6 Landbouw. Mijne Heeren De Commissie voornoemd vergaderde op Zaturdag 26 Octo ber j. 1., ten fiaadhuize, ten einde een onderzoek te doen naar de Begrooting voor de gemeente, dienst 1879. Wat de Begrooting betreft in 't geheel beeft de Commissie met genoegen bemerkt dat alle maatregelen van zuinigheid door het Dagelijksch Bestuur zijn in acht genomen, zelfs zijn sommige posten wei wat laag geraamddoeh de ongunstige Financieele toestand van de gemeente geeft daartoe aanleiding, waardoor uwe Commissie geen vrijheid vond om verhoogingen voor te stellen dan in het meest noodzakelijke geval; om bovengenoemde redenen heeft uwe Commissie dan ook maar weinige bemerkingen, die ook nog van geen ingrijpenden aard zijn. Als van zelven waren de uitgaven het eerst aan de beurt van onderzoek, waar uwe Commissie een voorstel wenschte te doen betreffende Hoofdstuk 3, afd. 3, volgnr. 51. Is deze post niet wat hoog op grond dat ze alleen voor gewoon onderhoud bestemd is Zoo jadan wenschte de Commissie die post met goedvinden van den Raad te verla- gen en over te brengen op volgn. 54 ten einde een proef te nemen met Holering van dorpsgrond waarvau beretds sprake is geweest. Vervolgens ontmoette de Commissie Hoofd stuk IV, afd. 1, volgn. 88, op grond dat by den Raad een adres aanhangig is van de Plaatselijke Schoolcommissie alh.er, om eenige meerdere toelage; zoo stelt de Commissie voor om die post te verhoogen met 50 alzoo te brengen op/200, en volgn. 89 te verlagen met/50, op grond dat er, voor zoo ver bekend is geen vergelijkend examen in een volgend jaar zal plaats hebben. Overigens zijn uwe Commissie geene posten voorgekomen, waarop eenige veranderingen worden voorgesteld. Ook de raming van de ontvangsten vond geene bedenkin- gen, reden waarom uwe Commissie aan den Raad voorstelt om de begrooting voor de gemeentedienst 1879in ont- vangst en uitgaaf op het door u aangegeven cyfer, ten bedrage van 67,504.97, goed te keuren. Wat betreft de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur, ook daar zijne geene bedenkingen tegen en wordt ook voor gesteld dezelve in haar geheel goed te keuren. De Commissie, zich vleijende dat hare bevinding en voor- stellen uwe goedkeuring mogen wegdragen heeft de eer te zyn Hoogachtend (get.) P. de Breck, Voorzitter. A. Kuiper. A. J. G. Timmermans. Tot de behandeling der begrooting overgaandebegint men met de uitgaven De volgns. 23 tot en met 27 worden goedgekeurd. Volgn 28. De heer de Breuk stelt voor, om deze post met Ao te verhoogen, ten einde daardoor de jaarwedde van den tweeden ambtenaar ter Secretarie met die som te verhoogen. Dit voorstel wordt ondersteund door den heer Bultman. De heeren Biesheuvel, Verkuijl, Dorbeck en Tensen ver- klaren er zich tegen. Het voorstel van den heer de Breuk wordt in stemming gebragt en verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Volgn. 28 wordt daarop goedgekeurd, zoo ook de volg- nommers 29 en 30. Vol"n 31- Kosten van licht en brandstoffen. De "heer Bultman stelt voor deze post te verminderen met t 50 wiil de geraamde som hem hoog voorkomtook me het o'og op hetgeen de verwarming der schoollokalen kost. Het voorstel van den heer Bultman wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Volgn. 32 en 33 worden goedgekeurd. Vol^n. 34. De heer Dorbeck vraagt of er nu een mven- taris is van het meublement in het Raadhun. De Voorzitter antwoordt toestemmend en zegt dat die ter lezing ligt. De heer Dorbeck vraagt of ook de oude inventar.s ter le- zing ligt. De Voorzitter antwoordt toestemmend en licht de post zoo veel noodig toe. r De heer Bultman vraagt waar zich bevindt hetgeen is a - geschaft of hetgeen over is. De Voorzitter geeft de gevraagde inlichting, waarop de heer Bultman in overw'eging geeft om te verkoopen wat met meer benoodigd is. De post wordt daarop goedgekeurd, alsook volgn. 35 na eene aan den heer Biesheuvel gegeven inheringdat uit deze post ook 50 wordt betaald voor het byhouden der registers van den Burgerlijken Stand. De volgnrs. 36 tot en met 45 worden goedgekeurd. Volgnr. 46. Jaarwedde van den Gemeente-Opzigter. De Voorzitter brengt bij deze post tevens in behandeling het adres van den Gemeente-Opzigter, om verhooging zyner jaarwedde. Hierop volgen eenige discussien, waarby de heer van Riessen zegt er voor te zijn om de jaarwedde van den heer Buijn te laten zooals die is, maar een Dagelyksch Opz.gter voor de gemeentewerken te benoemen. De Voorzitter zegt, dat de heer Buijn dan bedanken zal. De heer van Riessen zegt, dat, indien besloten werd zoo als door hem is aangegeven, zulks veel gemak zou geven voor den heer Buijn. De heer de Breuk meent, dat door den Gemeente-Opzigter niet genoeg op de uitvoering der werken wordt toegezien. De heer van Riessen geeft door eenige vooibeetdenaan waarom een Dagelijksch Opzigter wensche lyk is; welk Be- voelen door den heer Bultman wordt ondersteund. De heer Biesheuvel zegt, dat de geheele som die jaar- lrjks voor onderhoudswerk wordt uitgegeventelaag is om daarvoor twee Opzigters te hebben, en meent dat Op zigter daartoe voldoende is. De heer Tensen vraagt wat zulk een tweede Opzigter zou moeten doen? Hetwelk door den heer van Riessen wordt toegelicht. De heer Biesheuvel wenscht 6en Opzigterdie tevens Dagelijksch Opzigter kan zijn. De heer van Riessen zegt, dat de Opzigter ook teeken- onderwijs moet geven, en men krijgt niet iemand met acte daarvoor, indien hy tevens dagelijks opzigt moet houden. Spreker is er daarom voor, om nog een Opzigter te benoe men, op eene belooning van 70 's maands. De heer Klapwijk merkt aandat men den heer Buijn toch/ 1000 zal moeten geven, al benoemt men dan nog een Dagelijksch Opzigter; men kan dan toch beter den Opzigter hebben die alles doet, ook al kost zulk een Opzigter dan wat meer. De heer van Riessen zegt, dat de aannemer van het on derhoudswerk, volgens de algemeene voorwaarden, al de kleine reparatien moet doen; werd daarnaar gezieu, dan zouden de kosten van onderhoud veel minder ziju. Nadat nog eenige discussien hadden plaats gehadzou de heer Kuiper willen uitgeinaakt zien of aan den heer Buijn al dan niet meer tractement zal gegeven worden; waarop de heer 't Hooft zegt, dat hy^de jaarwedde van den heer Buijn eenigzins verhoogd zou willen zien, om dan de instructie van den Gemeente-Opzigter ook te verzwaren en den heer Buijn er aansprakelijk voor te stellen dat er goed toezigt worde gehouden. De Voorzitter zegt, dat hij in stemming zal brengen het adres van den heer Buijn, waarbij hij verhooging vraagt zijner jaarwedde. Met 14 stemmen tegen 1 stem, wordt op het adres af- wijzend beschikt. De heer van Riessen stelt alsnu voor om te benoemen een tweeden opzigter, en de begrootingspost daartoe te verhoogen met 800. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen. De post wordt daarop vastgesteld. Volgnr. 47 en 48 worden goedgekeurd. Volgnr. 49. Onderhoud van aanplakborden. De heer Dorbeck vraagt of de som van 100 wel noodig is. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer Bultman is tegen zoo veel aanplakborden als er nu zijn, en meent dat er wel enkelen kunnen vervallen. De Voorzitter zegt, dat ook bij er geen nut in ziet. De heer van Riessen vraagt of er wel goed wordt aangeplakt. De heer Bultman stelt voor deze post te verminderen met 50 en de aanplakborden die slecht worden, te doen vervahen. De heer Verkuyl zou de aanplakborden willen behoudeu, want de kosten zijn zoo groot niet, men zou ze eenigzins anders kunnen plaatsen. De heer Bultman verklaart zijn voorstel in te trekken waarna de post wordt goedgekeurd. Volgnr. 50 wordt goedgekeurd. Volgnr. 51. Onderhoud van wegen en voetpaden. Door de Financiele Commissie is voorgestelc^ om deze post met 50 te verminderen. De heer Bultman wijst er op, dat er in de dorpen gaten of sloten zyn die stinkenen zou eene verordening daarop wenschelijk achten. De Voorzitter zegt dat eene dergelijke sloot zich bevindt voor het huis van Waterdrinker, doch zulks behoort bij het polderbestuur. De heer van Riessen geeft in overweging de post niet te verminderen men kan er dan beter, zoo noodig, op afschryven. De leden vereenigen zich daarmede, waarna de volgnr. 51 tot en met 87 worden goedgekeurd. Volgnr. 88. Kosten der Schoolcommissie. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven dier Commissie, waarby zij opgeeft voor 1879 vermoedelyk te zullen noodig hebben voor de kosten dier Commissie 200 en stelt daarom voor deze post met 50 te verhoogeu. Zulks wordt algemeen goedgekeurd. Volgnr. 89. De Financiele Commissie heeft voorgesteld deze post met 50 te verminderen. De heer van Riessen geeft in overweging de post te be- houdenwaarmede de vergadering zich vereeuigt. Volgnr. 90 wordt goedgekeurd. Volgnr. 91. Jaarwedden van geneesheeren vroedvrouwen enz. De "heer 't Hooft zegt, dat de zaak met de vroedvrouwen toch op den duur niet goed loopt, en vraagt of het met zou aaan dat elk vroedvrouw betaald werd voor de verlossingen die zij doet; of dat het traktement van de geneesheeren eenigzins worde verminderd. De heer Bultman zou de jaarwedde der geneesheeren met 100 willen verminderen, waartegen zij dau mets meer met de verlossingen zouden te doen hebben. De heer van Riessen zegt, dat, zoo als het nu geregeld is, de zaak goed loopt, en zou het zoo willen bouden. De post wordt daarop goedgekeurd, als ook de volgnr. 92 tot en met 105. Volgnr. 106. De heer Verkuyl vraagt, hoe het staat met het proces omtrent het Raadhuis; ook de heer Ran vraagt zulks. De Voorzitter zegt er niet meer van te hebben gehoord maar den advocaat er naar te zullen vragen. Vol-nr. 106 tot en met 114 worden goedgekeurd, en wel volenr? 114, nadat een voorstel van den heer Bultman om dezen post met 1000 te verhoogen, en die som te dekken door verhooging van den post voor opcenten op de grond- belasting, door den voorsteller, na gegeven mlichtingen, weder was ingetrokken. Alsnu gaat men over tot de behandeling der ontvangsten De volgnrs. 1 tot en met 22 worden zonder discussie goed gekeurd. De begrooting, na de gemaakte veranderingen bedraag in ontvangst en uitgaaf 67,504.97 en wordt zonder hoofdelyke stemming vastgesteld. XII. Alsnu komt aan de orde de begrooting voor het Burgerlyk Armbestuur, voor 1879. De Volgnrs. 1 tot eu met 11 worden zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurden de begrooting in ontvangst en in uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 3,602.86. XIII. Alsnu wordt aan de goedkeuring der vergadering ou- derworpen een ontwerp-besluit om te beschikken over vier vijfde gedeelten van de opbrengst der Rijksbelasting op het personeel over 1879/80 in deze gemeente geheven zullende worden. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. XIV. Vervolgens wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming besloten Aan het Bnrgerlijk Armbestuur van Haarlemmermeer over het jaar 1879 eene subsidie te verleenen ten bedrage van 3,500. (Slot volgt.) Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 16 January 1879 'a voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van hulp-onderwijzers aan de school n°. 4. Voordragt: voor een tweeden hulp-onderwijzerLucas Hoeksmahulp-onderwij- zer te Joure, en voor een derden hulp-onderwijzer, Willem Johannes van 't Santhulp-onderwijzer te Maassluis. - 3. Benoeming van eene vroedvrouw te Abbenes. 4. Idem gemeente-opzigter. 5. Invordering van niet betaalde pacht van dorpsgrond. Alkemade, 8 Jan. Gisteren heeft de gemeenteraad als hoofdonderwijzer te Nieuwe Wetering benoemd, den heer Roosendaal, te Kralingen. Rijnsaterwoude8 Jan. In het laatst van het vorig jaar was door de gezameulyke ingelanden van den Wassenaarschen polder eene kommissie benoemd, bestaande uit het bestuur en nog drie heereo, om voorloopige maatregelen te nemen tot stichting van een stoomgemaal ter bemaling van dezen polder, die daaraan thans zoo dringend behoefte blijkt te hebbenaangezien de golven over een gedeelte der landerijen heenspoelen en het te veld staande winterkoren als verloren kan beschouwd worden. Deze kommissie, op gisteren bijeen- gekomenis thans zoo ver gevorderddat de heer Exalto, ingeuieur te Moordrecht, zal uitgenoodigd worden de noodige plannen en begrootingen van kosten op te maken om daarna het eindoordeel der ingelanden te hooren. Zwolle, 8 Januarij. Zwolle beteekent als centrum van den kolossaal grooten veehandel in de noordelijke provincien heel wat. Wanneer men in aanmerking ueemt dat gedurende 1878 elke week 2000 stuks vee werden verhaudeld die door elkander aerekend te zamen eene waarde van 400,000 hadden dan komt men tot de conclusie dat alhier in 1878 voor circa f 21 000 000 aan veewaarde is geexpedieerd Als men hierby nog aanneemt, wat uit het Noorden per stoomboot of scheeps- aelegenheid wordt uitgevoerd eu wat voor consumtie blyft, dan kan men gevoegelijk aannemen dat voor p. m30,000,000 aan vee is omgezet. De omzet van vette varkens wordt op p. m. 500,000 gerekend. Alkiuaar8 Januarij. Blijkens de bij den Gemeente- Ontvanger verantwoordc marktgelden zijn in 1878 op de markten alhier aangevoerd 4,718,355 kilogr. kaas 86,880 hectoliter graan en van veeop de Maandagsche markt 44 849, op de Zaturdagsche 54,660, op de weekmarkten te zamen 99,509 op de jaarmarkten 8291 totale aanvoer van vee 107,800 stuks. Iloorn 8 Jan. Op de jaar- en weekmarkten alhier zyn in 1878 'aangevoerd: 1683 paarden 13,308 koeijen 1869 kalveren 56,663 schapen 6300 lammeren 27,180 bi^en en zeugen 1002 bokken en geiten 6095 hectoliter graan 87,635 koppen boter2,812,706 kilogr. kaas. Leeuwarden, 8 Jan. De eerste afdeeling (kanton Leeu- warden) van de Friesche Maatschappy van Landbouw en Vee- teelt heeft besloten, den heer Corten van Maastricht uit te noodmen dezen winter eene lezing te komen houden te Wirdum en eene te Stiens. De laatste zou meer bepaald den eigen- lijken bouw betreffen terwijl die te Wirdum z,ch op het ge- bied der zuivelbereiding zou bewegen. Beide lezwgen zullen ook voor vrouwen en voor niet-leden toegankelyk zyn. Als een gevolg van het in het voorjaar plaats gevonden onderzoek van lijnkoeken aan het proefstation te Wagemngen van wege de afdeeling, werd besloten een prys vafl 10 uit te loven aan die vereeniging van leden, welke het eers eene publieke aanbesteding zal uitschrijven van lynkoeken met een gewaarborgd gehalte, onder controle van het proefstation e Wa.eningen. Het doel hiermede is, de landbouwers in hun eigen belang er toe te brengen, meer van genoemd proef station gebruik te maken, om alzoo te weten te komen hun voeder werkelijk de innerlijke waarde aan voedend.be- standdeelen heeft, die het behoort te hebben, met andere woordenof zij voor hunne lijnkoekeu geven wat ze waard ziinof dat zij ze duurder betalen. JVerder Werd besloten, het Hoofdbestuur te verzoeken Leeuwarden aan te wijzen als de plaats, waar in 1879 de algemeene vergadering en de daaraan te verbtnden landbouw- tentoonstelling zal worden gehouden. On het gebied van den landbouw is in Friesland tegen- woordi* veel beweging, waartoe het Hoof bestuur van de Maatschappy van Landbouw en Veeteelt veel bydraag De zaak van de zuivelbereiding houdt thans alter aandacht beztg en met groote belangstelling wordt de QpenhBarmaking t g let gezien van het rapport der Commissie uit het Hoofd- bes uur die zich tijdens den jongsten zomer naar Denemar- Jcn had begeven, om aldaar de wijze der boterbereiding te onderzoeken. Inmiddels legt zich reeds memg landbouwer of veehouder er op toe, in die bereiding de noodige verbeterin- en aan te bre'ngen en zoo doende de Friesche boter weder in haren ouden roem te herstellen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2