1879. Vrijdag, 5 December. No. 49. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Rynland. H aarlem m er meer. Landbouw. iW Prijs van het Abonnement: in het Jaar®- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: IIA A R L E1M E R M E E R Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. at.t.e TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BO AG A C°.te Amsterdam. Wliteriyk WoetiMdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Leiden, 2 December. Heden herdenkt de heer G. A. de Geus, opzigter van Ryuland, den dag, waarop hij 40 jaren geleden bij het Hoogheemraadscbap in dienst trad als onder- opzigter over Rijnlands waterstaatswerken te Spaarndam. Later bevorderd tot opzigter op den Huize Zwanenburg", te Half- weg, destijds het raeest belangrijke punt, werd hij na de droog- making van het Haarlemmermeer naar Leiden overgeplaatst tot adsistentie van den hoofd-opzigter J. Kros. Na diens dood en gedurende de droogmaking van het Y fungeerde de heer de Geus als opzigter te Spaarndam. In de Vereenigde Vergadering, den 28 November jl. ge- houdenwerd hem door den Dijkgraaf .hulde gebragt voor zijn getrouwe pligtsbetrachting gedurende die lange reeks van jaren en hem uit naam van het Hoogheemraadschap een geschenk in zilver, als aandenkeu aangeboden. De jubilaris nam voorts deel aan den maaltijddie door een aantal leden van het Bestuur en de Hoofdambtenaren van het Hoogheemraadschap werd bijgewoond. De predikbeurt zal a. s. Zondag, 's morgens ten 10 ure in de Hervormde kerk te Hoofddorpworden waargenomen door Ds. Moltzer, van Haarlem. van 26 November tot 2 December 1879. GEBORENMinadochter van K. Loosbroek en G. Spanjer. Tho mas zoon van A. Otte en M. Doolaege. Klaaszoon van B. Edel en A. Slagter. Bastiaan zoon van J. C. van Stam en G. E. van Game- ren. Klasina, dochter van A. Kauffman en C. Zwanevelt. Nicolaas zoon van N. Crama en J. Kikkert. Trijntjedochter van A. van Splun- ter en A. de Greeuw. Jacobus, zoon van C. Bom en J. C. Meende- rinck. Margrita Christinadochter van W. van der Steen en G. van den Assem. Bastiaan zoon van J. Burghout en P. Houtkooper. LEVENLOOS GEBOREN: geene. OVERLEDENMarritje Elisabeth oud bijna 1 jaar dochter van K. Grotewal en J. A. van Schagen. Corneliaoud 3 jaren dochter van C. Perdaan en J. M. Duwel. Franci3cus Lodowiekesoud 3 weken zoon van A. Ligthart en E. Voogt. Hester de Jongoud 74 jaren weduwe van W. Verploegh. Lena Hoogerwerf, oud 81 jaren weduwe van C. de Klepper. ONDERTROUWD :"geene. GEHUWD: A. Montague met W. A. Hendriks. In den avond van 4 dezer is afgebrand de woning van Jan Boterbloemgelegen aan den Veldweg bij Bennebroek. Naar wij vernemen is, behalve het vee, dat gered is, alles verbrand. Nadere bijzonderheden ontbreken. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Baadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Verkrijgbaar nieuwe catalogussen. Agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 11 December 1879, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken Jen mededeelingen. 2. Verzoek van C. Kroonom afschrjjving wegens hoofdelijken omslag. 3. Voordragt tot af- en overschrijving, dienst 1879. 4. Idem tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1879. 5. Voordragt tot af- en overschrij ving, dienst 1879. 6. Adres van S. Blok, om aankoop van dorpsgrond. 7. Idem van M. van Daalen. 8. Be- noeming I van een hulp-onderwijzer aan school n°. 8. Voor dragt: a. A. E. Scbiphorst, te Utrecht; b. C. Klap te Ca- pelle bij Goes. 9. Benoeming~!van leden™der Plaatselijke Schoolcommissie. Door de Schoolcommissie zijn aanbevolen de heeren: a. J. van Vuuren Hzn. en D. L. 't Hooft; b. D. Eg- giuk en H. C. R. Folmer; c. P. S. Zijlmans en J. Enthoven. 10. Vaststelling van het bestek voor de aanbesteding van schoolbehoeften. 11. Gemeente-opzigter. 12. Verzoek van C. Moelijker, om in School n°. 2 zang-oefeningen te mo- gen houden. Varsseveld, 3 Dec. Het is nu reeds de dertiende maand dat wij een te lage tcmperatuur hebbenof, duidelijker ge- sproken, dat de gemiddelde stand van den thermometer in al dien tyd lager is geweest dan hij volgens den normalen stand had moeten zijn. In den morgen van den 27 November en den daaropvolgenden nacht ten 3 ure hadden wij hier eene koude, die weinig verschilde van die van 8 December 1871, toen op vele plaatsen van Nederland de grootste koude werd waargenomen sedert de ultvinding van den thermometer. Deze vroeg invallende hevige koude met sneeuw komt den land- lieden nu erg ongelegen. Bij een invallenden dooi zullen de werkzaamheden zoo dadelijk niet weder kunnen beginnen omdat de vorst reeds vrij diep is doorgedrongen. Door de ongunstige weersgesteldheid van zotner en herfst is men zeer achterljjk; niet weinigen zjjn er die nog rogge en wintertarwe moeten zaaijen. Ook vallen er nog veel knol- en wortelge- wassen te oogstende laatste zullen voor een goed deel wel bedorven zijn. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, is het voor den arbeidenden stand te hopendat deze winter waarvan wij nu reeds een voorproefje hebbenvan geen lan- gen duur zal zijn. Grouingen3 December. Een nieuw handelsartikel, tot heden hier minder bekend, tracbt men in den laatsten tijd onzen ingezetenen aan te prijzen en daarvoor prijzen te be- halen ver boven de waarde. Deze koopwaar gelijkt uiterlijk sprekend op gewone boter, en ook de smaak komt daarmede overeen. Dat velen zich door deze gelijkenis bedriegen, laat zich begrijpen, en wij juichen daarom zeer toe den maatregel, dien de politie heeft genomenom verkoopers eene plaats op de weekmarkt aan te wijzen, afgescheiden van de gewone standplaats voor boterverkoopers. Nu zalop de weekmarkt althans, dit bedrog minder gemakkelijk gaan. Te Utrecht is besloten tot het oprigten eener Maatschappij die ten doel heeft boomen te planten langs de bermen van spoorwegen en publieke wegen enz. Het kapitaal zal bedragen 50,000, in aandeelen van /100, te storten in 5 jaar. Aangaande den uitslag van den jongsten oogst in Zweden meldt de Nederlandsche consul te Stockholmdat op grond van de officiele berigteo uit de verschillende provincien des Rijksbij het statistisch bureau ingekomende opbrengst van den oogst gekwalificeerd kan worden als boven-middelmatig. Uit Londen wordt onder dagteekening van 1 dezer aan de Kolnische Zeitung geschrevendat Amerika thans niet alleen voortreffelijk versch vleesch naar Engeland zendt, maar dat het er zich ook op gaat toeleggen versche visch aan te voeren. Dezer dagen reeds kwamen 3000 groote zalmen uit Kanada op de vischmarkt te Londen. Zij waren kunstmatig bevroren en de berigtgever voegt er bijdat de smaak fijner is dan die der Europesche zalmen, van welke soort ook, en dat zij, ondauks het kostbaar vervoer, niet half zoo duur komen te staan als de zalm die uit Nederland op de Londensche markt komt. In de Nieuwe Gron. Cour. lezen wij het volgende Te Haarlem bestaat eene vereeniging van vetweidersonder den alonden titel van „het Loffelijk Osseweyersgilde". Wij hadden nimmer van zoodanige vereeniging gehoord en zij wordt ook niet in StariDg's almanak vermeld. Den 15 November hield deze vereeniging hare jaarlijksche vergadering onder leiding van den dekenvan Wickevoort Crommelinen werd ter sprake gebragt de invoer van Neder- landsch vee in Engeland. Er werd gewezen op de nadeelen, die het verbod van invoer van levend vee in Engelandten- gevolge heeft. Als reden van dit verbod werd genoemddat Nederland geene politiemaatregelen neemt tot bestrijding van mond- en klaauwgeer, welke de Engelsche Regering streng handhaaft. Dierenhieraan lijdende bevonden, worden in Engeland, zoo niet direct afgemaaktdan toch afgezonderd, en ontsmet en mogen niet vervoerd worden. De Nederlandsche veeartsen echter tellen deze ziekte niet en de Regering doet, alsof zij niet bestond. De gildebroeders waren het onderling eens, dat deze on- verschilligheid der Nederlandsche Regering in waakzaamheid dient te veranderen. Het kwam hun zeer gewenscht voor, dat de Regering gebruik ging maken van het tegenwoordig oogenblik om mond- en klaauwzeer te doen opnemen in de lijst der besmettelijke veeziektenwaartegen politiemaatregelen worden verordendvooral omdat het niet bekend is, dat op dit oogenblik mond- en klaauwzeer in Nederlan heerschen en derhalve het tijdstip tot invoer van zoodanigen maatregel bijzonder gunstig is. Iiof werd gebragt aan onzen gezant te Londenden Graaf van Bylandtvoor zijnen ijver om den handel vrij te krijgen betoond. Een vergadering van vetweiders zonder maaltijd, waarop hun voortgebragt product de hoofdschotel vormt, laat zich niet goed denken. Dit jaar waren de gebruikelijke runder- ribben geleverd door den gildebroeder A. van Lennep, en daarbij deed zich de bijzonderheid voor, dat het rundwaarvan een der stukken vleesch afkomstig waswas vetgeweid op duingrond en daardoor het bewijs gegevendat zelfs duin- grond bij goede behandeling goed vet vee kan leveren. In Sempervirens wordt over het vlas en zijne bewerking door A. G. G. S. R. onder meer het volgende medegedeeld Petersburger viae behoortin spijt van zijn bruine kleur door zijne lengte, rekbaarheid en sterkte, tot een der gezocht- ste soorten. Archangeler vlas is langweek en lichtgrijsechter niet geheel zuiver, gelijkt op 2e kwaliteit Petersburger vlas en wordt meest naar Holland en Engeland uitgevoerd. Het Rus- sische vlas wordt verpakt in balen van een berkowitz, dit is 10 poed. Een poed heeft 40 pond. Het Finlandsche vlas iB van een groenachtig geele kleur, iets korter dan het voorgaandeechter fijn, week en sterk. DantzigerMemeler en Koningsberger vlas komt voor in 6 soorten, van welke de beste naar Engelaad en Nederland gaan, de slecbtere daarentegen grootendeels naar Portugal. De kwa- liteits-benamingen zijn dezelfde, ab hij het Riga-vlas, wijl bovenstaande havens grootendeels ook Russisch en Poolsch vlas uitvoerenen zeer weinig Oost-Russisch product. Schlesiesch vlas, fijn, lang, sterk en fijn gehekeld, is eene der beste Duitsche soortengaat echter onverwerkt slechts weinig in 't buitenland. Boheemsch en Miihringer vlas is zeer zuiver en wit, van lange glanzige vezelwordt zeer geschat en meest naar Italic en Noord-Amerika verzoodende bestetot kautenfabrieatie bestemdwordt kantenvlas geheeten. Hannoversche en Brunswijksche vlas, (Luneburger) kan het beste Duitsche vlas genoemd worden; het wordt grootendeels in 't land zelf verwerkt, slechts een klein deel gaat naar Ham burg en Bremen. De beste soort is het zoogenaamde Mel- zener Kantenvlas. Belgisch vlas, namelijk van de provincie Vlaanderenis van uitstekende kwaliteit en kan de beste Iersche ter zijde gesteld worden; het wordt deels in 't land zelf tot de fijnste garens voor kant en fijn linnen verwerkt, deels gaat bet naar Engeland. Hollandsch vlas heeft een fijne, glanzige vezelwordt evenzoo hoog geschat als het Vlaamsche en tot de fijnste stoffen ver werkt. Het wordt namelijk in Noord-en Zuid-Hollandalsook in Zeeland verbouwd en naar Engeland, IerlandSpanje en Portugal uitgevoerd. Men onderscheidt het naar de kleur, in bruin, wit en blaauw gehekeld, welke weder in grof, fijn en zeer fijn afgedeeld wordt. Van de grofste klossen gaan 2432, van de fijne 408 0 en van de zeer fijne 8090 klossen op 1 pond. Fransch vlas. In Luxemburg, in Picardie en Normandie wordt een voortreffelijk vlas verbouwd, dat tot de fijnste lin- nens en kanten verwerkt wordt. Deze soorten staan bekend onder de namen van reme en lin de fin. Ook in audere pro vincien wordt veel vlas verbouwd, doch de hoedanigheid dekt het verbruik in het land zelf niet, en er wordt uit Rusland eene groote hoeveelheid in Erankrijk ingevoerd. Deensch en Zweedsch vlas is niet zoo fijn, maar sterk. De hoeveelheid dekt het verbruik in die landen echter zelf niet, en er wordt uit Rusland en Duitschland eene groote hoeveel heid ingevoerd. Tot het jaar 1817, toen Philip Girard te Hirtenberg de eerste bruikbare machine om vlas te spinnen uitvondkende men slechts bet handspinnen, zooals dit tot heden in Italic op vele plaatsen nog gebruikelijk ismet het door Steinmetzen Jiirgens, in het jaar 1530 uitgevonden spinnewiel. In Duitsch land vond Girard voor zijne uitvinding eerst geen vruchtbaren bodemdaarentegen wel in Engeland, waar men zich, door Girards machine geholpenvrij raaakte van de af hankelijkheid, waarin men, met betrekking tot de linnen-industrietot Duitschland stond. In 1835 waren er reeds in Schotland 170 vlasspinnerijen in bloeijende werking en uit de haven Dundee werden dat- zelfde jaar 10 roillioen ellen IijnwadeD uitgevoerd. Het getal spinnerijen in Groot-Brittannie is veel grooter dan in andere landen te zamen waar machine-spinnerijen bestaan. Ook in Frankrijk heeft de vlas-spinnerij sints het jaar 1838 eene hoogere vlugt genomen, toch wordt tot heden eene belangrijke hoeveelheid garens uit Engeland getrokken. De voornaamste plaatsen in Groot-Brittanniewaar de linnen-industrie wordt uitgeoefend, zijn Dundee, Aberdeen, Dunfermlin Perth LancasterLeeds HallManchester Dublin, Belfast en Limerik. In Frankrijk bestaan vele fabrieken, die zich op het ver- vaardigen van fijn linnen en kant toeleggen. Deze industrie wordt hoofdzakelijk in den omtrek van Calais tot Boulogne van Rennes tot Rouaanvan Compiegne tot Douai en Valen ciennes gedrevenwaardoor aan vele gezinnen jaaan gan- sche dorpen, onderhoud wordt verschaft,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1