- 76 - H aar lem mermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 30 April tot 6 Mei 1879. Landbouw. Zwolle, 7 Mei. Het heeft in de laatste nachten zoodanig gevroren dat men vree9t dat alle vroege fijne vruchten ver- loren zullen zijn. Op verschillende plaatsen zijn zeer vroege aardappelen die reeds boven den grond stonden totaal af- gevroren. Invloed van bet voedsel op de vorraing der beenderen. Gemeng-de Berigten. N°. 142. Een Bruidsbouquet. le prijs Verguld zilveren medaille. 2e prijs Bronzen medaille. 3e prijs Getuigschrift. N°. 143. Verzameling afgesneden Bloemen, door deD in- zender op smaakvoile wijze, voor de imendingbijeengeschikt. Hiertoe kunnen mededingenRozenDahlia's, Asters, Anjers en Viola tricolor, le prijs Verguld zilveren medaille. 2e prijs Zilveren medaille. 3e prijs Bronzen medaille. N°. 144. Volledigste en beste 'verzameling Bloemzaden. le prijs Zilveren medaille. 2e prijs Bronzen medaille. Wordt vervolgd. Tot ambtenaar ter beteekening der vervolgingstukken in zake de Plaatselijke belastingen te Haarlemmermeeris be- noemd de heer J. de Grootdeurwaarder bij 's Rijks belas tingen. Tot doodgraver op de algemeene begraafplaats te Hoofd- dorp is benoemd Jacob Boom aldaar. Tot gemeente-vroedvrouw, standplaats Abbenesis benoemd mejufvrouw A. M. Roos te Terschelling. De miliciens van de ligting 1874 uit de gemeente Haar lemmermeer kunnen hull paspoort ter Secretarie aldaar af- halen. Wanneer zij zieh op den 10 Mei aanmeldenkunnen zij zieh tevens doen inschryven voor de Schutterij. GEBOREN Johannadochter van P. Ouwerkerk en H. Bokhorst. Antonia dochter van J. Verhaar en G. Ruigrok. Adriana Ida, doch ter van J. Hoogland en J. M. Prins. Hendrina Clasina Maria, dochter van J. Olie en H. C. van Lent. Geertjedochter van P. J. C. van der Kwast en A. Dekker. Neeltjedochter van M. van Tol en T. van Tol. Dirkzoon van W. Dooijeweerd en C. Boef. Petrus zoon van H. Lippus en J. Ligthart. Cornelia Adriana, dochter van J. van Velzen en P. de Hey. Jacobzoon van J. van Splunter en A. van der Slnijs. Jacob Johannes Urziniuszoon van A. C. van Dorsten en J. M. Riechman. Franszoon van T. van der Maas en C. Kieviet. OVERLEDEN Jan, oud 15 jareuzoon van C. Westmaas en T. Muijlwijk. Gepke Jansenoud 61 jaren, weduwe van M. Gunther. Philippus Abraham Keijmeloud 27 jaren, gehuwd met A. van Krim- pen. Johannes Nicolaas, oud 2 jaren, zoon van J. Lewis en A. Metz. Gerardus Johannes oud 5 maanden zoon van P. M. Hendriks en W. Korstman. Marinus oud 4 dagen zoon van G. Driehuijs en C. P. Vlegels. ONDERTROUWDP. Bier met M. Smit. P. Broertjes met S. Bosnia. D. Schoenmaker (wednr.) met J. M. Jansen. B. Siegers met M. Soek (wednwe). GEHUWD M. van Bentheim met H. van Elswijk. J. van Poel- geest (wednr.) met E. W. Hissink. K. Rooker met C. Servaas. Groningen7 Mei. Het weder blijft nog steeds guur voor het jaargetijde waardoor de wintergewassen niet tot de zoo noodige ontvvikkeling kunnen komen en ook de uitgezaaide zomervruchten en de graslanden zeer achterlijk zijn. 'S HertOgenbOSCll8 Mei. De omkading van den polder 't Boschveld", ten westen van deze stad is eindelijk boven water. Waarschijnlijk zal nu het groote stoomgemaal in de Dieze beginnen te werken en kan dan het veld binnen drie weken droog liggen. Het wordt ook hoog tijd, want op ver schillende plaatsen vertoont zieh reeds het vlotgras op 't water. Op de te Haarlem gehouden paardenmarkt waren aange- voerd 339 paarden, meestal van inlandsch ras. De hoogst bestede prijs was 1200 en de laagste 90. De handel was matig. Als een bewijs dat tegenwoordig de zuivelbereiding zeer weinig winst afwerpt, wordt uit de Rijp (Noord-Holland) ge- meld dat een boer aldaar zijn melk voor 5 centen de liter verkoopt, omdat dit nog voordeeliger is dan boter en kaas er van te maken. De tuiuman W. Bloemink, te Twello, heeft aan Z. M. den Koning dezer dagen de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. De heer Bokma de Boer, te Veenwouden, zal aldaar een boterfabriek (zuivelbereiding) oprigten. In het tijdperk van 23 Maart tot 19 April 1879 zijn blijkens ingekomen ambt9berigtendoor longziekte aangetasl in Noord-Braband 2, in Gelderland 1, in Zuid-Holland 25, totaal 28 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 18 runderen door die ziekte aangetast. Men schrijft aan de Leidsche CourantDe lente laat zieh dit jaar lang wachten. Ander9 bloeijen voor meer dan eene maand de pruimenabrikozen en perziken, die nu eerst in bloei staan. Zoo is het ook gelegen met vroeg bloeyende lieesters terwijl het vroegste blad dat van de ka9tanje, nog slechts ontwikkeld is. Anders bloeijen ook seringen en jas- raijnen geureu verspreidende in de zoele lucht, maar de zeer kleine bloeibeginsels zijn nu nog gesloten. Weinige uren op den dag heeft eene liefelijke weersgesteldheid zieh nog maar doen gevoelen of spoedig is de lucht met onweerswolken be- zetdie hier en daar uitbar9ten. Terstond neemt de koude de overhand, met nachtvorst en aanhoudenden noordenwind. Aldus is bloeimaand aangebroken. Gras is er niet, al heb- ben de weilanden groen de koeijen hebben niet te eten en groenten zijn er niet al wordt er gepoot en gezaaidwant er groeit niet. Bloemen zijn er buiten nog niet te vinden en in de kassen heeft men op verre na nog niet te kiezen. Heeren directeuren van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen hebben aan de hibliotheek der Rijksland- bouwschool te Wageningen een volledig exemplaar geschon- ken van de door die Maatschappij uitgegeven „Archives neerlandaises des sciences exactes et naturelles", terwijl in het vervolg de verschijnende afleveringen zullen worden toe- gezonden. Behalve deze belangrijke werken ontvangt de Rijks- landbouwschool ook geregeld de periodiek uitkomende werken van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, het Ba- taafsch Genootschap voor proefondervindelijke natuurkunde en het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor kunsten en wetenschappen. De Rijkslandbouwschool heeft in deze veel te danken aan het initiatief en de medewerking van prof. P. Harting, te Utrecht. Van den heer mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer, ontving de Rijkslandbouwschool ten ge- bruike voor de leerliugen een talrijke bezending fraaije geillu- streerde werken. Verleden Zondag namiddag is onder de gemeenten Tilburg, DongenLoon-op-Zand en Capelle eene oppervlakte van ruim 80 hectaren heide afgebrand. Er is zegt de redacteur van Sieboldia al heel wat geschrevengezongen en gedeklameerd over de liefelijkheden der lente. „De strenge winter vlugt, zoodra de lente met haar zach- ten adem alles wat daar sluimert eu ru9t in de natuur op- wekt en tot een nieuwkrachtvol leven aanspoort". Wei zekerals we dit in den winter lezengelooven wij dat het zoo wezen zal; lezen we het in den zomer, dan maken we ons zelven wijs dat het zoo geweest is; maar als we zulke phrases in de lente onder de oogen krijgen zouden we veel lust hebben hem, die het schreef, met het boek om de ooren te slaau. Gewis, onze lente bezit alle elementendie noodig zijn om een geheel te vormen, dat, zoo het alnaar de opvat- ting der kunstenanrs, het schoonheidsgevoel niet volkomen kan bevredigener toch geheel en al op berekend schijnt om onze ziunen te streelen zooals dit op geen andere wijze mogelijk isom ons te verkwikken, na een langensomberen winter; ons bloed "een sneller gang te gevenonzen blik te verruimen ons hoofd te verhelderen ons vatbaar te maken voor de liefelijkste gewaarwordingen. Maar het i9 met onze lente als met een schoone, die, bij tal van liefelijke eigenschappenook nog „een humeurtje" heeft, en erhetzij uit coquetterie of nit plaagzucht, of de hemel weet waarom nog meer, gewoonlijk pleizier in heeft dit „te toonen", terwijl wij hunkeren naar een vriendelijk woord, een innemenden glimlach een warmen handdruk terwijl we branden van ongednld hear te omhelzen en smach- ten naar een kus van haar reine, maar al te spotzieke lippen. Noordbroek8 Mei. De zeer gewone plaag des landmans, de zoogenaamde vreterij in de jonge granen en zaden begint bij dit dorre weder vrij erg te worden. Geheele stukken tarwe zijn reeds na door de ritnaald vernield te zijnweer omgebouwd. Ook vele stukken garst en haver worden reeds te dun om te laten 9taan. Ook de jonge klaver verdwijnt nog al veel, nadat ze eerst vrij goed voor den dag kwam. Bovenstaande zakengevoegd bij de daling der stroo-, graan- en veeprijzen maken over het geheel den toestarid des landbouwers by de in de 'laatste jaren enorm verhoogde uit- gaven van belastingen en dagloonenniet erg rooskleurig. Ook hier zou men graag ziendat er in den Haag op den een of anderen post van uitgaven iets kon worden uitgezuinigd. Een aantal invloedrijke personen in Noord-Amerika rigtten onlangs het verzoek tot den gezant van de Vereenigde Staten te 's Plage den heer Birneyom voor hen eenige Hollandsche koeijen van de beste soorten aan te koopen. De heer Birney heeft nu, naar het Dagblad verneemt, in Noord-Holland een uitmuntende collectie verkregen en dit vee is thans naar New- York verzonden met de stoombootdie den 3 dezer van Rotterdam derwaarts vertrok. De Staats-Courant bevat de statuten van de Vereeniging de Proefhoeve te Wageningen. Het doel der "Vereeniging is het oprigten en drijven van eene boerdery nabij Wagenin gen, bestemd tot het nemen van proeven betreffende land- ontgiuning, landverbeteringbemestingenten dienste van den Nederlandschen landbouw in het algemeen, van het landbouw- onderwijs in het bijzonder en van de leden. Aan den direc- teur van de Rijkslandbouwschool en aan den directeur van het met die inrigting verbonden proefstation wordt het blijvend regt toegekend, kosteloos gebruik te maken van de proefhoeve, wanneer zij dit in het belanz achten van het ouderwijs, in overleg met het bestuur der Vereeniging en voor zooverre de middelen der Vereeniging dit toelaten. Gelijk bekend, komt bij kinderen maar ook bij jonge dieren, eene ziekte voor, bekend onder den naam van Engelsche ziekte (Rachitis). Kromme beenen en rnggegraatskrommingen gaan daarmede niet zelden gepaard. Vooral bij varkens is dit verschijnsel lang niet zeldzaam, eu nu behoeft een varken, dat gemest zal worden, geen hard- draver te zijnmaar toch vaardig te blyvenzijne beenen behoeven en moeten niet van grooten omvang, maar toch sterk genoeg zijn om het ligchaam te kunnen dragen. Een ondoelmatige voeding is eene eerste oorzaak van het ontstaan der ziekte. De beenderen bestaan voor een groot gedeelte uit phosphor- zuren kalken het is vooral deze stof, die hun vastheid moet geven. Lehmann heeft dan ook door proeven bij jonge dieren volkomen aangetoond dat een ontoereikende hoeveel- heid phosphorzure- en kalkzouten in het voedsel niet alleen op de vorming van het skelet, maar ook op de ontwikkeling van enkele zijner deelen van invloed is. Bij een jong var kendat 126 dagen lang enkel met aardappelen gevoed werd, was Engelsche ziekte het gevolg van deze gebrekkige voeding. Bij andere varkens van denzelfden worp, die, even langen tijdbij aardappelenuitgeloogd vleeschmeel en bovendien nog phosphorzure zouten ontvingenwas het skelet regelraa- tig gevormd. Maar toch werden ook hier verschillen waar- genomen naar de soort der bijgevoegde phosphorzure zouten zoo hadden twee met phosphorzuur kalium gevoede dieren meer poreuse en specifiek ligtere beenderen, dan die, welke dit zout in vereeniging met phosphorzuur en koolzure kalk ontvangen hadden. Door wijlen jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman te Groningen is aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd een som van duizend guldenvrij van successieregten. Door wijlen vrouwe A. P. Baronesse Melvill van Carnbee, douairiere van jhr. C. G. van Hoogenhonck Tulleken, is aan de kerk en de armen der Herv. gemeente te Andel een legaat gemaakt van /1000. 68 Door wijlen mevr. de douairiere Staats Boonen van Wijn- gaardengeb. Boski, den 11 Maart 11. te Amsterdam overleden is aan de diakonie der hervormde gemeente te Bloemendaal gelegateerd 2000vrij van alle regten. Door wijlen den heer P. Th. Everard is nog vermaakt 3000 aan het R. G. Oude-Armenkantoor en een van gelijk bedrag aan het Oude Vrouwen- en Mannenhuis ,St. Jacob" te Amsterdam. Door wijlen mejufvrouw S. Pannekeet, echtgenoote van den heer E. Klaver, is een legaat van 2000 besproken aan het R. C. liefdegesticht te Medemblik. In den nacht van 3 op 4 dezer is door een onbekende oorzaak de boerderij van den heer Bronkhorst, in de nabij keid van het dorp Sloten, tot den grond afgebrand. Het vee heeft men met moeite kunnen redden, doch voor het overige is nagenoeg alles een prooi der vlammen geworden. Alles was tegeu brandschade verzekerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Weesp, door middel van overklimming, inbraak gepleegd in het kantoor van den ontvanger der registratic en domeinen. De dief of dieven hebben den lessenaar van het kantoor opengebrokeu, doch weinig waarde ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek. Een sigarenhandelaar te Leiden, die zijn 25-jarige echtver- eeniging herdacht, heeft bij die gelegenkeid dankbaar, dat hij niettegenstaande de vele reizen, die hij met den Hollandschen IJzeren Spoorweg maakte, zijn zilveren huwelijksfeest nog gezond van lijf en leden mogt vieren aan alle wachters op de lijn Amsterdam-Rotterdam een kistje sigaren en twee pond tabak doen toekomen. Door een seinwachter op de lijn Arnhem-Velp is het lijk gevonden van een b.ikkersknecht, die blijkbaar door den spoortrein overreden was. Een gevulde mand met brood werd in zijn nabij- heid gevonden. Dezer dagen werd een versche elft per spoor van Dordrecht naar Ylissingen gezonden. Dat vervoer eischte acht dagen en toen was de elft niet meer versch. Door de voornaamste slagers te Leiden is bekend gemaakt dat zij, van af 1 Mei, den prijs van het rundvleesch met 10 cent per K. G. hebben verlaagd. Prof. Hollowaydie zieh met zijn pillen een vorstelijk ver mogen heeft verworven laat nu weder in de nabijheid van Windsor een hospitaal voor herstellenden oprigten, dat ongeveer 2,400,000 zal kosten en voorts een hoo.escliool voormeisjes, die nog eenige meerdere uitgaven zal vereischen. Het laatste plan trekt deaan- dacht in zoo sterke mate, dat de besturen van Gixton en Newnham, de beide damescollegesdie in betrekking staan tot de universiteit te Oxford en Cambridge, het plan tot vergrooting en uitbreiding voorloopig hebben opgeschort. De voetgangers-maniedie in Amerika nog steeds aan de orde blijft, begint meer en meer een voorwerp van bespotting te worden. De Trenton America maakte dezer dagen de opmerking dat een man, die in duizend verschillende nachten duizendmaal met een schreeuwend kind de kamer rondloopt, wel niet degeluk- kigste, maar toch zeker de nuttigste voetganger is. Yerleden week is in Eriesland bij eene publieke verkooping van een aanzienlijken inboedel een zoogenaamd stel van blaauw porselein, van 5 stuks, verkocht voor /1680, behalve het opgeld a 5 pet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben zieh tot de Tweede Kamer gerigt met een adres, waarin zij verzoeken, dat aan de gemeente wordt toegestaan een subsidie van 90,000 ter verbetering van het Spaarne, waarvoor de Minister van Waterstaat geen gelden heeft wiJlen aanvragen.Haarlem zelf wil f 120,000 voor dat werk en de vernieuwing van de sluis te Spaarnilam geven. Ook de provineie heeft 90,000 toegezegd. Het werk wordt op drie ton geschat. lie Kamer van Koopbandel aldaar heeft zieh met een adres van gelijke strekking tot den Minister gewend. Een voorvalzooals er in de annalen der wereldgesckiedenis nog niet voorkwam, werd onlangs, naar de Victoria Standard" verzekertop een boerderij te Covington waargenomen. De eigenaar, mr. Grover werd door een meteoorsteen getroffen. Zijn dochter en haar man, met wien hij gezamenlijk de boerderij dreef, vonden hem, toen zij van een uitstapje terugkeerdenals lijk in zijn half vernield ledekant. In den zolder was een gat alsof er een kanon- kogel doorgevlngen was en onder het ledekant eveneens. Bij verder onderzoek werd uit den kelder een meteoorsteen van 20 pond opgegraven, die vier voet diep den grond ingedrongen was. Een zonderlinge weddingschap heeft in een restauratie te Parijs tusschen eenige heeren en twee negers plaats gehad. De twee zwartjesvan Haiti geboortig, namen aan, zes uren achter elkander te eten, en werkelijk begonnen ze ten 12 uur's middag en stonden om 6 uur van tafel op. Deze heeren hadden zoo achtereenvolgens opgepeuzeld 8 gekookte tongen, 12 lamscoteletten, een gebraden kalfsschijf van 8 pond, 3 kilogrammen asperges, een ommelet van 12 eijereneen Hollandsche Edammerkaas, 12 pond brood en daar men niet eten kan zonder drinken, hebben de heeren slechts 15 flesschen wijn uitgedronken. De weddingschap was om 1000 francs aangegaan, die zij broederlijk deelden. Wij durven wedden datna dit heldenstuk deze smakelijke eters niet veel uit eten gevraagd zullen worden. Een oude Duitscher te Hetzerath verzocht den keizer, dat zijn 6 zonen tegelijk eenige dagen verlof zouden krijgen van den militairen dienstdaar hij gaarne zijn 11 kinderen nog eens bijeen zag. De minister van oorlog zond namens den keizer het gevraagde verlof met 150 mark voor reis- en andere onkosten, opdat het huisgezin een vrolijken dag zou hebben. Een belastinghervormer heeft berekend, dat het nationaal vermogen bestaat uit 5000 millioen vaste goederen5000 millioen effecten enz.3000 millioen bedrijfskapitaal en 9000 millioen ge- kapitaliseerde arbeidsverdiensten, dus 21,000 millioen te zamen. Te Lutten is de woning van een veldwachter verbrand. Om zijn twee schapen en geit te redden, waagde de man zieh te ver in de brandende woning en kwam in de vlammen om. Men wil een spoorweg binnen Parijs aanleggen. De hoofd- lijn zou de Bastille in verbinding brengen met het Bois de Boulogne en langs of nabij den Tuin der Tuillerien, de Champs Elysees, het Trocadero, enz. loopen. Eene tweede lijn zou uitgaan van de Bastille naar het Trocadero met overspanning van de Seine, om de kaden en Boulevards aan den linkeroever der rivier te berei- ken. Een derde lijn zou de stations der oostelijke, noordelijke en westelijke spoorwegen met elkaar verbinden. De lijnen zouden meerendeels onder den grond loopen. De gezamenlijke kosten wor den geraamd op het bagatelletje van 100 millioen. Een werkman te Neurenberg, die reeds lang geen werk had en bilteren nood leedging dezer dagen 's avonds naar het spoor- station. Onderweg vond hij een brieventas met 800 mark, eenige brievenenz. Hij aarzelde eenige oogenblikkendenkende aan de ellende der zijnen, wat te doen, maar ijlde toen een vreem- deling, die voor hem uit liep, na. Het was de eigenaar van het verlorene. De vinaer gaf net over, en de vreemdeling reikte hem in de vreugd zijns harten een banknoot van 100 mark toe. De begiftigde nam die aanbarstte in tranen los en kon niet

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2