1879. Vrijdag, 12 September N«. 57. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang, \\\UUS< Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/;, Cent. Haarlemmermcer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 3 tot 9 September 1879. Landboiiw. IIAARLEMMERMEER Prys vail een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterlijk JFoensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurt in de Hervormde kerk te Hoofddorp zal aanstaanden Zondag 's morgens ten 10 ureworden waarge- nomen door I)s. van Maasdijk, van Haarlem. Tevens doop- bediening. vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmer- meer, op 2 September j. 1., werd de Rekening der Gemeente, dienst 1878, vastgesteld in Ontvang op80,070.56 in Uitgaaf op71,558.27 Saldo f 8,512.29 De Rekening van het Burgerlijk Armbestutir over 1878 werd vastgesteld in Ontvang op3,771.14 in Uitgaaf op3,365.15 Saldo f 405.99 Indien de Milicien-Verlofgangers Johannes Offenbekg, uit Zaandam, laatste woonplaats Am sterdam en Johannes van Deursen, ^it Hengstdijklaatste woonplaats Amsterdam zich in Haarlemmermeer mogten ophouden worden zij aan- gemaand zich ten spoedigste ter Secretarie alhier aan te melden. Op Maandag 8 September hebben de nieuwe ketels aan den Lijnden voor het eerst gewerkt, in bijzijn van den Dijk- graaf en eenige leden van het Bestnur. De proef is gedurende een paar dagen voortgezet en voorloopig goed geslaagd. r De nieuwe ketels aan het Stoomgemaal te Spaarndam, zijn mede onlangs beproefd en hebben, zoo men verneemt, ook goed voldaan. De voltooijing van de brug over de Ringvaart te Sloten laat zich zeer lang wachten. De aannemer van het timmerwerk is zoo goed als gereedde fabriek de Prins van Oranje neemt veel tijd voor het ijzerwerk. Aan den wensch van velen dat de brug voor November gereed zou mogen zijn zal wel niet voldaan wordendit oponthoud zal bij het sleehte najaars- weder zeer lastig zijn. GEBORENPieter Cornells, zoon van M. van Soest en A. Timmers. Wilhelmina Johannadochter van G. Groenevelt en E. M. Koch. Jannetje Gerritjedochter van A. Paans en D. J. Schuilenburg. Elisabeth Cornelia, dochter van J. Zandbergen en A. van der Meij. Jacob zoon van J. Vermeulen en M. Stark. Johanneszoon van Ph. Spits en E. Slaager. Maria dochter van D. Krom en G. Groot. Jannetje dochter van J. de Berg en B. van den Nieuwendijk. Leen- dertzoon van A. Wielaard en T. van Dalen. Johannes, zoon van W. Schilders en A. Schreuders. Leendert Bernardnszoon van J. M. van Veen en J. Kouwenberg. Nicolaas Hendrikus zoon van K. Zomer en M. Tol. Hendrik Marie, zoon van W. van Gerven en C. Smakman. OVERLEDENMaria Margarethaoud 20 dagendochter van 11. Broiterman en C. van Bavel. Adriana Hendrikaoud 15 maanden dochter van F. Blijleven en A. E. Reitsma. Johanna Alida oud 15 wekendochter van R. Krabbendam en A. van 't Riet. ONDERTROtTWDJ. Rnsman (wedr.) met A. Nijhnis (wed.). J. C. Heiligers met J. Zandbergen. J. Poortier met N. van Poelgecst. GEHUWD: A. Heintjes (gesch.) met H. Lemmens (wed.). D. Tork met J- van Noort (wed.). K. van Leenwen met H. van Tol. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Men verneemt dat Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn- land bezig zijn uitvoering te geven aan het onlangs door de Vergadering van Hoofd-Ingelanden genomen besluit tot het plaatsen van een Scheprad-Stoomgemaal te Katwijk. Bereids zijn van verschillende fabrieken aanbiedingen ontvangenom het werktuig te makenmen mag de keuze van de fabriek weldra van Dijkgraaf en Hoogheemraden te gemoet zien. Z. M. de Koning heeft bewilliging verleend tot verlenging van den duur der Naamlooze VennootschapMaalschappij tot droogmaking ran een gedeelte der Legmeerplassengevestigd te Amsterdamvoor den tijd van twee jarenen alzoo tot den 31 December 1881. Ter herinnering en om het belang dat elk landeigenaar in deze gemeente er bij heeft, deelen wij nogmaals mede den: MAATSTAF VOOR DE SCHATTING DER ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN TE HAARLEMMERMEER. Vermindering wegens polderlasten 8.per hectare. Wordt door verminde- Te betalen grondbelas- Bouwland, en Bosch. ring van polderlasten. ting per hectare. le klasse f 40.— 32— 5.73 le en 2e M 38— 1) 80— 5.38 2e if 36 it 28— it 5.02 2e en 3e »t 34.— it 2 6— it 4.66 3e a 32. it 24— il 4.30 3e en 4e a SO— it 22 It 3.94 4e i* 28— it 20 II 3.58 4e en 5e 26— it 18— II 3.23 5e n 24.— it 16 II 2.87 5e en 6e 21 it 13— II 2.33 6e Tuin. 18.— it 10— II 1.79 le klasse 60. it 52— II 9.32 2e it 45.— ti 36— II 6.63 Boomgaard. le klasse 48. a 40— II 7.17 2e a 44.— a 36— 11 6.45 Erven van huizen. Eenige klasse f 40— a 32— II 5.73 Door het Departeroent van WaVrstnat enz. is uitgegeven eene statistiek van de schnlden der polders en waterschappen in het Koningrijk der Nederlanden bewerkt door de Vereeniging voor de statistiek in Nederland. De gezamenlijke schnld be- droeg op ult°. December 1876 f 22,014,470, verdeeld naar de provincien als volgt: Noord-Holland f 5,914,910, Gro- ningen 5,383,246 Zeeland 3,043,733 Zuid-Holland f 2,893,9 1 2 Gelderland 2.291,132, Friesland 824,127 Noord-Brabant f 621,210, Utrecht f 613,650, Overijssel /331.800, Drenthe 66;750. Limburg komt in deze opgave niet voor, daar het geen polders of waterschappen heeft. Wat den rentevoet betreft is de verdeeling aldusrentelooze schuld 160,803 (vooral Zeeland en Friesland)rente van 2 a 2 J/2 pet. 179,098 (Noord-Holland, Utrecht en Zeeland); 3a3'/2pct. 1,919,944 (Noord-Holland en Zeeland), 3% a 4 percent. 2,366,337 (Geldeeland, Noord-Brabaot)4 l/s a 4 J/2 pet. 7,199.045, 4'/10 a 49/10 pet. /86S.275, 5 pet. 6,065,440, 5 ]/2 pet. f 500, 6 a 6 l/2 pet. f 43,076 onbekend. f 230,580 (Gelderland), annuiteiten 2,932,150 (vooral Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland.) 's Ilcrtojfcilbosch10 September. De najras-oogst is in den polder van der Eygenden eenigen die droog bleef, in vollen gang. Uit de andere polders zal niets teregt komen. In enkele ziet men koeijen grazen op de nog kale weiden. Texel, 11 September. Als eene bijzonderheid kunnen wij vermelden dat alhier een uitmuntend paardenras bestaat. Op de onlangs alhier gehouden tentoonstelling werden drie paarden, bij dezelfde moeder geteeldbekroond met den eersten prijs, en wel een vierjarige bruine merrie, een driejarige dito hengst en een tweejarige zwarte merrie, terwijl in 1878 te Delft, op de tentoonstelling aldaar, een zwarte dekhengst, van dezelfde moeder, ook bekroond is met den eersten prijs. Vlijmen10 September. De drooge zonnige dagen van de vorige week hebben het uitzigt op een goeden hopoogst heel wat verbeterd. De bellen beginnenzoo als de hoptelers zeggenzich goed te vormen. Op de Haarlemsche tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw (27 September1 October), zal door de firma Boeke Huidekoper, van Groningeneene stoom- kuiperij in werking vertoond worden. In verband met dit berigt deelt de Pr. Gr. Ct. mede, wat door de Agricultural Gazette in haar verslag over de Kilburn- tentoonstelling van deze zelfde stoomkuiperij is gezegd. „De fabrikanten stelden machines om botervaten te maken (en toon. Om aan te toonen hoeveel arbeid bierdoor bespaard en hoe zeer de zamenstelling van botervaatjes hierdoor verbeterd wordt, zouden afbeeldingen noodig zijn. Voor het oogenblik moge het dus voldoende zijn mede te deelendat de duigen in een machine pas geschaafd en in een volgende in ijzeren lioepels gekuipt worden. Het vaatje wordt dan in de kroos-machine gezetwnar het op de juiste lengte afgezaagdaan beide einden schuin bijgewerkt en van eene opening voor boter en deksel voorzien wordt. Deze laatste worden in een andere machine gevoegd en ge- boord om de pennen te ontvangen, als zij uit twee stukken moeten bestaanen weder door een andere machine rondge- draaid en bijgewerkt, om ze in de vaten te kunnen plaatsen. Bodem en vat worden dan een kuiper overhandigddie de hoepels er om en de bodems er in plaatst. Een man met vijf jongens maken ongeveer 1600 vaatjes per week, met machines die ongeveer 6000 te zamen kosten. De nieuwsL:uifcK m io zich te Kilburn altijd ver- drong om deze snelle bewerking goed te zienwas zoo groot dat men met eene afheining de werklieden van het publiek moest scheiden. Gelijk men weet, hebben wij in de nachten van 1 en 2 September in ons landook in den omtrek van Amsterdam reeds nachtvorst gehad. De ruiten der broeiramen waren met een dunne ijskorst bedekt. Semper Virens herinnert daarbij dat oude buitenlui zeggen: „Vorst in September Een zachte December. Met Kerstmis geen kou, Geen zitten onder de schou." De winter heeft in Schotland reeds zijne intrede gedaan. Sedert verscheidene dagen heerscht in de Hooglanden eene scherpe koude. In verscheidene districten heeft het gevroren en de kruinen der Grampians zijn met sneeuw bedekt. Door de afdeeling Amsterdam" van de Nederlandsc/ie Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde is een wedstrijd nitge- schreven tusschen kweekersknechts en leerlingen. De planten, die door de inzenders zelven na 16 Maart van dit jaar moeten gekweekt en verzorgd zijn, worden teutoongesteld van 12 tot 15 September e. k. in het Cafe Floraop de Weteringschans te Amsterdam, dat, geheel nienw ingerigt en prettig te midden van het fraaije stadsplantsoen gelegen, daartoe een uitstekende gelegenheid aanbiedt. De bloemstengel van de „honderdjarige aloe" Agave Ame ricana) in den Hortus Botanicus te Amsterdam heeft eene hoogte bereikt van circa 6 meter en prijkt thans met 27 bloemtrossen. Ook de Victoria Regia is er prachtig ontwikkeld en in bloei. In het verslag van den toestand der provincie Friesland over 1 878 wordt vermelddat de gezondheidstoestand van het vee gunstig was. De longziekte onder bet rundvee werd slechts in 9 gemeenten waargenomen. Het getal aangetaste beslagen was 22. Er werden afgemaakt als door de ziekte aangetast 42 en als daarvan verdacht 803 runderen. Aan de Koln. Zeitung wordt nit Londen geschrevendat men in Engeland dag en nacht in de weer is om den oogst van bet veld te halen. Op alle akkers wordt bij raaanlicht het koren gemaaid en aan schoven gebonden en zelfs Zondag werd het werk niet geslaakt; zoodoende is er nog veel be- lioudenwat verloreu geacht was. Toch zal de oogst slechts een vierde deel van de gewone opbrengst opleveren. Wanneer, zoo leest men de graan- en broodprijzen nietlegenstaande dat laag blijven, zoo is dit zonder twijfel te danken aan de ze- kerheid dat het buitenland met zijn overvloed voldoende zal bijspringen. In de eerste plaats Ainerikadat zich in een rijken oogst mag veiheugen. Of wij jelui dat sleehte weer hebben toegezonden zegt broeder Jonathan in het jongste nummer van de Bunch zullen we in 't midden laten, maar zeker is het, dat wij je veel koren zullen toesturen. Dank zij den vrijen handel, zegt de berigtgever van het Keulsche blad die alle invoerregten op de eerste levens- behoeften heeft opgehevenzal thans het mialukken van den oogst onze mindere klasse oneindig minder treffen dan vroe- gerten tijde van de graanregten, het geval zou geweest zijn. Voor de ontdekkiug van Amerika (schrijft de Landman) was de tarwe aan de inboorliDgen van dat werelddeel geheel onbekend. Eerst in het jaar 1530 werd zij door een toeval naar Mexico overgebragt. Een slaaf van Cortez vond namelijk enkele korrels in een rijstzak en bragt ze aan zijn meester die bevel gaf om ze te planten. Het bleek reeds spoedig dat Mexico uitnemend geschikt was voor bet verbouwen van tarwe, en weldra vond het nieuwe voedingsmiddel zijn weg ook naar Peru, werwaarts het is overgebragt door Maria d'Escobar, gemalin van Don Diego de Chauwei. In Noord- Amerika werd de tarwe het eerst ingevoerd door Neder- landers en Engelschen. Om mieren te vernietigen, wordt aan Semper Virens het volgende middel aan de hand gegeven: „Men neme een glasruitlegge die op de aarde of runplaatse daarop om- gekeerd een bloempot, laat die eenigen tijd staan en ge zult zien dat het geheele nest zich in den bloempot heeft gewerkt. Nu gaat men voorzigtig te werk, men neme bloempot en

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1