1879. Vrijdag, 18 April. N°. 16. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. 27st€ ALGEMEENE TENTOONSTELLING llaavieiitinerineer. Prijs van het Abonnement: in het Jnar6. Prijs der Advertentien van I6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. PRO GRAMMA II A A It L E M H E It H E E It. Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOiVGA C°.te Amsterdam. literttfh Woenndag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. VOOR DE van VEE, VOORTBRENGSELEN VAN- EN WERKTUIGEN VOOR DEN LANDBOEW, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voornemens is te houden te Haarlemop Zaturdag ZondagMaandagDingsdag en Woensdag 27, 28, 2 9 en 30 September en 1 October 1879. Art. I. De Tentoonstelliog heeft plaats in de tenten der Maatschappij in en nabij de Hertekamp in den Haarlemtnerhoul te Haarlemdie van voortbrengselen en vrerktuigen van Za turdag 27 September tot en met Woensdag 1 October 1879, die van dekhengsten, stieren en pluimvee op Dingsdag 30 September en die van- paarden, rundvee (dekhengsten en stieren hier mede onder begrepen)schapen en varkens op Woensdag 1 October 1879. Art. 2. De Tentoonstelling wordt geopend op Zaturdag en Zondag des middags ten 12 ore, en op de overige dagen des voormiddags ten 10 ure. Het Bestuur behoudt zich echter voor, om van deze be- pnling, voor zooverre het uur betreftaf te u ijken wanneer het Z. M. den Koning of de Leden van H.D. Hnis behagen mogt deze Tentoonstelling te bezoeken. De Tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen blyft dagelijks open tot des namiddags 4 ure; die van bet vee en het pluimgedierte op Dingsdag en Woensdag tot .Vurc. De Leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw" hebbenop vertoon van hun persoonlijk bewijs, voor zich en fine vrouw den vrijen toegang. Dit persoonlijk bewijs van toegang mag aan geen nnder ten gebruike worden afgegeven op verbeurte van het lidmaatschap. De inzenders van genoegzaam belangrijk geoordeelde prodncten of vee, doch die geene leden der Maatschappij zijnhebben voor hun persoon alleen vrijen toegang, roits zij zich schrif- telijk en vrachtvrij om een bewijs van toegang aanmelden liij den Secretari9 der Maatschappij, nadat het door hen inge- zondene ter Tentoonstelling is gebragt. Alle andere bezoekers moeten by den ingang, een toe- gangkaart afgeven, die tegen betaling te bekomen is. Op de Tentoonstelling zijn lijsten van hetgeen ten toon gesteld is, tegen betaling, verkrijgbaarzoolang de voorraad strekt. Art. 3. Een iederzonder onderscheid of liij al dan nipt lid der Maatschappij is, wordt uitgenoodigd tot deze Tentoon stelling in te zenden. Ieder inzender wordt verzocht daarvan voor 7 September 1879 opgave te doen aan den Secretaris der Afdeelingwaar- toe hij behoort, of in wiens Afdeeling hij wootiachtig ismet overlegsring der lijsten van inzending, die bij de Secretarissen der Afdeelingen alsmede bij den Spcretaris der Maatschappij, op viachtvrije aanvrang verkrijgbaar zijn, met bijvoeging van de volgende inleggelden als: voor ieder paard of veulenf 1. iederen stier1. ieder nommer ander rundvee op de lijst 0.50 ieder nommer wolvee of varkens op de lijst 0.25 Deze inlesrgelden blijven onder bewaring bij HH. Secreta rissen der Afdeelingen, en worden, nadat de paarden en bet vee ter Tentoonstelling zijn aangevoerdaan de inzenders terug gegeven. Inleggeld van aaugegeven vee, dat niet is ten toon gesteldvervalt nan de Maatschappij er. moet aan den Penningmeester der Maatschappij worden overgemaakt. Deze lijsten van inzending moeten door de Secretarissen der Afdeelingen voor den 9 September 1879 worden gezonden aan den Secretaris der Maatschappij. Die buiten de provincieu Noord- en Zuid-Holland woon- achtig is, en seen lid is dezer Maatschappij, alsmede vreem- delingen, worden uitgenoodigd deze opgaven schriftelijkmet bijvoeging der inlpggelden, vrachtvrij regtstreeks in te zenden mede voor 9 September, aan den Secretaris-Penningmeester der Hollandsche Maatschappij van Landbouw", P. F. L. Waldeck, te Loosduinen bij 's Gravenhage. Voorwerpen vee of werktuigen waarvan de opgaven later dan 9 September of niet naar behooren gedaan zijn, worden niet op de catalogus gebragt en niet op de Tentoonstelling toegelaten. Art. 4. De inzenders van werktuigen moeten zich op den 29 Augustus 1879 schriftelijk aanmelden bij den Secretaris- Penningmeester der Maatschappijter bekoming eener stand- plaats met opgaaf hoeveel vierk. meter plaatsruimte wordt verlangd. Plaatsruimte wordt kosteloos verstrekt. Art. 5. Het Hoofdbestuur behoudt aan zich het regt, om de inzending op de Tentoonstelling van voortbrengselen of vee om bijzondere redenen te weigeren alsook om dalgene, wat het niet geschikt achtte doen verwijderen. Dezelfde voorwerpen noch het vee mogen naar meer dan een nommer van het Programma mededingen. Op hetzelfde nummer van het Programma kan dezelfde inzender maar £enen prijs behalen. Deze lantste bepaling is niet toepasselijk op de afdeeling Veeteelt. Werktuigen zijn mede hiervan uitgezondcrd indien door denzelfden inzender gplijksoortige werktuigen van verschillpnde fabriekanten zijn ingezonden. Gelijke werktuigen van denzelfdeni fabriekantdoor ver- schillende inzenders ingezondenzullrn bij bekrooning om den prijs moeten loten. De lijsten van inzending moeten zij| gewaarmerkt door den Voorzitter of een Lid van het Bestuur der Afdeeling, of voor hen die buiten de provincien Noord-pu Zuid-Holland woon- achtig zijn door den Voorzitter of cab Lid van het Bestuur van eene der Maatschappijen of Genootschappen vermeld in het Jaarboekje 1879 der Maatschappij. Het Bestuur is voornemens, om van de Tentoonstelling voorwerpen vee en werktuigen voor eene verloling aan te koopenen wenscht reeds vooraf de voornaamste prijzen be- kend te makendie daarin opgenomen zullen worden, zoodat men op de lijst duidelijk moet vermelden of de inzender die voorwerpen te koop aanbiedten tot welken prijs. Fabriekanten van werktuigen behoeven geene lijsten van inzending over te leggen van de inzending van werktuigen niet bij het Programma gevraagd. Zij worden echter verzocht van die werktuigen voor 1 September eene beredeneerde lijst in te leverenten einde die in de catalogus te kunnen opnemen. Art. 6. Bij de Leden van het Hoofdbestuur, bij alle Voor- zitters en Secretarissen der Afdeelingen, en bij den Secretaris- Penningmeester der Maatschappij te Loosduinenbij 's Gra venhage, kunnen nadere inlichtingen omtrent deze Tentoon stelling worden ingewonncn. Bij laatstgenoemde is dit Pro gramma, op vraclitvrije aanvraag, verkrijgbaar, zoolang daar van voorhanden is. Art. 7. De premien zullen, naar verkiezing, aan de be- kroonden worden voldaan in geld of in medailles, voor zoo ver dit met de waarde der prijzen overeenkomt, naar den volgenden raaatstaf: Voor eene Gouden Medaillef 50, Verguld Zilveren Medaille 15, Zilveren Medaille0, Bronzen Medaille5, met bijvoeging van het overige in specie, waar dat vereischt wordt. De inzenders moeten dit hun verlangen schriftelijk te kennen geven op de lijst van inzending, bij art. 3 bedoeld. Zonder die verklaring wordt de medaille uit.gereikt. Bij de premien in geld, bij dit Programma bepaald, wordt een geluigschrift uitgereikt, maar niet bij de medailles. Bij de bekrooning met een eersten prijs kan tevensop aanwijzing van den inzender, een getuigschrift worden afge geven aan dengene die inzonderheid de voorwerpen verbouwd of vervaardigd, het vee voortdurend verzorgdof eenig nieuw werktuig met goed gevolg behandeld heeft. Art. 8. De voorwerpen moeten op de bij dit Programma bepaalde dagen vrachtvrij zijn ingekomen op de plaats der Tentoonstelling, te Haarlem (1) Goederen, met vraeht bezwaard worden niet aangenomen. Van het goederenkantoor der Spoorwegmaatschappijals mede van die der stoombootenworden alleen de voortbreng selen buiten kosten der inzenders afgehaald, mils op het adres is gesteld: Aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Tentoonstelling te Haarlem. Wordt afgehaald (2). Voor de af haling der werktuigen moeten de inzenders zelf en op eigen kosten zorg dragen. Bij de toezending der voorwerpen moet gebruik gemaakt worden van adressendie gratis bij HII. Secretarissen der Afdeelingen en bij den Secretaris der Maatschappij verkrijg baar zyn. Die adressen moeten aan de beide zijden behoorlijk zijn ingevuld zoodat de wyze van terugzending daardoor bekend is, en stevig aan de inzending worden bevestigd. Ieder voorwerpdat met eenig middel van vervoer verzon- den wordt, moet van zoodanig adres voorzien zijn, en blijtt, zoo het daarvan niet voorzien is, buiten mededinging (3). Het pluimgedierte moet door of vanwege den inzender op de plaats der Tentoonstelling worden hezorgd op Dingsdag 30 September 1879, des morgans vdor 8 uur. De dekhengstenrij- en pinkstieren moeten door de inzen ders zelven of door iemand van hunnentwege worden gebragt aan de plaats der Tentoonstelling op Dingsdag 30 September 1879, des voormiddags voor 11 ure. Het overige vee ter- zelfder plaatse en op dezelfde wijze op Woensdag 1 October 1879, des morgens tusschen 6 en 8 uur. Na dien tijd aan- komende wordt het niet meer toegelaten. De stieren zullen worden geplaat9t in de overdekte vee- tenten van de Maatschappij en zullen daarin tot Woensdag 1 October 1879, des namiddags ten 3 uur moeten verblijven. Zoo de stieren reeds des avonds van den 29 September aan- komen zullen die in de tenten kunnen worden geplaatst. Voor groen voeder, hooi en stroo zal door het Hoofdbestuur worden zorg gedragen. Voor eene goede stalling der hengsten zal het Hoofdbestuur maatregelen nemen. Ook het overige vee kan daags voor de Tentoonstelling voor rekeuing der Maatschappij worden gestald, tegen afgifte van een schriftelijk bewijs, dat aan de inzenders zal worden gezonden, wanneer zij van hun verlangen, om van kostelooze stalling gebruik te maken op de bij art. 3 bedoelde lijst van inzending hebben melding gemaakt. Art. 9. Het vee en pluimgedierte blijft geheel voor reke uing van den inzender; deze moet met de zorg daarvoor een bekwaam persoon belasten die gerlurende de Tentoonstelling daarbij moet blijven. Tijdens de beoordeeling van het vee wordt niemand daarbij toegelaten, dan de noodige geleidersdie zieh zullen moeten onderwerpen aan de bevclen van de leden van het Hoofdbe stuur en van heeren kenrmeesfers. Art. 10. lie beoordeeling van het, ingezomlene geschiedl door deskundigen, na ontvangst eener voordragt van twee personen van iedere Afdeeling (4), daartoe door het Hoofd bestuur uitgenoodigd, buiten de inzenders van voorwerpen of van vee, waarover zij moeten oordeelen. Voor elke afzon- derlijke soort van vee of voortbrengselen zijn zooveel moge- lijk afzonderlijke Commis9ien. Aan de uitspraak der Commissien van beoordeeling zal een ieder zich moeten onderwerpen, zonder dar eene herkeuring als nnderszins kan worden geeischt. De voortbrengselen, werktuigen en gereedschappen worden op Vrijdag 26 September beoordeeld. Bij de beoordeeling der werktuigen en gereedschappen worden alleen leden toegelaten met bijzondere vergnnning van het Hoofdbestnur, De dekhengsten en stieren onder de nommers 1 2,3,4, 21, 22 en 23 worden beoordeeld op Dingsdag 30 September 18?9, des voormiddags ten 11 uur; het overige vee wordt beoordeeld op Woensdag 1 October, des morgens voor de opening der Tentoonstelling. De beoordeeling van het pluimgedierte heeft plaats op Dingsdag 30 September des morgens ten 8 uur. De ploegen en eggen onder de nommers 168 tot en met 173 moeten worden ingezonden en worden beoordeeld op den Wedstrijd die in het najaar door de Afdeeling Haarlemmer- meer wordt gehouden. Inzending dier werktuigen op de Ten toonstelling is verpligtend. Het programma voor dien Wedstrijd wordt nader bekend gemaakt. Gedurende de Tentoonstelling wordt er dagelijks aan de inzenders van werktuigen, die zulks verlangen, door het Bestuur zooveel mogelijk vergunning gegeven, om hunne werk tuigen in werking te brengen ten einde de bezoekers daar- mede beter bekend te maken. Van al de ingezondene werktuigen mag men afteekeningen maken, indien de inzenders zich daartegen niet hebben ver- klaard. Iliertoe moet men echter vooraf de toestemming van het Bestuur aangevraagd en verkregen hebben. (1) Het Hoofdbestuur zal aan de Direction van verschillende middeleu van vervoer vrijdom van vervoerko9ten voor de inzendingen aanvragen, en hoopt later hieromtrent gunstig te kunnen berigten. (2) Deze adressen zijn, evenals de lijsten van inzending bij art. 3 bedoeld bij HH. Secretarissen te bekomen. (3) Binnen in de zakken met granen of andere producten en in de overige pakking moeten naambriefjes van den inzender gedaan worden ten einde verwarring te voorkomen. (4) Beleefd wordt verzocht bij deze voordragt te melden voor welk soort van vee, gewas enz. de voorgedragene personen in aanmerking willen komen. Wordt vervolgd. Zondag 20 April 1879 zal de bevestiging en intrede plaats hebben van Ds. Nanning Tijdemante Nieuw-Vennep. De bevestiging zal ge9chieden door Ds. Tijdeman, predikant te

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1