1879 Vrijdag, 29 Augustus. HK 55. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Haarlemmermeer. iim# IPrijs van het vYbormement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 20 tot 26 Augustus 1879. £<anc!l>oiiw. II A IRLE1MER1EE Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tTtterltfK Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Ds. Homoet, te Hagestein, die eerst voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Dirksland had bedanktheeft later dat beroep weder aangenomen; zoodat Zijn-Eerw. voor het beroep naar Haarlemmermeer moet bedanken. Aanstaanden Zondag, den 31 Augustus, des morgens ten 10 ure, zal in de Hervormde Kerk te Hoofddorp de predik- beurt worden waargenomen door Ds. Schuurinanpredikant te Spaarndam. Agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer op Dingsdag den 2 September 1879 des voormiddags ten 10 urein het Raadhuis. 1. Beeediging van de nienw-benoemde raadsleden.2. In- gekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van een wethouder. 4. Benoeming van den voorzitter en de leden voor de Financiele Commissie. 5. Idem van de Cornmissie voor de Gemeentewerken. 6. Behandeling der Gemeente- rekeuing over 1878. 7. Idem rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1878. 8. Kohier der Hondenbelasting voor 1879. 9. Verzoek van K. E. van Griethuijsen om af- schrijving wegens zijnen Hoofdelijken omslag. 10. Voorstel tot nadere regeling van hei tractement van den 2den klerk ter Secretarie. 11. Benoeming van een hulp-onderwijzer voor school n°. 9. 12. Adres van J. Beemsterboer om grond in koop te verkrijgen. 13. Voorstel tot verkoop van eenig roerend goed. GEBOREN Leendert, zoon van M. Touw en G. Vermeer. Pieter zoou van T. Wiering en M. de Groot. Johannes, zooif van S. Spijker en M. Strnathoff. Hendrikzoon van C. Duijm (ongehuwd). Cor nelia zoon van C. de Raadt en J. Z. Snelleman. Petrus zoou van J. F. de Vijlder en J. de Groot. Aaltje dochter van A. Oudahoorn en E. M. P. van Ilerwaarden. Franciscus, zoon van A. JonkerenM. C. Mesman. Cornelia, dochter van W. Struik en G. Gravemaker. Lenadochter van A. de Rijke en C. Moerland. Wilhelmus zoon van H. 1). Landwehr Johan en A. van Schip. Hendrik zoon van J. K. van Eijk en K. Kool. Hermanuszoon van J. J. van 'Verseveld en K. Koningen. Hendrikzoon van E. Blijker en A. Roos. Cornelia dochter van H. Duijm en M. Kaptein. Jan zoon van J. Maaskant en J. Speijers. Elisabeth dochter van J. H. Wallbrink en E. Guite- neau. Helenadochter van C. Witteman en W. van Tongeren. OVERLEDEN Neeltje oud 21 jareu dochter van C. Kooij en A. Zuidland. Jannetje Molenaar oud 46 jaren gehuwd met K. Zonne- veld. Joostina, oud 4 maanden dochter van L. Thur en L. Cafee. Hilligjeoud 6 weken dochter van H. de Groot en A. G. Laupman. Neeltjeoud 4 maandendochter van D. Haster en G. Ruiter. Egbertoud 3 maanden zoon van C. Blijleven en J. Blijker. Alida van den Heuveloud 40 jaren, gehuwd met J. van Oosten. ONDERTROUWDP. Op den Kelder met A. Knegjes. K. van Leeuwen met H. van Tol. D. Tork met J. van Noort (wed.) A. Heintjes (gesch.) met H. Lemmens (wed.). GEHUWD J. van Logchem (wednr.) met C. de Ruiter (wed.). De Afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouwzal eene Vergadering houden op Donderdag 4 September 1879, ten huize van den heer J. de Vries, te Hoofddorp, waarin de volgende punten zullen worden be- handeld: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Idem orotrent eene te houden Ploegwedstrijd. 3. Benoeming van afge- vanrdigden. 4. Behandeling van de punten van beschrij- ving. 5. Verkiezing van leden van 't bestuur, door 't periodieke aftreden van de heeren Bullman en Folmer, die weder herkiesbaar zijn. 6. Bespreking van landbouwkundige onderwerpen. NB. Opgave van inzendingen voor de Tentoonstelling te Haarlem worden verzocht. Uitslag der publieke veiling van den kavel land, sectie D n°. 10, groot ruim 20heetaren, gelegen te Haarlemmermeer, aan den Spieringweg bij den Spaarnwouderwegwelke veiling ten overstaan van den notaris J. L. van der Moer, is gehou- den 27 Augustus j. 1. Nadat de kavel land eerst in vijf perceelen bij opbod en afslag was geveild, zijn daarna de vijf perceelen te zamen ge- voegden toen in massa nogmaals geveild, enkel bij afslag, in welke afslag die massa is gemijnd door den heer Bd. Buijs, Naardien hij door die mijning maar 13,800.als koop- prijs voor den geheelen kavel land had aangeboden die was geveild met voorbehoud van beraad van al of niet gunning, heeft er geene gunning van plants gehad en is het land alzoo onverkocht gebleven. De Zutph. Courant raeldt het volgende: „I)e predikant van Nieuw-Vennepvan daar met zijne vrontv naar Leiden per tilbury rijdende, geraakle Dingsdag door het achteruitloopen van het paard in eene der diepe modderslootcn achter de Ilerv. kerk Oegstgeest te water; zijne vrouw was bijtijds uit het rijtuig gesprongen; hij daarentegen zakte allengs dieper in den raodder weg en de gevolgen waren welligt van zeer treurigen aard geweest, zoo niet vier geestelijken, naar Voorhout rijdende, hem uit zijne netelige positie hadden verlost". Naar ons wordt medegedeeldheeft Ds. van Staveren sedert ruim 30 jaren predikant te Aalsmeer, wegens onge-" steldheidtegen November aanstaande, zijn ameritaat aange- vraagd. Dat dit bij vele ingezetenen van Aalsmeer grooten spijt verwekt, behoeft zeker geen betoog. Sloteil (N.-H.) Sedert lang bestond in deze gemeente groote behoefte aan eene nieuwe school, daar in de nabij- heid van Slolerdijk door de droogmaking van het IJ de bevolking aanmerkelijk is vergroot. Vele kinderen raoesten afgewezen worden, daar de school te Sloterdijk, ofsehoon voor eenigen tijd met een nieuw lokaal vermeerderd, geheel gevuld is. Thans bestaat er gelukkig alle uitzigt dat aan dien toeslarld een einde zal komen. Althans de Raad heeft beslo- ten tot het aankoopen van grond in den IJpolder, ten einde daar een school te doeu bouwen. Capelle (Langstraat)27 Aug. De handel in hooi was in de afgeloopen week niet zeer belangrijk, alleen het sedert eenigen tijd verkoehte werd beurtelings opgeruimdzonder dat men van nieuwe verkoopen veel vernam. Met het hooijen der tweede snede if toemaat zal apoedig een begin gemaakt worden. Het inzamelen der rogge kan men zoo goed als gedaan beschouwenen hebben de schoven dit jaar, door het onbestendige weder, lang op het veld moeten staantoch kan gemeid worden, dat de kwaliteit daardoor niet is verminderd. De laatste warme en zonnige dagen gepaard gaande met een frisschen wind, hebben het koren goed en droog in de sehuren doen rijden. Maastricht27 Aug. Met hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg heeft bepaalddat ook dit jaar even als het vorige, 10 lezingen door den heer F. R. Corten gehouden en verdeeld zullen worden over 40 Limburgsche geraeenten en den omgaanden leeraar opgedragen ook dit jaar nog uitsluitend voordragten te houden over melkvee, melk en zuivel. Reeds ten vorigen jare is geblekendat die on derwerpen schier overal veel toehoorders uitlokkenwaaronder belangstellende vrouwen en meisjes, die in Limburg anders niet gewoon zijn spreekbeurten buiten het kerklokaal bij te wonen. Het is voorts aan die voorlezingen te danken, dat bij de knapste Limburgsche bcrter- en kaasmaaksters de ther mometers, de roomglazen en de melkemmers met inhoudsschaa 1 reeds vrij algemeen zijn ingevoerd. Men sehrijft uit de Lingestreken van 20 Aug. Ofsehoon voor eenige dagen van hier bittere klagten werden aangeheven over den toestand van den oogst, gebiedt de waarheid te zeggendat die klagten zeer overdreven waren. Wei is waar veel hooi is slecht binnengekomen en de vroege aardappelen zijn mislukt, daarentegen is de oogst der ver- schillende granen heel goeden de late aardappelen zullen nog een vrij goed boschot geven. Kwade geruchten over den oogst moeten altijd met behoedzaamheid aangenomen worden, want er zijn steeds menschen die, uit onzedelijke winzucht de prijzen kunstmatig zoeken op te drijven. Voor eenige dagen is een melkboer uit Chicago in de om- streken van Wijhe geweest om jong melkvee te koopen. Vol- gcns zijne verklaring is zijn vee dat van Engelschen oorsprong is, beter geschikt om vet gemest te worden dan 't onze, docli geeft het veel minder melk dan de koeijen uit deze streken. De Deventersche korrespondent van het Bogblad van Z.-Holl. sebrijft, dat geblekan is hoe overdreven op de slecbte oogst- berigten is gespeculeerd om de prijzen op te drijven. Vrijdag toch kwam er eensklaps veel van allerlei waren aan de markt te Deveuter en de aardappelen bijv. liepen toen op eens tot 2 per heet. terug. In de landbouw-Courant wordt op een nieuwe manier van maaien bij uat weder, door een Fransch blad aanbevolen gewezen. Zij bestaat hierindat men het graanin plaats van het tot op den grond af te doen een twaalftal centimeters boven den bodetn maait. Het afgemaaide, niet meer op den grond rustende, maar op de stoppeleindenwaaronder en waarboven de lueht vrij kan doorgaan, droogt beter uit en ook in minder tijd, dan als het nat geweest is. Wanneer de regens het vyerk van den oogst belemmeren, kan men, aldus te werk gaande, het graan in goeden staat binnenhalen. Een groot Fransch landbouwer is er verleden jaar in geslaagdop deze wijze al zijn haver binnen te krijgenterwijl die van zijn buren op het veld lag te schieten. Deze handelwijze zou dus veel schade, door nat weder veroorzaakt, kunnen voorkomen. Op de buitenplaats Rust en Vreugd bij Oud-Wassenaer bloeijen thans een paar Agave's, n. 1. A. filamentosa en xala- pensis. De A. filamentosa heeft een steng van 3J/a meter, met 400 open bloemen en p. m. 2000 knoppen; de open bloemen leveren, vooral om de lange meeldraden, een regt sierlijk gezigt op. Ook de xalapensis heeft zicli fraai ont- wikkeld, maar dezer bloei is in de laatste jaren meer bekend geworden. De tuinbaas W. Vermeulen is gaarne iederen dag bereid beide planten aan belangstellenden te laten zien. Te Gramsbergen is door 't broeijen van het hooi eene boerderij verbrand. Vier runderen en drie varkans kwaraen in de vlammen om. Men meldt uit het Westland aan de Leidsche Courant: „In de jongste dagen zijn er nieuwe ziekteversehijnselen in de aardappelen waargenomen; hier en daar openbaarde zich het bederf eerst na het rooijen. Verscheiden tuinders hebben zulk een schraal beschot, dat zij nog leg-aardappelen voor een volgend jaar zullen moeten bijkoopen. Bij de late soorten openbaart zich de ziekte ook al in het loof; de menigvuldige regens deden er veel kwaad aan. Ten gevolge van gebrek aan warmte waren de roode aalbessen dit jaar kleiu van korrel en ongewoon zuur van smaak. Vermoedeljjk zullen er veel prui- men zijn, middelmatig veel peren en weinig appeleu. De druiven komen thans wel wat bij, doch de vrees is algemeen, dat een groote menigte de vrucht niet meer zal kunnen vol- dragen, omdat zij al te veel bij andere jaren ten achter zijn. Ook de raamdruiven komen dit jaar veel later dan gewoon- lijk: zij beginnen tot dusver nog niet te kleuren. Een eigenaardigemaar ook voor ons land zeer belang- wekkende internationale tentoonstelling, zal van 1925 October as. te Rome worden gehoudennl. van werktuigen en gereedschappenbetrekking hebbende op het draineeren van landerijen. De in te zenden voorwerpen zullen in 4 klassen worden verdeelda. werktuigen en gereedschappen voor de vervaardiging der buizenb. werktuigen en gereed schappen voor het graven van slootenc. stelsel voor het leggen van draineerbuizeud. verschillende soorten van buizen en wat daarbij behoort. Bij ieder voorwerp moet eene berekening der kosten worden gevoegd, terwijl ook teekeningen van stelsels, door landeige- naren toegepast voor de drainage van hun gronden kunnen mededingen. Door den Minister van landbouw, industrie en handel, van wien deze tentoonstelling uitgaat, zijn ver- scheidene gouden, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd. In ons land verdient deze tentoonstelling vooral de aan- dacht, daar drainage bij ons nog veel te weinig wordt toe gepast en toch zulke uitstekende resultaten zou kunnen op- leveren in de eerste plaats door de aanwinst van aanzienlijke stukken grond, en voorts ook door de betere irrigatie, daar hooge gronden vochtiger blijven en lage het overtollige water gemakkclijker loozen. De vele kleine grondbezittingen leveren bij ons wel een bezwaar tegen de krachtige toepassing van de drainage, maar bij eenigen goeden wil en zamenwerking onder de landeigeDarenzou toch nog veel kunnen worden tot stand gebragt. Enkele groote grondbezitters plukken reeds sedert jaren de goede vruchten van dit stelsel en het is te hopen dat het initiatief der Italiaansche Regering hier bijval en ondersteuning zal vinden, door deelneming en bezoek aan de tentoonstelling. Een landbouwer in Oostenrijkmet name genoemd Adolf BBhm te Prilyslaudeelt in een landbouwblad het volgende middel ter afwering van vliegen op paarden mede: Bij het inhalen van hooi in Julij jl. bemerkte hij dat een voorpaard, een schimmel, zoodanig door vliegen gebeten was, dat het bloed hem letterlijk Iang3 buik en pooten vloeide. Uit mede- lijden met het dier liet hij het stilhoudeu en wiesch het overal met eene oplossing van 1 a 2 decagram carbolzuur in J/2 liter water. Niettegenstaande het dier daarna weder den geheelen namiddag hard raoest werken en sterk zweette, bleef het toch geheel van het lastige vliegen-bezoek verschoond. Mogt dit middel afdoende blijken te zijn, dan zou het een groote wet- daad voor de arme, in de hitte het meest door de vliegen geplaagde paarden kunnen opleveren. Van wege de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur te Haarlem zal in het voorjaar van 1880 eene tentoonstelling van bloembolgewassen worden gehoudenwaarvoor toezegging voor inzendingen gegeven zijn door de heeren J. II. Krelage, .T. Poolman Mooy, J. II. Kersten te Haarlem M. van Wavcren ZonenL. van Waveren C0., Gebr. van YVaveren P. van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1