1879. Vrijdag, 21 Maart. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEVIJD. N°. 12. Twintigste Jaargang. JPrijs van het Ahonnement in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12|/a Cent. Bij dit Nommer behoort een Bijblad. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 12 tot 18 Maart 1879. Landbouw, UAAHLEM1ERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De uitslag van de door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder op den 11. 13 en 14 Maart gehouden Verpachting van het Grasgewas der Ringdijken en Polderkaden over 1879 (zijnde een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 234 Hectareu, 21 Aren, 12 Centiaren), is geweestdat deze heeft opgebragt eene somma van 17,737. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Sommige lezers worden nogmaals beleefd herinnerd aan de weder-inlevering der afgehaalde boeken. Het volgende is ons, met verzoek om plaatsing, toege- zonden Sedert 1 Januarij 1879 zijn te Haarlemmermeer 126 aan- giften van mazelen gedaan. Daarvan zijn overleden in sectie O 1 kind, oud 8 maanden, P I R 1 R 1 RR 1 RR I RR 1 6 17 2 jaren en 10 7. 13 2 Abbenes is gelegen in de sectien R en RR. Het berigt in het Weekblad van Haarlemmermeer van 14 Maart j.l., als zouden er geene sterfgevallen ten gevolge van mazelen te Abbenes c. a. le betreuren zijnis blykens boven- staande opgaaf toch zeker niet juisten of de mazelen over het geheel van een goedaardig karakter waren daarachter een paar Wei schijnen de lijders daar spoedig te genezen want men schrijft den 14 Maart dat de ziekte geheel is ge- weken, terwijl op den 8 Maart van Abbenes c. a. nog 13 aangiften werden gedaan. GEBORENAaltje en Jansje tweel.dochters van A. Elsinga en K. Bronwer. Willem, zoon van Dina van Rijn, ongehuwd. Maatje, dochter van J. de Berg en J Dim weg. Laurens, zoon van L. Kieviet en W. Buurman. Pieternella Jacoba, dochter van A. J. Kruis en J. Peeters. Adriana Willemina, dochter van H. Schreuders en S. van Krim- pen. Sijds, zoon van S. Planting en M. Swart. Jacoba, dochter van C. de Vos en J. Raap. Johanna, dochter van A. Snijders en M. Dekker. Willem, zoon van J. Buchner en E. Wolfstang. Gerrit, zoon van S. Heemskerk en H. Wassenburg. Lubertus Bernardus, zoon van G. Hnlzen en H. J. Kempers. Elisabeth Willemina, dochter van P. Post en W. de Vos. Johanna, dochter W. Loogman en E. van den Enden. Geertrudis Maria, dochter van Q. van der Peyl en M.J. TJmans. Klaas, zoon van D. Knibbe en M. Paarlberg. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van W. Brninenbergen en P. de Wit. 1 kind van J. van der Moren en P. Kammeraad. 1 kind van B. Griek- spoor en L. de Groot. OVERLEDENJan oud 5 jaren zoon van A. Hoogmoed en T. Schel- ling. Neeltje, oud 3 dageu, dochter van J. Zoeteman enG.de Vet. Martijntje oud 5 maanden, dochter van A. de Haan en A. van der Plas. Maatjeoud 1 dagdochter van J. de Berg en J. Dunneweg. Gerar- dns, oud 11 maanden, zoon van C. de Wit en A. van Roon. ONDERTROUWDH. Resoort (weduwn.) met G. van Weelden. GEHUWD: A. van Krimpen met M. Overbeek. Ministerie van Justitie. De Minister van Justitie vestigt de aandacht van belang- hebbenden op de bij de wet van 5 Junij 1878 Staatsblad n°. 90) voorgeschrevene vernieuwing van alle op 1 Januarij 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuld- eischer of door een derde namens hem. De bevoegdheid tot vernienwing staat gedurende twee jaren open en alleen voor de in het jaar 1879 aangevraagde vernieuwingen wordt het door den schuldeischer te betalen salaris van den hypotheek- bewaarder met de helft verminderd. Bij gebreke van tijdige vernieuwing houdt de hypothecaire inschrijving op van kracht te zijn. De Minister voornoemd (get.) H. J. Smidt. In de Nieuwe Groninger Courant lezen wij het volgende, geschreven uit Aalsmeer: Mynheer de Redacteur Toen we den vorigen keer afscheid van elk&ar namen was het niet voor goedmaar met een tot later." Getrouw aan mijne belofte, zend ik u thans iets omtrent Aalsmeer en zijne omgeving, dat, naar ik hoop, uwen lezers eenig begrip zal geven van hetnederig oord, dat eertijds on- bekend en dus onbemind verscholen lag tusschen de u in een vorig epistel genoemde waterendoch nu zeker ook by velen uwer lezers eene welverdiende reoominee geniet als het land van aardbezien en augurken. Ook op de kaart trekt Aalsmeer meer en meer de aandacht, daar zyn naam niet langer onleesbaar is door de strepen of het zwart der vele nu drooggemaakte plassendie numet uitzondering vaD den vroeger genoemden Kalslagerpoel en de zuidel. Legmeer, in vruchtbare polders zijn herschapen. Onder den naam van Haarlemmermeer-, Zwarte-, Schinkel-, Oosteinderpoel- en Legmeerpolder zijn zij op eene uitvoerige kaart thaus te vinden. Met de boot in z. w. rigling van Amsterdam reizende bereikt men na een half uur stoomens de zoogenaamde Nieuwe Meer," waar de Riogvaart des meerpolders naar 't w. en z. een aanvang neemt. Aan de regterzijde strekt zij zich uitdie onafzienbre laag- vlakte, ingesloten door den breeden zwaren, elf uur langen Ringdijk. Luide spreekt zij ons van den ondernemingsgeest de stoutheid en volharding van den mensch, die de stoom- kracht ontdekte en dienstbaar wist te maken aan de uitvoering van zulk een reuzenwerkals het berscheppen van den onme- telijken waterplas in vruchtbaren bouwgrond. Met uitzondering toch van een klein gedeelte in 't n. o., waar nog verveeners en turfgravers ons oog treffen, die straks zich zullen verblijden bij het aanschouwen van een' vruchtbaren ondergrond van kle»is het heerlyke kleigrond, zooals de Groningers en Friezen ook in het noorden hunner provincie met een regtmatig gevoel van trots aanwijzen. Tarwe en boonen worden hier verbouwd naast rogge en garst, zoowel als kanariezaad en suikerbieten naast vlas en karwij. Wat den prijs der lauderijen betreft, ook deze is, evenals in Groningenin de laatste 25 jaren meer dan verdubbeld. Terwijl toch de prijzen in 1854 en volgende jaren varieerden van 250 tot 870, zijn zij nu reeds gestegen tot 2000 en zelfs veel hooger per H. A. Vooral de boerderijendigt bij de hoofdvaart of ook de Ringvaart gelegenwier producten dus met betrekkelyk weinig moeite en kosten in het schip kunnen geladen worden, doen hooge prijzen. Behoeft het ons te verwonderendat de gemeente Haarlem mermeer reeds nu eene bevolking telt van 14000 zielen; uit Holland zoowel als Noord-Brabant, uit Zeeland en Groningen zamengestroomd f Neen voorzeker, met regt mag men verwachtendat het zielental zal stijgen. Scherp contrast voorwaar: regts van de oostelijke Ringvaart en Ringdijk klei bijna overalen links (van Amsterdam ko- mende) op eenige M. afstands aan de overzijde in de gemeente Aalsmeer veengrond en gemengde of zoogenaamde zwarte grond." Deze laatste is het, die Aalsmeer doet zijn, wat het is, zooals we met enkele trekken zullen nagaan. Een enkel woordje vooraf echter omtrent zijne inwoners. Voor de droogmaking van het Haarlemmermeer was Aalsmeer een weinig beteekenend visschersplaatsjewelks inwoners met bijna onverbreekbare banden waren en door de waterafschei- dingen rondom bleven gekluisterd aan het dorp, waar zij waren gewonnen en geboren. Dat zij echte typen waren van oud Hollanders pur sang, wat eenvoudigheid in leefwijzewat zeden en gebruikenmaar ook wat vasthouden aan als uit den paplepel ingezogen begrippen betreft, 't is bij zulk eene af- zondering als waartoe zij gedoemd waren niet te verwonderen. Slechts enkelen maakten kennis met de buitenwereldzij nl. die om zaken de Amsterdammer-, Haarlemmer-en Leid- scbe markten bezochtenuatuurlijk per schuit. Geen rij- weg, die naar de omliggende plaatsen leiddej wilde men de hoofdstad des lands of der provincie bezoekende veer- of postschuit was daar, om de reislustigen over den breeden plas te helpen. Vandaar die afkeer van reizen en trekken. „Hokvast" als misschien weinig anderen leefde en werkte en dacht de ver- geten burger zooals vader en grootvader en diens vader en grootvader. Wei paste bij dien toestand en die gezindheid het Aalsmeersche wapen met het devies Retine quod habes." Welk een verschil tusschen dat voorheen" en het heden." Naar alle zijden betere communicatie, de plassen gedroogd, wegen aangelegd en ook hier was het waar, dat gelegenheid genegenheid gaf, ook de Aalsmeerder reist thans en trekt en zwerft, en deelt in de zegeningen van het maatschappelijk verkeer. En dat het hem en de plaats zijner inwoning niet tot nadeel verstrekt, zal ieder, die de hedendaagsche toestan- den bij de vroegere vergelijkt, kunnen getuigen. 't Is eene zeer eigenaardige plaats, ons dorpje. Als wij de brug over de Ringvaart overgaan, zijn wij in 't centrum, dat als de kom der gemeente als het dorp" zich mag verbeffen op de eer aan de kerkgebouwen der Ned. Herv. en Doopsgez. gemeente plaats te verschaffen. Deeerste, die op het hoogste gedeelte der plaats is opgetrokken eene kruiskerk met 3 kruizenwordt nog geroemd als een mees- terstuk van bouwkunst en dagteekent naar de opschriften der graven te oordeelen uit de lOe of lie eeuw. Mag zij nog slechts korten tijd bogen op het gezelschap van een voor eenige jaren nieuw gebouwden torenook het kerkgebouw der kortelings vereenigde Doopsgez. gemeenten is nog nieuw. Vinden we in het centrum de huizen grenzende aan elkaar anders is dit in de buitenwijkendie in N. O.Z. O en Z. W. rigting van uit dit middelpunt uitschietenonder de zeker niet bijzonder weidsche benamingen van 't Oosteind" (rig- ting AmsterdamKudelstraat naar 't Z. O. in de rigting der Utrechtsche grens en Uiterweg, (rigting Leiden.) De eerste en laatste dezer wijken (Oosteind en Uiterweg) zijn de hoofdzetels der kweekerijen. Evenwijdig aan de Ring vaart gezamenlijk 1 /2 uur langstrekken zij zich in Z. W. N. O. rigting uit. Aan beide zijden van den weg (in 't Oosteind sedert ver- leden jaar ryweg) vinden wij de tuinen, waartoe een vonder toegang verleent. Ieder tuin toch vormt op zich zelf een eilanddat tevens in de meeste gevallen de woning des eigenaars draagt. Zooveel tuinen, zooveel eilanden dus door meer of minder diepe togten of slooten gescheiden. Meen nu niet, M. de R.dat de meeste kweekers of teel- mannen" een terrein het hunne kunnen noemenwelks grootte bij H. A. wordt bepaald. Gij zoudt n vergissen; men rekent hier bij kleiner uitgestreklhedenby „roeden" n.l.waarvan er 700 in een H. A. zijn bevat. Wie 200 van die roeden natuurlijk vierk. maat) bezit, is reeds een flink gezeten kweeker. Want scbijnt het misschien vreemd, 't is toch de waarheid dat een geheel huisgezin soms bestaat van de opbrengst van een honderdtal roeden. Dat dit slechts mogelijk is bij een zeer zorgvuldige cultuur en dat bovendien de tering naar de nering moet worden ge- zetbehoef ik u wel niet te verzekeren. De kweeker ('k spreek natuurlijk van hem, die gewassen teelt op den kouden grond weet juist, wat uit den bodem kan worden gehaald, hij weet welke grondstoffen aanwezig zynwelke ontbreken en door be- mesting moeten worden aangebragt, hoe de gewassen op el- kander moeten volgen en, zjj het ook dikwijls zonder kennis van theoretische en scheikundige grondenhij woekert met den tijd en met de aanwezige of door hemesting en opbaggering verkregen bestanddeelen. Aalsmeer. V. D. Zwolle. In de laatste jaren heeft men zich in ons Va- derland bijzonder toegelegd op de verbetering van het varkens- ras. Het vroegere inlandsche hoogpootige varkensras is hier te lande meer en meer verdrongen door kortpootige, hoofd- zakelijk uit Westfalen en aangrenzende streken afkomstige var- kens. De groothandelaars in hammen hebben al spoedig op- gemerkt, dat de hammen van dit nieuwe soort varkens veel overeenkomst hebben met de beroemde Westfaalsche hamme- tjes. Tegenwoordig worden dan ook duizenden hammen uit Nederland naar het buitenland verzonden en daar voor echte Westfaalsche hammetjes verkocht. De hoofdzaak is, dat men zorge, dat de hammen gerookt worden door zuiveren houtrook tengevolge van turf- of steenkolenrook gaat de fijne smaak van duizenden hammen verloren. Onze voorouders wisten het wel als zij een varken geslagt haddenmoesten spek en hammen naar den klompenmaker of den kuiper, die voor velen zoo lekker rooken kon. Kropswolde. LI. Zaturdag geschiedde hier de jaarlijksche verhuring van de hooilanden, behoorende aan de hervormde kerk alhier en gelegen aan de overzijde van het Drentsche diep achter Onnen. Dat hier ook achteruitgaug in huurprijs merkbaar zou zyn, was wel te verwachten; doch dat het zoo erg zou loopen, had zeker niemand gedacht. Genoemde lan- derijen toch, in 1878 voor/ 575 verhuurd, hebben nu slechts 259 opgebragt. Eenrum19 Maart. Met het oog op de opbrengst der landerijen in 't vorige jaar, die toen niet zoo aanzienlijk wa3 als de landbouwers dat gedurende de laatste jaren gewoon zijn verheugt het ons te kunnen meldendat de stand der veldgewassen in deze environs over 't algemeen zeer voordeelig is. Ofschoon vele landbouwers vreesdendat de kool het met de strenge vorst te kwaad zoude krijgenblijkt nu toch, dat de plant betrekkelijk weinig geleden heeft. Het winter- graan staat ongemeen voordeelig. Hier en daar ziet men de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1