ft, 1879. No. 36. Vrijdag, 5 September. Twintigste Jaargang. VAN AAN LANDBOUW6EMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. BIJBLAD, Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij dit Nummer behoort een het uitvoerig Verslag der Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer van Donderdag 7 Augustus 1879 Twee Ingezonden Stukken. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 27 Augustus tot 2 September 1879. Eiandbouw. ii R. AARLEMMERMEE Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFEENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. MJiterl{jh IFoensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. inhoudende EN Bij den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Haarlemmer meer is de kennisgeving ontvangen dat ds. Homoet voor het beroep bedankt. De predikbeurt zal a. s. Zondag morgen ten 10 ure, in de Hervormde Kerk le Hoofddorp worden waargenomen door ds. J. C. Boonvan Beverwijk. Tot wethouder is herbenoemd de heer J. van Vuuren. Tot hulponderwijzer aan de school u°. 9, is benoemd de heer W. Westendorp, te Deventer. T GEBOREN Petrns, zo$m van G. Bus en A. C. van Meer. Aagje, dochter van H. Engel en D. Lewis. Joost, toon van Iivan Kenlen en E. M. Koolhaas. Abraham, zoon van A. de Jong en K. Krijgs- man. Gerrit, zoon van B. Terlouw en T. Vreken. Elizabeth, dochter van J. Meijer en J. Westbroek. Johannes Jacobus Becker, zoon van R. Elzinga en C. Tamse. Tijmen, zoon van J. C. Versloot en A. Pauw. Tannetje Maatje, dochter van L. Noorman en A. M. V3n Loo. OVERLEDEN Teuntjeoud 7 maandendochter van K. van Wirdum en A. dc Rooy. Dirk Sprokkelenbergoud 53 jaren, gehuwd met Engeltje Kortekaas. Nelis van der Pol, oud 42 jaren, gehuwd met Antje Meurs. ONDERTROUWDJ. Balk met K. Spaargaren. H. Mens met M. C. Rusman. GEHUWD geene. In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. hebben eenige personen den moed gehad om bier en daar aan een ander zijn eigendom, aan den Venneperwegbalddadigheid te plegen doch gelukkig verneemt men daarbij dat de politie de daders daarvan heeft opgespoord en het is te hopen dat die kwaad- willigen flink voor hunne schandalige handelingen zullen boeten. Men verneemt daarbij, dat de Burgemeester den volgenden nacht zelfs iemand van zijn bed heeft doen halen om hem (hij werd mede verdacht)tot bekentenis te brengen of hij medepligtig is, is nog onzeker; maar door hem is toch ge lukkig veel over die zaak aan het licht gekomen. g. Moorploeg, le prijs/10, 2e prijs/B. h. Ploegen, onder vorigen niet gevraagd. le prijs /16, 2e prijs /10, 3e prijs 5. i. Eggen; voor zware gronden le prijs 10, 2e prijs/5. Jc. Eggen, voor ligte gronden, le prijs 10, 2e prijs /5. I. Beiteleggen, le prijs 10, 2e prijs S. m. Eggenhiervoren niet gevraagd le prijs 10, 2e prijs 5. Des verkiezende za! de afdeeling paarden en werklieden kosteloos beschikbaar stellen. Inzending van de werktuigen moet geschieden voor of op Maandag 15 September 1879. De beoordeelingwaarbij alleen de keurmee stirs aanwezig mogen zijn, heeft plaats op 16 en 17 September e. k. Opgaaf van mededingingmet duidelijke vermelding naar welke nommersin te zenden uiterlijk op den 7 September 1879, aan den voorzitter der afdeeling Haarlemmermeer, den heer Herman F. Bultman te Haarlemmermeer. De mededingende werktuigen moeten ook worden ingezonden en tentoongesteld op de algemeene tentoonstelling der Maat- schappij te Haarlem. Haarlem, Hier zal de algemeene tentoonstelling door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden gehouden in en nabij den Hertenkampin den Haarlemmerhoutdie van voortbrengselen en werktuigen van 27 September tot en met 1 October; die van dekh»ng3tei.*; stieren >n" pluimvee op 30 September, en die van paarden, rundvee (dekhengsten en stieren hieronder begrepen), schapen en varkens op 1 October. Behalve belangrijke geldelijke bijdragen van 'de gemeente Haarlem en de afdeeling Haarlem en Omstreken, alstnede de uitlovingen, bij sommige nummers van het programma ver- meldzijn nog beschikbaar gestelddoor Z. K. H. Prins Frederik 250; door Z. K. H. den Prins van Oranje 1 gouden medaille; voorts door verschillende autoriteiten en particuliere personen: 12 gonden, 7 verguld zilveren, 39 zilveren en 8 bronzen medailles. Capelle (Langstraat), 3 Sept. Er wordt hier weinig hooi verbandeld. Enkele partijtjes, die reeds voor eenige weken waren opgekocht, werden afgeleverdterwijl het weinige.dat nog verhandeld werd, van /17 tot/20 per 500 kilogram opbragt. Met bet maaijen der tweede snede zal een begin gemaakt worden, zoodra het weder zulks toelaat. In kalfkoeijen is de handel zeer gedrukt, van de beste kwaliteit kunnen de veehouders bijna niet afkoinen, zonder /50 of/80 onder hunne begrooting te blijven, terwijl velen zieh bij den verkoop moeien tevreden stellen met den inkoop- prijs. nadat zij bet vee 9 a 10 maanden gefokt, gevoed en geweid hebben. Kansas en Nebraska moet dit het geval zijn met tarwe en mals. De haver is er tamelijk; de aardappelen zijn ergoed. Men verwacht veel aftrek naar Europa. Geen wonder voor- waar! Behalve met tarwe en rogge is het met de overige producten in Europa weer schraaltjes gesteld. Vooral de aard appelen zijn in Nederland bitter tegengevallen. Als nu Amerika aanvoert bestaat er ten miuste kans dat laatslgenoemd product niet al te duur zal worden. Trouwens, ook het laatste geval zou nog zoo heel erg niet zijn. De handwerksstand zou dan verpligt zijn wat meer boonen en erwten en meelprijzen te gebruikenwat ongetwijfeld op den algemeenen gezondheids- toestand nog zoo verkeerd niet inwerken zou. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Lim- burg, heeft besloten een rekwest in te dienen aan deregering, om verbod of beperking te verkrijgen van den invoer van Amerikaansch vee, kaas, boler, gezouten en gerookt vleesch en margarine, en vooral baar in overweging te geven of het niet wenschelijk ware, dat zij zicb tot hetzelfde doel in ver- binding stelde met andere landen. In een der Parijsche bladen wordt medegedeeld, dat vail de 194,446 stuks slagtvee runderenschapen en var kens, door de Amerikaansche fokkers, in 1878 levend naar Europa verzonden met opzettelijk daarvoor ingerigte booten10,667 onderweg en 1210 in de havens van be- stemming gestorven zijn. Bij alle ellende, ten gevolge der overstrooming van den polder tusschen Vlijmen, Engelen en Bokhoven, waarvoor liefdegaven worden ingezameldheeft het ongelukkig gewor- den volk aan het dijksbestuur zijn grieven kenhaar gemaakt, door aan de leden toe te zenden een mandje kikvorschen en een dito verrotte aardappelen. Men schrijft aan de Leidsche Courant„De vroegrijpe peren en appelen worden geplukt. Veel later dan anders, zijn zij bovendien de helft kleiner, gelijk van ander ooft of veldge- was het een te klein het ander in het geheel niet ontwik- keld is. Smakelijk daarenboven is het fruit niet. Het heeft zon en waripte gemist om sappig te zijn. Van goudgeel graan noch tintelend ooft kan sprake zijn. De perzik is niet donzig en de pruim niet blaauw, Zoo ontbreekt aan de druif, die in de kasscn begint te kleuren het pittige, aangename waas dat haar bekoorlijk maakt. Er is geen diepte in de kleur, door het koesterend zonlicht verkregen; het is vergelijkender- wijs slecbts een bios der jeugd, zonder levenslust. Want regen en donkerheid hebben reeds, met weinige uitzondering maanden achtereen den dampkring vervuld en de zuidelijke wind waait oriveranderlijk. Zoo nadert de herfstmaandzon der dat er te roemen viel op een ouderwetschen zomerdag. Nu weer huigt het bout onder bet geweid van den storm, die het veldgewas zweept, bladeren en takken van het ge- boomte rukt, den bloem op hareu stengel knakt en eenige menigte vruchten naar den grond slingert". Uit het programma van het onderwijs op de Rijks land- bouwschool te Wageningen van bet leerjaar 18791880 blijkt, dat de Minister, op voorstel der vergadering van leeraren, besloten heeft den cursus van de afdeeling B van een twee- jarigen in een driejarigen cursus te veranderen waardoor die afdeeling beter aan haar doel zal beantwoorden en ook eene betere aansluiting van die afdeeling met de hoogere burger- school met driejarigen cursus zal worden verkregen. Door deze wijziging vervalt het afzonderlijk examen in de natuurweten- schappen, dat vroeger noodig was om op de afdeeling B te worden toegelaten eu wordt daarvoor alleen het bewijs gevor- derd dat de aspirant met goed gevolg het eindexamen heeft afgelegd aan een driejarige hoogere burgerschool of het bewijs van overgang van de 3e tot de 4e klasse eener hoogere bur gerschool met vijfjarigen eursus. In afdeeling A kan een leerling slechts worden opgenomen, wanneer hij goed lager onderwys met vrucht heeft gevolgd. Op die kennis is in afd. A het leerplan gehouwd dat ten doel heeft, den leerlingendie later den practischen landbouw zullen uitoefenen, de kennis en ontwikkeling bij te brengen, die voor eene verstandige uitoefening van bet landbouwbedrijf een noodzakelijk vereischte zijn. Iu afd. B staat bet verkrijgen eener hoogere wetenschappelijke ontwikkeling op den voor- grond. Deze afdeeling is dan ook meer bestemd voor toekom- stige administrateurs van bezittingen in Nederland of Indie. Na volbragte studie in afd. B is voortzetting daarvan op goed bestuurde landbouwbedrijven, hetzij in Nederland of in het buitenland, een noodzakelijk vereischte. Bepaald verkeerd wordt het in 't programma genoemd, wanneer leerlingen, die met goed gevolg het eindexamen hebben afgelegd, zonder verdere opleiding het bestuur van hun toekomstig bedrijf aanvaarden. De eigenlijke practijk van den landbouw kan op geen enkele landbouwschool worden geleerddie kennis moet opgedaan Ds. G. J. Barger, te Oude en Nieuwe Wetering, heeft thans ook voor het officiele beroep naar Dalfsen bedankt. Door den gemeenteraad te Muiden is de heer N. B. Grol- leman, hulponderwijzer te Amsterdam, benoemd tot hoofd- onderwijzer aan de openbare school te Muiden. Het heeft in de laatste twee nachten voor den tijd van het jaar hard gevroren. De damp over de weilanden had zich op het gras tot ijs gezet. In het Maandblad voor September der Hollandsche Maat schappij voor Landbouw lezen wij het volgende PLOEGWEDSTRIJD. Afdeeling Haarlemmermeer. De wedstrijd met ploegen enz.bedoeld bij de nommers 168 tot en met 173 van het programma voor de algemeene tentoonstelling te Haarlemzal worden gehouden op Donder dag 18 September 1879, op de hoeve Onvermoeid Vooruit, van den heer B. A. Baron van Verschuer, gelegen aan den Bennebroekerweg bij den Spieringweg, te Haarlemmermeer, nabij bet station Vogelenzang. Behalve de prijzen, genoemd onder de nommers 168173 van het programma Haarlem, worden door de Afdeeling Haarlemmermeer uitgeloofd: a. Gewone ploeg, le prijs 15 2e prijs 10 3e prijs/5. b. Tweeveursploeg, le prijs 10, 2e prijs 5. c. Drieveursploeg, le prijs 10, 2e prijs 5. d. Tweediepploeg, le prijs /25, 2e prijs 10. e. Diepploegle prijs /15, 2e prijs/10, 3e prijs 5. Diepploeg, die in de ondersnede de veur op een diepte van minstens 50 cM. brengt, le prijs /15, 2e prijs 10, Se prys 5. Varsseveld3 September. De rogge is naauwlijks binnen, of reeds hebben onze landlieden het weer volhandig met het maaijen van de zomergewassenzoo als tarwehaver en boek- weit. Waar de grond niet al te laag en te vast isgeeft de tarwe een vrij zwaar gewas, fraaigezonde korrel en lang stroo. De boekweit voldoet mede uitmuntend, loos zaad is er weinig of niet aan te vinden; bij zulk een regen- en storm- achtigen zomer mag dit wel eene zeldzaamheid beeten. De kroon van alle zomergewassen spant dit jaar echter de vroege haver, waarvan men zeggen kan, dat het onverbeterlijk is meegevalleu. Wegens de geringe warmtezijn de wortelge- wassen nog zeer achterlijk, even als de spurrie en late knol- len, doch gras en klaver is er overvloedig. Ellgelaild. De Agricultural Gazette geeft bedroevende zekerheid omtrent de uitzigten van den oogst in het Vereenigd Koningrijk. Uit de ingekomen verslagen blijkt namelijk, dat 75 pet. van de tarwe-akkers veel minder zullen opbrengen dan het gemiddelde van vorige jarenen dat het met gerst erwten en boonen niet beter gesteld is; alleen haver zou nog een tamelijk beschot kunnen afwerpen. Uit verscheidene districten werd gemeld dat de graanlanden niets zullen opleveren dan overvloedig stroo. Met de aardappelen staat het ellendig; zij verrotten in den grond. Van het hooi is eene massa bedorven. Bieten en andere wortels doen mede weinig verwachten. De scbade, door dezen zomer aan den landbouw in de Britsohe eilauden berokkendwordt geraamd op 28,000,000 p. st. aan graan, 15,001),000 p. st. aan hooi en 1,000,000 p. st. aan hop. De groenten en boomvruehten niet medegerekend is er dtis een deficit van 720 milloen gulden; bijna twee derden der jaarlijksche inkomsten van het Britsche Koningrijk. De oogst schijnt in Amerika de verwachting te overtreffen; althans in de Staten Missouri, Jowa, Wisconsin, Minnesota,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1