202 Gemengrde Berigten. REGTSZAKEN. 30Iste §taats-LoterU. 1'rijzen f f der belangen van landbouw, tuinbouw en veeteelt ten doel hebben, ter bestrijding der algemeene kostenniet le hoog te stellen en alzoo slechts te stellen op 25 voor die minder tellen dan SOO'leden, 50 voor die 500 tot 1000 leden75 voor die 1000 tot 2000 leden, 100 voor die 2000 tot 3000 leden, 125 voor die 3000 tot 4000 leden en f 150 voor die 4000 leden en daarboven tellen, alles in billijke verhonding tot bet aantal stemmen, tot welke iedere Vereeniging volgens de outwerp-statuten ge- regtigd zal zijn. De commissie, door het 32e Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres te 's Hertogenbosch benoemdom pogingen aan te wenden tot oprigting van een Algemeenen Nederland- schen Landbouwraadheeft zich acht ledeu toegevoegden is thans zamengesteld als volgt: mr. B. W. A. E. Sloet tot Oldhuis, eere-voorzitterte Zwolle; jhr. mr. C. L. v. Beyma thoe Kingma, te Lemmer; J. Breebaart Kzn., te Winkel J. A. van der Burgh, te Breda; mr. H. Carsten te Hooge- veenjhr. J. M. W. C. de la Court, te 's Hertogenbosch mr. G. D. Pranquinet, te Maastricht; W. Hofman, te Hol- wierde; mr. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, te Slochteren; mr. A. van Naamen van Eemnes, te Zwolle; C. J. van der Oudermeulen, te Wassenaar; mr. C. J. Picke, te Middelburg; dr. M. Salverda, te 's Graven- hagemr. C. J. Sickeszte Lochemmr. M. J. L. baron Taets van Amerongen van Benswonde, te Eenswoude, en P. F. L. Waldeck, van Loosduinen. Eene algemeene verga- dering dezer commissie zal eerlang te 's Gravenhage worden gebouden. Als men een voorspelling in een Engelsch blad moet ge- looven, dan zal het er de eerstvolgende vijf of zes jaren al zeer treurig uitzien. Die nieuwe ongeluksprofetie zegt nl., dat zich tusschen 1880 en 1885, de vier grootste planeten van ons zonnestelsel, Jupiter, Uranus, Saturnus en NeptunuB, zich gelijktijdig in de nabijheid der zon vertooneneen ver- schijnseldat zich sinds het begin onzer jaartelliug niet heeft voorgedaan. Een perihelium of zonsnabijheid van planeten heeft zich intusschen steeds door buitengevvone toestanden op de aarde gekenmerkt. In de 6e en 16e eeuw onzer jaartelling heerschten vreese- lijke pestepidemienen toen kwamen slechts drie van deze planeten in de nabijheid der zon. Nu zij eerlang zich daar alle vier zullen vertoonen, hebben wij, volgens den Engelschen astronoom, het weinig verkwikkelijk vooruitzigt van buitenge- wone hitte en koude, groote overstroomingen en andere rampen, algemeen mislukken van den oogstbesmettelijke ziekten ouder menschen en vee, enz. enz. In het volgende jaardus al zeer spoedig, moeten al die akeligheden al beginnen. En dan nog vier of vijf jaar,'t ziet er inderdaad mooi nit We zullen ons echter maar niet al te ongerust maken. Zulke vooorspellingen zijn er al zoo vaak gedaanzonder dat er iets van uitgekomen is laten we ook nu maar niet veel geloof hechten aan deze ongeluksprofetie en het eerste van die slechte jarendat we al zoo zachtjes aan naderen, rustig en kalmpjes tegemoet gaan. Zoeterwoude. Ondanks vertoogen in couranten over den winter, berigten over veel sneeuw en allerlei voorspellin- gengelooven de boeren althans nog niet aan een zoo vroeg- tijdigen winter. Zij gronden hunne meening nooit op voor- spellingen maar nemen in hunne omgeving sommige dingen waar, waarop zij vertrouwen stellen. Het is gebeurd, dat met Sint Andreas (30 November) op schaatsen werd gereden, doch voor een dag. Er kwam geen winter toen zijn tijd was aan- gebroken en hij bleef geheel weg. Maar als tegen den zuid- westen wind en het sombere weer, waardoor dit jaar zich sedert Junij heeft gekenmerkt, moet komen noordoosten wind en helder weer, zou het winter kunnen worden, meer dan menigeen lief is, en veler, nu bij voorbaat, dichterlijke be- groeting ontnuchteren. Mej. de Weerd, te Deventer overledenheeft voor het /,De Weerd-gesticht" ruim f 200,000 gelegateerd. Behalve velescben- kingen aan partikulieren, heeft wijlen mej. De Weerd nog gelega teerd aan de diakonie der Hervormde gemeente 1000, aan die der Evangelisch Lutherscbe gemeente f 400aan die der Roomsch- Katholieke gemeente 400 en aan die der Israelietische gem. f 400. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 19 tegen 15 stem- men beslotende behandeling der voordragt betreffende het bouwen eener nieuwe Beurs uit te stellen. Aangenomen is het voorstel van den heer Teixeira; om de ingekomen plannen door een speciale kommissie te doen onderzoeken. De uitgifte van nieuwe muntbiljetten zal weldra kunnen aan- vangen. Daar de nieuwe 2l/«-centstukken weinig gewild blijven, zoolang i< ouue centen in omloop zijn is de verdere aanmaak der eerste gestaakt en zijn vele bronzen centen uitgegeven. Van de oude centen is reeds voor f 175,000 verkocht en is voor f 66,000 ten verkoop aanwezig. Door medewerking der besturen van ge- meenten, waar geen betaalmeesters zijn, vooral in het Zuiden, hoopt de Regeering weldra gelegenlieid te geven tot inwisseling van koperen tegen bronzen centen. De Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappijdie hard gevallen is over haar besluit om twee nieuwe stoomschepen in Engeland te laten bouwenheeft medegedeeld dat zij eerst de Maatschappij van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam in de gelegenneid gesteld heeft voor de vervaardiging mede te dingen. Daar deze echter 25 pet. duurder was dan de gunstig bekende scheepsbouwmeester James Laing te Sunderland en de dubbele tijd voor de ailevering verlangdekon er niet aan gedacht worden haar het werk op te dragen. Nabij Putten is gisteren ochtend op den centraalspoorweg een boerenwagen met paard onder een trein geraakt. De wagen werd verbrijzeld en het paard gedood doch de boer kwam gelukkig met den schrik er af. De spoortrein reed ongemoeid door. Een tamboer van het 7e reg. infanterie die te Naarden een stukje blik voor een 25-centstuk heeft uitgegeven, is daarvoor ge- strat't met vervallenverklaring van den militairen stand en zes maanden gevangeuis. Ruim 90 sollicitanten hebben zich in persoon aangemeld voor de betrekking van inspekteur van politie te Purmerendeop een salaris van f 800. Vrijdagavond is aan het spoorwegstation te Gouda een stoker met een zijner beenen onder den trein geraaktwaardoor het tot bij de knie werd verbrijzeld. De man werd naar het gasthuis ver- voerd waar het been is afgezet. Onder de merkwaardighedendie in de bruidskorf der aan- staande koningin van Spanje voorkomen, behoort een paar kousen, gemaakt door een industrieel der Spaansche hoofdstad van uijenschillen Reeds voor de trekking van de loterij der Arnhemsche Ten- toonstelling was aangevangen wist men door wie de eerste prijs getrokken zou worden. raagt menhoe dat zonder bedrog moge- lijk is, dan luidt het antwoord heel eenvoudig nDe eerste prijs zal getrokken worden door twee paardenwant het is een mooi tweespansrijtuig. Jongstleden Zaturdagavond hebben in de monding van de Elbe zeven llinke zeelieden het leven verlorentoen zij de van Amsterdam komende stoomboot, //Medea", kapitein Brouwer, in een boot van de loodsgaljoot, die op het buitenste station zieh bevond, van loodsen wilden voorzien. Kapitein Brouwer deed het mogelijkeom de schipbreukelingen van de gekenterde boot te redden maar het bleek onmogelijk bij den reeds ingevallen donkeren avond. Daar kwam bij, dat een Noordsche bark in voile vaart op de stoomboot afkwam en deze zich haasten moest voorwaarts te stoomen wilde zij niet zelve overzeild worden. Dat de iuwoners van Sloterdijk zeer ingenomen zijn met de bestaande omnibusdienst op Amsterdam, mag worden afgeleid uit het feit, dat een aantal hunner den heer M. Duys, die zich bij - zonder voor de totstandkomiug daar van heeft gelnteresseerdals bewijs van erkentelijkheid een geschenk hebben aangebodenbestaande uit twee zilveren lepels en vorken. - Men deelt aan de //Zutpkensche Courant" iiet volgende geval mede, waaruit blijkthoe wonderlijk soms met jonge weesjes wordt omgesprongen »Een familie te Deventer wenschte een kind van omstreeks drie jaren, welks ouders gestorven en aan welks aanneming en opvoeding voor haar te groote bezwaren verbonden waren, te plaatsen in het „Doorgangshuis" te Dockum. //Voor dat daartoe echter de noodige stappen waren gedaankreeg zij van iemand den goeden raad het kind af te staan aan eene familie te Apeldoorneen kinderloos echtpaar, dat, gelijk hij wist, wel gaarne een weesje zou wenschen tot zich te nemen en groot te brengen. "Maandag jl. vertrok dan ook de arme ouderlooze naar zijn aan staande pleegouders. Maar of nu de zaak niet regt goed beklonken wasdan wel of het arme weesje niet het geluk had in den smaak te vallen van zijn nieuwe papa en mamais niet bekendzooveel is zekerdat reeds twee dagen later de dienstbode met het kind te Zutphen arriveerdeom het, blijkens een adres, dat ze bij zich had, te bczorgenAan het Doorgangshuis der Maatschappij voor Weezenverpleging te Zutphen." //Er ontbrak nog maar aan dat de ongelukkige kleine als vracht- goed met de spoor werd meegegeven, met bovenstaand adres om zijn kopje gebonden. //Daar te Zutphen zulk een //Doorgangshuis" niet bestaat en het pakje alzoo niet besteld kon worden is het, op aanraden der politie aldaar, door de dienstbode maar weer terug bezorgd bij de familie te Apeldoorn, die het nu welligt reeds weer naar die te Deventer heeft verzonden. Toen de befaamde Zwitsersche dief Thali te Lucern ontsnapt was en hij later gcvat weder in de gevangenis gebragt werdvoegde hem een der beambten toe//Nu hebben wij onze maatregelen ge- nomen," waarop Thali antwoordde: »ik ook." Eene opzettelijk voor hem naar alle regelen der kunst ingerigte eel werd hem aan- gewezen en hij met stevige ketenen aan den muur vastgeklonken de deur van buiten met geweldige sloten verzekerd, enz. Dit alles heeft echter niet mogen baten. Den 7 dezer reeds werd het des avonds in de stad bekend, dnt Thali voor de zevende maal ver- dwenen was. Te Westminster, in Massachusetts, heeft zich volgens Ame- rikaansche bladen het ongehoorde geval voorgedaan dat een neger blank is geworden. Dit merkwaardig exemplaar van het Afrikaan- sche ras heet Abraham Prey land, is 68 jaar oud, en sedert 40 jaren onafgebroken werkzaam in leerlooijerijen. Zijne ouders waren vol- bloed negers, en in zijn jeugd was Abraham ook zoo zwart als ebbenhout. Twee-en-twintig jaren geleden vertoonden zich witte vlekken op zijn gelaat en handendie vlekken werden grooter en grooter, totdat zijn ligchaam eindelijk geheel blank is geworden. Hij heeft enkel nog eenige doukere vlekken op zijn gelaat, die er uitzien als zomersproeten. Hij is zeer gezond, en ae geleerde heeren weten nog geen voldoende verklaring te geven van zijn verandering van kleur. Sommige doctoren zijn van meening dat die veroorzaakt is door de zuren, waarmee hij voortdurend in de leerlooijerijen in aanraking kwamanderen zien er een soort van huiduitslag in. In de Huisvrouw" wordt, met het oog op het gebrek aan geneeskundigeen vooral verloskundigehulp op het platteland, aangedrongen tot het opleiden van meisjes van eenigen aanleg tot vroedvrouw. Het blad vraagtof de regeering de opleiding niet zou willen bevorderen en geeft voorts in overweging een fonds te stichten, om daaruit de opleiding te bekostigen. Volgens de „Pamily Herald" is het aantal Israelieten op de geheele aarde thans ongeveer even groot als tijdens de regeering van koning David, namelijk tusschen zes en zeven millioen. Daarvan wonen er 5 millioen in Europa, 200,000 in Azie, ruim 80,000 in Afrika en een a anderhalf millioen in Amerika. Meer dan de helft van alle Europeesche Israelieten wonen in Rusland, namelijk 2,621,000; voorts 1,376,000 in Oostenrijk, waarvan 575,000 in de Poolschn provincie Gallicie; 512,000 in Duitschland 61,000 inde Poolsche provincie Posen in Rumenie schat men hun aantal op 274,000 en in Turkije op 100,000. In Nederland zijn er 70,000 in Engeland 50,000 in Frankrijk 49,000 en in Italie 35,000. In Spanje en Portugal rekent men dat er ongeveer 3000 zijn in Zweden en Noorwegen voor zoover men weet slechts een 25tal. De telephoon gaat inderdaad aan de behoeften van het dage- lijksch leven beantwoorden. Een Londenaar, die zijn huis door middel van de Teiephon Exchange met zijn kantoor telephonisch had verbonden, kwam, zoo verhaalt »the Times", thuis van dejagt. Men las hem, op een afstand van 15 Eng. mijlenbelangrijke in gekomen brieven voor, waarop hij 't antwoord dicteerde. Een onderhoud met zijn practizijnen was noodzakelijk. Ook dit geschiedde langs telephonisch en weg. En toen den koopman van ziju kantoor een zeer belangrijk telegram uit New-York per telephoon werd voorgelezengaf hij dadelijk het antwoordzoodat binnen drie uren nadat de depeche uit New-York was aangeboden, het antwoord ontvangen kon zijn. En dat alles zonder dat de koopman zijn huis had verlaten, in een half uur tijds. In verband met het berigt, dat van wege de Exploitatiemaat- schappij twee hoofdambtenaren afgevaardigd zijn geweest naar En geland om daar de zoogenaamde hotelsrijtuigen te bezigtigendie eventueel voor den inailtrein zouden gebruikt worden, laten wij hier eene korte beschrijving van zulk een rijtuig volgenzooals dat door de Pullman Palace Car Company vervaardigd isen op 1 Nov. op de Great Eastern Railway tusschen Leeds en Kings Cross-station is gaan loopen. Dat rijtuig zal dienst doen in een sneltrein, die 's morgens ten 10 uur uit Leeds vertrekt en ten 2 ure te Londen aankomt. De met dezen trein reizende kooplieden kunnen derhalve zeer ge- schikt hun tweede ontbijt in den trein gebruiken, terwijl hun bij den terugrid, die om 51 /g uur namiddags geschiedt, een goed middagmaal wacht. Na tafel, kan men in de aangreuzende rook- kamer de koffij gebruiken. Aan het eind van het rijtuig bevinden zich twee deuren, waarvan de eene naar de keuken leidt, terwijl de andere toegang tot de eetzaal geeft. Tusschen de keuken en de eetzaal is een luik, waardoor de kok de spijzen aangeeft. In de zaal bevinden zich 6 tat'els3 aan iedere zijdezoodat in het midden een doorgang open blijft. De zitplaatsen, 10 in getal, zijn bekleed. Aan het tegenovergestelde einde van het rijtuig, - dus tegenover de keuken- bevindt zich een toiletkamer voor dames en een kachel, de rookkamer en toiletkamer voor heeren. Aan iedere tafel zijn elektrische schellen aangebragt. De bediening in het rijtuig geschiedt door een kok, een kondukteur, die tegelijk kellner is, en een jongen. De lengte van het rijtuig bedraagt binnenwerks 25 Eng. voet en de breedte 8 voet. Zulk een rijtuig kost p. m. f 35,000. De Deensche kapitein Petersen heeft een //reddingsmatras' uitgpvondenvan welke goede verwaehtingen gekoesterd worden. Zij is vervaardigd van fijngeschaafde gewone knrk en voorzien van een riem met gesp. Een vierde minuut is voldoende om ze om het lijf te bevestigen wanneer gevaar ontstaaten zij kan zeer goed nog 3 andere personendie er zich aan vastklemmenboven water houden. Het is duidelijken dit is wel het groote voordeel der uitvindingdat de ekwipage deze zelfde matrassen moet hebben om op te slapenop die wijze is een zeer doelmatig reddingmiddel ten alien tijde bij de hand. De Deensche marine heeft ze dadelijk ingevoerd. Proevente Bremen genomen, hebben aangetoond, dat het nieuwe toestel gemakkelijk vier personeu boven water kan houden. Ook de Noord-Duitsche Lloyd heeft er eenige in beproeving genomen. De prijs is ongeveer 6 gulden. Een weelde, die alleen een Rothschild zich veroorloven kan. In de Avenue Marigny te Parijs heeft de baron tot voor eenigen tijd tot buur gehad den archi-millionnair Debroussewiens zoon bet paleis van den overleden vader wilde verkoopen. Hij kon er echter geen ander kooper voor vinden dan een ondernemer, die 't hotel in gedeelten zou verhuren. Dat wilde Rothschild niet; een huurhuis naast zijn paleis dat was beneden zijn waardigheid. Er bleef hem dus niets anders oyer dan 't paleis van Debrousse te koopen. Hij is er voor drie millioen francs eigenaar van geworden en Iaat t thansafbreken om op het stuk grond een tuin bij zijn paleis te laten aanleggen, Een vreeselijk drama heeft zich voor eenigen tijd te Brest- Litowsk voorgedaan. Een vader en zoon leefden sedert lang in onmin en de zoon had zich voorgenoinen den vader eenvoudig uit den weg te ruimen; hij wist een boerenjongen voor 25 roebei den laaghartigen moord op te dragen. Toen de dag voor den moord bestemd daar was, kon de boer er toch niet toe overgaan en hij begaf zich naar den ouden man om hem alles mee te deelen; hij ontving 5 roebels tot belooning, maar moest nu den zoon gaan meedeelendat hij zijn vader had vermoordde kleederen van den oude moesten hem tot bewijs dienen en hij nam deze daartoe mede. De vader begaf zich daarop naar den rabbijn Joseph Beer om hem de vreeselijke gebeurtenis mee te deelen. Daags daarna ging de rabbijn naar den ontaarden zoon en verhaalde hemdat zijn vader hem in een drqom was verschenen hem alles had geopenbaard en gevraagd of hij wilde onderzoeken of de zoon hier op aarde of in den hemel wilde teregtgesteld worden. Diep getroffeu en na lang aarzelen koos hij het aardsche regt. Hij werd toen ten huize van den rabbijn ontboden10 van de meest geachte gemeenteleden waren als regters gezeten; zij stondenop, toen de aangeklaagde verscheen. De rabbijn riep daarop den geest des vaders op om de aanklagt tegen zijn zoon te doenvan achter een gordijn klonk nu de stem van den vermoorden vader en als door den bliksem getroffeu, stortte de zoon ter aardehij was een lijk. De rabbijn is in hech- tenis genomen. Depinitie. Scholier. Wat is dat, een fabel? Meester. Een fabel is, wanneer bijvoorbeeld de ezel met de vos spreektzooals ik met u Dezer dagen werd te Budapest een belangwekkend proces behaudeld. Frl. Topolansky, opera-zangeres en tooneelspeelster, ontving onlangs een gouden dameshorologiehaar gegeveu doer den heer M., een beursrnau, wiens lastige onbescheidenheid algemeen bekend is. Frl. Topolansky, wier financien jnist niet in bijzonder gunstigen toestand verkeeren, was zeer verheugd over het geschenk, doch wilde niet verstaan de wenken die de schenker in zijnen begeleidenden brief zich verstoutte haar te geven. Den heer M. beviel dit volstrekt niet, en toen na verloop van eenigen tijd mej. Topolansky niets van zich liet hooren en zelfs geene aanleiding boegenaamd gaf, waaruit hij zou kunnen afleiden dat zij bereid was aan zijn verlangen te voldoeu, zond hij iemand tot haar afmet verzoek het horo- logie terug te geven, dat bij vergissing bij de kunstenares bezorgd, maar eigenlijk voor de echtgenoot van den heer M. bestemd was. Dit nu beviel mej. Topolansky weer niet. Zij gaf het borologie niet terug, maar liet den heer M. weten dat, als hij het terug wilde hebben, hij zich tot den regter moest wenden. De schenker liet zich dit geen tweemaal zeg- gen; hij stelde eene regtsvordering tegen mej. Topolansky in doch had zich over den uitslag niet te verheugen. De regt- bank nl. verklaarde„dat geschenkenaan tooneelspeelsters gegevendeze dames tot niets verbiudendaar zij eigenlijk te beschouwen zijn als offers op het altaar van Thalia ge bragt". Mej. Topolansky blijft dus in het bezit van het horologie en de heer M. is en blijft het voorwerp der spot tern ij van het publiek. VIJFDE KLASSE. Nr. 3989. 4341. 5561. 5730. 7087. 8004. 10787. Prijs 200. 100. 100. 1000. 400. 400. 200. Nr. Prijs 659j 1000. 938 1560 1857 3193 3276 4716 5261 5373 5378 5389 7052 200. 100. 1500. 200. 100. 1000. u 25000. 400. 400. 400. zr 1000. Nr. 97. 501. 1503. 2010. 2061. 4380. 7220.. 7719. Prijs 100. 200. 100. 200. 100. 200. 400. 100. 100. Nr. Prijs 594100. 2106100. 84921000. 7566h 400. 7963v 100. van f 100.en da Achtste Lijst. Nr. Prijs 11114100. 11592200. 12160v 100. 12677h 400. 13174400. 136221000. 14435400. Negende Lijst. Nr. Prijs: 7471100. 7506100. 7654400. 8818u 400. 10528400. 10946100. 10949400. 11699200. 15383100. 15795v 400. 16328100. 16402100. Tiende Lijst. Nr. Prijs -. 8686200. 9103100. 104491000. 10911400. 11511n 100. 11668 n 200. 12169100. 13784100. 14512,1000, Elfde Lijst. Nr. Prijs 200. 1000. 12125100. 13326100. 14323200. arboven. Nr. Prijs 15804... f 100. 16468... 200. 17603... 100. 18452.... 1000. 18763... 100. 20946 100. Nr. Prijs 16719.... 400. 17104.... 200. 18226.... 200. 18963.... ,100000. 19000.... 400. 19383.... If 100. 19905.... 100. 20360.... 200. 20377.... 1000. 20557.... 1000. 20884..,. 200. Nr. Prijs 14532.... 1000. 15311.... 100. 15809.... 100. 16276.... 100. 18390.... 200. 18484.... 100. 18562.... 100. 18817 100. Nr. Prijs 14394.... f 100. 16082.... 100. 16216.... 100. 17563.... 100. 20099.... 100.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 2