- 14 - Landbouw. Gemengde Berigten. leenen voor het begrinden van al de nog niet hard gemaakte wegen in de dorpen. Zonder nog reeds te beslissen omtrent het al of niet hard maken dier wegen wordt goedgevonden de voordragt tot het aangaan eener geldleening met de kosten van hard maken der wegen te verhoogen opdat de Financieele Commissie als dan ook daaromtrent zou kunnen rapporterenzullende dan desaangaande later een besluit worden genomen. Intussehen worden, op voorstel van den Voorzitter, Burge- meester en Wethouders gemagtigd om met het werk aan de begraafplaats voort te gaan. XIII. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor de betrek- king van hulp-onderwijzer aan school n°. 4 met acten voor het Fransch en de wiskunde, geene sollicitanten hebben aau- gemeld, en doet voorlezen een adres van J. A. Veenendaal tweede hulp-onderwijzer aan school n°. 4, waarby hijver- nomen hebbeude dat zich geen bevoegde sollicitanten voor genoemde school hebben aangeineldvoor de betrekking van eersten hulp-onderwijzer op een salaris van 81)0 de vrij- heid neemt te vragen of hij bijaldien het onderwijs in de wiskunde aan de avondschool mogt worden opgeheven voor die betrekking in aanmerking zou kunnen komenwanneer hij ook op Donderdag avonddie voor het onderwijs in de wiskunde bestemd is, onderwijs gaf in de Fransche taal. De heer Kuiper merkt aandat de beer Veenendaal alleeri acte heeft voor Fransch en voorziet dat, wordt bet verzoek van den heer Veenendaal toegestaanen spoedig meer aan- vragen van andeve onderwijzersdie ook acte voor Fransch hebben, zullen inkomen. Spreker zegt niets te hebben, tegen den heer Veenendaal, maar wijst alleen maar op de gevolgen. De heer Knaap zegt, dat hij hulp-onderwijzers met acte van hoofd-onderwijzer zou vvillen benoenaeu op 800 en vrije woning, maar dat daartoe thans geen geld is. De heeren Biesheuvel en 't Hooft zijn er voor om /750 te geven terwijl de heer Bultman voor 800 is, als ook de heer de Breuk. De heer Biesheuvel stelt voor om te besluiten tot de be- noeming van den heer J. A. Veenendaal, thans tweede hulp- onderwijzer, tot eersten hulp-onderwijzer, op een jaarwedde van 750 en onder verpligling om vier avonden per week onderwijs in het Fransch te geven dit voorstel wordt aange- nomen met 12 tegen 2 stemmen. V66r stemden de heeren Ran, Prtiissen Timmermans, Knaap, Tensen, 't Hooft, KlapwijkVerkuijl, Kuiper, Dor- beck, Biesheuvel en van Vuuren. Tegen de heeren Bult man en de Breuk). Vervolgens wordt, op voorstel van den heer 't Hooftbe- slotenalsnu op te roepen sollicitanten voor de betrekking van tweeden hulp onderwijzer aan school n°. 4, op eene jaarwedde van/ 650, of, met acte voor wiskunde, op/700. XI. Wordt gelezen een schrijven van het Bestuur der Ver- eeniging tegen het misbandelen van Dieren te Haarlem, waarbij wordt toegezonden een extract van het politie-regle- ment te Haarlem, inhoudende bepalingen tegen het mishan- delen van dieren. Wordt besloten gemelde Vereeniging dank te zeggen voor de toegezonden verordening en haar aan te bieden een exem- plaar der alhier bestaande verordening op dat onderwerp. X. Eene aangeboden Suppletoire Begrooting voor 1879 wordt aangehouden, ter behandeling in eene volgende Ver- gadering. XI. Wordt gelezen een adres van D. D. van Dykzich noemende gemagtigde van de Weduwe W. Pruit, dd. 2 De cember 187 8 waarbij hij van de gemecnte vraagt eene som van 153.53, wegen3 schadedie hij beweert dat de huur- ster zou gehad hebben wegens onwettig aanvaarden van door haar gehunrdeu gronden het verbreken van het huurcon- tract, alsmede ontslag als huurster. Op voorstel van den heer Bultman wordt dit adres gesteld in handen van de Finantieele Commissie, om advies. XII. Wordt ter tafel gebragt een adres van den heer J. Buijn Gemeente-Opzigter, dd. 2 December 1878 waarbij hij zich na de afwijzende beschikking op zijne aanvrage om verhooging zijner jaarwedde op nieuw tot deze Ver- gadering wendt, met het verzoek de teekenlessen te Nieuw- Vennep in te trekken, en hem voor de altijd doorloopende zaken zoodanige hulp te verstrekken dat deze werkzaamheden naar behooren kunnen worden gecontroleerden dat, mogt men niet voornemens zijn deze of dergelyke veranderingen in den bestaanden toestand ten opzigte der Gemeente-werkzaam- heden te brengenkan adressantmet het oog op den tijd en de geldroovende sfstanden, de Gemeente-werkzaamheden voor het loegelegd salaris onmogelijk naar behooren langer verrmten, reden waarom adressant in dat geval beleefde- lijk moet verzoeken, hem met 1 Januarij 1879 uit zijne be trekking van Opzigter der gemeentewerken eervol ontslag te verleenen. Nadat dit adres was voorgelezen, wordt het door den Voor zitter toegelichten wordt in de eerste plaats besproken het eerste gedee'ite van het adres. Daarover voeren het woord de heeren Verkuyl, 't Hooft, de Breuk, Klapwijk, Knaap, Bultman en Kuiper. De heer 't Hooft is er voor om het tractement eenigzins te verhoogen, al was het dan maar voor esn jaar, by v. met 200 of 300. De heer Verkuijl meent, dat het toch moeyelijk kan om de teekenlessen te doen vervallen. De heer de Breuk gelooft dat, al geeft men 1000 trac tement, het toezigt niet beter zal worden, en zou dan nog liever een dagelijksch opzigter willen benoemen. De heer Klapwijk is tegen verhooging, en merkt aan dat deze zaak in vorige vergadering eigenlijk reeds is afgedaan. De heer Knaap is ook tegen verhooging. De heer Bultman is er tegen om den heer Buijn meer geld te geven, maar acht het beter om dagelijksch opzigt te geven. De heer Kuiper is niet tegen een dagelijksch opzigter, maar wel tegen twee opzigters; men koningeval de heer Buijn bedankt, een dagelijksch opzigter nemen en het maken van plans aan den heer Buijn opdragenbijv. by aanbesteding. De Voorzitter herinnert, dat door den heer Buijn thans een voorstel is gedaannamelijk afschaffing der teekenlessen te Nieuw-Vennep en benoeming van een dagelijksch opzigter. De heer 't Hooft doet het voorstel om de jaarwedde van den heer Buijn te verhoogen met 300, met bepaling dat de heer Buijn dan moet zorgen dat er goed toezigt worde gehouden op de gemeente-werkenen mogt dat voorstel wor den verworpen, dat dan de heer Buijn opzigter blijve, maar de Gemeente zal zorgen voor dagelijksch opzigt. De Voorzitter brengt in stemming het eerste voorstel van den heer 't Hooft tot verhooging;der jaarwedde van den ge- meente-opzigter. Dit voorstel wordt verworpen met 13 tegen 1 stem, zijnde die van den heer 't Hooft. Alsnu komt in behandeling het tweede voorstel van den heer 't Hooft, namenlijk dat de Gemeente zal zorgen voor dagelijksch opzigt. De heer Klapwijk meent, dat de Gemeente daarin moet vrij blijven; indien het noodig was heeft de Gemeente altijd hulp gegeven. De heer de Breuk is er ook tegen om daaromtrent belof- ten te doen. Het voorstel van den heer 't Hooft wordt daarop in stem ming gebragt en met 12 tegen 2 stemmen verworpen. Tegen stemden: de heeren Ran, PruissenTimmermans, Knaap, Tensen, Klapwijk, Verkuijl, de Breuk, DorbeckBiesheuvel, van Vuuren en Kuiper. Voorde heeren't Hooft en Bultman. Alsnu is aan de orde het tweede gedeelte van het adres, namenlijk het verzoek om eervol ontslag. De heer Kuiper oppert de bedenking of de heer Buijn wel bepnaldelijk ontslag vraagt, dan wel of het zoo moet worden verstaan dat de heer Buijn, bij verwerping van zijn eerste voorstel, eervol ontslag zal moeten vragen. Naar aanleiding dier bedenking, besluit men, dat den heer Buyn zal worden medegedeeld dat op zijn eerste verzoek af- wijzend is beschikt en adressant te verzoekenom binnen acht dagen te melden of het tweede gedeelte van zijn adres thans moet worden beschouwd als een verzoek om eervol ontslag tegen 1 Januarij 1879. XIII. Gelezen een schrijven van L. Kieviet, hoofd-onder- wijzer aan school N°. 11, waarbij hij vraagt omtot het houden van avondschool, gebruik te mogen maken van het schoollokaal en van de aanwezige leermiddelen en brandstoffen. Men besluit de gevraagde vergunning te verleenen. XIV. Gelezen het adres van W. van den Berg, houdende verzoek om afschrijving op zynen aanslag in den Hoofdelijken Omslag dezer Gemeente, dienst 1878, bedragende 5.50. Overwegende dat adressant de Gemeente heeft verlaten den 25 Mei 1878. Wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenen, en wel voor zeven-twaalfde gedeelten ter somme van 3.21. XV. De heer Kuiper spreekt vervolgens over de benoe ming van vroedvrouwen en geeft in overweging of men den heer Bolkestein ook meer geld zal geven mits hij dan ver- pligt zal zijn voor de aanwezigheid van eene vroedvrouw te zorgen. De Voorzitter zegt, dat de heer Bolkestein dan 300 vraagt. De heeren Klapwijk en Bultman zonden er voor zijn om 50 meer tractement te geven. Men besluit echter deze zaak nog aan te houden. XVI. De heer Verkuijl spreekt over den slechten toestand van den afvoer van water uit den dorpsgrond te Nieuw-Vennep. De Voorzitter zegt, dat hij zulks zal gaan opnemen. XVII. De heer Verkuijl vraagt of de benoemde Rijks- veldwachter niet te Nieuw-Vennep moet wonen? De Burgcmeester zegt, dat er geen huis te huur is, dat aan den Officier van Justitie van het Rijk toelage is gevraagd voor de huur van een huis, hetwelk te Nieuw-Vennep zoude te krijgen zijn, maar te hoog in prijs is, doch dat zulks is geweigerd. Vermoedelijk echter zal er spoedig in voorzien worden. XVIII. De heer Biesheuvel vraagt of de Gemeentc-veld- wachters niet moeten toezien op de jagt-overtredingendie nog al dikwijls worden gepleegd. De Voorzitter antwoordt toestemmenddoch zegt dat het moeijelijk is om de daders te bekeuren. De Vergadering is danrna gesloten. SlotCll (N. H.) Op nieuw hebben eenige vreemde honden in deze gemeente eene slagting onder de schapen gehouden thans aan den Sloterweg, niet ver van het dorp. Veertien schapen zijn gedood en verscheidene meer of minder gewond. Capelle (Langstraat), 21 Jan. De veehandel is tegen- woordig buitengewoon slap. Verscheidene boerendie hunne kalfkoeijen in het najaar zeer duur hebben ingekocht, moeten zich tevreden houdenwanneer zij thans voor hetzelfde geld kunnen verkoopen. Op de beste kwaliteit verschilt het nu met v<5or veertien dagen 50 dat die minder verkocht wordt. Het bestuur van het XXXIIste Nederlandsch landhuishoud- kundig Congres, den 22, 23, 24, 25 en 26 Junij dezes jaars te 's Hertogenbosch te houden, heeft de medewerking verzocht van alle, zoo in Nederland als in de Overzeesche Bezittingenbestaande maatschappijen of vereenigingen tot aanmoediginguitbreiding en verbetering van den landbouw en aanverwante vakken, voor de zamenstelling van een belaug- rijk programma van werkzaamheden. Voorstellen en vraag- stukken, waarvan de behandeling op het Congres of in de afdeelingen wenschelijk mogt voorkomenzal het gaarne ont- vangen. Het bestuur slelt zich voor, de te behandelen onderwerpen in drie afdeelingen te verdeelen alsle afdee- ling: akkerbouw (waaronder verveening en ontginning) veeteelt en zuivelbereiding2e afdeeling: tuinbouw houtteelt en biezenteelt3e afdeeling: land- en volkshuishoudkundesta- istiek en koloniale landbouw. Men schrijft aan de leidsche Courant: Rynlands boezem, die in den laatsten tijd meer gevoed werd door het voortdurend uitgemalen polderwater, dan door regen die in mindere mate gevallen is, heeft, geholpen door een gunstigen wind en kalm weder, veel van zijnen hoogen waterstand naar zee kunnen afvoeren. Bijgevolg komt de boezem allengs op een bevredigend peilgelijk de polders verlost geraken van het veelvuldige water dat hen reeds vroeg in het najaar zoozeer begon le kwellen. Zoo gelukkig was Delfland niet en is het doorgaans niet geweest, zelfs niet in weerwil van het voor eenige jaren aan de Vijf-sluizen opge- rigte stoomgemaal tot meer afvoer van water naar de Maas. Had Rijnland te kampen met overtollig water, Delfla'nd was er schier onder verzonkenzoo als nog dezen winter bleek. Rijnland heeft een doeltreffenden waterweg naar zee. Delfland bezit, nog zulk een waterweg niet, hoezeer hij misschien als het voornaamste, zoo niet als het eenige redmiddel voor dat hoogheemraadschap zou kunnen aangemerkt worden." Op de bekende wolmarkten te Veenendaal zijn in 1878 aangevoerd 600,000 kgr. Betuwesche en 43,500 [kgr. Veluw- sche wol. De gemiddeld prijs der Betuwsche was 1.27 die der Veluwsche 1.17 per kgr. Somtijds worden wel eens door kippen eieren gelegd die geen schaal bezitteu zonder dat het den dieren aan gelegen- lieid ontbreekt om de daarvoor noodige kalk met hun voedsel op te nemen. Een Duitsch buitenman die deze ondervinding mede opdeedschrijft in een landbouwblad dit verschijnsel toe aan een te overvloedig leggen van eierenwanrdoor in den legdarm der kippen een abnormale toestandeen over- prikkeling en zwakte ontstaat. Het beste roiddel hiertegen zou zijn zulke kippen eenige dagen van den haan afgezonderd te houden en ze niet te veel of te vet en vooral geen te prikkelend voedsel te geven. In de meeste gevallen echter zal men het leggen van eieren zonder schaal wel toe moeten schrijven aan gebrek aan kalk in het voedsel, vooral bij kippen die den geheelen dag in 't hok moeten zitten. Zulke kippen strooie men dan eenige kalk in hun hok (echter geen eierschalen)fijn gestampte schelpen b. v. zijn daarvoor nit- stekend. Het dagblad Alta meldtdat te San Francisco een schijf of blok te zieu is van den grootsten boom der Nieuwe Wereld. Die boom, bijgenaamd „de Oude Mozes", is in 1874 out- dekt door den r.atuurkundige Knowliesop de oevers van de Tulla, 75 mijlen van Visalia. Zijn omtrek is bijna honderd voet, en dus vier voet grooter dan die van den grootsten boom in het woud van Mariposa. Volgens berekeniug der ge- leerden moet hij 4842 jaar oud zijn. Vier en zestig paarden zijn noodig geweest, om het bovenbedoelde blok naar San Francisco te vervoeren. In het ..Bulletin de Statistique" vindt men eenige belang- rijke opgaven omtrent de hoeveelheid boschgrond in de ver- schillende landen van Eurupa. Rusland staat boveuaan en 40 pet. van zijne uitgestrektheid is met bosschen en struiken begroeid daar zijn alleen omslreeks 200,000,000 morgeu bedekt met denneboomeri verder vindt men er eiken-, beuken-, populieren-, berke-eu ahoruboomen. Op Rusland volgen Zweden en Noorwagen met 34 pet. boschland waarop voornanelijk berken-, ahorri-, piju- en wilgenboomen. Oostenrijk en Honsrarije 29 pet. Deze landen hebben vooral prachtige eikenboomeu. Duitschland heeft 26 en Frankrijk 17 pel. boschgrond. Spanje met zijn kurkboomen altijd groene eiken heeft slechts 7 pet., even als Nederland en Belgie. Daarop volgt Portugal, dat 5, en Engeland, dat slechts 4 pet. van zijn grond met boomen bedekt heeft. Uit deze statistiek zou blijken, dat ruim het vierde deel van den bodem van Europa nog boschland is. Vroeger was deze verhouding geheel nndersdochzegt ge- noemd tijdschrift in 1840 berekende men de waarde van het hout dat jaarlijks in Groot-Brittannie geveld werd op ruim 24 millioen gulden. Een grondeigenaar in Saksen beveelt in een Duitsch blad aan eigenaars van paarden ten dringendste aau, om alle ge- broken gebitten uit de hoofdstellen der paarden te verwijderen en niets dan regte of zoogenaamde „stangente gebruiken. Sedert een lange reeks van jaren had hij de ervaring opgedaan, dat krachtige en nog jonge paarden niettegenstaande het beste voedervermagerden zonder vooraf ziek geweest te zjjn. Bij een naauwkeurig onderzoek vond hij in de meeste gevallen dat de tong van zulke dieren meer of minder verwond was en wel alleen ten gevolge van bet gebruik van een gebroken gebit. (Zooals men weet bestaat zulk een gebit uit twee dee- lenin het midden aan elkander, bij wijze van scharnier door twee oogen bevestigd). Het spreekt van zelf dat een paard met een verwonde tong veel laugzamer zijn voedsel kaauwt en hierin ligt het groote nadeel. Men bemerkt het meestal eerst dan wanneer de tong reeds veel geleden heeft en in dit geval ondervindt het paard, ook nadat de wonden geheeld zijn, nog langen tijd daarna de kwade gevolgen. Daar er helaas, onder de boerenknechten slechts weinigen zijn, die de teugels met genoegzame zorg hanteeren, is het hier be- schrevene kwaad veel meer algemeen dan men zou denken en worden er groote verliezen aan paarden, door gebrokeu ge bitten veroorzaakt, geleden. Door mevr. P. E. Purkli, wed. van den heer J. van der Elst, 13 Jan. jl. te 'sHage overleden, is vermaakt aau de Ned. herv. diakonie te Dordt 4000 en aan het herv. bestedelingenhuismede te Dordt, 3000, alles vrij van successieregten. Naar men verneemt is te Baavn het plau gevormd om een monument voor Z. K. H. Prins Heudrik op te richten in het Amalia-Park" aldaar; er heeft zich reeds een commissie gecon- stitueerd. Zaturdag namiddag jl. is Z. K. H. Prins Frederik aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op den Leidschen weg een ry- toertje maakte, sprong door de vorst een der banden van het wiel hetwelk zulk een geraas teweegbragtdat de paardenschichtig geworden, hun vaart zoozeer versnelden, dat er vrees bestond of de koetsier het gespan wel in bedwang zou kunnen houden. Ge lukkig echter wist deze na eenige oogenblikken met groote moeitc de paarden tot staau te brengen. Juist kwam H. K. II. dePrmses von Wied aanrijden, in wier rijtuig de grijze Prins toen plaats nam. Te huis gekomen, werd den koetsier, als blijk van waardering van zijn kloeke houdingdoor Z, K. H. een gratifikatie uitgereikt. Een Hnagsch burger is door den kantonregter voor de 50ste maal veroordeeld wegens het verkeeren in kennelijken staat van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2