1879. Vrijdag, 8 Augustus. IV°. 52. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Haarlem mermeer. liandbouw. Prijs van. het A-bonnement: Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer IS f2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 30 Julij tot 5 Aug. 1879. i h AARLEMMERMEE R. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAiV BO VGA C°.te Amsterdam. Prys van een enkel Nommer 15 Cent. l'ilerl()h Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zondag 10 Augustus, 's namiddags ten 2 ure, zal ds. van Griethuysen, te Hoofddorp, zijne afscheidsrede bouden. - a Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Sommige lezers worden dringend verzocht de boeken, welke al geruimen tyd geleden zijn afgehaald terug te doen bezorgen. GEBOREN Josinadoc titer van C. Struik en C. Oorbeek. Jan zoon van D. Schijff en M. de Vries. Johanna Maria dochter van A. Stout en J. Vromans. Willemina dochter van W. Berkhout en C. Meulekes. Matthijs zoon van M. Rouboa en M. Gennet.Leendert, zoon van S. Trommel en J. Maliepaard. Elisabeth en Sofia, (tweel.), dochter8 van A. Wijnhout en E. deWolf. Johanna Gijsbertinadochter van K. van Nieuwkoop en G. Monster. Dina Johanna, dochter van J. van Warmerdam en M. Broer. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van A. Steenhof en W. Roseboom. OVERLEDEN Boudewina Adriansond 3 maanden dochter van R. van der Snee en K. van der Heijden. Willebrordus oud bijna4jaren, zoon van H. Kluck en J. Stipdonk. Jansjeoud 25 jarendochter van H. A. Lieuwes en G. Kreuger. ONDERTROGWD H. Lammers met E. C. de Ilaas. J. van Log- chem (wednr.) met C. de Ruiter (wed.J GEHUWDR. Groenveld met A. M. E. de Heer. P. Faas met A. Wittekoek. J. Nibbering met J. W. Koenen. In den morgen van 7 Augustus zijn huis en schuur van P. Pennings, aan den Ringdijk bij Nieuwe Meer, een prooi der vlammen geworden de oorzaak van den brand is nog onbe- kend. Alles was verzekerd voor 9120 gulden. Door de kommissie van toezigt over bet gesticht Meerenherg te Bloemendaal, is aanbesteed: bet opnemen van den grindweg V8n Meerenherg naar de kerk te Bloemendaal en het daarvoor in de plaats maken van een straatweg; minste inschrijver C. Bos, te Haarlemmermeervoor 10,868. Door de Nederlandsche Bouw-Maatschappij te Amsterdam, werd aan haar kantoor, hoek Binnen-Amstelbij enkele in- sehrijving publiek aanbesteedhet maken van den wegbaan voor de te verlengen Swammerdamstraatin den Over-Amsteldam- schen polder. Laagste inschrijvers de heeren Gebrs. Bos te Haarlemmermeer, voor 6587. Beverwijk6 Aug. Veredeling van het paardenras was het denkbeeld dat by de afdeeling Velsen en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw voorzattoen zij be- sloot, voor nu ongeveer twee jaar, in Duitschland den dek- hengst Oraaf von Moltke voor 2800 aan te koopen. En dat hare pogingen niet te vergeefs warenen haar voornemen hier algemeen toegejuicht wordt, bewees de heden hier gehouden tentoonstelling van veulens, van dezen hengst afkomstig. Op een ruime weide waren 21 der hier levende nakomelingen ver- eenigden werden daar door eene groote, van alle kanten toegestroomde menigte belangstellenden onder welke verschei- dene dames, bewonderd. Eene ruime tent, met vlaggen ver- sierdbood den bezoekers de gelegenheid omonder genot van muziekeenige ververschingen te gebruiken en te oordeelen over de tentoongestelde veulensonder welke er waren waarop de Graaf met regtmatigen trots mogt starentoen hijfraai opgetuigdhet terrein werd rondgeleidwaar moeders en kin- deren bijeen waren. Een juiste beoordeeling kon moeijelijk plaats hebben daar slechts yg der van hem afkomstige veulens tegenwoordig was de overige waren door ziekte of te verre afstanden verhinderd ter tentoonstelling te verschijnen. Moge een ander jaar de bedoeling der Maatschappij beter begrepen worden en alle veulens opkomen. De navolgende prijzen werden toegekend en later in het logement He Zon uitgedeeldi a. voor hengstveulenseereprys (/20) aan G. Langendijk; bestuursprijs (Deventerkoek ert /10) aan P. Barendrecht; id. [f 5) aan D. G. van Gulpen b. voor merrieveulenseereprijs (/20) aan J. C. Blombe stuursprijs (/10) aan C. Prins. Utrecllt4 Aug. Op de heden alhier gehouden paarden- markt waren 518 paarden aan de lijn; de prijs was voor luxe paarden van 600 tot 800; voor werkpaarden van 250 tot 450; er waren weinig vreemde kooplieden. Weelde- paarden weinig aangevoerd, zonder handel; in werkpaarden en veulens matige handel. ZwoIIe, 3 Aug. Terwijl van legio plaatsen in Nederland aliertreurigste berigten komen van hoogen waterstand en over- strooming, heeft Zwolle, dat anders op dat gebied geducht kan meeprateneen enormen lagen waterstandwaardoor veel geladen schepen aan den grond zitten. Een groot kontrast! Op de op 31 Julij alhier gehouden paardenmarkt waren p.m. 150, meest werkpaarden, aangevoerd. De handel was middelmatig. Men gaf voor le soort werkpaarden f 350 a 500 2e soort 200 a /800 en 3e soort 100 a180 poneys golden /75 a 225, en paarden voor de slagtbank bestemd 30 55. Rooseudaal3 Aug, De aardappelenziekte Deemt in deze streek zeer toe. Geheele velden, die voor eenige dagen nog groen stondenzijn thans geheel en al verdord en verspreiden een zeer onaangenamen reuk. Niet alleen is het loof geheel verrot, maar ook de knol is erg aangetast. De ziekte is al gemeen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin- bouw- en Plantkunde heeft berigt gegeven1°. dat de achtste algemeene vergadering der Maatschappij zal worden gehouden op Woensdag 3 September a. s.des namiddags ten 1 ure preciesin de concertzaal der societeit de Harmonie te Nij- megen 2°. dat, naar aanleiding van art. 52 der statuten als leden van het Hoofdbestuur met 31 December a. s. zullen aftreden de heeren J. C. Becker en H. J. Wilke, die niet herkiesbaar zijn. Hoopt altijdzegt Semper Firens. „Eindelijk is de zomer aangebroken met zijne warmte en is de gegronde hoop te koesterendat op het gebied van den land- en tuinbouw veler klaagliederen ongegrond bevondenveler vrees beschaamd zal worden. Wanneer men oubevooroordeeld de tuinen en velden naauwkeurig gadeslaat, dan moet men zich nog verwonderen, dat na zooveel koude en regengepaard gaande met bijna totaal gemis aan zonneschijn, over het geheel genomen, het meerendeel der planten en gewassen zich zoo gunstig voordoet. Aan onzen landgenoot den heer E. J. Voflte, bloemist te Zeist, viel de onderscheiding ten deeldat hem op de rozen- tentoonstelling te Bremenin het begin der vorige maand aldaar gehoudeneen extraprijs werd toegewezen voor zijne afgesneden rozenboomen. Door de afdeeling Aalsmeer en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Dingsdag 12 Augustus, 's avonds 8 uur, weder eene vergadering worden gehouden, ten huize van P. Kaptein te Aalsmeerwaarop de volgende punten zullen worden behandeld1. Benoeming van twee Bestuursleden teDgevolge de periodieke aftreding. 2. Be- handeling Punten van Beschrijving. 3. Benoeming van Afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering. 4. Voordracht Keurmeesters. 5. Rekening van Ontvangsten en Uitgaven van de tentoonstelling, gehouden op 5 en 6 Junij 1879. Volgens de officiele statistiek zijn er thans in Spanje 700,000 paarden, 2,500,000 ezels en muilezels, 3 millioen ossen, 23 millioen schapen4,500,000 geiten en 1,500,000 varkens. Uit een vergelijkenden staat blijkt, dat Spanje, wat het rundvee betreft, op een na, de minste der Europesche Staten is. Terwijl Noorwegen 1059 stuks per kilometer bezit, heeft Spanje er slechts 255. In de nabijheid van Gonesse woont een dierenvrienddie een aantal oude dieren verpleegt, en zijne kostgangers gaarne aan belangstellenden laat zien. Een der redacteurs van Figaro deelt mede, dat hij aldaar eene koe van 36, een varken van 25, een geit van 18 en een muilezel van 72 jaar beeft aan- getroffen. Ook bij de vogels waren exemplaren van merk- waardigen ouderdomeen putter van 28 en een musch van 31 jaar. De juistheid der opgaven van den dierenvriend bleek uit zeer naauwkeurige aanteekeningen. In den slottuin van den hertog Beaufort tePetschau, staat een stamroos, die slechts 2 meter hoog is, waarvan de stam niet meer dan 3 en de kruin 80 centimeter middellijn heeft, met 1272 bloemen en knoppen. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft bij Zr. Ms. Besluit van 7 Maart 1879, n°. 8, voor dit jaar weder de vergunning verkregen, tot het houden van eene verloting, bij gelegenheid van de algemeene tentoon stelling, die zal plaats hebben in de maand September te Haarlem. Het aantal uit te geven loten is bepaald op een maximum van 25,000. Het doel van het houden der verloting is om de inzendin- gen op de tentoonstelling aan te moedigen. Alle prijzeu zullen dus op het tentoonstellingsterrein worden aangekocht. Be has der Maatschappij zal onder geen voorwendsel voordeel mogen genieten van deze verloting. De opbrengst van de ver- kochte loten zal, na aftrek der onvermijdelijke kosteri, geheel aan prijzen worden besteed. Wanneer minder loten mogten worden verkocht, zullen de houders dier loten toch bijna dezelfde kans hebben op het trekken van een goeden prijs. Het Hoofdbestuur heeft besloten de loten te verkoopen als volgt1 lot 1 gulden, 11 loten 10 gulden, 110 loten 90 gulden. De loten zijn te verkrijgen bij den Secretaris-Penningmeester der Maatschappij te Loosduinen en worden op franco aanvraag en na overmaking van het bedrag per postwissel of aangetee- kenden brief, vrachtvrij toegezonden. Onder dankbetuiging deelt het Hoofdbestuur mede 1°. dat de volgende uitlovingen voor de Algemeene Ten toonstelling te Haarlem nog zijn ingekomen na het afdrukken van het Prograuima Door den heer W. Borski Jr., te Amsterdam, 2 gouden medailles. Door den heer W. K. baron van Dedem, te Iloorn, 1 gou den medaille. Door den beer C. de Graaf, te Winkel1 gouden medaille. Door den heer A. van Lennep, te Heemstede, 1 gouden medaille. Door de afdeeling Schagen en omstreken 1 verguld zilveren en 1 zilveren medaille. Door de afdeeling Schoonhoven en Omstreken 1 zilveren medaille. Door den heer S. F. Sieuwerts, te Amsterdam, 1 zilveren medaille. 2°. dat vrijdom of vermindering van vracht naar en van de algemeene tentoonetelling 1879 te Haarlem is verleend als volgt: Voor Voorrcerpen en Fee. Door de Stoombootdienst op de Lek (directeur de heer K. Smit Jz.te Krimpen aan de Lek), onder voorwaarde dat de Werktuigen geen zwaarder gewigt hebben dan 1000 K0., en dat, zoo een of ander ter Tentoonstelling wordt verkocht, de vracht alsnog volgens tarief moet worden voldaan. Door de Hoornsche Stoomboot-Maatschappij. Voor voorwerpen alleen: Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Door de Stoombooten onder directie van de heeren Gebr. Zurmiihlente Amsterdam. Door de Stoomboot-Maatschappij de Fereeniging te Alphen. Frije terugkeer wordt verleend voor Voorwerpen en Fee dat over die lijnen tegen betaling van het gewone tarief naar de Tentoonstelling is vervoerd en onverkocht teruggekomen Door de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Door de Nederlandsche Centraal-Spoorweg-Maatschappij. Door de Spoorweg-Maatschappij „Grand-Central-Belge". Door de Binnenlandsche Schroefstoomboot-Reederij(alleen voorwerpen), onder directie van den heer J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht. Door de Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart, tus- schen Middelburg en overige Zeeuwsche stations ee Rotterdam. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft, bij het toestaan van het vrij vervoer der goederenbepaald dat het vervoer geschiedt naar convenientie van hare Maat schappij dat het vervoer geschiedt als ijl- en vrachtgoed, daar voor zendingen bestelgoed de voile vracht berekend wordt dat de voorwerpen franco worden bezorgd en worden afge- haald van de stations, zonder met eenige voorscbotten bezwaard te zijn; dat bij de afzending de adressen worden gevoegddie vol gens art, 8 van het Programma gratis bij heeren secretarissen der afdeelingen en bij den secretaris der Maatschappij ver- krijgbaar zijn, alsmede formulieren overeenkomst ter zake van vervoer tegen verlaagden vrachtprijs. Het Hoofdbestuur acht het wenschelijk, Jat heeren inzenders nadere inlichtingen by de directien der verschillende vervoer- middelen zelf inwinnen, daar verschillende bepaltngen zjjn gemaakt eu ook het vervoer zal geschieden voor zooveere de plaatsruimte zulks toelaat.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1