116 - Verslag omtrent de verwachting van den oogst in de provincie Friesland. Gemengde Berigten. 300ste Staats-Lotery. f f f r f f f f f - f Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. streken en Boscoop zal worden gehoudendoor een rozenfeest zal worden besloten. De besturen der beide afdeelingen stellen zich hiermede voornamelijk ten doel aan het nuttige voor de leden ook het aangename voor hunne dames te paren, daar toch dit feestwaaraanbijaldien het weder medewerkt, geen luister zal ontbrekenvoornamelijk met het oog op de dames wordt gegeven. Voorts meldt genoemd blad„Dezer dagen zagen wij in het etablissement von Siebold C0., bij Leiden, een Knol- Begonia, die bestemd schijnt furore te maken onder de lief- hebbers. Deze plant toch is geheel een zeer sterk bonten in de bladeren zijn groen, wit en zacht rose op zeer sierlijke wijze gemengd. Zij heeft dubbele bloemen, en hierbij dit eigen- aardige, dat de bloemenbladeren rood zijn terwijl bet centrum der bloem, zeer digt gevuld, wit is. De plant, die wij zagen, is zonder voorbehoud schilderachtig te noemen. Zij werd ver- leden jaar, zoo wij ons niet vergisseute Delft gewonnen, en dezer dagen in editie aan de firma von Siebold Co. af- gestaan. Zij is daar in goede handen. De heer A. P. van de Water, te Haarlem, meent een ge- makkelijk middel gevonden te hebbenom kaas voor bederf te bewaren en, voor zoover men daarover kon oordeelen berust die meening op goede gronden. Hij bezat eenige kazen, die reeds drie jaren gelegen en oogenschijnlijk geen de minste verandering ondergaan hadden. Mogt het middel inderdaad proefhoudend worden bevondendan zon aan den handel een groote dienst bewezen zijn. Tot hedcn toch bedraagt het verlies van kaas, ten gevolge van het zoogenaamd „gebrek worden" door uitwendige oor- zaken nagenoeg 20 pet. 'sjaars. Om kaas geschikt te maken voor uitvoer naar verre landen is nagenoeg zes maanden pak- huis noodig. Daarbij is het verlies aan gewigt nagenoeg 1 '/2 pet. 's maands. Het schrapenvoor uitvoer tweemaal voor gewonen verkoop eenmaal noodig, kost 1 pet. van het gewigt. Door de behandeling van den heer van de Water zou, indien ze werkelijk aan zijne verwachting beautwoordt, het ontstaan van „gebrek" door uitwendige oorzaken geheel worden voorkomen, de kaas derhalve spoediger gereed zijn voor ver- zending, het verlies in gewigt veel verminderd, het schrapen geheel overbodig en de uitgaven voor handenarbeid Zeer beperkt worden. Over het geheel zou het artikel veel geschikter worden voor spekulatie en uitvoer. Een der grootste graanbouwerszoo niet de grootste van de oude en de nieuwe wereldis dr. Glenn in Californie. Zijn grondbezit in het distrikt Colusa beslaat 24,000 hectaren, waarvan 22,-600 met graanjaarlijks opleverende ongeveer 327,000 hectoliter. Men leest in Semper Virens het volgende, dat zeker alge- meene sympathie zal vinden. „Bestaan er geen wettelijke be- palingetfHeu aanzien van den verkoop van aardappelen bij de maat? Wij mogen ons in een uitstekend metriek stelsel ver- heugen doch de aardappelen-verkoopers schijnen daarmede te mogen spotten. Byna in elke gemeente bestaat voor den ver koop, bij kleinere hoeveelheden dan het mud eene bijzondere gewoonte; op de eene plants berekent men 12 vijf-kop op het mud, op een andere 14 vijf-kop, nog weer elders 20 vijf-kop. In Utrecht verkoopt men bij de opgelegde vijf-kop, een maat die geheel willekeurig is. Dat is toch een onhoudbare toe- stand, vooral met het oog op den werkenden stand, bij wien de aardappelen hoofdvoedsel uitmaken en die slechts al te dik- wijls tot hoogen prijs moet betalenzonder eenigen waarborg of zekerheid van de te koopen waardeverhouding. „De verkoop van een ongelijkvormige aardvrucht zooals de aardappelen, die slechts al te goocbelaohtig gemeten kan wor den geschiedt het doelmatigst en eerlijkst bij het gewigt. „Mogen zij, die invloed kunnen uitoefenen, hunne aandacht hieraan eens wijden en de aardappelenverkooperseven als andere winkeliers en neringdoendenten opzigte van maat en gewigt, aan kontrole onderwerpen." Rogge. Zoowel uit de zand- als uit de kleistreken loopen de berigten omtrent dit gewas zeer uiteen. Algemeen stemmen ze daarin overeendat dit gewas, hoewel zeer achterlijk door het gunstig weder van de laatste dagen zeer is bijge- komen en zich op vele plaatsen vrij gunstig laat aanzien. Garst staat vrg algemeen voordeelig. Klaver staat over het geheel tamelijk goedde vroegst gezaaide is evenwel de beste. Haver. Omtrent dit gewas luiden de berigten uit de kleistreken vrij gunstig. Op de zandgronden schijnt de haver veel te wenschen over te laten. Koolzaad schijnt, vooral in het noordwestelijk gedeelte van dit gewest, weer meer te zijn uitgezaaid dan in de laatst voorafgaande jaren. De berigten uit deze en de noordelijke streken luiden gunstig, die van zand echter ongunstig. Vlas laat zich zoowel op het zand als op de klei niet ongunstig aanzien, doch verlangt naar warmte. Cichorei. Hiervan valt nog weinig te zeggen, dan alleen dat het vrij goed opkomt en dat de regenachtige weers- gesteldheid op vele plaatsen een beletsel oplevert tegen het wieden, waaraan groote behoefte bestaat. Aardappelen laten zich over het geheel gunstig aanzien. De jammen kunnen nog niet voldoende worden beoordeeld. Boekweit. De late nachtvorsten waren oorzaak, dat deze vrucht laat is uitgezaaid, zoodat daarvan nog weinig kan worden gezegd. Gras- en hooilanden. Het koude voorjaar, dat op alle veldvruchten zonder onderscheid zoo nadeelig werkte, was in 't bijzonder nadeelig voor de graslandendie dermate schraal waren dat het vee eerst omstreeks 20 Mei konde worden uitgelaten. De natte weersgesteldheid had ten gevolge, dat het vee de weiden zeer vertrapte. De eerste suede hooi zal zeker niet overvloe- dig zijn, met uitzondering van de ingepolderde hooilanden, die zich goed laten aanzien. Op vele oningepolderde hooi landen zal de hooge waterstand het maaijen wel beletten. Erwten en boonen staan bijzonder goed. Vooral de boonen beloven meer te zullen opleverendan in de laatstvoorgaande jaren het geval is geweest. Ook aan het Armen-Weeshuis te Purmerende is door wijlen den beer W. Vuyk Udes een legaat van 3000 gulden vermaakt. Te Tilburg is een vrijgezel van 76 jaren in ondertrouw op- genomen. Een maand geleden werden van een straatmuziekantdie op den weg tusschen Doetinchem en Dinxperlo was in slaap gevallen, zijne harmonica en eenige andere voorwerpen gestolen. De ver- moedelijke dader is thans ontdekthet is een welgesteld landbou- wer te Deurne. Te Schiermonnikoog is Iiet aan zekere Grietje B. die trou- wen wil bij het opvragen van haar geboorte-acte gebleken dat zij altijd als »man" te bosk heeft gestaan. Nu zal er nog een vonnis van de regtbank noodig zijn om het abuis te herstellen. Op de Heerengracht te Amsterdam is eene dienstmeid het slagtoffer geworden van de gewoonte om het vuur door bet ingie- ten van pztroleum aan te wakkeren. Naauwelijks had zij de kan met petroleum nabij het vuur gebragtof de kan barstte uiteen en de ongelukkige dienstmaasd werd met een stroom van het bran- dende vocht overgoten. Ze leefde geen twee minuten meereene andere dienstbodeop het geraas toegesneldpoogde nog hulp te verleenen maar natuurlijk vruchteloos. Wanneer zal men toch eens leeren voorzigtiger daarmede om te gaan. Een erflater te San Louis benoemde onlangs zeker persoon tot zijn universeelen erfgenaam. In het testament stond vermeld dat bedoelde persoon een tiental jaren geleden zijne (des erflaters) vrouw had geschaakt en hij was er nooit de man naar geweest om een eenmaal bewezen dienst te verge ten." In de Staten van Zuid-Amerika heerscht een verstikkende warmte. Dagelijks storten mensehen op den openbaren weg be- wusteloos neer en sterven aan de gevolgcn. Uit Bern wordt geschrevendat de bergen te Emmenthal Niesenenz. den 5n aezer nog met sneeuw bedekt waren. Ieder- een kleedt zich dik en knoopt den jas stevig digt, om beschermd te zijn tegen den hevigen en kouden wind van geweldige stort- regens vergezeld. De vreemdelingen zoo weinig als er nog zijn, houden zich schuil binnenshuis. De hotels zijn zoo goed als ledig en de winkeliers gaan wanhopig 's morgens de meteorologische bul letins raadplegen, die echter niets dan regen en storm aankondigen. Te Madrid is de hitte zoo grootdat de afgevaardigden de stad ontvlugten en de zitting der Cortes waarschijnlijk gesloten zal worden zoodra het adres van antwoord zal zijn goedgekcurd. In den nacht van Maandag op Dingsdag was de gemeentelijke politie-beambte van Bloemendaaltevens onbezoldigd rijksveld- wachtervan der Lijken genaamder met een anderen wachter op uit geweest. Ten 2 ure waren zij van elkaar gegaan. Wat sedert met hem is geschied zal de justitie aan het licbt moeten brengen maar zeker is hetdat de spoorwegwachter, die den weg voor den van den Helder komenden trein moet nazien, ter hoogte van het buitengoed Hartenlust" (van den heer Borski) zijn lijk op de rails heeft gevonden met diepe wonden aan hals en hoofd toegebragt door stompe werktuigen. Dat kippen en groentcn in zijne nabijheid lagen doet veronderstellen dat hij stroopers heeft betraptdie hem hebben vermoord. Aangezien van der Lijken een zeer sterk en vlug man was en handig met de wapenen omging zal zeker een der aanvallers wel eene wond hebben ontvangen die geraakkelijker leiden zal tot de ontdekking der misdadigers. Het lijk is door het Haarlemsche parket op »Meerenberg" geschouwd. Een der grootste kooplieden van Koningsbergen zond Maan dag middag zijn bediende met een groote som geld naar het belas- tingkantoor om de invoerregten van een aanzienlijke partij wijn te betalen. De bediende werd echter onderweg ongesteld en zoo- doende was het reeds zes uur en het kantoor gesloten toen hij er aankwam. Dienzelfden avond trad het nieuwe tarief in werking en den volgenden dag moest de koopman 15,000 Mark meer beta-, len dan den vorigen avond nog noodig zou geweest zijn. Een vermakelijk staaltje van naieviteit ten aanzien van mili- taire zaken deolt het ,,Leidaeh Dbl." mede. Van het aldaar in garnizoen liggende 2e regiment veld-artillerie ging Zondag morgen een milicien-plaatsvervanger »op den pof". Men wist niet waarheen hij zich begeven had, tot dat Woensdag morgen zich aan de kazerne in het Noordeinde een vrouw uit Leimuiden aanmeldde, om »den hooge" te sprekenaan wien zij zich als de moeder van den afval- ligen dienaar van Mars aanmeldde met de komplimenten van haar zoon dat hij geen ambitie meer in de soldaterij had en dat hier zijn goed met zijn sabel, broek enz. netjes ingepakt was en dat het goed in het vet zat en dat er niemendal aan ontbrak en dat hij nu in een schuitje bij huis aan het visschen was, waarin hij meer liefhebberij had, zoodat hij van de dienst afzag en maar niet meer terug zou komen. Het pak kleedingstukken werd geopend en in orde bevonden, maar of men onzen visschenden artillerist in zijn voor hem meer aantrekkelijke bezigheid niet zal storeu zal zeker wel te bezien staan. Tot zoover het eerste berigtdoch zoo als te verwachten was, men heeft den milicien-plaatsvervanger, die meer zin aan visschen dan aan soldaatje-spelen" had, spoedig in zijn liefhebberij ge- stoord. De wijzewaarop deze deserteur weer is opgevischt is niet onaardig. Toen van zijne verwijdering uit Leiden ook de bur- gemeester van Leimuiden was in kennis gesteld droeg deze aan den brigadier der rijksveldwacht L. van 't Zandt, van Haarlem - mermeer, op om te zien hem magtig te worden. In den namid- dag van Zaturdag kwam hij er aan, waarna hij onmiddellijk, den vischlustigen artillerist voor het raam aan de achterzijde der wo- ning ziende zitten, na een schuitje van den bruggewachter on, om geen achterdocht te wekken diens pet te hebben gevraagdnaar de overzij voer. De moeder vertrouwdena haar wedervaren te Leiden, het spul" niet al te zeer, en zoodra zij den ongenooden gast op hare wouing zag afvaren waarschuwde zij haar zoon zich te verbergen. Toen de brigadier aan de woning kwam wist de moeder natuurlijk van niets en was de milicien verdwenen. De brigadier echter wist al te goed dat zijne oogen hem niet bedrogen hadden hij begon nu zijn ontdekkingstogt binnenshuis en einde- lijk kwam de afvallige zoon van Mars wel niet boven water, maar boven drie dikke wollen dekens uit, waaronder hij in de bedstede, niet omdat hij met zijne liefhebberij eene verkoudheid opgeloopen had maar omdat hij voor ontdekking vreesde zoo diep mogelijk gedoken was. Heel veel lust om weder naar Leiden te gaan, had hij echter nog nietdoch in vereeniging nu ook met den dorps- veldwachter die zulk een baantie eerst wel wat kras vondwerd hij om zes uren per rijtuig naar Leiden vervoerd, waar hij ten 10 ure aan de kazerne in het Noordeinde aankwam en door zijne wa- penbroeders werd verwelkomd die zoo als zij zcidenieder op een zootje van den grooten visscher gerekend hadden. Het eenige onderscheid. Vrouw. Met den woord: je bent een nare man. Man. En gij bent een nare vrouw met vdel woorden. Dat is het eenige onderscheid. Zekere heer Delaute, een Belg, heeft den vernuftigen inval gehad, rooktabak en sigaren in den handel te brengen, waar de nicotine geheel of grootendeels uitgehaald is en die dus voor de gezondheid onschadelijk zijn. Men verwachtnueerstdaagsookjene- ver zonder alcohol 1 Een vrederegter uit het gouvernement Podolie zag zich onlangs genoodzaakt zijne eigen vrouw wegens het bezigen van scheld- woorden tegen haar dienstmeisje, tot een boete van 50 zilveren roebels te veroordeeleu. Dit bewijs van onpartijdigheid was te meer te waardeeren, aangezien de regter, indirekt natuurlijk, zelf de boete moest betalen. Een firma te Parijs stuurt een geheel papieren huis naar de Sydney tentoonstelling 1 Alles in dit huis is van papier kleeden gordijnenmeubelen, zelfs kagchels en fornuizen. De personendie in dit huis zullen onthaald worden, zullen op hun tafel zien: pa pieren servetten, tafellakens, borden, messen, vorken, bakjes, om als glazen dienst te doen enz. Verder is in de slaapkamer ook alles van papier, beddegoed, waschkommen, kleederen enz. enz. Wij schijnen in de ^papieren eeuw" te gaan leven. Beroepskeuze. Vader. Wilt gij advokaat wordenWillem? Zoon. Neen! Geneesheer dan? Ook niet. Ik word liever veearts. En waarom dat Omdat mijn patienten dan nooit morrenals zij niet goed worden behandelden de familie ook niet klaagt. VIJFDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 928.... 200. 7029.... 1000. 15283.... 100. 1288.... 100. 9808.... 1000. 15520.... 1000. 1360.... 15000. 10812.... 100. 100. 1384.... 100. 10914.... 100. 16559.... 100. 2674.... 100. 12326.... 1000. 17698... 400. 3439.... 100. 12844.... 100. 100. 3980.... 1000. 12868.... 200. 19075... 200. 5147.... 100. 13413.... 100. 19962... It 100. 6169.... 200. 13796. 100. 20013... 100. 6185.... 100. 13938.... u 1000. 20693... 400. Tweede Lyst. Nr. Prijs 200. Nr. Prijs Nr. Prijs 678.... 8216.... 100. 12275... 400. 1498.... 1000. 8245.... 100. 13780... 100. 2252.... 400. 9660.... 1000. 15658... 100. 6330.... 1000. 10100.... 100. 20019... 200. 7673.... 100. 10295.... 200. 20449... 100. 7810.... 400. 11674.... u 400. 20917... 100. Derde Lijst. Nr. Prjjs: Nr. Prijs Nr. Prijs 6062... 1000. 14557... 400. 17787... 400. 7370.... 200. 16779... 400. 100. 7788.... 100. 16922... 100. 19820... 100. 200. 100. 20064... 100. 10677.... 100. 17270.... 100. 20520... 200. 14176.... 100. 17690.... H 1000. 20763... 100. Vierde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 3887.... 100. 1000. 12243... 100. 5841.... 100. 10936... 200. 14942... 100. 7884... 200. 12009... 400. 20842... 1000. 10075.... 200. Aangaande de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanualmaut- schappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Junij voortgezet met 570 tot 596 arbeiders, 7 of 8 stoombaggervaartuigen, 280 tot 300 grondschouwen en 16 tot 18 sleepstoombooten. Noordzeehaven. In het geheel werd van 1 Julij 1875 gebag- gerd, in de vaartuigen gemeten, 4,118,750 kub. meter, waarvan 26,750 kub. meter in Junij 1879. Het getal werkdagen bedroeg 14, vorige maanden 52, te zamen zes eerste maanden 96, tegen 88J in 1878. Hoofdkanaal. De verdieping van het kanaalvak tusschen de Noordzeesluizen en den straatweg te Velsen, tot 8.20 meter onder Amsterdams peil, werd voortgezet. In Junij werden gebaggerd en weggevoerd 38,600 kub. meter. Uit het kanaalvak buiten de Noordzeesluizen werd in Junij 1879 gebaggerd, in de vaartuigen gemeten, L000 kub. meter; vorige maanden 26,050; totaal 1879 27,050 kub. meter. Van het op diepte terugbrengen van het kanaal, aangenomen door G. A. van Hattem, bij publieke aanbesteding van 10 Mei jl., werd de hand gelegd over 845 meter gezamenlijke lengte, nabij Buitenhuizen. Afgraving van de kanaalboorden tusschen de Noordzeesluizen en den straatweg te Velsen. De afgraving aan de Zuidzijde is over 300 meter lengte in bewerking genomen. Aan de Noordzijde is in bewerking genomen 1980 meter talud, waarvan teruggetrok- ken en geheel afgegraven 1580 meter lengtemet waterbeschoei- jing aan den voet verdedigd 1285 meter lengte en met klei bekleed 885 meter^lengte. Vaste brug over Zijkanaal B SpaarndamDe gegoten ijzeren kolomvormige stijlen met dito hoofdbalken werden gesteld op de tien houten waterjukken. De landhoofden zijn voltooid. Aan het opbrengen van de getrokken ijzeren liggers werd de hand gelegd. Harde weg naar Zaandam. De oprit tegen den zuidelijken kanaaldijk is zoo goed als voltooid, even als de brug over den Zaantogt. De puin- en grindlagen zijn over omstreeks de voile lengte van het werk aangebragt en vastgesteld. J U 9 C 2 O U t> C II. Haarlemmermeer10 Julij 1879. Aan de Redactie van het Weekblad van Haarlemmermeerte Amsterdam. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U onderstaand stuk in Uw blad op te nemen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw Dw. Dienaar J. SCHUURMAN. Mijnheer de Redacteur De ondergeteekenden, Landbouwers te Haarlemmermeer, vereenigen zich met het stuk van den heer Jan Kalis, geplaatst in het Weekblad van Haarlemmermeer van den 4 dezer, en hopen dat het Polderbestuur er spoedig toe moge besluiten het overtollige water nit onzen polder te malen niet alleen maar het er ook voortdurend voor zoover dit mogelijk is uit te houden. J. Schuurman, J. Suijdgeest, B. de Jong, A. den OudenN. D. Bakker, Chr. Biesheuvel M. Verkuijl, H. Groeneveld, J. Bus en G. W. van Vuuren, alien Slotervveg. C. de Koning, J. Komraandeur en A. Komman- deur alle drie Yweg. L. van der Zon, A. Suijdgeest, A. vsn Leeuwen P. Verkuijl en D. J. van denHeuvel, alle vijf Hoofd vaart. C. van Kempen, Ringdijk. J. Ravestein, Aalsmeerderweg. D. Versluis, Venneperweg. Mijnheer de Redacteur Mogen we U beleefd opname verzoeken van het volgende in Uw geacht Weekblad? Voor de aanstaande verkiezing van Gemeenteraadsleden heeft de Kiesvereenigiug: „Haarlemmermeer" uitsluitend candidaten gesteld van eigen rigting, Zij heeft alleen gelet op eenheid vau beginselen en niet op eenheid van belangen. Naar onze

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2