1879 Vrijdag, 22 Augustus No. 54. Twintigste Jaargang. Haarleinmermeer-Polder. Haarlem mer meer. jLandbouw. VA N AAN LANDB0UW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/3 Cent. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: H Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Utterlyk Woentdng.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De nitslag van de door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding van het verdie- pen van den Kruistofft in dien Polder is geweest dat is inge- sehreven door: A. Kuik, te Haarlem, voor 7010; C. Bou- terse, te Amsterdam, voor /7800; C. Bos, te flaarlemmer- meer, voor 5260.; J. van den Heuvel Azn., voor 5148 L. Bronwer, te Gonda, voor 3487, en C. Sterk te Heu- kelom voor 4650. Terwijl voor de door hetzelfde Collegie gehouden aanbe steding van het leveren van vier stuks due Pair,en in de Ring- vaart is ingeschreven door: J. Hulsbos, voor/ 765; C. Bos voor/ 759 en L. Kieviet, voor 875, alle drie wonende te Haarlemmermeer. Zondag 24 Augustus, e. k.zal in de Ilervormde kerk te Hoofddorp de predikbeurt worden waargenomen door Ds. Hoog in plaats van Ds. de la Riviere. Ds. Homoet, te Hage9tein, aan wien door den Kerkeraad te Haarlemmermeer toezegging van beroep is gedaan heeft j. 1. Dingsdag deze gemeente komen bezigtigen. Algemeen gelooft men dat Zijn-Weleerw. het beroep naar bier wel zal aannemen. van 18 tot 19 Augustus 1879. GEBORENMaria Cornelia, dochter van C. E. Rustman en. C. Poel- geest. Klaas, zoon van F. jDekker en M. Tensen. Johanna Maria, dochter van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeck. Maria Margarethadochter van H. Broxterman en C. van Bavel. Maria Johanna, dochter van I). "Visser en E. Klornp. Johannes en Albertus Cornelia, (tweel.), zoons van A. Jansen en K. van der Pol. Willemina, dochter van H. Bakker en J. Op den Kelder. Anna, dochter van J. Ravensbergen en M. van Houten. -Antje, dochter van W. Heeren en H. Slingerland. Johannes Cornell's, zoon van K. Vlaar en M. P. Salman. Sofia, dochter van A. de Wilde en G. Tanis. OVERLEDEN Cornelis Slagtoud 69 jarenwednr. van Aantje van Zanten. Johannes en Geertje Dina, (tweel.), oud 2 maanden, kinderen van J. Korsman en T. Levering. - Johannes Cornelis, oud 3 weken, zoon van J. Hulsbos en L. v. d. Heuvel. Gerrit, oud 5 maanden, zoon van S. Heemskerk en H. Wassenberg. Johannes, oud 6 weken, zoon van J. Beugelsdijk en S. M. Wesseling. Jan Lelieveldolid 29 jaren, ge- huwd met Johanna Kroon. Maria, oud 4 maanden, dochter van W. Kok en H. van der Heijden. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDH. Lammers met E. C. de Haas. Woensdag 13 dezer heeft de heer Veenendaalhulp-onder- wijzer nan school n°. 4 te Hoofddorp, met de 15 kinderen van de avondschool een uitslapje naar Amsterdam gemaakt. De heeren Folmer en Oostrom hadden de goedheid hen naar de stoomboot te Aalsmeer te brengen en ze te Halfweg we- der van den spoortrein af te halen. Men kan ligt begrijpen dat de kinderen een genotvollen dag, begunstigd door prach- tig weder hebben doorgebragt. Na eerst te Amsterdam de diergaarde te hebben bezigtigd, waarin de heer Pijnappel zoo vriendelijk was hen te geleiden, hebben zij de bijzonderheden van de stad en een paar Suez- booten bezigtigd. De kinderen, maar ook de ouders zijn bovenvermelde heeren en vooral den heer Veenendaal zeker zeer erkente- lijk voor bet genoegen aan de kinderen verschaft. De troep, die orilangs deze gemeente met een paardenspel bezocht, moet ook te Abbenes vijf-en-twintig-cents-stukken van het jaar 1848 ter inwisseling gevraagd hebben. Iemnnd men zegt v. d. P., liet hen die zelf uitzoeken doeh men verneemt dat hij daarna 25 gulden vermiste. De jagt op klein wild zal in Noord-Holland geopend wor den Zatiirdag 30 Aug. e. k. met zonsopgnng. De korte jagt zal dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de Iange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag mogen worden uitge- oefend. llekend en beroemd zelfs zijn de meteorologische waarne- mingen op den huize Zwanenburg. Weet men, wie ze maakte? Christiaan Briinings, zal men zeggende bekende water- bouwkundige. Inderdaad Briinings, zoon van den Duitschen predikant te Amsterdam, een man van buitengewone kunde, was opzigter (ingenieur) van Rijnland woonde als zoodanig op Zwanenburg en had 9poedig het groote belang van zulke waarnemingen hegrepen voor den waterstand van polders, enz. Hij bedacht dus allerlei vernnftige toeslellen, en op een tijd, dat nergens iets dergelijks gebeurde, werden reeds geregeld in de Kunst- en Letterhode de meteorologische waarnemingen opgenomen door Briinings begonnen en geregeld voortgezet. Briining9 echter was telkens afwezig. Dan moesten toch de waarnemingen worden gedaan. Wie deed ze dan? Eenvoudig zijne keukenmeid. Briinings kon op hare naauwkenrigheid volkomen vertrou- wen en inderdaad zijn dus de wereldberoemde waarnemingen van den huize Zwanenburg, voor zooveel het de eigenlijk ge- zegde waarneming zelf betreft, het werk van de keukenmeid van Briinings. Te Houtrijk en Polanen is tot predikant beroepen ds. W. van der Veen, predikant te Ransdorp. Ds. G. J. Barger, te Oude-Weteringdie vroeger voor de toezegging naar Dalfsen hedankt had, heeft nogtans de offieiele beroeping naar die gemeente ontvangen. Capelle (Langstraat), 20 Aug. Het inschepen van nieuw hooiaan het Oude Maasje, is gedurende veertien dagen ge regeld geschiedzoodat de aldaar geplaatste voorraad zeer klein begint te worden. Tegen verschillende prijzen werd het verhandeld: partijtjes, die reeds tia afloop van den hooibouw werden verkocht, leverde men tot 15, doch de meeste schelften of mijten bragten 16 a. 17 op en verleden week werd tot 18 en 19 per 500 kilogram afgeleverd. Begunstigd door warm en zonnig weder, is men in deze streek druk bezig met het inzameleu der rogge, die, naar de omstandiglieden van dit jaar, niet zal tegenvallen. Van het beschot kan evenwel nog weinig gezegd worden. Ilarlilineu19 Aug. De aanvoer van vlas, uit de provincie voor Hollandsche rekening gekoeht, gaat zeer druk. De kwa- liteit is best en het gewas zeer lang; de prijzen evenwel laag. Neder-Veluwc. Het tabaksgewas staat, over het geheel zeer achterlijk. In vorige jaren was men omsireeks dezen tijd reeds bezig met het breken vat) aardgoed maar tlians is op de rr.re9te plaatsen het zaririgoed nog niet van het veld. Op vele plaatsen ziet het er voor de planters weder niet voordeelig uit. Het is gehleken dat het gewas veel van hagelslag geleden heeft te Nijkerk, LeersumAmerongen, Elst, het noordelijk deel van RhenenLiendenEchteld Ingen en Ophensden. Te Kesteren en I.lzendoorn was de schade veel minder. In Maas en Waal beperkte het zich tot Wamel. Bij vluggeren handel verwacht men in oude tabak hoogere prijzen. IlOOril20 Aug. Op de alhier gehouden jaarlijksche paar- denmarkt waren ruim 200 stuks aan de lijn gebragt. De prijzen varieerden van 50 tot/700. De handel was vlug. rexel, 21 Aug. De 429 hectaren land met de 4 hofsteden in den Prins Hendrik Polder zijn heden publiek verkocht; kooper de heer Westenberg, notaris te Sas van Gent, voor 1 12,000. Iemand had in Semper Virens gevraagd wat met karweizaad gedaan werd. Daar welligt ook onder onze lezers deze of gene is die het antwoord op die vraag wenscht te weten laten wij het liier volgen De massa karwei-zaad (Erustus Carvi) zoowel hier te lande als elders verbouwd, wordt aangewend als specerij in koek kaas, gebak of banket, in sausenenz. Ook wordt er z. o. in Leipzig op groote schaal olie van bereid. Volgens opgaaf van de Kamer van Koophandel te dier plaatse werd aldaar in 1 872 door vier fabrieken eene hoeveellieid olie ge- produceerd van niet minder dan 30,955 kil.ter waarde van 328,000. De karwei-olie (oleum carvi) wordt gebruikt bij het stoken van likeur (Rummel) en in de bereiding van reuk- werken. In de medicijnen dient zij, alsmede een uit het zaad gedistilleerd water (spiritus carvi), als aromatische prikkel of als geurgevend middel. Het karwei-zaad wordt verbouwd op Java zoowel als op IJsland, in Marokko zoowel als in Siberie. In Duitschland is de verbouw er van grootin Moravie en in Pruissen nabij Halle. Erfurt en Merseburg produceren jaarlijks meer dan anderhalf millioen kil. In Nederland wordt karwei gewonnen in de provincien Noord-Holland, Gelderland en Noord-Brabant. De invoer van dit voorlbrengsel in Engeland ten jare 1870 bedropg 973,374 kil., welke hoeveelheid ongeveer alleen uit Nederland werd aangevoerd. Donderdag is te Wijhe door den landbouwer E. van den Berghet eerste naar het Deensche stelsel bereide vat boter ter markt gebragt. De kwaliteit der boter werd zeer geroemd. Te Deventer wordt sedert eenige dagen veel Hollandsche bloemkool aangevoerd. Zij wordt verkocht voor 8 a l2'/3 cent per stuk. De landbouwers verklaren dat de aardappelziokte is tot staan gekomenwat zij toeschrijven aan het lhans heer- schende drooge weder. Er komen dit jaar zeer weinig snij- en spersiehoonen. Deze gewassen hebben van de koude en natte weersgesteldheid zooveel geleden, dat de oogst er van, evenals die van augurken en komkommers, als verloren is te be- schouwen. Dezer dagen heeft te Kew nabij Londeneene geweldige hagelbui gewoeddie vooral den plantentuin aldaar zoo zwaar getroffen heeft, dat de schade op 2000 p. si. geraamd wordt. Het Parlement zal een speciaal crediet moelen toestaan om haar te herstellen. Er zijn niet minder dan 16,000 glazen gebrokenen de hagelsteenen troffen met zulk een hevigheid dat zij in enkele dier ruiten ronde gaten maaktenzoo al8 een geweerkogel veroorzaken zou. Er zyn een menigte gevallen die gemiddeld eene doorsnede van 20 millimeter en een ge- wigt van 21 gram bleken te hebben. Als een middel om „broedsche kippen" te genezenwordt het volgende eenvoudige middel aan de hand gedaan. Men biridt de kip, die broedsch is, een bundeltje stroo (er grootte van een vuist op den rug. Zoodra het dier dat voelt, verlaat het t nest en tracht zich van dezen last te bevrijden. Dit ge- lukt niet. Nadat het dier zich twee of drie dagen alle moge- lijke moeite gegeven heeft om den lastigen bundel te verwij- deren schikt het zich in zijn lot. Maar de hen heeft door de pogingen om zich van den last te bevrijden, het broeden vergeten, en men kan het bundeltje gerust weer wegnemen de kwaal is over. Men kan het middel gemakkelijk beproeven. Reeds vroeger is melding gemaakt, zegt de te Hilversum verschijnende Gooi- en Remlander van de proefnemingen die door verschillende liefhebbers in of nabij deze gemeente wor den gedaan met de zaden van de Eucalyptus-plant, en de strekking hebben om te weten te komen, of deze plant hier wi) groeijen en inheemsch worden. Indien dit mogt gelukken zou, naar verwacht wordt, deze plant groot nut kunnen doen in waterrijke of moerassige streken, dewijl haar sterk opslor- pend vermogen daar veel damp aan de luelit zou onttrekken die nu oorzaak van velerlei ongesteldheden is. De heer Dr. van Hengel heeft, als gemeld werd, de zaden in den kouden grond geworpendaarvan zijn maar drie soorten, en slechts ter hoogte van een decimeter, opgekomen. A1 de verschillende zaden echter, die aan de kweekbakken werden toevertrouwdzijn boven verwachting welig opge- schoten en hebben eene hoogte bereikt van 3 tot 6 decimeter. Het getal dier planten is than9 groot genoeg, dat er gelegen- heid is er eenige van over te doen, waartoe o. a. de tuin- baas Knoppers, op het buiten Ileideparkgemagtigd en ge- neigd is. De Eucalyptus verspreidt een sterken en aangenamen geur. Volgens eene opgave in de offieiele Gazeta Iwcncskazijn in de eerste zes maanden dezes jaars 31.527,000 eijeren Galicie uitgevoerd. De grootste afnemer voor dit artikel is Duitschland. Ook Weenen trekt een niet onaanzienlyke hoe veelheid. Naar men verneemt wenscht ook een firma te Groningen eene proef te nemen, om daar ter stede Amerikaansche ossen aan de markt te brengen, welke proef dezer dagen ook in Amsterdam is genomen en volgens de van daar ontvangen berigten uitmuntend is geslaagd. In de laatste drie jaren werden in Engeland ongeveer 600,000 ton aardappelen ingevoerd, ter waarde van 2,600,000 pd st. Londen alleen verbruikt per week nagenoeg 5000 ton. De meeste aardappelen kwainen uit Frankrijk en de oogst is daar dit jaar schaarsch men sehat dat de opbrengst daar slechts 60 millioen zakken zal bedragen en Frankrijk alleen heeft 75 millioen noodig. De berigten omtrent den oogst in Frankrijk luiden in den laatsten tijd veel gunstiger. In het Zuiden is het geoogste koren van een uitnemende hoedanigheid en in het Noorden en Westen wordt een goede, gemiddelde oog9t verwacht. Van de Gironde wordt gemelddat de druiven vqel zijn vooruit ge- gaan, ofschoon de opbrengst veel minder zal zijn dan verleden jaar. De beetwortelen zullen 30 a 40 pet. minder opleveren. Ook in Duitschland wendt zich veel ten goede. In Hongarije echter is de oogst bepaald mislukt. In het tijd perk van 13 Julij tot 9 Augustus 1879 is, blij- kens ingekomen ambtsberigten een rund in Zuid-IIolland door longziekte aangetast. In het vorige tijdperk van vier weken waren 4 runderen door die ziekte aangetast. A A R E EIIIIE R11E E It

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1