1879. Vrijdag, 27 Junij. No. 26. VAN AAN LANDBOIJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Begrafenis van den Prins van Oranje. Haarlem m er meer. Landbouw. Prijs van het Abonnemenl: in het Jaarj (J,__ Prijs der Advertentien van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/4 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven II AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN^ REDAKTD EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. MJilerHf ft Woentdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Gisteren (Donderdag 26 dezer) is aan het stoflelijk overschot van Z. K. 11. den Prins van Oranje de laatste eer bewezen. Behalve eene menigte kransenwaaronder van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Hendrik, waren op het lijkkleed vastgehecht de Koninklijke kroon ae degen, de waardigheidsteekenen en de ordeteekenen aes Prinsen het Grootkruis van de orde van den Neder- landsehen Leeuw, van de Eikenkroon en den Gouden Leeuw van Nassau. De kist zelve is van mahoniehout, waarin een eiken- houten, sluitende om de looden die het lijk bevatte. Zij rustte op een zestal verzilverd bronzen voeten, had een lioogte van 64een breedt.e van 85 en een lengte van 207 centimeters en was voorzien van een tiental zilveren schroeven. Op het deksel bevindt zieh, juist boven het smegelglas aan het boveneinde der eikenhouten kist, een klep, welke gemakkelijk openging en waardoor het gelaat m zijn geheel zigtbaar werd. De opening van die klep was verborgen door een prachtig in zilver bewerkten krans van eikenloof en rozen. lets lager was een breede zilveren plaat aangebragt, waarin met groote duidelijke letters het volgende opsehrift was gegraveerd WlLLEM NlOOLAAS ALEXANDER Frederik Karel Hendrik Prins van Oranje, geboren 4 September 1840. Overleden 11 Junij 1879. Nadat, volgeus het daarvoor vastgesteld programma, de lijkstoet 's Gravenhage verlaten had en te Delft was aangekomen, werd de baar, waarop de Jjjkkis* wa ge stelrf, door16 ondef-ofhbiereu naar de iXatste'rustplaats gedragenwaarna Dr. C. E. van Koetsveldde hofpre- diker, de stilte verbrak en de volgende korte, treffende lijkrede hield /,Daar is een smart in'het leven, voor rijken en armen even zwaarde vader- of moederrouw. Brengen wij onze ouders ten grave, dan is het met den weemoed der h'r- inneringmaar kinderen nemen onze hoop met zichinhet graf: en de hoop is de staf des ouderdoms. „Ook U, geeerbiedigde Koningis thans andermaal deze smart opgelegd. Reeds bragt ge herwaarts vader en moeder en gade, broeders en kind; en thans weder die het naaste stond aan den troon, wiens jeugd reeds zoo schoone verwachtingen opwekte, in wien het vaderland zijne toekomst zag, - en die nu uit de voile kracht van het leven in den vreemde werd weggerukt u Wat had hij nog kunnen worden "Ach geheel die toekomst is nu afgesneden, zinkt weg in dat graf! Reeds voor de tweede maal in dit half jaar valt een bloeijende takplotseling verdordvan den Oranjestam, die zoo weinig te missen heeft - maar geen nood, mijn vaderlandOok toen er alleen een nog onge- boren Willem de Derde van over was, heeft God dat stamhuis bewaard en daardoor in een hagohelijk tijdstip Nederland gered. En nu zien wij een anderen Willem den Derde, nog onverzwakt, al is het neergebogen door zwaren rouw, in ons midden staan, en, God dank - Hij slaat nog niet alleen. //Moge U, mijn Koning terwijl gij ootmoedig berust m het ondoorgrondelijk Godsbestuur, de iiefde van uw Huis en van uw volk tot troost. zijn, en het zich naauwer om u aansluiten, hoe kleiner die kriug werd. En dan, God jjeve, dat dit uw laatste zoo droeve gang zij naar der vaderen graf! »En gij, nu onze toekomst, Prins van Oranjewel aan- vaardt gij die roeping onder dubbelen rouw. Nog hadden twee jaren de kindertranen niet afgewischt, als uw eenige broeder u werd van het hart gesoheurd. De God der ver- troosting geve u moed en kraeht, om uw Koninklijken vader vertroostend nabij te staan, bereid om eenmaal - moge het spade zijn - zijne taak op te vatten. »Grijze \orst! Nog eenmaal getuige en deelgenoot van den nationalen rouw0, het is wel de schaduw van een ang leven, er zoo velen te overleven, rijker steeds in de herinnering der dooden, tot wie wij henen gaan. Gods Iiefde, die der uwen, die van alien moge daarbij uwe laatste schrede steunen »V reemde Vorsten of gezantenhebt dank voor uwe deelneming in den rouw van Nederland en van Oranje! »Broeders van hooge of lage geboorte, maar alien stof, dat eens tot stof wederkeert, de gedachten overstelpen ons, de vragen verdringen elkander, wij staren in die diepte; - het graf zwijgtmaar in dat zwijgen spreekt de Christus: a n bf Want S'J weet den daK en de ureniet!"" //O God! op die onbekende ure bereide ons Uwe genade I Amen. n Zigtbaar maakten deze woorden van den Evan°-elie- dienaar diepen indruk op den Koning, zijne verwanten en alle aanwezigen. Na het einde der rede drukte de Koning zijne bloed- verwanten de hand en herhaalde dit, nadat Prins Alexander achter het lijk was geknield, en bij het verlaten der kerk De Koning dankte dr. van Koetsveld. Nog geruimen tijd bleef Prins Alexander op het graf staren en daalde vervolgens eenige minuten in den kelder. De Koning vertrok voor de aankondiging dat de ter- aarde-besteiling volbragt was. De laatste formaliteiten werden daarop volvoerd. Bij de herstemming ter benoeming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaaltusschen de heeren Ree- kers en Bultman, gehouden op 24 Junij 1879, zijn inge- leveul 1.508 stembriefjes. Daarvdh werden van onwaarde ver- klaard 1.5, en wel: 9 die in hi anno waren, 2 als zijnde geen stembiljet, 1 dat niet gezegeld was en 1 hetwelk geen persoon duidelijk aanwees. Het getal der geldig uitgebragte stemmen is mitsdien se- weest 1295. Van dit getal zijn uitgebragt op Mr. F. J. M. A. Reekers 673 en op den beer H. F. Bultman 622 stemmen, zoodat eerstgeuoemden heer is herkozen. Als blijk van belangstelliog -in het verkiezingswerk kan dienendat in de gemeente Hillegom van de 101 kiezers 99 zijn opgekomenter herstemming tusschen beide bovenge- noemde heeren. De verkiezing voor vijf leden van den Gemeenteraad zal plaats op den 15 Julij a. s. De aftredende leden zijn de heeren: A. Kuiper, A. van RiessenJ. van Vunren Hzn.J. Klapwijk en N. T. Dorbeck. vail 18 tot 24 Junij 1879. GEBORENLeentjedochter van I Silvis en A. de Koekkoek. Magoliena Cornelia, dochter van F. J. Wijnhof en M. C. Jausen. f00?] Pa J'n?"ter "n T" Koo>,.i Tennis zoou van A. de iloog enj J. J. Boll. Theodoras, zoon van Cornelia Seijts (ongeh.) Ger- r n?°" V"'J- Hogewoning en W. van der Meij. Apoloniadochter van T de Wit en A. Zwetsloot. Philip Adolpli Johannes en Willem (tweel.)zoons van J. L. Buijnen en M. Arisman. OYERLEDENCornelis Timmersoud 65 jaren, vveduwnaar van G. Langenberg Jan Scheer oud 68 jarengehuwd met G. Kastelijn. Jacoba Blyker, oud 30 jaren, gehuwd met C. Blijleven. Jenneke He lena oud 10 maanden dochter van H. J. Koning en K. Stolk. ONDERTROUWD J Cats met J. D. Wink. P. L. van Andel met A- van Splunter. W. Slikker met C. Benjamin. GEHUWD A. Visser met A. Koekkoek. H. C. Wesselius met C. Onwerkerk. J. Gerritsen met C. van Geest. Lees-Inrigting te Hoofiidorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per weekg c( Bij abonnement, per jaary 1 50 Voor onvermogendennihil Voorloopig Verslag omtrent tie verwachtingen van den te veld staanden Oogst in de gemeente Haar- lemmertneer, over 1879. Rogge en Gerst. De rogge laat veel te wenschen over. De gerst staat redelijk. Tame beeft veel van vorst celeden verscheidene stukken zijn uitgeploegd. Het besehot belooft niet meer dan een middelmatig gewas. Emten beloven eene redelijke opbrengst. Boonen goed. Haver vrij goed. Vlas zal de goede verwachting niet bescliamen. °Meekrap niet geteeld. Koolzaad niet te best. Kanariezaad weinig uitgezaaid; het weinige staat goed. Karweizaad goed. Moslerdzaad goed. Maanzaad weinig of niet gezaaid. Aardappelen komen goed boven den grond. Wortelen zijn laat aan den groei gekomen. Vruchtboomen beloven veel. Iloutgewas laat ontwikkeld. Fee. De gezoDdheidstoestaud is voldoende; alleen onder de varkens heeft eene besmettelijke ziekte geheerscht. De prijzen van het vee waren in het voor- jaar lager dan in het najaar, en zij die vee opgestald hebben maakten slechte prijzen. Weilund heeft in het voorjaar zich laat ontwikkeld, staat thans goed. Hooiland is weinig over- geblevenmeest voorgeweidhet overblijvende staat wel. Klaverland ook voor een deel voorgeweid. De klaver kwam vrij goed door den winter. Capelle (Langstraat), 25 Junij. Met den hooibouw heeft men in deze streken een begin gemaakt. Het is bekend, dat de Langstraatsche hooiboer gewoonlijk vroeg beginten ook dit jaar was half Junij het aanvangspunt. Over de opbrengst kan nog niet geoordeeld worden, daar er nog geen droo" hooi gewonnen is; men schat die middelmatig. Ook in deze streek zal de opbrengsi van aalbessen, kruisbessen en frambozen niet groot zijn; de aardbeyen daarentegen beloven zeer veel. Meppel21 Junij. Door den aanhoudenden zuidwesten- wind staan de uitgestrekte oeverlanden tusschen Meppel en Zwartsluis onder water, eene orastandigheid die het gras, dat veel lager werd verhuurd dan in vorige jaren, nog duur maakt. Men berekent dat de gemidde'le nrijs op stam f 8 is, zoodat met de onkoste de 500 pond hooi op f 10 te staan komen, een som te hoog in vergelijking met die van gemest lands hooi. Zwolle, 25 Junij. Verschillende boeren hebben nieuwe aardappelen en aardbezien ter markt aangevoerd. Het Zwarte Water is in 24 uren 51 cM. gewassen. Deze snelle was veroorzaakte veel bezorgdheid voor de overigens gunstige hooilanden, die men op het punt staat te gaan maaijeu^ en bij toenemenden was aan overstrooming blootge- steld zijn. In de biunenpolders is men met maaijen en hooijen reeds druk aan den gang. Er is veel gras, zoodat bij gun- stig binnenhalen weder een goedkoop hooijaar te verwachten is. Wijhe, 25 Junij. De landertjen langs den IJssel hebben bij de publieke verpachtingen over het geheel genomen minder opgebragt dan in het vorige jaar. De hooi- en wei- landen staan weelderig. Met het grasmaaijen is algemeen een aanvang genomen. Opmerkelijk is het, dat zeker de helft maehinaal wordt bewerkt. Kiel Windeweer, 25 Junij. Wat zal er bij de aanboudende koude van de veldgewassen worden? Dat was van het voor jaar de algemeene klagt. Als de warmtekomt, dan komt ook de groeikrachtzeiden de minder zwartgalligenen veel komt er alsdan nog weer teregt. Deze laatsten hebben grootendeels gelijk gekregenmet de n arrate is er veej dat zieb uit den kwijnenden toestand heeft opgeheven en thans een flink gewas belooft te worden. Inzonderheid geldt dit van de rogge° Ook de haver staat uitmunlend en de weidelanden hebben gras in overvloed. Op de vruchtboomen, appelen en perenheeft de koude zeker ook al geen nadeeligen invloed. Als ze geven naar dat ze gebloeid hebben, hebben we er overvloed van te wacbten. Het aardappelengewas echter, het hoofdprodukt in de veenkolonienondervindt tot nog toe de uadeeligste ge- volgen dier voorjaarskoude. Na lang, zeer lang in den grond te hebben gelegen zonder te ontkiemenkomen ze eindelijk zeer ongelijk en meerendeels ook nog maar schraal voor den dag. Op kwaliteit en kwantiteit beide zal dit hoogstwaar- schijnlijk een zeer nadeeligen invloed hebben. Ze zijn zeer achterlijk, wel drie weken later dan het vorige jaar; bun tijd om te groeijen wordt betrekkeljjk kort. Ten ovcrvloede geven de aanhoudende en zware regens, die we tegenwoordig" heb benhanden vol werk. Daar vooral, waar ze buitendien niet weelderig staan, woekert het onkruid sterk. De onder- vinding heeft sedert jaren geleerd, dat hoe schielijker ze op- komen en hoe spoediger ze groeijen, hoe beter ook de kwa liteit is. Het staat te vreezen dat, ook in aanrnerking geno men dat verreweg het grootste gedeelte der hier velbouwd wordende soorten uit Amerikanen bestaat, die voor de con- sumtie niet geschikt zijn, deze streken tot dat doel weinig zullen opleveren. Misschien en voor de talrijke verbrui- kers van aardappelen is het te hopen zjjn de vooruitzigten dienaangaande elders gunstiger. Het is te hopen, dat het natte, regenachtige weder weldra plaats moge maken voor droogte en zonneschijn en ook hier in den herfst gezegd moge worden: het is toch nog al teregt gekomen." BeverwijK. Het vervoer van aardbezien begint lang- zamerhand drukker te worden. Er is gelegenheid tot verzen- dinggeevenredigd aan de goede verwachtingen van den oogst. Behalve twee kleine stoombooten is eene groote stoombolit opzettelijk daarvoor ingerigt, in de vaart gebragt, die om den anderen dag gelegenheid zal aanbieden aan de tuiniers om hunne vruchten naar Amsterdam te brengen. Teiel. De Prins Hendrik-polder alhier, behoord beb- bende aan wijlen Prins Hendrik, zal 19 Julij in het openbaar worden verkocht. Eliumatil, 2 5 Junij. Tot groote schade van vele veehou- ders is hier en in de environs weder eene ziekte onder de scbapen, vooral de jongere, uitgebroken. Deze dieren worden namelijk aangetast door zoogenaamde maden, die hen door het vel dringen. De scbapen komen eerst geweldig in afgang en worden dan mager en lusteloos. Vele middelen worden in het werk gesteld om hen van die lastige kwaal te genezeo; doch het regte probate middel heeft men hier nog niet gevonden. De vruchtboomen hebben hier uitmuntend gebloeid en be- loofden veel; doch nu worden de bloesems van sommige appel- boomen door kleine insecten aangetast. Omtrent het aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gerigt adres van de heeren van Hall en Montijnondernemers

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1