1879. Vrijdag, 14 Maart. 1V°. If. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Prijs van het A_bonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Haarlemmermeer-Polder. Aan Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holland. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 5 tot 11 Maart 1879. Landbouw. I1AARLEM1ERMEER Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.K TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN liO\CA C°.te Amsterdam. Uiterl{fte H'oen»dag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In de Vergadering van Hoofdingelauden van den 5 Maart jl. heeft de Heer Langerhuizen aan den Voorzitter inlichtingen gevraagd omtrent de verzwaring van den Noorder-Lekdijk. De Voorzitter heeft daarop mededeeling gedaan van een schrijven van het Dagelijksch Bestuur aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Hollandvan den navolgenden inhoud N°. 530/97. HAARLEM, Junij 1878. Na overweging van Uwe missive van 8 Mei 1.1., N°. 31, en de daarbij ontvangen Bijlagenhebben wij de eer U het volgende te kenneu te geven Het is onze meening, dat werkelijk de Noorder Lekdijken ten gevolge van onderscheidene oorzakenvooral sedert de jongste algemeene verhooging van de Zuider Lekdijkenaan ernstig gevaar van doorbraak blootstaan dat het niet regtmatig zyn zou eene verhooging van den Noorder Lekdijk geheel ten laste van de tegenwoordige onder- houdspligtigen te brengen of te latenmaar veeleer daartoe door den Staat, de provincien Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, en door de benoorden voorinelden dijk gelegen en door dezen bescfiermde waterschappenof in plaats van die waterschappen door de eigenaren van alle door de Noorder Lekdijken beschermde gronden behoort te warden bijgedragen, en dat het onmogelijk is uit te maken, hoewel zeer twyfelachtig mag gerekend worden, of, bij een doorbraak van den NooroW Lekdijkhet vloedwater tot den Haarlemmermeer-Polder zich uitbreiden en boven diens dijken stijgen zou, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat de gewone ebben der Noordzee en der Zuiderzee, met welke Rynland, ongerekend zijne uit- watering op den IJssel, regtstreeks te Katwijk, en bij wege van het Noordzee-kanaal te Spaarndam en te Halfweg; de provincie Utrecht bjj wege van de Vecht te Muiden, en Amstelland regtstreeks door de Ipenslooter- en Diemerdammer- sluizen en by wege van het Noordzee-kanaal door een groot aantal sluizen te Amsterdam in verbinding staanafloopen de eerste of Noordzee-eb te Katwijk tot M. 0.73 A. P., te Ymuiden tot M. 0.80, en de tweede of Zuiderzee-eb tot M. 0.30 A. P. Op grond van een en ander zouden wij ons, als daartoe van U eene uitnoodiging aan alle waterschappen bezuiden het voormalige Y mogt uitgaan, verantwoord en geroepen achten aan Hoofdingelanden van onzen polder voor te stellenons waterscbap te doen bijdragen in de kosten van eene buiten- gewone verhooging van den Noorder Lekdijk, en mede in die van latere verhoogingenvereischt om dien dijk altijd te houden minstens 6 decimeter boven de kruin van de Zuider Lekdijken, mits ten eerste het onderhoud van het verhoogd en evenrediglijk verzwaard profil buiten bezwaar van den Haar lemmermeer-Polder verzekerd worde; ten tweede de Staat, wegens de bij deze zaak betrokken groote Rijks-belangen in het tusschen de Noordzee, het Y, de Zuiderzee, de Vecbt, de Lek en de Maas gelegen deel des Lands, een aanzienlijk deel der kosten voor zijne rekening neme, en ten derde eene billijke formnle te vinden zij tot regeling van de bijdragen door de verschillende waterschappen of grondeigenaren te ver- strekken, bij welke regeling met opzigt tot elken contribuant rekening zou te houden zijn met den afstand van de rivier, met de nabijheid der aangehaalde lozingspunten op de Noordzee en de Zuiderzee, met de diepten van iederen polder, waarin het land gelegen is, en met de hoogte der waterkeeringen van dien polderof in het kortmet het gevaar dat iedere streek loopt, om in de ramp der inundatie te deelen en met den omvang der schade, in geval van inundatie door zoodanige streek te lijden. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeer-Polder (Get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. a J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris van den Haarlemmermeer-Polder, J. C. VAN DE BLOCQUERY. Nadat ons het bovenstaande ad vies ter opname was verstrekt, werden wij in de gelegenheid gesteld nog een belangrijk do- kument te dezer zake aan onze lezers mede te deelen teweten: het antwoord, door het Bestuur der Vereenigde Nauernasche-, Westzaner-en Zaandammer-polders, gegeven op een vereenigd schrijven der Kollegien van Dijkgraaf en HoogBeemraden van Amstelland, Rijnland en Lekdyk bovendams, houdende uit noodiging aan het Bestuur van evengemelden Polder, omy 10. per hectare bij te dragen voor de verhooging van den Lekdijk. Dat antwoord luidt als volgt: AMSTERDAM, 28 February 1879. Wij hadden de eer te ontvangen de missive van Jan. II. van uw Bestuur, van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Am stelland en die van Rijnlaodbetrekkelijk eene verhooging van den Noorder Lekdijken ingevolge de daarin vervatte mede deeling, dat uw collegie te zijnen tijde ons antwoord ver- wachtte, hebben wij de eer U thans het volgende te melden. Na aandachtig en gezet kennis te hebben genomen van uw schrijven met de Bijlagen, voor de toezending van welke wij U onzen dank betuigen, kunnen wij uw gevoelendat de polders van het voormalig Y behooren tot de door den Noorder Lekdijk beschermde landenen dat de belangen van ons waterschap ten zeerste bij het behoud van dien dijk be trokken zijn, nog niet deelen. Hoewel de van U ontvangen rapportenen daaronder niet het minst de memorie van den Ingenieur van Dissel, eene zeer levendige voorstelling geven van het dreigend gevaaren allezins geschikt zijn om de belanghebbenden niet te groot vertrouwen te doen stellen in^de middeleu en omstaudigheden welke het gevaar konden schijnen te matigenis ons daaruit niet gebleken dat bij vroegere doorbraken van den Noorder Lekdijk het vloedwater immer geheel Rijnland overstroomd, en den Spaarndammer dijk bereikt heeft; terwijl wij daaren- tegen meenen te wetendat de ondervindiDg of de geschie- denis leertdat dit vloedwater zelden of nooit tot Woerden of Leiden zich verspreid heeft. Deed het dit al bij toekom- stige doorbrakenhet zou missehien de boezeins van Amstel land en Rijnland opzettende boezemlanden onder water zetten, en een aantal polders in Amstelland en Rijnland, mer djjken sderhts zeer weisig A.P. rafter, ftr g&r'Saf brengen het zou zeker niet ter hoogte van 1 meter -f- A.P. tegen de zuidzijde van den Spaarndammer dijk stijgen, aller- minst omdat bevorens zooveel door de sluizen van Amsterdam, Halfweg en Spaarndam op het Noordzeekanaal zou afvloeijen, dat daardoor, althans voor het noordelijk deel van Rynland, eene groote verligting ontstaan moest. Dochook dan wanneer, in strijd met deze berekening, het water, in het noorden van Amstelland en Rijnlandzoo hoog of nagenoeg zoo hoog wassen mogt, zou dat niet in gelijke mate op het waterschap van het Noordzeekanaal het geval zijn omdat de wateraanvoer daar beperkt is tot hetgeen door Amsterdamte Halfweg en te Spaarndam kan toevloeijenen ruim wordt opgewogen door den afvoer zoo op de Noordzee te Ymuiden, waar de eb tot M. 0.80 A.P. daalt, en de vloed niet hooger dan tot M. 0.80 -j- A.P stijgt, als op de Zuiderzee te Schellingwoude en Zeeburg, waar de eb tot M. 0.30 A.P. daalt, en de vloed slechts tot A.P. stygt. Voor onzen polder, wiens dijken M. 1 -j- A.P. hoog zijn, duchten wij daarom, ook bij het bezwijken van den Lekdijk, geen gevaar; en dat uw collegie, en meer nogv dat Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland de polders van het voormalig Y rangschikken onder die, welke in bedoeld geval zouden onderloopenheeft ons wij erkennen het bevreemd. Wij moeten dan ook op de vraag, of ons Bestuur bereid is in de kosten van verhooging en verzwaring vau den Noorder Lekdijk bij te dragen, bij deze een ontkennend antwoord geven. Het Bestuur der Vereenigde Nauernasche, Westzaner en Zaandammer polders, (get.) J. W. H. RUTGERS VAN ROZENBURG, Voorx. h J. M. TEEPE, Secretaris. Het aandeel dezer gemeente in de ligting 1879 der natio- nale militie, bedraagt 37 man. Waarschijnlijk zal n°. 65 of 68 het hoogste nommer zijn dat zal worden opgeroepen. De mazelen-epidemie te Abbenes c. a. is weder geheel ge- weken; over het geheel waren zij van een goedaardig karak- ter, zoodat er geen sterfgevallen door te betreuren zijn. GEBOREN Cornelia, zoon van G. Kooij en G. Roubos. Jan Dirk, zoon van P. Rua en A. J. van den Heuvel. Bartholomeua Hendrikus, zoon van A. Wassenaar en M. Kassing. Hendrikadochter van M. van Iiutten en M. Markman. Jan zoon van J. Slinger en G. Ver- kaick. Hendrikzoon van M. Verbeek en A. H. Kiat. Chriatina, dochter van N. van Leeuwen en C. Touw. Herraanuazoon van M. Schoonderwoerd en E. van Braak. Louren8zoon van A. Bakker en T. Heaaing. Geertruida Cornelia dochter van N. Blonk en M. Ap- pelman. Willem zoon van Z. Hofatede en A. van den Broek. Jan, zoon van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Neeltjedochter van P. van Reeuwijk en S. van der Elst. Dirkzoon van K. Jongkind en G. J. van Logchem. Cornelia, zoon van T. Speelman en C. Hoog- moed. Pieternelladochter van P. van Beusekom en J. Verhoeven. Catharinua Hermanuazoon van W. H. van Raam en H. C. Scher. Wilhelmina, dochter van W. Uitermark en N. Appelman. Johanna en Nicolaaa Pieter (tweel.)dochter en zoon van J. Goede en W. van de Roemer. Adrianuszoon van C. Spruit en G. van Maasdam. Adria- nuazoon van P. van den Heuvel en C. Timmer. OVERLEDEN Adriana Mariaoud 4 jaren dochter van A. A. Bol- wijt en M. Kulk. Cornelia Hendrikus, oud 2 maanden zoon van H. den Blanken en E. M. Bosdam. Chriatina van der Wilk oud 48 ja ren gehuwd met C. van Dam. ONDERTROUWD geene. GEHUWD A. Koppenaal met J. M. Camfferman. P. A. van der Beek met J. C. de Lugt. j Op dea den 7 dezer te Zwolle gehouden paardenmarkt wareu p. m. 4000 stuks aangevoerd, waaronder cirka 300 puike dikke werkpaarden, de overigen poneys en bestemd voor de slaglbank. Men gaf voor le kwaliteit werkpaarden f 400 a. 600, 2e kwal. 200 a 375, 3e kwal. /90s/ 180; poneys 45 a 125; voor de slagerij 25 it 60. De handel was vrij gewild. Op de Maandag te Utrecht gehouden Vastenavond-paarden- markt stonden 885 stuks aan de lijn, waaronder'enkele luxe- paarden. Werkpaarden golden van 300 tot 8l00 terwijl paarden voor de slagtbank van 50 tot 70 tverden ver- kocbt, De handel was zeer lusteloos. Door de afdeeling Amsterdam der .^JJgderlandschv? Maat- schappij voor Tuinbouw en Plantkundg" za[ iy&g&en. ijnlijk in dit jaar, een tentoonstelling gehouden worden van [Manten enz., gekweekt door bloemisL en kweekersknechts en leerlmb"en. Naar Semper Virens vernfemt, wordt het programma reeds ix-gereedrteid- febrsgb— Als een bijzonderheid onder de koeijen kan worden mede- gedeeld, dat bij H. J. B. te Ambt-Doetinchemeen koe 43 weken en 2 dagen heeft gedragenterwijl toch de gewone tijd 40 weken is, en toen een stierkalf wierpdat 112 halve kiiogrammen woogalles had een gewbon verloop, de kraam- vrouw en het bijzonder voordeelige kind maken het wel. De handel in lammeren op Texel begint allengs levendiger te worden. Reeds zijn eenige partijtjes voor tamelijk goede prijzen verkocht. Ofschoon de dierljes eerst in Maart en April ter wereld komen, is gewoonlijk lang voor dien tijd het grootste gedeelte reeds verhandeld. Dit is uu echter niet het geval geweest. In het tijdperk van 26 January tot 22 February 1879 zijn, blijkens ingekornen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 2, Zuid-Holland 13 Noord-Holland 1te zamen 16 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren ook 16 runderen door die ziekte aangetast. In de provincie Utrecht heeft zich in de laatste twaalf maanden geen enkel geval van longziekte onder het rundvee voorgedaan. In de provincie Friesland kan men de longziekte als geheel uitgeroeid beschouwen. Er is sinds meer dan vier maanden geen ziektegeval meer voorgekomen. De laatste afsluitingen zijn opgeheven en de laatste opzigters ontslagen. Meer dan 50 pet. van de bevolking der Vereenigde Staten leeft van den Landbouw. De waarde van het bebouwde laud met woningen, vee, gereedschappen enz. wordt op 13,000 millioen dollars geschat, terwijl de landbouwproducten van een jaar een waarde hebben van 3000 millioen, zoodat het land- bouwkapitaal 2324 pet. oplevert. Niettegenstaande het hooge water en de langdurige vorst, staat het winterkoren in de omstreken van Zevenaar bijzonder- goed. Overal worden toebereidselen gemaakt voor den voor- jaarsarbeid. De heer W. Delwelveehouder te Kralingenheeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgend schryven ont vangen Gezien een verzoek van W. Delwel en andere veehouders te Kralingenom tegemoetkoming in de schade door hen ge- leden ten gevolge van de verpligte inenting hunuer runderen ,,Geeft aan de adressanten te kennen dat de wet niet toe- laat aan hun verzoek te voldoen." Onlangs werd te Alkmaar eene vergadering gehouden van de „Vereeniging tot bevordering van den landbouw in Hollands Noorderkwartier." De heer Waller vestigde de aandacht op het feit, dat de Engelsche regering besloten heeft levend Amerikaansch vee uit vrees voor de besmettelijke longziekte te weren, en nu zijn er van die ladingen op weg naar Rotterdam. Spreker is niet bang voor den invoer van Amerikaansch vee,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1