1879. Vrijdag, 7 Maart. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. W®. 10. frijs van het Abonnement: in het Jaar EFFECTEN-BELASTING. 1 Haarlem mermeer. BELASTING op de goederen in de doode hand. Prijs der Advertentien van 16 regela 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Landbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 26 Februarij tot 4 Maart 1879. WW® IIA A RIEMMERMEER Het wets-ontwerp tot heffing eener belasting op de effecten ia in druk verschenen. De heffing geschiedt naarmate van de werkelijke beurs- of koerswaarde. De heffing heeft plaata van bewijzen van aandeel in geld- leeningen geldbelegging of renten ten laate van den Staat of van andere atatenvan provincien stedengemeenten dijk- en polderbesturenbewijzen van aaudeel in zedelijke iigchamen enz. enz. waar kapitaal door aandeelen wordt vertegenwoordigd aandeelen in geldleeningen ten laate van zoodanige syatemenenz. of ten laate van bijzondere perso- nen buiten's landa woonachtig, en in geldleeningen ten laate van ingezetenen des rijks, doch geveatigd in of ten laate van goederen buiten 'a landa gelegen(alzoo alle waarden die de auccesaiewet onder effecten verataat), terwijl ala belaatbare elementen niet zijn opgenomen achuldvorderingen tuaachen par- ticulieren onverachillig of zij al dan niet door hypotheek pand of andere zekerheid gewaarborgd zijn. Op den laten Maart van elk jaar geaebiedt de aanalag. De man ia belastingpligtig voor de effecten der huwelijks- geroeenschap. Behalve in geval van acheiding van tafel en bed of van goederen, ia by, behoudena verhaaltevena be- laatingpligtig voor de effecten der vrouwzelfa al heeft zij krachtens hnwelijkavoorwaardenhet beheer harer roerende goederenhet vrij genot harer inkomatenof wel beide. Tot bepaling der waarde strekken de prijzen, waartoe de effecten zijn verhandeld einde Februarij of naar de jongat opgemaakte officieele prijacourant. Schuldenzelfa die waarvoor de effecten zijn verbonden worden van bun waarde niet afgetrokken. De belaating bedraagt een per duizend van de gezamenlijke waarde der effecten waarvoor elk belastingpligtig is. Indien er na berekening der duizendtallen een aom over- achiet, wordt de belaating daarna voor elk honderdtal bere- kend in verhouding tot het bedrag per duizend gulden. Onderdeelenkleiner dan honderd guldenblijven verder buiten aanmerking. Geen belaating ia verachuldigd indien de waarde der effec ten van een belaatingpligtige minder dan 1000 gl. bedraagt. Het dienatjaar begint 1 Maart en eindigt ult°. February. De belaatingpligtige wordt aangealagen in de gemeente waar hij woont. De heffing geachiedt op eigen aangifte onder aanbod van eede naar een achriftelijk forraulier. De aangever ia bevoegd zijn aangifte in te dienen onder gealoten couvert. Het onderzoek en de beoordeeling der aangifte zijn opge- dragen aan het (in getal vermeerderd) collegie van zettera en aan den controleur der directe belaatingen. Het collegie van zetters ia zoowel ala de controleur be voegd elken aangever in den loop van het dienatjaar tot het beeedigen zyner aangifte achriftelijk op te roepen. Boeten van 50 gulden tot 200 gulden worden geateld op de niet aangifte of de niet tijdige eedaaflegging. Ontduiking van belaating wordt geatraft met een geldboete van tienmaal het bedrag der belaating. De leden van de collegien van zettera en de belaating- ambtenaren zijn tot geheimhouding verpligtten aanzien van hetgeen in de uitoefening van hun ambt te hunner kennia komt omtrent het in effecten belegde vermogen van de be- lastingpligtigen. De Regering rekent op een belaatbaar kapitaal van onge- veer 3 milliarden. Bij eene belaating van 1 per duizend zon dua op eene opbrengat van 3 millioen gulden voor de schatkiat te rekenen zijn. AT.T.TC TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresaeren aan VAN B0i\GA C°.te Amsterdam. MJiterHjte Wornndag.) op de effectendan verkrijgt menzegt de Ministereen zoo volledig mogelijke belasting op de instellingen van de doode hand. Tot invoering daarvan atrekt dit ontwerp. Onder instellingen van de doode hand verataat het alle hetzij regtenshetzij feitelijk bestaande instellingen, welker bezittingen niet door overlijden overgaan. Maat- of vennoot- schappen worden voor de toepacsing dezer wet alleen dan ala instellingen van de doode hand aangemerkt wanneer, krachtena overeenkomst tuaschen de deelhebbers, bij over lijden van dezen hun regten niet op hun erfgenamen over gaan maar zonder evenredige geldelijke vergoeding aan de maat- of vennootachapof aan de andere deelhebbers vcr- blijven. Vrijgesteld zijn alle instellingendie tot de openbare dienst bebooreninstellingen van weldadigheid in den zin van armverzorgingpensioen-, weduwen-, weczen- en zieken- fondsenalle instellingen beneden eene waarde van 300 alle gebouwen enz., tot de eeredienat behoorende. Het bedrag der belasting wordt geateldvoor de vaste goederen op 40 cents en voor de roerende kapitalen op 25 cents, van iedere f 100 van het kapitaal per jaar. De Regering bepaalt. zich tot de onroerende goederen effecten en achuldvorderingen en laat dua alle andere roerende goederen buiten aanmerking, maar sluit daarentegen ook alien aftrek van schulden of lasten uit. Ten aanzien van de wijze van invordering zijn in hoofd- zaak de regelen gevolgd, die vo^r het succe3sieregt gelden. De invordering zal dua naar a-jdei'Mng eener door de be- stuurders der instellingen (om de 5 jarente beginnen met 1880), te doen en zoo noodig te beeedigen, aangifte geschie- den en wordt opgedragen aan de ontvangers der successie- regten, (in den regel tevens ontvangers der registratie). De opbrengat van de belasting wordt, groaso modoop 6 ton per jaar berekend. Voor beide ontwerpeu, wordt de termijn van invoering op 1 Januarij 1880 geateld. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte houden op Donderdag den 13 Maart 1879, 'a voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuia. 1. Ingekomen stukken en mededeeliugen. 2. Vastatelling der conditien voor de verpachting der dorpswegen. 3. Idem van het bestek voor ophooging van de begraafplaata te Nieuw-Vennep. 4. Adres van B. Klaaasenin zake zijn hoofdelijken omalag. 5. Idem van P. Bosmaoom trent de hondenbelasting. 6. Verzoek van R. Elzinga, om in de school te Nieuw-Vennep zangoefeningen te mogen houden. 7. Uitloting van aandeelen in geldleeningen. 8. Adres van M. van Daalen, om remissie van betaalde gelden voor opzigt bij school n°. 11. 9. Suppletoire Begrooting, dienst 1879. 10. Voordragt tot het doen van af- en overschrij- ving in de Begrooting, dienst 1878. 11. Idem idem idem. 12. Voordragt tot het doen van betaling uit den post voor Onyoorziene Uitgaven, dienst 1879. 13. Be- noeming van vroedvrouwen. 14. Aanbieding van het verslag omtrent het ondertvijs. 15. Benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Aanbeveling: 1. Klaas Schuurman. 2. Cornelia van Dam. Men neemt vrij algeraeen aandat de goederen door physieke personen bezeten wordende, door een genomen, om de dertig jaren vererven. Men kan evenzeer aannemen dat de vaste goederen gemiddeld om de 25 jaren onder de levenden overgaan. De instellingen van de doode hand zou- den dua het bedrag der wegens die overgangengeheven wordende regten ook om de 30 en om de 25 jaren moeten voldoen. Door dat bedrag van de betrokken instellingen in eens te heffenzou men -echter in haar beheer verwarring stichten en hare bestuurders in groote ongelegenheid brengen. Als aequivalent voor die regten komt dua een met het bedrag daarvan in evenredigheid ataande, jaarlijksche be lasting het meest doelmatig voor. Wanneer men in die be laating ook begrijpt het bedrag der voorgestelde belasting Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Alkmoar, 6 Maart. Gisteren is hier de algemeene voor- jaarsvergadering gehouden van de leden der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Tegenwoordig waren 68 afgevaardigden en 5 gasten. Bijna uitaluitend werd gesproken over de Vereeniging Het Neder- landsche Rundvee-stamboek en de zuivelbereiding. De volgende vergadering zal te Hoogwoud worden gehouden. Hoogkerk5 Maart. De winterzaden hebben in deze strekenvooral in de laatste dagenveel geleden. De kool- zaad-akkers, die over het algemeen zeer welig stondenrotten hevig, en ook de meeste gerstvelden beloven voor het oogen- blik niet veel. De laudbouwers zouden ook graag ziendat de winter zijn biezen ging pakken, overtuigd als ze zijn, dat alleen warmte herstel kan aanbrengen, Bij den pelmolenaar J. Kooi, alhier, staan in zijne nieuw getimmerde veeschuur, 30 buitengewoon vette koeijendoor den eigenaar gemeat, en die door kenners geschat worden op een gewigt van ongeveer 500 kilogr. Liefhebbera van zwaar vee kunnen er eens een kijkje van nemen. Capelle (Langstraat)4 Maart. Naar haodelshooiwaarvan de voorraad in de Langstraat nog zeer aanzienlijk is, begint men thans weder te vragen. De verschillende kooplieden of handelaars geven nu gelegenheid de beate kwaliteit tot 11.50 per 1000/2 kilogr. af te leveren. Niet vele verkoopers zijn daartoe nog geneigdmen wil het thans nog langer afzien. Naar kalfkoeijen ia meer vraag, do handel was in de laatste dagen vrij wat beter dan hij in eenige weken geweest is. De weilanden worden tegen het komende saizoen nog niet veel minder verpachtmen wacht de groote daling voorname- lijk in het hooiland. Goes. Door ingelanden van den Goeschen polder (380 hectaren oppervlakte) is beslotcn dit jaar over te gaan tot de oprigting van een stoomgemaal van 15 paardenkrachtten einde den polder van het overtollige water vrij te houden. Aan de Friesche Landaanwinning-Maatschappij te Makkum is gedurende dertig jaren vrijdom van registralieregten verleend voor de drooggemaakte Makkumer-, Marregaater- en Workumer- meren. GEBOREN: Johanna, dochter van A. Bogers en G. Koenen. Cor nells, zoon van E. A. Eland en R. de Zwart. Adrians, dochter van A. van den Berg en D. Gelein. Willem, zoon van J. Eggink en G. Koolhaas. Willem en Pieter (tweel.)zonen van J. van der Pad en W. P. Gerritsen. Pieter, zoon van T. Kooij en K. van der Vlugt. Catharina, dochter van J. Huurman en M. van Diemen. Charles Marie, zoon van H. C. R. Folmer en M. E. Billroth. Alexander, zoon van J. Schuite- maker en D. Barten. Teunis, zoon van C. van Iperen en B. Boogerd. Jacobus Marinus, zoon van C. Steenks en M. Overkleeft.Antjedochter van M. de Vries en G. Eeken. Hendrik, zoon van J. van der Linden en A. M. Mulders. OVERLEDENIngetje, oud 7 maanden, dochter van C. Roos en A. van Smeerdijk. Theodoras, oud 8 dagen, zoon van J. Bisschop en E. Wagenaar. Johannes, oud 16 dagen, zoon van H. Bakker en A. Ver- lee. Neeltje, oud 6 dagen, dochter van H. Verboom en J. vauTol. Jacobus, oud 2 jaar, zoon van J. Kool en A van Blitterswijk. ONDERTROUWDJ. Boon met C. Dikkeboom. A. van Krimpen met M. Overbeek. GEHUWD: J. J. van Verseveld met K. Kouingen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhageter standplaats de gemeente Leiden, den heer P. J. Broekhoff, thans notaris te Haarlemmermeer. Namens de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissaris dea Konings in de provincie Zuid-Holland ter kennia van de burgemeestera in deze prosincie gebragt, dat de verklaringen voor veevervoer naar Rotterdambedoeld bij Prov. Blad n°. 77 van 1878, voor het vervolg ook kunnen worden afgegeven door den burgemeeater der woonplaats van den eigenaar van het vee, hetwelk beatemd is of wordt voor de genoemde gemeente. Dientengevolge behooren de woorden, voorkomende in den eersten regel op pag. 2 van het bedoeld Prov. Blad, „waar het wordt ingeladente worden gelezen „van herkomat van het rundvee" of „van de woonplaats vau deu eigenaar van het vee". Tevens is het wenschelijk dat de burgemeeater in de plaata van waar het vee komt, in het daarvan af te geven vervoerbiljet vermeldt met welke stoom- boot of ander vaartuig, en tevens van welke gemeente met die stoomboot of dat vaartuig het vee naar Rotterdam ver- zonden wordt. Onlangs hield de heer F. R. Corten, uit Maastrichtte Wilp eene openbare voordracht over me lk en bo ter, doch sprak vooraf over de melkkoe en toonde daarbij aan, om hare waarde te kunnen bepalende noodzakelijkheid om tweemaal 'smaands de gegeven hoeveelheid melk, volgens aanwijzing van den molkemmer op te teekenenwaardoor dan het groote verachil van waarde dnidelijk zou uitkomen. Ook kon hij er niet genoeg op aandringen toch vooral de mannelijke fokdieren van de uitstekendste melkgeefstera aan te houdenal waren ze zelfa iefs minder schoon van vorm. Daarna sprak hij over de melk, het roomglas den thermometer, het maken en be- werken der boter. Deze rede, welke van 7 uur, met eene kleine pauze, tot half 10 duurde, werd door ruim tachtig hoorders en hoorderesaen met groote aandacht en belangstel- ling gevolgd, en zeker zal menige daar ontvangen wenk in toepassing worden gebragt. In de week, eindigende den len dezer, werden te Herwen en Aerdt 49 van longziekte verdachte runderen, op last van den Minister, geslagt en het vleesch en de huiden ter bate der schatkiat verkocht. Met de ontsmetting van den stal ia reeds een begin gemaakt. Voor het overige bleef Gelderland van besmettelijke veeziekte gedurende dien tijd bevrijd. Men schrijft aan de Leidscke Courant „Niet minder dan zes maanden hebben de polders overlast van water gehad. Nog zijn zij er niet van bevrijd. Voor den

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1