- 174 - Oemengde Berigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij der aardappelen. Zij vinden daarvoor aanleiding in art. 1629 van bet Burgerlijk Wetboekluidende„Indien de huur slechts voor 6en jaar is aangegaan en de oogst voor geheel of voor de helft is verlorenis de huurder ontheven van de betaling van den geheelen huurprijs of van een evenredig ge- deelte van denzelven. Wanneer bet verlies minder dan de helft bedraagt, heeft bij geen aanspraak op eenige korting". In zekere gemeente in Noord-Brabant heeft het gemeente- bestunr, om den aanvoer van rundvee op de jaarmarkt te bevorderenbekend gemaakt, dat 40 zal worden verloot, in loten van 2 onder de aanvoerders van rundvee. Elk van buiien de gemeente aangevoerd rund dat de twee melktanden heeft verlorengeeft regt op een lot. Een bijenhouder schrijft aau het Rott. Nbld. Zooals bekend is, hebben bijen geen grooter vijanden dan slakken. Waar zij deze in de verte ontwaren wijken zij terug. De bijenhouder nu wilde eens zien hoever dit ging, nam een zoogenaamde slaslak, en legde die onder in een met glas ge- dekten bijenkorf. Groot alarmgegons buitenverwarring binnenNa verloop van een uur echter was alles rustig, maar wat zag de waarnemer Onder in den korf lagen hon- derden b(jen als een klomp in elkaar. Weer verwijderde hij zich een poos, en terugkomende was alles als van oudsieder deed haar werk, maar op de plaats waar hij de slak had ge- legd, waar hij den klomp bijen had gezienzag hij een stuk ter grootte van een theeschoteltjedat uit was en boomhars dooreen gemengd bleek te bestaan. De bijen hadden de sink daarin vastgemetseld en den vijand onschadelijk gemaakt. Wat echter bij dit geval nog merkwaardig was, is dit, dat na vier wekentoen de bijenhouder de specie wegnamdieop en om de slak zat, deze nog in leven was. Dr. Haskarl, thans te Kleef, schrijft nan de Kbln. Zeitung het volgende „In December e. k. zal het 25 jaar zijn, dat ik met 21 kisten jonge boompjes, van welke echter vele door de lange reis in de heete luchtstreken onderweg waren ge- storven, op Java aankwam nadat ik van Peru uit reeds zaad naar Holland had gezonden. In de regerings-plantages bevinden zich thans omstreeks 2'/j millioen kinabastboomende laatste oogst van ongeveer 44,000 pd. kinabast werd reeds voor de grootste helft in Holland verkocht tot aanmerkelijk hoogere prijzen dan vroeger. De Ilollandsche regering is van het be- krompen standpunt van het monopolie dezer aanplantingen sinds lang afgegaan en verstrekt aan een iegelijk, die in Oost- Indie in de gelegenheid is kinabast te kweeken bereidvaardig zaad en planten van de beste soorten. Deze kultuur heeft in private handen dan ook reeds een groote uitbreiding gekregen." De bekende Engelsche landbonwer Mechi schrijft het vol gende in de Agric. Gazette: „Jaar op jaar word ik meer overtuigd van de voordeeleu om den grond voor tarwe vast te maken, inzonderheid op ligt land. Dit jaar en het vorige kreeg ik daardoor prachtige tarweoogsten op arm, ligt land. Zeer vroeg in Maartof zoo vroeg als de rol van Croskil kan gebruikt worden, zonder aan te bakken rol ik mijn tarwe, eerst over langs en dan over dwars, om het land vast te maken als een deel. Daarna laat ik het met ongeveer 6 bushels zout bestrooijen, dat ook ten doel heeft den grond vaster te maken. Het resultaat is, dat ik een regtopstaanddigt gewas tarwe en weinig onkruid bekom, want het laatste kan in zulken bepaald harden en ondoordringbaren bodem niet aan het gewas komen. Voor het rollen en het met zout bestrooijen wordt nooit ge- schofteld en na dien tijd niet dan zeer oppervlakkig om eenig onkruid weg te nemen. Als ik tarwe zaai op ligt land, in het midden of op het einde van Januarij (bij den zachten winter in Engeland is dit meer gebruikelijk)wordt de hoeveel- heid zaaizaad aanzienlijk grooter genomen en de afstand van rij tot rij niet grooter dan 6 inch., daar zij niet gehakt wordt en weinig tijd heeft om uit te stoelen. Verleden jaar oogstte ik van aldus behandelde tarwe 6/2 quarter per acre ruim 46 hectoliter per hectare, Goldendrop tarwe, en dit jaar wordt de opbrengst geschat op 6 quarter. Schoon een zeer digt gewas levert het niet, maar hangt slechts over, en ik schrijf die sterkte der halmen toe aan de vastheid van den bodem. Los land voor tarwe is een groot gebrek. Eens rolde ik een stuk sterk, alvorens het met tarwe te bezaaijen. Ik kon naauwelijks de tarwe bedekt krijgen maar de opbrengst was uitstekend, 7 quarters 2 bushels per acre. De luitenant-generaal graaf E. J. du Monceau heeft 19 October den tachtigsten verjaardag van zijn indiensttreden herdacht. De heer du Monceau trad op 19 October 1799 als kadet in dienst. Den 29 Mei van dit jaar is hij 25 jaar chef van Zr. Ms. militaire huis geweest. In 1859 overleed te Leeuwarden iemand, nalatende verschei- dene kinderen en, in plaats van middelen, vrij wat schuld. Sedert zim die kinderen volwassen, hebben hunne eigen carriere gemaakt en zijn door ijver, vlijt en oppassendheid zoo goed geslaagd en zoovcr gekomendat zij dezer dagen aan de krediteuren van wijlen hun vader alles hebben afbetaald tot cen vrij belangrijk bedrag. Te Delft zal eene ten toons telling van postduiven gehouden worden op Dingsdag 4 November a.s. Zij is uitgeschreven door de Postduivenvereeniging »Unie" aldaar, die verschillende medailles beschikbaar stelt. De kommissie tot keuring der duiven zal bestaan uit eenige liefhebbers uit Nederland en Belgie. j]cn gehuwd persoonvader van verscheidcne kinderen heeft in den avond van 19 October, in de nabijheid van Dordrechtmet een scheermes eene jonge docliter vermoord met welke hij vroeger op den loop was geweest en dien avond was uitgegaan. Hij is, of heeft zich ernstig met het scheermes gewond en bevindt zich in het gasthuls. Bij een twist in een herberg te Keek werd de burgemeester die de vechtenden wilde scheiden, door een messteek in den arm cewond. De veldwachterdie het zagtrok zijn sabel en bragt den grootsten belhamel zulk een slag toe, dat deze waarschijnhjk aan de gevolgen zal bezwijken. Te Weenen heeft men dezer dagen een proef genomen met een stoomrijtuig, waarvan de eer der uitvinding aan Engeland toekomt. Het rijtuig zonder paardwaarin drie a vier personen plaats kunnen ncmenwordt door stoom in beweging gebragtdock zonder eenig leven hoegenaamd te maken, zonder onaangenamen reuk te verspreiden nocli eenig gevaar van ontploffing op te leveren. De vuurhaard bestaat uit een op bijzondere wijze zamengestelde petro- levunlampdie nooit meer aan een l/g liter water tegelijk verhit, zoodat deze kleine hoeveelheid geen schade kan aanrigten zelfs wanneer de sterke stoombuis mogt springen. Wanneer de stoomtoe- stel gevuld en de lamp aangestoken isheeft men gedurende den togt niets anders te doeu dan de teugels die voor aan den be weegtoestel zijn verbondente sturen en door middel van een trede onder de voeten van den bestuurder wordt het rijtuig lang- zaam in beweging gebragt, geremd of de snelheid der vaart geregeld. De kosten bedragen per Duitsche mijl 50 cent. Men heeft het rijtuig beter in zijn magt dan wanneer er een paard voor gespannen is. Ook in Berlijn zijn proeven met een stoomkoets voor drie per sonen genomen. Bij de laatste revolutie op Haiti vond in de wetgevende ver- gadering een voorval plaats datvan tragisch-eomischen aard zeker alles overtreft wat er op het stuk van onstuimige kamerdebatten is geleverd. De eigenlijke aanleiding is niet regt bekend maar het sehijnt dat de heer Petit Canaleen broeder van den president door een' zekeren heer de Lome ook een lid der vergadering doodelijk beleedigd werd waarop hij onmiddellijk een revolver voor den dag haalde en zijn tegenstander kort en goed neerschoot. Daarop trokken de overige leden ook hunne revolvers en de beide partijen openden een hevig vuur op elkander. Er knalden tal van schoten en veertig leden van het wetgevend lickaam werden buiten gevecht gesteld. Daarmee was de zaak evenwel nog niet uit, want het publiekdat de zaal binnenstormdemengde zich in den strijd en zette het gevecht voort. Daarna kwam de politie en deed ook mee. De president van den Senaat, was reeds gevallen en het had al den schijn alsof er van de gansche vergadering niemand zou over- blijven toen de troepeu kwamen aaurukken. Deze vuurden zonder zich te beraden met eene mitrailleuse onder de menigte in het honderd en maaklen door eenige granaatschoten aan den hoogge- loopen twist een einde. Daarna was de rust hersteld in Port au Prince en men ging gezamenlijk de dooden begraven. Door een Berlijnsch blad wordt de volgende wonderlijke gril van het toeval meegedeeld. Kort voor de Berlijnsche nijverheidstentoonstelling was een leerling in de brandkastenfabriek van Hartbruch bijna door de onvoorzig- tigheid van een zijner kameraden om het leven gekomen. Hij moest binnen in een brandkast iets in orde makenen zijn kameraad drukte voor de grap de deur digtterwijl hij er in zat. Niemand dan de patroon kon de kast openmaken en daar er eenigen tijd verliep voordat deze gevonden wasscheelde het weinig of de arme jongen was in de bijna luchtdigte brandkast gestikt. Maar gelukkig kwam de heer Hartbruch nog juist in tijds. Om hem schadeloos te stellen voor den doorgestanen angstgaf liij den leerling een geschenk in geld en een lot in de tentoonstellingsloterij »Ge moet nu maar beproeven om de kast te winnen, die bijna uw doodkist geworden was," zei hij schertsend. De leerling gaf het lot ten geschenke aan zijn moederdie buiten woonde, en dacht er weldra niet meer aan. Maar toen in de vorige week de oude vrouw naar Berliju kwamom den prijs te halen die volgens de lijstop haar lot gevallen wasbleek het dat zij een prijs van 1200 mark waarde had getrokken, bestaaude uit de groote ijzeren brandkast uit de fabriek van Hartbrnch. De vrouw die voor haar besekeiden vermogen geen brandkast noodig had, heeft het stuk terstond door tusschenkomst van den fabrikant te gelde gemaakt. Aan de „Prov. Gron. Ct." worden de volgende staaltjes van schutters-discipline en krijgsmansgeestvoorgekomen bij de scliut- terij te Amsterdam mcdegedeeld Het grootste pleizier der Amsterdamsche schutters is, om na afloop der oefeningen die aan 't eindje der stad worden gehouden, de omnibus stormenderhand in te nemen en dan hun kapitein, die ook graag mee zou willen zegevierend toe te roepen ,/met rotten links, opgemarcheerd marsch, ouwe 1" Een ander roept»wou u mee, kapitein En als de man dan de onvoorzigtigheid heeft van „ja" te zeggen krijgt hij ten antwoord //dan zal u nog een beetje moeten wachten." Yerbeeld u een schutterdie in de gelederen pret staat te maken. De kapitein plaatst zich in zijn voile lengte voor hem en zegt op een toondie een rekruut het bloed van schrik zou doen verstij- ven „Heb je wat te kommandeeren schutter Awil jij ook soms voor de kompanjie komen staan En de aangesprokene ant- woordt dood leuk //Ik wclkapitein, dan stuur ik de keele pan naar huis Een ander staaltje. De kapitein: //Schutter B, jou leergoed bloost van schaamte en je moogt je geweer ook wel eens nakijkenhet is stijf verroest." Schutter B.„Hoe kan u 't zeggen kapitein mijn vrouw is er van ochtend nog mee naar 't vlotje geweest." (Vlotjes noemt men te Amsterdam de steigertjes aan de stads- grachten in de volksbuurtwaar de vrouwen haar grove werk doen," als den ijzeren pot schuren en dergelijke.) Schutter D, die koetsier is, krijgt een standje en geeft na afloop daarvan droogjes ten antwoord: „hoor 'ns, kapitein, als k je^ooit in mijn vigelant krijg zal ik eens netjes rijden." »Te water" laat hij er tusschen neus en lippen op volgen als de kapitein zich schouderophalende heeft omgekeerd. Veranderde opinie. Rentmeester leestWelEd. Heer! Hierbij zend ik u mijn vrouw op afkorting van rekening. Neen, vrouwtje daar komt niets van in boor 1 al bragt je 10 millioen mee dan wou ik je nog niet. BoerinEn Joris het me maor 10 gulden met gedaon. Rentmeester: O!dat swat anders, geef dan maar op. Als een staaltje van den rijkdom van sommige Hongaarsche magnaten dienedat de erven vau den onlangs overleden graaf Karolyi 1,110,000 florijnen aan successieregten hebben moeten be- talen. Zijne verzameling van mcerschuimen pijpen wordt op meer dan 11,000 flor. geschat. Een der bekendste vrouwen van PariisGabrielle Morales wier naam herhaaldelijk op de biljetten van verscheideu schouw- burgen is voorgekomen had den winter te Nizza en te Monaco doorgebragtwaar zij de speelbanken druk bezochtbestendig ge- volgd door een dertigjarig beer, die haar nooit uit het oog verloor. Zaturdag keerde zij in haar wooingrue de Berriterug en niet lang dnurde het of het bedoelde jongmensch die dagen lang haar te vergeefs opgewacht hadmeldde zich bij de bonne aan en verlangde haar meesteres te spreken. De bonne zeide dat deze was uitgegaan. Hij bleef aandriugenbewerende dat dit onmogelijk was terwijl hij op een stuk papier zijn naam Eugene Riauael schreef. Gabrielle kwam op het gerucht af en ontving het jongmensch in haar eetzaal. flier had tusschen beiden een kort onderhoud plaats eindelijk hoorde de bonne den jongman zeggen: - llcbt ge mij niets meer te zeggen?" Neen, antwoordde Gabrielle kortaf. Terstond viel een schotgevolgd door den val van een ligchaam. De bonne overtuigd dat haar meesteres getroffen was sloot de deur en ijlde naar beneden om hulp te halen. Toen de commissaris van politie ontboden was, vond men Gabrielle dood uitgestrekt op den grond liggen terwijl haar moordenaar in een aangrenzend vertrek op een leuningstoel zat. De ongelukkige die hier was heengevlugthad daar ook zich zelven het leven benomen. Galerij en parterre. In een schouwburg werd kort voor den aanvang der voorstelling op de bovenste galerij een geweldig alarm en gesckreeuw gehoord. Iemand uit het parterre riep toornig ,/Houdt je stil daar boven jullie bcesten 1" Een stem van boven antwoordde: //Je vergist je; bierboven is de hooizolder, de stal is beneden." Praktisch De Amerikanen zijn toch altijd praktisch. Een Yankee-burger verliet met zijn gezin de stad om eenige weken buiten in ontspanning door te brengen. Zijn huis in de stad was dus onbe- woond. Natuurlijk sloot hij deuren en vensters. Maar tegen in- brekers helpen sloten noch grendels. Huisbewaarders gaf zijns inziens ook niet, want die zelven konden oneerlijk zijn. Hij besloot het aan de publieke veiligbeid over te laten, maar met een beleefd en vrien- delijk verzoek aan alien die het onderscheidingsvermogen tusschen het mijn en dijn ongelukkig hadden verloren en misschien in zijne woning mogten teregtkomen. Alzoo in het voorhuis plaatste hij een groot plakkaat, in de vol gende bewoordingen. Aan alle heeren dieven en gaauwdieven, die dit huis mogten bezoeken, saluut Doen te weten, dat de ondergeteekende zijn goud- en zilverwerk en alle voorwerben van waarde, in met zijn stempel verzegelde koffers bij de Bank heeft gedeponeerd. De kisten en kasten die gij hier vindt bevatten niets dan oud gebruikt goed, waaraan ge weinig of niets zoudt hebben. Zoo gij aan mijne woor- den mogt twijfelen, kunt gij zelven onderzoeken de sleutels van alle deuren, kisten, kasten, van al wat sluitbaar is, vindt ge, elk met een aanwijzend perkamentje, op de konsole links van de zaal. Daar vindt ge ook een aauwijzing van 50 dollars aan toonder, ter schadeloosstelling voor uw tijdverlies en vertroosting voor uwe teleurstelling. Hebt slechts, wat ik u vriendelijk verzoek, de goedheid uw welligt van de natte straten modderig schoeisel goed op de vloermat af te vegen, wel te zorgen dat ge geen kaarsvetdroppelen op het kleed laat vallen,en bij uw vertrek de deur niet open laat, opdat, geene honden vrij kunnen inloopen. Alzoo vertrouw ik in mijne afwezigheid mijn huis aan de publieke veiligheid en aller welwillen. (get.) John Barnaby Oats. Naatje: „Wel, Marie! ik hoor, je zult gouvernante gaan worden 1 neendan trouwde ik nog liever een weduwnaar met zeven kinderen. Marie: „Dat zal wel waar zijn; maar zeg mij, waar vind ik zulk een weduwnaar" Een orkaan met hevige regens heeft de wateren in de provincien Andalusie, Alicante, Murcia en Malaga in Spanje buitengewoon doen zwellen. Verscheidene dorpen in de vallei zijn ondergeloopen en verwoest. Blijkens officieel berigt van den gouverneur van Murcia moeten meer dan 300 menschen in den vloed omgekomen zijn. Reeds waren vele lijken ge vonden. De hoeveelheid verdronken vee kan niet opgegeven worden. De spoorwegen hebben veel geleden. De wijnoogst is over eene groote uitgestrektheid totaal vernield. Op last van de regering zal aan de ongelukkigen zooveel mogelijk hulp verleend worden. De koning, die, gelijk wij in ons vorig nommer meldden op het punt stond de havens aan de Mid- dellandsche zee te bezoekenzal thans de reis over de ge- teisterde gewesten ondernemen. Een der bladen doet reeds een beroep op de weldadigheid der Franschen en noodigt de Fransche dagbladen tot mede- werking uit ter ondersteuning der ongelukkigen. Het herinnert wat in Frankrijk gedaan is voor het ongelukkige Szegedin. Eenige Spaansche provincien zijn door dezelfde ramp getroffen als Szegedin. Laten zij nu ook geduldig genoeg zijn om de band te wezendie twee broedervolken door de liefdadigheid aan elkander verbindt. De laatst ontvangen berigten betreffende de ramp, luiden als volgt: Van den 19: Het aantal dooden, tengevolge van de overstroomingis meer dan vijfhonderd. De materiele schade wordt op meer dan dertig millioen berekend. „l)e overstrooming houdt in de provincie Murcia aan. Men heeft reeds 119 lijken gevonden. Vier dorpen zijn iu puin dui- zenden boeren zijn van alles beroofd en vragen hulp. De koning zal Maandag naar de geteisterde streek vertrekken. De Imparcial doet een beroep op andere Spaansche bladen, om inschrijvingen voor de noodlijdenden te openen". Van den 19: „In de streken van Malaga en Alicante zijn nieuwe overstroomingen outstaan; 2000 huizen zijn vernield". De dagbladen vermelden het volgende feit, als zonder voorbeeld in de •militaire geschiedenis van Italie. Een soldaat van het lie bataillou Bersaglieri, te Florence, Mariotti ge- naamdwas sedert lang ziek en genoodzaakt de kamer te houden maar weigerde hardnekkig zich naar het hospitaal te laten vervoeren. Onlangs namen eenige zijner kameraden hem echter op, en bragten hem bij de visite vau den doctor der- waarts. Met verbazing ontdekte hij, dat de soldaat eene vrouw was. Sylvia Mariotti behoorde tot een talrijk gezin te San Am- brozia bij Turijn, was in dienst gegaan in 1866 toen Italie tegen Oostenrijk het zwaard trok. Zij schaarde zich in de krijgsgelederen om haren broeder, die gehuwd en vader van zes kinderen was, bij zijn gezin te kunnen laten blijven. Met buitengewone ligchaamskracht begaafd (zij werkte in de mijnen van Opper-Piemont)wist zij, tijdens de mobiel- making, den dokter, met de keuring belastte verschalken. Te Custozza behaalde zij door zeer schitterend gedrag de medaille voor militaire verdienste. De krijgsdienst beviel haar, en zoo bleef zij, na den oorlog in de gelederen. De koning van Italie heeft haar thans het ridderkruis ver- eerd voorts bevolen dat zij onverwijld naar hare familie moest terugkeeren en haar een jaargeld van 300 livres toegekend. Te Venetie is slechts sprake van het volgend tragische voorval De docliter van een gegoed burger, mej. C.uitmuntende door hare schoonheidonderhield sedert een geruimen tijd een intieme belrekking met een jongman van een oud-adellijke familie, welke deze liefdesgeschiedenis met leede oogen aanzag. Eenige weken geleden werd de jongman aan het ziekbed gekluisterd en daardoor de beide gelieven van elkander ge- scheiden. Voor een paar dagen begaf de jonge dame zich naar het eiland Murano. Toen zij het Franciskaner klooster voorhijging trad zij de kerk binnen en bezocht daarna het kerkhof. Een nieuw en prachtig grafteeken trok haar aandacht. Genaderd zijnde om het opschrift te lezenlas zij den naam van haar geliefdedie sedert veertien dagen overleden was. De ongelukkige viel in zwijm en toen zij tot zich zelve kwam was zij krankzinnig. Aangaande de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanualmaat- schapp>j wordt ons het volgende medegedeeld: Het werk werd in September voortgezet met 400 tot 500 arbeiders, 10 stoombaggervaartuigen, 220 tot 310 grondschouwen en 16 tot 19 sleepstoombooten. Noordzeehaven. In het geheel werd van af 1 Julij 1875 gebag- gerd, in de vaartuigen gemeten, 4,230,250 kub. meter, waarvan 41,250 kub. meter in September. Het getal werkdagen bedroeg 15, vorige maanden 1231/2, te zamen negeneerstc maanden 138 1/2, tegen 133 3/^ in 1878.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2