- 26 - Landbouw. Oemengde Berigten. verstrekt aan hen, die uitgemunt hebben door ijver, vlijt en goed gedrag. De leertijd duurt van 12 tot 18 jaar. De lessen duren tot 4 uren 's namiddags, behalve de laatste jaren. Die buiten de gemeente wonen en gebruik moeten maken van boot of wagen om te Aalsmeer te komen kunnen, ter gemoetkoming in de reiskosten, eene jaarlijksche toelage verleend worden. Mogtenbuiten onze gemeente, ouders zich opgewekt gevoelen hunne kinderen naar boven- genoemde inrigting te zendendan geven zij zich ten spoedigste aan bij G. Dros, hoofd-onderwijzer te Aalsmeer, W. IV. Oude Wetering10 Februarij. Leverde de winter, door hardrijden schoonrijdenringrijden, katkneppelenwedstrij- den met priksleden eoz.hier en elders veel aantrekkelijks op, het Brasemermeer, in onze oabijheid bood bovendien de prachtigste gelegenheid voor eene uitspanniugbij ons volk met regt nationaal geheetendoch die in den tegen- woordigen tijd, nu veenplassen en meeren algemeen in polders worden herschapenal zeldzamer wordt; wij bedoelen die met ijaschuitjes. Maar zelden was de gelegenheid daartoe zoo gun- stig op ons meer als dezen winter. Spiegelglad ijs zonder ge- vaarlijke wakken, geen te strenge koude, ziedaar alles wat de liefhebbers naar hartelust konden begeeren. Geen dag ging dan ook voorbijof zij maakten van de zeldzaam gunstige ge legenheid gebruik. Al dat vermaak is echter als door een tooverslag opgehouden, de wintervorst heeft zijne matten op- gerold en is met nog sneller vlugt dan die van het ijsschuitje verdwenen. Waar gisteren middag om 3 uur de visschers nog bezig waren hunne fleuren op te halenwas heden morgen om 11 uur geen ijs meer te vinden en de ijsschuitjes werden door vrachtschepen en stoombooten vervangen. Ter oprigting eener boter- en kaasfabriek te Hardegarijp, waren verleden week 30 veehouders aldaar bijeengekomen. Een ontwerp-overeenkomst tusscben de fabriek en ieder vee- houder die melk leveren wil, te sluiten, werd, behoudens een paar opmerkingen algemeen goedgekeurd. Bij de daarop volgende inschrijving verbond het raeerendeel der aanwezigen zich, om de melk van een bepaald getal koeijen te leveren, tegen hoogstens 5 cents per liter. Men verwacht nog in den loop van dit jaar de fabriek in werking te zien. Tot 1 Januarij van dit jaar heeft bet Liernur-stelsel aan de gemeente Amsterdam gekost eene som van 638,035.2 1 J/a terwijl over al die jaren van exploitatie de fecalien, door Liernurs-stelsel verkregen, hebben opgebragt 13,321.7 4. Die fecalien zeggen Burgemeester en YVethouders blij- ken meer en meer slechts voor een klein deel verkoopbaar te zijn, en uit, gevoegd bij de toenemende hoeveelheid die moet worden vervoerd en verwijderd nu reeds ruim 60,000 liters daags dwingt tot ernstige overweging van devraag: of het wel raadzaam isreeds nu het tijdperk der proef- neming te sluiten. In andere woorden Burgemeester en Wet- houders willen ec te regt niet verder gaan met de uitbreiding van het Liernur-stelsel, voor zij weten, waar met de volgens dat stelsel verkregen fecalien te blijven. De Deensche „Vereeniging tot ontginning van heidegronden" telde volgens haar jaarlijksch verslag, in 1878 3200 leden. In de 11 jaren van haar bestaan had de vereeniging een zui- ver inkomen van 520,000 kronen 1 kroon ongeveer 0.67. Reeds 58 bevloeijingskanalen ter gezamenlijke lengte van 36 '/a mijlen (vermoedelijk Duitsche van 7 /2 kilometer) zijn door de vereeniging aangelegd. Sedert de oprigting beyvert zij zich vooral om de kennis van de eigenschappen van den bodem en zijn geschiktheid voor den boschbouw algemeen te verspreiden. Er zijn thaus reeds vele eigenaarsdie jaarlijks ettelijke hectaren land tot bosch aanleggen en die voornemens zijn, 20 tot 100 tonnen lauds (1 ton 55,162 are) op nieuw tot bosch te maken. Door de vereeniging zijn reeds van de 100 kwadraatmijlen heide, die Denemarken bezit, omstreeks 1/, tot bosch gemaakt. (Door den staat zelf ongeveer even veel.) De lust tot het veranderen van heide tot bosch is tegenwoordig overal ontwaakt en er zijn gemeenten, waar de aanplanting van hout om het erf en de akkers been, thans reeds vrij algemeen doorgevoerd is. In het laatste jaar heeft men uit de kweekerijen der vereeniging 5 tot 6 millioen boomen en heesters afgeleverdterwijl het reeds sedert een paar jaren oomogelijk was om aan alle aanvragen te voldoen. Deze mede- deeling, uit een gerenommeerd Duitsch landbouwblad overge- nornen, bewijst op nieuw, hoe ook zonder staatshulp en in een klein land door vereende krachten veel goeds kan worden tot stand gebragt, wanneer slechts de energie en kennis niet ontbreken. Z. M. de Koning heeft aan het gemeentebestuur der residentie den wenseh doen te kennen geven, dat ter gelegenheid van HDs. verjaardag op 19 Februarij aanstaande »geen" openbare feestelijk- heden plaats hebben. Het volgende billet diende de vorige week ter aankondiging eener hardrijderijdie, gelijk later bleekte Halfweg (tusschen Haarlem en Amsterdam) zou worden gehouden Groote Hartdraferij op sehaasen Door mane en vrouwe Boven de 16 Jaar Prijs Berlien zilver Te sevies. Premie een flakon met Gouwen stop met Groot muziek 15 mu- ziekanten op woensdag 5 februari 'smiddags om Twaalf ur. Daar stond bepaald geen do mine aan 't hoofd, gelijk elders 't geval nog al was. Zondag avond, omstreeks half negen uur, is in de Eerste Rozendwarsstraat te Amsterdam een poging tot moord gedaan. Zekere J. G. Taan, een man al te zeer bekend bij de justitie, be- gaf zich op genoemd tijdstip naar de woning van eene vrouw van ongeveer 50 jaar, na kort te voren aan zijne zuster in de Tuinstraat het geld, dat hij bij zich had, te hebben afgegeven met de woor den dat hij dit vermoedelijk wel niet meer zou noodig hebben. In de bedoelde woning aangekomenzocht de woesteling met de vrouw twist, waartoe minnenijd aanleiding gaf, en bragt haar twee groote en diepe wonden in het lijf alsmede een in den hals toe. Ophetge- schreeuw van hulp sohoten eenige buren toe, waarna de man zich kalm verwijderde. Een dienaar van politie der 5e sektic vond de vrouw badend in bloed en haalde terstond geneeskundige hulp. Toe- valli0* kwam dr. van der Waal voorbij, die bet eerste verband legde en verbood de vrouw te vervoeren. Zij verkeert thans nog in hoogst bedenkelijken toestand. Taan is vroeger reeds twee malen veroor- deeld geweest wegens mishandeling van vrouwenwaarvoor hij eene gevangenisstraf van 10 en eene van 6 jaren heeft ondergaan. Hij is denzelfden avond omstreeks 10 uur in zijn slaapplaats in de na- bijheid gevonden en gearresteerd. In een Franseh dorp waren onlangs eenige militairen ingekwar- tierd en een van dezen gedroeg zich in zijn kwartier vrij aanmatigend. Toen hij met de familie aan tefel ging, trok hij ziju sabel uit de schede en legde die naast zich neer. De boer stond op en ging, zonder een woord te sprekende kamer uit. Na eenige oogen- blikken keerde hij met een groote raestvork terug en legde die ins- gelijks naast den soldaat op de tafel. Wat moet dit beteekenen vroeg de krijgsman verbaasd. Och niets," antwoordde de boer, a zoo eet men bij ons in bet land bij een groot mes past een groote vork." De ander stak nu zijn sabel weer in de schedede boer bragt de vork weder naar den stal en van dien tijd af waren de boer en de soldaat de beste vrienden van de wereld. Bij het klassikaal bestuur van 's Bosch is, eene aanklagt in- gediend tegen ds. B. te B. omdat hij, gedurende den tijd dat hij de mazelen badgeene godsdienstoefening hield De drie dochters van deil heer P. v. A.leden van de Chris- telijk Gereformeerde gemeente te Almkerkzijn door den kerkeraad geseborst en van den kansel afgeroepenomdat zij des Zoudags schaatsen hadden gereden. Te New-York werd dezer dagen een huwelijk voltrokken tus schen den Franschen consul Berger en eene dochter van wijlen com modore Van der Bildteene ijseduwe. Daar nu de commodore bij testament bepaald heeft, daf'zijne dochter slechts het vierde ge- deelte van zijn fortuin mogt ervenzoo zij hertrouwdekreeg de heer Berger een bruidschat van niet meer dan fr. 145.500.000. Een der redakteurs van het Engelscbe weekblad Truth deelt het volgende mede uit""een gesprek, dat hij met Bismarck over Frankrijk en de Franschen heeft gehad. Nadat beide over de hedendaagsche Fransche kunst en letteren hadden gesprokenkwam de politiek aan de orde en vroeg de Engelsche sclinjver, of Bis marck dacbt, dat de republiekeinsche instellingen in Frankrijk werkelijk wortel zouden kunnen schieten. Bismarck antwoordde levendig en met nadrukwat Frankrijk dringend noodig heeftis geregeerd te worden met een vaste krachtige hand. Het komt er met op aan, of hij, aan wien de hand behoort, keizer of president van een republiek heet." Hij sprak vervolgens over Thiers en kwam zoo van lieverlede op Gambetta. Hij is een energiek man," zeide Bismarck, maar hij berinnert mij altijd den jager, die zijn jagthonden een goed deel van het wild beloofde. Maar hij schoot niets en bij gevolg de honden kregen niets. De jager veromschuldigde zich en zeide, dat hij te goeder trouw was geweest en stellig gehoopt had woord te zullen kunnen houden. Dat helpt ons niet," beten de honden hem toe dan moet gij er maar aan, iit plaats van het beloofde wild," en zij verscneurdeu hem." Te Rouaan zal de regtbank dezer dagen uitspraak te doen hebben in een vermakelijke zaak, waar het echter niets minder geldt dan eene beschuldiging van poging tot moord, tegeu eene jonge vrouw ingebragt. In den afgeloopen herfst vertoefde zij met haar man op bun huwelijksreisje op een badplaats aan het Kanaal en werd zij lastig gevallen door een vreemdelingdie haar onophoude- lijk met zijn attenties vervolgde en die, toen zij hem duidelijk te kennen had gegeven dat zij daarvan niet gediend was, haar grovelijk beleedigde. De dame verzweeg de zaak voor haar echtgenoot, doch daar zij uitmuntend kon zwemmenkoos zij een gelegenheid uit dat haar beleediger een had nam zwom toen naar hem toe pakte hem in den nek, en dompelde hem eenige malen zoodanig hopje-onderdat hij werkelijk dacht er het leven bij te zullen inschieten. Hij heeft de dame tbans aangeklaagd, doch ledereen te Rouaan is van oordeel, dat hij alleen zijn verdiende loon kreeg en dat de kloeke vrouw zal vrij^ iproken worden. Aan eene arme vrouw met vele kleine kinderen te Konings- ber"en is een kwart in den prijs van 45,000 mark in de Pruissische loterij ten deel gevallen. Op eene vreemde wijze kwam zij in het bezit van het lot. Haar man, kort Ye voren gestorven, bezat nog eene schuldvordering ten laste vaniemand, groot 300 Th., waarvan niets te halen scheen. De weduwe trekt de stoute schoenen aan, gaat naar den schuldenaar, sehildert hem den treurigen toestand van haar en hare kinderen en smeekt om toeh iets in minderine der schuld te mogen ontvangen. De manzelf onvermogend, doch door hare tranen geroerdfast in zijn zak zeggendeDaar neem dit lootjeik heb niets anders! Mogelijk begunstigt u de fortuin." En zoo als bleek bleef het geluk niet achterwege. Te Parijs liggen de prefecten van politie en van de Seine overhoop over de kwestie of het aan de dames gepermitteerd zal worden boven op de imperiale van de boulevard-omnibussen te klimmen en daar plaats te nemen. De prefect van politie zegt neen en beroept zich op de politie-verordeningen. De prefect van de Seine daarentegen beweert van ja en wijst op de gemakkelijkheid waarmede de dames den tram wagen beklimmen. De leden van den Parijschen gemeeuteraad zullen hier te beslissen hebben. Duizend tegen ednof het resultaat zal zijn u Ce que femme veutDieu le veut 1 Volgens den »Economiste" werken, na de vermindering van het personeel ten gevolge van den ongunstigen toestand der industrie, nog 8500 man in de fabrieken van Krupp te Essen. In de smelterij zijn 298 ketels en stoommachines in werking, met een gezamenlijk vermogen van 11,000 paardenkracht, en 77 stoomkamers. In vier- en-twintig uur kan de fabriek alle benoodigdheden leveren voor twaalf Engelsche mijlen spoorweg (19 kilometer) wielen, rails, assen, veeren en bovendien 1500 bommen: voorts 300 kanonnen per maand. Sedert 1847 zijn er 15,000 gegoten. Het transport in de fabrieksgebouwen geschiedt op 60 kilom. spoorwegdoor 24 locomotieven en met 700 wagons. Voor het onderling verkeer tus schen de verschillende kantoren, werkplaatsen en magazijnen zijn 44 telegraflsche bureaux ingerigt. Acht stoomspuiten en een goed geoefend korps pompiers zijn tegen brandgevaar aanwezig. 3300 Man werken aanhoudend in de kolen-en ijzermijnen, behalve het personeel in die, welke Krupp in het noorden van Spanje bezit, die hem 4 millioen kwaintalen ijzer 'sjaars opleveren, en met 5 stoombooten, zijn eigendomaangevoerd worden naar de, fabriek. De werklieden en hunne vrouwen, 16,200 in het gebeel, bewonen 3277 appartementen in de huizendie almede eigendom der fabriek zijn. De hoofdredacteur van een blad te Dublin vond het voor eenigen tijd goed om een artikel te schrijven tegen de geheime speelhuizen die in de Ier^che hoofdstad niet zeldzaam zijn hij nam zelfs de vrijheid er een paar zoo al niet te noemen, dan toch vrij duidelijk aan te wijzen. Daarop kreeg hij eenige brieven met de bedreigiug dat hij als hij zoo voortgingop een pak slaag kon rekenen. De redaeteur antwoordde op die bedreiging met een tweede artikel no<* scherper dan het vorige: maar nu kreeg hij reeds den volgen den dag bezoek van een individudie een dikkenkorten knuppel onder zijn jas verborgen hield. Blijkbaar was dat de schrijvervan een der anonieme brieven, dien hij op zijn vraag, waar de hoofd redacteur was, ten antwoord gaf, dat hij was uitgegaanmaar zoo aanstonds terug verwacht werd. De bezoeker zou dus maar wachten en om hem dat wachten te verkortenwaren eenige bladen te zijner beschikking. Na die inlichting ging de journalist bedaard naar beneden en kwam onder aan den trap een ander individu tegen die een langen stok in de hand droeg en eveneens naar den hoofdredacteur vroeg. Die zit alleen boven, op het kantoor," was het antwoord. Nauwelijks had de vrager dat gehoord, of hij ijlde naar boven, stiet het kantoor open en vloog op den man met den korten knnp- pel af, waarna zij elkaar terdeeg afranselden en eindelijk van alle trappeu rolden. Inmiddels had de redaeteur de politie laten halen, en zoo werden de verdedigers der geheime speelhuizendoor elkaar bont en blauw geslagen, naar het politie-bureau gebragt. Eene ongehuwde, leelijke dame had na een verloren proces niet zooveel over, dat zij haar advocaat betalen kon; daarom zeide. zij zeer aangedaan tot hem: Welnu, mijnheer, ik geef u iets veel kostbaarders dan geld, ik schenk u mijn hart." Geef dat maar aan mijn bediende. bromde de regtsgeleerdedie krijgt altijd de emolumenten." n Denk je bij gevallummelriep een heer tot zijn knecht toe, «dat je net bent als ik?" O neenantwoordde deze»dan moest ik wel een heel domme ezel zijn Men schrijft uit Tjisalak (Ned. Oost-Indie): Onlangs is in het gebergte een vreeselijk ongeluk voorgevallen. Drie inlanders, vischverkooperszijn terugkomende van Soekaboemiwaar zij hun visch opkoopenom dien op den paser Pitjoeng Poegoer weer van de hand te zettendoor den nacht overvallenzoodat zij genood- zaakt waren dien in een warong door te brengen. De waronghouder waarsohuwde hen om den volgenden morgen niet te vertrekken voor en aleer het goed dag was geworden, daar reeds gedurende een paar dagen een koningstijger in den omtrek ronddwaalde en alzoo de weg in den donker niet veilig was. Doch de vischverkoopers moesten zich haasten, wiiden zij den volgenden dag tijdig met nun waar op den pasar aankomen. Buitendien voor een tijger waren zij niet bevreesd, want volgens hun zeggen staat immers reeds bij de geboorte van ieder mensch geschreven wat hem gedurende zijn leven overkomen zal en hoe hij zijn leven zal eindigen. Een hunner zei nog schertsenderwijsmet een paar klappen jaag ik tien tijgers weg. Om drie uur 's morgens verlieten zij dan ook de warong en nog niet lang waren zij bezig den berg Passir Bilik te beklimmen, of de man die in het midden liep (dezelfde die zooveel praats had) werd door een koningstijger gegrepen. Nummer drie maakte dadelijk regtsomkeert en liep zoo hard weg als hij maar loopen kon, terwijl nummer een dezelfde manoeuvre maakte doch met het doel zijn makker te helpen. Naauwelijks nam hij zijn pikolan om op den tijger af te gaan, of onze sinjeur liet een hevig gebrul hooren, waarop de man op den grond ueerzeeg en geen lid meer verroeren kon. Gelukkig dat het monster zich bij zijn eerste prooi bepaalde en den ander met rust lietdie door voorbijgangers in bewusteloozen toe stand werd aangetroffen. Intusschen was de tijger met zijn prooi verdwenen." Een oude dame tot een opzetter van vogelsGij ziet het zelf, mijnheer; gij hebt verleden jaar mijn armen papegaai opgezet en nu vallen zijn veeren reeds uit. De opzetter. Maarme- vrouw dat is juist de groote kunst. Ik zet altijd de vogels zoo natuurlijk opdat zij even goed ruijenals wanneer zij nog leven. Tusschen cipier en gevangene Cipier: Welnu, hebt gij uw eel nog niet schoon gemaakt Dat gaat zoo niet 1 Gevangene ironischDat is ook mijn gevoelen vriendik begrijp zeer goed dat gij niet tevreden zijt over mijn arbeidmaar gij hebt een uit- stekend middel in handen om u niet meer te ergeren door de deur open te laten. Probeer maar eens Uit Chatillon-sur-Charlaronne is dit jaar dc kleinste conscrit opgekomen. Hij heet Chapelanden wie hem niet kent, houdt hem voor een knaap van zeven of acht jaar. Hij is welgemaakt, en zonder ligchaamsgebreken. Eene bejaarde, doch nog altijd zeer coquette dame, vroeg eens aan een rustend koopvaardijkapiteinwaarom hij haar nooit het hof gemaakt had. »Wel, antwoordde de rondborstige zee- man dat kwamMevrouwomdat ik nooit voor havens gekruist heb, waar ik wist niet veilig voor anker te kunnen komen. Het a Journal des Debatsen ware het niet zulk een serieus blad, men zou moeite hebben het verhaal te gelooven, deelt het volgende mede. Onder de menigte brieven, die de heer Marteau, konservator der voorwerpen van de tentoonstellings-loterij te Parijsontvangen heeftis een waarin de houder van een lot, uitgekomen met den prijs: „Ivoren statuette van een olifant, dra- gende een prachtigen toren," hen; vraagt om berigt, hoeveel de getrokken olifant dagelijks van onderhoud kost en hoe groot de wagon moet zijn, om hem te transporteren. »Ach, lieve man, ge moest me eens 300 gulden geven, dan kon ik eens een paar weken op reis gaan, om wat op mijn verhaal" te komen." oMet genoegen, beste vrouw; bovendien geef ik nu nog 300 gulden voor de beide volgende wekendan fcom ik ook eens op mijn verhaal?" Men heeft berekend dat Okke de Yries, de eerste Friesche hardrijder van dezen winter, die ook te Amsterdam tweemaaal den prijs heeft gewonnente zamen met zijn broeder Thijs en zijn zuster Trijn, alien van Rijperkerk, met hun drieen in dit saizoen voor 2300 aan prijzen hebben verdiend. Eene vrouw betrapte haar man in de keukenterwijl bij de meid een zoen gaf. Schaamt gij u niet?" riep zij verontwaardigd uit. a Beste vrouw," zei haar man, „blijf toch bedaard ik had eene kleine ruzie met de meid en dat hebben we zoo juist weder afgezoend." Bij een brniloftsmaal in een hotelliet een onhandige knecht terwijl hij een bord soep voor een dame wilde zetten, den halven inhoud over een iicht satijnen japon van een andere dame vallen die een gil gaf en bijna in onmagt viel. De knecht was erg ont- daanboog over de dame heen en zeide tot haargeruststellend »Wees maar niet zoo naar, mevrouw; er is nog meer soep in de keuken." Te Berlijn bestaat eeoe Vereeniging van huismoeders: Berliner Hausfrauen-Vereinwelke uiet alleen haren invloed uitoefent om den verkoop van vervalschte waren tegen te gaan opdrijving van prijzen te verhinderen of te beperken enz. maar die drie maanden geleden eene kookschool heeft opgerigt in de Beuthstrasse 7. In de vorige week heeft deze huismoeders-vereenigingnu aan het einde van den eersten cursus een wedstrijd laten houden en proeven van bekwaam- heid doen geven door de leerlingen. Al de benoodigdheden voor verschillende geregten die een voortreffelijk gekozen menu vormdenwaren aanwezig, en zelfs in de kunst van dekken en tafelversiering moesten proeven afgelegd worden. De uitslag van dit practisch examen was zoo bevredigend mogelijk. De leden der Vereeniging en de genoodigden verklaarden alles even uitstekend gereed gemaaktals keurig opgedischt. Onder deze jonge meisjes waren enkele die in de school der huis moeders-vereeniging de kookkunst geleerd hadden om er haar beroep van te maken, maar het meerendeel tot eigen nut in ejo-en kring. Namen worden in het verslag niet genoemdmaar wel o. a. vermeld, dat eene dochter van een voornaam kun- stenaar te Berlijn, en twee dochters van een referendaris tot de leerlingen behoorden. De school werd in deze eerste periode van haar bestaan door 35 meisjes bezocht, waarvan 27 als aanstaande huismoeders en 8 om als vrouwelyke koks te dienen. Deze hebben dadelijk, na dit kurieus examen, goede betrekkingen gevonden. VERBETEBING. Onzen berigtgever van den uitslag der aanbesteding tot het leveren eu opstellen van 4 stoomketels aan de machine den Lijnden in den Haarlemmermeerpolder (zie ons vorig nummer) heeft ons eene fout doen begaan, door ons te melden dat de firma Hk. Jonker Zoonte Cassel woonachtig was. Op verzoek haasten w(j ons deze fout te herstellendoor te vermelden dat genoemde firma sedert 1809 te Amsterdam gevestigd is.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2