zijner uitvinding openbaar maken. Twee heeren, aangesteld voor de taxatie der eigendommen benoodigd voor een aan te leggen spoorweg in Noord Brabant staan voor eene breede sloot. Een dier heeren is er met behulp van een stok in den sprong over, de andere, meer corpulent en bovendien een weinig trekbeenendrilt bij het denkbeeld om dien stroom over te springen. Daar dat water maar nergens smaller wil worden, vraagt hij advies aan zijn voorganger. Wel, zegt deze: Historisch. Haarlemmermeer, December 1878. Geachte hoofdredacteur Sedert de oprigting van uw blad behoor ik tot uwe ge- trouwe lezers. Zeer zelden heb ik overgeslageu een verslag van bet verhaudelde in het Polderbestuurin den Raadof een overzigt van de waterstanden. Houd raij ten goede, zoo ik, nu en dan, uive verslagen wel wat droog heb gevonden. Dit is vooral het geval geworden sedert de verslagen van den Raad niet meer bruto, maar netto worden gegeven; het was juist de tarra, die my (en zoo ik geloof vele lezers) het meest aantrok. Sedert de zuivering heeft het feuilletondat de ver slagen vau den Raad bevat, veel van het kluchtige, dat mij aantrokverloren. Vele mijner bekenden vragen mij, om toch nog eens iets voor uw blad te schrijven. Ik heb heden aan bun verzoek gedacht, nu Sint-Nicolaas is gepasseerd, en ik mede naar de winkels te Amsterdam ben geweest, om voor eenige kinderen in de familie eenige zoogenaamde surprises en wat speculatie t te koopen. Ik wil u nu ook wat zenden, bestemd voor de vrienden, die ik mogt hebben overgehouden in de gemeente Haarlem mermeer. Ik kies daartoe een versje, dat ik onlangs heb opgedaan op een landhuishoudkundig reisje naar Bonn, waar het door de Duitschers werd gezongen aan een feestmaaltijd. Uit den inboud heb ik gemerkt, in hoe groote achting door hen werd gehouden de wijsgeer Hegelwiens stelsel (zoo ik mij goed herinner) indertijd door mijDen geachten leermeester Thorbecke in Nederland werd ingevoerd. Tot mijne spijt heb ik toen wel eens behoord tot hen, die, op het voetspoor des grooten mans, het Hegelianisme niet onvoor- waardelijk konden aannemen ik zag nu, van naby op welken prijs het door zijne eigene landslieden wordt geschat. Daar bet mogelijk konde zijndat uwe lezers in Haar lemmermeer niet alien Duitsch verstondenof op de hoogte waren der Hegeliaansche wijsbegeerteheb ik het lied (met behulp van een woordenboek) in het Hollandsch trachten te vertalen en in plaats van Hegel eene Hollandsche beroemd- heid vermeld, die niet alleen in Nederland, maar in geheel Enropa, in Amerika, in het vak, dat het lied behandelt.be- roemd is geworden (evenzeer als Saganarose, comme dans l'univers et dans mille autres lieux). Door deze en andere omstandigheden is mijne vertaling misschien wat vrij uitgevallen; trouwens, ik geef u den oor- spronkelijken tekst, en laat het aan anderen over, des ver- kiezende, de vertaling op nieuw te beginnen. En hiermede basta. Zoodra er een stoomtramway door Haarlemmermeer rijdt, hoop ik u eens te komen opzoeken de post loopt nu van Amsterdam naar Badhoeve drie dagen, en dit is mij wat lang. Geheel de uwe, Amersfoordt. PS. Ik heb het gehaele lied in 't Duitsch alleen uit mijn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2