Advertentien. Brand of Smet in Tarwe of to, - 58 - Pemeng-de Berigten. 299ste Staats-Lotertf. 25-Jarige Hiiwelijksvereeniging Haarlemmermeer-Polder. B. LABRIJN, Of toezigt op het aan te koopen klaverzaad ook noodin- is? - r f IJZAK KOOLE Het zoo gunstig bekend Miclclel voor is tlians te bekomen a 60 Cts. per Pakje, bij Hoofddorp, te Haarlemmermeer, winterdie zoo vroegtijdig begonnen is, was er reeds veel verdronken weilaud. Door de toenemende vorst werd de ge- legeDheid afgesneden bet water uit te maleu en met den kort- stondigen dooi kwam de regen den overlast van water ver- meerderen. Polders, die door een stoomgemaal bediend wor- denzyn er bet beste bij gevaren. De bouwboer zag bij de vorst zijn wintergraan gespaard voor ondergang en het weiland werd grootendeels onttogen aan het water. Hoe schadelijk ook eene dikke ijskorst is voor het gras op de half verdronken weiden, van meer gewigt is het den met graan bebouwden akker boven te houden. Op verre na is niet overal die toe- stand door de poldermolens bereikt kunnen worden. In zulke gevalleu blijkt de waarde van een stoomgemaal. Menig stuk weiland toch zal dezen zomer nog de sporen dragen van het dezen winter beloopen onheil. „Nog is het winter. De zon laat zich niet of naauwelijks zien. Sommige nachten zijn helder en dan vriest het hard, zoodat de scheepvaart telktsns door het ijs bemoeijelijkt wordt! Ook verhindert de vorst de verzending van boomen en hees- ters. Op den dag daalt de duisternis neer. De spade blijft nog onaangeroerdhet land is ongeschikt ter bearbeiding. Geen vogel laat zich hoorende leeuwerik stijgt nog niet jubelend naar het luchtruim op, maar houdt zich zwijgend schuil in de duinen. Geen bloem bloeit; het sneeuwklokje treurt. De gele pruim is anders in bloei en de Cydouia Japo- nica ontloken. De laatste begint uit te botten maar de eerste is nog dor, leveuloos, koud als zoo menig geboomte." Opmerkelijk is de uitbreiding, die de teelt der Brocoli-kool in Engeland en ook in sommige streken van Frankrijk erlangt. In Sempervirens is er reeds meermalen op gewezenhoe voor- deelig die cultuur ook hier te lande voor onze warmoezeniers zon wezen; wij konstateren met genoegen, dat zij onder de liefhebbers en op vele buitenplaatsen onmiskenbaren opgang maakt, doch onbegrijpelijk blijft het, dat onze hoveniers er hunne aandacht niet meer op vestigenaan verreweg de mees- ten hunner is de Brocoli-kool nog geheel onbekend°en zij zou een geenszins te versmaden voordeel oplevereo. De heer C. Hessell, te Chyandoor in Engeland, een welbekende speciali- teit in die cultuur, stelde in het vorige jaar openlijk ten toon twee Brocoli-kolen der nieuwe verscheidenhcid, die te zamen vijf-en-twintig kilo wogen. Moet hooi en stroo, dat voor veevoeder gebezigd wordt, gehakt of ongehakt gegeven worden? Hierover is sedert vele jaren gestredenzonder dat men tot een vaste meening ge- komen is. Het groote aantal hakmachines, dat overal te zien is en verzonden wordt, heeft zeker reeds menig leek veel te denken gegeven. Volgens de annalen der Mecklenb. Verein is het voederen met ongehakt hooi of stroo steeds te verkie- zen en wel op de volgende gronden 1. Omdat er voeder bespaard wordt zonder dat de koe minder melk geeft of aan gewigt verliest. 2. Deze besparing is daardoor te verklarenwijl de koe het ongehakte voeder beter kauwt en herkauwt en met meer speeksel vermengt, waardoor het beter verteerd kan worden. De mindere etenstrek, die zich vooral voordoet als men plotseling het gehakte voeder door ongehakt vervangt, is te verklaren uit het meerdere werk dat van de kauwwerktuigen gevergd wordt, hetgeen vooral in het oog valt bij oudere bees- ten. Op lateren leeftijd is het leeren moeijelijker dan als men jong is; dit schijut vooial het geval te zijn bij het leeren kauwen. Het is dus goed reeds zeer jonge beesten aan on gehakt voeder te gewennen. 4. Dat de koe door het eten van ongehakt voeder niet zoo erg opzet, is verklaarbaar door het beter vermalen van de stengels; het gehakte hooi of stroo wordt nagenoeg ongekaauwd ingeslikt en komt dus meer of min hoi in de maag; als het beter gekauwd wordt neemt het dus minder plaats in. 5. Het meerdere drinken, dat het gevolg is van het voe deren met ongehakt voedsel is te verklaren door het m.eer- dere speeksel dat bij het meerdere kauwen verbruikt wordt. 6. Dat de koe zich over het algemeen veel beter bevindt bij deze wijze van voederen, volgt van zelf uit de methode, die geheel overeenkomstig de natuur is. Een internationale wedstrijd van machines om aardappelen te poten en te rooien zal in de tweede helft van September a. s. in de nabyheid van Wriezenbij Berlijngehouden wor den. Deze wedstryd wordt ondernomen door de vereeniging van het district Potsdam, en de programma's worden op ver- zoek door het bureel der vereeniging toegezonden. Yoor de best gekeurde werktuigen zyn prijzen in geld uitgeloofd. In het rapport van sir J. Hooker over 1878, omtrent den wereldberoemden tuin te Kew, komen o. a. de volgende bij- zonderheden voor: De totale lengte der paden of wegen be- draagt 24 kilometer. Het aantal bezoekers bedroeg in 1878 niet minder dan 687,972. Men ontving van verschillende personen 9,859 planten en 2,135 pakjes zaden. Het getal verzonden planten bedroeg 11,361 en dat der pakjes zaden 1,941. Aan het personeel der inrigting worden kosteloos lessen gegeven in natuur-, schei- en plantkunde. Het getal Indianen in Noord-Amerika is tot ongeveer 280,000 verminderd. Van dit getal zijn 113,000 op Europeesche wijze gekleed; 11,515 Indiaansche kinderen bezoeken geregeld de school, en ongeveer 40,000 Indianen kunnen lezen. De gevestigde stammen verbouwden in het afgeloopen jaar 6 millioen bushels koren en zij bezaten 1 millioen stuks vee. In het voorjaar van 1878 zonden een paar landbouwers, uit de gemeente Scheemda, drie monsters rood klaverzaad ten onderzoek naar het proefstation te Wageningen. Het eene monster was van een handelaar in klaverzaad uit die gemeeute, welke al sedert jaren veel klaverzaad in die streken verkoopt en kostte 75 cents bet kilogram. Omtrent dit monster berigtte de directeur van het proefstation, dat het 51 proc. kiemkracht bezat en vol warkruid was. Dit bleek ook laterdaar in de klaver van dit zaad zooveel warkruid kwamdat het nog niet zeker is of het wel voor 't gebruik geschikt zal zijn. Het tweede monster was ontvangen van een handelaar, die aan een der landbouwers gewoonlijk de noodige hoeveelheid klaverzaad levert en het had verkocht onder garantie van 75 proc. kiemkracht en vrij van warkruid, schoon hij zich niet onder controle gesteld had. De uitkomst van het onderzoek hiervan was: 78 proc. kiemkracht en eene enkele korrel war kruid. Men berigtte zulks aan den leverancier, die daarop melddedat het Silesisch zaad was, en dat warkruid hier niet opkwam. Hierop vertrouwende zaaide men het uit, maar het bleek later toch, dat er eenige planted warkruid aan 't gewas gekom'en warendie in den herfst werden omgespit. Dit zaad kostte 76 cent het kilogram. Het derde monster werd ontvangen van een handelaar, die zich onder controle had gesteld en 87 proc. kiemkracht en vrij van warkruid garandeerde. Het kostte 90 cent het kilo gram. Volgens berigt—vim het proefstation was het vrij van warkruid en bezat het 90 proc. kiemkracht. Het leverde dan ook zuivere en prachtige klaver. Als een aardige bijzonderheid wordt medegedeelddat de jeug- dige Prmsen von Wied hunnen grootvader, Z. K. H. Prins Frederik laatstleden Vrijdag met zijnen 82en verjaardag kwamen gelukwen- schen, gekleed in oud-Nederlandsch kostumen uit de 16e eeuw, die zoowel door pracht als groote naauwkeurigheid uitmuntten. Door wijlen mej. A. E. Groh zijn de volgende legaten ver- maakt: 1 een van 15,000 aan de diakonie der Ned. herv ge meente te Amsterdam2°. een van/ 20,000 aan het Diakonie-weeshuis dier gemeenteen 3°. een van 10,000 aan het diakonie Oude Mannen-en Vrouwenhuis dierzelfde gemeente. Te Nuland nabij Oss zijn dezer dagen nieuwe centen door middel van kwik witgemaakt, voor kwartjes uitgegeven. Men hoede zich dus voor schade. Als een bewijs voor de hevigheid van den sneeuwstormdie in den nacht van 25 op 26 February in noordelijk Duitseliland woedde, kan o. a. dienen, dat de nachttreinen op de lijnen van den Berlijn-Potsdam-Maagdenburger spoorweg, tusschen Werder en Kreutz en tusschen Ochtmersleben en Dreileben, in desneeuwzijn blijven steken. Eerst later slaagde men er in, nadat de treinen on geveer 6 uren door de sneeuw geblokkeerd geweest warenden we" weder in zooverre vrij te maken, dat de treinen bun loop konden voortzetten. Ook de nachttrein van Kculen via Elberfeld naar Ber- lijn, die ten 7 uur 20 min. 'sochtends had moeten aankomen, heeft ten gevolge van eene ophooping der sneeuw op den Brunswijkscheu spoorweg gedurende eenige uren de reis moeten staken. In de laatste dagen ziet men door Rotterdam een net karretje rijden met een groote koffiekan er op en een opschrift: »Koffie voor drie centen de kop." Dergelijke koffiewagentjes zijn zeer<>c- schikt om menigen werkman van een borrel" terug te houden en hem liever een warme kop koffie te doen nemen. Men deelt aan het wBat. Hand." mede, dat onlangs, bij de noodzakelijke opruiming van een der vorstelijke graven binnen den voormaligen kraton te Atjeh, voor een belangrijk geldswaardig be- drag aan goudwerken en edelgesteenten is gevondenmen sprak van eene waarde van om en bij 50,000. Onder meer vond men een doodkistdie geheel en al met goud beslagen was hetvermolmde hout van deze kist viel bij de opgraving ineen. De gevonden edel gesteenten moeten groot in getal zijn, doch van weinig kostbare soorten. Vreemd in bewoordinrenmaar overigens voorbeeldig is het testament van kolonel Walfoi Dwigt van Binghamton in de Ver- eeuigde Staten. Aan de armen van Binghamton, laat hij 10,000 doll, na, waarvan de interest jaarlijks zal besteed worden voor een kerstmaal voor elk behoeftig huisgezin in de stad. De verzorgers van dit fonds moeten deze feestmalen niet beperken tot eenig bij- zonder geslaeht, geloof of kleur," maar moeten eens in 't jaar Gods armen verblijden met een vollen buik. Gedurende het jaar 1878 zijn door de Engelsche reddingmaat schappij 471 nienschenlevens en 17 schepen gered terwijl bovendien nog aan visschers belooningen zijn uitgereikt voor het redden van 145 mensehen. Sedert de oprigting heeft de Maatschappij medege- werkt tot de redding van 26,015 personen, waarvoorzijn uitgereikt 980 goudeu en zilveren gedenkpenningen en 56,850 p. st. aan geld. Hoewel 12,000 man in het laatste jaar op de reddingbooten in dienst waren, heeft men geen enkel menschenleven te betreuren gehad. Keizer Wilhelm van Duitschland bragt den veldmaarschalk v. Roon kort voor zijn dood een laatste bezoek. Hij onderhield zich eenigen tijd met hem, drukte hem ten slotte geroerd de hand en nam volgens de Berlijnsche bladen afscheid van zijn ouden krijgs- makker met de volgende woorden Ik heb u veel, veeltedanken Wees nu ook daar boven mijn kwartiermaker." Te Cappelle a/d IJssel, is vermoedelijk eene afgrijselijke mis- daad gepleegd. In een hooiberg bij den heer mr. *Kley aldaar werd 'snachts omstreeks 4 ure brand ontdekt. Bij de blussching kwam een verkoold lijk te voorsokijn, hetwelk herkend werd als "dat van den landbouwer L. Maarleveld. Vermoedelijk is deze op zijn bed vermoord en is zijn lijk daarop naar den hooiberg gebragtwaarop men dezen in brand gestoken heeftin de hoop daardoor het spoor van den mooru te verbergen. De justitie was reeds spoedig aan- wezig en heeft tot laat in den avond zich met een onderzoek bezig gehouden. Te Cahors is een meisje van elf jaren gevangen genomen als beschuldigd van haar broertje van twee jaren levend verbrand te hebben. Zij heeft de misdaad bekend en als reden daarvoor opge- geven dat het haar verveelde langer op hem te passen." Te Stockton in California waren eenigen tijd geleden een aan tal nieuwsgierigen bijeengekomen om een proef met een nieuwe pomp bij te wonen, waarmede men een vijver droog zou malen. De pomp werd door een loeomobiel gedreven. Daar de spanning echter niet groot genoeg was schroefde de machinist de veiligheids- klep digt. Een kwartier later sprong de ketel en werd de machine 150 voet weggeslingerdmidden door de toeschouwerswaarvan er velen deels gedooddeels zwaar gewond werden. Eenigen was het hoofd afgeslagenanderen werden in den vijver geworpen en ver dronken. In het geheel vond men 16 lijken en waren 26 personen zwaar gekwetst. Ook de machinist behoorde onder de gedooden. Als een bewijs, hoe sterkhetzoogenaamde vastenavondhou- den" in den geest der Bosscheoaren ligt, deelt de Noordbraban- ter" mede, dat op_ een dag niet minder dan vijftig horloges inde bank van leening zijn gebragt. a Een stichtelijke voorbereidingzegt het Hand." terecht. Een hoogst interessante mededeeling werd onlangs gedaan in de zitting der groszherzoglicbe centrale Stelle fiir Landwirthschaft te Darmstadt, dat namelijk de sterfte (dissenterie) onder kleine kinderen met 50 percent verminderd was, sedert de politie stipt de hand hield aau het reglementdat strenge straffen oplegt aan melkvervalschers. Zoude men zich hier ook niet wel eens de moeite kunnen getroos- ten dergelijke zoo uiterst belangrijke statistisehe mededeelingen op te maken De reorganisatie der politie te Amsterdam wordt met 1 Junij s. voortgezet. Eerst ligt de 3de sectie aan de beurt om naar het model der le en 2e te worden vervormd; een half jaar later volgt de vijfde en in 1880 de vierde. Over een jaar is het alzoo in de hoofdstad met de naehwachts uit. Voor de verdelging van 6997 verscheurende dieren, heeft de Engelsche regering in Madras in het jaar 1877 betaald bijna 20000 Er waren gedood 154 tijgers, 507 luipaarden135 pan- ters 150 beeren 33 wolven en 121 hyena's. Deze wilde dieren hadden 855 mensehen en 7255 stuks vee gedood. E,er! operazanger, Franz Diener, te Hamburg, werd eenigen tijd geleden wegens het verbreken eener Irouwbelofte aan len Engelsche dame veroordeeld tot een schadevergoeding van 3000 mark. Hy appelleerde van dit vonnis. Het hoogere geregtshof wii- fiq aaa ook, doch bragt het bedrag der schadevergoeding tot 13,000 mark. Diener heeft de som reeds betaald- hii is ver- leden jaar met een rijke adellijke dame uit Saksen getrouwd. Van de reede van Callao, in Peru, berigt de kapitein van het Amerikaansche stoomjagt Storm het volgende: Het vaartuig verliet het eiland San-Lorenzo, om zich ter genoemde reede te begevenen stoomde langzaara op. Eensklaps wordt de aandacht van den kapitein en der bemanning getrokken door een lievige ongewone beweging der zee op eenigen afstand buiten zijn koers! Ely liet stoppen en vervolgens op het punt, waar het verschijnsel zich opdeedaanhouden. Weldra ontdekte men nu de oorzaak- twee visschen wa,ren in gevecht. Van tijd tot tijd kwam de kop van een zeewolf bovenen zag men dat het water rood gekleurd werd. Het geluid van den ontsnappenden stoom verschrikte den zeewolf, die dook en verdween. Een sloep werd uitgebragt en de matrozen liaalden ponder moeite een buitengewoon grooten rog op de verliezende weerpartij van den zeewolf. De overwonnene miste een oog en een deel van den kop. Aan boord gebragt, bleek dat hy vyf voet lang is. Een officier zat in den schouwburg achter een aardi" jodinnetje. Hij maakte het haar vrij lastig met zijn complimenten°en gemeen- zaamiieden. Het jodinnetje keek hem vrij norsch aan. »Nu liefje sprak de officier, y/kijk maar zoo boos niet, je wilt me' immers met opeten"? uMijuheer vergeet, dat ik een jodinnetje eter|WaS antwoord"die mogen immers geen zwijnenvleesch Iu het ii I tr. Dagbl." van Donderdag komt een advertentie voor, waarbij wordt gevraagd een ezelgeschikt om met kinderen om te gaan. TT,Re dronkcu matrozen gingen bij buijig weer gearmd over straat. Zij strompelden en vielen samen in een grooten waterplas Een voorbyganger wilde ze op de been helpen. Hij pakte er een by den arm, doch de matroos weerdehemaf, enriep: Help miin kameraad maar eerst, ik kan zwemmen Heer (in een badplaats.„Zeg eens, jongenhoeveel ezels heb je hier gewoonlijk?" J ongen. „Dat hangt van 't getal badgasten af, mijnheer! Hoe meer gasten, hoe meer ezels." Schoolmeester. Onbeschaamde vlegel! De bank uit je hoort niet meer naast ordentelijke jongelui te zitteii. Van ke'deu af zit je naast mij, tot je weer ordentelijlc bent. VIEKDE KLASSE. Prijzen Nr. Prijs 48331000. 12155100. Nr. Prijs 87100. 330100. 4311500. 4502000. 2083200. 5819100. Nr. Prijs 3758100. 78411000. 8353100. Nr. Prijs: 653100. 3753100. van 100.en daarboven. Eerste Lyst. Nr. Prijs 12909100. 12959200. Tweede Lijst. Nr. Prija 6823f 100. 77325000. 9142400. 13522100, 145581000. 14684100. Derde Lyst. Nr. Prija 8432f 400. 88571500. 9101400. Vierde Lyst. Nr. Prijs 17864200. Nr. Prijs 15545 1000. Nr. Prijs 15145... 200. 17069... 200. 18583... 100. 18781... 25000. 19542 1000. Nr. Prijs: 10686... 100. 15035... If 400. 17059... II 100. Nr. Prijs 18973... f 400. VAN EN DINA JACOBA VAN LEEUWEN. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Haarlemmermeer10 Maart 1879. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer' polderbrengen ter kennis van de Ingelanden van dien Polder, dat de door hen gesloten LIJSTEN, aanwijzende de Personeu die stenifferegtigd zijn, en die, welke tot Leden van liet Bestuur kunnen worden gekozen, over eenkomstig Art. 18 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland op 4 Maart 1879, voor den tijd van veertien dagenzullen worden ter iuzage gelegd op de Secretarie van genoemden Polder, in de Jans- straat te Haarlemen op de Secretarien der Gemeente Am sterdam, Leiden en Haarlemmermeer. Haarlem, 27 February 1879. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN 1)E BLOCQUERY, Secretarie. vroeger bij W. PRUIT verkrijgbaar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2