- 18 - i Vermeerdering van een Tarwekorrel. Men moet ten alien tijde liet water in zijn magt hebben. Gemengde Berigten. Om appelen eu ook peren voor rimpelen te bewaren, wordt de raad gegeven ze in vaten of kisten te pakken en er droog zand tusschen te strooijen. De vaten of kisten moeteo dan op een drooge plaat9 gezet worden, waar het niet vriest, en stil blijven staan lot men de appelen of peren gebruiken wil. De vraag: moet men, om een goeden oogst te verkrijgen, groote, middensoort of kleine poters gebruiken? heeft een Oostenrijksch econoom tot een vergelijkend ouderzoek geleid, waarbij hem gebleken is dat poters, waarvao er 15 op een kilogram gingen, de beste uitkomst opleverden. Zeer kleine en ook stuk gesneden aardappelen leverden de slechtste resultaten. In Italie zijn op last van het Miuisterie van Landbouw proeven genomen met de cultuur van den Chineschen thee- boom (thea chinensis) Men zegt, dat die volkomen geslaagd zijn, en men hoopt voor het toekomendedat die cultuur, op groote schaal ondernomeneen belangrijken handels- eu nijverheidslak daar te laude zal doen ontstaan. Te Munchen bloeit thans een Musa Ensete. Men voegt er de bijzonderheid bijdat de meeste bladeren eeu lengte heb- ben van vijf meter. De Nationale Maatschappij van Landbouw in Frankrijk heeft van haren voorzitterden heer Behague, twee donatien, tot een gezameulijk bedrag van 72,000 fr., ontvangen. Volgens mededeeling van den heer Decroix in de Socidte d'accumulation zijn sedert 1866, in welk jaar de eerste paar- denslaglerij te Parijs geoperid werd tot 31 December van het algeloopen jaar, aldaar voor consuraptie geslagt 132,133 paarden4870 ezels en 303 muilezels. In de provincie9teden is het verbruik van paardenvleesch niet zoo aanzienlijk. Neemt men aandat den tarwekorrel 50 korreU opbrengst en elk dezer korrels weder 50 zoo voorts, dan geeft dit zegt het „Land- und Forstw. Vereinsblatt" in 2 jaren 2500 korrels, in 3 jaren 125,000 korrels, in 6 jaren 15,625,000,000 korrels in 12 jaren 244,140,62 5,000,000,000 korrels, of ongeveer 12 billioen wispels (a 1306 liter, dus ruim 156 J/2 billioen hectoliter) tarwe. Van den enkelen kor- rel (zoo beweert een cijferaar) kunnen reeds in het 3e jaar meer dan 300 menschen een raaaltijd houden (zonder de zemelen, die bovendien 8 varkens een dag lang kunnen voeden), en in 12 jaren zouden met de opbrengst van een enkelen korrel alle bewoners der aarde gezameulijk reeds voor hun leven lang in hun levensonderhoud voorzien zijn. In de Nieuwe Oroninger Courant lezen wij het volgende: Over de teelt van het Karweizaad. Naar aanleiding van het door mij ingezondene voor de Landbouw-Kroniek van den 19 dezerzal ik thans mede- lelen 0 vat over ^it onderwerp in de vergadering van de ±Aaa(tchu±pij ran Nijverheid, gebouden te Zuidliorndd. 27 April 1878 is gezegd. Nadat door een paar leden over de belangrijkheid dezer zaak het een en under was in het midden gebragt, en een ander had medegedeeld wat in het tuinboek van Davidie over dit gewas voorkomt, alsmede wat de hortulanus, de heer Witte, van Leiden, daarvan heeft opgeteekenddeelde de heer Dr. J. W. Fockens te Sneek het onderstaande mede over de teelt der karwei in Duitschland. De karwei verlangt een matig gebonden, vochthoudenden maar niet nattenleemigen zand- of zandigen leemgronddien het niet aan oude mestkracht ontbreekt. Zware klei en lossen zandgrond verdraagt zij daarentegen niet. Ontbreekt het aan oude^kracht in den grond dan moet er zwaar gemest worden waartoe men, om geen onkruidzaad in den grond te brengen mengmest of gier, en wel in den herfst, aanwendt. De meest gepaste voorvruchten zijnbemeste hakvruchten of klaver. Men spit den grond diep, of bouwt hem 2 tot 4 maal, den eersten keer altijd in den herfst, Daar de karwei met haren penwortel diep in den grond dringtzoo moet deze ten minste 3—8 dM. diep bewerkt worden. Is de grond met ploeg egge en rol genoegzaam verkruimeld en gelijk gemaakt, dan kan men tot het zaaijen overgaan. Het zaaijen geschiedt of uit de hand, of op rijeuwelk laatste verreweg verkieselijk is wegens de latere bewerking; of indien men voor droogle vreest, kan men de karweiplanten op bedden teelen en ze dan in Junij op het veld planten in rijen van 4—5 dM. af- stand, terwijl de planten in de rijen op ongeveer 3 dM. te staan komen. Men gebruikt bij voorkeur zaad van den laat- sten oogst. Vroeg zaaijen verdient steeds de voorkeur. Het zaad wordt zeer ondiep in den grond gebragt. Zoodra de planten zich boven den grond vertoouen, moet er bij het zaaijen uit de hand gewied, bij het zaaijen op rijen met den scholfel gewerkt worden. Dit werk wordt zoo vaak her- haald, als het onkruid dit noodig maakt. Vo'o'r den winter moeten de planten een weinig aangeaa/d worden, en in het volgende voorjaar moet het veld gewied en gehakt worden. Bij" het zaaijen uit de hand moeten de planten zoodanig wor den gedunddat zij op een afstand van 3 dM. te staan ko men. "wanneer het karweiveldvan verre gezien eene blaauw- aehtig groene kleur aanneemt, dan moet men het dagelijks onderzoeken. Indien de vroeg opengegane bloemschermen veel zaad gezet hebbenen dit door zacht schudden gemakkelijk laten vallendan moet men ongezuimd tot den oogst over gaan. Men kan het karwei het best met den sikkel snijden. De afgesneden stengen legt men op een kleedbindt ze in bosjes en zet ze om te droogeu en na te rijpen op. Vertoonen zich na verloop van eenige dagen de meeste korrels droog dan wordt de karwei terstoud op het veld afgedorscht. Men zet de bosjes op nieuw te droogen en brengt ze daarna in de schuurwaar ze geheel ontkorreld worden. De gedorschte karwei wordt terstond gezuiverd, op een luchtigen zolder dun uitgespreiddikwijls omgewerkt en, wanneer zij droog is, in zakken of tonnen gedian Het stroo dient tot strooisel. Na den oogst wor<len de karweistoppels met scherpe ijzeren eggeu over kruis duchtig geegd en eenige weken daarna het land gehaktwaarbij de in de tusschenruimten opgekomeu karwei planten verwijderd worden. Dit behakken moet kort voor den winter herhaald worden, indien het onkruid dit noodig maakt, waarbij tevens een weinig aangeaard wordt. In den winter van het tweede jaar wordt het karweiveld met goed gerotten mest, of met krachtige compost of gier sterk bemest. In het volgende voorjaar, zoodra de grond opgedroogd is, wordt er opnieuw gehakt, hetgeen voor den bloeitijd herhaald wordt, indien het onkruid zulks noodig maakt. Na de tweede in- oogsting worden alle werkzaamheden als vroeger herhaald en na den derden oogst wordt het veld opgebroken. (Ook wordt dit soms na den tweeden oogst gedaan.) Gemiddeld rekent men van de hectare 1000 tot 2000 kilogr. zaad. Er werd nog opgpgeven dat de opbrengst tot 3000 kilogr. per hectare kan beloopenen dat de prijs gemiddeld op f 25 per 50 kilogr. kan gesteld worden. Voorts werd nog medegedeeld, dat het zaad van de karwei ook voor huishoudelijk gebruik wordt gebezigddoor het als medicijn te gebruiken, of, zoo als men in Duitschland doet, er eeue soort van sterken drank uit te bereidenonder den naam van „Kiimmel" bekenden dat de aldaar verkocht wordende Kiimmelkoeken daarmede ook bereid worden. Men beweerde ook nog, dat er eene soort van likeur uit gestookt wordt voor het vervalschen van wijo. Ten slotte werd nog opgernerkt, dat de karwei met graan- machines kan worden afgemaaiddat men het dan in pira- midaalvormige hoopen zet, voor het inregenenof gedekt met stroo en bijeengebonden met cen koord, terwijl nog door een enkele werd opgegevendat hij het even als koolzaad in schoven gelegden met paarden afgedorscht had. Grijpskerk, 20 Jan. 1879. P. Dijkst Ehhuis. De Landbouw-Courant bevat het volgende: Meer en meer worden de wind-watermolens door stoomge- malen verdrongen. De natte jaren dragen het huune hiertoe in niet geringe mate bij, evenals de dalende prijzen van graan en stroo, waardoor, gelijk wij uit eeu berigt in de Prov. Gron. Ct. van 17 December lazende landman wordt ge- noodzaakt zijne akkers zoo productief mogelijk te maken. En toch vindt men ook nog strekeu waar men ieder jaar weder op nieuw groote schade lijdt door het water. Wij gelooven dat in vele gevallen de oorzaak hiervan moet worden gezocht in de omstandigheiddat de grond voor het grootste gedeelte wordt bewerkt door huurderswelke wat betreft het water natuurlijk geene groote verbeteringen mee kunnen helpen invoeren. De eigenaren, hetzij dat zij op de plaats zelve of elders wonennemen het in den regel met deze quaestie niet zoo ernstig op als zij het verdiende, waardoor het bij het oude blijft, en dit zoowel tot nadeel van anderen als van hen zelven. Wijlen de heer T. J. Stieltjes zegt ergens in de Gids, dat men verbaasd zou staan als men eens onder cijfers zag ge bragt hoeveel er in Nederland jaarlijks wordt betaald aan polderlasten. Maar men zou niet minder verbaasd staan al9 men eens eene nauwkeurige begrooting had van de schade welke, wij mogen zeggan jaarlijksnog in Nederland wordt geleden als een gevolg van te veel water. Dit moest niet zoo zijn, omdat het anders kon zijn. En om hierin verandering te krijgeumoest overal waar men schade lijdt door te hoogen walerstand, eene beweging komen onder de grondbezitters en die beweging tengevolge hebben, dat men waar het maar eenigzins kon, het water kreeg in zijne magt. Heb best land, bewerk het gelijk het behoort, als het water lioog is, zult gij bij lange na niet datgene er uit maken wat het u zoude hebben opgebragt als het water laag ware geweest. Het is en blijft waar „Bij laag water in de sloot Heeft de boer geen nood", en als de boer geen nood heeft, gaat het den verpachter van gronden ook goed. vreeselijke ontploffing ligt verwoest, het dak Als een bijzonderheid deelen wij mede, dat in het Oudemannen- huis te Breda in cen vol jaar geen enkel sterfgeval heeft plaats geliad bij een bevolking van 52 mannen van 62—87 jaren. binds de oprigting van het Oudemannenhuis in de 16e eeuw had zich geen dergelijke bijzonderheid niet voorgedaan. Ter o-elen-enheid van den Nieuwjaarsdag 1869 zijn te Parijs door de post bezorgd 7,459,090 naamkaartjesdus 1,779,000 meer dan in 1878 toeu het getal 5,680,000 was. Als alle jaren begon de distribute reeds 28 December; zij was afgeloopen den 11 Janu ary dus twee dagen vroeger dan in andere jaren. In Hanover is men voornemens een vereeniging op terigten, die traohten zal het verbruik van bier onder de studenten tegen te gaan Uit statistieke onderzoekingen blijkt nl. dat ieder Duitsch student gemiddeld veertien groote glazen bier per dag drmkt. Onder Scha<*en is een eonducteur van de Hollandsche spoor- wegmaatschappij van de loopplank gevallen, terwijl de tiein nog in gang was; hij heeft zich dermate bezeerd, dat men voor het behoud°van zijn leven vreest. De Yereeuiging tot redding van schipbreukelingen, in Enge- land heeft in het afgeloopen jaar 471 personen gereden hoewel met'de 269 reddingbooten 12,000 man bij zwaren storm in zee eingen geen enkel man verloren. Sedert de oprigting van de V er- eemging zijn door hare bemoeijingen 26,051 menschen behouden en 56,850 aan belooniujpm en medailles uitgereikt. Een inwoner van Philadelphia heeft octrooi genomen op een electrische lamp met uurwerkde geheele toestel neemt niet meer daats in dan een gewone lamp en kost 6 dollars. De prijs van iet licht is ongeveer 1 cent per uur. De Wes Z.berigtdat een knaap van tien jaar onlangs een gezwel aan de tong kreeg, zoodat hij bijna niet eten kon. De ouders waren op reis en de dienstbode lette met op de zaak. tin- deliik bevond de docter, dat het een kankergezwel wasalleen ont staan door 't gestadig aflikkeu van de pen, na het schrijyen. De toestand van het arme kind is hopeloos; het lijdt schrikkelijk en men verwacht zijn dood. Te Ratibor zochten dezer dagen de arbeiders in eene bazalt- groeve, door een sneeuwstorm in hun werk gestoord, schuilplaats m de woning des opzigters. Zij drongen zich om de kagchelwaarop de vrouw het middagmaal gereed maakte. Eensklaps dreunt een de kagchel springt uit elkaarhet huisje zelfs was er afgeworpen. Zes personen waren op de plaats gedood, tien zwaar verwond. Bij onderzoek bleek dat men de onvoorzigtigheid had gehad, dynamiet-patronen, die vochtig geworden en bevrozen waren, achter de kagchel te leggen om te outdooijen en te droogen. Uit Chakoff (Rusland) wordt gemeldTengevolge van een geweldigen sneeuwstorm welke hier gedurende de laatste drie da gen heeft gewoedis het verkeer op de Charkoff- en Azof-spoor- wegen heden gestaakt. Zevenduizend werklieden ziju thans bezig met het wegruimen van de sneeuw, welke op de rails ligt. De dieust is om dezelfdc reden gestaakt op de Pottawa- en Sumy spoor- wegen. De gemeenschap per spoor tusschen Sebastopol en Moskou is zeer moeijelijk. Het volgende aardige geval voor den eigenaar echter min der aangenaam heeft zich te Vlissingen voorgedaan. Het paard van den molenaar W.dat in den molen gestald wordt, is des nachts losgebroken en zocht toen de ligplaats van eenige zakken graan op. Nadat het beest zich daarna duchtig te goed had ge daan men schat dat hij pi. m. 25 kilo heeft opgepeuzeld is het weer behoorlijk op stal gaan staan. Toen nu de knecht, van niets bewustdes morgens in den stal kwam heeft hij als gewoon- lijk het paard een emmer water te drinken gegeven; doch het gevolg daarvan wasdat het genuttigde graan dermate uitzette dat het dier spoedig stierf en daarna letterlijk gebarsteu is. Eenige lieden te Amsterdam trachten op eigenaardige wijze den tegenwoordigen toestand te exploiteren, Ze gaan langs Heeren- en Keizersgrachthuis aan huis aanschellende enals de dienstbode open doet, met veel lawaai een couvert overreikende met de woorden//Van de feestcommissie vrijstert vijf cents alsjeblief!" Bij nader inzien blijkt het een leelijk portret van prins Hendrik te bevatten. De laatste uit New-York ontvangen berigten gewageu van een ontzettende koude, die op dit oogenblik in de Vereenigde Staten heerseht. Het spoorwegverkeer is op verscheidene liinen gestremd en het getal personeD, die in de steden en op het land doodvroren, is aanzienlijk, terwijl verscheidene personen door de sneeuw in hunne woningen werdeu gebarricadeerd. De haven van New-York is door ijs geblokkeerd en slechts twee van de zeven stoom- schepen, die trachtteu zich een doortogt te banen, konden daarin slagen. In de Niagara heeft zich een ijsdam geformeerd en tot in Florida is de sneeuw gevalleniets watzoo ver als de geschie- denis reikt, nog nooit geschied is. Een cijferaar heeft berekend dat, om de 15,604,000 voeten sneeuw, die in de vorige week te Parijs gevallen zij, ,e doen smelten, vereisckt worden 117,030,000,000 warmte-cenheden, d. i. de hitte welke zich zou ontwikkelen uit de verbranding van 14,528,750 kilogr. steenkool, en dat de spoortrein, die deze hoe- veelkeid brandstof moest vervoeren, zou bestaan uit 1463 waggons en een lengte hebben van 11 kilometers. Iemand uit Heerlen, door de regtbank te Maastricht tot 15 dagen eenzame opsluiting veroordeeld, heeft die straf door een ander, tegen vergoeding van een gulden per dag, doen oudergaan. Reeds had de plaatsvefvanger 12 dagen in zijn eel doorgebragt, toen de justitie, van het bedrog kennis krijgende, den veroordeelde liet arresteren en voor 15 dagen eenzaam opsluiten. Aan het dagblad l'Independantte Konstantine verschij- nende, wordt uit Saint-Aruaud de volgende trek van moed, koel- bloedigheid en tegenwoordigheid vau geest, gemeld 12 Januarij zat ik," zegt de berigtgever, ,in de coupe van den postwagen, die tusschen Algiers en Setif rijdt. Juist waren wij de brug van Oued- t Xir r. 1 .skin de paarden niet verder en omkeeren wilden. Een kolossale leeuw stond op 15 meter afstands voor hen, ter regterzijde Tan den weg. Ter liiuerzijde hadden wij een afgrond. Een zijwaartsche beweging der paarden kon ons doen nederploffen. Maar He postilion redtie ons. in now., /.de oo^eithUk* dat yaarUan stonden en wij den leeuw ontdekten, was hij afecsprongeji en met, al de energie en beradenheid van een echten Afrikaan plaatste hij zich, zonder zich om den leeuw te bekommeren voor zijne paarden, hield ze bij den toom, belette den zijsprong en kalmeerde zijn span. De leeuw naderde tot op ongeveer tien meter en verdween zijwaarts in het struikgewas. Onder dagteekening van 13 Januarij wordt aan den i/Gaulois" het verhaal gezonden van een drama op zee dat op het Kanaal heeft plaats gehad. Gisteren morgenzegt de correspondentbe- vonden wij ons ver in zee en waren niet weinig verwonderd een visschersschuit te ziendie de zonderlingste bewegingen maakte. Zij veranderde gedurig van rigting en hare vaart was volkomen onge- regeld. Wij vestigden de aandaclit der matrozen op dit ongewone feit, en zeilden op de schuit aan. Een verschrikkelijk schouwspel trof onze oo<»enacht ongelukkige matrozen zaten aan hunne bank vastgevroren eu gestorven van koude. liet zou onmogelijk zijn de gewaarwordingen onzer mannen te beschrijven, toen zij aan boord der schuit stapten. Er was iets fantastisch in dat vaartuig zonder zeilcn en met achtlijken over de golven drijvende I Zonder een woord te spreken bragt men de vlottende kist naar Etaples, en gaf aan de overheid kennis van het gebeurde. Menmeent, dat de visschers schuitwelke van Equitemsin de nabijheid van Boulogne kwam door den storm in voile zee werd geworpeu. De manschappen zich in de onmogelijk'neid bevindende aan laud te komen en niet kunnende roeijenzullen welligt de een na den andere gestorven zijn. Te Brochon, in het departement Cote d'Or (Frankrijk), leeft eene familiewaarin sedert 81 jaar geen enkel sterfgeval is voor- o-ekomen. De vader, Denis Bantiot, gewezen sergeant bij de gre nadiers van het Rijnleger, onder Moreau, had zeven kinderen .van welke het eerste geboren is den 2den Flonal van het jaar IV en het laatste den 5en April 1814. Al die kinderen gemeten nog een goede gezondheidwonen te Brocbon en vemgten hun dagelijk- sche bezigheid. Donderdag avoud is in een perceel te Berlijn, dat door 39 versehillende gezinnen bewoond werdbrand ontstaan. Slechts met de grootste moeite gelukte het de brandweer, te midden der felle koude de meeste personen te redden. Een vijftal hunner sprongen uit de tweede verdieping op straat en werden zeer ernstig gewond. Twee kinderen kwainen in de vlammen om. Het eenvoudigste. Janbreng dezeu brief eens even naar de post. Ik geloof dat hij boven het gewigt is. Maar wil mijnheer dan nog niet liever een paar regels doorschrappen Volgens den Volksvriend" hebben in 1878 in ons land 141 personen het leven verloren door sterken drank. jn Nederland is van 18671878 niet minder dan 300 millioen gulden aan jenever uitgegeven. De schatkist heeft daarbij 200 millioen gulden geprofiteerd. In Siam is het koddig om aan te zien hoe de apen daar kreeften vangen. Men ziet hen op de laagste takken der boo- men boven het water zitten, terwijl hun staart er in hangt. Bijt er een kreeft aan, dan trekt de aap spoedig de staart op en pakt zijn buit. Daarbij trekt hij echter allerlei akelige gezigten als de kreeft wat groot is: wil echter het ongeluk dat een groote krab of een zeekreeft zijn staart pakt, dan is zijn lot beslistdevisscher wordt d ,n zelf gevaugen naar beneden getrokken en daar door zijn vijand opgegeten. De //Dresdener Nachrichten" berekenen, dat Adelina Patti op haar reis door Duitschland, van 16 October tot 11 Januarij, ongeveer J" 180,000 heeft verdiend. Uit Honfleur wordt berigt, dat aldaar eene vischvrouw voor de zeven—en—twintigste maal bevailen is. Jono-e advoeaten hebben soms een dwaze manier om zich met hun clienten te vereenzelvigen. Zoo werd onlangs een individu be- schuldigd van inbraak bij nacht in een bewoond huis, maar de advocaatdie hem verdedigde, riep met groote overtuiging uit:

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2