A d v e r t e n I i e n. GRAS en KLAVERLAND, 84 - TE HUUK: 300ste Staats-Loterij. - f f - Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij KI.F HECTARES! om ems te Hooijen en verder te Beweiden, tot November aanstaande. 300, aan het Instituut voor Doofstommen te Groningen 300, ile Yereeniging te Amsterdam tot opbeuring van boetvaardige vrou- wen f 200, Nederlandsch Mettray/300, het Zeemanshuis te Am sterdam /300 en aan de Inrigting voor Ziekenverpleging aldaar /300. Aan de Maatschappij »Caeeilia" is door wijlen mej. G. F. Heintzen voor het fonds der Maatschappij eene som van 200 gelegateerd, vrij van suceessieregten. Door wijlen mejonkvrouw J. J. Rosier is een legaat van y 1000 besj>roken aan de diaconie der Waalsch-Hervormde gemeeute te Amsterdam. Door wijlen vrouwe A. C. J. Borski, douairiere Staats Boonen, is een legaat van 5000 vermaakt aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, en een van gelijk bedrag aan het Oude Mannen- en Yrouwenhuis dier gemeente. Boor wijlen den heer J. R. Kemper ia bepaalddat eene som van ruim 200,000 moet worden vastgesteld op het Grootboek der Nationale Scliuld, waarvan de rente moet strekken tot uitbetaling van verscbillende legatenterwijl na het overlijden van al die aangewezen pcrsoncu het kapitaal inoet komeu aau de Fv&Qgclisch— Luthersche gemeente te Amsterdam met specialen last om voor dat geld een blok burgerwoningen te bouwen en de netto opbrengst, voortspruitende uit de verhuring van die wouingen, uit te keeren aan de diaconie der voornoemde gemeente. Te Gulpen is het Sjarig dochtertje van den Rijks-ambtenaar W. overledenten gevolge van het inslikken eener haarnaald. Te Eislebenin de Pruissische provincie Saksenheeft iemand in zijn tuin een pereboom gerooid en bij die gelegenheid 27,000 mark in gouden specie, in den grond bedolven, gevonden. Hij rooide die natuurlijk ook. jn de a Augsb. Abendzeit." verhaalt iemand, die zeeraande jicht heeft geleden, dat hij zijn ziek been door bijen heeft laten steken. De angels werden er later uitgehaald, en met de pijn der steken verdween de jicht. Reeds den anderen dag was de man geheel beter. Bij een examen van een student in de godgeleerdbeid voor vier minder aangename professorenzeide een van dezen op steke- gen toon aan net jorue mensch. Gij schijnt weinig te weten, mijnhcer Zijt gij wel in staat om een enkelen tekst nit de Open- baringen aan te halen?" Zeker wel," antwoordde de student»ik herinner mij o. a. dezen En ik sloeg de oogen op en zag voor mij vier groote beestenHet jonge mensch droop als een straal. Te Althausenin Wurtemberg, liet den vorigen Zondag een vader zijn zoontje naar de kerk tcr doop brengenmaar tot ver- bazing kreeg hij een doclitertje uit dat bedehuis terug. De vader was met die verwisseling niet tevreden en ging met het kind naar den geestelijkedie hem na ijverige nasporingen zijn stamhouder terugbezorgtie. Ben leeuwin der Keulsche diergaarde heeft vier levende we lpen ter wereld gebragt; zij worden door de moeder met innige liefde verplecgd. Ben correspondent uit Tabris in Perzie meldt, hoe een reeks van aardbevingen een halve maand lan» het land verwoest kebbeu. 22 Maart begounen de schokken met afwisseliug durend tot 2 April. De o-evolgenDwaren schrikkelijk. 21 stadjes en dorpjes zijn geheel 54 grootendeels verwoest. Bijna 1000 mensehen verloren het leven, behalve een kleine 3000 schapen, ruim 1000 ossen, enz. Twee schildersknechtsdie in een der lokalen van het station van deu Oosterspoorweg te Amsterdam des naclits werkten kwamen in het bureau van afgilte der plaatskaartje-Zij overlegden eenige wee te nemenom den volgenden Zondag gratis een pleizierreisje te doen Zij daohten, uit een list zoo vol geladenmist men een pa,ar kaarties nict", doch hadden buiten den bureauhst gerekend die des morgens spoedig den diefstal hemerkte. Een leugenaar en een dief behooren op allerlei omstandigheden te letten. Met die oiige- st' inpelde kaartjes toch, ook al ware de diefstal niet zoo spoedig ontdekt, zouden zij toch niet zeer ver hebben kunnen reizen. X)e heer J. M. Kraaijenbriuk, bloemist van Z. M. den Koning op het lustslot „het Loo", heeft van H. M. de Koningin, als blijk van bijzondere waardering, een praohtig gouden horloge met kettmg ontvangen. In 1878 zijn aan 's Rijks munt vervaardigd, a. voor rekening van het Rijk1,000,000 tienceutstukken, 53,900,300 bronzen centen, 4,000,000 bronzen halve centen; b. voor rekening van particuhe- ren: 87,310 gouden ducaten. Ben landbouwer, welke dezer dagen van Kolderveen vertrok, vond bij het verhuizen in een geheim loket eener oude kast een zakje met 13 zilveren munten, zijnde liollandsche en bpaansche stukken uit de zestiende en zeventieude eeuw. Hij had de kast voor eenige jaren op eene publieke verkooping gekocht. In het Theatre des Gaites te Parijs is op het oogenblik een reusachtige schilderij van 3000 vierkante metep te bezigtigeu, die gaandewe»- ontrold wordt en de gebeele tentoonstellmg van 13/3 te aanschouweu geeft. Deze schilderij zal ook in de voornaamste steden van Europa ter bezigtiging worden gesteld. Te Beuzen is een 8Sjarig man overleden, die niet met zijn tijd vooruit wilde. Hij droeg nog steeds de kleederdragt, die m zijn jeugd de mode was: steek en korte broek. De sneltrein van den Ned. Staatsspoorwegdie Zaturdag oehtend 10 ure van Vivegnis naar Eindhoven was vertrokken, be- vond zich in de kromming bij Herstal, toen de machinist hemerkte, dat een 2jarig kind op de rails speelde en verpletterd zou worden hij wendde alle pogiugen aan om te stoppen, maar te vergeefsae trein ging nog grootendeels over het wigt heen, eer hi] geheel tot stilstand was gebragt. Het personeel snelde nu toe en vond den kleine op den rug liggende, naast den trem, met het hoofdje tegen den rail, maar zonder een schram; alleen de haren waren vuil ge- maakt door de wielbandcn der wagens. Toen de kleine weer op de beenen stond nam hij de vlugt, onbewust van het doodsgevaar, waaraan hij ontsnapt was. Ben paar studenten spraken zamen over de telegraaf. De een roemde de wonderlijke vlugheid van dit uitstekend middel vail eemeenschap. Wat?riep daarop deander, „houd jemondraaar! Noem je dat vlug? Voor 6 weken telegrafeerde ik mijn oom om 100 pop en ik heb nog geen drommel ontvangen!" Jonge huisvrouw. Zeg eens, vrouwtje, de yisch dien je eisteren gebragt hebt, was in het geheel met versch. - Viscli- -rouw Dat wil ik wel gelooven- dat is mevrouw haar cigen scliuld. Ik ben al de geheelo week met denzelfden visch aan de deur geweest, maar mevrouw heeft hem eerst gisteren gekocht. Be bewoners van eeu liuis te Berlijn werden dezer dagen bij bun thuiskomst onaangenaam verrast. De pijp der waterleiding was gesprongen, zoodat de keuken ter hoogte van een voet blank Stond. Er waren geen andere levende wezens in het hms dan de kat met hare twee jongen, die in de keuken, gelijkyloers met de straat, door het wassen van het water in groote verlegenheid geraakten. Wat doet nu de oude, verstandige kat! Zij neemt haar jongen een voor een in haar bek, draagt ze uit haar mandje naar een houten bak, dien zij op den vloer ontdekt heeft, en stapt er e ndehjk zelve in. Toen de bewoners de deur openden zagen zij de kleine familie zeer rustig in hare veilige ark op het water dnjven. In den nacht van Zaturdag op Zondag zijn te Zaandam vijt pakhuizen, gevuld met granen, en een stoom-rijstfabriek met woon- Uuis, totaal afgebrand. Ongelukken zijn met te betreuren, doch de schade is belangrijk. Te Gelselaar zijn bij het omspitten van den grond een twaalf- tal oude munten, meestal zilveren, gevonden, van de jaren 15.nt en 1601. In een der straten van de nieuwe stad, buiten de Muiderpoort te Amsterdamtrad voor eenige dagen een dronken woesteling een herberg binnen. Hij eischte meer drank, die hem door de vrouw des huizes geweigerd werd. De dronkaard werd hierover zoo toornig, dat hij naar het achtervertrek liep en zijn wraak koelde op den kastelein, die aldaar zijn middagslaapje hield. De woestaard vatte hem bij de haren en takelde hem duchlig toe. De kastelein schrikte hierdoor zdo zeer, dat hij plotseling krankzinnig werd en naar het Buitengasthuis moest vervoerd worden. De heer Henri Bogaerts te 's Hertogenboseh heeft een nieuwe manier gevonden om schilderstukken op doek of paneel te repro- duceren. In de volgende maand begint hij met de exploitatie, doch hij heeft reeds ettelijke proeven vervaardigd, die hij te Brussel aan het oordeel van eenige deskundigen onderwierp en die hij ttians te Parijs heeft ten toon gesteld in het atelier van den heer Burgers. De Parijsche dagbladen prijzen de vinding zeer; zelfs de penseel- streek wordt getrouw door haar weergegeven. De reproductie door een meckanisch procedd kan, zeggen zij, niet beters bieden, en de groote kunst zal nu op eene haar waardige wijze binnen ieders bereik gebragt worden. Met de makers van kopien is het nu gedaan. Er is te Parijs een uitvinTting gedaan op het gebied der ver- lichting. Men kan er vast gas koopen bij het pond, dat vijf pijpjes gas bevat en f 1 kost. Men steekt. de pit aan en de gaskaars brandt rustig en helder. Zouden we -dus weer tot de kaarsentijd terugkeeren Te Augsburg is onlangs overleden de bankier baron von Beck-Pecocz. Naar luid van zijn testament bekomen zijn zoon, baron Eugenius, en zijne beide sckoonzoons, de graaf von Gatten- burg, gewezen k. k. ritmeester, en baron von Hertling, vleugel- adjudant van den Koning, ieder 25 millioen gulden. De «Schlesische Zeitung" deelt de volgende anecdote mede uit het leven van den beroemden socialist Lasalle. Hij bragt een bezoek aan een voorname dame te Parijs, wie hij was aaubevolen; hij gaf een kaartje aan den bediende en werd naar het boudoir ge bragt. Kort daarop kwam de dame in neglige binnen, op pantotfej- tjes; zij groette hem met »Ach, zijt ge daar, goeden morgen," nam plaats op een canape, deed een pantoffel uit en stak Lasalle haar voet toe. Deze was niet weinig verbaasd, maar hij nam den voet en drukte er een kus op, zeggende„Het verheugt me, mevrouw, op deze wijzc met u kennis te maken dat is veel aar- diger en vooral veel intimer dan de haudkus.' De dame stond verontwaardigd op. „Wie zijt ge dan, mijnheerge hebt dat kaartje binnengezonden." Lasalle keek, hij had bij vergissmg het kaartje van een pedicure afgegeven, dat hij in zijn hotel had gevonden. De Koning van Siam heeft, dank zij het volhardend aandrin- gen van den Amerikaanscken consul, besloten in zijn geheele Rijk openbaar onderwijs in te voeren. Dr. Mac Tarland, vroeger Ameri- kaansch zendeling, is tot inspecteur benoeiud. Dr. Nichic te Edinburg, een geleerl heer, had eens het navol; gende gesprek met een student, wien hij wilde vastzetten. »En gij bestudeert de matkesis?" - »Jawel," antwoordde de student. - «Hoeveel kanten heeft een cirkel?" - .Twee," zei de student dadelijk. - En welke zijn dat?" - Er ontstond eensklaps eengelaeh onder de omstanders, toen de student zei: „Een binnen- en een buitenkant." - »Gij bestudeert ook de moraal-philosophie - Ja, ook die." - »Dus hebt ge lessen bijgewoond over de verschillende begrippen van het zijn?" - .Hebt ge wel eens wat gehoord over oorzaak en gevolg?" - »Ja zeker," zei de student. - .Gaat ooit een gevolg vddr eene oorzaak!"- »Ja." - .Geef mij daarvan^dan eens een voorheeld-" - "Een man, die een kruiwagen rijdt." De geleerde docter vroeg den student niet meer. Elisabeth Patterson, de gemalin van koniug Jerome Bona parte, die onlangs in hoogen ouderdom overleed, bragt eens, het was in 1823, den winter te Weenen door. Ze was toen nog in den bloei harer jeugd, geestig, schoon gevierd door alien en trok hij alle officieele feesten steeds zeer de aandacht. In dien winter gaf ook prins Metternich een gala diner en den Engelschen ambassa- deur viel het voorregt te bcurt, mevrouw Bonaparte naar de eet- zaal te mogen begeleiden. De Engelsohmaneen aartsvijand der Bonaparteswas lomp geuoeg dit tegenover eene verwante van Napoleon te toonen en gaf aan zijne verontwaardiging lucht. De geestio-e Amerikaansehe bleel hem echter liet antwoord niet schul- dig en wist den verbolgen Brit telkens op gevatte wijze op zijn plaats te zetten. Het gevolg daarvan wasdat zijne verontwaardi- ging steeg en ten slotte verloor hij zelfs alle beleefdheid uit het oog. a Wel mevrouw", vrOeg hij, heeft u wel opgemerkt, dat mrs. Trollope alle Amerikancn met den naam van gemeene luuljes betitelt"? »Ja, antwoordde mevrouw Bonaparte, die, zooalsmen weet, van geboorte eene Amerikaansehe was„en daarover ver- wond'er ik mij niet. Wanncer de Amerikanen afstamden van de Indianen of van de Eskimo's, dan zoude ik mij er over verbazen, maar nu zij direct afstammen van de Engelschen, is het zeer na tuurlijkdat zij gemeene luidjes zijn"! De ambassadeur gevoelde zich gestraft en zweeg. Veertien dames en heeren te Dwingelo, alien leden van de daar bestaande rederijkerskamerdie, na een openbareuitvoering aaugenaam bijeen waren, maar toch langer in het lokaal (gedeelte eener tapperij) verbleven dan de burgemeestcr had bepaald (1 uur 'snachts), moestenop grond van de politieverordemng, door den heer kantonregter ieder tot een geldboete van 3of 1 dag ge- vangenisstraf worden veroordeeld. In het laatste nominer van Semper T irens schrijft, G. te I). een „praat,je over taal en planten", dat gerigt is tegen ons gebruik van vreemde, vooral van Fransche woorden, ook op het gebied van tuiubouw, ooft- en bloementeelt. Deed hij niet anders en met meer, wij zouden hem gaarne ondersteunen in zijn protest, maar hij gaat verder en vertelt „Onlangs was ik bij een heer, die een buitentje gekocht had, met een lapje moesgrond en eenige vruchtboomen. Hij was een liefheb- ber van het buitenleven en had vooral studie gemaakt van liet, aan- kweeken van fijne appelen en peren, wier namen hij slechts in het Eransch kende. Waar hij vroeger gevestigd was geweest, was hij gewoon te spreken van poire madame, reinet.te, reine d or, prmcesse noble, belle fleur, duchesse d'Angouleme enz. en het lunderde hem als iemand sprak van rinnedoors, jutten en dergelijke benamingen. Toen hij nu voor het eerst zijn buitentje betrad en met den turn- man door den boomgaard wandelde, wees hij op een pereboom en vroeg wat dat voor een soort was. «0, mijnheer", antwoordde de baas, -,dat zijn beste winterjannen „En die appelboom ,,Dat zijn de heerlijke kalfsbouten"werd hem geantwoord. »En gindsche „t)at zijn kalejoppen." „De benamingen behaagden onzen heer niets en hopende eenige andere te vernemen, die streelender waren voor zijn gehoor, wees hij op een pereboom in de verte. v Die, mijnheer, zeide de baas, „dat is de beste boom uit den heelen tuin; dat zijn rotneuzen. Mijnheer trok een knorrig gezigt, en op een kersenboom wijzende, kreeg hij tot antwoord, dat het lekkere „zwerende dunnpjes waren. „'t Klonk niet fraai, maar toch waren de namen passende en, ,de taal is gausch het volk." De heer G. te D. (D. ligt, gelijk G. zelf zegt, en wij gelooven hem gaarne, in den acliterhoek) heeft hier, naar het ons voorkomt, een schromelijk misbruik gemaakt van het gezegde „de taal is gansch het volk." Het Hollandsche volk toch kan zeer goed zijn taal spre ken zonder daarom juist vies-klinkende namen te geven aan heerlijke vruchten. Of meent de heer G. te D., dat het zoo paswnd is, een saprijken peer .rotneus", of een vleezige en blozende kers ,zwerend duimpje" te noemen? Er zijn in Nederland onder de priesters van Pomona, de godin van het ooft, mannen, te besohaafd, om zich een onwelluidende taal te laten opdringen door „ackterkoekers. Dat men Fransche namen weert is uitstekend, maar men vervange ze niet door leelijke Hollandsche. Ons volk moge ruw zijn, yolgens G. te D., - het is niet noodig, dat men aan tuiniers-knechts de zorg overlate, de vruchten en de bloemen te noemen. Waarom zouden ook wij wat goed smaakt, schoon is en welriekt, niet even goed in de Hollandsche taal kunnen eeren, als de Franschen het in de hunne plegen te doen? EERSTE KLASSE. Prijzen Nr. Prijs 949100. 20011000. 2833400. 4817100. 5014200. Nr. Prijs 383100. 16G4100. 4591100. 6732200. 933520000. 10116100. Nr. Prijs 8801400. 13119200. van 100.en danrboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs 5153.... 1000. 14866.... 100. 8645.... 100. 17287.... 400. 9138.... r 100. 1S509 200. 20106.... 1000. 13559.... 100. 20867.... 400. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs 10203... 100. 16104... 2000. 11009... 1000. 18236... 5000. 11013... 200. 18911... 100. 11288... 1500. 19321... 400. 1 9K9R inn 1500. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs 13876 100. 19044 100. Omtrent de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanaalrnaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in April voortgezet met 600 tot 660 arbeiders, 15 stoombaggervaartuigen, 190 grondschouwen en 16 of 17 sleep- stoombooten. Bovendien, tot en met 12 April, het dubbele emmerbaggervaar- tuig n°. 5 van de Tyne in Engeland, met de daarbij behoorende 3 groote stoomklepschouwen. Deze inrigtingen werden in de tweede helft der maand afgetakeld. Zij vertrokken met adsistentie van de sleepstoomboot Hercules den 27 naar de Tyne, waar zij 30 April behoorlijk aankwamen. Noordzeehaven. In het geheel werd van af 1 Julij 1875 gebag- gerd, in de vaartuigen gemeten, 4,053,000 kub. meter, waarvan 46,250 kub. meter in April 1879. Het getal werkdagen bedroeg 193, vorige maanden 451, te zamen eerste vier maanden 65, tegen 551 in 1878. Hoofdkauaal. De verdieping van het kanaalvak tusschen de Noordzeesluizen en den straatweg te Velsen, tot 8.20 M. onder A. P., werd voortgezet. In April werden gebaggcrd enweggevoerd 52,500 kub. meter. Af gracing der hunaalboorden onder Velsen. De terugtrekking van het noordelijk kanaaltalud boven A. P. tusschen de Noordzee sluizen en den straatweg te Velsen met den voet op 52.50 meter uit de oorspronkelijke kanaalas, werd geregeld voortgezet. De afgraving aan de Noordzijde, tot 7 M. boven A.P., werd nabij de Noordzeesluizen over een uitgebreid terrein - ten deele buiten de eigendommen van de Kanaalrnaatschappij - tot stand gebragt. De afgegraven oppervlakte werd met helm beplant. Vasle bruj over Zijkanaal Jl {SpaarndumDe funderingen van de steenen landhoofden dezer brug waren op het eind van April voltooid. Bovendien waren ingeheid 12 beslagen eiken grondpalen voor de te stellen 10 stuks gegoten ijzeren jukken. Harde weg naar Zaandam. Het maken van den op it tegen den zuidelijken kanaaldijk in polder III Oost en van deu toegang tot dien oprit werd voortgezet. De bouw der houten brug over den togt, welke genoeinden toe- gang kruist., werd ter hand genomen. Voor de harde baan waren gegraveu 350 meter lengte sleuf en gespreid 225 meter lengte eerste puinlaag. De aanvoer van puin uit den gewezen Jan Rebellewaard werd geregeld voortgezet. Voorspoedig bevalleil van eene welgeschapene DOCI1TER, M. RIETDIJK—ZULVER. Haarlemm.erm.eer, 16 Mei 1879. Eenige Kennisgeving Heden namiddag, omstreeks 5 ure, werd ons ouderhart diep getroffen door het plotseling overlijden van onzen Leveling JACOBUS, oud 2 jaar en 10 maanden. Niemc- VennepJ« DAM. 19 Mei 1 8 7 9. M. DAM-STEENBERG. Apeldoorn19 Mei 1879. Na een hevige ziekte van weinige dagen, OVerleed heden mijn geliefd eenig Dochtertje MARIE, in den ouderdom van ruim vijf jaren. J Wed. ALBERT VIS, geb. SPRUITENBURG. Eenige en algemeene Kennisgeving. Door dezen betnigen wij onzen liartelijken DANK voor de vele Bewijzen van Belangstellingondervonden bij de ge boorte van ons Dochtertje. LEDEBOER. Aalsmeer, J. C. L E D E B O E R- 17 Mei 1879. VAN DEN BOUT. Voor de vele Bew\jzen van Deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Mevrouw de Weduwe D. C. MEIJER Gz., geb. HARDENBERG, betuigen wij bij dezen onzen hartelijkeil DANK. W. D. MEIJER. HaarlemmermeerA. M E IJ E R 2 1 Mei 1 8 7 9. VANBEYNUM. Te bevragen bij A. G. VOORDENDAG.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2