1879. Vrijdag, t Februarij. N°. 6. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang, ■Hi mmw# Xmm\\w^ Aww-t// Prijs van het Abonnement: in het Jaar. f6.- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. H aarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 29 Januarij tot 4 Februarij 1879. JLandbouw. II AARLEMMERI1EER Prjjs van een enkel Nommeh 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJiterlifk 1* !en»dag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag van de op Zaturdag 1 Februarij 1879 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmer- meerpolder, gehouden aanbesteding tot het leveren en opstellen van 4 stoomkelels aan de machine den Lijnden. Hiervoor werd- ingescheven door De Koniuklyke Maatschappij de Schelde, te Vlissingenf 42,500. Van Schie, Annokkee en Zoelente Schiedam. 38,397. Maatschappij de Atlas, te Amsterdam 36,000. Goethem Readier Cie.te Molenbeek bij Brussel34,730. W. H. Jacobs, te Haarlem34,260. C. Jansen (Agent Galloway)te Ensched6. 33,690. Hannov. Maschb. Actien Gesellsch., te Lin den bij Hannover33,391. Cail en Halot, te Brussel32,900. Christie, Nolet en de Kuijper, te Delftshaven. 32,894. H. Jonker Zn.te Cassel32,219.90 Gute Hoffnungshiite, te Oberhausen 32,000. Maschb. Actien Gesellsch. Humboldt, te Kolk bij Keulen30,500. Utrechtsche IJzergieterij (Smulders), te Utrecht30,490. W. C. en K. de Wit, te Amsterdam297,50. H^ en J. Sujjver, te Amsterdam 29,680. Geveke Cie., (Agent Bellefroid en Le- veqne), te Amsterdam 28,980. W. Willich te Horde28,230. Kolnische Maschb. Actieu Gesellschaftte Baijentbal bij Keulen27,900. E. Berninghaus, te Duisburg27,800. De Ned. Stoomboot-Maatschappijte Rot terdam 27,795. Welk werk aan den laagsten inschrijverDe Ned. Stoomboot- Maatschappij te Rotterdam is gegund. De predikbeurten zullen te Nieuw-Veunep worden vervuld op Zondag 9 Februarij, door Dr. van der Palmvan Houtrijk en Polauen; en op Zondag 16 Februarij, door Dr. Brons- veldvan Haarlem. De Leesinrigting van de Vereeniging Concordia, te Hoofd- dorp, is geopend elken Zaturdag-avondvail 6 tot 7 uur ten Raadhuize. Sommige lezers worden beleefd herinnerd aan de weder- inlevering der boeken. Het getal ingeschrevenen in Haarlemmermeer voor de nati- onale militie, ligting 1880 bedraagt 131. GEBOREN: Thijs, zoon van F. O. Boon en S. de Ruijter. Grietje, dochter van J. W. Ceelen en M. Lieuwes. Cornells, zoon van F. A. Slikker en M. Dekker. Jan Dirk, zoon van J. de Zee en P. van der Pligt. Maria Petronella, dochter van C. J. van Loenhout en G. van der Bol. Catharina, dochter van J. Bluekens enR.de Lang. Gerrit, zoon van M. Kroon en N. van Tol. Neeltje, dochter van J. Slikker en A. Bruijn. Frederikus Jacobus, zoon van J. van der Laan en J. Knor. Cornelia, zoon van P. van der Stelt en C. Sleeuwenhoek. Petrus Eut- gerus, zoon van H. Hulscher en J. Lommerse.Jacomina Jannadochter van L. ltoubos en A. Verkuijl. OVERLEDENDina, oud 16 jaren, dochter van H. v. d. Bosch en W. Zonneveld. Willem, oud 9 maanden, zoon van P. G. Versluys en C. Kooij. Anna Carolina Jacobaoud 10 maandendochter van A. C. van Dorsten en J. M. ltiechmann. Jan, oud 7 maanden, zoon van W. Slootweg en M. van Smeerdijk. Hendrik van Bommel, oud 33 jaren, geh. met M. Bloemendaal. Karel Hendrik, oud 22 maanden zoon van C. Jongeneel en D. L. Lubbert. Johanna Albers, oud 40 jaren, ongehuwd. Adriaantje Lijntje, oud IS maanden, dochter van J. Dam en M. M. Steenbergen. ONDER rROUWDL. Bisschop met J. Hoogeboom. H. van Dense- laar (wednr.) met P. Edel (wed.) GEHUWDgeene. In ons vorig nummer vindt men de zamensteiling van het bestuur van de Vereenigde Nauernasche Westzaner en Zaan- dammerpolders. Daarbij treft men den naam aan van den heer H. F. Bultman, te Amsterdam, die door ingelanden ge- kozen is, nieltegenstaande dat het bekend was, dat hy ver- moedelijk nimmer de betrekking zou kunnen vervullen. Op deze kiesche wijze werd aan den vroegeren bestuurder van den Westzanerpolder hulde gebragt. De heer Bultman was een groot aantal jaren voorzitter van den Middelpolder, hoofd-ingeland vtfn den Haarlemmermeer- polder en van Rijnland. In 1872 benoemde Z. M. de Koning hem tot hoogheemraad van Rijrdand. Steeds deed hij zich als een ijverig, bekwaam en naauwgezet man kennen. Op 1 Februarij is zijn stoffelijk overschot naar de laatste rnstplaats te Haarlemmermeer gebragt. Gedeputeerde Staien van Noord-Holland hebben goedgevon- den te bepalen, dat de herijk van maten en gewigten o. a. moet geschiedeu in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en wel te Halfweg: mede voor de bewoners van de buurt genaamd „de Lijnden, gelegen onder de gemeente Haarlemmermeer, (welke buurt met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude voor den herijk wordt zamangevoegd)op 22 Julij; in de gemeente Haarlemmermeer: te Hoofddorpvoor de bewoners van datj dorp: op 23 en 24 Julij; te Nieuw- Vennep, voor de bewoners vau dat dorp en van het dorp Abenes: op 25 en 26 Julij in de gemeente Bennebroek: op 28 Julij; in de gemeente Heemstede: op 29 Julij; telkens op uren die door den ijker vooraf aan de betrokken gemeente- besturen zullen worden opgegeven. ...i1 I a? Alkmaar. Vail het jaar 1758 tot 1879 werd op de markt alhier de meeste kaa3 aaigevoerd in het jaar 1828, bedragende 4,914.080 kilairrafffmiust werd aangevoerd in het jaar 1799, namelijk 1,535,898 kilogram. In het jaar 1878 werd aangevoerd 4,718,355 kilogram. De meeste aanvoer op een marktdag geschiedde op 18 December 1874, bedragende 244,398 kilogram. In 1799 werd van 17 Augustus tot 8 November geen kaas' op de markt aangevoerd. Leeuwai'deil, 5 Febr. In de maanden November, Decem ber en Januarij jl heeft zich in deze provincie geen enkel geval van longziekte voorgedaan. Zwolle, 5 Februarij. De 30 Januarij alhier gehouden paardenmarkt bepaalde zich door de strenge koude boofzake- lijk tot stalhandel. De aanvoer was niet zeer groot. Men gaf voor le kwaliteit werkpaarden 200 a/ 375; 2e kwaliteit 150 a 190; aftandsche trek- of fiacrepaarden golden 100 a 140, enkele enters of jonge paarden 160 a 225 veulens 80 a 120 voor de slagtbank 30 50. Meppel5 February. Op de markten die in 1878 alhier gehouden werdenbedroeg de aanvoer, o. a. van boter 1,508,000 kgr. tegenover 1,806,160 in 1877 en meer dan 20,000 varkens, waarvan 7137 vette. Doom. Door den heer Vas Visser is aau A. W. Mols- bergen een rund verkocht, wegende het niet onbelangrijk gewigt van 1336 ponden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, overwegende dat in een deel van het Russische Rijk de Aziatische pest zich heeft vertoondgoed gevondenalle Russische havens, gelegen aan Zwarte zee en c|e zee van Azof, bc,u,et te verklaren. In het tijdperk van 29 Decembe^ tot 2 5 Januarij 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aan- getastin Zuid-Holland 15, in Noord-Holland 1, totaal 16 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 15 runderen door die ziekte aaogetast. De afdeeling „Aalsmeer en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbonw zal op Donderdag 13 Februarij 1879, des avonds ten 7 ure, in het lokaal van P. Kaptein te Aalsmeer, eene vergadering houden waarin de Heer A. F. Marlet, van Hontenisse, als spreker zal optreden. De Vereeniging Floralia is weder voornemens dit jaar den 24 Augustus en beide volgende dagen eene tentoonstelling te houden van bloemen en planten, gekweekt door den arbei- denden stand. Aan de best gekeurden zullen toegekend wor den prijzen en premien bestaande in inschrijvingen op de Spaarhank. De tentoonstelling zal gehouden worden op het terreiu genaamd de RoomtuintjesBuitensingel buiten de Mui- derpoort160, te Amsterdam, en gepaard gaan met muziek- uitvoeringenwaartoe de inzenders gratis toegang zullen heb ben met een vrouw of kind. Zij die er aan wenschen deel te nemen kunnen zich tot bekoming der stekken doen inscbrijven op Woensdag 12 Februarij a. s.des voormiddags van 10 tot 3 ure of des namiddags van 7 tot 9 ure, en aan de volgende bureelena. het Koning Willemshuis, in de Egelan- tierstraat; b. het Zeemanshuisaan het Kadijkspleinc. Neerlands Werkman, in de Suikerbakkersteegd. Toevlugt voor Behoeftigen, aan de Passeerdergrachte. Stations Koffij- huis bij het station van den Rijnspoorwegalien te Amsterdam. Den 5 Februarij is te Utrecht de vergadering gehouden door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land- bomc bijeengeroepen, tot besprekiog van een-te orgaoiseren internationale tentoonstelling van paardenwaarvoor aan de Regering een subsidie vau 30,000 is verzocht. Een aantal belangstellenden uit verschillende provincien waren opgeko- men. De vraag of er een internationale tentoonstelling van paarden zou worden gehouden of niet, is bevestigend bean't- woord door 31 van de 45 aanwezigen. Benoemd zijn, ora het Hoofdbestuur ter zijde te staan bij het opmaken van het programma, de heerenB. A. Baron van Verschuer, te 's Gravenhage; Jhr. Mr. J. B. van Haersma de With, te Maarssen; T. J. Waller, te Anna-Paulowna J. J. Veltman, te Noorddijk; Jhr. V. J. Vegelin van Claer- bergen, te Joure; Mr. P. H. A. Tydemante Tiel; Emile van Loon, te Rosendaal; J. W. Dingemans, te RossumA. J. Versteegh, te Aveznthe; J. van Emden, te Oosterbeek T. Breebaart Kzn.te WinkeiN. Wafelbakkerte Amsterdam J. A. Baron van Hardenbroek, te Utrecht; B. G. van den Have, te Ouwerkerken V. Schade van Aschat, te Roosendaal. Bij den landbouw-proeftuin te Deventer is volgens de daar- voor bij Koninklijk Besluit van 2 Januarij jl.n°. 26, ver- leende goedkeuring een pxoefstation opgerigt. Aan den proef- tuin werd tot nu toe sleclits een enkel private controle van meststoffen en zaden gehouden. Aan het proefstation zal even- wel voor het vervolg een openbare controle viorden uitge- oefendop de wijze gelijk dit geschiedt aan het proefstation van de Rijks-Landbouwschool te Wageningen. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant- kunde vraagt: Een duidelijke beschrijving en beoordeeling, liefst toegelieht door eigen onderzoekingenvan de veredelingswijzen (enten oculeeren en dergelijke) voor planten van verscbillenden aard met vermelding van de daarvoor gebruikelijke Noord- en Zuid-NederlandscheHoogduitscheFransche en Engelsche kunststermen. Daarbij behoort de aanwjjzing van de familien geslacbtenvoornaamste soorten en verscheidenhedeuwaarop zij worden toegepast met het oog op entrijs en wildstam van den tijd wanneer de bewerkingen rnoeten geschieden en van verdere daarop betrekking hebbende bijzotiderheden. De beschrijving dieut door afbeeldingen (oorspronkelijke of goede kopieen) toegelieht te zyn. Voor een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie voldoend antwoord, looft de Maatschappij uit haar Gouden Medaille en Twee Honderd Gulden. De runderpest heeft in Duitscbland tot dusver ongeveer 2100 runderen, 1200 schapen en ruim 300 geiten als offers geeischt. In slechts e£n district van Pruissen nam de ziekte nog toe en overal elders gestadig af. Reeds zijn 10 plaatsen weder vrij van ziekte verklaard, doch nog 16 worden als be- smet beschouwd, zoodat het vervoer per spoor nog dezelfde belemmering ondervindt. De handel staat nagenoeg stil, want overal trekt men zich terug. De lage prijzen der producten dragen hiertoe ook het hunne bij. De algemeene schaarschte van geld maakt hier en daar menig kooper genegen om min- deren prijs voor lief te nemen. In Holstein, Oost-Friesland en Oldeuburg is, bij de aanboudende sluitiug der Nederland sche grenzen zooveel gekocht, dat daar een pauze zal rnoeten komen. De prijzen voor slagtvee zijn overal daleude, daar de handel slapper wordt. Volgens mededeelingen uit Leipzig is de runderpest plotseling te Lutzen, in Sakseu uilgebarsten. Terstond heeft de Regering de noodige maatregelen genomen tot beteugeling van de ziekte. De stBd is door militaireu afgezet en zoo door- tastend zal worden gehandeld dat de hoop op een spoedige beteugeling van de kwaal mag worden gekoesterd. De landbouw-hoofdcommissie in Duitschland heeft, na breedvoerige beraadslaging over Bismarks economische her- vormingsplannen, met eene groote meerderbeid van stemmen besluiten genomenhoudende alles behalve goedkeuring van die ontwerpen. De commissie protesteert tegen elke verzwa- ring van lasten, welke reeds het grondbezit drukken en be- veelt daarentegen aande hulpbronnenwelke de schatkist noodig heeft, te zoeken in een verhooging van de belasting op den tabak, het bier, de petroleum en de koloniale waren. De commissie vraagt niet beschermende regten voor de Duitsche landbouwvoortbrengselenmaar wel dat aan vreemde produc ten niet worden toegekend premien van uitvoer of verlaging

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1