1879 Vrijdag, 3 October. IVo. 40. - VXllii/ ft VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. H aarlem mermeer. IBoII. Maatscliappij v. Landbouw. fiandbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jnar6. Prijs der -A.dverten.tihn. van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 24 tot 30 September 1879. jKH H£B i ^wsmsw ws IS V A it JL E 11E it M E E ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETR-EFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. tliterHfk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De godsdienstoefening in de Herv. kerk te Hoofddorp zal a.s. Zondag, 's morgens ten 10 ure, worden waargenomen door Ds. Swalue, van Zandvoort. Tot predikant by de Ilervormde gemeente te Haarlemmer- meer is beroepen Ds. A. E. van der Dnssen te Rhenen. GEBORF.NZwaantje, dochter van J. Servaas en M. C. Ackermann. Leonardus, zoon van G. Bamboo en J. de Jong. Jacob, zoon van D. Bronwer en T. Grootewal. Neeltje Berendina, dochter van A. Versteeg en C. Bras. Abraham, zoon van L. Blom en A. Meulekes. Albert, zoon van D. Haster en M. van der Knijff. OVERLEDENline Zijlstra, oud 75 jaren, wednr. van J. Spoelstra. -Mariaoud 8 maanden, dochter van L. Janson en G. Berkhout. Johann Bernard, oud 3 maanden, zoon van H. Albers en A. Kalvelage. ONDERTROUWD: geene. GEHTJWDJ. C. Ileiligers met J. Zandbergen. A. C. de Jong met A. Luijt. Op den len dezer is in de Ringvaart van Haarlemmermeer, nabij Oude Wetering, een ijzer schip, geladen met hout gezonken. De schipper, M. van der Geilgedomicilieerd te Rotterdam, vermoedt, Rat het vaartuig, tijdens het door den kapitcin eener stoomboot op sleeptouw was genomenlangs den grond is lek geschuurd. liillll icit!29 Sept. Bij de opening der 38e algemeene tentoonstelling van de Maatschappij van Landbouw op Zaturdag middag is het wooi'd gevoerd door den voorzitter der Maat- sehappijden heer C. J. van der Oudermeulen die o. a. de gemeenten Haarlem en Heemstede dank zeide voor het prachtig terreia, door haar voor de tentoonstelling afgestaan (voor het Paviljoen en op het Hertenkamp.) De burgemeesters van die gemeenten hebben zich gelukkig genoemd dat Haarlem en Heemstede de rijke en goed-geslaagde tentoonstelling inogten lierbergen. Gisteren, Zondag, heeft de Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid de tentoonstelling bezocht. Het hoofdbestuur heeft hem een collation aangeboden. Duizeuden hebben bij heerlijk weder, alles in oogenschouw genomen. De stoom- kuiperij, de stoom-hakselsnijderij en eenige andere machines waren in werking; anderen evenwel niet. De bloemen en de vruchteu trokken echter het meest de aandacht van de groote menigte. Het moge een slecht vruchtenjaar zijn, de tentoon stelling bewijst, dat ook onder de ongunstige medewerking der natunr de ooftteelt wonderen verrigt. Zoo merkt men er een plateau op, belegd met rijpe vruchten uit ieder saizoen roode en witte bessen pruimenperzikken abrikozen druiven, moerbezien. Een rijkdom van begonia's in alle varieteiten, orchydeenasters en andere voortbrengselen uit Haarlems bloemhof verhoogt den luister van het terrein. Weinige land- bouw-tentoonstellingen zijn zoo belangrijk geweest wat de inzending betreft en zoo schoon georganiseerd. De 37e algemeeme vergadering der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" werd Maandag 29 September te Haarlem gehouden. Na eene korte openingsrede van den voorzitter, den heer van der Oudermeulen, heeft de algemeene sekretaris, de heer P. F. L. Waldeck, zijn verslag over den toestand der Maatschappij uitgebragt, dat over het algemeen gunstig luidde. Het getal der leden was toegenomen, evena'ls dat der afdeelingenhet eerste was thans 13,906, het laatste 79. Alleen de geldmiddelen lieten te wenschen over en het. hoofdbestuur was meermalen ten gevolge van eene uit.geputte kas verhinderd datgene te doen wat het werkelijk in bet belang van den Nederlandschen landbouw nuttig achtte. Het ver- trouwde echter, dat door de aanneming der voorgestelde wetsver- anderingen ook in dezen verbetering zou komen. Door een subsidie van de Hooge Regering werd het hoofdbestuur weder in staat gesteld, voordragten in eenige afdeelingen te doen houden. Uit de ingekomen verslagen blijkt bij vernieuwing, dat de leden met het houden dier voordragten zijn ingenomen. Het geven van landbouwonderwijs werd mede aangemoedigd door het verstrekken van premien aan de onderwijzers, die met lof de akte voor landbouwkunde behaalden. Aan de lih. A. van der Steen te Leiden, W. in't Veld te Mijns- heerenland, W. W. Schippers te Leiden en H. van Efferen te Oud-Alblas werd ieder een diploma en f 50 uitgereikt, en onlangs werd de aanteekening behaald door mejufvr. G. D. M. van't Haaff te Leiden voor zoo ver bekend, de eerste vrouw, die op deze wijze hare belangstelling in den landbouw toonde en aan wie op verzoek der afdeeling Leiden en omstreken de gouden medaille der Maat schappij is uitgereikt. Het Maandblad der Maatschappij is geregeld verzonden. De redaktie is aan de heeren mr. D. Visser van Hazerswoude, Herm. F. Bultman en den sekretaris opgedragen. De rekening over het afgcloopen jaar is goedgekeurd met 27,113.19| in ont.vangst en f 33,332.45 in uitgaaf. Vervolgens kwam aan de orde de door de kommissie voor de wetsherziening ontworpen nieuwe wet der Maatschappijwelker artikelen,jhier en daar gewijzigd, achtereenvolgens werden aangenomen. Art. 1 luidt, thans als volgt: „De Hollandsehe Maatschappij van Landbouw stelt zich ten doel: land- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbereiding, boom- en bloemkweekerij en al wat daartoe behoort te verbeteren en hunne belangen te bevorderen." Art. 2. »De Maatschappij tracht haar doel te bereiken door: a. het houden van vergaderingen, tentoonstellingen, wedstrijden en voordragtenb. het uitgeven van geschriften en het uitscbrijven van prijsvragen; c. het voorstaan en bevorderen van ouderwijs in de vakken van wetenschap, regtstreeks tot haar gebied behoorende d. het uitloven van premien e. het nemen van proeven f. het iuroepen van den invloed en het voorliehten van regering en volks vertegenwoordiging, provinciale-gemeente- en waterschapsbesturen g. het zamenwerken met zuster-nmatschappije.n of vereenigingen h. het ondersteunen van maatregelen, buiten haren kring, in het voordeel van haar streven genomen en i. alle andere middelen, die haar ter dienste staan." Art. 3, waarbij de kontrihutie - tot dusver f 2.50 - op f 3 wordt gebragt en een nieuwe kat.egoric van leden a 10 kontri hutie, „leden der algemeene vergadering" genaamd, wordt inge- steld, gaf tot uitvoerige diskussie aanleiding. Een amendement van //Gouda" om die nieuwe kategorie van leden te doen vervallen, werd verworpen met 323 tegen 67 stemmen evenzoo (met 325 tegen 130 stemmen) een amendement van „Waard en Groet" om die leden »begunstigers" te noemen en hun het stemregt te ont- houden. Dit hoofdbeginsel der nieuwe wet werd dus onveranderd goedgekeurd, maar de vergadering besliste, met 227 tegen 152 stemmen, dat de kontributie op 2.50 bepaald zou blijven. Bij de beliandeling der overige artikelen is o. a. het traktement van den sekretaris-penningnieester met' 287 tegen 47 stemmen van f 1500 verhoogd tot f 1800. Algemeen, ook door hen die tegen de verhooging van het traktement waren, werd hulde gebragt aan den ijver van den heer Waldeck in de vervulling zijner betrekking. Ten slotte werd de herziene wet in haar geiieel aangenomen met 235 tegen 66 stemmen. De beliandeling der overige punten werd aangehoudeu tot de bui- tengewone algemeene vergadering, die nog in dit jaar moet worden gehouden. De algemeene vergadering in 1880 zal te Leiden worden gehouden. Door den heer Waldeck wordt hierop der vergadering dank gezegd voor haar tc zijnen aanzien genomen besluit. Na dankbetuiging aan den voorzitter voor zijne leiding, werd de vergadering gesloten. Den 30sten September is de aangekondigde harddraverij met paarden onder den man op de Dreef gehouden. Daaraan hebben 24 paarden deelgenomen. De prijs (f 400) is behaald door La Vilessevan J. Smits, te Dubbeldamde premie 250) door 11ilhelminavan H. vanHaaren, te Amsterdam. Het laatst mede in de baan was Primesdie verleden jaar op de harddraverij te Parijs den prijs heeft behaald. 1 October. De veetentoonstelling had lieden met buitenge- woon sleeht weder te worstelenwaardoor zij voor wat het bezoek aaubelaugt, grootendeels als mislukt moet beschouwd worden betwelk vooral te betreuren was voor de vele inzen- dingeD die belangrijk waren te noemen. Het bestek van ons Weekblad laat niet toe al de be/rroo- ningen op te nemen reden waarom wij ons tot de volgende moeten bepalen Dekhengstengeboren in 1875 of vroegerlste prijs Graaf von Moltke bruin, duitsch-engelsch rasaan de Afd. Velsen der Hol landsehe Maatschappij van Landbouw. Ilengsten geb. in 1876 of 1877 van vreemd of gekruist ras lste prijs Pullawav vosvan den heer H. v. Wickevoort Crom- melinte Berkenrode 2e prijs Prince Consortvail Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburgte Amsterdam. Hengstengeb. in 1876 of 1877 van inlandsch ras, lste prijs Donkerbruin van den heer D. Knibbete Haarlemmermeer Veulenmerrien van vreemd of gekruist ras, gedekt in den spring- tijd van 1879 met haar veulen van de vorige dekkingEereprijs Bruin van den heer P. S. Zijlmans te Haarlemmermeer lste prijsBruin witvoetveulen geb. 28 Meivan den heer Herman F. Bultmante Haarlemmermeer. Veulenmerrien yan inlandseh ras gedekt in den springtijd van 1879, met haar veulen van vorige dekkinglste prijs Lichtbruine merrie met zwart merrieveulenvan Gebr. Kardolte Haarlem mermeer 2e prijs Yosbles, veulep geb. 25 April, van den heer Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer. Spannen Koets- of Rijtuigpaarden, van 4—6 jaar oud, aangespan- nen, 2de prijs, gekr. ras, van B. A. bn. van Verschuer, te Heemstede. Jonge Paardengeb. in 1875, van vreemd of gekruist ras 2de prijs Bruine merrie, van Jhr. W. A. L. Mock, te Haarlem. Jonge Paarden, geb. in 1876 van vreemd of gekruist ras Be- stuursprijs Zwarte merrievan den heer Herman F. Bultman te Haarlemmermeer. Jonge Paarden, geb. in 1876, van inlandsch ras, lste prijs, aan den heer J. Suidgeestte Haarlemmermeer. Jonge Paarden, geb. in 1877, van vreemd of gekruist ras, lste prijs Bruine merrie van den heer J. Schrieken, te Haarlemmermeer. Jonge Paarden, geb. in 1878, van inlandsch ras, lste prijs de Bruine merrie van den heer C. van Tolte Haarlemmermeer. Melkgevende Koe van inlandseh ras2de prijs Zwartbont, aan Gebr. Claijte Haarlemmermeer. Melkgevende Sohotgeb. in 1876, van inlandsch ras lste prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Kuispink geb. in 1878, van inlandsch ras lste prijs aan den heer W. Claij Jr., te Haarlemmermeer; 2de prijs aan den heer J. H. Aekerman te Haarlemmermeer. Kuiskalfgeb. in 1879, van inlandsch ras, lste prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Een Ram met 12 melkgevende Fokschapendie op de boerderij van den inzender in het voorjaar 1879 gelammerd hebben en door den ingezonden ram in den dektijd van 1878 zijn besprongen, lste prijs, geb. op „Onvermoeid Vooruit", te Haarlemmermeer, aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Springrammen geb. in 1877 of vroeger, van vreemd ras, lste prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Vier Ooijon onverschillig van weik ras, lste prijs aan B. A- baron van Verschuer, te Heemstede. Ramlam, geb. in 1879 in Nederland, lste prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Berengeb. in 1878 of vroeger, lste prijs aan den heer G. Clay te Haarlemmermeer. Zeugengeb. in 1878 of vroegerBestuursprijs aan den heer WClay Jr. te Haarlemmermeer - lste prijs aan den heer II. van Wickevoort Crommelinte Berkenrode. Niet gevraagd bij 't Programma Bestuursprijs voor een bruine merrie geb. 1872, aan den heer D. J. van den Heuvel, te Haar lemmermeeren een Bestuursprijs voor een muilezel, geb. in Haar lemmermeer, aan den beer H. S. van den Bos, te Haarlem. Halmgewassen. Ruwarige roode wintertarwelste prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede; 2de prijs aan den heer It. W. Lammerts te Haarlemmermeer. Witte wintertarwe 3de prijs aan Jhr. P. M. G. von Fisennete Rijswijk. Witte zomertarwelste prijs aan den heer H. Meijer te Haarlemmer meer. Zomergarst, 2de prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Speltlste prijs aan Herman F. Bultman to Haarlemmermeer. Korte haver, lste prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Probsteier haver, lste prijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Haver, niet gevraagd, 2de prijs aan G. J. J. Geertsemate Haarlemmermeer. Peulvruchten. Varzameling veldvruchtenverbouwd door den inzender, 3de prijs aan den heer J. van der Kun, Haarlemmermeer. Lijuzaad. Bestuursprijs aan den hr. A. de Zeeuw, Haarlemmermeer. Blaauw vlas. le prijs aan den heer A. de Zeeuw, Haarlemmermeer. Knol- en Wortelgewassen. Suikerbeetwortelslste prijs aan Jhr. P. M. G. von Fisenne, te Rijswijk; 2de prijs aan den hem- II. Meijer, te Haarlemmermeer. Mangelwortelengeteeld op klcigrond, 2de prijs aan Jhr. P. M. G. v. Fisennete Rijswijk. Mangelwortelen, geteeld op zandgrond, lste prijs aan B. A. baron van V erschucr, te Heemstede. Paarden- of Koepeen geteeld op zandgrond, lste prijs aan B. A. bn. van Verschuer, te Heemstede. Zuivelbereiding. Kaas. 5 stuks Noord-Hollandsche (Edammer) kleine Kaas, gemaakt in Mci of Junij 1879, elk niet ligter dan 2 kilogr. lste prijs aan den heer W. Clay Jr. te Haarlemmer meer Bestuursprijs aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. Wcrktuigen cn Gereedscbappcu voor den Landbouw. Hierbij worden de volgende prijzen toegekend Aan den heer J. G. van den Arend te Haarlem voor Ilooi- sehudders een 2de prijs Boonenbrekers een 2de prijs Verzame- ling Handgereedschap voor den akker- en tuinbouw een 2de prijs voor Hondentreemolens een Bestuursprijs. Aan den heer J. C. van de Blocqnerv Jr., te Haarlem, voor: Graanmaaiwerktuigen een 2de prijs Grasmaaiwerktuigen een lste prijs Hooisehudders een lste prijsPaardenhooiharken eon 2de prijs; Driescharige Ploegen een 2de prijs; Ploegen (nietgevraagd) een lste prijs; Zaaiwerkt.uigen een 2de prijs; Handstroosnijbankcn een lste prijs; Biet-of Wortelsnijders een lste prijs; Mocsmakcrs een 2de prijs; Haverkneuzers een 2de prijs; Veebascules een 2de prijs; Voor N°. 795815 van de Lijst der voortbrengselen (niet gevraagd) een Bestuursprijs. Aan de heeren Boeke Iluidekoper, te Groningen, voor: Een Stoomkuiperij van Ransomes en een Hooipers van J. Pieter elk een Gouden Medaille Een Centrifugaal-roomer een Verguld Zilvc- ren Medaille; voor Beitel-eggen een 2de prijs Zaaiwerktuigen oen lste prijs; Boterkarnen een 2de prijs Werktuigen of Gereedschap- pen benoodigd tot de veranderde boter- en kaasbereiding in De- nemarken in gebrnik een Verguld Zilveren Medaille Aan den heer A. 11. v. Wickevoort Crommelin, te Berkenrode, voor de doelmatigste Gierwagens een lste prijs. Aan de heeren JPeignat C°. te Amsterdam voor Gras maaiwerktuigen een 2de prijs Tweescharige Ploegen een 2de prijs Grondwoelders een BestuursprijsEggen voor zwaren grond een 2de prijs Stroosnijbanken voor paardenkracht, een 2de prijs Mocs- makers een lste prijs Haverkneuzers een lste prijs Boonenbre kers een lste prijs. Capclle (Langstraat)1 Oct. Met het inzamelen der toe- maat is men gedurende deze week nog druk bezig geweest, en, met uitzondering van eenige achterblijverskan men aan- nemen, dat ook deze hooibouw zoo goed als afgeloopen is. Algemeen spreekt men van eene middelmatige opbrengst, terwijl de kwaliteit als zeer goed mag genoemd worden. Aan die goede kwaliteit is voor den veehouder alhier zeer veel gelegen, te meer daar het knollengroendat gewoonlijk op de rogge-akkers gezaaid wordt, dit jaar, door den zeer laat ingevallen oogst zoo goed ah mislukt kan beschouwd worden. Ofschoon het aardappelengewas dit jaar heel wat minder is (Ian in het afgeloopen jaar, en het te vreezen stond dat de burgers, die hier gewoon zijn bun winterprovisie uit de klei- streek op te doen, veel meer geld zouden moeten besteden dan toen, blijkt het echter, nu reeds enkelen hun voorraad

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1