- 150 - Tuiubouw iit September. Afkoelin<v der Melk. Gemengcle lleri^ten. Mid del tegen Brand woiulen. J tt 9 c z o ti b c ti. glasruit, steeds tegen elkander gedrukt op, werpe ze in het vuur en men kan verzekerd zijn zich van duizenden mieren met al haar voorraad bevrijd te hebben. Mogt men het ongeluk hebben den bloempot om te stooten, dan zette men hem weer spoedig op en onmiddellijk zijn de mieren er weer onder". Wil men kippen van het ongedierte, waardoor zij vaak al te veel geplaagd worden, bevrijdendan legge men zegt de Landbouw Kroniek versche takken van gewoon elzen- hout (Alnus glutinosus) in de hokken. Men moet het dagelijks des morgens wegnemenverbranden of vernietigen en door versch hout vervangen. Na dit eenige raalen herhaald te hebben, zullen de kippen en haar hokken geheel van alle ongedierte bevrijd zijn. BERIGTEN OMTRENT VERWACHTINGEN VAN DEN OOGST IN DE VOLGENDE PROVINCIeN: Utrecht. De verwaohtingen omtrent den oogst zijn over het algemeen gunstiger dan men, het aanhoudend koude en natte weder in aan- merking genomen, had mogen aannemen. Over het algemeen echter zal de opbrengst beneden het middel- matige blijven en verre onder die van andere jaren staan. Tarwe en rogge zullen, wat korrel en stroo betreft, vrij vol- doende opleverenten gevolge van het koude voorjaar zal de oogsttijd wel een 14 dagen later invallen. Van de zomergewassen is de verwaehting grooter, daar de wintergranen veel van koude en natte weersgesteldheid te lijden hebben gehad. Boekweit belooft een middelmatigen oogst. Haver goed erwten en boonen zullen ver beneden het middek- matige blijven. Droog warm weder zal deze gewassen zeer te stade komen en nog veel tot meerdere of mindere opbrengst bijdragen. Klaver en gras zullen dit jaar veel opleveren; ten gevolge van het koude voorjaar is de groeitijd ruim 14 dagen later ingetreden. Hooi zal, zoowel wat kwaliteit als wat kwantiteit betreft, ver beneden de beide vorige jaren staan. De korte duur van den groei tijd was van invloed op de opbrengst, terwijl de voortdurend natte weersgesteldheid het droogen en binnenhalen zeer bemoeijelijkte. Aardappelen doen een slecht gewas voorzien. Op sommige velden kan men den oogst als mislukt beschouwen. In de latere soorten vertoont zich de ziekte op onrustbarende wijze. Wortels en mangelwortels zijn zeer achterlijk hier kan warm- wedcr ook nog van zeer veel invloed zijn. De staat van boutgewas en plantsoen is vrij voldoende; het natte weder oefende hierop een goeden invloed uit. Paarden en vee bleven van besmettelijke ziekten verschoond; de zoo zeer gevreesde varkensziekte vertoonde zich in veel mindere mate dan het vorige jaar. Boomgaarden, hoewel welig gebloeid hebbende, beloven dit jaar, met uitzondering van peren, een geringe opbrengst. Men zaait nog veldsalade om die in den winter te kunnen snijden. Ook kan men in deze maand wortelzaad zaaijende jonge plantjes er van komen over het algemeen goed door den winter en dan heeft men ze in de lente vroeger klaar. De zaadoogst.wordt voortgezet zoo als in Augustus. Andijvie begint men op te binden, hetgeen om het verrotten te voorkomenbij droog weer het beste is. In de ledige broeibakken poot men de jonge kropsalade- plantjes, waarvan het zaad in Augustus is uitgezaaid. Den grond behoeft men er niet eerst uit te graven en er geen nieuwen paardenmest in te brengen, maar toch moet de grond worden omgespit. Begint het koud te wordendan legt men de glasramen er op. Bij mooi weer is zulks niet noodig. Men zorge slechis dat de kroppen voor den winter gesloten zijn en dan moet men ze vorstvrij bewaren door het dekken der bakken met riet- of andere matten. Heeft men een genoegzame hoe- veelheid dezer bakken, dan kan een flink huisgezin den ge- heelen winter door van kropsalade voorzien blijven tot zoo lang zelfs dat de nieuw uitgeplante in de warme broeibakken in de lente klaar zijn. Ook is het goed dat men in deze maand cene genoegzame hoeveelheid peterselieplanten in een konden broeibak overplant, en ze bedekt zoo als van kropsalade is gezegd waarvan men dan ook in den winter versche peterselie snijden kan. De N. Gron. Cour. bevat het volgende Wanneer, bij zeer warm zornerweder, de melk, om zoet te blijven, zeer sterk moet worden afgekoeld, beweren vele boerinnen dat, door dit sterk afkoelen, de room wordt weg- gekoeldof in alle geval zeer wordt verminderd. Dit beweren is in betrekkelijken zin waarheid; doch de oorzaak van dit verminderen der room zit niet in de afkoeling, maar in een geheel audere oorzaak, welke geregeld, met de afkoeling gepaard gaat en gaan moet. Het is van genoegzame bekeud- heid, dat bij een sterke zomerwarmte, in den regel de warme koemelk, in koperen emraers, zoo spoedig mogelijk in de koeltrog wordt geplaatst, en dat ter afkoeling de koeltrog vol putwater wordt gepompt, en zoodra dit eenigzins is ver- warrad, daar weder uitgelaten wordt en weder door koud ingepompt water wordt vervangen, en dit zoo menigmaal, zelfs tot vier en meermalen wordt herhaald als het der boerin op het gevoel voorkomt, dat de melk 36 of 48 uur zoet zal kunnen blijven, en alzoo genoeg is afgekoeld. Doch wat ziet men dan, dat de boerin bij iedere inpomping van koud water geregeld doet? Dit, dat ze met een opgestroopte mouw, de hand af wascht in het koude water en daarna de hand tot bijkans aau den elleboog in den emmer met melk steekt, de melk van onderen tot boven ferm dooreen roertom te bevorderen dat de warme melk uit het midden van den emmer zich met de koudere van de zijden zal vereenigen, en om te voorkomen dat de room, die bij het afkoelen der melk naar boven in den emmer stijgt, zich weer met de melk vereenige. Het is thans vrij algemeen bekend, dat de room, in de melk aanwezig, uit een ontelbare massa vetkogeltjes bestaat, welke ligter zijn dan de melk van nature is, en daardoor naar boven in de melk opstijgt. Wordt nu de melk afgekoelddan wordt deze hoe kouder hoe zwaarder en digter geperst, waar door de vetkogeltjes nog meer naar boven worden gedreven, en wat doet nu de boerin met haar omroeren? Zij verbreekt de omhulsels der vetkogeltjes en maakt deze krachteloos om op te stygen, daar zeeven als de room die zich reeds gezet heeft, ook door het omroeren weder met de melk vereenigt, en daardoor een meerdere zwaarte aanneemtdie het opstijgen naar boven onmogelijk maakt; terwijl hier nog bij komt, dat deze afgekoelde melk, bij het ingieten in de aadom gezet te worden tot roomen, eerst nog door een teems wordt ge- golen, welke het vernielingsproces der vetkogeltjes nog meer volkomen maakt. Dit omroeren en gieten door de teems van de afgekoelde melk zijn eenig en alleen oorzakendat de boerin bij het afroomen van afgekoelde melk minder room bekomt dan van niet-afgekoelde melk wordt verkregen. Het afkoelen der melk bevordert, zelfs in groole mate het spoediger en beter opzetten der roomals ze maar stil en zonder beweging staan blijft, zoodat met eene afkoeling van 4 of 6 graden Celsius, gplijk als in Denemarkende melk wordt afgekoeld tot met uiterlijk 36 uren alle room volkomen van de melk is afgeroomd. Het is dientengevolgedat eenige landbouwers op het denkbeeld zijn gekomen, om in den melkkelder houten of ook gemetselde steenen koelbakken te makenter grootte dat in iederen koelbak zooveel koperen melkaden kunnen staan als voor ieder melkmaal is benoodigden wel zoo, dat het onderste gedeelte der melkaad geheel in koud putswater staat, waar de melk warm in wordt gegoten en stil blijft staautot dat ze geheel is uitgeroomd, dat in den regel in 36 uren plants heeft, waarbij de onriervinding is opgedaanhoe vaker het eenigzins verwarmde water in den koelbak door koud wordt vervangen, des te spoediger de room Daar boven stijgt, en de melk uitgeroomd is, en veel meer room afzet dan de melk die niet afgekoeld is. Het gevolg hiervan is, dat door dit systeem meer en betere boter uit de melk wordt verkregen, dan by eenige andere methode, en de afgeroomde melk ten einde toe zoet kan worden gehouden en ook betere kaas oplevert. Het is waar, dat dit uitlaten van water, en op nieuw in- pompen van koud putwater eenig meerder werk geeft, als dit volgehouden wordt tot zoo lang de melk is uitgeroomd. De ondervinding leert evenweldat deze arbeid ruim wordt be- loond dat het meerdere en betere product vau boter en kaas oplevert; en dat de werkzaamheden van het afkoelen in de emmers hierdoor geheel vervaltterwijl bij het binnentreden in den melkkelder de bezoeker al dadelijk zal ontwarendat hem in plaats van een zure lucht (zoo als bij tijden het geval is) hem een frissche koele lucht, door het koude water in de koelbakken, tegenkomt, dat altijd van gunstigen invloed op het maken van goede le soort boter en kaas moet uitoefenen. Ie wenschen is het, dat deze methode meer en meer navol- ging vinde, om alzoo op gewijzigde manier de Deensche methode na te volgenen ook dat bij deze en gene de gewone Friesche karn door de Holsteinsche met ronddraaijende beweging worde vervangen, waardoor de karn met 2 of 3 graden°Celsius minder warmte dan by de gewone manier kan gekarnd wor den, en een meer vaste boter geeft dan gewoonlijk. Ingezonden door een bejaard Landbouwer uit den Greid/ioek. Door wijlen mevr. M. W. C. v. d. Pot, wed. van den heer L. Twissis gelegateerd aan de Ned. Herv. diakonie te Rotterdam en te 's Gravenhageieder de som vvn 2000. Naar men verneemt, bestaat bij het Ministerie van Water- staat enz. het voornemen, met ingang van 1 October as., het tariet per woord op het binnenlandsch verkeer voor telegrammen toe te passenen zulks te bepalen op een vast bedrag van vijftien cent voor elk telegram als grondtax met heffing van edu cent per woord daarenboven. Op gelijsen datum worden kaarttelegrammen voor het binnenlandsch verkeer vervallen verklaard. De orang-oetang uit den Parijschen acclimatatietuin (zie ous vorig nummer), is werkelijk in de vorige week aan zijn borst- ziekte bezweken. Sedert eenige dagen heerscht te Doesborghvrij hevi<* de cholerinewaaraan reeds eenige kinderenwaaronder twee uif een gezin, zijn gestorven. De leeuwin in Artis te Amsterdam heeft twee welpen ter wereld gebragt, die zich, even als de moeder, zeer wel bevinden. Te lleerlen heeft een Pruisisch landlooper de broek gesto- len van een vogelverschrikker en er de zijne voor in de plaats gesteld, waarschijulijk van meeuing, dat deze nog beter geschikt was voor het doel. Bij het afbreken eener boerenwoning in de buurtschap Bovenberg, nabij Schoonhoven, is uit den grond een steenen pot opgedolvenbevattende ruim 60 oude gouden en zilveren munten ter grootte van guldens en rijksdaalders. Door een desknndige wordt de waarde op ruim f 550.geschat. De winner van den hoogsten prijs in de loterij der tentoon- stelling van kunstwerken te Arnhem is dezelfdedie den hoogsten prijs won bij de vorige tentoonstelling en denzelfden dag viel hem de hoogste prijs ten deel van eene weldadigheids-loterij. Aan den steller der volgende advertentie in een Amerikaansch blad zal zcker niemand practischen zin ontzeggen»Een naar het uiterlijk knap jongmensch zoekt plaatsing als schoonzoon in een rustig en vermogend huisgezin". Een verschrikkelijk ongeluk heeft Zaturdag-avond p'aats ge had in de Coventrystreette Londen. Een telegraafpaal was omgevallen en eenige telegraafdraden waren in de straat hlijven hangen, op eene hoogte van 7 a 8 voeten. Eenige oogenblikken na het ongeval reed een rijtuig in vollen draf voorbij. Een der draden trof den koetsier aan den hals en sneed hem het hoofd nagenoeg geheel van het ligchaam af, zoodat hij onmiddellijk geuood werd. In het kamp bij Bussum is Dingsdag jl. een proef genomen met een ,/Soeppoederbereid uit vleeschrijst en groenten. Er werd o. a. in tegenwoordigheid van den kolonel-kommandant, baron van Boekopin elf minuten van dat poeder met koud water een voedzame soep voor 8 man gereed gemaaakt. De kosten bedragen niet meer dan 80 a 85 cent voor 8 man. Woensdag ging de kommandeur van 's rijks werf te Helder in een restaurant iets gebruiken. Toen hem het bestelde was voorgezet, meende de restaurateur dat zijn gast was iugeslapen; deze echter verroerde zich niet en het bleek dat hij dood was. In den nacht van 5 op 6 September is door verbreking van eene glasruit ingebroken in de kamer van den kuismeester van het gesticht Meerenberg onder Bloemendaal en ten nadeele vau dezen uit eene secretaire eene som van ongeveer/600 ontvreemd. Naar wij vernemen is men den vermoedelijken dader op het spoor. To Hillesluis geraakte een 2-jarig kind te waterC. P. Lucas slaagde er echter inhet reeds zinkende kind nog levend op den wal te brengen en aan den vader over te gevendie den redder onthaaldc op eenige scheldwoordenomdat deze er niet spoediger bij gesprongen was. Te San Francisco is, naar Amerikaansehe bladen berigten zekere heer Robertson, eerste onderwijzer aan de industrieschool aldaar, door zijne leerlingen doodgeslagen. Te Amsterdam is tusschen de brug voor de Valkenburgerstraat en de wip een jongen van 10 jaar doodgedrukt. In het gasthuis te Vlissingen wordt sedert de vorige week verpleegd een matroos van den met hout binnengekOmen Deenschen schoener „Penda" die in zee op het oogenblik dat hij op de ra bezig was door den bliksem getroffen werd en naar beneden viel. De borst en andere ligchaamsdeelenzoo ook de onderkleederen van den manwaren verbrand. Ondanks deze verwonding en den zwaren valleeft hij nog en schijnt zijn toestand hoop te geven op genezing. Uit Irkutsk (in Rusland) wordt aan de »Koln. Zeitung" ge- schreven Nadat men hier thaus een naauwkeuriger overzigt over de door den brand aangerigte schade verkregen heeftblijkt het dat deze veel grooter is dan men in het begin vermoedde. Yoor zoover men thans met zekerheid weetzijn ongeveer 3400 huizen afgebrandwaaronder bijna alle keizerlijke gebouwen de meeste scholen en bibliotbeken. Ook zijn circa 60 menschenmeest kin deren in de vlammen omgekomen. Den 15 Julij stierf te Tiflis (Z.-Rusland) een weduwe140 jaar oud. Zij begon eerst kort voor haar dood voor het eerst in haar leven te sukkelen. Op 15-jarigen leeftijd huwde zij. De oudste harer 6 zoons is thans 100 jaar oud, de jongste 57. Haar geheele nakomelingschap bestaat uit 50 personen. Een staathuishoudkundige en statisticus heeft berekend dat, wanneer de bevolking van Europa bij voortduring zoo toencemt als sedert 1860, dus in twintig jaren, het geval is geweest, dit werelddeel in de volstrekte onmogelijkheid zal geraken zelf in de voeding zijner inwoners te voorzien tegen het laatst dezer eeuw. De bevolking van Europa bedraagt thans 36 a 37 millioen men schen meer dan in 1860. Bij de school-inspectie »Maar mijnheer de hoofd onderwijzer hoe kunt ge het hier uithouden waarom hebt ge de vensters niet geopend de atmosfeer is hier ten hoogste onaaiigenaam." Hoofd-onderwijzerVergeef me mijnheer de Inspecteur maar voor en aleer ik de eer had u in dit lokaal te ontvangen was de atmosfeer nog zeer aangenaam." De World vertelt hoe Gambetta het aanlegt om op reis te gaanzonder dat iemand er iets van weet. Als hij van plan is een reisjy te makenvertrekt hij eenige dagen te voren naar zijn villa te Ville-Avrayhij ontvangt daar niemand en wordt bediend door een vertrouwd bediende. Nu en dan ziet men hem des avonds in den tuin wandelen met een stroohoedeen witte pantalon en pantolfeltjes. Zijn koetsierdie precies zoo groot is als zijn meester, vervangt dezen wanneer hij op reis is gegaan en is be- aald belast om zich op gezette tijden in den tuin in het vroeger eschreven costuum te vertoonende voorbijgangi rs denken dan dat zij Gambetta zien wandelen. Een vreemd soort genoegen. - Gisteren nacht 'n pret ge had nee zoo iets heb je nog nooit beleeft gelachen I gegild 'n pret'n lol'n blauw oog opgeloopen me broek afgetrapt in de modder geslingerd gelachen gegierd 'n lol as drie 'n trap op me sehouder gekregen me jas gescheurd 'n stomp op me maag me neus kapot'n kan jenever over me lijf gehad 'n agent kalfdood geslagen me horloge naar de maan I gelachen 'n scherf in me been! 'n stoel op me harsens I 'n lol! me zool afgescheurd, 'n snee in me wang 'n vrind uit 't raam gegooid gelachen geschreeuwd me longen kapot'n loleen karaf stukgeslagen me vingers aan 't bloeden Ti flesch in me nek gegooid I 'n leven door een raam geduwd gesmeten gelachen met messen gegooid me haren uitgetrokken 'n schik gehad 'n kink tegen me kin ge had me tong half door gelachen 'n stomp in me rug me adem kwijt'n paar tanden door de kamer in de goot gelegen ik zeg je gisteren avond 'n lol gehad gelachen gegild nee zoo iets vergeet je van zen leven niet Tegen brandwonden heeft een Duitsch geneeskundige on- langs een zeer eenvoudig middel ontdekt. Hij beweertdat men met een weinig dubbel koolzure sodadie in byna elke buishouding gevonden wordt onder den naam van zuiverings- zoutde pijn terstond kan doen ophouden en ligte brand wonden in een paar uren genezen kan. Om de uitwerking van dit middel aan te toonenwrong hij een sponsje met kokend water over zijn hand uit en veroorzaakte daardoor een vrij groote brandwonde. Daarna bestrooide hij die met dub bel koolzure sodalegde er een vochtig linnen lapje op en terstond hield de pijn op en spoedig daarna de zwelling. Den volgenden dag was de wond zoo goed als genezen. Wel-Edel Heer Redacteur In het Zondagsblad van het Nieutcs van den Dag van 1 Junij 11. komt ouder het opschrift: „De Meimaand" een zeer lezens- waardig stuk voor, waarin o. m. ook het volgende gezegd wordt „Zooals bekend is, kunnen de drie dagen 12, 13 en 14 Mei, volgens het algemeen verspreide volksgeloof, door plot- seling ruw weder of vorst, na grootere warmte, schadelijk worden voor den groei der gewassen. Dit volksgeloof behoort volstrekt niet tot de onbeteekenende volksbegrippeumaar is gegrond op de weerverschijnselendie op deze breedle van Europa zich in de lente voordoen. Hoe warmer nu bij ona de temperatuur in het vroege voorjaar geweest ishoe schooner de lente begon en hoe vroeger en spoediger de plantengroei zich ontwikkelde, des te treuriger en schadelijker zijn dan de koude dagen die later aanbreken en dikwijls alle hoop op een rijken oogst met e^n slag vernietigen. Dat is de reden waarom de landman en de tuinlieden zoo teregt bevreesd zijn voor deze koude dagen. Die zoogenaamde „IJsheiligen" nukomen in Frankrijk op 11,12 en 13 Mei en daar zegt men„A la mi Mai, queue l'hiver. In ons land en in Duitschland vertoonen zij zich op 1213 en 14 Mei; in Oost-Duitsch- land en West-Rusland op 13 14 en 15 Mei en nog later, tot in het eind van Mei, in het oosten van Rusland en in Siberie." (Tot dusver het Zondagsblad.) Nu moet U weten M. d. E.dat ik al sedert een aantal jaren iederen avond aanteeken welk weder het dien dag ge weest is en voor zoover mij bekendook in den afgeloopen nacht; ik doe dat, om den invloed na te kunnen gaan, dien het weder op den heerschenden ziektetoestand onzer huisdieren uitoefent en menigmaal heb ik daarvan treffende bewyzen gezien. Was het dus wonder, dat ik na het lezen van boven- bedoeld artikel, mijn aanteekeningboekje ter hand nam, om eens na te zien in hoever het boveDstaande met mijne waar- nemingenals ik ze zoo noemen mag, op die bewuste dagen overeen kwam? Ja! ik ga zelfs nog verder en ben zoo vrij U hierbij een uittreksel aan te bieden van 15 jaren herwaarts met het beleefd verzoek omaflijd als U bet belangrijk genoeg acht, een en ander op te willen nemen in Uw geacht Week- blad. Inhoeverre nu mijne aanteekeningen met de bovenaan- gehaalde bewering overeenstemmen dit beoordeele de lezer zelf.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2