1879 Vrijdag, 28 Maart. N°. 15. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. W£z/ Prijs van het Abonnement: in het Jaarf Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haarle miner meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van IF'tot 25 Maart 1879. Landbouw. Sloten. Door de nachtvorsten der laatste dagen heeft de rogge op vele plaatsen zoozeer geledendat verscheiden stukken omgeploegd zijn moeten worden. Aanvankelijk stond dit gewas even als de tarwe en andere gewassen naar wensch, De oogst van het vorig jaar is over het algemeen niet mee- gevallen dit, gevoegd bij de lage prijzen van koren en stroo heeft ten gevolge, Hat het afgeloopen jaar voor de landbou- wers niet tot de voordeeligste behoort. Zwolle26 Maart. Het weder is sedert eenige dagen af- wisselend koud en warm. De natuur begint zich gunstig te Blokzijl, 26 Maart. De verhuring der landerijen levert een scherp contrast met vorige jarenwat betreft het bedrag der huurgelden. Zoo werd hedeu op het eind van het Steenwijker diep een perceel verhuurd, dat in 1878 opgebragt heeft 48 en nu slechts tot 23 klom, dus meer dan 50 pet. gedaald is. Als oorzaak van dezen achteruitgang meent men te moeten noemen den weinigen aftrek van hooi naar Holland en Engeland. Gemengde Berigten. II IARLEMMER1IEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. fitterl(jk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. By de verkiezing van twee Hoofd-Ingelanden ingevolge de gewone aftreding van den heer J. Blokland Jz., en de ont- stane vacature door het overlijden van den heer Jhr. Mr. J. A. Repelaer, gehonden op 25 Maart 1879 in het lokaal de Vereenigingin de Bagijnestraat te Haarlem, zijn uitge bragt 127 geldige stemmed. De volst^^te meerderheid was dus 64 stemmen. Daarvan bekwam de heer H. F. Bultman 127 en de heer J. Blokland Jz. 124 sternmenzoodat eerstgenoemde heer als zoodanig is gekozen en laatstgenoemde heer werd herkozen. Zondag 80 Maart a. s. zal de godsdienst-oefening in de Hervormde kerk te Nieuw-Vennep 's morgens ten 1 0 j/4 ure geleid worden door Ds. Boon en 's namiddags ten 2 ure, bevestiging van lidmaten door Ds. K. E. van Griethuijsen. Vrijdag 4 April a. s.'s avonds ten half acht ure, zal de afdeeling Haarlemmermeer en Aalsmeer" van de Vereeniging Volksonderwijs vergaderen te Aalsmeerin de zaal van Kap- tein. De voorzitter van het Hoofdbestuur de heer Dr. H. J. E. van Hoorn zal de afdeeling de eer aandoen alsdan over te komen om eene voordragt te houden. De toegang is voor ieder vrij. Vooral is het bezoek van dames wenscbelijk. GEBOREN: Franciscus, zoon van W. van der Maden en A. Beljaars. Neeltje, dochter van G. W. van Vuuren en C. Topsvoort. Cornelia, zoon van F. Brouwer en W. F. Pot. Johanna en Hendrikus (tweel.), dochter en zoon van G. T. Mesman en A. Wichert. Albert, zoon van A. Haster en G. van Oijik. Marritje dochter van D. van Bekkum en E. Heerinans. Cornelia, zoon vau C. Sandifort en E. Hartman. Pietertje Hendrika, dochter van J. van de Geer en T. van der Sluia. Willem Johannes, zoon van R. G. Verzijlenberg en M. Wezelenburg. Marteintje, dochter van L. de Fockert en C. Grianigt. Petronella, dochter van H. van Geilswijk en G. Houweling. Petrus, zoon van L. van der Zon en R. Ploeg. Jan Gerrit, zoon van J. Terlouw en J. Kruis. Huibert Jan, zoon van D. J. van den Heuvel en M. van Dalen. Helena, dochter van J. Liefting en A. Hoogeduin. Geeaje dochter van A. Louw en C. Siebeling. Wilhelmus Adriauns, zoou van P. D. M. Scholten en P. Balvert. OVERLEDENSijtje Beinadorp, oud 29 jaren, gehuwd met C. van Doom. Neeltje, oud 4 inaanden, dochter van G. van Klaveren en A. v. d. Pol. Willem, oud 5 jaren, zoon van J. Luimee en G. van der Maas. Jacobns, oud 6 jaren, zoon van A. A. Bolluijt, en M. Kulk. Mariaoud 11 maanden dochter van G. de Koter en T. van Brakel. Teuntje Vervaart, oud 37 jaren, gehuwd met J. H. Roeland. Anthonie Via, ond 54 jaren, gehuwd met L. Kaptein. Maartje, oud 3 maan den, dochter van B. Duwel en K. Verduijn. ONDERTROUWD: S. Trommel met J. Maliepaard. GEHUWD: J. Boon met C. Dikkeboom. A. zan Wijk (wednr.) met F. J. de Bie (wed.). Z. M. beeft benoemd: tot Dijkgraaf van de gekomhineerde Krahbe- en Graspolders, gemeente Rozenburg, provincie Zuid- Holland, Jhr. P. M. G. von Fisenne; tot Heemraad van den polder de Schermer, provincie Noord-Holland, G. de Jong. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidis de aan den heer J. Blokland Jz. verleende vergunning voor eene stoomsleepdienst op alle stroomenrivie- ren en kanalen van het Rijkovergeschreven op naam van C. van der Plas Jz. te Hardinxveld. Om te voorkomen dat minder geweuscbte sujetten voor den kolonialen dienst worden aangenomen, is door de ltegering bepaald dat de burgemeesters in de af te geveu ,,certificaten van goed gedrag" moelen melding maken hoe lang de betrok- ken persoon in hunne gemeente heeft doorgebragt. ontwikkelen. Met den vroegen landbouw is men reeds aan- gevangen. Op sommige booge, zuidelijke plaatsen zitten de aardappelen al in den grond. Jong vee ziet. men hier en daar in de weide. De wintervruchten bebben betrekkelijk weinig geleden. Er is algemeen nieuw leven en vertier merkbaar, het meest zigtbaar aan de vogeltjesdie reeds druk nestelen zelfs de nachtegaal is al gezien. De boter-markt is in de laatste dagen zeer gedaald. De hoogste markt per 20 kilo beliep Vrijdag jl. /25 en de laagste 18. V,oor een jaar werd per 20 kilo 10 meer besteed en voor nog geen half jaar was de laagste markt 34. De toe- nemende dating wordt toegeschrevo aan den grooten aanvoer uit Am.erlka, welke Staat circa 375,000,000 kilo uitvoenle. Capelle (Langstraat), 26 Maart. De uitgeloofde pacht- sommen van het wei- en hooilaud bedragen gemiddeld 25 a 30 pet. minder dan verleden jaar. Alleen de puike kwaliteit weiland doet minder af, doch op het hooiland is het verschil zeer belangrijk. Gronill^en2 5 Maart. Het weder was in het begin dezer week prachtig, maar met meer of minder sterke nachtvorsten nu is het koud met sterken oostenwind. De berigten over het koolzaAdgewas van het Hoogeland worden ongunstigermen vreest dat nog al veel zal worden omgeploegd niettegenstaande de lage '-graanprijzen. In het Oldambt gelooft men dat alles wat tot dusverre goed stood, en dat is wel van het gewas, het er wel door zal halenwanneer slechts de grond droog blijft, maar regen of sneeuw, met opvolgende vorst zou daar- voor verderfelijk zijn. Van den Kerkhovenpolder is door den heer J. Goeman te Blijhariigehuurd een terrein van 80 hectaren. Eerlang zal dus daar, waar voor korten tijd de golven klotsteneene flinke en zeker fraaije boerenhoeve verrijzen. WftSterkwaTtier26 Maart. oar men verneerat staat het er op vele plaatsen met de wintergewassen vrij goed voor. De strenge vorst heeft dezen winter veel ongedierte vernietigd. De ploegen beginnen hier en daar weder in het land te komenen met aardappelenpoteii is reeds een begin gemaakt. De veepryzen zijn hier zeer duur. De zoogenaamde Hol- landsche koeijen gaan van 200 tot 300. De jonge varkens (higgen) van 5 weken worden verkocht voor f 7 a f 8. Bock 1111124 Maart. By een veehouder in het naburige Akkerwoude, gemeente Dantumadeel(J/a uur afstands) is de lougziekte, waarvan men meeude bevrijd te zijn, onder het vee uitgebroken. De overige koeijen zijn afgemaakl. Velseil. Het Bosch van Watervliet alhiergroot 65.7182, is in publieke veiling verkocht voor 45,469 aan graaf van Limburg Stirum te 's Gravenkage. Aan het Hoofdbestuur der Eollandsche Maatschappij van Landbouw is vergunning verleendaan de in September en October e. k. te Haarlem te houden tentoonstelling eene ver- loting te verbinden van sommige der tentoongestelde voorwerpen. Tegenover malle praatjes, door enkele bladen verspreid deelt Semper Virens mede, dat de verkoop van het geboomte der uitgestrekte kersen- en pruimenboomgaarden op het Koninklijk lustslot het Loo, dezer dagen aldaar gehouden geschied is, dewijl het overtuigend was geblekendat de bodem aldaar voor dergelijke kultuur niet geschikt was. De kersen- en pruimenboomen ontwikkelden zich niet goed en de bodem leverde derhalve geen voldoende renten op. Om die reden heeft men dien grond voor een andere cultuur bestemd. Door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam is bekend gemaakt dat de groote voorjaars-paardenmarkt zal worden ge houden op Zaturdag 5 April e. k.op het Frederiksplein aldaar, en dat daarbij worden uitgeloofd prijzen en premien van wege de gemeente Amsterdam tot een gezamenlijk bedrag van 1000, en wel: een dekhengst van inlandsch ras/500 een span koets- of wagenpaarden van inlandsch ras /100; een dito van vreemd of gekruist ras f 100; een chais- of wagen- paard van inlandsch ras /75; een dito daaropvolgend van inlandsch ras 50 een dito van vreemd of gekruist ras 75 een dito daaropvolgend van vreemd of gekruist ras /50; een veulen van inlandsch ras, geboren in 1878,/ 50 een dito daaropvolgend /25; een dito van vreemd of gekruist ras, geboren in 1 878 50 een dito daaropvolgend 25. Wat betreft de beide laatste rubriekenonder overlegging van een certificaat, vermeldende van welken hengst het veulen afkom- stig is. Zij die ter behaling van premien hunne paarden aan de keuring onderwerpen moeten schriftelijk en franco aanvra- gen bij den heer N. Wafelbakker (Oude Schans te Amsterdam), een inschry vingsbiljet, dat, behoorlijk ingevuldaldaar wordt terugverwacht voor of op 4 April. De rondreizende leeraar Corten heeft te Wijhe voor een vrij talrijk gehoor eene boeijende lezing over zuivelbereiding gehoudenwaarvan wij een beknopt overzigt willen geven. Het is een vooroordeeldat men alleen in de vette streken goede boter kan maken; een schrale bodem heeft geen invloed op de kwaliteit der boter. Hoofdzaken zijnwerken bij een doelmatigen warmtegraadzindelijkheid bij de beesten (poet- sen), op de stallen en in de melkemmers, op de minuut af met kracht en energie melken (de laatste droppels bevatten de meeste boter). In Duitschland is de boter der geestgronden thans even goed, ja soms beter dan die der marschgronden. Het gebruik van gereedschappen van vertind ijzer (reeds al gemeen in Denemarken in gebruik) verdient aanbeveling. Wat de koeijen betreft, dient men bet Eugelscbe stelsel te volgen en er voor te zorgendat men eene goede familie van beesten (geen veestapels) verkrijge. Men moet zich niet laten misleiden door de groote hoeveelheid melkdaar het vetgehalte der melk zeer verschillend is. Om het botergehalte te kunnen weten kan men zeer geschikt gebruik maken van den roommeter (spreker vertoont en beschrijft dit glas), alsmede van den melkweger. Beste melk bevat 810° room, slechte 2°. De melkkelders moeten liggen op het Noorden of Oostendit moeten droogezindelyke lokalen zijudie goed geventileerd kunnen worden, daar de gassen in de warme melk aanwezig zich moeten kunnen verwijderen. De nieuwe wyze van boterkarnen (karnen van den room verkregen dour afkoeling in koeivateh) veraient de voorkeur. De room mag niet ouder dan 38 uur en niet jonger dan 18 uur zijn, terwijl er gewerkt moet worden bij een tempe- ratuur van 1217° C. Als de melk zuur wordt, wat bij de oude methode (het karnen der heele melk), vooral in den zomer, vaak het geval is, verkrijgt men niet alle boter, daar de vetbolletjes dan niet alle boven kunnen komenwegens de vorming der kaasstof. Men moet den room afscheppen voor de ondermelk verzuurd is, vooral ook, omdat dit zeer voordeelig is. Mest men kalveren met zoete afgeroomde melk dan verkrijgt men blank vleesch. In Duitschland gebruikt men de afgeroomde melk in de huishouding. Voor 't maken van kans in ze zeer geschikt. De nieuwe methode is eenvoudig en bespaart veel werktuigelijken arbeid. 't Karnpunt moet zijn: p. m. 15° C.karut men te warm of te koud, dan wordt de boter week of hard. 't Bijvoegen van warm of koud water verdient geen aan beveling; beter is 't, den room te verwarmen of af te koelen door een met warm of koud water gevulde bus. Men moet gebruik maken van een glazen thermometer in een grooten kurk gestokenom het werktuig te laten drijven. 't Beste zout (in Duitschland algemeen gebruikt) is 't Luoenburger boterzout. 't Zout moet fijn gemaleu wordenanders krijgt men vlekken of wolkjes in de boterveroorzaakt door't smelten van groote zoutkristallen. Men moet de boter niet met de handen kneeden, maar gebruik maken van 't kneedbord. Dit bord is in Denemaiken algemeen in gebruik wordt ook reeds veel in Friesland aangetroffen. Uit de nalatenschap van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is eene gift van f 1000 gesohonken ten behoeve der algeineene armen der gemeente Delften voorts een gift van 400 aan de Nederduitsche Hervormde Kerk aldaar. Mej. A. E. Groh, onlangs te Amsterdam overledenheeft aan de n Industrieschool voor vrouwelijke jeugd" aldaar, gelegateerd de som van 1000alsmede ten behoeve van het fonds voor nood- lijdende kerken en personen (onder toezigt van de algemeene sy- node der Ned. herv. kerk) een legaat groot f 1000 besproken en een gelijk bedrag aan het Ned. Bijbelgenootschap afdeeling Am sterdam alles vrij van suecessieregten. Door wijlen mevr. D. M. A. Smithuysen, echtgenoote van den heer F. Th. Everard, is aan de Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser te Amsterdameen legaat van f 3000 besproken. Den 23 Maart werd de diakonie te Westbroek verblijd door de ontvangst van het legaat a f 4000 van wijlen mr. W. R. baron van Tuyll vau Serooskerken van Zuylen ambacktheer dier gemeente. Wijlen mr. D. J. A. Baron van Harinxma thoe Slooten heeft 1000 vermaakt aau de herv. diakenie te Leeuwarden. Een ingezeten van Deventer heeft aan de armen der Ned. herv. gemeente een gift van 1500 en aan die der Ned. Israeli- tische gemeente een van f 500 geschonken. Aan den stationschef van den Hollandsehen IJzeren Spoorweg te Delft is namens de erven van Z. K. H. Prins Hendrik eene som geld ter hand gesteld, om die te verdeelen onder het stations-per- soneelwegens buitengewone dieDsten ter gelegenheid van de ter- aardebestellmg van Zijne Koninklijke Hoogheid. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten van gemeente- wege op den avond der illuminatie ter eere vau den Koning en de Koningin in April e. k. te doen versieren en verliehten den Dam

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1