- 92 - Haarlemmermeer-Polder. H aarlein in er m eer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 28 Mei tot 3 Junij 1879. Landbouw. Internationale tentoonstelling; te Londen. ftemengcle Berigten. Den heer Herman F. Bultman, Lid van het Hoofdbestuur, 2 Zilveren medailles. Den heer H. A. Crommelin, Eerelid van het Hoofdbestuur, 2 Zilveren medailles. Den heer Mr. W. O. T. van OudheusdenLid van bet Hoofdbestuur, 2 Zilveren medailles. Den heer J. van der Breggen Azn.Lid van het Hoofd bestuur, 2 Zilveren medailles. Den heer D. Bauduin, te 's Gravenhage1 Verguld Zilve ren medaille. Den heer Mr. E. A. Jordens, Burgemeester der gemeenle Haarlem1 Zilveren medaille. Den heer D. M. AlewijnSecretaris-Penningmeester der Afdeeling Medemblik en Omstreken1 Zilveren medaille. Den heer K. Breebaart, Dijkgraaf van Waard en Groet 1 Zilveren medaille. Den heer C. E. Perk, te Anna-Paulowna1 Zilveren med. Den heer H. Rezelmante Winkel, 1 Zilveren medaille. Den heer J. C. van de Blocquery Jr., Oud-Voorzitter der Afd. Haarlem en Omstreken1 Zilveren medaille. Den heer Jhr. W. A. L. Mock, oud Lid van het Bestuur der Afdeeling Haarlem en Omstreken1 Zilveren medaille. Den heer Mr. G. Heshuysen, Wethouder der Gemeente Haarlpm1 Zilveren medaille. Den heer Jhr. Mr. P. J. Teding van Berkhoutte Haarlem, 1 zilveren medaille. Den heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, te Haarlem, 1 Zilveren medaille. Den heer W. Borskite Haarlem1 Zilveren medaille. Den heer Mr. W. Jager Gerlings, te Haarlem, 1 Zilveren medaille. Den heer L. W. Heilte Haarlem, 1 Zilveren medaille. Den heer C. de Koning, te Haarlem, 1 Zilveren medaille. Den heer Jhr. J. W. M. van de Poll, Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder1 Zilveren medaille. Den heer M. P. T. Prdvinaire, te Haarlem, 1 Zilveren medaille. Den heer A. van Stralente Haarlem, 1 Zilveren medaille. Den heer F. H. Dollemante Heemstede, 1 Zilveren medaille. Den heer J. G. van den Arendin Landbouwwerktuigen te Haarlem, 1 Zilveren medaille. Den heer J. G. Schone, te Heemstede, 1 Bronzen med. Den heer J. J. van den Berg, te Haarlem, 1 Bronzen med. Den heer G. N. van den Berg, te Haarlem, 1 Bronzen med. Den heer G. F. Eveleinte Haarlem 1 Bronzen medaille. Mogten belangstellenden nog genegen zijn eenige uitloving voor de Tentoonstelling beschikbaar te stellen dan zal opgaaf daarvan aan den Secretaris-Penningmeester der Maatsehappij zeer vereerend zijn. Uitslag van de op 31 Mei 1879 door Dijkgraaf en Heem- raden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding van het verdiepen van eenige vakken Vaarten en Togten in den Haarlemmermeerpolder. De inschrijvingen zijn geweest als volgt L. Brouwer: voor Perceel 1 18443; Perc. 2 16843 Perc. 3 16843; Perc. 4 7843; Perc. 6 9943. J. van den Heuvel Az.voor Perceel 5 7975. A. Kuijk voor Perceel 5 11500. W. H. Swets voor Perceel 2 8150 Perc. 4 8252; Perc. 5 9852. Gebrs. Bos voor Perceel 1 15795 Perc. 2 16412 Perc. 3 9695; Perc. 4 8885; Perc. 5 11620 voor de Massa 62199. C. Bouterse voor Perceel 1 en 3 te zamen 23907; voor Perc. 2 en 4 te zamen 17210; voor Perc. 5 7548, en voor de Massa 48100. L. Brouwer: voor Perceel 2 en 4 te zamen 24243 en voor de Massa 66643. Aannemer is geworden de heer C. Bouterse, te,Amsterdam, de vijf perceelen te. zamen voor 48100. Door den heer J. Knol, in leven Kerkelijk ontvanger der Hervormde gemeente Haarlemmermeer, is bij zijnen nitersten wil gelegateerd aan de Kerk van gemelde Herv. gemeente eene som van 250.vrij van successieregt. Kerkvoogden maken hiervan dankbaar melding, en wijl de Kerk alhier zonder eenig fonds is, hopen kerkvoogden te meer dat het edel voorbeeld van wijlen den heer Knol navolging moge vinden. GEBOREN: Jacob, zooa van L. Noorman en J. Kievit. Cornelia Johanneszoon van P. Aalbersberg en J. Kool. Serafina Johanna dochter van H. Vonhof en G. Gadaen. Barbara dochter van P. Vree- ken en A. Niemantsverdriedt. Cornelia Apoloniuszoon van C. Lok en A. de Rijk. Mattheuszoon van H. Brouwer en T. Wittebol. Hendrikus zoon van C. Perdaan en J. M. Duwel. Willemzoon van K. Hillenaar en A. van Wijk. OVERLEDEN: Adriaantjeoud 18 maanden dochter van J. Welp en A. Bakker. Petrus oud 5 maanden zoon van S. Dijt en C. Lam- boo. Jacob, oud 11 dagen zoon van D. E. van Meerbeek en A. van Krill!pen. Jan, oud 8 maanden, zoon van C. Bakker en N. Jonge- jan. Adrians, oud 22 maanden, dochter van D. Snijder en G. Var- kevisser. Teetje Gronlngeroud 26 jarengehuwd met P. Koole. ONDERTROUWD: J. Gerritsen met C. van Geest. L. A. de Haan met W. C. Kalsbeek. J. Albers met A. P. van Aken (weduwe). GEHUWD: A. Peraoon met P. J. van Leeuwen. Capelle (Langstraat), 4 Junij. Even als in vorige jaren hebben de Langstraatsche boeren weder belangrijke aankoopen van tweejarige paarden op de Heenvlietsche paardenmarkt gedaan. De prijzeu zijn dit jaar merkelijk lager dan in de 1 laatste twee jarenzoodat men nu even goede paarden voor 25 0 heeft medegebragt als toen voor 300 en meer. De hooi- en weilanden zien er sedert de laatste veertien dagen vrij wat beter uit dan voor dien tijden men kan thans aannemen dat bier voor het oogenblik het gebrek aan veevoeder geweken is. De hooihandel gaat echter slap en de markt daalt, waardoor houders niet vvillen afgeven. In de kom dezer plaats zit minstens 50,000/2 kil.die men aanhoudt, met het oog op eventueel hooger markt. De prijzen zijn thans /10 a 12. Zellieni, 4 Junij. Het natte en minder warme weder van den laatsten tijd oefent op het gras en de te veld staande rogge een merkbaren weldadigen invloed uit, terwijl het daar- entegen op de tuinvruchtenalsmede aardappelen boekweit enz., die minder vocht noodig hebben en van warmte houden, nadeelig werkt. Alle te veld staande gevvassen staan evenwel, het langdurige schrale voorjaar in aanmerking genomen, goed. Zwolle, 4 Jun\j. I" deze streek vertoont zich eene epide- mische ziekte ouder de schapen, bekend onder den naam van wolziekte, die vele slagtoffers maakt en opmerkelijk onder de beste soorten zich het raeest, voordoet. Uit de omstreken van 's Bosch zijn de eerste Meikersen ter markt gebragt. Ten bewijze hoe aanmerkelijk minder de zuivelproductie in de omstreken van Delft in de maand Mei dezes jaars tegen- over die van Mei 1878, was, kunnen de volgende cijfers dienen gedurende de eerste vier weken van Mei 1878 vverden daar ter markt aangevoerd 103,620 kilogr. boter; in de eerste vier weken van Mei 1879 slechts 76,240 kilogr., dus minder 27,380 kilogr. Van kaas bedroeg de aanvoer op de eerste vier marktdagen in Mei 1878 93,234 kilogr.; op de eerste vier marktdagen in Mei 1879 38,935 kilogr., dus minder 54,299 kilogr. Op de veetentoonstelling te Berliju was een vette os van den ambtsraad Dietze, op Barby n°. 1. Hij woog niet minder dan 2900 pond. Dat dit dier met kransen overdekt de rondte deed door de stad laat zich denken. In de Wiener ill. Garten Ztg. deelt een correspondent de goede uitkomsten mede van het gebruik van verdund karbol- zuur tegen kleine schadelijke insecten en tegen sommige planten- ziekten door parazitische planten (schimmel meeldaauw enz.) veroorzaakt. Na eenige mislukte proefnemingenwaarbij het kalbolzuur niet genoeg verdund was en de planten zelve daar- door te niet gingen, nam hij een proef met eene oplossing van 1 deel van het zuur en 100 deelen water, nadat hij de vet- of olielaag, die zich daarbij op het water vormde, ver- wijderd had. Met behulp van een gewonen gieter werden verscheiden bedden met kool enradijs, die duchtig door aard- vlooijen bezocht warenen een met augurken door meeldauw aangetast, besproeid en daardoor spoedig en radicaal gezuiverd. Ook de bekende zwarte plantenluizen verdwenen na het een paar malen herhaalde besproetjen met de oplossiug van karbol- zuur, terwijl rozenstruiken en perzikboomen waarop de meel dauw aanwezig was, er eveneens volkomen door gezuiverd werden. Zelfs de mierendie (hoewel overigens eer nuttig dan schadelijk) in een tuin en op vruchtboomen wel eens lastig kunnen wezen, ontvloden met verwonderlijken spoed de plaat- sen die met het genoemde vocht waren besproeid. Het aan- bevolen, onkostbare middel kan ligt eens geprobeerd worden. Een in vele streken van Duitschland bekende ziekte der rogge is het rogge-aaltje. Zij heeft zich sedert eenige jaren ook in Limburg geopeubaard, en de vrees, dat de ziekte zich zal uitbreiden, is voorzeker niet ongegrondwanneer men nagaat wat de couranten dienaangaande uit andere streken berigtenzoo meldt de Essener Zeitungdat de sinds jaren in het kerspel Kircbhellen plaatselijk voorkomende ziekte zich weder over 70 morgen verbreid heeft. Alle maatregelentegen die ziekte genomen, bleken vruchteloos te zjjn. Het aaltje is weder goed door den winter gekomen. Er blijft niet anders over dan van den verbouw van rogge op zulke plaatsen tijdelijk af te zien. Het volgende feit moge een bewijs zijn van den grooten omvang eener Amerikaansche boerderij en inzonderheid van den graanbouw dier exploitatie. Op de Grondin-Lowe aan de Red-River, niet ver van de Fargo Town, worden 40,000 acres van de 60,000 acres waaruit de boerderij bestaat, met tarwe bezaaid, de overige 20,000 worden als weiland gebruikt. Er zijn stallen voor 200 paarden en gebouwen om 1000,000 bushel tarwe te.be- waren. Tijdens den oogst worden er behalve zeer vele krachtige machines 260 a 300 man bezig gehouden. Tot het dorschen van het koren worden 8 stoommachines gebruikt. De Lord-Mayor van Londen vraagt in de dagbladen bijdra- gen voor deze tentoonstelling, ten einde deze op eene grootere schaal te doen plaats hebben dan ooit te voren. Bijna 8000 pond st. 96,000") is daarvoor reeds ingeteekend, maar men rekent de kosten der tentoonstelling op niet minder dan 40,000 p. st. 480,000) en de landbouwmaatsehappij bezit daar voor geen anderen waarborg dan de entree der bezoekers. Niet minder dan 13,000 p. st. (156,000) wordt uitgeloofd aan prijzen. Hij wijst daarin op de gunstige ligging der tentoonstellings- plaats en het groote getal voorwerpen, dat tentoongesteld zal worden. De tentoonstelling duurt zeven dagen, en op elken dag zullen belangrijke landbouw-werkzaamheden te zien zijn, waar- onder de boterbereiding volgens de stelselsin Frankrijk, Zweden en Engeland gevolgdenz. Het getal patents, dat reeds afgegeven of verkregen is voor koemelkers, dat zijn machinetjes om de koeijen met een werktuig en niet met de hand te melken, bedraagt ruim 50, naraelijk 13 in Engeland en 40 in Amerika. Er zullen nog wel eenige bijkomen, alvo- rens ze dragelijk laat staan volmaakt zijn, wanneer men bedenkt, dat voor het zameostellen van een zelfbindenden graanmaaijer 5000 Engelsche en Amerikaausche patents hebben medegewerkt. De heer Dr. M. Salverda, te 's Gravenhagevoorzitter der commissie, door Z.Exc. den Minister van Staat enz., Staats- raad Kommissaris des Konings in de provincie Gelderland, belast met het afnemen van het eindexamen der Rijksland- bouwschool, noodigt hen, die zich aan dat examen verlangeu te onderwerpen, uit, zich voor 15 Junij e. k., met bijvoe- ging hunner geboorte-acte en duidelijke opgave van hun adres schriftelijk bij bera aan te melden. 1 T Door wijlen den heer J. J. Kramers is gelegateerd aan het roomsch- katholiek armbestuur te Schiedam 2000 aan het roomsch- katholiek weeshuis aldaar 2000, en aan de St.-Jozefschool en het Liefdehuis aldaar, aan elk 1000. Door mej. F. Homan, onlangs te Groningen overleden, is aan het Pleeggesticht en Toevlugtsoord aldaar de ?om van 1000 vermaakt. Door mevr. de wed. Dankerts, geb. Jolles, onlangs te Amers- foort overleden, zijn bij testamentaire beschikking de navolgende legaten besproken aan het Burgerweeshuis aldaar 1000 Nat. Werkel. Schuld 21/2 pet., aan de Evang. Luth. gemeente aldaar 600 id., aan de Diakonie dier gemeente 500 id. en aan de afdeeling van het Nederl. Bijbelgenootschap aldaar, eene som van/100. Toen Maandag omstreeks 3.30 de tram, Sarphatistraat, het station op den Dam te Amsterdam nagenoeg had bereikt, had iemand de onvoorzigtigheid van, juist voor het Kommandantshuis, waar de rails een kleine glooijing naar de laagte maken, er voor af te springen, met het ongelukkig gevolg, dat hij struikelde en met het hoofd onder het voorwiel te regt kwam, ten gevolge waar- van de man onmiddellijk dood bleef. Het lijk werd naar het gast- huis vervoerd. Wanneer zal men toch voorzigtiger worden Ongeveer veertien dagen geleden werd een paard uit een weide onder Sloten vermist. De dief is ontdekt en gearresteerd. De kapitale boerenbehuizing, toebehoorende aan- en bewoond door den heer Engel Mnntinga, te Bellingwolde, is afgebrand. In een oogenblik stond het geheele prachtige in 1871 gebonwd huis in voile vlam en kon er bijna niets worden gered. In de schuur is alles, waarouder 2 paarden, 6 varkens en 2 schapen, benevens alle boerengereedschappen, een prooi der vlammen geworden. De bewoners hadden naauwelijks den tijd zich te redden, terwijl M. zelf afwezig was. De heer P. uit Hoorn verloor in het kamp der Zigeuners te Amsterdam zijn portefeuille, doch ontving ze bijna onmiddellijk van den eerlijken vinder, een spoorwegwerker, terug, die luid naar den eigenaar der gevonden portefeuille vroeg. De heer P. betuigde hem zijn warmen dank en koD er eerst na herhaald aandringen in slagen hem de aangeboden geldelijke belooning te doen aannemen. Te Bakkeveen sloeg een boer, terwijl hij uitrustte van het eggen en inmiddels koffie dronk, het touw, waarmede hij de paar den mende, als naar gewoonte om zijn hals. Een oogenblik daarna schrikten de paarden en sleepten hem mede. In bewusteloozen toestand werd hij, nadat het touw was losgesneden, naar huis ge bragt. Hij verkeert in zorgvolle omstandigheden. Te Bamberg (Beijeren) heeft een ontzettend voorval plaats gegrepen. De 18-jarige zoon van een daar wonend offieier, in sleeht gezelschap geraakthad daarmee des avonds een kroeg bezocht. iDe vader, dit vernemend, ging er been en beval zijn zoon naar huis te gaan. De zoon weigerde niet alleen, maar trok een revolver te voorschijn en vuurde op zijn vader drie sehoten af, die echter misten. De vader, nu woedend geworden, trok zijn sabel en hieuw op den jongen los, die zulk een wond aan het hoofd kreeg, dat hij het na 2 dagen bestierf. Het hof van assises in het departement Vienne (Frankrijk), heeft 1 Junij ter dood veroordeeld Marceline Roy, vrouw van Guiot, oud 26 jaar, wegens moord gepleegd op het driejarig kind van haren man uit zijn eerste kuwelijk, welk kind zij had lateninslik- ken 16 spelden, 2 naalden en een stukje hout, 4 centimeter lang. Die voorwerpen waren door haar in de soep gedaan, welke het kind nuttigde. Hoe gevaarlijk de nicotine is, kan het voGend geval, te Parijs voorgekomcnleeren. De heer D. verwoudde dezer dagen zijn linkerhand met een mes, dat hij eenige oogenblikken te voren gebruikt had om zijn pijp schoon te maken. De vinder zwql op en aan den arm werd het spoedig zigtbaardat er bloeilvergiftiging had plaats gehad. De geneesheer oordeelde het noodzakelijkdat er amputatie plaats had om de verbreiding van het vergii' in het geheele organisme te voorkomen. Dit geval kan alien rookers ter waarschuwing dienen. Aan een koopman te New-York werd in de kerk zijne para- pluie ontstolen hij zond daarop in een der bladen de volgenda advertentie »Indien de persoon, die de parapluie van den heer X. heeft weggenomenhem die niet onverwijld terugbrengtis zijn naam reddeloos verloren, want men weet wie hij is./ Den anderen dag vond de koopman niet alleen zijn eigen parapluie, maar twintig andere bovendie'n in zijne woning. In Coleman County, in den Noord-Amcrikaanschen staat Texas, vindt men zeker een der meest primitieve geregtshoven ter wereld. De regter zit op een tonde aanklagerde gezworenen en de verdediger in het gras. Daar er geen gevangenis bestaat worden alleen geld- en geeselstraffen toegepast en deze, daar er van hooger beroep geen sprake is, terstond ten uitvoer gelegd. Een man, die zijn vrouw beleedigd en gestagen had, kwam met haar voor de regtbank en werd tot drie gulden boete veroor deeld. Nadat hij in alle zakken vergeefs gezocht had, keerde hij zich tot zijn vrouw met de woorden Toe, ouwc 1 leen me even 3 gulden 1 POST-SPAARBANKEN. Tot kostelooze overmaking van spaarpenningen door tus- schenkomst der posterijen is een wettelijke regeling aan de Tweede Kamer voorgedrngen. De hoofdstrekking van dat ontwerp is de volgende Aan al de postkantorenalsmede aan de hulpkantoren der posterijen die daartoe door den Minister van Waterstaat enz. wordeu aangewezen zal de gelegenheid worden opengesteld tot het kosteloos overmaken van gelden aan en het kosteloos erlangen van terugbetalingen van de particuliere spaarbanken, wier besturen zulks zullen verlangen een en ander op den voet en de wijze als door den Minister zal worden bepaald. De brieven en verdere stukkendie wegens de overmaking der hierboven bedoelde gelden tusschen de besturen der par- tikuliere spaarbanken en de inleggers worden gewisseld ge- nieten vrijdom van briefport. In verband met dat wetsontwerp staat een tweede voor- dragtdie betrekkelijk de instelling van een postspaarbank. De hoofdbepalingen daarvan komen op het volgende neder Van Rjjkswege wordt een postspaarbank ingerigt. Zij is gevestigd te Amsterdam. Het beheer der Rijks-postspaarbank is opgedragen aan een bezoldigden directeur. Op den toestand en het beheer der Rijks-postspaarbank wordt toezigt uitgeoefend door een raad, bestaande uit minstens 5,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2