1879. Vrijdag, 14 Februarij. UK 7. VA1 AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Twinligste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. ^A_Rr^ Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. H aarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven vau 5 tot 11 Februarij 1879. Zitting van Donderdag 19 December 1878, II A AIIL E M 51E R M E E R. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.R TOEZENDINGEN, REDAKTEE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. filterl[fk W uensttag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Lkes-inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing nitgegeven ten Raadhuize, elken Zaturdag-avond van 67 uur. Sommige lezers worden beleefd herinnerd aan de weder- inlevering der boeken. GEBOREN Johannes zoon van C. Vreugdenhil en M. van Egraond. Theodoras Gerardus Gijsbertus, zoon van P. Zeestraten en G. van Kem- pen. Willem, zoon van H. Thinners en P. van Leuven. Leendert, zoon van A. Amperse en C. Verhulst. Maria Christina, dochter van C. van der Werf en P. W. van der Wonde. Adriana, dochter van A. Blijleven en D. G. van Harten. Maria Johanna, dochter van M. Cardol en M. van der Groef. Anna Maria, dochter van C. Rijkelijk- huizen en A. van Wieringen. Johannes, zoon van J. van Stralen en N. Having. Maria, dochter van D. Tediek en J. M. Tennisse. Jacobus Cornells, zoon van C. van Ekeren en P. J. van Loenhout. Elisabeth Johanna, dochter van P. J. Biemans en E. Duurhout. Johannes Bernardus Alfonsus, zoon van B. J. Tresoor en J. Meijer. Leendert, zoon van P. Smit en C. van Liempt. Willem, zoon van G. van Loon en A. Dnivenvoorden. Johanna Petronella, dochter van A. van der Voet en J. Hendriks. OVERLEDEN: Cornelia Antonia, oud 18 jaren, dochter van J. Bol en S. van Krimpen. Dirkje, oud 20 maanden, dochter van C. van Soest en B. de Quaasteniet. Cornelis, oud 12 maanden, zoon van M. Sandfort en N. J. Schouten. Virginie Louise van Doorne, oud 58 jaren, weduwe van J. Doolaege. Bastiaan, oud 7 maandeu, zoon van J. C. van Stam en G. E. van Gameren. Maria Cornelia, oud 20 weken, dochter van J. Mesman en K. van Dam. Fredrik, oud 7 maanden, zoon van F. Maaskant en C. A. Kopje. Lambertus, oud 7 maanden, zoon van J. Krijnen en G. van Regtcrcn. ONDERTROUWD: G. Houtwipper met G. Bak. GEHUWDgeene. Onder de Leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal die op 15 September dezes jaars moeten aftreden en zich den 10 Junjj te voren aan eene herkiezing moeten onderwerpen bevinden zich o. a. de heeren: Mr. F. J. M. A. Reeker9 voor Haarlemmermeer; W. de Meijier, voor Haarlem, en A. baron Scbimmelpenninck van der Oije, voor Hilversum. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op verzoek van zijn ambtgenoot van Financien de aandacbt gevestigd op het feit, dat de verklaring van onvermogen, voorkomende op de door den Burgemeester van iedere gemeente maandelijks aan den ontvanger der successieregten in te zenden lijst van sterf- gevallen over de afgeloopen maanddoor lien niet aitijd met de meeste naauwkeurigheid wordt ingevuld. Telkens blijkt van overledenenwaarvan genoemde verklaring is afgegevendat zij roerende en onroerende zaken, dikvvijls zelfs van aanzien- lijke waarde, hebben nagelaten. 'sR\jks schatkist kan daardoor belangrijk nadeel lijden vooral na de uitbreiding der belasting tot de regte lijn. Daarom is de meest mogelijke naauwgezetheid aan te bevelen. des voormiddags ten tien ure. Foorzitier de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 13 leden, zijnde de heeren: Timmerinans Kuiper, van Vuuren, DorbeckBiesheuvel, Verkuiji, de BreukTensenKnaapPruissen 't HooftRan en Bultman alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren van Riessen en Klapwijk. De Secretaris leest de notulen van 5 December 1878 welke, na een paar kleine bijvoegingenworden goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navoigende a. Besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, dd. 4 December 1878 n°. 9, houdende goedkeuriug der Gemeente- rekening over 1877. i. De Provineiale .bladen van 1878 n°s. 88 en 89. c. Brief van den heer J. A. Veenendaal, waarbij hij aan- neemt de benoeming tot eersten hulp-onderwjjzer aan school N°. 4. A1 hetgeen voor kenoisgeving wordt aangenomen. II. Wordt gelezen eene aanvraag van H. J. Visscher, hulp-onderwijzer aan school N°. 4, om eervol ontslag uit gemelde betrekking, wegens zijne benoeming tot eene andere betrekking. Wordt besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen met ingang van den 15 Februarij 1879, III. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor de betrekking van hulp-onderwijzer aan school N°. 4 hebben aaugemeld twee sollicitanten, doch dat nog geene benoemiug kan plaats heb ben wijl de stukken der sollicitanten nog niet alien zijn ingekomen. IV. Is aan de orde het voorstel tot het aangaan eener geldleening. (Zie punt VII der vorige notulen.) Het te dezer zake door de Financieele Commissie uitge- bragt rapport luidt als volgt: Wel-Ed. Heeren In handen van uwe Commissie 'tot onderzoek zijn de navoi gende stukken gesteld 1°. een adres, enz. 2°. een onderzoek in te stellen, om op de meest voor- deelige wijze eene leening te krp.nen sluiten ten laste der gemeente, groot 30,000. Uwe Commissie vergaderde daartoe op Dingsdag 10 Decem ber jl.en vondnaar aanleiding, enz. Punt 2. Ingevolge besluit van .den Gemeenteraad, dd. 6 De cember jl.heeft uwe Commissie zich belast een onderzoek in te stellenten einde op de meest voordeelige wijze eene lee ning te kunnen sluiten ten laste der gemeente en ten behoeve van verschillende buitengewone uitgaven. Behoudens eenige correspondentie met andere makelaars, die aan de gestelde eischen niet konden voldoen heeft de Commissie zich naar Amsterdam begevenwaar men de gelden voor de gemeente zouden kunnen verkrijgen, evenwel niet anders dan tegen eene jaarlijksche rente van ten hon- derd en pet. provisie bij de plaatsingen wel bij de heeren Westerwoudt Zoon. Hoewel er onder de aanwezigededen der vergadering waren die vermoedden dat het geld wel voor 4 ten honderd te verkrijgen zoude zijnis het der Commissie evenwel niet mo- gen gelukken dergelijk aanbod te mogen ontvangen. Mogt het evenwel blijkendat door die leden de gelden op dit oogen- blik door hen te verkrijgen zouden zijn, dan wil uwe Com missie zich voor deze zaak wel d^chargeerenzoo niet, dan zou de Commissie UEd. voorstellen op liaar rapport te willen regardeeren en het Dageljjksch Bestuur te magtigen de noodige maatregelen te doen nementen einde de zaakdie nog al spoed vereiscbt, tot stand te brengen. Ook kan de Commis sie UEd. mededeelendat, zoo noodig, zelfs in deze maand nog eenige gelden bij wijze van voorschot bij de heeren Wes terwoudt Zoon disponibel zouden zijn. De Commissie, die meent in het belang der gemeente ge- handeld te hebben, heeft de eer zich te teekenen Haarlemmermeer(get.) P. de Breuk Voorzitter 13 December 1878. A. Kuiper. A. J. G. Timmermans. De Voorzitter doet vervolgens voorlezen een ingekomen schrijveu van Mr. A. Philips, houdende nadere opgaven van hetgeen zal te betalen zijn tot beeindiging van het proces in zake het Raadhuis, en ten gevolge waarvan de geldleening 1000 hooger zal moeten zijn dan het bedrag waarop die leening eerst was geraamd. Vervolgens wordt voorgelezen het ontwerp-besluit met de daarbij behoorende nota van toelicbtingenwaarna de beraad- slagingen worden geopend. De heer 't Hooft zegtdat hij er tegen is om voor het hardmaken der wegen nu reeds geld te leenenen is van meening, dat het voldoende is om de wegen van tijd tot tijd te begrinden, naar gelang er behoefte aan zijn zal. De heer Bultman vraagt of de Commissie ook heeft ge'in- formeerd bij de Vereeniging het Gemeente-Crediet. De heer Kuiper zegt, dat het Gemeente-Crediet zelve leent tegen 4 pet.de gemeente zou dus hoogere renten moeten geven en dat is niet wenschelijk. De heer Bultman heeft er vrede mede, als de Commissie geinformeerd heeft. De heer Kuiper zegt ook, dat men bij het Gemeente-Crediet dadelijk moet beginnen met af te lossen, lerwijl het voorne- men bestaat om eerst over vijf jaren met aflossing aan te vangen. De heer Verkuiji is van meening dat, als eene inschrijving werd geopend, het wel mogelijk zou zijn om het geld tegen 4 pet. te krijgen, en wijst op andere gemeenten, welke op die wijze ook zjjn geslaagdook gelooft spreker wel, dat er andere menschen te vinden zjjn, die tegen 4 of 4'/2 pet. het geld zouden willen leenen. De heer Timmerman8 vraagt of de heer Verkuiji dan op zich wil nemen om te zorgen dat het geld, binoen veertien dagen tegen vier percent beschikbaar is, en, ingeval de rente dan hooger mogt zijnde schade daarvan dragen. De heer Verkuiji meent, dat dergelijke eisch nog nimraer is gedaan en ook niet kan gedaan worden. De heer Tensen merkt aan, dat den heer Verkuiji ook niet is opgedragen om het geld te zoeken. De heer Verkuiji verantwoordt zich daaromtrent en zegt dat hij dat ook niet namens de gemeente heeft gedaaninaar dat hij alleen particuliere informatien heeft genomenvoor het geval de Financieele Commissie niet mogt slagen. Ieder particulier, zegt spreker, had daartoe het regt, en in elk geval zou niet de heer Tensen de schade behoeven te dra gen zoo die er op mogt loopenmaar wel hyspreker. De heer Bultman kan niet begrijpen dat het geld niet tegeu lagere rente zou te krijgen zijn dan tegen 4,% percent, en is dus tegen het voorstel van de Financieele Commissie. De heer 't Hooft zegt, dat hij in de vorige Vergadering ook tegen 4% percent was, maar nu de Financieele Com missie niet geslaagd is om lagere rente te bedingenis spre ker er voor om 4 percent te geven. De Voorzitter brengt in omvraag het voorstel der Com missie, om de geldleening aan te gaan tegen 4percent. Daartoe wordt besloten met 10 tegen 3 stemmen. Voor 9temden de heeren: Tensen, Knaap, Pruissen, 't Hooft, Ran, Timmermans, Kuiper, van Vuuren, Dorbeck eu de Breuk. Tegen de heeren: Bultman, Biesheuvel en Verkuiji. De heer 't Hooft stelt alsnu voor, om het bedrag der leening te verminderen met 2300, omdat het hardmaken der wegen nog niet noodzakelijk is. De heer van Vuuren acht de begrinding der wegen wel noodzakelijk. De heer 't Hooft acht het beter om de wegen hard te makeo naar gelang der behoefte; men wiut daardoor ook uit de rente van het geld dat er voor moet worden geleend. De- Voorzitter breugt het voorstel van den heer 't Ilooft-in stemming, hetwelk wordt verworpeu met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren: Ran, Bultman, Timmermans, Kuiper, van Vuuren, Dorbeck, Biesheuvel, Verkuiji, de Breuk, Tensen en Knaap. Voor de heeren Pruissen en 't Hooft. De Voorzitter brengt daarop in stemming het ontwerp- beslnit tot het aangaan eener geldleening groot/31,000 lui- dende als volgt De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat bet proces, gevoerd ter zake van den bouw van het Raadhuis, is beeindigden alsnu kan worden overgegaan tot betaling der gelden, waartoe de gemeente, ingevolge arrest van het Hof te Amsterdam, dd. 15 Maart 1878, verpligt is; dat het noodzakelijk is om over te gaan tot vergrooting der Burgerlijke Begraafplaats te Hoofddorp, en zulks door demping van de bestaande kom; dat het voorts wenschelijk is om de wegen in de beide dorpen, welke nog niet zijn hard gemaakt, te begrinden; dat alle die uitgaven niet kunnen worden gevonden uit de gewone inkomsten der gemeente, en het daarom noodzakelijk is eene geldleening aan te gaan; gelet op art. 186. der Gemeentewet; Besluit: Art. 1. Er wordt, ten laste der gemeente Haarlemmermeer eene geldleening aangegaan tot een bedrag van een en dertig duizend gulden (zegge 31,000), verdeeld in 31 aandeelen elk groot 1000. Art. 2. Aan de geldleening wordt verbonden eene rente van hoogstens vier en een half ten honderd in het jaar. Art. 3. Met de aflossing zal worden aangevaugen in het jaar 1884. Jaarlijks worden niet minder dan 2 aandeelen bij uitloting ter aflossing aangewezen. Indien vroeger of meer wordt afgelostzal daarvan drie maanden te voren aan den geldschieter, bij annonce in de Eaarlemsche Courantworden kennis gegeven. Art. 4. Tot zekerbeid der rentebetaling en van de aflos sing worden verbonden de inkomsten der gemeente. Art. 5. Dit besluit wordt onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Gedaan te Haarlemmermeer in de openbare Raadsvergade- ring van den 19 December 1878, n°. 4, enz. Dit besluit wordt vastgesteld met 9 tegen 4 stemmen. V6or stemden de heeren: Tensen, Knaap, PruissenRan Timmermans, Kuiper, van Vuuren, Dorbeck en de Breuk. Tegen de heeren: 't Hooft, Bultman, Biesheuvel en Verkuiji. Wordt vervolgd.) Aalsmeer. Belangstellenden wordt bekend gemaakt, dat te AaUmeer eene Ryks normaal-inrigtiug wordt gevestigd die ten doel heeft: de theoretische opleiding en de practische vorming van degelijke onderwijzers en onderwijzeressen. Onderwijs en leermiddelen worden kosteloos verstrekt, terwijl aan het einde van elk leerjaar geldelijke toelagen worden I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1