1879. Vrijdag, 21 February N°. 8. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. »mw Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. H aar lem in er meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 19 December 1878, \\m\\w IIAARLEMMERMGEK Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDENGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. (ITiterltfk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. WEDER VOORSPELLINGEN. Er zijn vele landbouwersdie zeer dikwijls hoogst gaarne zouden weDschen te weten of morgen de zon zal schijnen, of dat het zal regenen. Om tot die wetenschap te komen zien eenigen eenvoudig in den Enkhuizer Almanak de voorspellingen in van Don Antonio Magino, die de wederverschijnselen een jaar te voren voorspelt, doch dit raadplegen heeft niet altijd een gunstig gevolg. Anderen koopen in een speelgoedwinkel een huisje waaruit bij droog weder een juffrouwtje te voorschijn komt, bij voch- tig weder een heer met een regenscherm, beiden bewogen door een gedraaiden kattendarm. Nog anderen hebben een bloedzuiger in een glasdie bij droog weder rustig, bij vochtig weder onru9tig zoude zijn. Wederotn anderen hebben een kikker in water, waarin een trapje staat, bij droog weder bchoort de kikker te zwemmen bij riat weder het trapje op te klimmen, of anders om dit ben ik vergeten. Meer geleerden hebben een barometer, een thermometer en een windwyzer, en trachten uit hunne aanwijzingen het weder te raden; meer verfijnden hebben daarbij nog een glas met kamfer en brandewyn en hopen uit de helderheid of troebelheid van dit vocht te weten of er droogte of regen zal komen. Eigenlijke wederkundigenof zoo als zij zich liever noemen Meteorologenhebben bovendien nog psvchrometers regenmeters, verdampingsmeters, windmeters, enz. enz. De zeewachten trachten hunne waarnemingen door telegra- phische' berigteu in verband te brengen met de weerkundige berigten van andere streken in Europa; zij schijnen er in geslaagd te zijn kalmte en storm met vrij groote waarschijn- lijkheid te voorzeggen; nu en dan zendt zelf9 Amerika be- rigt wanneer een storm waarschijnlijk naar Enropa in aantogt is. Over de juistheid vooral der laatste berigtenzijn de ge leerden het niet altijd eens, maar de vertrouwbaarheid van de berigten der zeewacht (semaphore) wordt toch door velen erkend. De beroerade kapitein Maury, die in Amerika zooveel ge- daan heeft, voor het bestuderen van stormen, heeft op het laatst van zijn hezig levenzeer aangedrongenom voor den landbouw te doenwat bereids voor de zeevaart geschied was; te pogen het weder te gissenniet in den blinde, maar uit waargenomene verscbijnselen. Voor landbouw komt bet er op aan niet zoozeer kalmte of stormte voorzeggenmaar liever zonneschijnof regen sneeuw, nachtvorst en dergelijken. In eene droogmakerijals Haarlemmermeerpolder, is het van groot belangomeenigen tijd te vorenregen of zonneschijn te kunnen voorzien. Indien er onverwachts hevige regenbuijen komen, die eenigen tijd aanhoudenen de Dijkgraaf let er niet op dat de pompen onmiddellijk aan het werk moetenzoo loopt een groot gedeelte land van den polder onder water, en de schade daardoor ontstaan is aanmerkelijk. Indien daarentegen in het midden van den zomer, of ande ren droogen tijd, eene regenbui komt, die zich ernstig laat aanzien, en de Dijkgraaf zich te veel haast om de vuren te laten aanleggen zoo kost dit telkens voor elke pomp minstens vijftig gulden aan steenkolen en arbeidsloon, welk geld te vergeefs is uitgegevendaar men, den dag daarna, alligt alle hevels en spuigaten moet open zetten, om het zooeven uit- gemalen water weder in den polder te brengen, ten einde planten, vee en menschen te kunnen dreuken. Om in deze behoefte aan wedervoorspelling te voorzien, beeft Prof. Klinkerfues, te Gottingen, bestuurder der Konink- lijke Sterrewacht in Hannover, een werktuig uitgevonden zijnde een luchtvochtmeter (hygrometer), hetwelk in staat is zeer naauwkeurig te meten, hoeveel vocht de lucht bevat op de plaats der waarneming. Het werktuig berust op de eigenschapdie vrouwenhaar heeft, om bij droog weder te rekkenbij vochtig weder te krimpen. Oorspronkelijk werd het uitgedacht door Saussure, maar werd door Klinkerfues verbeterd. Zulk een werktuig ko9t ongeveer/20. Het prospectus vermeldt, dat dit werktuig, in overeenstem- ming met de thermometer, windwijzer en barometer, in staat is, met vrij groote zekerheid het waarschijnlijke weder vier- en-twintig uren te voren aan te wijzenenkel door dadelijke waarneming, zonder hulp van vreemde aanwijzingen, door telegraph ische hulp verkregen die tot het doen der voorspel- ling wel nuttigmaar niet onontbeerlijk i9. Zijn vele landbouwer9, en met reden, ongeloovig op het stuk der wedervoorspellingnog veel meer, en eveneens zeer te regt, wordt door hen getwijfeld aan de waarheid, van het- geen in vele prospectumn staat. Als men echter alleswat nieuw en onbekend is, in den wind wil slaan, komt men op de levensbaan niet ligt verder. Daar de ondergeteekende de waarheid van het door l'rof. Klinkerfues beweerdeniet alleen iq het prospectusmaar ook in wetenschappelijke werken eh tijdschriftenbevestigd vond, heeft hij, als heemraad, bij het bestuur van Haarlem mermeerpolder aangedrongenom znlk een werktuig aan te schaffenen dit te gaan raadplegen. Zulks werd goed gevonden. Verschillende bijomstandigheden buiten den invloed van het bestuur, hebben eerst belht, dat de gegeven order werd uitgevoerdhet werktuig is eerst aan- gekomen in het begin van Eebruarij 1879 het is voorloopig opgehangen in het vertrek van den dijkgraaf, in afwachting dat daarvan de plaats bereid wordt in de open lucht, buiten dadelijken invloed der zonnestralen. Ook bij den ondergeteekende, op Badhoeveis een hygro meter geplaatst, die hij voor eigen rekening aanschafte. Reeds nu blijkt, dat het werktuigje zeer gevoelig is; elke verande- ring iD vochtigheid der lucht wordt onmiddellijk aangewezen zelfs moet men, tijdeus de waarneming, den adem inhouden daar de waterdamp, die zich uit den mond ontwikkelde, aan de bewegingen van den wijzer dadelijk kenbaar is. De aanwijzingen op het werktuig zijn inhet Fransch, Duitsch en Engelsch geschreven, ten einde die ook voor zijne onderhoorigen begrijpelijk en bruikbaar te makenhoudt de ondergeteekende zich bezig met de vertaling in het Neder- landsch. Van de door den maker gezonden werktuigenhebben som- migen de thermometerschaal van Celsius, sommigen van Reau mur, anderen van Fahrenheit. Eer men tot de vergelijking der verschillende werktuigen onderling kan overgaan, zal het wenschelijk zijn, dat zij alien eene schaal hebben, liefst de Nederlandsche van Fahrenheit, die de fijnste verdeeling heeft, en het teeken —J— of in de meeste gevallen kan ontberen, hetgeen zoo ligt tot vergissing aanleiding geeft. Eer men met goed gevolg aan het voorspellen kan gaan zal het allereerst noodig zijndat men het werktuig leere kennen, dat men handigheid verkrijge in de waarneming; dat men tafelen vervaardige, die toelaten om hygrometer, ther mometer, barometer, windwijzer enz. met het werkelijk zich opdoende weder te vergelijkenop vastbepaalde urenten einde oefening te verkrijgen in het maken der slotsommen uit de verschijuselen te trekken. Dit alles schijnt niet onoverkomelijkwat men in den kor- ten tijd, dat men met de waarnemingen begonnen is, reeds bereikt heeft, geeft zelfs hoop op eene gelukkige toekomst. Het zoude wenschelijk zijndat vele landbouwers proeven namen met den hygrometer van Klinkerfues (die men thans in voorraad vindt bij de Firma van EindenKalverstraatte Amsterdam), opdat de waarnemingen zich zouden vermeerde- renen velen ondervinding zouden krijgen van de werking daarvan. Waarschijnlijk zal dit werktuigje, dat uitmunt door sierlijken vorm en weinig plaats beslaat, weldra veel gebruikt worden in ziekenkamers en woonvertrekkendaar het onmiddellijk en met groote juistheid aanwijst de vochtigheid der lucht, die zich in het vertrek bevindt. Het zal aan vele mijner lezers niet onbekend zijn, dat voor het onderhoud van gezondheidvooral der ademhalingswerk- tuigen, niet alleen eene gestadige matige warmte, maar ook eene gestadige matige vochtigheid wenschelijk is. Bij som mige ziekten, aandoeningen der ademhalingswerktuigen del keel, der huid enz., kan zelfs te groote droogte of te groote vochtigheid zeer nadeelig werken. Vooral de borstlijder vindt verzachting wanneer men de lucht, die door de warme kagchel van vochtdeelen beroofd is, weder verfrischt door een bord met water daarop ter ver- damping te plaatsen. Omtrent de noodzakelykheid van dezen maatregel geeft de hygrometer van Klinkerfues onmiddellijk en zonder eenige moeijelijkheid in de waarneming ook voor ongeoefendende meest gewenschte aanwijzingen. De Pruissische regering is zoo overtuigd geweest van de belangrijkheid dezer waarnemingen voor den landbouw, dat zij door Prof. Klinkerfues dagelijks het weder heeft laten voorspellen in de Gottinger Zeitungen van 1 Julij 1877 tot uit. 1878 heeft laten nagaan in hoeverre die voorspellin gen waren uitgekomen. De uitkomsten daarvan zijn bekend gemaakt in de officiele jaarboeken en is daaruit gebleken dat Klinkerfues juist gezien had treffers had gemaakt) voor: Warmtegraad. Regen. Onweder. Nachtvorsten. 82% 80% 85% 93% Men ziet hier, dat de voorspellingen, door onpartijdige waarnemers gewogen en niet te ligt gevonden zijn. Het schijnt gewenscht dat de Hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland Schieland Woerden uitwaterende sluizen en wie daar meer zijndie alien minstens evenveel belang hebben bij de voorkennis van het weder als Haarlemmer meerpolder, spoedig mogen beginnen met het doen van dergelijke waarnemingen. Waar werken gemaakt wordenzoo als te Ymuidenwaar de mogelijkheid van al of niet werken op groote schaal, af- hangt van het weder, schijnt de hygrometer belangrijke diensten te kunnen bewijzen. Bij het ee9ten van granen, bij het droogen van tabak, bij het droogen van linnen, katoenpapier, enz. scbynt het werktuig van Klinkerfues nuttig te zullen werken, het mag in hospitalen niet ontbrekenin scholen die aan vochtigheid of te groote droogte lijden schijnt het gebruik wenschelijk. Als de landbouwer het slechts denmaal in het jaar raden kan, of hij zal kunnen hooijen, of den oogst binnen halen; of hij zal kunnen zaaijen of dorschen in de open lucht, of hij zijne kaaskamer tot drooging zijner kaas al of niet moet open zettenenz. dan schijnt de prijs van het werktuig (ongeveer 20.niet te hoog. Badhoeve, 16 February 1879. Mr. J. P. Ameksfooedt. In 1878 zijn te Haarlemmermeer gevaccineerd 4 kinderen beneden het jaar, 21 van 13 jaar, 179 van 36 jaar en 83 van 612 jaar, totaal 287 kinderen. van 12 tot 18 February 1879. GEBOREN Trijntje, dochter van J. van der Spruit en L. van Viiet. Pieternella Adriana, dochter van A. Colijn en A. Verkuijl. Adrianua, zoon van P. van Maasdam en G. Koninga. Willemina, dochter van K. Tensen en A. van den Heuvel. Maria Hendrika, dochter van H. Bakker en M. Waasdorp. Grietje Hendrika Cornelia, dochter van P. Timmer en A. Ufkes. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van H. Sweers en M. Hemman. OVERBED EN Gijshertua Nicolaas, oud 16 dagen, zoon van J Hoen- son en M. van der Heijden. Bartha van Diemen, oud 28 jaar, gehuwd met L. Elst. Jan Willem, oud 17 maanden, zoon van J, W. Ceelen en M. Lieuwes. Hemme Siebels de Vriesoud 49 jaar, gehuwd met A. P. Janssen. Leendert Goulooze, oud 53 jaar, gehuwd met D. Karstanje. Wouter, oud 5 maanden, zoon van A. Paans en D. J. Schuilenburg. Dorothea, oud 17 maanden, dochter van C. van Pijpen en G. Papen. ONDERTROTJWDJ. J. van Verseveld met K. Koningen. A. van Wijk (wednr.) met P. J. de Bie (wed.). GEHUWD: H. van Douselaar (wednr.) met P. Edel (weduwe). L. Bisschop met J. Hoogeboom. des voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. (Vervolg en Slot, zie ons vorig Nommer. V. Komt ter tafel eene nota van Gedeputeerde Statendd. 4 December 11.n°. 8waarbij wordt medegedeeld eene op- merking, gemaakt ten aanzien der wijze van verantwoording van het batig saldo der rekening, dienst 1877. Naar aan leiding daarvanen tot regeling in de begrooting van de uitgavente doen in zake het proces omtrent het Raadhuis, de vergrooting der Begraafplaats en het bard maken van wegen, wordt aan de Vergadering voorgesteld om de be grooting, dienst 1879, te wijzigen als volgt; Ontvangsten Volgnr. 1, Hoofdst. 1, Art. 1, batig saldo, wordt ver- hoogd met 2,423.60, en alzoo gebragt op 10,986.1 Is. Volgnr. 22a, Hoofdst. 5. Art. 10, wordt gebragt een nieuw artikel luidedde Geldleening ter voorziening in de kosten van het bouwen van het Raadhuis en de daarover gevoerde procedure, idem in de kosten van het vergrooten der Begraafplaats te Hoofd- dorp en het hard maken van wegen in de dorpen 31,000. Uitgaven Volgnr. 113, Hoofdst. 11, Art. 5, de omschrijving van deze post te wijzigen als volgt: Nog te betalen kosten van het bouwen van het Raadhuis, daaronder begrepen die der gevoerde procedurekosten van opnemingendoor deskundigenen alle andere kosten op de beemdiging dezer zaak gevallen. Deze post wordt verhoogd met 29,673.78en dus ge bragt op 34,600.87s. Volgnr. 113a, Hoofdst. 11, Art. 6, wordt gebragt eene nieuwe post, luidende Kosten van het vergrooten der burgerlijke begraafplaats te Hoofddorp 1600. Volgnr. 1133, Hoofdst. 11, Art. 7, wordt gebragt een nieuw artikel, luidende:

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1