1879. Vrijdag, 24 October. IV°. 43. M. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL A NGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. TWEE BIJBLADEN, Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij dit Nommer behooren IlaarleiKisicrnicer. Jan Raaphorst, Alkemade. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 15 tot 21 October 1879. ===_==__t= Landbouw. IS A A n lE1M E11 i E E IS Prijs van een enkee Nommer 15 Gent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN ItOXGA C°.te Amsterdam. fliterl{fk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. behelzende het Koninklijk Besluit van 15 September 1879 strekkende tot aanwijzing der Perceelenwelke, ingevolge de Wet van 24. Junij 1879 (Staatsblad N°. 126), outeigend moeten t«r> hehoe-e d" indijking en droogmaking van een gedeelte der Legmnerplassen onder de gemeenten Aalsmeer en tJithoorn. De predikbeurt in de Herv. kerk te Hoofddorp zal aanst. Zondag, 's morgens ten 10 nre, worden waargenorcen door Ds. Heldering, van Velsen. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophoudenworden zijin hun belangaangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolkingregister. Jan Bijman, gekomen van Sloten. Frbdrik Lobach, Udenhout. Dirkje SnikkeuAlkemade. WlLLEMINA BliTTERSWIJK Leiden. Klaas de Jong, Amsterdam. Pieter MonsterStrijen. Engel van Keulen, Delft. Op de laatstgehouden vee- en paardenmarkt te Hoofddorp zijn aangevoerd: 83 paarden, 60 runderen en 111 schapeu. De prijzen waren zeer laag, met weinig handel. Deze week sloeg te Hoofddorp de bliksem in den grond op een paar passen afstand van een man H. B. genaamri. Aan de noordzijde dezer gemeente is het winterkoolzaad besohadigd door eene geduchte hagelbui. GEBORENLeentje, dochter van J. Roos en A. C. W. S. Groen. Annadochter van A. van Ruiten en A. Paardekooper. Hendrikzoon van W. Kammeraad en C. Blijleven. Jan, zoon van A. Krijgsman en ARijlaarsdam. Dirk, zoon van J. Schouten en C. Ursem. Jannetje, dochter van N. van der Pol en A. van Menrs.Jan Klaasseu, zoon van J. E. van Keulen en A. de Ruijter. Jan, zoon van W. SlootwegenM. van Smeerdijk. Mariadochter van L. Tamboer en M. Spaargaren. OVERDEDEN: Sofia, oud bijna 5 maanden, dochter van H. Jansen en C. Kikkert. Cornelis Willem, oud 4 maanden, zoon van W. C. Ouds- hoorn en M. Jansze. Martinus, oud 3 maanden, zoon van C. Smoren- burg en M. L. van der Peet. ONDERTROITWD H. Siegers met J. van den Berg. C. Slinger met H. Buijs. M. H. van Dorp met A. Zandvliet. GEHUWDJ. Burghout met P. Houtkoper. C. van Egmond met M. van Kerkhof. C. Bokhorst met L. Spruijt. Agenda voor de vergadering van den Gemeenleraad van Haarlemmermeerop Donderdag 30 October 1879 des voormiddags ten 11 ure.iu het Kaadliuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres van M. van Daalenom een perceeltje gemeentegrond in koop te hebben. 3. Idem van S. Blok. 4. Adres van G. den Breejen om uitstel voor de oplevering van de gemeentewegen. 5. Adres van P. Boekel, betreffende verplaatsing van de pri- vaten aan de school te Abbenes. 6. Adres van den Kerke- raad van de Christel. Gereform. gemeente te Hoofddorp, tot demping vaD de sloot tusschen de in aaubouw zijnde kerk en het schoolerf te Hoofddorp. 7. Verzoek van mejufvrouwen Haffner en Schoondermarkgeineente-vroedvrouwenom ver- goeding van verhuiskosten. 8. Verzoek van mej. Schoon dermark, gemeente-vroedvrouwom verplaatsing naar Nieuw- Vennep. 9. Benoeming van een hulp-onderwijzer voor school n°. 9. 10. Verzoek van den hoofd-onderwijzer van Rijzinge, om toelage voor een kweekeling. 11. Aanschaffing van sclioolbehoeften voor 1880. 12. Behandelirig van het Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1879. 13. Verzoek van P. Wijnbeckom ontheffing van Hoofde lijken Omslag. 14. Begrooting voor 1880. 15. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. 16. Besluit tot beschikking over 4/5 gedeelte der personeele belasting. 17. Besluit tot verstrekking van subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1880. 18. Voorwaarden van de verpachting der ge- meentegronden. De op Donderdag 16 dezer, door den Notaris P. Ledeboer, van Aalsmeer te Hoofddorp, in veiling gebragte boerenwoning met 34 hectaren, 55 aren bouwland gelegen aan den Aals- meerderweg bij den Bennebroekerweg te Haarlemmermeer gehuurd door J. Ravesteinheeft bij opbod kunnen gelden 1310 en bij afslag gemijrid door den heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout op 1450 per hectare, zijnde in massa gerekend tegen 3 5 hectaren 50,750, kosten 10%, piok Lees-Inrigting te Hoofddorp. P.oeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 unr, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Aan de lezers wordt meegedeelddat nieuwe catalogussen te verkrijgen zijn. Op eene geregelde terugbezorging der boeken wordt aangedrongen. Niettegenstaande het onderhoud van de wegen in den Polder wordt aanhesteedis het eene zeldzaamheid vvanncer men een werkman op den weg vindt. Het gevolg daarvan is, dat de wegen hoe langer hoe slech- ter worden en het herstel later meer geld zal kostenals men zich in de laatsle jaren heeft bevoordeeld. Het Polderbestuur kan niet beter doendan eens eene inspectiereis door Haarlemmermeer te voet te doenwelligt zon zulks tengevolge hebben dat de dames wat vredelievender gestemd werden door de hoop op spoedige verbelering. Een kijkje te Hoofddorp, op Zondag bij bet naar- en van de kerk komen bij regenachtig weder, wordt den hoofd- opzigter aanbevolen. (Inyezonden I) Ten opzigte van den aanslag in het patentregt van zang- gezelschappen, is door den Minister van Financien dezer dngen beslist: „dat, aangezien die gezelschappen voor het meeren- deel uit ambachtslieden bestaan en uitsluitend de beoefening der toonkunst ten doel hebben, zij niet als muziekpartijen in den zin der patentwet kunnen worden aangemerkt, al is het ook dat daarbij personen worden toegelatendie de gezel schappen door geldelijke bijdragen steunen en alzoo niet met koncerten in socieleiten gegeven wordende kunnen worden ge- lijk gesteld en gevolgelijk niet aan een afzonderlijk patentregt onderhevig zijn." Door deze beslissing is de opheffing van verschillende muziek- en zangvereenigingen voorkomen. Sloten. Tot groot gerief van de vele passagiers en rijtuigen tusschen Sloten en Haarlemmermeer en van de drukke scheepvaart in de Ringvaart werd den 18 dezer de nieuwe draaibrug, welke met 1 November gereed moest zijn beproefd, goedgekeurd en in gebruik gesteld. Zij werd bij de beproeviug belast met ruim 33,000 KG. zanden waar de doorbuiging 8 mM. mogt bedragen, was deze slechts 5 a 7 mM., terwijl de gebleven doorbuiging, welke 3 mM. mogt zijn, slechts /2 a 2 mM. bedroeg. Weesp. Maandag 20 October werd alhier de van wege de afdeeling TFeespercarspel der Ilollandsche Maatschappif van Landbouto uitgeschreven harddraverij gehouden door paarden die nooit een prijs gewonnen hebben. Het aantal mededingende paarden bedroeg 13. De prijs, een geldsom van/150, werd behaald door Pandoereigenares mej. de wed. van den Akker van Hazerswoude, berijder A. C. van den Akker; de premie, /50, door Marie, eigenaar de heer T, J. J. Trapman van Monnickendamberijder J. Trapman. Groilillgen, 22 Oct. Het weder was verleden week ver- anderlijk en koud. Omtrent het koolzaadgewas is niets nieuws te vermelden het is achterlijk, maar overigens staat het er niet slecht voor, behalve dat op vele plaatsen te veel planten zijn weggenomen door de slak, en in Oldambt het zwartgras hier en daar de koolzaadplanten in de ontwikkeling belemmert. Roozeilllaal22 Oct. De beetwortelenteelt ziet dit jaar in deze streek bedroevend uit. Van de puikste landerijen wordt pi. m. 60 pet. minder getrokken dan in de voordeelige jaren. Bovendien leveren de wortelen ruim 25 pet. minder suiker- deelen op dan anders. De suikerfabrieken zullen dit jaar zeer kort werken. Zwolle22 Oct. Onze Zwolsche jonge jufvrouwdie zich zoo meende uitgesloofd te hebbenom onoogelijke en bij gevolg niet smakelijke aardappelen heerlijk door stoomen te bereiden is door de ervaren huismoeder niet uit het veld ge stagen. Het aardappelengewas van 1879 hier te lande is bijna aigemeen glazig, niet bloemitrslijf, waterachtig en wat al meer aardappeltermeri. Onze jufvrouw stoornt zc gaar en ont- trekt op die wjjze eene massa branderig-waterachtige bestand- deelen uit de aardappelenen de ervaren huismoeder moet dit jaar de glazige, stijve aardappelen voor behoud van gezond- heid en goed gezigt koken, maar trekt de brnnderige bestand- deelen er niet uit, want gekookt, koud of niet koud, het hart van den aardappel zit vol met vocht. Wij geventoe, dat in gewone omstandigheden de toepassing effect sorteert, maar wil men het gewas 1879 laten bloemen dan moet men stoomen. Zwollerkerspel, 22 Oct. Onder begunstiging van zeer goed najaarsweder zijn de veldvruchten en vooral de graan- soorten goed binnengekomen en leveren een voordeeligbeschot op. De Leidsche Courant meldt: Terwijl andere jareo een zeer uitgebreide handel op het buitenland gedreven wordt met de tweejarige pollen van het welriekende lelietje der dalen {Con- vallaria majalis L.)die om dezen tijd worden opgestoken gekeurd en verzonden, blijkt het nu, dat van het meerendeel dier pollen het vereischte bloeibeginsel voor het volgende jaar verrot is. Ten gevolge daarvan zijn partijen van dat aanminnige Meibloempjetot groote schade der kweekers, ter verzending ongeschikt." Door de Vereeniging tot bevordering der handelsbelangen van de Boom- en Plantkweekerijen van Amsterdam, Naarden, Aalsmeer en omstreken Loco et Tempore, is in haar laatst ge houden vergadering besloten weder geregeld even als zulks vroeger in Mahon Wacbcitz geschieddetentoonslellingen te houden en wel voorloopig den laatsten Maandag van elke maand, te beginnen op Maandag 27 October a. s. De gele- genheid om planten te exposerenis bij de hh. Roetemeijer Zoon, te Amsterdam, in hun als het ware daarvoor ingerigten wintertnin (Amstelstraat bij het Rembrandtplein) zeer geschikt. Even als vroeger, zullen deze tentoonstellingen van des morgens elf tot des namiddags drie uur voor een ieder gratis te bezigtigen zijn. Gedurende drie uren wordt in den winter- tuin niet bediend de toegang is, even als zulks bij het houden der plantenbeurs gebruikelijk is, uitsluitend door de bekende Passage. Tot nieuwe bestuurders z\jn gekozenin plaats van de af- tredende heeren H: Groenewegen en J. P. van der Iloeven, die niet herkiesbaar waren, de hh. P. Harting en J. van Wieringen. Een landbouwer te Klundert heeft bijna al zijne schapen verloren. 51 jonge schapen graasden aan de buitenkade van het Hollandsch Diep. Bij den noord westen stormwind in den morgen tusschen 4 en 5 ure geraakte de weide door den hoo- gen vloed onder water, waardoor 45 schapen verdronken. Het vleesch der verdronken schapen is naar Antwerpen gezonden om daar verkocht te worden. Sedert de verschillende polders in de omstreken van Vollen- hove bij de wet erkend zijn)1 gaat de betaling van de pol- derlasten voor het eerst geregeld en zonder de moeite, welke men vroeger bij het innen gewoon was te ondervinden. Aigemeen begint men mede te werken omna deze eerste schrede op den goeden weg, weldra stoomgemalen te erlan- genwaaraan in deze waterrijke streken zoo groote, thans meer aigemeen erkende behoefte bestaat. (N. I.) De heer O. Fenzipresident van de Toskaansche Tuin- bouwmaatschappijbeveelt al3 een specifiek middel tegen hersenverkoudheid, de Eucalyptus Globulus aan. Men behoeft daartoe slechts een of een paar bladen dezer plant te kaauwen. Het is zeker gemakkelijk te beproeven. Onlangs is aan de Maatschappij tot exploitatie van staats- spoorwegen vergunning verleendom onder de noodige voor- zorgen versch geslagt of gezouten vleesch uit Oostenrijk-Hongarije via Vlissingeu of Rotterdam over hare lijnen naar Engelnnd te vervoeren. Kool is er zegt Semper Virens dit jaar zoo over- vloedig, dat op onderscheidene markten in Gelderland de laudbouwers daarvan een gedeelte weer naar huis moeten nemen; zoo is het ook met de perenais de koopers niet aan de hoog gestelde eischen willen voldoen. Yolgens de Landbouw-Courant van 16 dezer, worden door den heer A. J. H. van der Toornte 's-Hage, als inspecteur van het ijkwezen, maatregelen beraamd om den verkoop van aardappelen, bij de kleine maat, met klem aan betere contrdle te onderwerpen. Het ware, dunkt ons, wenscbelijkdat die aardvrucht overal bij het gewigt werd verkocbt. In enkele winkels te Amsterdam geschiedt dit reeds. De Goesche Ct. meldt, dat eenige aardappelenteelers in de gemeente 's Heer-Arends-Kerke tot het besluit zijn gekomen de bedongen landhuur niet ten voile aan de eigenaars der landen uit te betalenals daartoe geregtigd door den slechten oogst

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1