1879. Vrijdag, It Julij. N°. 28. Twintigste Jaargang. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BEL AN GEN GEWIJD. a?/ Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/t Cent. Haarlem mer meer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 2 tot 8 Julij 1879. Landlbouw. Leenwarden. wsaa® Prijs van een knkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adi'esseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WIlterHjH Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Mejufvrouw A. M. Roos, geb. van Echten, te Terechelling, heeft voor de betrekking van vroedvrouw, standplaats Abbenes, bedankt. Aan de hulp-onderwijzers aan school N°. 3, J. F. Grund- lehner en C. J. Kieviet is, op verzoek, eervol ontslag verleend, in te gaan 16 Augustus. Benoemd aan school N°. 3 tot len hulp-onderwijzer T. van Raalten, te Meppel; tot 2en hulp-onderwijzer H. Hospes, te Workum. GEBOREN: Wouterzoou van J. A. Boeser en A. van Krimpen. Janus Pieter, zoon van P. Bouterse en L. I manse. Johanneszoon van J. Bengelsdijk en S. M. Wesseling Cornelia, dochter van A. van der Zon en C. van Aalst. Hilligje dochter van H. de Groot en A. G. Laup- man. Johannes Cornelis zoon van C. Bulk en M. van Vuuren. Ann Mary, dochter van J. Kooy en M. A. Verploegh. VVillemzoon van K. Smit en G. Bruin. Petrus Johannes, zoon van J. Wezelenburg en C. M. Hoenderdos. Ilendrikus Jacobus, zoon van S. Reiziger en N. Baarsse. Johannes Petrus zoon van P. Jansen en B. Lamboo. Cornelia, dochter van A. liuanse en S. Filius. Maria Johanna, dochter van A. Kaptijn en M. Rutte. EEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van P. Schalk en E. de Vos. OVERLEDEN Gerrit, oud 10 dagenzoon van J. Hogewoning en W. van der Mey. Gerritje Vreeken, 91 jaren, weduwe van P. Spaargaren. Alida Wilhelmina Maria oud 5 dagen dochter van D. Janus en H. M. Boon. Hendrikjen van Zoerenoud bijna 38 jaren gehuwd met A. Tates. ONDERTROUWD M. van Tol met P. Hogeuboezem. C. Kamme- raad met K. Bochoven. J. Vonk met J. W. Eoenen. GEHUWD W. Slikker metC. Benjamin. P. L. van Andel met G. A. van Splunter. - J. Cats met J. D. Wink. E. de Vreede met E. van Loon (weduwe.) Z. M. heeft o. a. benoemd tot hoogheemraad van het lioog- heemraadschap Rijnland (provincie Zuid- en Noord-Holland) mr. D. Visser van Hazervroude; tot heemraad van den polder Wieringerwaard (provincie Noord-Holland), J. KooyDz.; tot heemraad van den Terschellingerpolder (provincie Noord- Holland), G. A. de Boer. Amstelveeil9 Junij. Door den bouwkundige van 'tRiet albier, werd Zaturdag II. publiek aanbesteed het bouwen van een boerenhofstede in den Bovenkerkerpolder; aaunemer de heer J. H. Nedersticht, te Kudelstaart voor f 16,025. Boskoop. De hoop op een voordeeligen aardbezienpluk is zoo goed als verdwenen. De koude en de nattigheid doen vele nog onrijpe vruchten rotten. In het vorige jaar om dezen tijd was de pluk reeds bijna geeindigd. Steenwijk9 Julij. De publieke verkoop van het uitge- strekte landgoed te Eeze, onder de gemeente Steenwijkerwold gelegen, heeft ongeveer 147,000 opgebragt. Het was om- streeks 700 hectaren groot en belioorde aan de erven van Rechteren Limpurg. De voornaamste kooper was de heer Brants, regter te Heerenveen, voor pi. m. 85,000, de eigen- lijkc Eeze met de Pol met benaasting der boomen. Texel, 9 Julij. De te veld staande gewassen in den polder het Noorden staan vrij wel. Koolzaad-, mosterdzaad- en aard- appelengewas beloven een gunstigen oogst; het natte weder is voor ons eiland zeer gewenscht; veel grasgewas is daarvan het gevolg; het hooi doet tameljjk goeden prijs, ongeveer /16 den wagen. Groniugen8 Julij. Blijkens mededeeling, door den Com- missaris des Konings alhier aan de Statenvergadering gedaan, zou er groote kans bestaandat de onvermoeide pogingen bij de Pruissische regering aangeweud, om onze runderen weder in Duitschland te mogen invoerennu spoedig zulleu slagen. Vermits in Friesland de longziekte geheel heeft opgehouden bestaat het gevaar van overbrenging door longziekte weldra ook niet meer. IJtreckt8 Julij. Op de gisteren alhier gehouden paarden- markt waren 607 paarden aan de lijn gebragt. De prijs was voor werkpaarden van 200 tot 400; voor luxe-paarden van 600 tot f 1000; voor veulens werd f 150 tot f 250 betaald. De handel was flaauvv, vreemde kooplieden waren weinig aanwezig. Witmarsnm, 7 Julij. Wanneer men tegenwoordig de vrucht- bare omstreken van dit aangenaam gelegen dorp doorwandelt, wordt het oog allerwege getroffen door de prachtige vruchten waarmede de akkers bijkans zonder onderscheid prijken. Yooral de beide hoofdproductenvlas en aardappelen, lateu zich gunstig aanzien hetgeen menmet het oog op den langduri- gen strengen winter en het natte voorjaar, dat daarop volgde, volstrekt niet had verwacht. De hooioogstdie dit jaar later dan gewoonlijk aanving is than* in vollen gang. Algemeen wordt naar droogte en zon- nesehyn verlangd, daar het hooi door het buijige weder der laatste dagen slechts zeer langzaam heeft gerijpt. Zwolle9 Julij. Het voortdurend regenachtige weder werkt zeer nadeelig op den hooioogst. Op verschilllende plaatsen ligt het gemaaide gras te drijven, en waar men het met zorg heeft kunnen droogendaar is meest alle kleur verloren ge- raakt. De opbrengst is overigens bevredigeud en de markt van het nieuwe product thans 12 a 13. Als eene bijzonderheid deelen wij mededat door baron Sloet tot Oldliuys op de in October te houden tentoonstelling van landbouvvproducten te Epe een 35tal aardvruchten en veevoeder-artikelen zullen worden ingezondengeteeid op de nog geen 6 jaar geleden ontgonnen heide Heiderust onder Wezep (Gelderland). Deze producten man ten uit in buiten- gewone ontwikkelingin kolossale groeikracht en enorme voedingsbestanddeelen. De heer Sloet geeft op zijn ouden dag aan menig grondeigenaar de gewigtige lesdat ontwikkeling op het gebied van landbouw en veeteelt en vooral hare toe- passing ongekend groote verbeteringen en voordeelen te weeg brengt. Onstwedde9 Julij. Middelmaat baat, overmaat schaadt. De waarheid van het laatste deel van dit spreekwoord wordt tegenwoordig ter deeg door den Westcrwoldschen boer ondervonden. Want ontegenzeggelijk doen de menigvuldige regens van dezen tijd schade aan de lage Aa-landen, die nu in den gewonen tijd van den hooi-oogst een winterwaterpeil vertoonenen zoodoende toUal Jingeschikt zijn om gemaaid te worden. Het ondergras wordt zwart, terwijl de voedings- waarde van het daarvan te winnen hooi dit jaar al zeer geiing zal zijn. Dat het waterschap Westerwolde door doelmatige herziening der afwateringen in dezen op den duur eene heil- zame verbetering zal te weeg brengen, hoopt en vertrouwt ieder. De boekweitbouw schijnt totaal in het water te vallen daar het branden tot nu toe onmogelijk was en wel zal blijven, en men van andere bemesting dan door het verbranden der bovenste veenlaag niet weet of wil weten. Al bederft nu ook die veenrook dikwijls aan velen het bekoorlijke der zoetgeu- rende frissche Mei- en Junijdagen, den veenboer is hij ik verzeker het u oneiudig aangenamer dan de welriekendste Eau de Cologne, want in dien rook geuren hem de zoo gc- wenschte dubbeltjes tegen. Dit jaar echter zal door den ver- ongelukten boekweitbouw voor vele keuters en arbeiders een schraal jaar worden, wijl uit de opbrengst der boekweit vele zoogenaamde ongelden" als daar zijn belastingenrekeningen bij doctor en notaris enz. worden betaald. De rogge staat, wat den halm betreft, overheerlijkzoodat het een lust is zijoe oogen over de golvende, gebruind-groene korenzee te laten weiden. Door de laatste zware regens is veel rogge erg gaan liggen terwijl ook het genoegzaam uit- bloeijen erg is verhinderdhetgeen een slecht gevulde aar doet verwachten. Ook de overige veldvruchten lijden aan overmaat van vocht, terwijl de aardappelen niet best te voor- schijn zijn gekomen even als alles op den akker en in den tuin warm in het welig opschietend onkruid zit. In den tuin schenen de ooftboomen gedurende hunnen zeer milden bloei veel te beloven maar men vreest dat de appel- boomen het erg zullen laten zitten. Vele bloesems en begin- nende vruchtjes zjjn door een paar kleine insecten vernield waarvan de aardappel-bladroller en een klein zwart vliegje de voornaamste zijn. Laatstgenoemd insect vernielt als larve de nog onontwikkelde bloesems, door deze uit te vreten. Zou het laten vallen van bloesem en vrucht ook soms een oorzaalt hebben in het te weinig en ondoelmatig snoejjen Moestuin en akker schijnen zser traag te zullen worden in het aanbrengen van den bier zoo geliefden aardappel. Een schraal vooruitzigt. voorwaar voor liefhebbers van dat knolge- was, te meer daar de oude aardappelen opgeruimd zijn. 's Hertogenboscll. Geerfden van den polder van der Eigen hebben besloten1°. eene commis9ie te benoemen om met den polder van Empel en Meerwijk en zoo mogelijk met andere belanghebbende polders in overleg te tredenten einde voor 1 November e. k. een voorstel tot verbeterde waterlossing voor de polders aan te bieden; 2°. inmiddels aan den Koning een adres te rigtenwaarbij de polder van der Eigen aanbiedt eene bijdrage van 250,000, wanneer het Rijk de overlaten van Heerewaarden afsluit en eene nieuwe Maas of wel eene behoorlijke uitwatering voor de polders maakt, zoodat deze steeds met 1 April aan zomerpeil zullen zijn. Tot leden der bovengemelde commissie werden vervol- gens benoemd de hh. L. van Meerwijk, Jhr. M. A. Snoeck en Jhr. L. van der Does de Willebois, „Friesche Maatschapp(j van Landbouw", te houden bij ge- legenheid der tentoonstelling in Augustus as. zullen worden behandeld de volgende vraagpunten1°. Wat kan de Maat- sehappij doen tot bevordering en ontwikkeling der zuivelbe- reiding? 2°. Bestaat er mogelijkheid voor de Friesche land- bouwers om hunne producten direct aan de Londensche markt te brengen? 3°. Hoe dient een veestal te worden ingerigt, om bij brand het vee ten spoedigste te verwijderen? Men heeft ontdekt, dat rupsen de lucht van azijn niet kunnen verdragen. Om dus deze insecten van de vruchtboo- men te verdrijven, rnoet men de boomen in den bloeitijd minstens eenmaal per dag met verdunde azijn (1 deel azijn op 9 deelen water) bespuiten. In de algemeene vergadering der Op de hofstede „de Havezathe" onder Raalte, worden than9 proeven genomen met zaden van Japansche radijs; iudien de cultuur slaagtzullen de zaadkorrels verkrijgbaar gesteld worden. Uit New-York wordt berigt, dat met de stoombootendie op 7 dezer van daar naar Europa vertrokkeneen buitenge- meen groote hoeveelheid versch vleesch naar Engeland is ver- scheept. De City of Richmond had nl. 200 tons aan boord voor Liverpool; de Circassia 1200 vierendeelen rundvleesch, 300 geslagte en 300 levende schapen voor Glasgow; de Holland 520 vierendeelen rundvleesch en 260 stuks runderen voor Liverpool en de Cornwall 500 levende schapen voor Bristol. In de eerste helft van Augustus zal, gelijk wij reeds heb ben meegedeelddoor de afdeelingen Leiden en Omstreken en Boskoop op Zomerzorg te Leiden eene tentoonstelling wor den gehouden van afgesneden rozen. De mededinging wordt, volgens Sieboldia, geopend voor inzendingen van1°. Honderd verscbeidenheden van rozen tot versch illende afdeelingen behoorende, welker bloemen door bijzondere schoonheid uitmunten. Van elke verscheiden- heid dene bloem. 2°. Verscheidenheden van rozen (in onbe- paald getal), welke na 1874 in den handel gebragt zijn. Aantal bloemeu vrij. 3°. Een nieuwe, nog niet in den han del zijnde, in Nederland gewonnen roos, die zich gunstig door kleur en vorm onderscheidt. Liefst vertegenwoordigd door twee of meer bloemen. 4°. Vijftig verscheidenheden van rozen, van verschillende afdeelingen, welke verzameling zich onderscheidt door naauwkeurige systematische indeeling. 5°. De beste verzameling Theerozenin minstens twintig ver scheidenheden. Aantal bloemen vrij. 6°. De beste verzameling Noisette en Bourbonrozenin minstens vijf-en-twintig ver scheidenheden. Aantal bloemen vrij. 7°. De beste verzameling Maandrozen, in minstens twaalf verscheidenheden. Aantal bloemen vr(j. 8°. De uitgebreidste verzameling rozen. Min stens tien bloemen van elke verscheidenheid. 9°. De uitge breidste verzameling rozen. Yan elke verscheidenheid eene bloem. De tentoonstelling zal waar9chijnlijk slechts gedurende e6a dag, hoogstens twee dagen, geopend zijn. De juiste datum zal later worden bekend gemaakt. Uit zuidelijk Westerkwartier schrijft men„Het natte weer in aanmerking genomen, kan men toch zeggendat het er hier over het geheel genomen, in tuin en akker gunstig uit- ziet. De aardappellanden staan goedwanneer men in de lagere landen eenige stukken uitzondert. Wanneer wij spoedig wat warrate krijgen en de ziekte zich niet vertoont, kan het beslag goed worden. In de laatste paar weken is de rogge flink vooruit gegaan en het heeft alien schijn, dat ook daar van goed zal geoogst worden. Met de haver staat het over het geheel niet zoo gunstig. Daarvoor was het in den laatsten tijd te nat en te koud. De boekweitbouwers staan op hun neus te kijkener moet zoo noodig gebrand worden en de grond is nog overal door en door nat. Boonen en erwten, die hier nog al veel verbouwd wordenstaan goedmaar aan het wieden en schoffelen komt geen einde. In vele jaren heeft men daarmede niet zooveel te doen gehad. Het is wieden en schoffelen dag in dag uit. Naauwelijks meent men zijne akkers schoon te hebben, of een flinke regenbui, gevolgd door een zonneschijntje, is oorzaak dat men weer van voren af aan kan beginnen. Alles en ieder roept hier naar droogte en warme dagen." Men schrijft aan de Leidsche Courant: Reeds bij den eersten pluk der aardbezien bestond het vooruitzigt, dat de afloop spoedig zou daar zijn. Hoeveel te meer, nu bijna dftgelijks de regen neerstroomt, donkerheid en guur weer heerschen. Het jonge blad van het geboomte wordt gezweept door stormeene menigte pas gezette vruchten is afgeslingerd. Takken en bladeren, door den wind afgerukt, 9tuiven als in den herfst langs de wegen. De moerbezienboom noch de wijn- stok zullen rijpe vruchten voortbrengentenzjj spoedig dekoe- A ARLE111ER Af EER

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1