- 96 - Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 4 tot 10 Junij 1879. Landboiiw. Oemengde Berlgten. Volgnr. 58. Onderhoud van de Markt f 88.05 Volgnr. 73. Buitengewone kosten van policie 19.60 Volgnr. 77. Onderhoud der brandspuiten 5.41 741.33* Ook dit besluit wordt, na voorlezing, zonder diskussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. XI. Alsnu is aan de orde een ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving in de begrooting van 1878, en wel als volgt: Afschrijving Volgnr. 46. Uitkeering van het Rijk van het aandeel in de kwade po9ten wegens de direkte belastingen136.04 Volgnr. 93. Belooning van doctorenvroed- vrouwenenz866.66* Volgnr. 100. Renten van geldleeningen149.62 649.32* Overschrijving Volgnr. 88. Kosten van schoolbehoeften 318.76 Volgnr. 90. Kosten der Plaats. Schoolcommissie 17.40 Volgnr. 106. Kosten van openbare vermake- lijkheden en feeslen159.59 Volgnr. 107. Kosten van brandverzekering van gebonwen38.01 Volgnr. 111. Kosten v. h. nommeren der huizen 85.06 Volgnr. 75. Kleeding en uitrusting van veld- wachters34.50 649.32* Dit besluit wordt, na voorlezing, zonder di9CU9sie of hoof delijke stemming vastgesteld. XII. Komt aan de orde een ontwerp-besluit strekkende ora uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1878 te voldoen eene sons van 30.03, voor kosten bij de feestelijke opening der school n°. 11, zijnde alstoen eenige ververschingen gebruikt en aan de kinderen krenten- brood en chocolade verstrekt. Dit ontwerp gesteld geweest zijnde in handen der Finau- ciele Commissie, welke daartegen geen bezwaren heeft ge- maaktwordt zonder discussie of hoofdelijke stemming mede vastgesteld. XIII. Alsnu is aan de orde de benoeming van vroedvrouwen. De ingekomen sollicitanten worden medegedeeld. Naardien zich daaronder geene 9ollicitanten bevindendie voor deze gemeente, met het oog op hare uitgestrektheid, ge- schikt zijn stelt de Voorzitter voor om de benoeming uit te stellen en inmiddels eene nieuwe oproeping van sollicitanten te doen. Tevens wordt gelezen een schrijven van Dr. Penn, genee9- kundig inspecteur, waarbij wordt aangedrongen op de benoeming van vroedvrouwen en het des noodig verhoogen van het trac- tement. - Wordt besloten op nieuw sollicitanten op te roepen, en wel op eene jaarwedde van 300terwijlop voorstel van den heer P. de Breuk, nog wordt besloten, aan den heer Dr. Penn te antwoorden dat de Gemeenteraad niet achterlyk blijft om te trachten in de bestaande behoefte te voorzien. XIV. Wordt voorgelegd het door de Plaatselyke School commissie ingezonden verslag omtrent den toestand van het lager onderwijs over 1878 welk stuk voor de leden zal ter lezing liggen. XV. Aan de orde is de benoeming van een lid voor de Plaat9elijke Schoolcommissie, waartoe door de Schoolcommissie zijn aanbevolen de heeren K. Schuurman en C. van Dam. De heer Kuiper maakt de opmerking, dat, indien nommer een der aanbeveling wordt benoemd, eenige leden der School commissie digt bij elkander zullen wouen, en vraagt of dit wenschelijk i9. De heer de Breuk zegt, dat het moeijelyk is daar een ander geschikt persoon te vinden, maar is bereid aan de School commissie voor te stellen om eene andere aanbeveling in te zendenindien men de benoeming wil verdagen. Men besluit daarop de benoeming van een lid der School commissie uit te stellen. XVI. Door D. Ruiter bij adres van 10 Maart 1879 aan- vraag gedaan zynde om in koop te verkrijgen een perceeltje gemeentegronden tegen dien verkoop bij geen der leden bedenkingen bestaande, zoo wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen aan adressant te verkoopen een ge- deelte grond, ter grootte van ongeveer 763 vierkante meter, uitmakende een gedeclte van het kadastrale perceel Sectie M, n°. 1446, voor het geheel groot 0,28,90 hectaren en gele- gen in Sectie MM, kavel 15, onder voorwaarden dat de verkoop geschiedt tegen betaling eener koopprijs van 40 cents per vierkanten meter, en dat de kosten van overdragt enz. komen ten la9te van den kooper. Hiertoe wordt besloten zonder discu9sie of hoofdelijke stemming. XVII. Komt ter tafel een adres van J. Biemondte Haar- lemmermeerzich beklagende dat aan een zijner kinderen het bezoeken van de school zou zyn geweigerdomdat het, vol- gens verklaring van den geneesheer van Dorstenzou lijden aan verwaarloosden hoofd-uitslagterwijl, volgens eene door den geneesheer van Baak afgegeven verklaring, die uitslag niet besmettelijk zou zijnweshalve hy verzoekt dat zijn kind weder tot de school moge worden toegelaten. Van het adres wordt voorlezing gedaan en worden omtrent deze zaak vele diskussien gevoerdwaarvan de hoofd-inhoud het volgende is De Voorzitter zegt, dat deze zaak eigenlijk niet bij den Raad behoort; dat, zoo als adressant zegt, hij een brief zou hebben ontvangen van den Burgemeesteris onwaarde geneesheer van Dorsten had den Burgemeester ter kennis ge- bragt dat een kind door hem, geneesheer, wegens verwaar- loosd exanthema capitis, van de school is verwijderd daarop weder toegelaten was op een verklaring van den heer van Jlaakdat genoemde uitslag niet besmettelijk wasdat daarop door hem, Burgemeester, aan den hoofd-onderwijzer Boekel is herinnerd dat, volgens art. 34 van het Plaatselijk School- reglement, de van school verwijderde kinderen niet weder worden toegelaten dan na overlegging van eene verklaring, afgegeven door den geneesknndige bela9t met het geneeskundig toezigt over de school, en genoeraden onderwijzer verzocbt in dien geest te handelende fout ligt dus eigenlijk daarin, dat door den onderwijzer Boekel niet is gehandeld volgens de bepalingen van het reglement. De heer Klapwijk zou het dan noodig achten om het re glement te herzien hij geeft inlichting hoe zich de zaak heeft toegedragen en zegt dat hij Biemond heeft aangeraden een adres in te dienenterwijl hij tevens wil overleggen eene verklaring van den geneesheer Nieuwenhuizenwaaruit blykt, dat die uitslag niet besmeilflijk is ook wil spreker dat het reglement nog heden veranderd worde. De Voorzitter zegt dat zulks niet gaat, want de voorstel- len daartoe moeten schriftelijk worden gedaan. Spr. gelooft wel datwanneer de heer van Dorsten het kind uu weder opneemter geen bezwaar meer tegen de toelating zal be- staan de heer van Dorsten heeft gehandeld volgens het re glement. De heer de Breuk zegt, dat de Schoolcommissie morgen te Abbenes bijeenkomten zou dan willen onderzoeken wat er van de zaak aan is. De heer Tensen is van Oordeeldat de heer van Dorsten niet geheel onpartijdig heeft gehandeld terwijl de beer Ver- kuijl meent, dat het kind wel kan worden toegelaten op de overgelegde bewyzen van de heeren van Baak en Nieuwen huizen welk gevoelen door den Voorzitter en den heer de Breuk wordt bestreden. De heer Kuiper zou willen onderzoeken of er willekeur in het spel is en zoo ja dan de heer van Dorsten ontheffen van het toezigt over de schoolhij zou daartoe het kind door een derde geneeskundige willen doen onderzoeken. Ook de heer Knaap zou wenschen dat aan den heer van Dorsten werd geschreven om de kinderen weder op de school toe te laten. De Voorzitter herinnert, dat het onderzoek door den heer van Dorsten reeds eeuigen tijd geleden is geschieddat die heer den 6den Maart jl. over de zaak heeft geschreven, zoo- dat de kinderen nu hersteld kunnen zijn. Had de heer Boe kel volgens het reglement gehandelddan zou er nu geen moeite mede geweest zijn. De heer de Breuk weuscht de kinderen morgen op nieuw door den heer van Dorsten te doen onderzoekenen wel te Abbenesmogt de heer van Dorsten het kind dan nog af- keuren dan zou men een onderzoek door een ander deskun- dige kunnen laten doen. De heer Tensen spreekt daar tegen en de heer Klapwijk is er tegen om het onderzoek weder te doen geschieden door den beer van Dorsten. Ook de heer Kuiper zou al dadelijk aan een ander ge neesheer het onderzoek willen opdragen. De heer Biesheuvel meent dat de heer van Dorsten wel in zyn regt zal zijnen dat lie heer, toen hij na de eerste af- keuring de school op nieuw bezocht, zich niet met het kind van Biemond heeft bemoeiddaar vandaan zal komen dat die kinderen ten onregte weder op de school waren toegelaten. Nadat nog eenige discussie hierover had plaats gehad, dringt de heer de Breuk er nogmaals op aan ora de kinderen morgen op nieuw door den heer van Dorsten te doen onder zoeken waartoe dan ook wordt besloten zullende de heer van Dorsten worden uitgenoodigd ten twee ure bij van Essen te zijn alsmede de adressant Biemond met het bewuste kind. XVIII. De heer de Breuk vraagt hoe het is met het ver- zoek van Leimuiden om vergoeding voor het schoolgaan al- daar van kinderen uit deze gemeente. De Voorzitter acht het 'tbeste, die zaak vooralsnog te laten rusten. XIX. De heer Knaap zegt, nu voor de zang-oefeningen te Nieuw-Vennep vrij gebruik van vuur en licbt is gegeven het ook billijk te achten dat hetzelfde gegeven worde bij catechi- satien in de 9cholen, bijv. in school n°. 7. De Voorzitter zegt dat daartoe nimraer aanvraag is gedaan en zou zoodanige aanvrage eerst willen afwachten. De heer Pruissen zegt dat hij er dan op dit oogenblik aanvraag toe doet. De heer Biesheuvel zegt er tegen te zijn om zulks toe te staan want dan zullen vermoedelijk ook de andere gezindten er om vragenen ook die aanvragen zou men dan niet kun nen weigeren. De heer Pruissen zegt daarop zijn verzoek in te trekken Waarna de vergadering wordt gesloten. GEBORENCornells Willera, zoon van W. C. Oudshoorn en M. Jansze. Johannes Jacobus, zoon van A. Buckens en S. Braakman. Leonardos Johannes, zoon van W. P. van den Hoogen en L. van Doom. Johann Bernard, zoon van H. Albers en A. Kalvelage. Antonia, dochter van Antonia Ilendriks, ongehuwd. Pieternella en Dirkje, (tweel.)dochters van H. Westbroek en A. M. Muller. Pieter, zoon van A. Kos en A. Glas. Antje, dochter van C. Zonneveld en A. C. Vonk. Aagje, dochter van A. Konings en J. T. M. Schreuders. Floris, zoon van J. Overbeek en A. v. d. Nieuwendijk. Isedorus Marie, zoon van L. M. den Ouden en A. G. Ides. Jesprina Pieter nella, dochter von A. Kloosterman en P. C. Franse. Geetruida, dochter van E. Wijtvliet en M. Spel. Nijs, zoon van N. den Ouden en H. M. Biesheuvel. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van J. van Voorst en K. Meijer. OVERLEDEN Anthonio Franciskus Blom oud 36 jaren weduwnr. van A. M. S. Nol. Jakob, oud 7 maanden zoon van J. Tensen en M. Roodenburg. Geertruida Cornelia, oud 3 maanden, dochter van N. Blonk en M. Appelman. Maria Andrina Adrians, oud 2 maanden, dochter van C. Ruis en L. van Os. Jaunetje, oud 3 maanden, dochter van Hendrica Buis, ongehuwd. ONDERTROITWD: M. Sandfort (wednr.) met E. van Wijugaardeu. H. C. Wisselius met E. Onwerkerk. A. Visser met A. Koekkoek. GEHTJWD: A. Boezer met A. v. d. Leij. M. Koome met E. Barten. Zwolle12 Junij. Aangnande den stand der veldgewassen kunnen wij, met het oog op het zeer ongunstig voorjaar, dat wij dit jaar gehad hebben, mededeelen dat de rogge algemeen dun staat en weinig beschot zal opleveren, dat tarwe en kool- zaad uitmuntend staan, dat garst, haver en boekweit te wen schen overlaten, dat aardappelen, hoewel bij de vroege soorteu meest afgevrorenprachtig te veld staan, dat de weilauden vooral in de laatste dagen ruimschoots van gras zijn voorzien en dat de hooilanden door het gunstige weder verrassend zijn bijgekomenzoodat algemeen de hooioogst gunstig genoemd wordt. Dit is ook de oorzaak, dat het voorjarighooi zoo laag in prijs blijft. De boomvruchten beloven algemeen veel. Op eukele plaatsen zijn meer appelen dan peeren, op andere plaat- sen meer omgekeerd reeds gezet. Kersen verwacht men veel. Ook fijne vruchten beloveu ruimen oogst. De tuinen leveren thans van alles ruimschoots en aan bessen, frambozen en aard- bezien zal geen gebrek zijn. De verpachtingen der gemeente-hooilanden hebben ruim 40 pet. minder opgebragt dan voor twee jaren. Alhoewel het hooi allerwege goedkoop is en eene groote massa van gewas 1878 is overgebleven, zoo wordt toch voorondersteld, dat de pachters goede zaken zullen maken daar de lage pacht een gevolg was van weinig gras in die polders en than9 staat men verbaasd, waar in wcinige dagen zooveel en digt begroeid gra3 van daan gekomen is. Capelle (Langstraat), 11 Junij. De handel in hooi is weder minder geanimeerd, daar de koopers lager prijzen bieden en thans niet meer dan 11 a 11.50 per 500 kil. besteden, terwijl de verkoopers niet zeer geziud zijn daarvoor af te leveren. Waarschijnlijk geschiedt die prysvermindering met het oog op het nieuwe gewas dat in de laatste dagen bijzonder vooruit is gekomen. Voor den afslag fde eerste 9nede van het nieuwe gewas) wordt door de boeren uit het zuiden der provincie 75 tot/90 per hectare uitgeloofd, een prijs, die, in betrek- king tot de waarde van het hooi, te hoog moet genoemd worden. Men schrijft aan de L. Ct.De temperatuur van Mei is gebleven beneden de normale. De lente kwam met tragen gang en brengt nog geen warmte. Seringen en jasmijnen bloeijen thans een maand later dan anderstulpen bloeijen nog, maar de zoogenaamde Pinksterbloem de gele Iris (Iris pscucadorus), die aan waterkanten en in moerassen voorkomt, bloeit nog op verre na niet. De moerbezienboom heeft kleine bladercn. Hij is de laatste met de acacia, die in blad komt. Ook de wijn- stok is nog maar weinig ontwikkeld. Het weiland ziet er goed uit, hoewel er weinig gras is, terwijl dat op de hooglanden spichtig staat. Tegen Julij zullen er wel nieuwe aardappelen zijn; van den kouden grond zal dit jaar niet vroeger een smakelijke aardappel kunnen gerooid worden. In de moezerij gaat het met de groenten zeer langzaam vooruit en in de kweekerij is nog weinig bloera te garen. Verreweg het mee9te gebloemte moet nog uit de kassen en broeibakken komen. De algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur heeft in een te Arnhem gehouden algemeene vergadering beslotenin den winter of het voorjaar van 1880, zoo mogelijk, een groote tentoonstelling van bloembolgewassen enz. te houden te Haarlem. De Staats-Cournnt bevat de gewijzigde stntuten van de naam- looze vennootschap..Nederlandsche Maatschappij voor laud- ontginning en landbouw in Minnesota (Vereenigde Staten van Noord-Amerika), genaamd Minnesota Land Company", gevestigd te 's Gravenhage. Op 5 en 7 Julij a. s. zal te Antwerpen door de Cercle des Rosiiristes aldaar een tentoonstelling worden gehouden van rozen, waarop zoowel vreemde als Belgische rozenkweekers ter deelneming worden uitgenoodigd. Behalve den koningsprijs zijn er nog zes groote prijzen uitgeloofdhet programma be vat 46 prijsvragen. Voor information vervoege men zich tot den president dier Vereeniging, den heer J. B. Lenaerts, rue des Fortifications n°. 60 te Antwerpen. Ook in ons land is een rozententoonstelling in het verschiet. Naar wij vernemenbestaat bij de beide aldeelingen Leiden omstreken en Boskoop het plan, in den loop van dezen zomer gezamenlijk een rozen-tentoon9telling te Leiden te orga- niseeren. Te Sloterdijk is men in onderhandeling met de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij over een goed en geregeld verkeer tusschen deze gemeente en de hoofdstad. Men vertelt te 'sHage, in verband met de vlugt van Pincoffs het volgende Drie dagen te voren had een voogd zich bij een Haagsch bankier vervoegd en hem den raad gevraagd omtrent de soliedste en zekerste belegging van 6000 gulden, het erfdeel van twee pupillen. De bankier ried hem aan daarvoor zes obligation van 1000 in de Afrikaansc'ne Handelsvereeniging te koopen en de voogd nam bier onmiddellijk genoegen mee. Toen nu de ramp bekend werdontving de voogd in eene enveloppe zes bankjes van /1000 met een kort briefje van den bankier, waarin dezeteken- nen gaf, dat zijn slechte raad, hoewel ter goeder trouw gegeven, de weezen niet van hun erfdeel mogt berooven. In Amerika moet men onlangs een naaimachine uitgevonden hebbendie door het ligchaamsgewicht van den werkenden persoon in beweging wordt gebragt. Als dit berigt bevestigd wordt en de machine werkelijk te gebruiken is, zal men er wel spoedig van hoorendat deze uitvinding ook op groote werkturgen wordt toe- gepast. Kleine voortuigen zouden mede op die wijze in beweging kunnen worden gebragt. Het oubestendige weder, dat in geheel Europa geheerscht heeftging dezer dagen ook in Frankrijk met hevige onweders ver- o-ezeld. Uit Grisolles (dep. Taru-et-Garonne) wordt o. a. berigt, dat aldaar 11. Zondag een zware bui losbarstte. Vijftien werklieden, zoo mannen als vrouwen, die gezamenlijk op weg waren, werden niet alleen met eenen slag ter aarde geworpen, maar zelfs op vrij verren afstand van elkander neergeslingerd. Een meisje van zeventien jaar werd gedood. Hare schoenen waren totaal verbrandhare kleederen op vele plaatsen gezengd en aan Harden gescheurdhare borst geheel zwart en op onderscheidene plaatsen ingekerfd. Anderen hebben kneuzingen bekomen of brandwonden, maar zijn in het leven gespaard. De doodgraver te Druten is in den gezegenden leeftijd van 81 jaren overleden; gedurende 58 jaren oefende hij zijn werk uit en delfde eigenhandig voor 3165 menschen de stille rustplaats. Te Rome leefde eene zekere Rosina, die vroeger om hare buitengewone schoonheid dikwijls tot model voor schilders gediend had, in de grootste armoede elken dag kon men haar bedelend door Homes straten zien loopen met een beeldschoon kind op den arm. Dezer dagen werd zij bij een notaris geroepen, die haar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2