1879. Vrijdag, i Augustus. Rfo. 51. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANOEN GEWIJD. H aarlem m erraeer. Iiandbouw. Twintigste Jaargang. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 23 tot 30 Julij 1879. Prijs der A_dvertentien II AARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Door den Kerkeraad der Hervormde gemeente Haarlemmer- meer is toezegging van beroep gedaan aan Ds. E. J. Homoet, te Hagestein. Bij de op 29 Julij jl. gehouden hersteroming van drie leden voor den Gemeenteraad van Haarlemmermeer zijn ingeleverd 411 stembrief jeswaarvan van onwaarde verklaard is 1, als zijnde in bianco. Het getal der geldig uitgebragte stemraen is mitsdien ge- wee9t 410. Yan dit getal zijn uitgebragt op de beeren: A. van Riessen 263, N. T. Dorbeck 218, N. van Reeuwijk 214, W. D. Meyer 210, A. Suidgeest 137 en P. S. Zijlmans 124 stem- men terwijl de beeren H. C. R. Folmer en W. van 't Sant ieder 1 stem bekwamen; derbalve zijn als zoodanig gekozen de heeren Adriaan van Riessen Nicolaas Thomas Dorbeck en Nicolaas van Reeuwijk. GEBORENCornells Theodoras, zoon van J. J. Blokker en C. C. Nieuwland. Simon, zoon van S. van der Sluijs en T. ten Hagen. Johannes Cornells en Cornelis Johannes, (tweel.), zoons van J. Hulsbos en L. van den Heuvel. Ignatius Hermanus, zoon van J. H. Bertelt en M. T. van der Lans. Cornelia Johanna, dochter van H. Duwel en J. Hekman. Cornelis, zoon van P. Broertjes en S. Bosnia. Cor nelis, zoon van J. Balk en J. Zelderbeek. Jacob Pieter, zoon van J. Kool en A. Camfferman. Anto'nius Johannes, zoon van A. J. Schoffen C. B. Mastenbroek. Adriana, dochter van J. van den Brand en M. van Anlst. Geertje, dochter van J. Vis en E. Verzijde. Leendert zoon van A. Klomp en A. de Groot. Catharina Johanna dochter van P. van Tol en J. M. C. Francke. Gezina Cornelia Rijnoutje, dochter van P. Kruk en N. Broers, Gerritje, dochter van G. de Bie en A. van Zoest. Clement, zoon van C. Koster en J. Krijnen. Jannetje Johanna, dochter van M. Verkuijl en H. Steinrath. Cornelis Andries, zoon van D. van der Wal en J. Schipper. Teunis, zoon van J. Keijzer en S. Slagman. OVERLEDENJohannes Koenekoop, oud 66jaren, wednr. van A. Vro- lijk. Jarig Klazes Kooy oud 50 jaren, gehuwd met T. W. van der Mey. AntoniusJohannesoudl dag, zoon van A. J. Schoff en C. B. Mastenbroek. Anna Helenaoud 8 jaar en 5 maandendochter van C. Vermeulen en L. L. Vaessen. Johanna van der Vaart, oud 90 jaren, wed. van P. Verhoeff. Magdalena Jannetje, oud 5 jaren, dochter van A. Versehoor en A. Coenradie. Elisabeth, oud 1 maanddochter van A. van Gulik en N. de Jong. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. Agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag den 7 Augustus 1879 des voormiddags ten 10 ure, in het Raadbuis. 1. lngekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanbieding der gemeente-rekening over 1878. 3. Idem der rekeniog van het Burgerlijk Armbestuur over 1878. 4. Financiele voordragt. 5. Uitloting van aandeelen in geldleeningen. 6. Wijziging der Verordening op de beffing van begraafreg' teD. 7. Uitslag der aanbesteding van Onderhoudswerken. 8. Ophooging der begraafplaats en demping der sloot voor het Sohoolterrein te Nieuw-Yennep. 9. Verzoek van den hoofd-onderwijzer Roosdorpom vacantie. 10. Benoeming van Vroedvrouwen. 11. Onderzoek der geloofsbrieven van nieuwe Raadsleden. Den 25 Julij 187V zijn op de paardenmarkt te Hoofddorp aangevoerd 120 paarden en 30 hitten en veulens. De handel was vlug. De beste paarden waren 1 a 2 dagen v<5or de markt reeds opgekocht door Fransche koopliedentegen 600 a 800. Sloterdijk. Ter inwijding van de geopende omnibus- dienst tusschen Amsterdam en Sloterdijk werd jl. Vrijdag avond in het regthuis alhier een feestelijke bijeenkomst gebouden. In den fraai aangelegden tuin bewoog zich een bonte menigte, zoo van Sloterdijk als uit de hoofdstad zamengekomenterwijl het orkest van Sonneman schoone muziek deed hooren. Ook leden van de direktie der Am9terdamsche Omnibusmaatschappij waren tegenwoordig. De gelden voor deze soirde waren door partikulieren bijeengebragten van hen, die niet aan die in- schrijving hadden deelgenomen werd een matige entree geheven. Het plan bestaat, bij voldoende opbrengst dier entrde-gelden, aan behoeftige kinderen uit deze gemeente een prettigen uit- gaansdag te bezorgen. Het aantal passagiers, per omnibus vervoerd overtreft tot heden alle verwachting. Amsterdam, 31 Julij. Inlandscbe Boekweit komt weinig meer voor en is alhier geheel en op de landmarkten zoo goed als opgeruimdook puike (voor de grutterijen bruikbare) Bui- tenlandsche is zeer schaars. Een partijtje 115, 116 pond ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOJifiA C°.te Amsterdam. UiterHjK Woenadag.) Holsteinschemet 14 dagen bier te leverenvond tot een flinkendoch uiet genoteerden prijs koopers. De berigten omtrent het nieuwe te velde staande gewas zijn over het alge- meen niet ongunstig. De vele" regens (in de laatste weken) hebben minder nadeel gedaan dan men vreesde. Bij voortdurend droog weer en warmte belooft de oogst, vooral op de hooge zrmrf-gronden, vrij goed te zullen zijn. Van de lagere landerijen zijn de berigten minder gunstig. Yan Veen-Boekweit is dit jaar niets, althans zeer weinig te wachtende kontinuele regens hebben het branden der veen landen, en het alzoo in ku(tuur brengen daarvantotaal onmogelijk gemaakt. Barradeel, 29 Julij. Ook in het noord-westen van Fries- land is de stand der veldgewassen niet zoo bijzonder gunstig. De aardappelteelt, die in de bloeijende landbouwgemeenten Barradeel en Bildt, met den vlasbouw, boofdmiddel van bestaan is, zal dit jaar hoogstwaarschijnlijk ongunstig uitvalleu. Nu reeds vertoonen zich op verschillende plaatsen de onmiskenbare teekenen der zoo gevreesde aardappelziekte. Vooral de Mun- stersche, welke hier voornamelijk worden verbouwd, lijden erg aan de ziekte. Met de jammen gaat het iets beter. De gewel- dige regens van den laatsten tijd hebben op sommige plaatsen het vlas geheel neergeslagen. Daardoor is op vele bouwlanden eene nog al aanmerkelijke schade aangerigt. De stand der granen is iets beter, doch er worden in deze streken zoo weinig granen verbouwddat dit niet van merkbaren invloed op de beurs des landmans kan zijn. Wonseradeel29 Julij. Er komen hier tegenwoordig vele Hollandsche koopliedenom h?t op Stengel staande vlas op te koopen. Zoo ziju te Witmarsum en Arum al verscbeideoe 36% ares tegen redelijk goede prijzen van de hand gedaan. Voor best vlas wordt plus minus /17 5 per 36% are besteed. Het vlas heeft door de slagregens en den harden wind nog al wat geleden; toch kan men, de omstandigheden in aan- merking genomen, over het geheel tevreden zijn. Capelle (Langstraat) 29 Julij. De prijs van het hooi, voornamelijk van de beste kwaliteit van het vorigjaar, wordt aanhoudend hooger. Gelijk gewoonlijk, komt er ook nu, bij het stijgen der markt, nog menig partijtje voor den dag, en die partijtjes worden gretig tot 17 per 500 kilogr. ge nomen. Er zijn echter verscbeidene hooiboeren die in het geheel niet tot verkoopen geneigd zijn omdat zijmet het oog op de slechtere hoedanigheid van het nieuwe gewasveel hooger prijzen in het hoofd hadden, Westergoo, 29 Julij. De hooioogst is onder gedurige regenbuijen afgeloopen en het gras wel wat gebleekt, doch niet door de zon gedroogd in de schuur gebragt. De gevolgen blijven dan ook al niet uit; het broeijen is in vollen gang, en kan wel eens verkeerde gevolgen geven; hier en daar spreekt men al reeds van omzetten." Sommige boeren heb ben wijselijk het gevaarlykste hooi aan een blok op het land laten blijven. Komt er nog fiinke warmte, dan heeft deze handelwijze ook nog dit voor, dat het hooi dan gemakkelijk nog eens over het land kan worden gespreidom beter te droogen. De kwantiteit is, naar het zich laat aanzien mee- gevallen en met het restant van velen van het vorig jaar is de voorraad voor den winter over het algemesn voldoende, indien nl. het broeijen niet te veel bederft. Klein Oldambt, 30 July. De drukte op het veld is be- gonnen. De vele gure en regenachtige dagen, waaraan dezen zomer geen einde schijnt te komen en die wel geschikt waren om iemand met de tijdrekening een weinig in de war te bren gen, hebben den tijd des oogstes wel is waar eenige weken opgehouden; maar, in weerwil van dien tegenspoedis hij eindelijk toch gekomen. Van de weinige zonnige dagen, die het midden dezer maand heeft opgeleverdhebben velen gretig gebruik gemaakt om een gedeelte van het hooi, dat in groote hoeveelheid op het land naar „zwelersweer" te wachten lag in huis te halen, voor zoo ver het daartoe nl. geschikt was. Met het zichten van koolzaad en wintergerst is gepasseerde week in deze streek tevens een begin gemaakt. Menig arbeider, die dezen zomer niet zelden te vergeefs naar werk uitzagheeft nu gelegenheid genoeg om iets te verdienen. Vooral in den Job. Kerkhoveopolder, die voor het grootste deel met kool zaad bezet is, zal het zichten en dorschen van deze vrucht geen geringe drukte geven. Over het geheel genomen is het koolzaad in dezen polder, evenals wel elders, aanzienlijk mee- gevallenofschoon het op enkele stukken wel wat beter en dichter had kunnen staanheeft het meeste zich toch goed gedekt en zal bij een gunstigen oogst een goed beschot op- leveren. Gerst is er bijna niet uitgezaaiddoch wat er staat is tamelijk goed. De tarwe is een heerlijk gewas en belooft meerendeels een ruirae opbrengst. van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13% Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De haver is van zeer ongelijke kwaliteit en regelt zich evenals het koolzaadblijkbaar naar de meer of mindere deugdzaamheid van den grond. Men treft stukken aandie best kunnen heeten, maar ook die Daar veler oordeel voor het werk bijna te duur zijn. Het is duidelijk dat de polder in dit gedeelte nog te jong en bovendien te zanuig is om dit jaar reeds gewenschte vruchten voort te brengenvooral bij zulk een veelvuldigen regen als we dezen zomer hebben. Het zal later echter wel beter worden. Het grootste gedeelte van het land in dezen polder is aan verschillende personen verhuurd voor den tijd van drie opeen- volgende jaren, aan een enkele voor zes. Drie van deze huurders, onder wie ook laatstbedoeldehebben besloten er hunne tenten op te slaanzoodat aan den Venjerweg drie boerenplaatsen in aanbouw zijn, waarvan de eerste bijna vol- tooid is. In de binnenlanden staan de veldgewassen behoudens en kele uitzonderingendie er altijd zijn, redelijk wel. Garst, tarwe, haver, boouen geven dit jaar stroo in overvloed; maar het is reeds duidelijk genoeg dat de kwaliteit en kwantiteit van het koren daaraan niet beantwoorden. Daartoe hadden we dezen zomer te veel kouden regen, te weinig warmen zoone- schijn. Een gewenschte zomer, die echter in alien gevalle maar zeer kort meer wordt, kan op het jongere koren nog wel iets ten goede uitoefenen; maar met het geheel of bijna rijpe graan is het te laat. Dit is veelal licht gebleven. Aardappelen vertoonen weder de eerste kenteekenen der ziekte. De oofiboomen beloven in ruime hoeveelheid een smakelijke vrucht, mits deze nog wat door de zonnewarmte gestoofd worde. Uit Breda wordt het volgende gemeld De vogelwereld schijnt geheel uit haar element, en toont nu reeds lust tot verhuizing. Zoo werden de talrijke wan- delaars naar Ginneken Zondag-namiddag, bij de beschouwing der uitgestrekte watervlakte van de overstroomde bedding der Markregis van den straatweg in de rigting van Boeimeer en Bouvigne, door de ougewone verschijning van een heele vlugt kieviten verrast, die in schutlerige beweging hun plan tot vertrek naar een beter vaderland overwogen. Het was een zonderling tableau, die gevederde schildwachteu derlucht, in uiteenloopende kringen over de nauwelijks gehooide weiden, als bannelingen te zien heendwalen niet wetende wat in hunne radeloosheid te begiunen. Blijkbaar verkeerden zij in den waan, dat de nachtevening van September zich dit jaar een paar maanden heeft vervroegd want in gewone omstandigheden passeren zij hier nooit voor het einde van den zomer. Door de uitbreiding der stad en den gedurigen aanbouw in de on- middellijke nabijheid van het gewone tooneel hunner zwerving verjaagd, begunstigden zij ons sedert laDg niet meer met hunne hooggeroemde eijeren. Nu is het voor deze verzameling te laat, anders zouden wij de liefhebbers gaarne uitnoodigen die te gaan zoeken. Op de te Haarlem gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 910 paarden en 16 veulens van Engelsch Inlandseh Fransch en Duitsch ras. Bij veel handel waren de prijzen van /70 tot/ 1200 voor paarden. Voor veulens werd tot 100 besteed. Er waren vele vrcemde kooplieden op de markt aanwezig. Voor de verloting zijn schoone exemplaren aangekocht. Bij de gehoudeD verloting van paarden enz. zijn de hoogste prijzen in volgorde gevallen op de volgende nomraers 7459 (een/landauer met twee schimmels), 12919 (een viktoria met paard)20840 (een parkchais en paard), 13551 (een Croydon-schimmel), 991, 9474, 9600, 16221 19607 422, 5644, 899, 14815, 14971, 978, 1659, 5085, 1183, 13131 (elk een paard.) Op de veemarkt te Amsterdam waren Maandag tien ameri- kaanscbe ossen aangevoerd die verkocht werden. De beesten zagen er krachtig uit en waren veel zwaarder dan het Hol landsche vee. De financieele uitkomsten van de feesten te Nijmegenbij gelegenheid der 35e algemeene vergadering der Geldersc/ie Maatsc/zappij van Landbouiczijn verre van bevredigendvoor namelijk ten gevolge van het slechte weder, dat vooral de laatste dagen van die feesten teisterde, zoodat aan entrees enz. belangrijk minder werd ontvangen dan waarop gerekend was. Het resultaat hiervan is thans dat, behalve het ruim 10,000 groote waarborgfonds/2500 door de gemeente gegarandeerd enz., er nog een tekort van/3000 a/ 4000 is. De Floralia-tentoonstelling te Amsterdam zal gehouden wor den 24 Augustus a. s.op de terreinen der Roomtuintjes even buiten de Muiderpoort. Dit een berigt van den agent en consul-generaal der Neder- landen te Alexandria, dd. 12 July, blijkt, dat de veepest in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1