1879. Vrijdag, II April. N°. 15. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Prijs van het A_bonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haarleminermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. IIAARLE111IERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. l'iterl{jk W>"'n«dag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag den 16den April 1879, des morgens ten 10 urein het Lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Rapporteo der Financiele Com- missie, dienst 18|^, over het doen van eenige af- en over- scbrijvingen en gedane betaling uit den post Onvoorziene Uitgaven. 3. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot het verkoopen van eenige gedeelten Veldweg aan de Wed. A. 't Hooft, W. Streefkerk, D. Krom en N. van Leeuwen. 4. Voorslel van idem omtrent het leggen van de draaibrug bij Sloten. 5. Voorstel van idem tot verhooging der kade van den Osdorper bovenpolder. 6. Voorstel van idem tot afkoop van de hoefslagpligtigheid aan den Rooversbroek- polder. 7. Rekening van het Hulpfonds over 1878. 8. llenoeming van een Heemraad, ten gevolge van de perio- dieke aftreding van den lieer H. van Wickevoort Crommelin. 9. Rapport der Commissie van onderzoek omtrent de geloofs- brieven van de nieuw benoemde Hoofd-Ingelanden. l)e heer J. Knoldeurwaarder bij de plaatselijke belastin- gen kerkelijk ontvanger der Hervormde gemeente en dood- graver op de algemeene begraafplaats te Haarlemmermeer, is op den 8 April j.l. alhier overledeji. van 2 tot 8 April 1879. GEBOEENGeertruida Maria, dochter van J. Nyssen en M. P. van Bruggen. Franciacns Cornelia Johannes, zoon van E. Breed en T. P. Huijts. Elsje, dochter van C. Eijken en T. Leeuw. Libbe, zoon van H. van der Woude en C. Geeven. Judith, dochter vau B. Meenderinck en N. van Mersbergen. Boudewina Adriana. dochter van R. van der Snee en K. van der Ileijden. David Lourentius, zoon vau N. J. Immink en N. van Tol. Catharina, dochter van J. Koolhaas en A. Roeland. Joo9tina, dochter van L. Thur en L. Casee. Neeltje, dochter van D. Haster en G. Ruiter. Maria Andrina Adriana dochter van C. Ruis en L. van Os. Sijtje, dochter vau C. Rodeu- bnrgh en H. Post. Francina Elisabeth, dochter van T. Lammers en P. van Riet. Cornells, zoon van H. van Sprundel en P. Pronk. Hendrikus, zoon van J. Granneman en E. van Berkel. Grietje, doch ter van G. Bruijn en A. Galis. Petrus, zoon van W. Droog en A. Hoogenboom. Johanna en Trijntie, dochters van J. van der Jagt en M. Salomon. Arie, zoon van C. van der Spek en L. Schipper. Jacobus Johannes Cornells, zoon van K. L. Brifort en A. W. Herwaarde. OVERLEDENGerardus Bartholomeusoud 11 maanden, zoon van Gerritje Bezuijen. Willem WiUeme, oud 75 jaren, wednr. van G. Buis. Willem, ond 2 maanden, zoon van H. Timmers en P. van Leuven. Joannes, oud 14 dagen, zoon van W. Meirmans en C. G. Breeduk. Gerardus, ond 11 maanden, zoon van J. Stokman en M. M r si nan. Petronella Maria, oud 11 dagen, zoon van A. Jansen en A. Kuffers. Anna vau Tol, oud 51 jaren, wed. van A. Boer. Petrus Theodorns, oud 12 wekenzoon van T. Tit en J. van der Burg. Matthijs, oud 7 maanden, zoon van M. Sepers en M. de Grijs ONDERTROOWD: geene. GEHUWD: S. Trommel met J. Maliepaard. De Meutce Oroninger Courant behelst het volgende: Mijnheer de Redacteur Aalsmeer, 18 Maart 1879. Dat de zoo nu en dan vrolijk door de wolken brekende lentezon ook in deze streken leven en vrolijkheid wekt, dat hierwaar aller werken en streven in meer of minder regt- streeksch verband staat met het kweekersbedrijf, zelfs reikhal- zend wordt uitgezien naar 't schoone lentewederdat den han- den weer werk, den lougen frissche luclit en wat zeker het zwaarte weegt groote en kleine monden weer voedsel moet scheDken, gij zult het zeker, ook zonder mijne verzeke- ring, gaarne wiilen gelooven. Reeds beginnen de tuinen een ander aanzien te krijgen, het ensemble van kaalheid en verlatenheiddat in het winterge- tijde het oog van den baastig voorbijsnellenden voetganger slechts een oogenblik vermogt te trekkenals ware het om allerlei winterachlige doods en akeligheden voor diensgeestte doen oprijzen't wordt reeds en zal nog langzamerhand meer worden opgevolgd door eene schilderachtige decoratie. De tuinier is druk aan 't spitten en denkt er over hoe hij straks den arbeid zal aanvatten, dien bij in het winterhalf- jaar ruimschoots heeft overdacbt, hij doorsnuffelt met onder- zoekenden blik zijne kweekerij, om te effenen en te rangeeren te poten en straks te zaaien wat daarvoor is uitgekozen. Rustig en blijmoedig werkt hij van den morgen tot den avond en, insluimerende met de gedachte aan zijn tuin en diens schatten staat hij op met bewustzyn dat er zonder zijne aanhoudende zorgzijne Dijvere hand en zyn alles nagaand oog weinig, of niets van zal teregt komen. En daarorn gevoelt hij zich zoo wel op zijne plaatshij be- seft zijne onmisbaarheid en zoekt en vindt in het vervullen van zijn arbeid in de vrije natuar zijn genot; hij leeft met en bij zijne heestersbloemen en gewassen. En dank ook zijne zorgenzyn bespieden van gelegenheid tijd en weder, zal straks een frischwelriekend groen het oog bekoren en de zinnen streelen daar, waar ntf nog slechts een enkele primula veris schuchter en bescheiden naar den vrijen hemel biikt. Wat wij hem toevvenscbenook in dit jaar, 't is dat zijn arbeid ruimschoots worde gezegenddat de zomerzon met hare stralen niet moede worde hem in zijn pogingen te helpen en in de sehoonste harmonie droogte en vocbtigheid mogen sa- menwerkenom de aarde hoogst vruchtdragende te maken en met een rijken overvloed van bloemen en gewassen den arbeid en het zweet van den kweeker te loonen. Want vermag hij ook al de natuur te leiden en in sora- mige opzigten deze te helpen of te beperken haar te dwingen daarvoor schiet zijne kracht te kort! De nu reeds opzwellende knoppende nog nauwelijks merk- baar groenende tuinen, zij verplaatsen ons reeds bij voorbaat in een verschiet dat, naar wij hopen, met rassche schreden nadert. We denken reeds aan den schoonen aardbezientijd en water- tanden bij de gedachte aan den wclriekenden geur en den nog aangenamer smaak der frissche vrucht, die een hoofdproduct is van Aalsmeers kweekerijen. Als de tweede helft van Junij is ingetreden en nog meer, als de Julimaand ons echte Julywnrmle brengt, groppeert zich aller werkzaamheid om de aardbeiep-inzaineling. En dit is een arbeid, die veTe honden vraagt. Of deze groot, dan wel klein zijn, 't rioet er minder toe, alshetnoo- dige getal plukkers er maar is. De teere vingertjes van het 10-jarige meisje zyn even goed ja misschien nog beter geschikt dan de grove, vereelte handen van den kweekerom de kleine, welsmakende vruchten voorzigtig van de beriden te zoeken en in de potten te doen. En als de bezien rijp zijnmag geen uitstel worden gedoogd, het te late zoowel als het te vroege plukken geschiedt slechts ten koste van den smaak of den genr. Van daar dan ook, dat het kind door eene belooningon- evenredig ruim in vergelijking van zijne kracht, naar de ak- kers wordt getrokkeu; de onderwijzer, die dagen en weken lang velen zijner discipels le vergeefs op de slechts half be- zette schoolbanken zoekt, moge meer dan eens tot de verzuch- ting komen: die aardbeien brengen ook hun kruis raede 1 bij is even onmagtig om den stroom der schoolverzuimende aardbeiplnkkers binnen de ruimte van zijn lokaal te lokken als hij vermag om den tijdstroom tegen te houden. Hij trooste zich met den schralen troost: Nood breekt wet Dat de aardbeienproduktie enorm is, bewijzen de tegen den avond geregeld afvarende aardbeischuiten. Wat een tooneel van drukte en beweging! Honderden bij honderden van bakken ieder gevuld met 20 potjesverdwij- nen in de ruimte der drie vaartuigen die hun kostbre vracht geregeld iedren avond te Amsterdam bezorgen waar deze soros te 3 of 4 ure 's morgens in de manden der opkoopers en groen- tevrouwen verdwijnt. Nog vroeg in den morgen, als vele stedelingen er pas aan beginnen te denkenom zich aan Morpheus stevig om- strengelende armen te ontscheuren keeren de scbuilen reeds op de plaats van afvaart terug, de leege bakKen worden des daags weder gevuld en zoo gaat het voortdag aan dag, week aan weektot de voorraad langzamerhand beginf te slinken en uitgeput raakt. In den druksten tijd gaanbehalvedage- lijks naar de hoofdstad, buitendien 2 of 3 keer per week schuiten met aardbezien naar den Haag en Rotterdam. In 1877 werd aan aardbezien alleen voor eene waarde van 60000 uitgevoerd, in 1878 was de opbrengst misschieu minder. Weinig variatie en op den duur eentoonigl zal misschien een enkele lezer zeggen. Hoe prozaischdie aarden potten, die ongeverfde houten bakken, alleen te onderscheiden aan de in- itialen der eigenaars, die in plompe vormen er op zijn aan- gebragt, die maar 'k durf hem uitnoodigen een klein proefje te uemen en meen te mogen voorspellen, dat hij de geluk- kigen die soms 3 keer per dag als echte gastronomen van de frissche vrucht smullen, zal gaan benijden! En of er variatie is? Wie twijfelt er aan, als hij verneemt dat op een aardbeiententoonstellingvoor eenige jaren hier gehouden, 6en kweeker naar ik mij heb laten vertellen honderd dertig soorten had geexposeerd. Rood, wit, bruin, en tot bij het zwarte af, in alle mogelijke schakeeringen en groottenriepen zij het zwijgend den beschouwers toe: „Bewondert in ons den rykdom der natuur!" Andere produkten zyn aalbessenboonen en vooral ook au- gurken. Als de grootste warmte voorbij is en de herfst nadert, is het de inzameling der augnrkendie veler handen vraagt. Moge ook de augurkenproductie ten achterstaan bij die van andere plaatsende zfc 500 ton augurken, die hier jaarlijks voor rekening eener Amsterdamsche firma worden opgekocht en zoo noodig ingezouten, -j- die, welke op andere wijzen door de kweekers worden gekwiteerd, vormen een aanzien- lijk deel van den uitvoer. Vooral te Kudelstaart wordt dit ge- was verbouwd. Is ook de prijs der grove en bastaardsoorten aanzienlijk minder, de prijs der fijnenvarieert van 25 tot 3 5 de ton. Ook over bloemen en boomen mag ik niet zwijgenbeide toch verschaffen niet alleen vele handen werk, maar vullen ook veler beurs. Wie in den drukken tijd op marktdagen soms een dertigtal bloemschuiten van hier uaar Amsterdam ziet vertrekken en ze na afloop der markt geregeld van haar ganschen last ontdaan ziet wederkeeren, maakt zeker zelf de opmerking, dat, waar zooveel afgaat en tocb zooveel blijftde productiviteit van den bodem zeker groot moet zijn. Bovendien zijn vele kweekers of uitsiuitend of mede boora- kweekers, die hunne kweekelingen naar alle oorden verzenden. Niet oneigenaardig noemt men Aalsmeer in dit opzigt ook wel de voorraadschuur van Boskoop. Wat daar in het groot wordt gedrevengeschiedt hier in het klein; terwijl de Bos- koopers veel buitenlandschen hande! drijvenis de omzet der Aalsmeerders meer ofschoon niet uitsiuitend tot het binnenland beperkt, en van daar steeds uitwisseling van pro dukten tusschen de beide plaatsen vooral van jonge boomp- jes en heesters, die hier veel worden opgekocht. Op den duur zal zeker ook liieriu nog verandering komen en meer regtstreeksch connectie met het buitenland wordeu aangeknooptmet roem treden de Aalsmeersche kweekers bij wedstrijden op bet gehied hunner cultuur nu reeds uit het strijdperk en zonder vrees voor tegenspraak waag ik het te beweren, dat de plaats onzer inwoning in (lit opzigt nog zeker bet toppunt niet beeft bereikt en eene nog schooner toekomst tegemoet gaat! V. D. lipelle (Langstraatj9 April. Ofschoon de voorraad hooi bij de meeste landbouwers en veehandelaars nog vrij groot is en de liandel in dit product tegenwoordig geheel stilstaat, zijn er toch reeds door eenige veehouders koeijen in de weide gedaan. Op hoog weiland kan zulks ook reeds geschieden want daar kunnen de koeijen het beter hebben dan op de beste stallendoch op lager gelegen landerijen zal men het, bij het vele natte weder, nog zoo spoedig niet kunnen wagen. Het voor den winter uitgezaaide koren slaat naar werisch te velde, terwijl de rogge, die na de vorst gezaaid is, met een schoone kleur te voorschijn komt. Met het poten van aardappelen is men in deze streek allerwege bezig. Texel8 April. Met hel Iammen der sckapen gaat bet algemeen goed; veel tweelingen, zoodat rle veefokker, by een prijs van 14 per stuk, goede zaken maakt. De nieuwe centrifugale boterkarnpatent Schroder, die van Gebr. Klencke, in Hemelingen ter melkerij-tentoonstel- ling te Berlijn aanwezig is, maakt grooten opgang. Bij bet gebruik van dit werktuig toch wordt uit de melk meer room gehaalrl dan met eenige machine tot nu toe mogelijk was. De behandeling is hoogst eenvoudig, en de toestel is even aanwendbaar voor de grootste als voor de kleinste bedrijven. Dr. Fleischer, de directeur van het Bremer proefstation nam proeven met dezen toestel, nie uitstekend uitvielen. Bij vijf- tien minuten arbeirlens en eene snelheid van 720 ounvente- lingen in de minnut, bedroeg het vetgehalte, dat in de melk achterbleefnog slechts 0,28 pCt.voorzeker al een zeer gun- stige uitkomst. Dikwijls worden runderen door de veehouders gewasschen met een oplossing van rattekruid. De heer Kruseman te Haarlem waarschuwt tegen dit gebrnik. Het vee wordt veelal ziek van die wasschingen en het vergif laat zich ook in de melk der koeyen opsporenzoodat noodlottige gevolgen voor kinderen, die met zulke melk worden gevoedte vreezen zijn. Op de Palmmarkt te Utrecht waren 1161 paarden aange- bragt; de handel was levendig in werkpaardenmen meikte veel Fransche en Duitsche kooplieden op. Als iets zeer zeldzaams kan worden medegedeeld dat een schaap van Sipke Reitsma, arbeider te Deerzumvijf levende lammeren beeft geworpen, welke thans reeds 14 dagen oud zijn en er alien flink uitzien. De paardenmarktden 5 April te Amsterdam gehouden was vrij levendig en redelyk hooge prijzen werden besteed 300 paarden waren bij den marktmeester opgegeven,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1