1879. Vrijdag51 January. N°. 5. wvva//. VAN A AN LANDB01JW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANOEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. H aarlemmer meer Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12 J/a Cent. De begrafenis van Z. K. H. prins Hendrik der Xederlanden. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 2228 Januarij 1879. H A A It L E111E It M E E U Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTJF EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BO VGA C°.te Amsterdam. t'iterl(jk IVoen»dag,) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De treurige plegtigheid is den 25 Januarij te Delft volgens het programma afgeloopen. Om Hi uur begaven de koning, prins Alexander, prins Frederik Karel van Pruissen, de groothertog van Saksen-Weimar-Eisenaeh, prins Frederik derNederlanden, de prins von Wied en prins Hermann van Saksen-Weimar, zich per spoor naar Delft. Een half uur vroeger waren daarheen vertrokken de grootofficieren, kamerheeren en de overige personen, die in den stoet eeue plaats hadden.' De.se laatsten wachtten den Koning en de prinsen bij de aaukouist te Delft af. Daarop vormde zich de lijkstoet op de wijze bij bet programma voor de plegtigheid bepaald. De lijkstoet werd bij de kerk afgewacht door de offi- cieren van het militair huis des konings beneden den rang van generaal. Het lijk werd naar den grafkelder overgebragt door zestien kamerheeren en door zestien onderofficieren gedra- gen. Toen het bij bet graf op eene baar was gesteld, hield de hofprediker dr. Koetsveld de volgende lijkrede: Wij staan op heiligen grond, het heiligste van het vaderland onder onzc voeten spreekt het stof der dooden h ■it - 4 r* -fee: Oraniis Yorsten Ganseh die vaderlandsche geschiedenis in doodsbeenderen predikt de vergankelijkheid der wereld. ii Voor de zestiende maal sinds zestig jareu zijn deze kelders geopend om een der edelste Oranjezonen te ont- vangen. Kloek, kalmaltoos zorgvol werkzaam, voor alien goed en vroom, was hij een voorbeeld, hoe derijk- dom van het leven niet in lengteinaar in breedte vooral en diepte sohnilt. a's Konings trouwe broederde eerste en beste onder- daanbesefte hij de roeping om naast den troon te staan en het land gezegend en groot te maken door de vrijheid, zooals hij onlangs aan zijne jengdige gemalin zeide. a Ware het de armste der armen, dien wij ten grave brengen, meer dan een vorstelijke kroon is onder alle omstandigheden zulk een heengaan, na een onvermoeid, onberispelijk leven, zonder een enkelen vijand achter te laten. n Waarom heeft de onverbiddelijke dood zoo vroeg en zoo plotseling hem ons ontrukt? Duizenden en duizenden in Nederland en Luxemburg zouden een uur huns levens hem willen geven. Lang ware hij dan nog bij ons en onze kinderen gebleven. Buigen wij het hoofd voor den goddelijken wil. »Vaarwel Hendrik, goede trouwe Oranjezoon, het sieraad en de vrengde van het huiseen zegenende engel voor de armen van ganseh Nederland. De nagedachtenis der dooden die in den Heer sterven is eene kracht voor de levenden en de tranen van ronw eene vrnchtbare dauw op hun akker. n Daardoor sterke God den Koning, die van een drietal broeders alleen is overgeblevenmaar wien de liefde bij- bleef buiten en binnen het paleis. Vrede zij de levens- avond van den grijzen vorst, die reeds zooveel overleefde, vrede te midden van uwe dooden, die u wenken, en van uwe levenden, die u verblijden. a Gezanten der vorstenbrengt uw land de getuigenis over van dit kleine Nederland, dat nog groot is, waar het zulke echte zonen telt en waar de liefde en trouw van het volk de eenige onoverwinnelijke lijfwacht is rond- om den troon van Oranje-Nassau. a God trooste de arme weduwedie wij niet kunnen troosten, zoo diep is' de rouw na zoo korten zaligen levensdroom." Te Delft waren weinig rouwdecoratien aangebragt. De Koning was zeer bewogentranen biggelden hem van de wangentoen de kist nederdaaldebeladen met een vijftiental van de 124 kransen en bouquettenwaarbij nog die uit Luxemburg komen en waarbij nog gevoegd was een bouquetgevlochten op varenals de persoonlijke hulde der prinses. De Koning wisselde hartelijke handdrukken met prins Frederik Karel, prins Erederik, den prins von Wied en prins Alexander. Dezen laatste ombelsde en kuste hij hartelijk. Tot hulp-onderwjjzers aan de school n°. 4 zijn benoemd W. J. van 't Sant, te Maassluis, en L. Hoeksma, te Joure. Tot gemeente-opzigter is benoemd H. Rinck, te Haarlem. Te Nieuw-Vennep en orastreken komen vele gevallen van mazelen voor. GEBOREN Jan Klaas, zoon van Arie Vis en N. E. van Keulen. Grietje, dochter van T. van Es en A. Okken. Adam, zoon van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Herman, zoon van 0. van Dalen en P. W. van den Heuvel. Antje, dochter van C. Troost en H. A. van der Sluijs. Gijsbertus Nicolaas, zo in van J. Hoenson en M. van der Heijden. Louisa, dochter van J. H. Tiggelooven en M. van Troijen. Maria, dochter van L. Janson en G. Berkhout. Johanna, dochter van J. van Beusekom en P. Freeken. Pietertje, dochter van N. Terlouw en A. Versluis. Thijs, zoon van T. O. Boon en S. de Ruijter. Grietje, dochter van J. W. Ceelen en M. Lienwes. OVERLEDENKlaas Groenveld, nnd 32 jaren, ongehuwd. Jan Klaas, oud 7 uren, zoon van A. Vis en N. E. van Keulen. Karolus, oud 10 jaren, zoon van P. Hekman en M. van Tilburg. Engeltje Tol, oud 66 jaren, gehuwd met J. Gel. Trijntje Smit, oud 68 jaren, weduwe van E. Brouwer. Lientje, oud 6 dagen, dochter van J. de Vogel eu L. Hoekman. Maria, oud 23 maanden, dochter van P. Bouterse en L. Imanse. Dina, oud 16 jaren, dochter van H. van den Bosch en W. Zouneveld. Willem, oud 9 maanden, zoon van P. G. Versluijs en C. Kooij. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDgeene. Aan ue up 26 Jauuauj Xa79 te Hoofddorp gehoudeu hardrijderij op schaatsenvan personen boven 18 jnren oud, hebben 13 personen deelgenomen, de lste prijs werd behaald door A. de Koning, de 2de door K. Buunnan, de 3de door A. de Boo. Daarna werd hardgeredeu door jongens van 1316 jaar, de lste prijs werd gewonnen door C. Bosman de 2de door Jan Paauw, de 3de door D. van Gink. Als Bestuurders van de vereenigde Nauernasche, VVestzaner en Zaandammer polders zijn gekozen de heereuJhr. Mr. J. W. R. Rutgers van Rozenburg, H. F. Bultman, Mr. F. H. GobelGerrit van der Beek en J. Hartog Cz. Op Vrijdag den 7 February 1879 des avonds ten 6 uur, zal in de Vergadering van de afdeeling tot Nut van 't Alge- meen, ten huize van den heer C. Lewis, te Nieuw-Vennep, als spreker optreden de heer A. H. Hedden, van Amsterdam. Te Abbenes c. a. heerschen de mazelen zoo algemeendat dagelyks slechts 20 leerlingen in de school aldaar aanwezig zijn. Dit gering aantal ontstaat ook gedeeltelyk door de toe- passing van Art. 14 van de Wet, houdende voorziening tegen besmetlelijke ziekten, in welk Artikel te lezen is, dat be- woners van huizen of vaartuigen, waarin eene besmetlelijke ziekte voorkomt, geen scholeu mogen bezoekendan na ver- loop van acht dagen nadat de ziekte volgens schriftelijke verklaring van een geneeskundigeuit die huizen of vaar tuigen gewekeu is. Ook staat er in datzelfde Artikel „Op scholen uitsluitend bezocht door leerlingen boven de twaalf jaar, is bij het voorkomen van mazelen het bovenslaande niet van toepassing". Volgens Art. 1 worden ook mazelen onder de besmettelijke ziekten gerekend. Op de overtreding van bovenstaand Artikel is eene boele van 5 tot 25 gesteld en gevangenis van een tot drie dagenevenzoo de overtreding van Art. 15„Hoofden of bestuurders van de in het vorig Artikel geuoemde inrigtingen mogen de daarbij vermelde personenzoolang het verbod duurt, niet tot die inrigtingen toelaten". Met eene boete van f 10 tot f 100 en met gevangenis van drie dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk wordt gestraft het verzet tegen de uitvoering van Art. 20 Huizen en vaartuigenwaarin een besmettelijke ziekte voor komtworden onmiddellijk en uiterlijk binnen 24 uren na de aangifte, door de zorg van den Burgemeester, ten koste der Gemeente, voorzien van een van buiten duidelijk zigtbaar ken- merk zoo noodig van meer dan 6ende woorden „besmette- lijke ziekte" en den naam der ziekte vermeldende. Het kenmerk moet aldaar verblijven, tot dat door eene verklaring van een geneeskundige is geblekendat het gevaar voor besmetting is geweken." Zwolle24 January. Op de heden alhier gehonden weke- lijksche veemarkt waren p. m. 200 sluk9 en op de verschillende stallen p. m. 300 stuks aangevoerd. De handel was even als gisteren op de voorraarkt te Zwollerkarspel minder vlug dan de vorige week. De prijzen zijn stationuair. Op de varkens-. markt was de aanvoer zoo onbeduidenddat van handel noch prijzen sprake kon zyn. Warfliuizen, 28 Januarij. „Alles wisselt de tijd" zegt het spreekwoord. Vooral is dit sederl korte jaren toepasselijk, althans hier in grooten omtrek, op den handel in vet vee, vooral ossen. Werd die handel vroeger meestal gedreven door onderscheidene Friesche koopliedenthans ziet men die hier niet meer en is die handel als het ware het monopolie der Israelitische kooplieden. Evenwel de nayver en nu ja, mis- schien wel wat afgunst er bij, zorgen er voor, dat de prijzen op de hoogte blyven en dat door vele landbouwers met het mesten reeds uitmuntende zaken zijn gemaakt, daar reeds vele vette ossen zijn afgeleverd en naar Amsterdam verzonden. In de algemeene malaise van vele zaken schijnt de handel in vet vee nog niet te zijn begrependaar het algemeen bekend is, dat de prijzen van het vleesch nog zeer hoog zijn. Ook zijn er nu reeds door den ondernemenden handelaar S. van Dam, alhier, onderscheidene stallen, zoogenaamde Hollandsche koeijen aangekochtdie natuurlijk even voor of met Mei a. s. moeten worden ontvangen. De prijzen moeten ongeveer gelijk staan met die van vorige jaren. Wy hebben een stal hooren noemen van 225 en ook van 275 per stuk. In het Westerkwartier moet die handel ook reeds zijn begonnendie echter in den regel eenige weken later door bekende Friesche kooplieden in het groot geachiedt. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeftbij missive van den 17 dezer, letter G, afdeeling medische j ,ie, de Cororaissarissen de» Konings in de provincicn ger' ^igd L, het verleenen van vergnnning aan belanghebbenden tot door- voer van schapen uit Duitschland, indien tegen de inwilliging der verzoeken bij hen geene bedenkingen bestaanonder de door hen te stellen voorwaarden, wits elk vervoer gedekt zij door eene verklaring van een Duitsch gouvenements veearts, dat ter piaatse van afzending of herkomst geen besmettelijke veeziekte in de laatste drie maanden heeft geheerscht. De Geldersche Maatsckappij van Landbouwdie sedert 1846 bestaattelt thans ruim 3300 gewone leden en 16 nfdeeiingen, waarvan de afdeeling Tiel de grootste is. Ziektegevallen onder het vee, tengevolge van het voederen van slecht, vooral van bescbimmeld voeder, zijn, zooals men weet, niet zeldzanm. Hiertoe behoort o. a. het sterven van een lOtal 9chapen in de laatste maand van bet vorig jaar, in een kudde te Renkum. Hoewel daaromtrent nog niet alles opgehelderd is, kan het toch als zeer waarschijnlyk beschouwd worden dat het voederen van sterk beschimmelde raapkoeken (Bombay-koeken) de oorzaak was van den dood der schapen. Het kan zijn nut hebben hier een mededeeling van den Duitsclien hoogleeraar Mareck betreffende eenige, door vee- artsen van naam geconstateerdevergiftigingsgevallen uit een Duitsch landbouwblad over ie nemen. De veearts Konig zag in een stal 7 koeijen ziek worden en in 3 tot 6 dagen ster ven, tengevolge van het vreten van bescbimmeld klaverhooi. Een ander, met name Rathke, berigt van 3 paarden die te gronde gingen na bet gebruik van baksel, dat sterk met schimmel bezet en gebroeid was, nadat de dieren eenige dagen geheel verlamd in den stal gelegen hadden. Stohr nam een dergelijk geval met doodelijken afloop waar bij een paard, dat beschimmeld haksel van roggestroo gevreten had. Wolff berigt dat van 30 jonge veulen9, die hooi van klaver- en timotheegras te vreten kregensterk met schimmel bezet, er 10 ziek werden en 3 stierven. Dorschen en daarna ter dege uitscbudden van voederstroo of hooidat niet vrij van schimmel is, mag daarom nooit verzuimd worden. Is de schimmel in erge mate aanwezig, dan voedere men bet in het geheel niet; vooral zij men voorzigtig met beschimmelde lijn- of raapkoeken. Uit Canada wordt gemelddat ongeveer 250,000 stuks rundvee en 600,000 schapeo op dit oogenbiik gestald worden in de provincie Ontario, om tegen het voorjaar naar de Engelsche havens verscheept te worden. Eenige firma's die zich met den uitvoer van vee bezig houdenzijn van plan, zoodra de scheepvaart, die op dit oogenbiik wegens het tjs gesloten is, weder geopend wordt, dagelijks van Montreal of Qnebec een stoomboot, geladen met ossen en schapen, naar Engeland te zenden. Eene firma te Toronto is in onderhande- ling met het Engelsche Gouvernement om het garnizoen van Cyprus en Gibraltar in den zomer van ossen- en schapen- vleesch te voorzien. Op Woensdag 5 February a. s. zal (e Utrecht eene ver gadering worden gehouden van belangstellenden uit verschil lende provincienter behandeiing van een planom eene internationale tentoonstelling van paarden te houden,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1