1879. Vrijdag, 26 December, N°. 52. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Onze Geabonneerden ontvangen hierbij gratis het Titelblad voor den Jaargang 1879. flaarlemmermeer. By den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 17 tot 23 December 1879. Landbouw, Het al of niet dadelijk onderploegen van den stalmest. Amerikaansche Ossen. v IIAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJllerlifk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. O Wegens het Kerstfeest teordt dit Nummer een dag later verzonden.) De tweede buitengewone bedeeling zal plants hebben Te HoofddorpDingsdag 30 December 1879, aan Gezin. nen ten noorden den Bennebroekervvegen Wel: ten negen ure aan die wonende ten noorden, en ten twaalf ure aan die ten zuiden den Hoofdweg. Te Niecw-Vennep op Woensdag 31 December 1879, aan Gezinnen wonende ten zuiden den Bennebroekerwegen wel ten negen ure aan die wonende ten noordenen ten elf ure aan die wonende ten zuiden den Hoofdweg. Van de eerste bedeeling hebben te Hoofddorp 253 en te Nieuw Vennep 126 Gezinnen iets genoten. 7 t Het aantal lotelingen voor de Nationale Militieligting 1880 bedraagt 131; daarvan hebben ongeveer 33 vrijstelling wegens broederdienst17 als te zijn eenigen wettigen zoon 5 wegens gemis aan de gevorderde lengte en 6 wegens lig- chaatnsgebreken. GEBORENIlermanua, zoon van C. Groenewegen en L. van Daalen. Pieternella, dochter van J. Meuldijk en M. Kort. Margaretha Geer- truida, dochter van J. van Mourik en M. Broxtcrman. Margaretha Johanna, dochter van J. H. Delhaes en T. van Calcar. Jan Jacobus, zoon van P. de Haan en J. Alewijn. Maria Adriana, dochter van C. van der Vis en T. W. Cuvelier. Grietje, dochter van C. Kuyper en J. Eijkman. Cornelia Pieter, zoon van C. Molenaar en A. Hoefnagel. LEVENLOOS GEBOREN2 Kinderen van J. van den Broek en C. Does. OVERT,EDENHendrikusoud 6 maandenzoon van C. Perdaan en J. M. Duwel. Jesprina Pieternella, oud 6 maanden, dochter van A. Kloosterman en P. C. Franse. X,ukas, oud 8 maanden, zoon van J. van Herwijnen en E. Versteeg. Clementoud bijna 5 maandenzoon van C. Koster en J. Krijnen. Blees Nieuwkoop, oud 50 jaren, ge- huwd met Neeltje Boelaart. Arie van der Drift, oud 64 jaren, gehuwd met Antje van Walen. Jacobus Korthals, oud 55 jaren, gehuwd met Willempje Overdijk. Hubertus Verbaandert, oud 64 jaren, gehuwd met Cornelia Breeuwer. ONDERTROUWD: M. Pasmooij met N. Boon. GEHUWDD. Croesen (gesch.) met A. Iloogland. Zekere Arie van der Drift, wonende Spieringweg bij den Bennebroekerweg kreeg in de afgeloopen week een slag van een paard tegen zijn buikmet het ongelukkig gevolg dat hy een paar dagen daarna is overleden. Blees Nieuwkoop wonende nabij Aalsmeerhad het onge- luk van een paard te vallen ten gevolge waarvan hij eenige oogenblikken daarna stierf. Wat het vragen om verlof van 1 November tot 1 Maart aangaatbeboeven ouders of voogden van miliciens eenvoudig een rekwest, op een zegcltje van 21 centen in te zenden aan den Minister van Oorlog; vooraf echter dient de Burge- meester op gezegd rekwest te zetten of de feiten waarheid bevatten waarom men een zoon of pupil tehuis verlangt.en of hij noodig is om in de behoeften van het buisgezin te lilepen voorzien. Dit ter inlichting van hen, die daaromtrent nog altijd iets anders meenen. De Minister van Marine heeft bepaald datte rekenen van af 1 Januarij aanstaaude, de jongste leeftijd, waarop jongens in dienst mogen treden, 14 jaar en 6 maanden zal mogen zijn. Aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden worden derhalve jongens aangenomen tusschen 14 f2 en 16 jaren oud. Op 28 December kunneu wij een maan-eclips verwachten. De maan komt dien avond te 3 uur 51 minuten op. De zon gaat 3 minuten later onder. De verduistering bereikt haar „grootsle hoogte" om 4 uur 50 minuten. Ten 5 uur 39 min. treedt de maan uit de kernschaduw der aarde; zij verlaat de byschaduw om 7 uur 24 minuten. Texel23 December. Niettegeustaande de velden met sneeuw en ijs bedekt zijn, zag men gisteren, o wonder, een veefok- ker op zijn land gra3 maaijen en zomerwerk verrigteu. De man had namelijk de tweede snede wegens al te vochtig land laten staan en verrigtte nu dien arbeidmet welks product hij het rundvee op stal voederde. Vlijmen21 Dec. Heden zijn eenige kalveren door de felle koude gestorven. Een vaars werd, nadat men haar in het woonvertrek had gebragt, met moeite gered. Het rozen-plebiscit, uitgeschreven door het Iloofdbestuur der Nederlandache Maatschappij voor Tuinhouw en Plantkunde, kan men vrij wel als mislukt beschouwen. Van 1500 stem- billelten zijn slechts 15 ingevuld terug ontvangen, zoodat de uitslag volstrekt geen rigtsnoer bij de keus van rozen kan wezengelijk de secretaris-verslaggever H. C. Zwart te regt opmerkt. Z. M. de Koning heeft, met iDgang van 15 Febr. 1880, aan Dr. J. J. van Renesse, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks landbouwschool te Wagenin- gen en tot leeraar aan die school benoerad de heer G. Rein- ders, leeraar aan de Rijks hoogere burgerscbool te Warffum. In tegensteiling met sneeuw- en ijsberigten, die uit bijna geheel Europa tot ons komen, scbrijft iemand uit Catania, op Sicilie, dat hij den 11 den December jl. in de open lucht tusschen bloeijende oranje-boomen en rozen de couranten heeft zitten lezendie vol berigten waren van de buitengewone koude, en dat hij zelfs nog in huis heeft moeten gaan om- dat de zonneschiju hem wat al te warm werd. De Boeren-Courant geeft het volgende middel aan de hand, om te weten hoe dik het spek van een levend vet varken is Trek een borstel uit zijn rug; zoo hoog als die van onder naar boven doorsclujnend is zoo dik is bet spek. Of meet de omtrek van den atiiart eon hand breed onder zijn wortel; deze uitmeting is juist de dikte van het spek. Men leest in bet Leidache Lagblad: Onder de schapen in de omstreken van den Leidscheu dam heerscht groote sterfte. Vele veehouders trachten door afmaking nog totaal verlie3 te voorkomen. De magen der bewoners in de omliggende steden zullen dus weder wat te verorberen krijgen 1 De regenachtige zomer doet nu de nadeelen gevoelen onder de schapen. Wan- neer zullen toch, zoo scbrijft men ons, vele veehouders hun belang goed beginnen te begrijpen Voor 5 of 6 dagen liepen onder Stompwijk nog koeijen in dit barre winterweder in het veld. De gevolgen van ziekte kunnen en zullen onder die dieren, aan zooveel koude en gebrek blootgesteld niet achter- wege blijvenof dienen zij tot speculatie op de schatkist, dan moet men veronderstellen dat de veehouders zeer goed het belang huuner beurs, maar nooit dat van hun vee zullen willen begrijpen. Tengevolge van de ontzettende gevallen sneeuw moeten de boeren de schapen nu op stal „halen", terwijl deze anders den gebeelen winter op en in het veld moesten blyven. De Consul der Nederlanden fe Buenos Ayres waarschuwt tegen wervers van landverhuizers naar de republieken Chili, Peru en Bolivia. Onder voorspiegeling van bet verkrijgen van goedkoope en vruchlbare gronden in die gewestenhebben deze reeds elders personeu tot Iandverhuizing trachten over te halenterwijl het de bedoeling is ze te doen dienen in de oorlogen door de republiekeD onderling gevoerd. Tijdens den oorlog tusschen Paraguay en de Argentijnsche Republiek werden vele Nederlanders op dergelijke wijze misleid en leven tbans nog aldaar in armoede. Volgens lijding uit Buenos Ayres van 12 November werd aldaar tengevolge van bet zeer gunstig weder een uitstekende tarweoogst verwacht, die een uitvoer van minstens 125,000 ton mogelijk zou maken. Zaterdag jl. zijn in Tatteraall te Parijs de paarden van den heer Edmond Blans verkocht, alien gunstig bekend. Een vierspan bruinen heeft 24,000 francs opgebragt; een span Amerikaansche phaeton-paarden 12,000 francs; een span Rus- sische dravers 11,400 en een tweede dito 8000 francs; een Engelsch volbloed dames-rijpaard 4000 francs; een Engelsch- Arabisch span 16,000 francs. Naar aanleiding van hetgeen ia de Nieuice Groninger Courant is medegedeeld, vermelden wij bier uit de Hann. L. Zeit. eene waarnemiug van F. Lindwedel. Deze schrijft: Eenige jaren geleden liet ik, laat in den herfst, 2.62 hectaren ge- ploegd land sterk met stalmest berijden, om daarin bet volgende voorjaar gele erwten te zaaijen. Op de helft van het land werd de mest ondergeploegdmaar de andere helft was nog slechts voor een gedeelte met mest bereden, toen in het begin van December strenge vorst inviel. De mest werd hier op het land gereden en daarover gestrooidterwijl de grond reeds eenige duimeu diep was iugevroren. Maanden lang hield de vorst aan. Des voorjaars, toen de ploeg naar het veld ging, was nu een groot verschil in de los- en mulheid der oppervlakte waar te nemen. Het gedeelte, waar de mest in den herfst ondergeploegd waswas stijf en vast in verge- lijking van de andere helft, ofschoon de grond uit zijn aard mild en mergelachlig en volstrekt niet zeer waterhoudend was. Ik liet, na den grond vlak geegd te hebben, de erwten zaaijen en deze vlak onderploegen. De tweede helft, waarop de mest gestrooid gelegen had, maar niet ondergeploegd was, bleek nu zoo bijzonder mul en los te zijnalsof de grond verscheidene keeren ware omge- ploegd geworden. Ook hier liet ik erwten zaaijen en met den mest onderploegen. Wat was nu het resultaat bij den oogst? De eerste helft, waar de mest in den herfst ondergeploegd was, bragt 3.215 hi. per morgen op en de tweede helft 7.073 hi. Op erwten volgde rogge. De eerste helft leverde daarvan 6.34 hi. en de tweede 8.359 hi. per morgen. Sedert heb ik als regel gesteld van 1 December af geen mest meer onder te ploegenmaar tot het voorjaar uitge- spreid te laten liggeD en heb mij steeds wel daarbij bevon- den. Steeds vond ik den grond zeer los en mul, zoodat het zaaizaad een goed zaadbed ontving. De opvolgende gewassen stouden steeds goed, zoodat het uitloogen van den mest onder bestendige toetreding der lucht, den grond vruchtbaar- der maakte dan dadelijk onderploegen. De Texas-os maakt voor het eerst kennis met den menscb, als deze bem, op zeei jeugdigen leeftijd, van zijne moeder eohoidt. Dnn -worrit hijroOrzieh Vail een br mid merit op zijn schouder, of een insnijding iu zijn ooren of zijn horens naar een ander gedeelte van het lanrlgoed gebragt, waar hij vrij mag rondloopen tot dat hij volwassen is. De eigenaar laat zich tot dien tijd weinig aan hem gelegen liggen en zorgt alleen maar, door de instandbouding van de ombeining, dat hij niet uit zijn uitgesterkte gevaugenis kau oatsnappen. Als hij volwassen is, komt hij weer in aanraking met den mensch, die, te paard gezetende ossen tot een kudde bijeen drijft, en elken wederspannige met de lasso op den giond werpt en bem tot gehoorzaamheid dwingt. Daarom hebben deze ossen een diepen eerbied voor menschen te paard, terwijl voetgangers altijd door hen worden aange- vallen. De kudden worden daarna per spoor vervoerd naar New-Orleans, Galveston, New-York en Baltimore of naar de steden in het binnenland, St.-Louis, Chicago enz. Iu den grastijd, als de ossen vet zijn, worden zy rneestal naar de eerstgenoemde steden gezonden voor binnenlandscli verbruik terwijl zij in den herfst meest naar het binnenland vervoerd worden, waar de landeigenaars ze koopenom ze vet te mesten. Dan worden zij grootendeels voor den uitvoer gebruikt, of levend, of geslagt en in blikken bussenals „corned beef". De levend ingevoerde ossen worden op de veemarkten naar grootte en gewigt gesorteerd en komen dan onder verscbillende nummers in den handel. N®. 1 is voor het vetste en zwaarste vee, d. i. ossen van 750 kilogr. en daarboven. De landeigenaardie de magere ossen koopt om ze vet te mesten, drijft ze in zijn korenveldnadat hij eerst berekend heeft hoeveel ossen daar vet kunnen worden. Hij voegt er ook een aantal varkens bij, die vet gemest moeten worden met de graankorrels, welke de ossen vertrappen. Ook hier worden zij aan hun lot overgelatenzoolang zij genoeg voedsel hebben. Daarna worden zij weder naar de veemarkt gebragt en ver kocht. Zij brengen dan omstreeks 10 cent per half kilogram op, terwijl zij als magere ossen voor ongeveer 4 cent per half kilogram werden verkocht. De ossen die voor de verzending naar het buitenland be- stemd zijnworden uit het Westen direct naar Europa ver- zonden, met slechts eenige dagen tnsschenpoos voor zij van den spoortrein in het schip worden overgeladen. De vracht naar een oostelijke haven bedraagt 10 a 12 dollars voor een os van 750 kilogram, en van daar naar een Europesche haven 30 a 35 dollars. De ossen hebben dan reeds veel van hun natuurlijke wild- heid verloren en schikken zich gedwee naar de bevelen van den mensch. Yooral worden zij tarn door het reizen op den spoortrein, waarbij zij dikwijls dagen achtereen niets te eten of te drinken krijgen. Op het schip hebben zij het veel beter; zij houden daar hun verblijf in hokken op het deken worden goed verzorgd. Dikwijls worden velen zoozeer door zeeziekte gekweld, dat zij dagen lang niet kunnen eten; maar alien drinken toch het water met stroop en lijnkoeken, waarvan zij ruim worden voorzien. Toch verliezen zij in de achttien dagen, die de reis duurt, ongeveer 50 kilogram aan gewigt. Ook breekt wel eens een os zijn pootof wordt hij bezeerd bij het uit- en inladenzoodat men het verlies gedurende de reis door elkander op 2 J/a pet. kan rekenen. Maar toch maakt de vee- kooper in Engeland en Frankryk nog een winat van 25 u

Weekblad van Haarlemmermeer | 1879 | | pagina 1