1879. Vrijdag, 28 November. No. 48. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarleimnermeer. Landbouw. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 19 tot 25 November 1879. Brand in den Houtrakpolder. IIA A R L E M M E R M E E ft Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFEENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Uiterltfk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Voor den op 26 November 1879 door Dijkgraaf en Heem- railen van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanlesteding tot het verhoogen van twee vakken Jaagweg met bermen tusschen den Bennebroeker- en Venneperdwarsweg, is inge- schreven als volgt: (Isor Ti. Bronwer, t» Gaada,voor 2,883. J. Waal, te Nieuwer-Amstel3,300. A. H. A. Verbnrg, te Amsterdam, 5,028. J. v. d. Heuvel Az., te Haarlemmermeer, 3,390. A. den Breejen, te Haarlemmermeer, 2,855. Corstiaan Bos, te Haarlemmermeer, 2,690. D. Boos, te Haarlemmermeer2,945. Tot predikant bij de Herv. gemeente Haarlemmermeer, is beroepen Ds. Guldenarmte Nieuwpoort. Zondag 30 November as., des morgens ten 10 ure, zal de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Hoofddorp wor den waargenomen door DL Swaluwe van Zandvoort. Tot notabelen der Hervormde gemeente te Haarlemmermeer zijn herbenoemdde heeren: J. BolkesteinC. Biesheuvel en P. van Reeuwijk, en werd benoemd de heer J. van Zijverden, GEBOREN: Maria, dochter van K. Monteau en J. Mecus. Cornells zoon van P. Zijp en T. Hamburg. Jacobus, zoon van A. van den Berg en D. Kistemaker. Adrianns, zoon van A. van den Assem en P. van der Groef. Johannes Vincentius, zoon van G. Kerkvliet en C. van Eg- mond. Dingemanzoon van P. van der Beek en A. J. Moolenaar. Jan, zoon van P. Hijstek en M. Hijstek. Peter Johannes, zoon van JMiddelkoop en G. de Graaf. Maria Theodoradochter van T. Tit en J. van der Burg. Cornelis Nicolaas zoon van W. Vreeken en D. J. van den Brink. Hermanus, zoon van J. Jonkman en G. Spijker. Pieter, zoon van B. Klaassen en E. Bier. Jannetje, dochter van A. Goudswaard en A. Kavelaar. Maria Ersienadochter van W. Bakker en W. van Ooijik. Leonardus, zoon van A. Vermeulen en M. de Groot. Maartje Susanna, dochter van J. de Graaf en R. Gerritsen. Cornelia Adriana, dochter van G. Hagen en A. A. de Boer. Arie, zoon van J. Keijzer en M. Kapteijn. Cornelis Hugozoon van C. II. van Tol en W. Everse. LEVENLOOS GEBOREN: geene. OVEULEDEN: Huibert Willem, oud 11 dagen, zoon van S. Spruiten- burg en L. van Dalen. Johannes van der Lee, oud 72 jaren, gehuwd met Tenntje Roza. ONDERTROUWD: geene. GEHCWDL. Elst (wednr.) met E. L. A. Becker. een heele scheepslading kolen geborgen warengaf weldra zulk een vlamdat de brandende korenschelven daarbij slechts kaarsen geleken bij vol daglicht. Daar de polder zeer afgezon- derd ligt van de dorpen Halfweg en Spaarndam en hier geen spuit aanwezig is, duurde het tot twee uur eer de eerste spuit (van Halfweg) ter plaatse was. Die van Spaarndam kon eerst tegen 4 uur hulp komen bieden. En ofschoon alien zich uitermate van hun taak kweten, konden de blusschers niet anders dan belettendat het heerenhuis eene prooi der vlam- men werd. Hoe groot de schade is door dezen brand aange- rigt, kan men eenigzins nagaanals men weet dat door het vutir verslonden is: 2000 hectoliter oliezaad, 100 hectoliter aardappelen, 500 hectoliter erwteu en boonen, 2000 hectoliter tarwe, een scheepslading steenkolen, benevens stallen, schuren, landbouwgereedschappenwagens, enz. Een der ijverigste blusschers, een schilder, die gedurende langen tijd aan het huis dier heeren gewerkt had, werd, nadat de Burgemeester in den vroegen morgen was aangekomenonder geleide van twee politiedienaren in hechtenis gebragt. Er zijn vermoedens gerezendat deze het koren zott hebben aangestoken. Niet alleen is er ontzaggelijke schade door dezen brand veroorzaakt, maar ook een 30 a 40 tal werklieden zijn nu zonder werk. Alles was tegen brandschade verzekerd. De Hooge Raad der Nederlanden heeft bij arrest van 20 October jl. regtskracht ontzegd aan het Kon. besluit van 24 November 1829, betreffende de openbare middelen van ver- voer. Iemand die, zonder daartoe vergunning te hebben ver- kregeneen rijtuig had aangelegd met het oogmerk om reizigers en goederen te zamen van Hilvarenbeek naar Til- burg, vice versa, op vaste tijden over te brengen werd door den kantonregter te Oirschotbij vonnis van 15 Maart jl. en in hooger beroep door de arr. regtb. te Den Bosch van alle regtsvervolging ontslagen. In cassatie tegen het vonnis der regtbank besliste de Hooge Raad dat de bepaling van art. 1 van het reglement vastgesteld bij het aangehaalde Kon. besluit niet behoort tot een der onderwerpen waarvan de grondwet de regeling aan den Koning opdraagten evenmin het maken daarvan als strafbepaling bij eenige wet aan de uitvoerende magt is overgelaten. Op dien grond werd het beroep in cassatie verworpen. Volgens de leer van dit arrest zal het dus ieder vrijstaan zonder eenige vergunning van het openbaar gezag, wagen- diensten tot vervoer van personen en goederen tusschen de eene gemeente eu de andere aan te leggen. Maandag-avond te 10% uur ontdekte de vrouw van den machinist van het stoomgemaal in den Houtrakpolder, staande aan het Noordzeekanaaldat er brand was aan de zijde van een der korenschelven van de heeren van der Beek. Onmid- dellijk waren alle omwonenden bij de handdoch hoe vlug men ook ter hulpe schoot, de vlammen bleken nog vlugger te zijn, want ongeveer te 11% uur stonden 5 volgeladen korenschelven en 2 schelven met boonen en erwten in ligte laaie vlam. Aan blusschen was geen denken. Aangewakkerd door een frissche koelte, die op deze vlakte vrij hare werking kon doendeelden de vlammen zich ook mede aan de schuren, de stallen en aan het pas verleden jaar nieuw gebouwde heerenhuis, woning van de heeren van der Beek. Met groote moeite en soms met levensgevaar slaagde men er in de paar- den en rijtuigen uit de stallen te halen. De scbuur, waarin de landbouwgereedschappenhet koolzaadde aardappelen en Ilooril24 November. Op de heden alhier gehouden kleine najaars- of scheimarkt zijn aangevoerd ongeveer 1100 stuks Vee. De handel in de beste kwaliteit was vlug en werden naar den tijd hooge prijzen besleedofschoon men over het geheel, zoowel wat de beste als mindere kwaliteit betreft, 10 per stuk meer heeft besteed dan op de voorgaande of groote markt. Haarlemmerliede. In tegenwoordigheid van het Be- stuur en eenige belangstellendenwerdj den 21 dezer een proef genomen met het stoomgemaalonlangs gesticht bij den Inlaagpoldergemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het stoomluig van 10 paardenkracht beantwoordde aan zijne be- stemming door het in beweging brengen van een scheprad van 5.60 M. diameter, dat het water uiterlijk 1.20 M. hoog moet opvoeren. De net bewerkte machine en het soliede gebouw werden respectievelijk door de Maatschappjj de Atlas te Amsterdam, en den heer Zuithof, aannemer te Haar lem tot volkomen genoegen uitgevoerd. Het stoomgemaal werd ontworpen en de uitvoering geleid door de heeren J. C. de Leeuw en W. F. A. Beijerinck, ingenieurs bij het bureau voor stoombemalingte Amsterdam. Men meldt uit Assen. De verkoop van bladeren uit het Sterrebosch alhier, van wege het Gemeentebestuurzal dit jaar niet gehouden worden, en wel omdat het gebleken is, dat vroeger bij het wegruimen der verkochte bladeren de boomen hebben geleden. (Door dezen verstandigen maatregel te blijven handhaven zal het bosch des te beter in stand blijven. Geef aan den grond terug dat gij hem ontneemtis de groote en voor- naamste les der landhuisboudkunde). Te Varsseveld is, door den administrateur der Veeverzeke- ring-Maatschappijin tegenwoordigheid van commissarissen en eene commissie uit de Bestuursleden van het armenpatrouaat, rekening eD verantwoording gedaan over het 15e boekjaar van genoemde Maatschappij. Hieruit bleek, dat 260 deelhebbers met een kapitaal groot 26,640 verzekerd waren. De reke ning voor schade in ontvangst groot 559.52%, in uitgaaf 229.12%, gaf een batig saldo van 330.40. De rekening voor administratiekosten bedroeg in ontvangst f 358.46in uitgaaf f 31.34 en sloot met een batig saldo (als reservefonds) van 327.12. In 1878 werden voor f 38,271,912 aan boter uit Frankrijk in Engeland ingevoerd. De waarde van den geheelen invoer was 119,448,636, Nederland zond voor eene waarde van twee en een half millioenDenemarken anderhalf millioen, de Vereenigde Staten voor een millioen en Duitschland voor 7,829,916. Hoe groot de uitvoer van aardappelen uit Saksen naar ons land is blijkt hieruitdat een agent te Keulen reeds 600 waggons naar Nederland heeft laten vervoeren. Te Chicago heeft men zich verscheidene weken lang bezig gehouden met een onderzoek naar het voorkomen van trichinen in varkensvleescben ontdekt, dat door elkander in 8 var- kens van de honderd deze dieren voorkomen. Op een stukje vleesch ter groote van 1 kub, centimeter vond men 13 tot 35 trichinen. De proevendie men op ratten heeft genomentoonden aandat deze dieren vleesch kunnen gebruiken waarin zich trichinen bevindenzonder dat het hun nadeel doet. Men heeft een rat zes weken lang om de twee of drie dagen zulk vleesch te eten gegevenzonder dat er zich eenig ziektever- scbijnsel b(j haar vertoonde. Toen dit dier gedood werd, vond men niet minder dan 100,000 levende trichinen in zijn ligchaam. De geleerden, die met het onderzoek belast waren, zijn van oordeel, dat een mensol^, zoowel als ieder dier, van tijd tot tijd een gering aantal trichinen kan binnen krijgenzon der dat het zijn gezondheid benadeelt, en dat het aantal menscheniu wier ligchaam zich trichinen bevinden, grooter is dan men wel denken zou. Om de juistheid van die mee- ning te bewijzen, heeft een van deze heeren 12 levende trichinen opgegetenen drie weken daarna was hij nog vol komen gezond. Bij dit onderzoek heeft men tevens ontdekt, dat een kleine hoeveelheid zwavelzuur, gevoegd bij de vloeistof waarin het vleesch gekookt wordt, voldoende is om al de trichinen te dooden. Men heeft nog niet kunnen bepalen hoeveel zwavel zuur voldoende is, maar het is in elk geval zoo weinig, dat de smaak van het vleesch er niet door bedorven kan worden. In de volgende maand zal er eene vergadering worden ge houden ter vaststelling van de statuten der Vereeniging Be Algemeene Nederlandsche Landbouwraad. Het hiertoe opgemaakt ontwerp bevat onder anderen de volgende bepalingen De Vereeniging stelt zich ten doel het bevorderen van Nederlands landbouw tuinbouw en veeteelt en het voorlichten, zoo zulks gevraagd wordt, der Regering, in zaken die ge- wigtige belangen betreffende. Haar zetel is gevestigd is 's Gravenhage. Lid der Vereeniging kunnen zijn al de Vereenigingendie zich de bevordering van Nederlands landbouw, tuinbouw en veeteelt ten doel stellen. De uitgaven van deu Algemeenen Nederlandschen Land bouwraad worden jaarlijks gedragen door de verschillende toegetreden Vereenigingen, naar een maatstaf, door de alge meene vergadering vast te stellen. De Vereeniging die lid van den Algemeenen Nederlandschen Landbouwraad wenscht te worden, meldt zich daartoe bij den secretaris van dien Raad aan. Opzegging van de deelname moet minstens 6ea jaar te voren schriftelijk geschieden. Al de Vereenigingen, die tot den Algemeenen Nederlandschen Landbouwraad zijn toegetreden, ontvangen een exemplaar van al de door hem in druk uitgegeven stukken. Jaarlijks worden minstens drie algemeene vergaderingen ge houden. De vergaderingen hebben plaats te 's Gravenhage Utrecht of elders, des noodig geacht. Toegang tot en regt van spreken op de algemeene ver gaderingen hebben al de leden der besturen van de toegetreden Vereenigingen. Stemregt hebben allien de afgevaardigden dier Vereenigingen. De ter algemeene vergadering verschenen afgevaardigden brengen het aantal stemmen uit waartoe hunne Vereeniging geregtigd isals Vereenigingen beneden de 500 leden 1 stem. van 5001000 2 stemmen. 1000—2000 3 2000—3000 4 3000—4000 5 4000 leden en daarboven 6 stemmen. Hunne reis- en verblijfkosten worden door de toegetreden Vereenigingen gedragen. De toegetreden Vereenigingen kiezen op de algemeene ver gadering het bestuur van den Raad bestaande uit negen leden. Het bestuur wordt gekozen voor den tijd van negen jaren; de leden zijn niet herkiesbaar dan in een volgend jaar, uit- genomen de na te noemen secretaris en penningmeester. Telken jare, te beginnen 1 Januarij 1882, treedt een lid af, volgens een te maken rooster. Het bestuur kiest uit zijn midden een voorzittereen onder- voorzittereen secretaris en een penningmeester. Laatstgemelde betrekkingen knnnen ook in een persoon vereenigd worden; zullende zoo mogelijk de werkzaamheden aan die betrekkingen verbonden gesalarieerd worden. Het bestuur houdt zooveel malen vergadering als het noodig oordeelt, terwijl de huishoudelijke zaken worden afgedaan door den voorzitter, ondervoorzitter en secretaris. De Vereeniging wordt aangegaan voor 29 jaren, die ge- rekend worden aanvang te hebben genomen 1 Januarij 1880. Men stelt zich voor ter algemeene vergadering in overweging te geven, de jaarlijksche contributie der toetredende Maat- schappijen of Vereenigingen, die in Nederland de bevordering

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1