1879. Vrijdag, 20 Junij. N°. 25. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. w Prijs van het AJjonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. H aar lem m er meer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 11 tot 17 Junij 1879. Izandbouw. Tilburg, 18 Junij. In de laatste 14 dagen is in den acb- terlgken toe9tand der gewassen eene gunstige verandering ge- komen. De vrucbtboogsen beloven A>"l en zijn met uitzondecing der vroegbloeijendevan nachtvorsten verschoond gebleven. De tuingewassenalboewel achterlijk, staan bevredigend. Op het veld geeft de rogge een vrij goed aanzienen staat de boekweit meerendeels naar wensch. De aardappelen zijn achterlijk. Erwten en boonen beginnen welig op te schieten. Behandeling van den stalmest op de mestvaalt. HAARLEMMERMEER. Prgs ?an een enxel Nommeb 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN XJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tHterl{fk Woetwdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsroimte berekend. Ds. K. E. van Griethuijsenpredikant te Haarlemmermeer heeft het beroep naar Wageningen aangenomen. GEBORENMariadochter van C. Grotenboer en F. Walraven. Johannes, zoon, en Geertje Dinadochter van J. Korsman en T. Leve ring. Jannetje, dochter van Jannetje Otte (ongehuwd). Pieter, zoon van C. Koene en E. Ligthart. Adrianus, zoon van H. J. ten Zijthof en T. Onnes. Neeltje, dochter van A. Claij en T. Davidzon. Leo nardos, zoon van K. Edelaar enM.Tnlen. Janzoon van J. 0. Schouten en J. van Perzie. Pieter, zoon van P. M. Buis en M. Tanis. Theodoras Wilhelmus Petrus, zoon van A. RijkersenT. M. Schuilenburg. Jacob Jacobus, zoon van K. Ligthart en F. Alderlieste. Johanna, dochter van J. van Echdom en G. Klomp. Johannes Gerardus, zoon van G. Vis en A. Cats. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van Susanna Johanna Trommel (on gehuwd). 1 kind van D. Verburg en M. Blok. OVERLEDENHendrika Kornelia, oud 7 maanden, dochter van A. Visser en L. Lugtigheid. Christiaan Frideriech, oud 2 jaren, zoon van W. H. van Raam en II. C. Scheu. Johanna Suzanna, oud 8 maandendochter van J. Middelkoop en G. de Graaf. Jacomina Cornelia van der Moer, oud 67 jaren, gehuwd met W. Flipse. Maria Christina, oud 7 jaren, dochter van D. Cieraal en A. van Leeuwen. Leendert de Kraaij, oud 44 jaren, gehuwd met E. Kramer. Johanna Elisabeth, oud 3 weken, dochter van K. E. van Griethuijsen en S. M. Roosdorp. ONDERTROUWDJ. Gedaan met J. Hijenhuis. E. de Vreede met E. van Loon (wed). A. Boesveld (wednr.) met A. Dijkstra (wed.). J. van Briemen met G. van Dijk. A. Langeveld met M. van der Meer. GEHUWD: L. A. de Haan met W. C. Kalsbeek. J. Albers met A. P. van Aken (wed.). Door de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maat schappij van Landbmm zai op 13 September 1879 op de hofstede ,,Onvermoeid Vooruit", van den heer B. A. baron van Verschuer, een wedstrijd met ploegen gehouden worden. Op 16 en 17 September zullen de ploegen voor keurmeesters alleen moeten werken. Naar men verneemt is door kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Abenes aan het Gemeentebestuur van Haarlem mermeer vergunning gevraagd tot het openen van eene burger- lijke begraafplaats te Abenes. in Agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer op Donderdag den 26 Junij 1879, des voormiddag9 ten 10 orein bet Raadhnis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Bestek voor het hardmaken van wegen. 3. Idem voor onderhondswerken aan de scholen. 4. Staten vau restanten en on'inbare posten. 5. Voordragt tot af- en overschrgvingdienst 1878. 6. Voordragt tot betaling uit de onvoorziene uit- gavendienst 1879. 7. Voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. 8. Bezwaarschrilten van N. van Reeuwijk en C. Bos, tegen den boofdelgken omslag. 9. Adres van W. Groenveldom grond in koop te mogen heb- ben. 10. Regeling van graven op de begraafplaats te Hoofddorp. 11. Vroedvrouwen. 12. Aanvraag van den htilp-onderwijzcr aan school n°. 3 J. P. G. Grundbchner, om eervol ontslag. 13. Idem van den hulp-onderwijzer C. J. Kievit. 14. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan school n°. 3. 16. Idem idem. 16. Benoeming van stembureaus voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Kloosterveen16 Junij. De Junijzon heeft ook hier won- deren gewrocht. Als eene weldoende fee heeft ze met hare koesterende stralen het aardrijk aangeraakt en groen en bloemen getooverd op de velden die nog voor weinig tijds zoo dor en naakt waren. Het gras en de korenakkers staan uitmuntend de aardappelen hoewel acbterlijk hebben in de laat9te dagen hun best gedaan om de geleden scbade in te balen. Enkele vroegrijpen verloren reeds bloeiknoppen. Aan alle geklag is dan ook een einde. Vooral zijdie ruimschoots geb'ruik hebben gemaakt van kunstmest, hebben redenen tot tevredenheid. Wij zagen een akker met haver, die voor '/6 met stalmest en voor met kunstmest van evenveel waarde (beide voor y 7.50) wa9 bemesten op een afstand was het reeds zigtbaardat het koren op het laatste gedeelte zich gunstig onderscheidt van dat op het eerste. Zijdie zich toeleggen op de teelt vau veenboekweit, hebben minder stof tot juichen. Door de vele regens der laatste dagen is het nog niet mogelijk geweest de veenakkers te branden. Als dit niet spoedig kan gebeuren, is de tijd van branden verstreken en de hoop van velenvoor wie de opbrengst der veenboekweit een aanzienlijk deel der inkomsten uitmaakt, voor een jaar vervlogen. Noordbroek, 16 Jung. Algemeen hoort men hier door de landgebruikers verklaren, dat er van het voorjaar te veel kool- zaad is omgeploegd. Het weinige dat er is blgven staan is zeer goed gedijd en buitengewoou rijk aan peul. Is de kool- zaadbonw hier in de laatste jaren zeer verminderd, het laat zich aanzien dat er voortaan meer zal worden uitgezaaid. Niet alleen toch dat er voor het zaaijen van koolzaad uitmuntend gelegenheid is om het land te ploegen, ook het volgendejaar laat de koolzaadstoppel zich goed toebereiden voor wintergarst, waardoor ook de werkzaamheden zich meer egaal over een langer tijdvak verdeelen. Het is toch ondoenlijk om bg een stelsel van bijna den geheelen graanbouw bij weinig grasland, de gronden na den oogst nog voldoende te ploegen en van onkruid te zuiveren. Over het geheel staan hier de gewassen op de zachte gronden beter dan op de zwaardere kleigronden. Dantumawoude, 17 Junij. A1 vermindert in onzen bouw- lioek van jaar tot jaar de vlasbouwtoch blijft men er de voordeelen van het braken en opmaken tot nog toe ruim schoots genieten, door den aan veer van dit product van elders, bij name Groningen. Ten bewijze hiervan deelen wij mede, dat in den laatstverloopen winter in een onzer dorpen, met eene bevolk'ing van Dog geen duizend zielen, door twee werk- verschafl'ersvlashandelaarsmeer dan 8000 aan arbeidsloon is uitbetaald. Als men hierbg bedenkt, dat aan de arbeiders boven het loon de noodige brandstof en mede nog wel eenig zoogeuaamd ruig, in den bandel geschikt, wordt gegund dau kan men zich eenigzins voor9tellen, hoe onmisbaar de vlas bouw is voor onze strekeu, bij uitnemendheid het oord waar beste brakers worden gevonden. Capelle (Langstraat), 18 Junij. De onderhandsche hooi- grasverhuringen aan de heiboeren zijn, eveu als in vorige jaren, weder druk aan de orde. Dagelijks ziet men deze blaauw- gekielde manuen de verschillende polders betreden, en waar zij gras vindenworden ook zaken gedaan. De gemiddelde prijs, die door hen besteed wordt, bedraagt 80 a 90 per hectare en zulks om slechts 6dnmaal te hooijen. Nieuwkuyk18 Junij. De frambozenteelt in deze streek die bij gunstig gewas ieder jaar duizendeu gulden opbrengt staat dit jaar niet zeer voordeelig. Men schrijft dit toe aan de strenge en afwisselende winlerdagen, dewijl de struiken algemeen aan armoede lijden. Om zich een denkbeeld te geven van de enorme teelt dezer vrucht in deze omgeving, kunnen wij mededeelendat vaak dagen achtereen door Engelsche opkoopers 50,000 kgr. per dag ontvangen worden. Hoilteilisse. In eene bijeenkomst van ruiin een 60-tal pachters van het kroondomein zoowel van hier als van Axel, Koewacht, Westdorpe enz. is met 58 tegen 2 stemmen be- sloten om zich met een verzoekschrift tot Z. M. den Koning te wenden tot verkrijging eener tijdelijke vermindering van pacbt, op grond der aanzienlijke verliezen hier in de twee laatste jaren geleden door slechte oogsten en lage prijzen der meeste hier verbouwde gewassen. De pachters hopendat deze poging met goeden uitslag bekroond moge worden. De welvaart is toch in de laatste jaren dermate afgenomen dat in alles kwijning en verarming valt op te merken. Er zijn voorbeelden van kleine pachters bekend, die al hun vee, ja zelfs hun beddegoed hebben moeten ver- koopen om hun pacht te betalen. Kuinre, 17 Junij. Op de onlang9 alhier gehouden jaar- lijksche groote verhuring van hooilanden in den polder achter deze gemeentewaren evenah in vorige jarenook nu weer veel personen uit Noordholland en Friesland. De gezamenlijke hunrprijzen die in het vorige jaar f 82,910 beliepen, werden nu gebragt op 25,440, derhalve een verschil van 6470; dit over een oppervlakte van 350 hectaren verdeelende, maakt voor huurders en verhuurders een niet zoo groot verschil als men aanvankelijk had verwacht, uithoofde de door de heeren Sloet van Vollenhove alhier gehouden verhuring op 5 dezer een verschil opleverde bij het vorige jaar van /8840 tot4710. Uit Lyon wordt gemelddat den 13 dezer aldaar een buitengewoon hevig onweder heeft gewoed van zwaren hagel- slag vergezeid. De schade daardoor in de Rhone-Vallei aan- gerigt, wordt op meer dan tien millioen francs geschat. De 25e algemeene vergadering van de Oeldersche Maatschappij van Landbouiote Nijmegen te houden van 18 tot 22 Junij, is met de daaraan verbonden tentoonstelling en harddraverg van de afdeeling Nijmegen dier Maatschappij en der Nederland- sche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkundewegens het overlijden van Z. K. K. den Prins van Oranje uitgesteld. Een en ander zal no eerst 29 Jung een aanvang nemen geheel overeenkomstig het oorspronkelijk programma. De catalogus vau de tentoonstelling was reeds gereed en bevatte de om- schrijving vau 1600 inzendingen. De heer Felixeigenaar eener groote suikerfabriek te Ser- maize-les-Bains heeft het middel uitgevondenom door elec- triciteit een ploeg in beweging te brengen. Allen, die getuigen waren van de proef, Doemen haar volkoraen geslaagd. De ploeg sneed acht duim diep in den grond en werkte onafge- broken voort. Men heeft van deze vinding, die het begin kan zijn eener algemeene toepassing van electriciteit als beweeg- kracht, groote verwachtingen. De te Leeuwarden bepaalde harddraverij met paard en chais om van wege den Koning en de Koningin uitgeloofde prijzen, is, wegen9 het overlijden van den Prins van Oranjetot nadere aankondiging uitgesteld. De heer A. Venema, leeraar nan de school van Landbouw en Nijverheid te Veendamis benoemd tot leeraar aan de Rijks-Landbouwschool te Wageningen in de landbouwstatistiek en landbouwwerktuigkunde. Naar Dr. Gustav Wilhelm. Er zijn punten, die al vaak besprokenwaarheden, die al vaak gezegd zijnmaar die men niet te dikwijls kan her- haieu, want oca I zoo vaak wordt er tegen gezoudigd. Dit geldt inzonderheid van de behandeling van den stalmest. De volgende regelen, ontleend aan Fiihling's landwirthschaft- liche Zeitung en geschreven door een maD, die in Duitschland een zeer goeden naam heeft, mogen hier daarom niet ongepast zijn. Enkele daarin voorkomende punten mogen ook tot eene nadere bespreking aanleiding geven. Aan de mestvaalt en aan de behandeling van den mest daaraan herkent men het eerst, hoe bedrijvig en zorgvuldig een landbouwer is. Als ik op eene boerderij kom en daar eene behoorlijke mestvaalt met een regelmatig opgezetten goed behandelden mesthoop, met gierput of kuil en gierpomp vind, wanneer ik nergens rondom de plaats mest verstommeld, maar overal orde en reinheid zie, dan weet ik dadelijk dat ik mij bij een flinken landbouwer bevind, bij wien het zeker ook in den stal en op het veld goed gesteld zal zijn. Maar wanneer mij, de boerderij opgaande, de donkerbruine saus tegemoet loopt, wanneer de mest onordelijk opgehoopt en slechts daar neergeworpen is, waar het den nalatigen landbouwer of zijn lui gezin het gemakkelijkst en het naastbg dunkt, wanneer ik op de boerderij geen stap kan doen zonder op stukken mest te treden of in plasseu gier te verzinkendan weet ik ook hoe laat het is en dat, als het er rondom de plaats zoo uitziet, er ook in den stal en op het veld veel, zeer veel niet zoo zijn zal als het wezen moet. Zeker! er ligt veel waars in de spreuk: „toon mg uwen mesthoop, en ik zal u zeggen wat voor landbouwer gij zijt." Wanneer wij een voorschrift voor de behandeling van den mest of de mestvaalt geven willen, zoo moeten wij voor alles bepalen wat met deze behandeling beoogd wordt. Zulks kan ecbter met een paar woorden geschiedenDe mest moet op de vaalt zoodanig behandeld wordendat zijne bestanddeelenwelke waarde hebben voor de voeding der planten, zooveel moqelijk er in blijvendat hij ook door de ontleding {gistingwelke er in plaats heeftniet te veel aan massa verlieslen dat hij eene volkomengelijkmatige hoedanigheid verkrijgtomdat hij dan alleen ook eene gelijkmatige werhing op het bouwland of op de weide hebben kan. De hoofdregels voor de behandeling van den mest op de vaalt zijn de volgende 1. De uit den stal gebragte me^t moet gelijkmatig over de mestvaalt verdeeld en daarop vast ineen gelegd worden. Men moet daarom den mest over de geheele oppervlakte van den hoop effen uitspreiden en bij dit uitspreiden terstond vasttre- denopdat nergens holten ontstaanwaarin de ontleding te snel geschiedt of ook eene schadelijke schimmelvorming begint. Op grootere mestvaalten wordt om de mest beter in een te treden, ook wel vee gedreven of worden er enkele diereu op rondgeleid. 2. Wanneer op eene en dezelfde vaalt de mest van ver schillende diersoortenrundvee, paarden en varkens-mest ge bragt wordt, zoo mag men niet, gelijk het dikwijls geschiedt, elke mestsoort op dieu kant werpen waar het't best uitkomt, maar al die mestsoorten moeten gelijkmatig over den geheelen mesthoop verdeeld worden, omdat alleen daardoor eene gelijk matige gisting van de geheele massa plaats hebben en deze eene gelijkmatige hoedanigheid verkrijgen kan.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1