JD 1879. Vrijdag, 17 October No. 42. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Haarlem mermeer. Xfandlboiiw. Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 8 tot 14 October 1879. II AARLE1MERMEER lUBUfl Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. tliterl{fle Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zondag 19 October, !s morgens ten 10 ure, zal de gods- dienstoefening in de Herv. kerk te Hoofddorp worden waar- genomen door Ds. Brutel de la Rivierevan Haarlem (te- vens Doopsbediening). Zondag 26 October, de9 voormiddags, zal te Nieuw-Vennep de godsdienstoefening word"" 'el- Eerw. Zeergel. heer Ds. a. <e us p.edikant te Gulpen. Indien de hieronder vermelde personen zich in de gemeente Haarlem mermeer mogten ophouden, worden zijin hun be- langaangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijviug in het Bevolkingregister. Jan Bijmangekomen van Sloten. Trijntje Barker, Winkel. Fredrik LobachUdenhout. Dirkje SnikkerAlkemade. Hendrikus de Heij, Haarlem. Willemina Blitterswijk Leiden. In den nacht van den op 10 October is afgebrand een huis staande op den Ringdijk dezer gemeente, PF, bewoond door den eigenaar Evert Struik en door C. Braakkleeder- maker. De brand schijnt te zijn ontstaan op den zolder bij E. Struik maar hoe weet men niet. Het meeste huisraad is ook verbrand. Het huis is verzekerd voor 1900 en de in- boedel van Struik voor 1000, in de Oud-Carspelsche maat- schappij. De inboedel van Braak is niet verzekerd. Mede zijn verbrand eenige goederen van den verlofganger Kalsbeek. In den avond van den 13 dezer, omstreeks 8 uur, is Jo hannes van Rooijoud 24 jaren ongehuwd en wonende te Heemstede door de duisternis misleid in de Ringvaart ge- rnakt en verdronken. Den volgenden morgen heeft meu zijn lijk gevonden. In den morgen van den 13 dezer is afgebrand de boerderij van Pieter van Leeuwen, wonende te Aarlanderveenwelke boerderij, staande alhier, Spieringweg D 12 bij den Spaarn- wouderweg, werd bewoond door L. van Leeuwen. A1 het vee, het meeste huisraad en het goud en zilver is gered doch de boerengereedschappenhet hooi en het koren zijn verbrand de melkgereedschappen gedeeltelijk. Een en ander (uitgenomen de woning, waarvan 't nog niet bekend is of die is verzekerd), is wel ter verzekering opge- geven voor 7650.doch 't schijnt niet bekend te zijn of die verzekering is gesloten. De oorzaak van den brand is Diet met zekerheid bekend men vermoedt door vonken uit een fornuis, hetwelk nog al digt bij den dorschvloer stond. Een spuit heeft bij den brand dienst gedaan. GEBOREN Bouwenzoon van C. Kammeraad en K. Bochoven. Simon, zoon van M. van der Luit en, C. van Iperen. Maria, dochter van D. Schoenmaker en J. M. Jansen. Bastiaan zoon van A. Smits en J. van Bensekom. Aaltjedochter van T. Itok en A. Frankfort. Neeltjedochter van K. van Willigen en E. Overheul. Johanna Adri- anadochter van G. van Ondenaren en P. Meijer. Comelis zoon van P. de Jong en G. van Iperen. Willemina, dochter van G. den Breejen en W. van Pelt. Corneliazoon van J. D. Bulk en J. van Vuuren. Elisabethdochter van H. Ligthart en C. Ariaz. Jacobadochter van H. Ravensberg en P. de Bruin. Gerritzoon van H. van Reenen en A. Heeridder. OVERLEDEN Jakob, oud 16 wekenzoon van G. Claij en J. Bak- ker. Jantje Bood, ond 41 jaren, gehuwd met C. Rua. Cornelia den Hollanderoud 80 jaren, gehnwd met H. Pruissen. Maartje Kok oud 49 jarenweduwe van J. Troost. Jakob Pijloud 64 jaren we- duwnaar. Engelina Hendrika Kornelia Kroon oud 30 jaren gehuwd met A. van Greuningen. Johannea van Rooij, oud 24 jaren, ongehuwd. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van W. Blitterswijk en L. Viseer. ONDERTROUWD geene. GEHUWD geene. Houtrijk en Polanen. Op de alhier gehoudeu aanbe- steding van bet maken van een grintweg langs het Zijkanaal F, in den grooten Ypolder, waren tien inschrijvers als J. Oldenburg te Schagen, voor 14,350 C. Bouterse te Am sterdam, voor 7998; M. W. Schreuder te Alkmaarvoor 7896; G. de Hoog te Amsterdam, voor 7800; A. J. Proost te Zaandamvoor 7682 J. van den Berg, voor 7035 J. C. Smit te Assendelftvoor 6819; A. Knyk te Haarlem, voor 5940 J. van den Heuvel Az. te Haar- lemmermeer, voor 4849, en L. Brouwer te Gouda voor 4843. Het werk is gegund aan den heer J. van den Heuvel Az.voor 4849,— Steg'0'crda, 15 Oct. Gedurende een paar jaar werden door den heer A. Kuipers alhier proeven genomen om in deze streken vlas te verbouwen. Deze proefnemiogen gelukten aanvankelijk zeer goedzoodat hij er toe overging in 't ver- loopen jaar een aanzienlijke uitgestrektheid met vlas te be- zaaijen. Tot ons genoegen kunnen we mededeelendat dit verbouw zoodanige gunstige resultaten opleverdedat zijn vlas, niettegenstaande de groote koDkurrentie van de kleistrekenop de onlangs gehouden landbouwtentoonstelling te Leeuwarden met den eersten prijs bekroond werd, en dat hij en vlas en zaad, tegen hooge prijzen heeft afgeleverd. In 't volgend jaar zal de heer K. niet minder dan 8 a 10 H. A. land met vlas bezaaijen. Is hiermede gekonstateerd dat de grond hier voor den vlasbouw wel geschikt is, dan hopen we dat het voorbeeld van den heer K. hier bij de landbouwers navolging vinde, want hierdoor zouden ze niet alleen zelf, maar ook vooral de arbeidende stand gebaat worden. Zwolle14 Oct. Het is van algemeene bekendheid, dat de aardappelen dit jaar, op enkele uitzonderingen na, stijf van aard zijn, niet breken en inwendig, gekookt of onge- kookt, met een massa waterdeelen bezet zijn. Eene zekere jongejufvrouw alhier kwam op het denkbeeld, om die soort van aardappelen gaar te stoomen. Zij deed diensvolgens de aardappelen met de noodige hoeveelheid zout droog in een pot, het deksel goed digt en de randen opgestopt met een natten handdoek. De aardappelen stoomden gaar, gaven ge- noegzaam water afzoodat zij niet kouden aanbrandenen toen zij gaar waren, kwam er bij het afgieten nog eene tame- lijke portie water af. Na behoorlijk opgedroogd te zijn, ZRg men tot groote verbazing de anders zoo onoogelijke aardap pelen goed bloemen en zij waren tevens lekker van smaak. De proef werd herhaald met toenemend gunstig gevolg. Wij deelen deze toepassing gaarne mede, omdat anderen daaruit voordeel kunnen trekken. De vraag rijst, of de pot met de drooge aardappelen on- middellijk op het vuur gezet is, dan wel in een tweeden pot met water, dat, aan de kook gemaakt, de noodige warmte aan den eersten pot afgeeft, om de aardappelen, zonder ge- vaar voor aanbranden, te doen koken Een ervaren huismoeder maakt echter hierbij deopmerking, dat de manier om aardappelen smakelijk te bereideu op de wijze zoo als bierboven is vermeld, niet nieuwis, maar reeds jaren lang is bekend. Meermalen heeft zij zelve ze reeds toe- gepast en altijd met goed succes, maar de gevolgen blijven ook nooit uit. Door de aardappelen niet in ruira water te koken, maar te stoomen, blijven zij branderighetgeen zich bij veelvuldig gebruik spoedig openbaart en vooral voor de oogen zeer schadelijk is. De Staats-Courant bevat de aanwijzing der perceelen welke ingevolge de wet van 24 Junij 1879 onteigend moelen wor den ten behoeve der indykiDg en droogmaking van een ge- deeite der Legmeerplassen, onder de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn. Eene belangrijke vee-veiling is te Texel op de eigendommen van wijlen Z. K. H. prins Hendrik gehouden; men besteedde over het algemeen een vlnggen prijs. Lamsehapen van /II tot /16, lammeren van 6 tot 11, koevee 100 tot 130, paarden en veulens van 60 tot 300. In het tijdperk van 7 September tot 4 October 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast 5 rnnderen in Zuid-Holland. In het vorige tijdperk van vier weken waren vijf runderen door die ziekte aangetast, Een nieuwe ton gouds is aangewezen voor de schade door de veepest in Oost-Indie aangerigt. Met die aanwijzing is het bedrag der belastingen reeds overschreden en klimmen de uit- gaven voor de veeziekte tot den millioen. De vooruitzigten zijn er niet beter om, wijl het kwaad eer toeneemt dan ver- mindert. De Vereeniging Eigen Hulp te Zwolle levert den leden puike Duitsebe aardappelen voor 3,25 de HL. franco station Zwolle. Maandag eD Dingsdag zijn te Amsterdam per Rijnspoor niet minder dan 60 waggonladingen aardappelen uit Duitschland aangevoerd. Aangaande de Staphorster schutsluis te Zwartsluis wordt als een bijzonderheid vermeld, dat deze sluis in den jare 1776 door de toenmalige eigenareneenige boeren uit Staphorst, uithoofde van den slechten toesland waarin ze door den watersnood van dat jaar was gebragt, aan heeren participanten werd verkocht voor „een tonne bier", lerwijl ze later aan het Ryk werd overgedragen voor een som van ongeveer/ 164,000 en in de laatste jaren gemiddeld eene som oplevert van/24,000 's jaars. In de 47e, door den heer J. H. Krelage gepresideerde al gemeene vergadering der te Haarlem gevestigde Algemeene Vereeniging voor Bloembollenkultuurwelke vergadering de eerste was na de reorganisatie der Vereeniging, waren alle afdeelingen (tien) vertegenwoordigd uitbrengende te zamen voor 363 leden 29 stemmen. Na de verslagen van den penningmeester en sekretaris wer den aan de orde gesteld de handelingen van het hoofdbestuur der Vereeniging in zake den Noorder Lekdijk. In de eerste plaats werd voorlezing gedaan van een nieuw adres, door het hoofdbestuur daaromtrent gezonden aan Z. Exe. den Minister van Waterstaat enz.gedagteekend 17 Sep tember 11. In dat adres wordt herinnerd het vroeger te dezer zake aan den Minister van Waterstaat ingediende adres en verslag gedaan van het onderhoud der kommissie, welke de eer had dat adres aan te biedenmet den minister, den ambtsvoorganger van den tegenwoordigen dignitaris. Het hoofdbestuur dringt voorts in dit adres aan op openbaarma- king van den uitslag van het onderzoek, ingesteld omtrent den toestand der Noorder- en Zuider-Lekdijkenen terwijl het zijne, als ongetwijfeld aller belanghebbenden teleurstelling niet ontveinst, dat in dezen zomer aan de ter voorziening te nemen maatregelen nog geea begin van uitvoering is gegeven, spreekt het de hoop uit, dat openbaarheid in dezen er toe zal mede- werkendat met meer spoed de maatregelen zullen genomen worden, welke in dezen ter voorziening noodig mogten zijn. Van dit adres is in een uittreksel kennis gegeven aan de afdeelingen der Vereeniging en de stemgeregtigden der Neder- landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, alsmede aan het hoofdbestuur dier Maatschappij. Aan hare afdeelingen Leiden en 's Gravenhage is dank gezegd voor de door haar in deze verleende ondersteuning. Van de afdeeling Leiden is een antwoord ontvangen, herinnerende hetgeen hieromtrent op de algemeene vergadering der Maatschappy te Nijmegen is behandeld en de verzekering gevende, dat zij te geschikter ure en dage hare stem bij het hoofdbestuur van hare Maat schappij zal doen booren. De vergadering hechtte hare goedkeuring aan hetgeen in deze door het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging van Bloembollenkultuur is gedaan. Vervolgena werd aan de orde gesteld: Mededeelingen be- treifende de te houden tentoonstelling in 1880. Na eene uitvoerige korrespondentie met de afdeelingen is een voorloopig programma aan alle leden rondgezonden. Bij dit programma worden voor 52 verschillende artikelen 144 gouden, verguld-zilverenzilveren en bronzen medailles uit- geloofdsommigen verhoogd met geldprijzentot eene geza- menlijke waarde van 2340. De thans uitgeloofde prijzen zijn uitsluitend voor bloembolgewassen bestemd. In hoever bij een nader vast te stellen supplementprogramma ook prijzen voor bloeyende en sierplantengereedschappen enz. zullen kunnen worden uitgeloofd, kon nu nog niet bepaald worden. Een vleeschhouwer te Arnhem, de heer A. S. Salomons, (de man heeft er regt op, dat zyn naam eervol worde ver meld) heeft by circulaire aan zijne begnnstigers kennis ge geven, dat hy zijne vleeschprijzen met 20 cent per kilo heeft verminderd. „Bij den tegenwoordigen stand der veepryzen schrijft hij is 10 cent geen afslag, veel minder 5 cent, maar wel 20 cent per kilo" Uit New-York berigt mendat van daar eenige dagen ge- leden zeven stoombooten naar Europa zijn vertrokkendie met buitengewoon groote hoeveelheden vleesch, koren, meel enz. geladen waren. Zij bevatten te zamen het volgende220,402 schepel graan21,650 vaten en zakken meel, 255 tonnen versch vleesch, 125 stuks levend rundvee, 500 stuks geslagte schapen, 250 vaten gezouten rundvleesch4635 kisten met vleesch in bussen, 4700 balenkatoen, 4605 kisten spek, 450 zakken bop, 1120 okshoofden tabak, 550 zakken gort, 25,800 kisten kaas, 12,350 vaten boter, 700 vaten suiker210 vaten stroop en een aanzienlijke hoeveelheid varkensvleeschham, worst enz. „Toen wij dezen zomer schrijft A. F. in Sieboldia zoo verschrikkelijk geplaagd werden door pissebedden (kelder- motten of duizendpooten) zoo men wil, die zich in de run der warme kassen ophielden, en niet zelden de bladeren van sommige zachte plaDten oppeuzeldenkwamen wij op het denkbeeld (vvij hadden het trouwens vroeger al eens hier of daar gelezen), om er eens eene padde in te latendaar wij meenden dat deze als vijand van de pissebedden stond aan- geteekend. „Wij gingen het proberen en jawelwie er schuld van is weet ik niet, maar de pissebedden zyn bijkans alle verdwe-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1