A (I v e r t e n I i e 11. Verkooping van Boomen - 2 - zware POPELEX BOOMEX, Landbouwvereenigingen in Daitschland. Oemeng-de Berigten. KEGTSZAKEN. Amsterdamsehe Kanaal-Maatschappij Jtowespaubctttic- te Haartemmermeer, op Woensdag 15 Januarij 1879, des voormiddags ten II ure, ann den Aal*meerder*ceg bij den Kruisweg, op Sectie II Kavels 7 tot en met 15. van eene Partij te merken), voor een groot gedeelte aan droog gemaakt land te danken. Woeste grond besloeg in 1833 910,225 hekt., in 1876 760,999. Bouwland, in 1833 782,144, in 1876 840,941 hekt. Grasland, in 1833 1,061,812, in 1876 1,112,683 hekt. Ook boschland is toege- nomen, daar dit in 1833 169,086 hekt. besloeg, in 1876 198,788. In het verslag wordt o. a. gewezen op den zeer grooten invloed dien de land- en waterwegen op de welvaart van eene landstreek hebbenvan veel belang is dan ook voor den landbouw de toestand van en het aantal der bevaarbare rivieren, kanalen en kunstwegen. Zoodra men de zekerheid heeft dat ergens een nieuwe weg, hetzij te land hetzij te water zal aangelegd worden, dan rijzen aanstonds de prijzen van koop en huur der landerijen welke aan dien weg liggen en moeten zij dientengevolge ook meer voortbrengen dan vroeger, om de kosten weder goed te maken. Doch ook de meer of mindere zorg, die aan het onderhoud en aan de verbetering der bestaande wegen besteed wordt, laat niet na een merkbaren invloed uit te oefenendoor het gemakkelijk maken van het vervoer van mest naar den akker, van de voortbrengselen der landerijen naar de steden en van handelsmest, krachtvoeder voor bet vee en dergelijke waren, vloeijen de kosten terng. Uit de lijst van stoomwerktuigen voor droogmaling van polders blijkt, dat linn aantal sedert 1873 in geheel Nederland tot 204 geklommen is, die met bijna 10,000 paardekraehten het water in de verschillende polders op een behoorlijk peil trachten te houden en dit in den regel ook doen. Als men nagaat, dat in 1861 nog slechts 28 stoomgemalen, met nog geen 3000 paardekracht in Ne derland aanwezig waren, dan is groote verbetering in dit opzigt niet te ontkennen, hoewel zeer zeker nog op veel plaatsen groote behoefte aan beteren afvoer van overtollig water bestaat. "De gezamenlijke waarde van den oogst der granen en handels- gewassen beliep in 1876 ruim 130 millioen gulden (gemiddeld van 1861-1865 114 millioen, gemiddeld van 1866-1870 114| millioen gulden). Slotcn. Het waterschap de Sloter Binnen- en Middel- veldsohe gekombineerde polders werd tot dusver bemalen door drie vijzelmolens. Hoewel deze bij genoegzamen wind voldoende kapaciteit bezaten, was, bij de tegenwoordig gestelde eischen om de landerijen ten alien Hide tegen de nadeelen van een tijdelijk hoogen waterst.and te be- hoeden, reeds meermalen het denkbeeld geopperd om in de bemaling gedeeltelijk door stoom te voorzien. Het bestuur, hieraan gevolg willende geven, vond geraden twee der windmolens te behouden, ten einde door deze werktuigen den wind in de eerste plaats te benuttigen, en den derden molen door een stoomgemaal te vervangen, om te voorzien in hetgeen door de molens niet zou kunnen worden verrigt. Aan^de heeren W. C. en K. de Wit, civiel-ingenieurs te Amster dam, werd voorgesteld het noodige onderzoek te doen, om den wind- mole'n „Kostverloren", aan de Kostverlorenvaart bij den Overtoom, te rekonstrueren in een stoomgemaal, met gebruikmaking van den bestaanden vijzel en vijzelopleider en van de fondamenten des molens. Op het gunstige rapport van genoemde ingenieurs werd hun het geheele werk opgedragen. Bij aanbesteding, 20 Mei gehouden, werd het maken der gebou- weu en toebehooren, aangenomen door den aannemer F. Peters te Amsterdam, voor ongeveer 16,000 en de machine, ketel enz. door de heeren Hk. Jonker en Zoon, mede aldaar, voor ongeveer/13,000. Den 6 November was het gemaal vaardig en werd het onmiddelijk in het werk gesteld. De stoommaehine van hooge drukking met veranderlijke expansie en kondensatie naar de plannen van genoemde ingenieurs in de fabrick van de heeren Ruston Proctor &C°. te Lincoln vervaardigd, is door de heeren Jonker geleverd en gesteld, terwij' de kef in hunne eigene fabriek alhier is gemaakt. Zoowel de machine die naar de laatste uitviudingen is gepc-r- t.ioneerd als de gelmuwen wat hun 'oliditeit en doeiinatine inngiii._ imtreft, sclujnen aanvankelijk a i alle eischen ten voile te beantwoorden. Een sprekend bewijs van deugdelijkheitt heeft dit maalwerktuig sedert zijne indienststelling geleverd. Immers het is van algemeene bekendheid dat het najaar van 1878 zich heeft onderscheiden door langdurige windsfilte en door een buitengewoon groote hoeveelheid gevalien regenwi. er. Van 16 November af hebben de molens bijna niet kunnen malen. Toen stond het waterpeil der polders 1.76 M. A Sedert dat tijdstip heeft het stoomwerktuig bijkans alleen de polders van het overtollige water, waaronder een groote hoeveelheid inmiddels ge valien regen, door ongeveer 600 uren werkens ontlast, en het peil gebragt op 2.00 M. A.P. Neemt men hierbij in aanmerking, dat de polders eene uitgestrekt- heid hebben van ruim 1800 hect., waaronder circa 180 hect. water, dat het gemaal slechts een vijzel heeft van 2 M. middellijn en te- vens de betrekkelijk niet aanzienlijke kosten van daarstelhng, dan mag de uitkomst bevredigend heeten. Bij de proefmaling, die den 24 December plaats had, rekende het bestuur het zieh dan ook tot eene aangename taak hulde te brengen aan de uitnemende zorg door de ingenieurs de Wit hieraan besteed, en bijzondere tevredenheid te betuigen aan de heeren Jon ker en Zoon en den aannemer Peters, over de verrigte werkzaam- heden, alsmede aan den opzigter van het waterschap G. S. Nout, over zijn kundig beleid en naauwgezet toezigt bij de uitvoering der werken. Aan belangstellenden die nadere inlichting mogten verlangen zal deze gaarne worden verstrekt, ten welken einde zij worden verzocht, zich te wenden tot de meer genoemde heeren ingenieurs, of tot het polderbestuur (voorzitter de heer J. Backer jr., te Amsterdam, op zigter G. S. Nout, te Nieuwer-Amstei). In den laatsten tijd zijn de Landbouwvereeuigingen in Duitschland zeer in omvang en beteekenis toegenomen. Na het einde van den zevenjarigen oorlog trachtte men overal in Duitschland de schadelijke gevolgen van den krijg te neutra- liseren en in de verheffing van het boerenbedrijfdie men door het stichten van Landbouwmaatschappijen trachtte te verkrijgen zag men, teregt, het beste middel om niet alleen op den landbouw, maar ook indirect op handel en industrie gunstig te werken. Van de in dien tijd gestichte maatschap- pijen bestaat nog de den 17 Junij 1764 door Koning George III van Hannover te Celle gestichte Landbouwvereenigingdie van grooten invloed is geweest. Bjjna even oud zijn de in 1772 gestichte en nog werkende Vereenigingen de „Landhuis- houdkundig-Patriotisehe Vereeniging van de vorstendommen Schweidnitz en Jauer" en de „Landhuishoudkundig-Patrotische Vereeniging te Breslau" Tegen het einde van de vorige eenw ontstonden verscheidene Genootschappenhet voornaamste was de „Markische oeconomische Gesellschaft" te Potsdam. De zich "ontwikkelende Vereenigingen ontvingen een geduchten slag in den Franschen tijd. Eerst na 1820 kwamen zij tot nieuwen bloeimen begreep ook nuals na den zevenjarigen oorlog, dat de landbouw moest worden opgebeurdindien de wooden door den oorlog gestagen zouden worden geheeld. Er ontstonden kreits- en centraalvereenigingendie door woord en daad in de eerste plaats door een aantal landbouwbladen, de belangen van het bedrijf trachtten te behartigen. In Pruissen ontstonden van 1820 tot 1840 niet minder dan 108 Landbouwvereenigingen in 1859 was dat getal reeds geklommen tot 517, in 1868 tot 819, die te zamen 109,996 leden telden. Volgens den Landbouw-Almanak van Menzel en von Lengerke, had men het vorige jaar 115 Vereenigingen, die met elkander in verband stonden, en 356 andere. De eerste konden beschikken over 698,529 mark, waaronder de subsi- dien van staatswege niet zijn begrepen. Ook in Beijeren vooml in de oud-Beijerscbe provincien, ontstonden reeds voor eene eeuw Landbouwgenootschappen. In 1768 legden geestelijken den grondslag tot de oudste Ver eeniging te Allotting. Na een tijdlang voortreffelijk gewerkt te hebben, verdween zij in den Franschen tijdmaar zij werd in 1870 door hoogadellijke grondbezitters weer in het leven geroepen. Deze Vereeniging heeft acht onderafdeelingen in de acht kreitzeudie weder verdeeld zijn in talrijke districts- vereenigingenwelke alien haar middenpunt hebben in het algemeen comite te Munchen. Buiten dat algemeen comite bestonden in 1877 8 kreitscomit^s en 236 districtscomittis. Het aautal leden der Maatschappij bedroeg 47,670. Naast deze groole Vereeniging bestonden, van haar onaf hankelijk nog meer dan 600 Genootschappen. De jaarlijksche contributie van een lid bedraagt 3 mark. De Staat geeft aan het Land- wirthschaftliche Verein 46,000 fl. In Wurtenberg bestaat eene groote vereenigingdie in twaalf onderdeelen is verdeeld welke weer 64 districtsvereeoigingen vormen. De vereeniging telt 24513 leden maar men klaagt Over de geringe opkomst bij vergaderingen enz. In Baden werd de eerste landbouwvereeniging in 1819 te Ettlingen gesticht met 19 leden. Thans telt zij 15970 leden, die in 't vorige jaar 36 000 mark bijeenbragten. De vereeni ging wordt bovendien door de regeering kracbtig ondersteund en werkt goed. In Hessen werd in 1821 eene landbouwvereeniging opge- rigt, die in 't eerst niet veel beteekenendsmaar door de be- moeijing der regeering toenam. De regeering verdeelde de groote maatschappij in drie provinciale vereenigingen die thans bloeijen. Eene van deze onaihankelijke vereeniging tot verbetering van 't paardenras werkt met groot succes. In 't groothertogdom Oldenburg werd onder bescherming van den groothertog Peter Ludwig in 1818 de eerste land bouwvereeniging gesticht. Hare werkzaamheid was vrij onbe- duidend in 't eerst, maar in 1859 werd de vereeniging op- nieuw georgauiseerd en bloeit thans. Men legt zich met voor- liefde toe op de verbetering der zuivelbereidingwaarvoor een comitd uit het hoofdbestuur in 't bijzonder is in 't leven ge roepen. Het in 1876 opgerigte proefstation voor 't onderzoek van zaden, meststoffen enz. werkt met succes. De Molkerei- schule te Rostede is voorbeeldig ingerigt. De landbouwvereeniging te Brunswijk, in 1833 gesticht, telt thans 2562 leden. De landhuishoudkundige school te Marienberg, het proefstation te Brunswijk, de Molkereischule te Hausbetenar bloeijen. Mecklenburg bezat reeds in 1778 eene vereeniging te Rostock, die steeds in bloei is toegenomen en thans 24 districtsveree- nigingen omvat. De in 1872 door graaf Lippe-Weissenfeld gestichte vereeniging van kleine landeigenaars telt. 4500 leden. Gedurende de laatste vijf ja zijn door deze vereenigingen die een grooten invloed uitoefenen, 60 tentoonstellingen van landbouw georganiseerd. Welke middelen de groote staten van Duitschland ter be- »chikking van den landbouw stellen blijkt uit de volgende stv istiek Mark. op 1000 inw. Fvfijeren969,656 Wuri emberg 477 13 26a,2 Baden30.,360 220,1 Pruissewf,917,936 362,4 Saksen585,238 249,6 In den nacht van Donderdag op Vrijdag, in de vorige weekzijn aan de Baarsjes niet minder dan 21 schapen dood gevonden, een bok wordt vermist. en andere schapen zijn meer of minder verwoud. Men schrijft een en ander toe aan hondenwelker eigeuaars niet bekend zijn. Ten bewijze van de treurige omstandigheden in de hoofdstad van het Duitsche rijk kan dienendat thans in de kanselarijen van het Berlijnschc Stadtgerigt een groot aantal koopliedendie vroeger over millioenen beschikten, als klerkeu werkzaam zijn, tegen een maandelijksche verdienste van 60 a 80 Mark. De ii Estafette" verneemt uit Moskou, dat op den spoorweg Rostow Vladikawkad een passagierstreiubestaande uit 22 wa kens, van een hoogte van 15 meter is gevalien; de machinisten, conducteurs en 18 passagiers werden gedood 38 personen zeer zwaar gekwetstde ramp is aan nalatigheid van het dienstdoend persoueel toe te schrijven. 25 December was men in Purmerende getuigen van een art goed deed. Een viertal kinderen, een too- neeltje, dat ons ouwe hart goed deed. Een viertal kinderen, twee jongens en twee meisjesreden in een kleine arresledegetrokken door een klein paardje, over de markt, toen Pony t eensklaps in z'n kop kreeg uitteglijden en met al z'n beenen in de lucht te gaan litrgen spartefen in de sneeuw. 't Was een kritiek oo^enblik. Wij hebben volwassen mannen in dergelijke omstandigheden meer dan eens onhandig zien optreden. Niet alzoo onze beide, echt holland- sehe jongens. Met de meeste tegenwoordigheid van geest bracht de een de beide meisjes in veiligheiddoor ze met forscheu arm uit de slede te ligtenterwijl de andere knaap met evenveel moed als behendigheid het kleine paardje z'n gewone positie deed hernemen. Drie minuten later was 't all right en lustig voorwaarts, alsof er niets gebeurd was. In het dorp Bergum bij Leeuwarden, is overleden de bekende dwerg Jan Hannema, die onder den naam Tom Pouce een al gemeene vermaardheid had verkregen. De kleine" werd bijna 40 jaar oud. Zijne Excellentie de minister van oorlogde heer De Roo van Alderwerelt, is overleden. Te Triffurt a/d Werra moest onlangs een verkiezing plaats hebben van bestuurders voor het Casino. De keuze viel op den dokter en den apotheker. De bediende in dat Casino is de doodgraver. De heer J. A. Gerlach, notaris te Heusden sedert het jaar 1815, de oudste notaris van Nederland, heeft op 88jarigenleeftijd ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. In de gemeente Chapelle Moche (Frankrijk) maakten 52 kin deren, uit de school komendeeen glijbaan op den vijver van het k a steel. Het ijs kon die vracht niet dragen en bezweek, 48 der kleinen geraakten te water en onder het ijs. Allen verdronken. Door de politie te Utrecht zijn aldaar valsche munters ontdekt. Het materiaal is reeds in beslag genomen. Als een staaltje van den maatschappelijken toestand te Ber- lijn kan dienendat in het vorig jaar aldaar 200,000 personen moesten worden vervolgd wegens het niet betalen hunner inkomstenbe- lasting, meestal zonder eenig gevolg, en 120,000 wegens wanbe- taling der huishuur. Te Hoogeveen heeft zich een schippersknecht verhuurd bij het gewicht. Nadat was overeengekomendat hij f 3.50 per half kilogram zou ontvangenwerd hij gewogen en 140 halve kilogr. zwaar bevonden. Hij zal dus een loon van/490 per jaar ontvangen. Te Parijs is jl. Zaturdag een honderdjarige overleden. De man, wien deze zeldzaam hooge ouderdom ten deel viel, was de heer Martin Saint-Leondie aan de polytechnische school zijne op- leiding had genoten, afdeelingschef bij de prefektuur van het Seine- departement en later hoofdkassier van de Oosier-spoorwegmaatschappij is geweest. Hij laat een weduwe van 98£ jaar nawelke in den besten welstand verkeert. In een der laatste vergaderingen der Belgische Kamer van Afgevaardigden was een bond in de zaal verdwaald. Onder een vrij heftige redevoering van een der leden begon hij plotseling te blatfen en werd hij na ecnige moeite de deur uitgejaagd. De vcr- slaggever van een der bladen maakte van dit incident op de vol gende wijze melding Geblaf van verschillende kanten." Een Amsterdamsehe vrouw tot haar Duitschen manMaar leer het dan toch; je zegt altijd »joet!" Goed is het, goed" wordt het uitgesnroken.De man: Goedik bedank je, ik heb eens voor iemand goed gesproken en dat heeft me 1000 julden ge- kost. Ik zeg joet." Onlangs miste een ingezetene van Heerenveen een kip. Eer- gisteren kwam zij op het onverwachtst voor den dag met 10 kui- kensdie zij op den zolder bad uitgebroed. Dezer dagen werd gemeld, dat te Oosterwolde een vreemde vogel was gevangen. Het bestuur der Rotterdamsche Diergaarde heeft terstond pogingen aangewend 0111 den vogel voor de verzame- ling dezer instelling in bezit te krijgendoch men had het dier reeds geb aden en opgegeten. De prent in het jongste nummer van Punch stelt Vader Kerst- mis voor, zoekende in het duister, met eene lantaren in de hand. In 't zwart verschietwaarheen hij door de sneeuw zijne schredeu wendt, staat geschrevenoorlog, bankroet, kwijning, nood. »Waar zoekt ge naar, vader?" vraagt hem Punch. Ikzoek," antwoordt de oudenaar vrede op aarde en in de menschen een welbehagen Zekere C.te Amsterdam, werd, nu ruim drie jaren ge- ledenin staat van faillissement verklnard; het scheen dat zijne zaken in zeer verwarden toestand waren, en dat er voor de schuldeiscliers niets zou overschieteu. Een strafvervolging werd ingesteld en C. maakte zich uit de voeten. Inmiddels werd hij door eene erfenis in staat gesteld z'jue schulden ten voile te kvvijten. Dezer dagen zijne familie te Amsterdam willende bezoeken werd hij echter in hechtenis genomen zoodat hij ofschoon 100 pet. hebbende betaaldwaarschijnlijk nog ter zake van bedriegelijke bankbreuk zal moeten teregtstaan. Het geregtshof te 's-Herlogeubosch heeft de Duitsche bede- Vaartgangersdie bij gelegenlieid eener processie te Roermond zich tegen de openbare magt verzet hebben, schuldig ver- klaard. Vier hunner zijn veroordeeld tot een jaar, twee tot drie maanden en twee tot eene rpaand celstraf. Te Londen komt eerstdaags een curieus scheidings-proces aan de orde. Het echtpaar is schatrijk en bekend wegens zijn weelderige levenswijze. Eischeres is de vrouw, 87 jaar o .l, 1 na een huwelijk van 70 jaren, van haren man, i'ord Vv7, 98 jau; uu .-venscht gescheiden te worden wegens.... een verschil van humem De ware reden is echter daf mevrouw haar man voor een valschen lord houdt. Zij maakt /Uh ste'rv vul '-en in cam het testament van een vroedvrouw te kimnen wijzen, dat hij de zoon is van een koetsier en indertija voor een doodgeboren spruit werd ondergeschoven. Aangaande de werken der Amsterdamsehe Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in November voortgezet met 650 tot 690 arbei- ders, 6 paarden, 2 locomotieven20 tot 40 wagens, 23 of 24 stoombaggervaartuigen210 grondschouwen en 23 of 24 sleepstoom- booten. Bovendien het dubbele emmerbaggervaartuig n°. 5 van de Tym in Engelandmet de daarbij behoorende 3 groote stoomklepschon wen. Noordzeehoofden. Als voorraad voor het onderhoud d hoof- den zijn in aanmaak 1500 kub. meter betonblokken. Hiervi waren op het eind van November 200 stuks, bevattende 1009 kub. meter voltooid. Noordzeehaven. In het geheel werd van af 1 Julij 1875 ge- baggerd, in de vaartuigen gemeten3,620,600 kub. meterwaarvan 79,900 kub. meter in November 1878. Het getal werkdagen in dezelfde maand bedroeg IOI/4vorige maanden 1471/4 totaal Januarij-November 1571/4- Hoofdkanaal. De verdieping van het kanaalvak tusschen de Noordzeesluizen en den straatweg te Yelsen, tot 8.20 meter onder A. P.werd voortgezet. In November werden gebaggerd en weggevoerd 42,000 kub. meter. De Advertentie, aanvangende met de woonlen„Aan den Weg-Kanadnsenz., kan niet zonder ODderteekeuing van den schrijver geplaatst worden. zoo als die ter Plaatse voormeld genummerd zullen zijn. De Betaling moet gescbieden op den Dag der Verkooping.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2