Landbouw. Oemengde Berigten. En zal dit besluit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. VI. Wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen bet navolgende ontwerp-besluit: De Raad der gemeente Haarlemmermeer heeft besloten uit den post voor onvoorzieue uitgaven der begrooting voor 1879, te voldoen de uitgaven bieronder vermeld Kosten van vernieuwing der hypothecate inschrijvingstrek- kende tot borgtogt van den Gemeente-Ontvangeringevoige de wet van 5 Junij 1878, Slaatsbl. n°. 90, f 7. En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezonden, met verzoek om tot het voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven de vereischte magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. Ook dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming vastgesteld. VII. De Voorzitter zegt, dat het noodzakel(jk is omtot het gaandb houden der dienst, eenig kasgeld te leeneu dat men eerst gedacht had dat 2000.voldoende zouden zijn, maar dat later gebleken is dat 4000.benoodigd waren. Bij de Financiele Commissie bestaat geene bedenking (zie het rapport der Commissie bij punt 4). Mitsdien wordt aan de goedkeuring der Vergadering onder worpen het navolgende besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer: Overwegende dat tot het gaande houden der dienst gedurende de eerstvolgende maanden de in de gemeentekas aanwezige gel den ontoereikend zijn, en bet, tot voorziening daarin noodzakelijk is tijdelijk eenige gelden op te nemen; Gelet op art. 136 en art. 194a der Gemeentewet Heeft beslotenBurgemeester en Wethouders te magtigen om voor den tijd van hoogsteus zes maanden eene geldleening aan te gaan tot een bedrag van vier duizend gulden, tegen eenen interest van hoogstens vijf percent in het jaar. De terugbetaling der op te nemen gelden zal geschieden uit de inkomsten der gemeente voor het jaar 1879. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Welk besluit zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. VIII. Alsnu zijn aan de orde de in handen dezer vergade ring gestelde bezwaarschriften van N. van Reeuwijk en C. Bos, tegen. hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1879. De beer 't Hcoft stelt voor deze zaak te behandelen met gesloten deuren. Daartoe wordt besloten. De zitting daarna in het opetibaar voortgezet zynde, wordt IX. Gelezen ee.. adres van W. Groenveld (ingekomen 30 April 1879;, waarbij hij een perceel dorpsgrond in koop vraagt. Dit adres echter is vervallen door een nader adres van gemelden W. Groenveld, dd. 6 Junij 1879 waarbij hij ver- zoekt in koop te mogen hebben 688 centiaren grond, zijnde in sectie JJ kavel 1. Tegen den gevraagden afstand van grond bestaat bij de leden geene bedenking; de heer van Vuuren zou echter willen bepaleu dat op het te verkoopen perceel binnen een jaar een huis moet zijn gebouwd. Zulks wordt goedgevonden. De Voorzitter zou ook willen bepalen dat de grond zal kunnen aanvaard worden den 17 October 1879 als wanneer de huur geeindigd is. De heer Dorbeck is daartegenen ziet geen bezwaar in spoediger aanvaarding. De beeren de Breuk en Verkuyl achten het beter om met de aanvaarding te wachten tot 17 October. De heer Klapwijk stelt voor om de gevraagde grond wel te verkoopen, maar de aanvaarding te bepalen op 17 October 1879. Welk voorstel wordt aangenomen met 13 stemmen tegen e£nzijnde d(e van den heer Dorbeck. Dientengevdlge wordt besloten aan Willem Groenveldwo- nende te Haarlemmermeer, te verkoopen een gedeelte grond, ter grootte van ongeveer 688 vierkante meteruitmakende een □■edeelte van het kadastrale perceel L, n°. 1509 voor het geheel groot 0117,95 hectaren, en gelegen in sectie J, kavel 1onder de volgende voorwaarden De verkoop geschiedt tegen betaling van eeri koopprijs van 40 cent de vierkante meter. De kosten van overdragt enz. komen ten laste van den kooper. Dit besluit zal worden onderworpen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten. Dit besluit wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. X. De Voorzitter zegt, dat het noodig is om over te gaan tot bepaling der grootte van de graven op het nieuw aan- o-elegde gedeelte der begraafplaats te Hoofddorp en legt over een daartoe door den gemeente-opzigter opgemaakt plan van verdeeling der graven van bedoeld nieuw gedeelte. Daarbij wordt de grootte der graven voorgesteld als volgt le klasse: lengte 2,50: breedte 2,20 meter. 2e en 3e klasse: lengte 2,20, breedte 1,10 meter. De graven in de le klasse, bestemd voor 4 lijken, die in 2e en 3e klasse voor 2 lijken. De Voorzitter stelt voorom deze verdeeling goed te keuren en den aanleg der begraafplaats dienovereenkomstig te doen plaats hebben. Daartoe wordt besloten. XI. Alsnu zou aan de orde zijn de benoeming van vroed- vrouwen maar aangezien zich geen nienwe sollicitanten hebben aangemeldwordt deze zaak aangehouden; zullende efene nieuwe oproeping van sollicitanten plaats hebben. Men besluit voorts om het tractement van de vroedvrouw aan den Lynden ook op 300 te brengen. XII. Wordt gelezen het verzoek van J. F. Grundlehner, om eervol ontslag uit zijne betrekking van hulp-onderwijzer aan school n°, 3. Wordt besloten het gevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van den 16 Augustus 1879. Vervolgens wordt gelezen eene missive van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, waarbij wordt verzocht dat het ontslag van den heer Grundlehner moge ingaan den 4 Aug. a. s. Men besluit aan dit verzoek niet te voldoen, tenzij alleen dan wanneer de alhier te benoemen hulp-onderwijzer vroeger dan 16 Augustus mogt kunnen in functie treden. XIII. Gelezen het verzoek van C. J. Kieviet, om eervol ontslag uit zijne betrekking van hulp-onderwijzer aan school n°. 3. Wordt besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen in te gaan 16 Augustus 1879. XIV. Is aan de orde de benoeming van een eersten hulp- onderwijzer aan school n°. 3. Door Burgemeester en Wethouders zijn daartoe voorge- dragenTeunis van Raalte, H. Hospes en D. J. KofT, lnlp- onderwijzers te MeppelWorkum en Haarlem. Bij de gehouden stemming ziju uitgebragt op Teunis van Raalte 14 stemmen, die alzoo is benoemd en wordt de in functietreding bepaald op 16 Augustus 1879. XV. Is aan de orde de benoeming van een tweeden hulp- onderwijzer aan school n°. 3. Daarvoor zijn door Burgemeester en Wethouders aanbevolen: H. Hospes, T. van Raalte en D. J. Koff, hnlp-onderwijzers te Workum, Meppel en Haarlem. Met algemeene (14) geldige stemmen wordt Hendrik Hospes daartoe benoemd, en de in functie treding bepaald op 16 Augustus 1879. XVI. Gaat men over tot de benoeming der stembureaux voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. le Afdeeling. Benoeming eerste lid. Daartoe wordt gekozen de heer G. B. 't Hooft. Benoeming tweede lid. Daartoe verkiest de vergadering den heer B. Biesheuvel. 2e Afdeeling. Benoeming voorzitter. Daartoe wordt benoemd de heer Ten- sendie echter zegt door omstandigheden verhinderd te zijn de benoeming aan te nemen. Alzoo heeft een nieuwe stemming plaats, waarbij de heer de Breuk 10 stemmen bekomt en alzoo is benoemd. Benoeming eerste lid. Benoemd wordt de heer P. Verkuijl. Benoeming tweede lid. Daartoe wordt gekozen de heer J. Y, Rau. A1 de overige leden worden aangewezen als plaatsvervangers. XVII. Wordt gelezen een schrijven van den heer C. Lange- veld, aannemer van verdiepiugswerken in den Polder, waarbij wordt aangeboden de leverantie van zand tot ophooging van het terrein bij de school te Nieuw-Vennep en van de begraaf plaats aldaar. Men besluit bedoeld schrijven te stellen in handen van de Commissie voor de Gemeentewerken. XVIII. Wordt gelezen een schrijven van den heer A. F. de Ruijter, waarbij hij kennis geeft dat hij zich te Hoofddorp heeft gevestigd ala boekdrukker, boekverkooper en boekbinder. Voorts dat hij uitgeeft een Weekblad voor Haarlemmermeer, en vero-unning vraagt daarin op te nemen een uittreksel uit de notulen van de Raadsvergaderiugenvan de aangiften van o-eboorte en overlijdenen van de conclusion van het kanton- geregt, waartegen hij gratis wil plaatsen de advertentien van de Gemeente. De Voorzitter stelt voor, om aan den heer de Ruijter te melden dat het hem vrij staat om gedurende de Raadszittingen zelf aanteekeningen te maken, maar dat geen afschriften of uittreksels uit de notulen kunnen gegeven worden, zoolang de notulen niet door den Raad zijn goedgekeurd. Dienovereenkomstig wordt besloten. XIX. De heer Verkuijl deelt mededat hij op zijn erf een Nortonpomp heeft doen stellen, met uitmuntend gevolg; dat te Nieuw-Vennep groote behoefte bestaat aan goed drinkwater, en dat spreker daarom in overweging zou willen gevenom ook te Nieuw-Vennep een zoodanige pomp te doen maken. Spreker biedt ook aan een paar flesschen water uit zijne pomp en zou dat water scheikundig willen doen onderzoeken. Men besluit bedoeld water door den geneesheer van Dorsten te Nieuw-Vennep te doen onderzoeken. XX. De heer Biesheuvel zegt, dat met Pinkster aan deu Sloterweg veel straatschenderij is gepleegden verzoekt dat daarop moge worden toegezien. De Voorzitter zegt, dat aan de veldwachters is opgedragen om daarop zooveel mogelijk toe te zien. De vergadering is daarna gesloten. Houtrijk en Polanen. Omtrent de ziekte in de tarwe en erwten in den IJpolder kan gemeld worden, dat zich in de tarwe werkelijk een ziekteverschijnsel voordoet. Geheele plekken kan men opmerkenwaar de stengel als het ware dood is, zonder dat er hoop bestaat, dat van dit aangetaste iets teregtkomt. Het berigt der ziekte in de erwten rust op een misverstand. Voor een paar weken werden deze als bezaaid gevon- den met rupsen, die daaraan zeer veel schade hebben berokkend. De droogte heeft dit schadelijk gedierte doen verdwijnen. Be- halve de Zeeuwsche jammen en de blaauwe Walchersche aard- appelenvertoont zich de aardappelziekte in alle soortenop sommige plaatsen zelfs vrij erg. Met den oogst van karwij is men veel later gereed dan verleden jaar, terwjl de opbrengst vrij wat minder is. Een late oogst is trotiwens van alle ge- wassen te wachten. Door onze afdeeling van de Holland'fCJie Maatschappij van Landbouw is besloten, op een nader te bepalen dag een ploegwedstrijd te houden voor ,de leden onderling, op het land van "den heer Bauduin in de nabijheid van het station Half- weg, welk terrein door genoemdeti heer daartoe is afgestaan. BuikslOOt, 13 Aug. Het hooi is thans, op weinig na, binnengehaald, doch men heeft er nog niet me& gedaan. Geen boer of hij heeft rneer dan gewone broei in het hooi. De hooistekers z(jn thans ook druk in de weer dezer dagen en menig heet en zwart plekje wordt ondekt. In zulke omstan digheden wordt het wel bewezen, dat het benoemen van ge- schikte hooistekers van gemeentewege een nuttige zaak is die niet genoeg kan worden aanbevolen en in geen plattelands- gemeente behoort te worden nagelaten. Texel13 Aug. Het hooi, dat bij ons later wordt geoogst dan op den vasten wal, is over het algemeen vrij goed gewonnen; wij profiteerden meer van de mooije dagen; de kwaliteit is uitmuntend. Onze landerijen staan thans rijk in het gras, zoodat het vee straks in goeden staat gestald zal kunnen worden. Zwolle13 Aug. Het water op den IJsselzoowel als in de polders gelegen langs het Zwarte Wateren de uitgestrekte velden, die op het Meppelerdiep hunne uitwateringen hebben dit alles is in de laatste dagen zoodanig gevallendat nog eene groote massa hooi zal teregt komendat men totaal verloren tneende te zijn. B(j gunstig weder kan nog veel teregt komen. De ziekte onder de aardappelendie schier algemeen is, wordt meer in het loof dan in de knol waar- genomen. Men heeft reeds proeven genomen met aangetaste knollen, die boveD den grond niet verrotten maar opdroogen en dit is een verblijdend teeken. Ommen, 12 Aug. De ziekte onder de schapen, die in het vorige jaar zoo vele offers eischte, vertoont zich weder met vernieuwde woede onder hetjonge geslacht. Doeltreffende maatregelen worden weder toegepast. Isoleren en desinfecteren zijn hoofdzaken. Deventer. Terwijl men elders de aardappelen zeer duur moet betalen zoo het heet wegens de ziekte in dat product zijn hier om dezelfde reden de prijzen der aardappelen bui- tengewoon laag1.50 a 3 per hectoliter naar gelang van de kwaliteit. Vele landbouwers in die streken namelijk haasten zich hunne aardappelen uit den grond te halen en aan deu man *te bwngenuit vrees dat het bederf ill de knollen zal toenemen. Men schrijft aan de Leidsche Cour ant „Van alle veldgewas is de bloemkool dit jaar het best en daarbij overvloedig. Zeer schaarsch is daarentegen het gewin van snijboonen en erwten mislukt de teelt der augurken. Meloenen uit de bakken kwamen weinig aan, van den vollen grond in het geheel niet. De meeste vruchten van den moerbezienboom zijn zoo groot als een erwt geworden en even groen gehleveu. Nog maar weinige dagen geleden werden de half rijpe morellen geplukt. Geen wijnstok langs de murendie tot dusver rijpe trossen belooft. De aardbezien verloren haar geur en de fram- bozen smaken waterachtig. Onder al het onverkwikkelijke van dezen zomer en het weinige genotdat het gebloemte aanbood, behield de roos haren luister. „De hooibouw valt zeer wisselvallig uit, maar nergens in het voordeel van den landman. Het gras komt niet aan. De ziekte heerscht in de late aardappelen, doch niet zoo onrust- barend als voorgegeven wordt. Het winstbejag stelt vaak den toestand erger voorinzonderheid nu het bederf den vroegen aardappel onbruikbaar maakt." In Februarij 1880 zullen - wat zelden het geval is - vijf Zon- dagen voorkonten. Daarna zal dit niet weer vOOr 1920 en dan eerst in 1976 weder voorkomen. Xn de groote ijzergieterij van de flrma Galloway C°.de bekende Mill Ironworks, wordt voor rekening van sir Henry Bessemer een teleskoop vervaardigd, die alle bestaande werktuigeu van dien aard in grootte zal overtreffen. De kosten van dit werk- tuig zullen 40,000 p. st. of 480,000 naar onze munt bedragen. Uit de Lijnbaansgraeht uabij de Gieterstraat te Amsterdam is een pas geboren kind opgehaald het was in een zak genaaid en had twee steenen om den hals. Bij bergpartijen in Zwitserlaud z'ju weer twee menscheu om- gekomen. lemand uit Kappel stortte naast ziju bruid, voor wie hij een bloem wilde plnkkenin den afgronden deii dag daarop vond een jong koopman van Lucerudie op deu Pilatus na.ar Alpenbloempjes zocht, op gelijke wijze den dood. De lijken zijn nog niet gevonden. Volgens het laatste verslag omtrent den toestand der Zoudag- scholen in Duitschland bestonden daar te lande, in 1870 145 scholen met 1860 onderwijzers en 22,988 leerlingen; in 1873, 3bb scholen met 44,095 leerlingen; in 1876 1216'scholen met 4316 onderwijzers en 81,785 leerlingen; in 1878 1466 scholen met 6502 onderwijzers en 137,502 leerlingen. In 8 jaren tijds is dus de Zondag- school op aanmerkelijke wijs vooruitgegaan. lemand, die Woensdag morgen als getuige bij een huwelijk ten Stadhuize te Amsterdam tegenwoordig was en bij vergissing een tienguldenstuk in de kollekte-schaal gelegd had, ontving dat Donderdag morgen terug. De krachtdadige maatregeldoor het stedelijk bestuur van Amsterdam genomen nopens de keuring van levensmiddelenbleek Donderdag morgentoen eeu melkboer met kar en melkvaten aan de 2e sektie van politie, Oudebrug, werd aangehouden tot keuring der melkze werd door den keurmeester afgekeurd, m beslag ge nomen en opgeborgen. De verschrikkelijke brand, welke verleden Vnjdag nacht Serajewo (in Servie) teisterde, heeft 288 hu.zen, 358 wmkelsi 48 pakhuizen en verscheidene moskeeen vermeld De brand woedde in 36 straten. De roomseh katholieke kerk en het Pfmssische ko^' laatsgebouw zijn mede door de vlammen verme d. De Semsche kerk het Engelsche wceshuis en het Engelsche kousulaatsgebouw zijn gespaard geblrven. Zondag smeuldehot vuur nog. Hetverlies aan bijzonder cigendom wordt op 1 millioenfl. ge&ehat. l in haar geheel genomen, zou volgens sommigeu 100 n.ilhoeu 11. bedragen, maar dit cijfer is stellig overdreven. Niets was tegen brandschade verzekerd. Volgens de Poser Zeit is een vroege winter te wachten. De wilde ganzen trekken reeds in dichte scharen zuidwaarts. Men leest in //de Gooi- en Eemlander ,,De afname van Hilversumsche tapijten en karpetten in Duitsch- landdie vroeger zeer aanzienlijk was en duizenden guldens per jaar bedroeg, is thans tot een gennge hoeveelheidgedaald, zoowel door verminderde wetvaart ook in genoemd riykals d°°r dat ^daar zelf fabrieken zijn opgerigtdie beschermd worden door booge invoerbelasting op buitenlandsch fabnekaatwaardoor de konkur- rentie uit Aederland zeer bezwaarlijk wordt gemaakt. Eerstdaags wordt dit belasting nog aanzienlijk verhoogd en alsdan wattot nu toe bezwaarlijk was, waarschijnlijk zoo goed als onmogehjk ^rden Ecu aanzienlijke bron van inkomsten is daarvoor voor deze gemeente (Hilversum) gesloten."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2