1879. Vrijdag, 14 November. No. 46. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Haarlem mer meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 5 tot 11 November 1879. Landbouw. II AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterHfk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Aanvang der godsdienstoefening in de Herv. kerk te Hoofd- dorp, op Zondag 16 November as., des morgens ten 10 ure. Alsdan zai optreden Ds. N. Tijdeinanvan Nieuw-Vennep. Bij de op 4 November jl. gehouden stemming voor vier leden van het Kiescollege der Hervormde Gemeente te Nieuw- Vennep, zijn als zoodanig gekozen de heerenJ.vanVuuren, B. van BesooijenT. ter Louw en J. de Graaf. GEBORENKlaas, zoon van J. A. Smidt en D. Visser. Joachem zoon van J. Kool en J. van Schuppen. Margaretha Adriana, dochter van J. van Krimpen en G. Schreuder9. Pietertje, zoon van J. W. Wesselius en J. de Koning. Adriana, dochter van M. de Zwarte en H. Filius. Ivo, zoon van J. Verbeek en S. de Graaf. Trijntje en Lubbertje Bereudina, (tweel.), dochter9 van G. Kooring en H. Kra mer. Huibert Willem zoon van S. Spruitenburg en L. van Dalen. Teunis, zoon van J. Dekker en J. van tempt. Arendje, zoon van J. van Dijke en E. J. Romers. Johanna, dochter van P. Dekker en A. Rietveld. Aartje Corneliadochter van C. Hak en A. Heijsteeg. Cornelia Antonia, dochter van A. van Someren en C. Teenwis. Maria Jacoba, dochter van M. van Dalm en A. Molenaar. Jacomina, doch ter van J. Louwerse en J. Katboord. Elisabeth, dochter van C. Smit en E. Schonten. Neeltje, dochter van J. Markns en T. Huisman. Aagje, dochter van S. Blok en A. A. Engel. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van M. Janseu en A. Landwehr Johann. OVERLEDENJan de Wit, oud 65 jarengehuwd met A. D. van Es. —i- Engel van Keulen, oud 43 jaren, gehuwd met J. Ilorrevoets. Ernst, oud 18 maanden, zoon van W. Schreudcr en J. Los. ONDERTROUWD: L. van Elst met E. L. A. Becker. GEHUWD: D. van Bredei-ode met M. C. Taelmau. J. Mcijer met M. Makkenze D. Rniter met A. de Graaf. C. de Groot met M. v. d. Beek. ECHTSCHE1DINGtusschen D. Croesen en D. Masen. Het was op het einde der afgeloopeu maand 40 jaren ge- leden dat de heer A. van Riessen in dienst kwam bij de droogmaking van het Hanrlemmermeer. Het Bestunr en de Dijkgraaf van den Polder gaven dien heer blijken van waar- deering door de aanbieding van fraaije geschenken, en ook de gezamenlijke ambtenaren en werklieden van den Polder toon- den in de afgeloopeu week hunne hoogachting voor den beer van Riessen, door de aanbieding van een geschenk. Den 13 November 1879 zijn op de Vee- en Paardenrrarkt te Hoofddorp aangevoerd 46paarden, 7 hittcn 84 runderen en 1 ezel. De handel was stiluitgenomen in ernige vette koeijen welke naar tijdsomstandigheden goede prijzen liebben bedongen. Sloterdijk. Het stelen is ook bier aan de orde van den nacht. En de dieven dragen zorghun werkzaainheid niet tot een deel der gemeente te beperken maar over den geheelen omtrek uit te breiden. Pas heeft men een boer een schaap uit de weide gehaaldof een ander wordt van al zijn kippen beroofd. Huismoeders, die verzuimd hebben voor donker de bleek in te halen worden welwillend ontslagen van de moeite de wasch verder in orde te brengen als z(j op het bleekveld komenis geen stuk meer aanwezig. In een afgelegen ge- hucht beproefde iernand in een boerenwoning een raam open te schuiven, doch werd terwijl hij daarmede bezig was, ver- rast door de komst van den zoon des hnizes, die een geladen geweer op hem aanlegde. De ongenoode bezoeker zocht spoedig heil in de vlugt. Capelle (Langstraat)12 November. De handel in leverantie- hooi is sedert eenige dagen iets vlugger; eenige partijtjes werden algeleverd tot 19.50 a/20 per 500 kilogram. Tot dien prijs kan men de beste kwaliteit tegenwoordig verkoopen, doch velen zijn daartoe nog niet geneigd. Stalvee is door de veehouders uit deze streek weder veel ingekocht, en natuurlijk tegen veel lagere prijzen dan in het vorige jaar, doch niet naar evenredigheid van hetgeen in de laatste weken bij verkoop voor kalf- en slagtvee gemaakt werd. De vette koeijen le kwaliteit worden thans tot 50 a 55 ct. per kilogram verkocht; jonge slagtbeesten kan men tot 40 ct. en minder koopen. Druten12 November. De laatste pluk van den tabak, zoogenaamde „zuigers", is binnen en in de daarvoor bestemde scburen ter drooging opgehangen. Over het geheel geeft het tabaksgewas, ondanks het gure voorjaars- en natte zomerweer reden tot tevredenheid. Hoorn12 November. Op de groote najaars koe-markt alhier gehouden, werden ongeveer 9000 stuks vee aangevoerd, over het algemeen van de beste kwaliteit. De handel in de beste kwaliteit was eerst vlug, later iets minder, er werden hooge prijzen besteed. In de tweede soort was de handel ook vlug, doch met mindere prijzen. In de mindere soorten was de handel over het geheel stug met lage prijzen. Tjerkgaast12 November. In dit dorp en de omstreken hoort men herhaaldelijk van oogziekte onder de schapen, die epidemisch schijnt te zijn. Hierdoor aangetast, worden de schapen totaal blind zoodat zij menigmaal in de slooten loo- pen. Als middel om het verdrinken te voorkomenkoppelt men ze aan elkander. Deze ziekte duurt meestal van drie tot vijf dagen. Nieuwediep, 1 1 November. Enkele huisvaders alhier heb ben dezer dagenop het voorbeeld van elderser de proef van genomen om onder elkander eene koe te slagten. Zij kochten op de markt een uitmuntendgoed doorweid beest van ruim 500 halve kilogram (le kwaliteits gewigt)en na dit te hebben laten slagten kwam hun bet vleeschna attrek van alle orikostenop 27 cent het halve kilogram. In Opper-Silezio wordt bittere ellende geleden ten gevolge van den buitengewoon slechten oogst. De aardappeloogst be- draagt gemiddeld 55 pet. minder dan in andere jaren en de oogst van great) en veldvruchten 80 tot 70 pel. minder. In sommigc streken slaat hongersnood voor de deur. De regering heeft maatregelen genomen. Door de Maatschappij tot exploitatie van Veetransporten te Utrecht zijn 46 waggons, beladen met ruim 600 stuks vee, nanr het buitenland verzonden. Te Wijhe zal een der grootste veehouders uit die streken de heer H. van Marie, de Deensehe zuivelbereiding in haar geheelen omvaug invoeren. Tot dnsver wordt die methode in de IJsselstreken slechts voor een gedeelte gevolgd. De Staats-Courant bevat een Koninklijk besluit van 3 No vember 1879 tot intrekking van het Koninklijk besluit van 3 Julij 1875 betrekkelijk het verbod tot in- en doorvoer van aardappelen uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Canada, alsmede van afval van deze aardappelen, enz. De tentoonstelling van werkluigen, betrekking hebbende op het draineren van lariderijen die te Rome zou gehouden wor den in den loop der vorige maand, is uitgesteld tot Mei 1880. In het tjjdperk van 5 October tot 1 November 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten door longziekte aangetast 2 runderen in Zuid-Holland. In het vorige tijdperk van vier weken waren vijf runderen door die ziekte aangetast. Een varkensslagter te Berlijn die altoos had beweerd dat al het geschrijf over het sevaarlijke van trichiuen louter ver- zinsel was, besloot eindelijk de proef op de som te geven. Van een door hem geslagt varkenhetwelk door de deskun- digen werd verklaard met trichinen te zijn besmet en daarora ook werd in beslag genomenat hij op de veemarktten aanschouwe van een aantal slagters en veekoopers een stuk raauw spek op. Het duurde evenwel niet lang of hij bemerkte dat zijn ongeloof geen steek hielden thans ligt hij in het ziekenhuis zoo gevaarlijk, dat het zeer twijfelachtig is of hij er van zal opkomen. De tarwe kostte verleden week in Engeland gemiddeld 30.20 het quarter (bijna 10 hectoliter) of f 6.80 meer dan verleden jaar. De oogst was er sedert 1816 niet zoo slecht als ditmaal. De gemiddelde opbrengst per acre tarweland in het Vereenigde Koningrijk is 29% bushel, of in het geheel, daar een quarter 8 bushel bevat, 11,278,400 bushel. Dit maal bedroeg de gemiddelde opbrengst per acre slechts 18 bushel, terwijl de hoedanigheid van den korrel mede ver be- neden het middilmatige is. Het gevolg is, dat Engeland van het tot eigen consumptie benoodigde graan ongeveer drie vierden in den vreemde zal moeten koopen. De Times berekentdat dit verschil met andere jaren der bevolking te slaan zal komen op een uitsave van 50,000,000 pond sterling enkel voor brood. Daar de meeste andere gewassen al even treurig uitgevallen zijnzoo kan men denken hoe groot het totaal wel wezen moet van het door den jongsten zomer aangerigte deficit. Blijkens van den Resident van Bantam onlvangen berigt heerscht de runderpest ook in het onderdistrict Tjigohong (district Tjirocas, afdeeling Sprang). De Java-Bode zegt, dat de veepest in het Tangerangsche groote verwoestingen aanrigt; in vijf dagens tijds werden niet minder dan 7 40 stuks vee afgemaakt. Ook in de afdeeling Meester Cornelia komen vele gevallen voor. Van de maand April af is nu reeds, ter be- strijding van de veepest, 1,150,000 uitgegeven, en men vreest dat de volksramp naar Midden-Java zal overslaan. den Dag tegen overschatting van de overwinning, door de Hollandsche boter te Londen behaald. De prijs is daar be- haald met versche boter, en het kornt er voor onzen boter- handel op aandat wij duurzame boter verkrijgen en dat onze zuivelproductie voldoe aan de eischendie in Ned-Indie, Japan en Chinain den woord in de tropiscbe gewesten, ge- steld worden. De statistiek leert, dat wij ons tevreden stelien met de bescheiden rol van boter en kaas te leveren aan Groot-Brittannieen aan Denemarkeu en Zweden de meerdere voordeelen gunnen van export naar tropiscbe gewesten. Ter wijl Nederland voor 18 millioen gulden aan boter naar Enge land vervoert, bedraagt de geheele uitvoer naar Oost- en West-Indie, Afrika, enz. naauwelijks 1 millioen. Denemarken daarentegen voert alleen voor een waarde van 20 a 25 mil lioen zuivel naar China en Japan. Dat is de kwestie van onze oud-Hollandsche wyze van boterbereiding. Onze boter is (wij nemen den regel en niet de nitzondering) niet duurzaam en minder dan de Deensehe voor verzending naar tropische ge westen geschikt en daarin kan de Schwarzemethode tegemoet komen. Men deelt aan de Stic/itsche Courant mede: De aanvoer van Duitsche aardappelen naar hier is steeds verbazend groot; zoowel per spoor als langs den waterweg worden duizenden hectoliters aangevo rd. Zij, die nimmer in aardappelen handel dreven doen thans eene reis naar Duitsch- land, koopen daar eenige duizenden hectoliters tegen den ge- middelden prijs van f 1.75 tot f 2.25, en voeren die bij ons in, waar de aardappelnood hoog is. Ieder zegt, natuurlijk op het ad vies van speculantendat er in den aanstaanden winter geene aardappelen te krijgen zullen zijn. De vrees van de bevolking, want dit zit er nu eenmaal in, is oorzaak dat deze quasi-kooplui goede zaken maken. Er zijn er die pi. m. 2000 hectoliters aanvoerden en hieraan ruim 2600 verdienden. Vele kooplieden, die in het begin van September scheepsla- dingen naar hier lieten komen, kochten de aardappelen voor 1.2 5 per hectoliter in en zetten deze om voor 4.50 a 5 dat deze lui goede zaken maken, bewijst het feit, dat een hunner reeds een aanzieulijk bedrag verdiend heeft. Op deze winst jaloerschhebben zioh vele kleine quasi-koopliedcn op- geworpendie mede aardige sommetjes verdienen. Het laat zich aanzien dat enkele dier lieden zeker wel van daag of morgen tegen de lamp zullen loopen. Algemeen klaagt men: waailijk, de handelaren in aardappelen hebben gretig ge- bruik gemaakt van den mislukten aardappeloogst; het laatste is slechts gedeelte waar, slechts de lielft van den gemiddelden oogst is verloren. De MiddeUurgsche Courant vermeldt tevensdat nu ook uit de Oostzeeen wel van Stettin, geheele scheepsladingeu aardappelen worden afgezonden met bestemmiug naar Belgie. De heer Jongkindt Coninck waarschuwt in het Nieuws van De Engelsche correspondent van het Nieuws van den Dag bragt een bezoek aan den hoofd-inspecteur van het Engelsche veeartsenij-departemerit en deelt van het gesprek o. a. het volgende mede, dat op onzen vee-uitvoer betrekking heeft. Hij bragt hulde aan de krachtige maatregelen, die de Nederlandsche Regering aenomen had om de longziekte tegen te gaan. Hij was geneigd om zelfs te erkennen, dat de Re gering als een voorbeeld kon gesteld worden, maar en dat wenschte hij uildrukkelijk in het licht te stelien er bestaat een groot verschil van opvatting tusschen de Britsche en de Nederlandsche Regering otntrent het klaauwzeer en de tongblaar. Het kwam hem voor, dat men in Nederland veel meer vrees voor de longziekte (pneumonia) dan wel voor klaauwzeer en tongblaar koesterde; dat men de laatste ziekten onderschatteen dat de bestrijding daarvan niet van dezelfde energie getuigt, als waarmee tegen verspreiding der longziekte gewaakt wordt. In Engeland wordt tongblaar en klaauwzeer veel ernstiger dan in Holland opgenoraen en met leede oogen wordt op het Ministerie opgemerktdat Nederland het kwaad niet even gewigtig opneemt. „De hoofd-inspecteur had een register voor zich open lig- gen en wist dadelijk met dag en datum het aantal aange- voerde schapen en kalveren aan te geven. Dat gaat bij dui zenden en het is dus zeer verklaarbaardat Engeland, wat Holland betreft, op klaauwzeer enz. het oog gevestigd houdt. „Toen ik aan het eind van het onderhoud vroeg, of naar zijn prive oordeelde verordening tot onmiddellijke slagting van vee aan de landingsplaats spoedig zou kunnen opgeheven worden, was het antwoord zeer gereserveerdmaar dit herhaalde roijn zegsman nog eens: „dring er bij uw landge- nooten op aan, dat dezelfde kracht en energie, waarmede tegen de longziekte gestreden wordt, ook in niet mindere mate gebezigd worde, waar het klaauwzeer en tongblaar betreft". In verband met bovenstaande mededeeling moge herinnerd worden, dat op de vergadering der Ned. Maatsch. tot be- vordering der veeartsenijkunde de vraag ter sprake kwam, of

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1