1879. Vrijdag, 51 October. IV°. 44. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der A.dvertcntien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. H aar lent ni er meer 'a Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 22 tot 28 October 1879. Landbouw. II A A It L IMH K It M E E K i i i. i Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJiterljjk Woensdag.) Groote Letters worden na#£,.hare plaatsrnimte berekend. Zondag 2 November a. s. 's morgens ten 10 lire, zal de godsdienstoefening in de Herv. kerk te Hoofddorp worden waargenomen door Ds. van Arkelvan Bloemendaal. Ds. van der Dussente Rhenenheeft voor het heroep naar de Herv. gemeente Haarlemmermeer bedankt. Tot hulp-onderwijzer aan de School N°. 9 is benoemd F. W. van Oppen. Aan J. Waage is bp zijn verzoek eervol ontslag verleend nit zijne betrekkiug van hulp-onderwijzer aan School N°. 8 en znlks met ingang van 1 Januarij 1880. I)e Begrooting der Gemeente is zonder verandering vastge- sfeldzooals die door Burgemeester en YVethouders was aangeboden. W. GEBORENGuurtje, dochter vail J. Wiedijk en P. Zeekant. Lam- bertus, zoon van L. Vlegels^en J. Krijnen. Adriana, dochter van E. Louter en S. Braakman. Maria Pieternella, dochter van A. Borst en N. van Laar. Petrus, zoon van P. J. Vermunicht en C. Spangers. Martinus, zoon van P. Baartman en C. Abel. Cornells, zoon van J. Bette en L. M. Cpenradi. Wilhelmina, dochter van A. van Wijk en T. .T. de Bie. Pieter, zoon van Geertruida Schouten Neeltje, dochter van J. Groet en J. Doets. Hendriena Maria, dochter van C. H. van de Pol en M. _J. van Wijk. Maartje, dochter vSh.M. van Tol en P. Hogonboezem. Tennis, zoon van P. Kooij en A. MartiiC OVERLEDENMariaoud 4 maandendochter van C. Grotenboer en F. Walraven. Willemoud 5 weken, zoon van C. Elsinga en J. Bogaard. Johanna Cornelia, oud 15 jarendochter van B. Bakker en M. Otte. Cornell's, oud 1 dag, zoon van J. Bette en L. M. Coenradi. Kornclis, oud 2 jaren, zoon van K. Monteau en J. Meurs. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van A. van Krimpen en M. Overbeek. ONBERTROUWD T). van Brederode met M. C. Taelsman.J. Meijer met M. M. Makkenze. A. Montague met W. A. Hendriks. D. Ruiter met A. de Graaf. C. de Groot met M. van der Beek. GEHUWDgeene. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaarf 1.50. Voor onvermogendennihil. Voorhanden nieuwe catalogussen. Op den 27 October jl. is.een kind 2 jaren oud van Kornelis Monteau, wonende in de Lisserbroek, in een sloot gevallen en verdronken. De schippers ondervinden tegenwoordig maar al te zeer hoe slecht de toestand van het vaarwater is in de Nieuwe Meer bij de Ringvaart. Bijna dagelijks ziet men schepen, zelfs die niet diep geladen zijn, aan den grond zitten. Het is meer dan tijd, dat hierin verbetering worde aangebragt. Met het oog op de drukke scheepvaart, is het wenschelijk dat men spoedig tot uitdiepen overga. Capelle {Langstraat)29 October. Het aankoopen van vee, voor de winterstallingblijft in deze streekeven druk als in vorige jaren, aanhouden. Men brengt thans voor hetzelfde geld drie koeijen rnede tegen twee in het vorige jaar. Voor voederter bevordering van de melkgift, wordt weder ruim- sehoots gezorgdwant dagelijks worden aanzienlijke partijen pulpe aangevoerd, welk voeder bij ondervinding gebleken is, goed te zijn. In leverantie-booi gaat voor het oogenblik weinig omwel worden nu en dan enkele partijtjes afgeleverddoch die waren meest voor eenige weken reeds verkocht. De bandel in kalfkoeijen biijft zeer slap en nu de weitijd zoo goed als geeindigd is, kan de veebouder rekenendat hij de weide dit jaar geheel toegeeft. Ook in koeijen voor de slagtbank bestemdblijft de handel zeer traagzoodat men voor 60 a 70 cents per kilogr. naar de beste kwaliteit mag vragen. Jong slagtvee kan men voor 40 a 50 cent per kilogr. koopen. Alklliaar28 October. Aan de heden gehouden hard- draverij met paard en chais werd door 22 paarden deelge- nomen. De prijs f 250 is behaald door de Susanna van C. Paarlberg, te Zijpe, berijder J. Koster; de le premie /100 door de Bismarck van S. Nijdam, te Dronrijp, berijder F. Koopmanen de 2e premie f 50 door de Fortuna van Jhr. Quarles van Ufford, te Loosduinen, berijder P. van Santen. Amsterdam. Te Weesp en verscheidene andere plaatsen wordt thans goed rundvleesch verkocht voor 70 cts. per kilo. Hier ter stede komt door de coneurrentie langzamerhand eenige daling in de prijzen. Toch beleven de vleeschhouwers nog een gulden tijd want daar de prijzen der varkens weinig of niets naar beneden gaan en de varkensslagers dus niet afslaan, eet alles tegenwoordig rundvleesch. Zaturdag avond stonden voor eene groote slagerij, waftr h'et vleesch een halven stuiver beter- koop was dan eld«rsdji de buurt, sirfkoopsters tot bijna op de groote steenen.j E^tapider v}eesc#5pwer, nja^ver van daar, die anders een mafig winkeldabiet h^ft, vaj-jcocht Zaturdag^ bijna drie zware beesten schoon op. Sotamig^treehouders, die om geld verlegen zijnverkoopen liever hun vee dan bun effecten, en van daar, dat er uit de hand soms spotprijzen worden betaald. Iemand in de nabijheid van Amsterdamdie in het voorjaar een rnageren os kocht voor /160, heeft het dier den geheelen zomer vetgemest en kan het nu verkoopen voor 125. Men verzekert ons, voor waardat een slagter de vorige week een puikbeste k4e van ruim 500 pond kocht voor f 107. Het goedkoopst wordt, meeneu we, tot dnsver nog verkocht te Beverwijkwaar een slagter le kwaliteit a 36 en 2e kwa liteit a 22 cent per pond heeft doen omroepen. De N. R. Ct. zegt dat sommige slagers te Amsterdam aan deu drang der omstandigheden moeten toegeven en dus bij dezen werkelijk goed vleesch voor 0.40 per J/a KG. verkrijg- baar is, wat eigenlijk toch nog 25 pet. te hoog is. Deechte, nette slagers evenwel laten nette menschen nog dezelfde prijzen betalenals toen het vee ongeveer tweemaal zoo duur was, Het is zeker in dit geval benydenswaardiger een net slager dan een net vleeschbehoevend burger te zijn. De schooltuinenhier te lande nog geheel onbekend, wor den in het buitenland meer en meer gewaardeerd niet slechts wordt in die inrigtingen de schooljeugd practisch in den tuin- bouw onderwezen maar ze dienen ook om goede moesgroenten en uitnemende ooftsoorten bij de landbouwers bekend te maken. In Belgie zijn ze reeds aan vele plattelandsscholen verbouden; in Frankrijk bezaten in 1876 van de 59,021 openbare lagere scholen 27,958 schooltuinen en in het nieuwe wetsontwerp wordt de schooltuiu krachtig aanbevolen; in 1871 vond men bij 7258 scholen in Zweden 2000 goed ingerigte schooltuinen. Bij de slechte resultaten die de oogst in Europa over het rlgemeen opgeleverd heeft, is het dubbel aangenaam te kunnen constateren, dat het in Amerika juist e'en zeer voordeelig jaar is geweest. De katoenoogst levert een half millioen balen boven het gewoDe bedrag; tabak 12 millioen pond en suiker 200,000 vaten meer dan de grootste opbrengst van vorige jaren, ter- wijl in de noordelijke staten 20 millioen bushels boekweit en 80 millioen bushels koren meer binnen gebragt zijn dan de oudste lieden zich kunnen herinnecen dat ooit het geval was. Ook omtrent den veestapel luiden de berigten van gene zijde van den Atlantiscben Oceaan buitengewoon gunstig. De Russische Staatscourant maakt eenige verordeningen be kend, waaruit blijkt, dat Rusland eindelijk ook krachtig tegen de veepest denkt te velde te trekken. De ervaring heeft lang genoeg geleerd, dat zonder ernstige pogingen van Rusland, de ziekte nooit te weren zal zijn en geheel Europa steeds gevaar loopt. Rusland zal nu ook alle zieke en verdachte dieren doen doodenen wel tegen dadelijke schadevergoeding. Deze laatste echter vervaltals de bezitter van het zieke of verdachte vee de aangifte verznimt. Als men let op hetgeen Rusland onlangs deed, toen de menschenpest zich begon te ontwikkelen in 't Astrakansche, dan mag men alle hoop koesterendat het nu ook deze zaak er enstig zal ter harte nfemen. De Staats-Courant bevat de statuten van de naamlooze ven- nootschap „Maatschappij van Landbezit te Mijdrecht," te vestigen te Mijdrecht. Deze Vennootschap wordt opgerigt met een kapitaal van een millioen gulden heeft deu heer de Voogt burgemeester te Mijdrecht, tot directeur, en de heeren A F. LensJ. Dunlop H. J. Heuvelink jr. te Arnhem en D. Tol te Hoorn, tot commissarissen zij heeft ten doel het aan koopen en exploiteeren van gronden in de drooggemaakte plassen van de zoogenaamde Ronde Veenen te Mijdrecht. Te Ede, en te Geldersch-Veenendaal is de aangekondigde vergadering gehouden van de afdeeling Neder-Veluwe der „Ge!dersche Maatschappij van Landbouw", ter bespreking van de afwatering der Geldersche Vallei. Zoowel te Veenendaal als te Ede waren vele belangstellenden opgekomenen de tneesten der aanwezigen betuigden hunne ingenomenheid met het plan, een adres aan de Staten van Gelderland en Utrecht te zendenwaarin verzocht wordt voor de geheele Geldersche Vallei (97,000 hectaren) een waterschap op te rigtendat alle handelingen van de tegenwoordige polderbesturen kan regelen en orde kan brengen in den ordelooiett toestand. Het adres werd ook te Ede van een groot aantal handteekeningen voorzien, en vooral te Geldersch-Veenendaal, kan men nit den mond der landbouwers zelven vernemen, hoeveel belang zij bij de zaak hebben eu hoeveel schade zij dezen zomer door den hoogen waterstand hebben geleden. Te Zwaluwe hebben efln zestigtal pachters van domeinen van Z. K. H. prins Frederik wegens de op den landbouw zoozeer drukkende tijdsomstandigheden zich tot Z. K. H. ge- wend met de bede: dat'de met dit jaar ingaande verhooging van pachten mogt worden te niet gedaan. Men deelt ons mede: Wil men de aardappelen goed be- warendan berge men ze niet in kelders of kuilen, die meestal vochtig zijn, maar legge ze in een dunne laag op zolderomgeven door een band van turf. Die drooge ligging doet den aardappel goed en verbetert de kwaliteit. Men dekke ze daarna met een laagje zeegras tegen de vorst (slechts 5 kilo per vierkante el is voldoende). Het jaar 1879 zal voor Egypte onder de goede jaren ge- teld wordenwat de landbouw voortbrengselen betreft. Dc was van de Nijl is meer dan 24 voet, minder dan deze hoogte ware reeds genoeg om een goeden oogst te verzekeren zonder vrees voor overstrooming. Men scbrijft aan de Leidsche Courant: Gemiddeld half October is het meeste vee gestald. Er was geen gras meer op de weilandendie toch na zooveel nattigheid in het geheel niet op hun verhaal gekomen waren. Zulk vroeg stallen met zoo weinig hooi valt den landman erg uit de hand. Om hierin eenigzins te voorzienkomt de beetwortel als voedsel voor het tnelkvee dit jaar zeer in aanmerking. Het toedieuen van den beetwortel verschaft echter meer opbrengst van melk dan eene betere hoedanigheid. De ongekende welvaart in Zeeland ten opzigte van den handel in aardappelen heeft dit jaar niet stand gehouden. Zonder de wijd vermaarde jammen tot wintervoorraad achtte men over het algemeen het niet te kunnen stellen. In gelijke mate als de Zeeuwsche boer het hoofd opstak bij dit ver- schijnsel, gevoelt hij zich nu ter neer geslagen. Er zijn in Zeeland veel meer onrijpe, glazige, dan rotte aardappelen bevonden, want de plasregens hebben den knol bij den was- dom gesmoord. Nu wordt Saksen bezocht door Nederlanders DenenFranschen en anderen, en Saksen levert een gezon- densmakelijken aardappel, al wordt hij niet zoo voedend geacht als de Brielsche jamtegen maligen prijs. Met dien aardappel als wintervoorraad zal het waarscbijnlijk toch wel te doen zijn. Ware de oogst in Zeeland nog maar gelukt, de boer zou de markt wel gedwongen hebben. De onont- beerlijke jam zou bijna tegen goud geld hebben opgewogen. Naar ons wordt medegedeeld, zonder nogtans voor de waarheid van het berigt te durven instaan, zou er ergens te Haarlem een fabriek bestaau van „duinaardappelen". Daar worden Duitsche aardappelen van gelijke grootte uitge- zocht, van alle klei gezuiverd, afgeborsteldeenigzins be- vochtigd en dan in droog duinzand rondgewenteld. Op deze wijze behandeldleveren Duitsche aardappelen de meeste winst op. Tengevolge van een op de algemeene vergadering der Gel dersche Maatschappij van Landbouw te Tiel, door Z. K. II. Prius Alexander der Nederlanden gedaan voorstelwerd ten vorige jare door het Hoofdbettuur dier Maatschappij een commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de beste inrigting van veestallen inzonderheid met het oog op den gezondheidstoestand van het vee. Deze commissie schreef een prijsvraag uitwaarbij gevraagd werd een ontwerpbe- staande uit teekening en beschrjjving van eeu veestal, ingerigt overeenkomstig de toestanden van den landbouw en in ver- band met de boerderijen in Gelderland. Voor het best ge- keurde ontwerp werd de groote gouden medaille van voor- noemde Maatschappij uitgeloofd. Op deze prijsvraag zijn 14 antwoorden ingekomen, van welke, op voorstel der commissie, door de algemeene vergadering der Maatschappijdit jaar te Nijmegen gehouden, bekroond werd het ontwerp, ingezonden onder de zinspreuk „Theorie en practijk", waarvau vervaar- diger bleek te zijn de heer W. Langhout Gzn., architect te Amsterdam. De teekening en beschrijving van dit ontwerp zullen in het eerlang te verwachten nummer van de Mede- deelingen en Berichten der Maatschappij, in druk verschijnen. Een tweede ontwerpingezonden onder het motto „Thaer", vervaardiger de heer H. W. Nachenius, ingeneur-architect te Haarlemwerd de zilveren medaille waardig gekeurd en zal volgens besluit der algemeene vergadering in de Mededeelingen van een volgend jaar worden opgenoraen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1