1879 Vrijdag, 10 Januarij No. 2 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. 3?rijs van bet Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/3 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Zitting van Donderdag 7 November 1878, \\m\w IIA A R LEIIM E R M E E It N\V.VUiV;/, Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterl{fk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In 1878 zijn in de Gemeente: Geboren 334 mannen en 340 vrouwen, totaal 674, waar- onder 15 tweelinggeboorten. Overleden 190 mannen en 142 vrouwen totaal 332 zijnde 1 op de 42 zielen. Levenloos geboren 40. Het getal gesloten huwelijken bedroeg 99. Echtscheidingen geene. In de Gemeente hebben zich gevestigd 556 mannen en 541 vrouwen, totaal 1097. De Gemeente hebben verlaten 481 mannen en 437 vrou wen, totaal 918. De bevolking bedroeg op 31 December 1877 13,602 zielen. De bevolking op 31 December 1878 bestond uit 7272 mannen en 6851 vrouwen, totaal 14,122 zielen, welke ver- deeld zijn als volgt: Nederd. Hervormden 9090, Fransch of Waalscb Herv. 6« Engelsch Herv. 5, Evang. Luth. 41, Herst. Evang. Luth. 17, Doopsgezinden 193 Remonstranten 1 8 Christelijk Gerefor- meerden 683, Koomsch-Catbolieken 4057 Oud-Roomschen 10, Ned. Israelieten geene. Tot geene gezindheden behoo- rende 3. Kerkvoogden der Hervormde gemeente Haarlemmermeer werden voor eenige dagen zeer verblijd door eene mededeeling van den heer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Amsterdam, dat Ziju Hoog Wel-Geb.handetende ter vol'doe- ning aan een verlangen geuit door zyne overledene echtgenoote aan deze gemeente kwijtschold het nog onafgeloste gedeelte eener hypothecaire schuld per resto groot/ 900. Heeft de betreurde overledene aan haar voornemenom baren wensch in haar testament op te nemen geen gevolg kunnen geven wijl de dood haar verrast heeftkerkvoogden erkennen dankbaar hare uoede bedoeling, en niet minder de handeling van den heer jhr. Rutgers van Rozenburg, die aan het verlangen van wijlen zijne echtgenoote op zoo edele wijze uitvoering gaf. Kerkvoogden hebben gemeend hiervan openlijke melding te moeten maken, in de hoop dat een zoo goed voorbeeld na- volging moge vinden. Bij de onlangs gehouden stemming ter verkiezing van vier leden voor het kiescollegie der Hervormde gemeente Nieuw- Vennep, hebben de orthodoxen de meerderheid verkregen. Tegen die verkiezing zijn van moderne zijde bezwaren ingebragt by het klassikaal bestuur. Dat bestuur heeft uit- gemaakt dat 2 leden moeten worden toegelaten en over 2 leden eene nieuwe stemming moet plaats hebbennadat eerst eene nieuwe lijst van kiezers zal zijn opgemaakt en ter visie gelegd. van 17 Januarij 1879. GEBOREN: Klaas, zoon van C. Luik en A. J. Lagerwey. Everdins, dochter van J. J. van den Berg en A. Gelein. Adrians Willemina Sofia, dochter van P. Mantel en J. K. Goester. Arendje, dochter van C. Kolle en M. Bokhoven. Cornelia Hendrikus, zoon van H. den Blanken en E. M. Bosdam. Maria Cecilia, dochter van A. SpieriDgs en A. Timmers. Jacob, zoon van K. Bruyn en L. de Jong.Johannes Abraham, zoon van H. van der Eem en A. C. Kersten. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van A. van der Veldeen G. Jongkind. OVERLEDEN Saartje Eveleensoud 32 jarengehuwd met K. Vasten- hout. Johanna Cornelia Alblas, oud 36 jaren, weduwe van Ph. van Kranenburg. Engen Terlouw, oud 18 jaren, ongehuwd. Jacoba, oud 2 jaren, dochter van G. Treur en L. de Pater. Matthijs, ond 9 maanden, zoon van A. Goudswaard en A. Kavelaar. Matthijs Roubos, oud 37 jaren, gehuwd met M. Gennet. ONDERTROUWD L. Hulsbos (wednr.) met J. G. Scheelings. J. Vinke (wednr.) met E. Ronk. GEHUWD J. Smits met P. Verschoor. des voormiddags ten tien ure. Vlorzilter de Heer J. TV. Lantzendorffer Tegenwoordig al de leden; alsmede de Secretaris. De Secretaris leest de notulen van 26 September 1878 welke worden goedgpkeurd. I. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de Provinciale bladen van 1878, n°. 65 68 70, 71 73, 74 en 75; b. het Provinciaal blad n°. 72, houdende kennisgeving van de benoeming der heeren A. van RiessenJ. van Vuuren en P. Knaap, tot zetters der directe belastingen; c. bet Procesverbaal der op den 1 October 18 78 gedane opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger d. brief van den hoofd-onderwijzer P. Boekel, waarbij bij zijnen dank Letuigt voor de hem toegekende 25 e. berigt van den heer L. Kieviethoudende aanneming der benoeming tot hoofd-onderwijzer aan school n°. 11, en tevens dat hij eerst den 18 November a. s de betrekking zal kunnen aanvaardenomdat hij eerst den 15 November ont- slag uit zijne tegenwoordige betrekking kan erlangen brief van mej. J. L. M. D'tmarsch, waarbij zij meldt dat zij eerst den 15 November a. s. de betrekking van vroed. vrouw te Abbenes kan aanvaarden, hetwelk wordt goedgekeurd; Al 'hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Naar aanleiding van punt e, hiervoren vraagt de heer de Breuk: of het voornemen bestaat om school n°. 11 eenigzins feestelijk in te wijden. De Voorzitter zou zulks gaarne zien en de Raadsleden en leden der Schoolcommissie willen uit- noodigen. Men besluit dat zulks zal geschieden, en wel op Dings- dag 19 November, 's voormiddags ten 10 uurzullende behalve de Raadsleden en de leden der Schoolcommissie, ook uitgenoodigd worden: de Gemeente-Opzigterde aannemer van Daalenen de opzigter Rinck, terwijl verdere belangstellen- den er bij zullen kunnen tegenwoordig zijn. In het Weekblad van Haarlemmermeer zal daarvan kennisgeving worden gedaan. II. Aan de orde is de benoeming van eene vroedvroilw, ter standplaats Hoofddorp. Als zoodanig wordt beuoemd met 12 stemmen (terwijl 3 briefjes in bianco wareu), tnejufvrifuw MaYgaretha van Lin- gen, weduwe F. K. Michel, wonende onder Nieuwer-Amstel om zoo spoedig mogelijk in functie te treden. III. Gelezen het adres van Pieter van Merrienboer, hou dende verzoek om afschrijving op zijnen aanslag in den hoof- delijken omslag dezer gemeente, dienst 1878, bedragende/1 8. Overwegende dat adressant de gemeente heeft verlaten den 1 5 Julij 1878 Wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenenen wel voor vijf-twaalfde gedeelte, ter somme van 7,50. IV. Een dergelijk verzoek van Gerrit van Wijk wordt aan- gehouden tot eene volgende Vergadering. V. Is aan de orde het Suppletoir Kohier van den Hoofde- lijken omslag, dienst 1878. Daartegen is ingekomen een bezwaarscbrift van N. Mel- man, n°. 27 van het Kobier. Omtrent dit bezwaarschrift wordt na korte discussie ge- nomen het volgende besluit: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gelezen het bezwaarschrift van N. Melman, tegen zijnen aanslag op het voorloopig vastgesteld Suppletoir Kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1878, bedragende 8. Overwegende dat die aanslag moet geacht worden eenig zins te hoog te zijn. Besluit: den aanslag van N. Melman voornoemd te bepalen op 4 voor acht maanden. Vervolgens wordt bij de verdere behandeling van het Kohier, door den heer Dorbeck voorgesteld om den aanslag van F. Ferwerda, van 10 te brengen op/12; waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Daarna wordt door den Voorzitter voorgesteld om G. J. van Wijk van Brievingh, te brengen op nihilaangezien die toch reeds weder vertrokken is. Zulks wordt goedgekeurd. Het Kohier, na de gemaakte wijzigingen bedragende/ 256,50, wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld en de termijnen van invorderiug bepaald op 14 December 1878 en 11 Januarij 1879. VI. Wordt gelezen een schrijven van K. L. van Rijsinge, dd. 27 September 1878 waarbij hij het verzoek doet dat de onderwijzerswoning n°. 79 gedurende de wintermaandenten voordeele der gemeente moge worden verhuurd aan den heer van den Tange, te Houtryk en Polanen. De Voorzitter stelt voor om op dit verzoek afwijzend te beschikken. Overeenkomstig dat voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. VII. Alsnu is aan de orde het punt der agendabe- graafplaatsen. Omtrent het ontworpen bestek voor de te doene ophooging aan de begraafplaats te Nieuw-Vennepzegt de beer Bult- man, dat de Commissie van oordeel is dat die zaak geen haast heeft, en stelt dus voor die aan te houden. Zulks wordt goedgeVonden. Alsnu komt ter sprake de begraafplaats te Hoofddorp, en meer bepaald de demping van de op die begraafplaats aan- wezige kom. Bij de daaromtrent gehonden discussie blijkfc, dat sommige leden het zand, dat thans uit de Hoofdvaart wordt gebng. gerd, zeer geschikt achten om daarmede de kom te digten. De Voorzitter deelt mede dat de Gemeente-Opzigter dat zand ongeschikt acht. De heer Klapwijk zou, als tot het zand uit de Hoofdvaart wordt besloten, den aannemer er voor willen laten instaan dat het opgehoogde over een halfjaar nog op de vereischte hoogte zal zijn, dan zal de aannemer het zooveel meer op- hoogen en is men gedekt. Na nog eenige diskussie, zegt de Voorzitter, dat er dient te worden beslist of men het dempen der kom zal aanbesteden, dan wel of men die door den aannemer van het verdiepings- werk zal doen digt maken. Naardien men zich algemeen voor het laatste voorstel ver- klaart, wordt besloten dat het dempen zal geschieden met grond uit de Hoofdvaart. Voorts wordt besloten, dat ook tegelijk met bedoelden grond zal worden digt gemaakt de sloot voor de School n°. 4 (Hoofddorp), en wel die sloot het allereerst, om dan te kun nen zien hoe de grond is, ten einde, wanneer die goed wordt bevonden, vervolgens de kom op de begraafplaats te dempen en wordt besloten aan Burgemeester en Wethouders over te laten om ten deze met den aannemer van het verdiepings- werk in overleg te treden en hen te magtigenom de voor de begraafplaats benoodigde gelden uit de gemeentekas te nemen, tot dat deze zaak in de begrooting zal zijn geregeld. III. Is aan de orde de benoeming van twee leden der Plaatselijke Scnoolcommissife in plaats van de heeren H. F? Buitman en A. Breureen waarvan de heer Breure verklaard heeft dat hij niet voor eene herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. Door de Plaatselijke Schoolcommissie zijn ter vervulling dier vacaturen aanbevolen Eerste dubbeltal de heeren H. F. Buitman en C. Reinders Folmer. Tweede dubbeltal: de heeren P. Koppes en H. A-Hanedoes. Bij stemming wordt de heer H. F. Buitman met 11 en de heer P. Koppes met 8 stemmen daartoe benoemd. IX. Wordt gelezen een schrijven van de Plaatselijke School commissie, dd. 26 October 1878 waarbij zij de wenschelijk- heid betoogtom ter bevordering van het getrouw school- bezoek en ter belooning van die leerlingen welke uitmunten door vlyt en het maken van goede vorrieringen in de ver- schillende scholen eenige boekwerken als prijzen te doen uit- reiken; waartoe zij voor 1879 eene som van lOOzouwen- schen beschikbaar te zien gesteld. De Voorzitter meentdat 100 te weinig is voor al de scholen en zou daarom beter achten om voor die som op de helft van het aantal scholen prijzen uit te deelen en in een volgend jaar in de andere helft. De heer de Breuk zegtdat niet de bedoeling is om al de leerlingen prijzen te geven, maar alleen aan hen, die uitmunten door vlijt en getrouw schoolbezoek. De heer Pruissen zou dan ook op bijzondere scholen prijzen willen geven de ouders der daar schoolgaande kinderen be- talen toch ook in de lasten. De heer van Riessen is niet voor prijsuitdeelinghetschool- verzuim is niet altijd de schuld der kinderen en voor dezulken is het dan hard niets te krijgen. De heer Verkuijl is er ook niet voor; terwijl de heer Knaap er voor zou zijn om als er prysjes werden gegeven, deze te geven aan hen die het verdienen en znlks te doen beoordeelen door de Schoolcommissieen niet door de onder- wijzers. De heer 't Hooft merkt aan dat zij die ver af wonen meer zullen verzuimen dan die welke digt bij de school wonen. De Voorzitter brengt hierop in stemming het verzoek van de Plaatselijke Schoolcommissiewaarop met 9 tegen 6 stemmen afwijzend wordt beschikt. {Voor stemden de heeren: Kuiper, de Breuk, Buitman, Timmermans Knaap en Dorbeck. Tegen de heeren van Vuuren van Riessen Klapwijk Tensen Pruissen 't Hooft, RanBiesheuvel en Verkuyl.) X. Wordt gelezen een verzoek van F. van Dixhoorn, hulp- onderwijzer aan School n°. 4 om eervol ontslag uit gemelde betrekking, wegens zijne benoeming tot hoofd-onderwijzer te Katwijk. Wordt besloten gemeld eervol ontslag te verleenen, met ingang van 15 December 1878. XI. Alsnu is aan de orde de behandeling der Begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1879. Het daaromtrent door de Financieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt:

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1