1879. Vrijdag, 4 Julij. No. 27. VA1V AAN LANDBOTJWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. H aarlem m er meer Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 25 Junij tot 1 Julij 1879. Zitting van Donderdag 1 Mei 1879, \\m\\w II A A R L E MII E It 11E E It Prijs van een exkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. (ViterHjk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De oudste ingezetene der gemeente Haarlemmermeer, Ger- ritje Vreeken, weduwe Paulus Spaargaren, is op den 2 Julij 1879 in den ouderdom van 94 jaar en 10 maanden overleden. Ook in hare geboorteplaats Aalsmeer was zy de oudste in jaren. Den 2 Julij, 's namiddags ten 2 ure, is bij A. Brienen Aalsmeerderweg HH 18, een varkenshok verbrand, hetwelk tegen de woning stond. De oorzaak is onbekend. De brand is gebluscht met behulp van de spuit n°. 2welke nog bijtijds kwam om de woning te sparen. De brandweer schijnt zich nog a) flink van hare teak ge- kweten te hebbenmen vertrouwt dat de Brandverzekering- Maatschappij zulks niet onbeloond zal laten. 1 i GEBOREN Corneliadochter van N. Goudriaan en A. van Ileerin- gen. Elisabeth dochter van A. van Gnlik en N. de Jong. Jacob zoon van J. Blokker en J. Varkevisser. Neeltje, dochter van C. Kreeft en P. Koppenaal. Martinus zoon van C. Smorenburg en M. L. van der Peet. Maria dochter van G. Houtman en M. Portegijs. Jaco buszoon van J. Ruijgrok en E. van der Kleij. Gerritzoon van J W. van Laar en A. Luime. Johannes, zoon van J. Bus en A. M Hack. Alida Wilhelmina Maria, dochter van T). Janus en H. M Boon. Maria dochter van J. Bogers en M. van Niel. Petrus An tonins zoon van N. Vester en M. M. Boeke. Aagje, dochter vau M Mieldijk en T. Raven. Klaas zoon van K. Spaargaren en M. Leeg water. Elisabeth, dochter van J. van Straten en J. Nederveld. LEVENXOOS GEBOREN 1 Kind van P. Hoogland en A. Alewijn. OVERLEDEN Gnnrtjeond 5 maandendochter van J. Weij en E. Wortel. Jan Dirk, oud 4 maanden, zoon van J. de Zee en P. van der Pligt. Gerardusoud 7 jaren zoon van J. Schoondermark en G. Flook. Wilhelmina oud 14 maanden dochter van P. de Regt en M. J. E. Karman. Johanna Wilhelmina Jacoba ond 6 maanden dochter van A. van Diemen en E. van der Laan. Geertruij Peters oud 58 jarenweduwe van P. Starrenburg. ONDERTROUWD J. Verdoes met A. van Wijk. K. van Keulen met G. Witte. T. Otte met M. Vastenhouw. GEHUWDA. Langeveld met M. van der Meer. A. Boesveld (we- duwnaar) met A. Dijkstra (weduwe). J. Gellaan met J. Hijenluus. M. Sandifort (weduwnaar) met E. van Wijngaarden. des voormiddags ten 11 ure, ten Baadhuize. Voorzitter: de lleer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordigbij den aanvang der zitting, 13 leden zijnde de heerenKlapwijk, Timmermans, Verkuijl, Biesheu- velKuiper, van Vuuren, van Riessende Breuk Tensen Knaap Bultman Ran en Dorbeck terwijl bij de beharide- ling van het Xlde punt nog in de vergadering verschijnt de heer 't Hooft. Afwezig de beer Pruissen. De Secretaris leest de notulen van 13 Maart jl.welke worden goedgekeurd. I. Aan de Vergadering wordt bet navolgende medegedeeld a. De Provinciale bladen van 1879, n°. 12 en 14 tot 25. b. Brief van Gedeput. Statendd. 19 Maart 1879, n°. 49, geleidende het goedgekeurde raadsbesluit dd. 13 Maart 11. tot verkoop van een perceeltje gemeentegrond. c. Het Procesverbaal der op 3 April 1879 gedane opne- ming van de boeken en kas van den Gemeente-ontvanger. d. Dat de verpachting der gemeentewegen heeft opgebragt eene som van 200. e. Dat bij de aanbesteding van bet ophoogen der begraaf- plaats te Nieuw-Vennep laagste inschrijver is geweest Jacobus Griekspoor, voor 275 en dat het werk wegens te hooge inschryvingssom niet is gegund geworden. A1 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Komt ter tafel eene instructie voor den Gemeente- opzigter. Deze instructie komt in hoofdzaak overeen met de instructie welke is vastgesteld den 1 December 1870, doch zijn daarin, op voorstel van de Commissie voor de gemeente- werken enkele wijzigingen gebragt. Van de bedoelde instructie wordt voorlezing gedaanwaar- na ze wordt goedgekeurd en vastgesteld met intrekking der instructie van den 1 December 1870. III. Wordt gelezen eene missive van heeren Gedeputeerde Staten van den 27 Maart 1879, n°. 61, waarbij o. a. wordt teruggezonden de ter goedkeuring iDgezonden Suppletoire Be- grootingdienstjaar 1879, en waarbij wordt in overweging gegeven om de daarop gebragte som van 575.30, wegens vermindering van den post voor onvoorziene uitgaven, bij af- zonderlijk raadsbesluit op de daartoe betrekkelijke posten over te brengen. Dientengevolge worden aan de goedkeuring der vergadering onderworpen Eene nieuwe Suppletoire Begrooting, dienst 1879 bedra- gende in oDtvang en in uitgaven 921.94 alsmede het na volgende raadsbesluit De Raad der gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten op de Begrooting van uitgaven voor de dienst van 1879 te doen de Davolgende af- en overschrijvingen Afschrijving Onvoorziene uitgaven575.30 Overschrijving Renten van geldleeningen323.06 Kosten van het sluiten van geldleeningen. 252.24 575.30 En zal dit besluit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. Beide voordragten worden zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. IV. Aan de goedkeuring der vergadering wordt onderwor pen een ontwerp-besluitstrekkende: om uit den post voor onvoorziene uitgaven der Begrooting voor 1879 te voldoen de uitgaven hierna vermeld Kosten van exploiten waarbij pachter en borgen van dorps- grond tot betaling van pachtpenningen zijn aangemaand f 12.304 Toelichting. De Erven W. Pruit en de borgen zijn aange maand moeten worden tot betaling van verscbuldigde pacht van dorpsgrond. De betaling gevolgd zijnde heeft men ge- meend deze kosten voor rekening der gemeente te moeten nemen. Kosten van grensuitzetting der dorpswegen in de beide dorpenf 19. Toelichting. Door den landmeter zijn de grenzen van de dorpswegen uitgezetde kosten daarvan zijn 19. En zal dit besluit aan Gedeputeerde. Staten van Noord- Holland worden toegezonden met verzoek om tot het vol doen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor onvoor ziene uitgaven de vereischte magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. Deze voordragtgesteld geweest zijnde in handen van de Financieele Commissie, wordt gelezen het door die Commissie uitgebragt rapport meldende 1. dat de af-en overschrijving, dienst 1878 groot 5.92, hunnerzijds geen bezwaar oplevert 2. dat de benoodigde som van 18.28, teD behoeve van bet Raadhuiswel degelijk hunne aandacbt heeft getrokken dat de post bij vernieuwing overscbreden is waarom ernstig zuinigheid in deze ten zeerste aangeraden wordt 3. dat de benoodigde kosten voor gedane aanmaningen tot betaling der verschuldigde gelden voor pacht van dorpsgron- den door de Wed. W. Pruit, ten bedrage van f 12.30s alsmede /19.voor metingen der dorpswegen door den land- meter, uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1879, hunne goedkeuring wegdraagt. Het ontwerp-besluit wordt daarop zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd en vastgesteld. V. Komt ter tafel eeu ontwerp-besluit tot af- en over schrijving in de Begrooting, dienst 1878, luidende als volgt De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Gelet op art. 215 der gemeentewet, Heeft besloten Op de Begrooting van Uitgaven voor de dienst van 1878 te doen de navolgende af- en overschrijving: Afschrijving Onvoorziene Uitgaven5.92 Overschrijving Kosten van druk- en bindwerk, schrijf- en bureaubehoeften enz3.52 Onderhoud van brandspuitenenz2.40 5.92 Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Ook dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming vastgesteld. VI. Komt in behandeliDg een ontwerp-besluit tot af- en overschrijving, dienst 1878 luidende als volgt: De Raad der gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten, op de Begrootiug van uitgaven voor de dienst van 1878 te doen de navolgende af- en overschrijving. Afschrijving Kosten van licht en brandstoffenf 18.286 Overschrijving Kosten van onderhoud en schoonbouden van het Raadhuis18.28' En zal dit besluit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Ook dit besluit wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. VII. Door Burgemeester en Wethouders wordt ingediend het verslag omtrent den toestand der gemeente over het afge- loopeu jaar. Welk stuk voor kennisgeving wordt aaDgenomen. VIII. Alsnu zou aan de orde zijn de behandeling van bet bestek voor het hardmaken van wegen in de dorpen. Dit punt wordt echter, op verzoek der Commissie voor de ge- meente-werkenaangehouden tot de volgende Vergadering. IX. Wordt gelezen een schrijven van den boofd-onderwijzer L. Kieviet, waarbij bij verzoekt des Zatnrdags-morgensin plaats vbd Woensdag-middag, te mogen schoolhoudenen zulks ten einde Woensdag-middag en Zaturdag-middag onder- wijs te kunnen geven aan de normaalschool te Lisse. Dit verzoek, door den Voorzitter om advies gesteld ge weest zijnde in handen van de Plaatselijke Schoolcommissie blijkt uit het door die Commissie uitgebragt rapport, dat de helft der leden van de Commissie er voor was om de ver- gunning te verleenen voor den tijd van drie maanden, en zulks om te zien in hoeverre dit van invloed is op het schoolverzuimterwijl de andere helft der leden er voor was om de gevraagde vergunning te weigeren. De Commissie wenscbt de zaak dus geheel aan de beslissing van den Raad le laten. Nadat hieromtrenl kortelijk van gedachten was gewisseld wordt, op voorstel van deu heer van Riessen, en met 12 stemmen tegen 1 stem, besloten de gevraagde vergunning te verleenenen wel bij wijze van proefneming voor den tijd van drie maanden. Tegen stemde de heer Dorbeck). (Fodr stemden de heeren: van Vuuren, van Riessen, de Breuk, Tensen, Knaap, Bultman, Ran, Klapwijk, Timmermans, Veikuijl, Bieshenvel en Kuiper. X. Alsnu is aan de orde de benoeming van een lid voor de Plaatselijke Schoolcommissie, welke benoeming in de vorige Vergadering is aangehouden. Tot de stemming overgegaan zijnde, wordt de heer Klaas Scbuurmnn, te Haarlemmermeer, met 7 stemmen daartoe benoemd. XI. Is aan de orde de benoeming van yroedvrouwen. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van de ingekomen sollicitatien. Tot de benoeming overgaande van een gemeente-vroed- vrouw voor de standplaats Abbenes, wordt met algemeene stemmen benoemd mejufvrouw A. M. Roos, geboren van Echten te Terschellingom zoo spoedig mogelijk in functie te treden. MeD besluit voorts eene nieuwe oproeping te doen van sollicitanten voor de betrekking van vroedvrouw te Hoofddorp. XII. Wordt overgegaan tot de benoeming van een dood- graver voor de burgerlijke begraafplaats te Hoofddorpwelke betrekking vaceert door het overlijden van J. Knol, en waar- voor zich drie sollicitanten hebben aangemeld. Daartoe wordt benoemd Jacob Boom, te Hoofddorp, met 13 stemmen, en wordt de infunctietreding bepaald op 8 Mei 1879. XIII. De Voorzitter zegt, dat bij Koninklijk besluit van 1 Maart 1874, n°. 3, dispeosatie is verleend voor den tijd vau vijf jaren van de oprigting van een burgerschool, waartoe de gemeente, volgens art. 14 der wet van 2 Mei 18 63, Staatsblad n°. 50, verpligt zou zijn, en legt over een ont- worpen concept-adres, waarbij opnieuw dispensatie van He oprigting eener zoodanige school wordt gevraagden van welk concept-adres voorlezing wordt gedaan. De heer van Riessen vraagt, of men deze zaak ook in verband zal trachten te brengen met de oprigting eener nor maalschool. De Voorzitter zegtdat wenschelijk zou zijn de oprigting eener school voor uitgebreid lager onderwijs; bestond er zoo danige school, dan, meent de Voorzitter, zou er ook wel uitzigt zijn op het verkrijgen eener normaalschool. De beer Verkuyl merkt aan, dat de groote afstanden in deze gemeente daartcgen een bezwaar zijn; de meesten zouden er geen gebruik van kunnen maken; met welk gevoelen de heer Dorbeck instemt. Het ontwerp tot het vragen van dispeDsatie van de op rigting eener burgerschool wordt daarop goedgekeurd. XIV. Alsnu is aan de orde de benoeming van twee leden voor bet bureau van stemopnemingter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalin Junij 1879. Nadat hierover verscheidene stemmingeD, herstemmingen en tusschenstemmingen waren gehouden worden daartoe benoemd

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1