Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 9 tot 15 April 1879. Landbouw. Gemcng'de Berigten. Roozeodaal's morgens ten 9 J/2 uuren de intrede 's na- middags ten 2 ure. GEBOREN: Jacobus Marinus, zoon vaa L. van Damme en C. H. Jeijs- koot. Pieter Johannes, zoon van J. de Koker en M. Lefeber. Jannetje, dochter van J. A. Millenaar en A. van Wijk. Adriaan zoon van H. Vermeulen en J. Maarsmau. Bastiaan, zoon van L. de Koekkoek en J. van der Stelt. Franciscus, zoon van F. Boele en M. L. de Rnyt. Jacob, zoon van D. Beets en T. Boon. Agatha, dochter van A. A. Overtoom en E. Bes. Jannigje, dochter van C. de Jong en J. de Gans. Christiaanzoon van J. W. Schaap en M. Biskanter. Wilhelmina, dochter van C. Luiraee en N. van Huijen. Cornelis, zoon van J. van Grootveld en J. de Vos. Albert, zoon van R. van de Rhee en A. Koper. Magcheltje, dochter van K. Langeudoen en E. Meuldijk. Pieternella, dochter van N. van Andel en A. Reep. OVERLEDENJan Knol, oud 62 jaren, wednr. van A. E. Pover. Johanna, oud 1 dag, dochter van J. van der Jagt en M. Salomon. Hendrikaoud 1 maand, dochter van M. van Hutten en M. Markman. Simon Wei, oud 33 jaren, gehuwd met A. M. Baaijens. Adriana Christina Rarbera, oud 15 maanden, dochter van J. van Velzen en P. deHeyde. Trijntje, oud 3 dagen, dochter van J. van der Jagt en M. Salomon. ONDERTROUWD D. Bakker met G. Salm. H. de Graaf met L. Tanis. II. van DijkmetA. Jongeneelen. J. van Roosendaal met II. van Kouteren. P. F. van Zijl met M. Goossen. M. van Bentheim met H. van Elswijk. GEHUWD J. Hogenbirk met JBroertjes. (■ronillgen16 April. Het weder was in de vorige week warm en regenachtig. Later is het kouder geworden en de regen in sneeuw overgegnanterwijl het 's nachts nog al wat heeft yevroren. Met het koolzand is en blijft het nog vooreerst een raadseldat zal moeten worden opgelost door het weder, daar iedere vertraging in de ontwikkeling der planten van schadelijken invloed zal zijn. Hoewel het niet valt te ont- kenneu dat het gewas zich met het zachtere weder vrij goed ontwikkeld heeft, blijft het toch niet onopgemerkt, dat de jonge scheuten na eenige dagen niet de gewenschte frissche kleur, die van een jong en krachtig leven getuigt, blijven behouden, maar meerendeels bezet zijn met ingekrompen doode randen. De oorzaak hiervan is zonder twyfel de bekende kool- zaadlarve, die de plant in alle rigting doorkruist. Welke de vermoedelijke afloop zal zijn is nog niet te zeggen. In ieder geval is er weinig kans op een bevredigende opbrengst; ook wordt voor en na nog steeds hier en daar een stuk omgeploegd. Te Dalen was verleden week bij de jaarlijksehe verpaehting der landerijen de ophrengst f 5000 minder dan in het vorig jaarweiland gold f 30 a 40, hooiland 40 ii/ 70 per hectare. De prijzen der landerijen in Friesland zijn tegenwoordig sterk dalende. Eene boerderij te Hardegarijp, in 1876 ge- kocht voor 70,000, kon laatstelijk bij verkoop slechts 50,000 opbrengeneene vermindering dus in waarde van 20,000 in den tijd van drie jaren. Uit verschillende berigten in de dagbladen blijkt, dat de prijzen der landerijen en inzonderheid de huurprijzen ook in andere dan in de Noordelijke provincien dalende zijn. Zoo wordt uit Blokzijl berigt, dat de huurprijzen, bij de voorafgaande jaren vergelcken een derde en van enkele perceelen de helft minder waren. Bij de verpaehting te Zwartslnis werd voor het binnendijksche wei- en hooiland 25 a 30 procent minder bedongen. Te Noordwijk werden de pastoriegoederengroot 16 hectaren hooi- en weiland, verhuurd voor 1600terwijl in 1877 daarvoor besteed werd 2400 en in 1878 nog/2100. Dat het den Engelschen boer ook alles behalve voordeelig gaat, blijkt uit het berigt, dat vele landeigenaais „wegens de sleehte tijden" 20 a 25 pet. van hun pacht hebben lerug- gegeven. De Yankees krijgen de sehuld van een en ander door hnn verbazenden nitvoer van veeboter en kaas. Een ingezetene te Zuidlaren heeft voor een span paarden beide appelvossen met wilte staartende som van f 2040 ontvangen. De Leeuic. Conrant behelst het programme van de alge- meene tentoonstelling van vee en landbouwknndige werk- ttiigen26 en 27 Augustus a. s. te Leeuwarden te houden. Op de laatste gehouden botermarkt te Zivolle was zoo weinig vraag, dat o. a. door den koopman Kobns Meulen- kamp een groot aantal kilo's stnkboter voor 60 cent het kilo ingekocht en later met een kleine win3t weder van de hand gezet werd. De examens van toelating voor de Rijks-Landbouwschool te Wageningen, etirsus 1879/1880, afdeelingen A, B en Hoogere Burgerschoolzullen worden afgenomen in de eerste helft van Julij. Aangiften bij den directeur der Rijks-Landbouwschool, den heer C. M. Jongkindt Coninck. Het buitengoed Aylvastate bekend uit van Lrnneps Roos van Dekamadat tien jaren geleden niet meer dan 12,000 kon opbrengen, is de vorige week in publieken verkoop voor bijna 18,000 van de hand gegaan. Voor een deel wordt deze stijging in prijs toegeschreven aan de ophanden zijnde overbrenging van den zetel van het bestuur van Won- seradeel naar het dorp Witmarsum, waar de state gelegen is. Aan het besluit der algemeene vergadering, den 17 Maartjl. te Haarlem gehouden door de Algemeene Vereeniging voor bloembollen-kultunr", om een adres te zenden aan den Minister van Waterstant euz. en aan Gedeputeerde Stat en der provincie Noord- en Zuid-Hollandten einde te wijzen op den toestand waarin zich de Noorder-Lekdijk bevindt, en op de rampvolle gevolgen, die voor iederen tak van volksbestaan uit eene door- braak van dien dijk voor een groot deel van die der provincie Utrecht zouden kunnen voortkomen is thans gevolg gegeven. De adressen zijn verzonden. Het bestuur der AmsterdamicJie afdeeling van de Hol- landsche Mnatschappij van Landbouw" zal, bij het bezoek van HH. MM. den Kouing en de Koningin aan de hoofdstad op 24 April a. a. eene harddraverij met paard en sjees hou den, op de Stadhouderskadedes voormiddags ten 11 ure. De prijs zal bestaan in een fraai bewerkt zilveren theeservies op zilveren bladbenevens ivoor den rijder eene premie van 50. De eerste premie: twee zilveren presenteertrommels op dito blad; de tweede premie: een zilveren dinergarnituur. De afdeeling noodigt ieder beleefd uit, als eene hulde aan den koninklijken beschermheeraan deze harddraverij deel te nemen. De inschrijving zal moeten geschieden voor of op Woens- dag 23 aanstaande, bij het bestunrslid N. Wafelbakker te Amsterdam. Opdat deze harddraverij in overeenstemming met het feest zijworden de eigenaars verzocht de hoofdstellen met Oranje-frondeelen en strikken met de kleuren van Waldeck- Pyrmont (zijnde zwart, rood, goud of goudkleur) te versieren. Bij tijdige opgaaf zijn deze te verkrijgen bij de heeren Verwegen Kok, in de Kalverstraat te Amsterdam, a 4. Een nette uitrusting en het gebruikmaken van een nette sjees is verpligteud. De zeer aanzienlijke en nog steeds toenemende aanvoer van versch vleesch uit Amertka heeft in het Noorden van Engeland (in de steden als NewcastleShieldsSunderland enz.) ten gevolge gehad, dat de slagters van inlaudsch vee den prijs van hunne waar reeds met 10 cent per 5 ons hebben moeten verlagen. Amerikaausch vleesch vnn voortreffelijke kwaliteit wordt in de daartoe geopende winkels verkocht tegen 8 tot 5 stuivers per 5 ons. Ook de aanvoer van slagtvee en boter uit Denemarken neemt steeds toe. Betreffende de potaschdie thaus voortdureud belangrijker wordt voor den landbouwdeelt de Chemiker Zeihtng mede dat Frankrijk nlleen jaarlyks ruirn 14,000,000 kilo voortbrengt. Hiervan wordt gewonnen 10,000,000 kilo uit de asch van beetwortelen 1,000,000 kilo uit het natuurlijke vet van scha- penwolhet overige is van delfstotfelijken oorsprong. Een deskundige deelt in de Bonner Zeitung mede, dat de in onze tuinen zoo gezochte goudeu regen-boom buitengewoon gevaarlijk is. Het is een giftplant van den eersten rang want al zijne deelenhet blad, de bloeinhet zaadja zelfs de bast en worteleu, bevatten het in 1864 ontdekte vergif cyti- sine, hetwelk zoo sterk werkt, dat een driehonderdste deel van een gramonder jle huid van een kat of een hond ge- spotenonmiddellijk den dood ten gevolge heeft. Door de medische fakulteit zijn reeds vele gevallen van vergiftiging van volwassenen en kinderen door cytisine geconstateerd. Het is dus een gevaa:lijk speelgoedals kinderen de zaden van den gouden regen verzamelen om er kettingen van te ma- ken. Tien van de kleine zaadkorrels zijn voldoende om een kind te dooden en er bestaat geen bekend tegengif. Een onzer lezers echter deelt mede, dat er wel degelijk een behoedmiddel tegen het gevaar bestaat. Het pitje is zoo leelijk van smaak, dat wie een eerste geproefd heeft, zich wel wachten zal voor een tweede. Daar er nu minstens tien pitjes noodig zijn om een kind te vergiftigen, kan men vrij gerust wezen dat het kind de vereischte dosis niet zal gebruiken. Men behoude daarotn dezen frnaijen boom in de tuinen men behoude hem als een lievelingsboomdie moeijelijk zou geevenaard worden in bevallige schoonheid. Als men alles wat schadelijk kan zijn wilde opruimen, zou men (ook in de zamenleving) vreemde dingen zien gebeuren Aan het Roomsch-Kat.holiek kerkbestuur te Beminel is door wij- len mevrouw D. M. A. Smithuijsen echtgenoote van den heer 1. Th. Everard te Amsterdameen legaat besproken groot f 2000 benevens een van J 3000 aan het klooster der zusters Francisca- nessen aldaar. Door wijlen C. Veelenturf Cz. is aan de Roomsch-Katholieke kerk te Bodegraven 2000 vermaakt. Dc »Inrigting ter bebandeling van ooglijders te Amsterdam heeft van wijlen den heer W. F. Willink van Collen een legaat ontvangengroot f 5000van wijlen den heer .1R. Kemper een le<*aat "root f 1000beide vrij van regten en van de erven van den heer F. H. B. eene gift van 2000. Door jhr. mr. M. A. de Savornin Lohmanoud-raadsheer in het provinciaal geregtshof te Groningen onlangs overleden is o a. vermaakt aan het Doofstommen-Instituut f 3000, aan het Pleeg- gesticht en Toevlugtsoord 2000 en aan de Yrouwenvereeniging 500alien aldaar. Te Almkerk is dezer dagen een schandelijk feit voorgevallen. Een paar echtelieden verkochten al hun huisraad en zijn des nachts heimelijk/ uit de gemeente vertrokken met achterlatiug van drie hunner onverzorgde kinderen. Toen deze des morgens ontwaakten, vonden zij geen onders meerslechts eenige boterhammen in een trommeltje, alsmede een paar stukken nietswaardig huisraad. De arrne kinderen zijn direct van wege het bestuur in bescherming genomen. Te Haringcarspel heeft men een slordigen brievenbcsteller die nu en dan brieven en couranten verliest op den weg ofzoo- als Zaterdag j. 1. in 't water. De man is volkomen van zijne ongeschiktheid overtuigden heeft reeds tweemaal adressen om ont- slag ingediend. Maar' in den Haag is men doof voor zijne aanvra- gen en de klagten der ingezetenen van Haringcarspel en de man blijft brievenbesteller tegen wil en dank. Onlangs bemerkten eenige bezoekers van een koffiehuis te Ber- lijn met outroering hoe een njk gekleed heer behoedzaam de hand srak in don zak eener dame, daaruit een portemonnaio voor den dag haalde en ijlings lackende wegliep. Oogenblikkclijk daarop wcerklonk het geroep van: Houdt den dief" en weldra hadden de heerendie het feit hadden zien bedriivenden daderdie in- middels naar buiten was gevlugt,_ berei'kt. Bij de ondervraging was deze zoo verschrikt, dat hij bijna alle antwoord moest schul- dig blijven. Toch zou de regtvaardiging niet ver te zoeken zijn geweest. De bestolene dame was zijn vrouw, die hem schertsend de portemonnaie had afgenomen om hem zoodoende te beletten nog meer bier te drinken. Het Ned. schip Louisa Geerdina" van Nieuwediep naar Drobackis op de hoogte van Kamperduin door het volk verlaten gevonden. Nadat 15 Hollandsche visschers getraeht hadden het schip te IJmuiden binnen te brengen, nam de sleepboot Hercules" het op sleeptouw, doch na een kwartier sleepens zonk het. Vier per- sonen verdronken; 12 man werden gered. De eerste ontdekker van de goudmijnen in Sibcrie is dezer dagen in volslagen armoede gestorven. '/.ijne belangrijke ontdek- king, die reeds vele millioenen opbragt en voortgaat groote wel- vaart te verspreiden bragt hem een zilveren medaille. De ambachtsschool van de maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam werd dezer dagen aangenaam verrast door twee giften elk groot f 1000. Gedurende dc Paaschdagen zijn over den Rijnspoorweg alleen ongeveer 10,000 personeu vervoerd. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebragt een zestienjarige jongen, uit Hoornsterzwaagdie verdacht wordt, in een herberg den landbouwerbij wien hij als knecht diendemet een mes te hebben doodgestoken. De arrondissemeuts-regtbank te Gorkum heeft de wed. De G. tot een gevangenisstraf van twee jareneen geldboete van f 150 en ontzegging van burgerscbapsregten gedurende 10 jaren veroor- deeldwegens het bevorderen der onzedelijkheid bij minderjarigen beneden den leeftijd van 21 jaren. Toen in den avond van 10 April trein n°. 23 van den Rijn spoorweg uit Rotterdam te Woerden aankwam, werd de helft van den trein vermist. Door het breken van de kettingen was dat deel van den trein digt bij het station Oudewnter blijven staan. De trein kwam dientengevolge een half uur over den tijd aan en miste de aansluiting met het Staatsspoor. Te Harlingen werd vddr drie a vier weken door een bode aan de huizen rondgezegdDe nagelaten betrekkingen laten bekend maken het overlijdeu van U. H." Maandag werd op dezelfde wijze kennis gegeven: »De nagelaten betrekkingen laten bekendmaken dat U. H. niet overleden is." Te Geldermalsen bevindt zich eene vrouwdie reeds meer dan zes weken in slapenden toestand heeft doorgebragt, en de pogin- gendie men aanwendde om liaar te wekkenwaren steeds te ver- geefs. Ook is zij in dien toestand geheel gevoelloos. Tegen den avond wordt zij echter geregeld wakkergebruikt dan haar voedselen slaapt daarna weer in. Met dit al verminderen bare krachten zeer. Men deelt mededat te Pesth een aantal jonge mannen on- derling de gelofte hebben gedaan alleen een meisje uit Szegedin te zullen huwen. Men ziet dus, dat er voor de noodlijdenden van Szegedin genoeg wordt gedaan. In den Donau bij Altofen is een visch gevangendiemerk- waardig genoeg, een ordekruis met een Amerikaansche veiligheid- speld aan de kieuweu vastgehecht droeg. Dit kruis is herkend als te zijn het Oostenrijksche gouden kruis van verdienste met de kroon. Hoe deze visch gedecoreerd komt, is een raadsel. Trouwens vele decoratien zijn raadselachtig. Op zekeren morgen kwam een geneesheer bij zijn patienten zein Gij hoest met veel meer moeite Dat verwondert mij zeer sprak de ziekeik heb er mij toch den gehcelen nacht in ge- oefend! Een heer uit Horssen heeft vier porseleinen beeldjeswelke hem bij een boedelseheiding voor f 25 waren toebedeeldaan een antiquaar voor 5000 verkocht. Wie er meenden dat Edisons electrische verlichting in het duister geraakt was, hebben zich vergist. Aan de Daily News" werd uit New-York gemeld, dat de uitviuder er thans in geslaagd is zijn laboratorium en fabriek te verlichten met 14 electrische lampen (elk van 18 tot 20 kaarsvlammen sterk), verkregen uit tien stroom. De generator was een gewone Gramme-machine van 2j paardenkracht. De brauder moet. bestaan uit een alliage van platinum en iridium (het laatste een zeer zeldzaam metaal). Edison verklaarde thans electrisch licht voor huiselijk gebruik te kunnen leveren tegen half den prijs van gaslicht. Hij was echter nog altoos zoekende naar verbeteringen. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatscbappij moet het voornemen bestaan, in den aanstaanden winter eene proof te nemen met eene nieuwe wijze van verwarming der rijtuigen, waarbij de zoo lastige waterstoven vervallen zijn, ook de rijtuigen 3e klasse zullen verwarmd worden. De czars zijn niet gelukkig in de keuze hunner geschenken, althans aan hunne besc lermelingen, de vorsten van Montenegro. De tegenwoordige beheerscher aller Russen zond onlangs aan den vorst en de vorstin van Montenegro ieder een sierlijk rijtuig, terwijl er in het gansche land haast, geen weg is, die met rijtuig kan be- reden worden. De vroegere czar Nicolaas heeft eens eene geheele vol- ledige drukkerij naar Cettinje gezonden, die erzoolangongebruikt heeft gestaan, tot de Montenegrijneu de looden lettertjes tot kogels versmolten en er de Turken mee doodschoten. Frederik Willem III, koning van Pruissen, die in 1840 overleed, was zeer geestig, en daarbij steeds bereid te helpen. Op zekeren tijd vernomen hebbeude, dat een zijner bovelingen ingeld- verlegenheid verkeerde, zond hij hem eene belangrijke som gelds in papier, dat hij in een gewoon boek had gelegd, en waarop hij geschreven hadEerste deel. Toen de koning eenigen tijd daarna den hoveling vroeg, hoe hem het boek was bevallen, antwoordde d ze Dat kostelijke boek is mij uitmuntend bevallenik verlang zeer naar het tweede deel." De koning herhaalde later het geschenk op dezelfde wijze, maar schreef nu op den titelTweede en laatste deel." Uit Kiew schrijft men aan de St. Petersburgsche Courant dat de gevangenen die op het kasteel aldaar in verzekerde bewaring zaten onlangs het voornemen hadden opgevat te vluchten en er in geslaagd waren een onderaardschen gang te gravenwaardoor zij naar buiten konden komen. Een der deelgenooten van het coin- plot deelde het echter nog tijdig aan den directeur der gevangenis mede. En wat deed nu deze? Hij liet de gevangenen rustig zoo lang voortgaan dat alles gereed was en toen zij op zekeren nacht een voor een naar buiten kropen werden zij ook een voor een door de daar op wacht gestelde soldaten doodgescboten. Toen de eerste schoten de anderen opmerkzaam hadden gemaakt op hetgeen er voor- viel en er niemand meer te voorscbijn kwam, drongeu de soldaten den gang van achteren binnen en sjchoten ook hen dood die zij er in vonden. Een en ander, schrijft de correspondent woordelijk werd door de manschappen als een kostelijke grap beschouwd en amu- seerde hen bijzonder, terwijl de directeur der Kiewer gevangenis thans met een schoone decoratie op zijn borst prijkt, omdat hij zoo zorgvuldig opgepast. heeft dat geen zijner gevangenen ontsnapte! Een jonkman slenterde onlangs door een der hoofdstraten en zag dat aan een kleerenmagazijn een fraaije nieuwe zomerbroek was uitgestald, waarop een briefje 2,50. Hij wendde zich tot den aan de deur staanden verkooper en vroeg, op bedoelde broek wij- zende: Hebt gij vaste prijzen?" Bij mij is allesprixfixe", ant woordde de verkooper kortaf. »Goed", zeide de andere, »geefmij dan deze broek. Ziekier 2,50." De koopman zag den kooper scbijnbaar verwonderd aan en vroeg: Wat is dat, 2,50? De broek kost 5." Maar daar staat toch in groote cijfers 2,50 Gij hebt volkomen gelijk, geeerde heer," luidde 't antwoord van den glimlachenden koopman aan de linkerbroekpijp zit een briefje waarop 2,50 staat, maar op den been kan men toch niet gaan, daarom hij keerde 't kleedingstuk omzit aan de rechterbroeks- pijp ook 2,50, maakt zamen 5." De jonkmau lachte over de aardigheid, maar wilde, zonder de broek te koopen, heengaautoen de verkooper riep Blijf, ik zal u de broek geven voor 3.— op elk mijner kleedingstukken moet ik 20% toegeven; maar ik denk zoo: de menigte moet et em doen." Op den spoorweg Rjasan Koslow in Rusland heeft het vol- gend vreeselijk ongeluk plaats gehadEen wagon eerste klasse ge- raakte door eene nog onbekende oorzaak in brand. Acht vrouwen drie mannen en vier kinderen bevonden zich in dien wagon. Niet- tegenstaande alle mogelijke seinen, werd het niet opgemerkt. De trein snelde voort. De ongelukkigeu maakten de portiers open en sprongen of vielen uit den wagon. Een oude vrouw was er in ge- bleven en stierf spoedig teugevolge der bekomen brandwonden. Eerst toen de rook aan alle kanten uit den wagon opsteeg, bemerktemen het ongeluk en stopte men den trein. Vier van de reizigers, die er uitgesprougeu warenvond men dood drie vrouwen en een kind de anderen waren meer of minder gekwetst en met brandwonden bedekt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2