1879. Vrijdag, 5 Januarij. No. 1. VA N AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. TwintigsteJaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Aan Heeren Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven \\mm\ II AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALT.E TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Eltrrl{jk Woengdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Omtrent het adres der „Vereeniging ter Bevordering der Algemeene Belangen" van den Haarlemmermeerpolder, hou- dende verzoek, dat bij volgende polderverkiezingen een hulp- stembnreau in den polder zelven gevestigd worde, en omtrent vijf eenslaidende adressen van Ingelnndenhoudende verzoek dat adressanten worden in de gelegenheid gesteld hunne stemmen op eene geschikte plaats in den polder zelven uit te brengen, hebben wij de eer het volgende te adviseren. Ingevolge art. 26 van het Provinciaal Algemeen Reglement op de watersckappen in Noord-Hollandbepaalt het Dage- lijksch Bestuur de plaatswaar de verkiezingen gehouden worden; en uit dien hoofde zou der adressanten verzoek be- hoord hebben aan Dijkgraaf en Heemraden gerigt te zijn. Uit de omstandigheid dat hun verzoek gerigt is aan Uwe Vergadering, die volgens art. 57 van hetzelfde Reglement de bevoegdheid heeft het waterschap voor de verkiezingen in afdeelingen te splitsenis misschien af te leidendat der adressanten bedoeling geweest is te vragen het in 't leven roepen van een afdeeling, bestaande uit Ingelanden woon- achtig in den polder. Dit nogtans en het vestigen van een hulp-stembureau komen in gelijke mate onuitvoerlijk voor. De splitsing van een waterschap in afdeelingen bedoeld in art. 57 Algemeen Reglement, beteekent eene onderscheiding van het poldergebied voor de ligging, onafhankelijk van de vraag, wie dc eigen-areu zijn, zooJif:.,ene onJoischeiding van de Ingelanden onafhankelijk van de vraag waar hun land ligt, b(j het Reglement niet voorzien of bekend is. De adresserende Vereeniging meent dat de redenendie naar hare opvatting voorheen hebben doen besluiten de ver kiezingen buiten den polder te houden name'AjK. Wv-gem'u van een geschikt lokaal en de op.'oerijdbaarheid der wegen thans vervallen zijn. Dat die 'redenen niet meer bestaan althans zoo wij met de, Vdressanten aannemen dat het Raad- huis tot, houden van de polderverkiezingen zou worden beschikbaar gesteld, geven wij toe, doch de meening, dat die redenen voorheen tot het houden van de verkiezingen buiten den polder hebben geleidkunnen w(j niet deelen. Dat de verkiezingen voor een Waterschapshestuur in het waterschap zelf gehouden wordenis geenszins een vaste regel en de daadzaak dat voorheen nog meer Ingelanden buiten den polder woondenen dat het centrum des polders des- tijdsgelijk nu nog het geval isbjjna geen openbare mid- delen van gemeenschap met de aanliggende steden had, zou er zeker niet voor gepleit hebben, de verkiezingen bij voor- keur in den polder te houden. Thans bestaat daartoe, naar ons voorkomt, evenmin reden nu nog 23-6 stemgeregtigde Ingelanden vertegenwoordigende een grondbezit van 13,192 hectaren buiten den polder, en 138 stemgeregtigden, vertegenwoordigende een grondbezit van 3922 hectaren, daarbinnen woonachtig zijn. Het houden van de verkiezingen in den polder, in plaats van,' gelijk tot nog toe, te Haarlem of te Amsterdam, wat trouwens adressanten niet vragenzoude ook voor de buiten den polder woonachtige Ingelanden een veel grooter ongerief veroorzaken dan het ongerief, aan het houden van de ver kiezingen buiten den polder voor de daarbinnen woonachtige Ingelanden verbondenvooral omdat de bestaande openbare middelen van gemeenschap of de stoombootdiensten langs de Ringvaart, meest alien zoo geregeld zijn, dat men alleen des morgens naar de steden, en alleen des avonds vandaar naar den polder reizen kanen omdat de meesten in den polder woonachtige stemgeregtigden zelve paard en rijtuig houden en de buiten den polder woonachtige Ingelanden in den regel het te Haarlem, Leiden, Amsterdam of elders moeten huren. Tegen het vestigen van een hulp-stembureau in den polder bestaan onoverkomelijke bezwaren. Het kan niet ingesteld worden zonder dat zekere groep van kiezers op dien voet er bij worden ingedeeld, dat zij tegelijk met het verkrijgen van het regt, om aan dat hulp- bureau te stemmenverliezen het regt om elders hunne stemmen uit te brengen, aangezien anders niets dezen of genen kiezer beletten zou aan beide bureaux zijn stemregt te gaan uitoefenen. Eene zoodanige indeeling, mogelijk bij Staatkundige ver kiezingen, waar het kiesregt aan het ingezetenschap verbon den isen ieder slechts stemgeregtigd is in het district zijner woonplaats, is onmogelijk waar gelijk bij polder verkie zingen het stemregt afhankelijk is van het bezit van land in den polder, en de kiesgeregtigden over het geheele vader- land verspreid, en zelfs vaak daarbuiten wonen. Een maatstaf, waarnaar men eene categorie van kiezers bij het hoofdbureau en een andere categorie bij het hulpbureau kan indeelenis niet te vindendaar zelfs degenen die in den poldermaar niet in het centrum wonenvoor een deel om te stemmengemakkelijker naar Haarlem of Amsterdam dan naar het Hoofddorp van Haarlemmermeer kunnen reizen. Art. 24 alinea 2 van het Algemeen Reglement zou geene toepassing kunnen vindenomdat het hulpbureauwaarbij de in die alinea bedoelde vordering werd ingebragtbuiten staat zou zijn te beoordeelen of- niet de voorganger van den reclamant in den eigendom van zijn land als die bij het andere bureau was ingedeeldduar van zijn stemregt ingevolge de ljjst van kiesgeregtigden had gebruik gemaakt of nog zou gebruik maken. Evenmin zou de hand te houden zijn aan het verbod van art. 16 laatste alinea van het Reglement, dat niemand voor meer dan een persoon als gemagtigde mag optreden, omdat men bij het eene bureau niet weten kanof een lasthebber niet reeds aan het andere bureau voor dezen of genen ge- stemd heeft of nog zal gaan stemmen. Op grond van een en ander stellen wij U voor op de verzoeken der adressanten het volgende afwijzend antwoord te geven. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, J. W. M. VAN UE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Gelezen hebbende het verzoek der Vereeniging tot Be vordering van de Algemeene Belangen" van den Haarlemmer- 1 meerpolder, houdende verzoek.!.bij de volgende polder- verkiezingen een hulp-stembureau in den polder zelven gevestigd J worde, en vijf verschillende adressen van Ingelanden hou dende verzoekdat adressanten worden in de gelegenheid gesteld hunne stemmen op eene gemakkelijke plaats in den polder zelven uit te brengen en lettende op het dienaan - gaande door Dijkgraaf en Heemraden gegeven praeadvies Geven adressanten te kennen dat hun verzoek ovn de instelling van eifl. hulp-stembureau in den polder b'ehoort te worden gerigt tot Dijkgrtsaf en Heemradendie ingevolge art. 26 van het Provinc'rad Algemeen Reglemen<t voor de waterschappen in Noord-Holland de •p'raats bepalen waar de stemming gehouden wordt, en dat voor zooverre zij splitsing van het waterschap in afdeelingen mogten verlangen aan hun verzoek niet kan worden voldaan. Gedaan in de Vergadering van 18 December 1878. J. W. M. VAN DE POLL, Voorzitter. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. In de vacature bij de Herv. gemeente te Nieuw-Vennep zal de predikbeurt worden waargenomenop Zondag 5 Ja nuarij, door Ds. DeMazure, van Bennebroek, en op Zondag 12 Januarij, door Ds. Romeny, van Haarlem. Als predikant aldaar is beroepen Dr. Nanning Tydeman te Seharwoude. van 2531 December 1878. GEBOREN Wilhelmina, dochter van Jenneke Sterk (ongehuwd). Simon, zoon van S. van Geest en K. Kool. Geertruien Govert (tweel.), dochter en zoon van J. van Keulen en L. Vervoorn. Willem, zoon van H. W. Landwehr Johan en J. Ersman. Elbert, zoon van A. Bonsing en N. G. van Egmond. Jacob, zoon van V. Beets en E. Beers. Pieter, zoon van A. Dunweg en A. Krnijt. Wilhelmus, zoon van C. Pijlman en J. Horstman. Leendert, zoon van J. Johannisse en M. P. Malipaard. Antje, dochter van H. Schering en D. Kardol. Petrus, zoon van S. Dijt en C. Lamboo. Hiltje, dochter van A. Vermeulenen J. de Vogel. Marinus, zoon van J. van den Broek en M. van Heu- kelom. Elisabeth Hendrika Cornelia, dochter van D. Eijssen en W. Benjamin. Cornelia, zoon van W. Roodenburg en H. Lelieveld. Theresia Catharina Anthonia, dochter van J. F. Nijs en H. C. van Dam. Jacob, zoon van J. van der Boon en N. Kwakerhaak. Hendrika, dochter van M. van der Ham en J. Vaalburg. Margjedochter van G. Siebeling en J. Hessels. Paulina, dochter van A. Snoodijk en N. van Stelle. Magdalena, dochter van G. Nederveld en N. van der Lelij. Teuntje, dochter van K. van Wirdum en A. de Rooij. Anna Elisabeth, dochter van Johanna van Doom (ongehuwd). Maria, dochter van H. Prins en G. van Gerven. OVERLEDENPieter Sluis, ond 27 jaren, gehuwd met A. Molenaar. Jan Roeland, zoon van A. Gondswaard en A. Kavelaan. Johannes van Zeijl, oud 31 jaren, gehuwd met C. Sprangers. Bernardus van Tilburg oud 63 jaren, gehuwd met K. de Krom. Arie Homan, oud 68 jaren, gehuwd met C. Stolwijk. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDL. de Fockert met C. Grisnigt. W. C. Sprnitenburg (wedur.) met M. van Kouterik. Op den 2den Kerstdag werd door de kinderen der Zondag- schoo! feest gevierd in het Evangelisatie-gebouw Maran-Athan albier, aan den Aalsmeerderweg. Aan ongeveer 100 kinderen van den gegoeden stand werd een mooi boekgeschenkje en aan 120 kinderen van den min- gegoeden stand daarenboven een kleedingstuk vereerd. De Commissie der feestviying betuigt dan ook hare op- regte dank voor de milde bijdragenhun zoo ruimschoots verstrekt. Eene dienstmeid, die op de boerderij van de Wed. Riet- dijk alhier eenig werk verrigtte voor een anderdie ziek wasis door de eene of andere oorzaak waarschijnlijk de gladde stoepvoorover in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Toen de vrouwwien het lang wegblijven be- vreemdde, iemand zond om naar vie meid om te zienvond men haar met het hoofd onder het ija en de beenen op de stoep. Alle middelendie men dadelijk aanwendde om de levensgeesten weder op te wekkenwaren echter vruchteloos. De verslagenheid in de buurt was algemeen, daar het meisje, 23 jaren ouddoor haar flink en vrolijk karakter algemeen bemind was. Het volgende is ons, met verzoek om plaatsingtoege- zonden Naar men verneemt, mogen de brug- en pontwachters in dienst van den Haarlemmermeerpolder, van af 1 Januarij 1879 geen sterkendrank meer verkoopen. (Bier en koffij daaronder begrepen?) Of de intrekking der vergunning is geschied omdat men vreesde dat de dienst er onder zou lij- den, weet men niet; men heeft daaromtrent weinig klagten vernomen maar wel weet men dat het publiek met dezen maatregel geen dienst wordt bewezen dat de brug- en pont wachters er door benadeeld worden, al wordt hun tractement w'giims owdhoagd, in. -enscht men siwde.i,;k AvA At imAb-jv looze verhooging van j.o tractement door de landeigenaren moge worden vergoed." Het Programma der Tentoonstelling van Tuinbouwvoort- brengselen te houden van Vrijdag 4 tot en met Woensdag 9 April 1879, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is verschenen. Aan de Commissie van regeling en belieer Linnaeusstraat 55 aldaar, moeten de opgaven van in te zen- den voorwerpenmet vermelding van het nummer van mede- dinging, gedaan worden voor of op den 20 Maart. De voor werpen gelieve men, op den 1 April e. k., vrachtvrij te zen- den in het Paleis voor Volksvlijt, onder het adres: Paleis voor ViolksvlijtTentoonstelling van Tuinbouwvoortbrengselen. Volgens het Programma zullen de volgende prijzen worden uitgeloofd 66u gouden medaille en 100 zes gouden rne- dailles en 50; een gouden medaille en 25; een-en-twin- tig gouden medailles; 66n verguld-zilveren medaille en /30; e^n verguld-zilveren medaille en 20; 66n verguld-zilveren medaille en 10; een-en-veertig verguld-zilveren medailles; vijf-en-vijftig zilveren medailles en zes-en-dertig bronzen idem. Uit Londen wordt aan de E. Ct. medegedeelddat het bepaald is, dat de groote landbouwtentoonstelling in 1879 te Louden te houden, een Internationale zal zijn; binnenkort zullen Buitenlandsche Regeeringen schriftelijk officiele kennis- geving daarvan ontvangen. Een groot aantal prijzen is reeds nu uitgeloofd, o. a. afzonderlijke prijzen voor Buitenlandsch vee, kaas en groenten. Deze tentoonstelling zal te Kilburn, in de onmiddellijke nabijheid der stad gehouden worden Amerika staat bovenaan onder de deelnemers. Het bewaren en verzenden van vleesch en groenten schijnt een punt te zijn waarop de aandacht grootelijks gevestigd zal zijn. Eene Maatschappij wordt opgerigt met het doel om, vol gens een ontworpen plan, gronden of weilandgelegen in den Stads- of Godshuispoldergemeente Amsterdam en Nieuwer- Amstel, ter gezamenlijke grootte van drie honderd zeven-en- dertig duizend vijf honderd vierkante meters, geschikt te maken tot bouwterreinen of aan te leggen park. De ontwerper- directeur is de beer J. J. Metz. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft. in zijn vergadering van 11. Zaterdag beslotenin te schrijven voor f 2500 in het waarborgfonds voor de feesten bij gelegenheid der 35e algemeene vergadering der Qeldersche Maatschappij van Land- bouw, en tevens aan de regelingscommissie een groot terrein tusschen de voormalige Molen- en Hertogsteegpoorten in leen af te staan, teneinde daar een groote feesttent en terreinen voor tentoonstelling van paarden vee etc. in te rigten. Wij lezen het volgende in de Amsterdamsche Couranl .- Blijkens het, van wege het departement van binnenlandsche za- ken, door den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, opgemaakt verslag over den landbouw in Nederland in 1876 is de vermeerdering vaii bouw- en grasland in onderscheidene provineien, vooral die aan zee gelegen zijn of waarvan een meer of minder groot gedeelte uit wateroppervlakte bestaat (en welke vermeerdering jaarlijks valt op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1